Aqmda ^Eiiuienland Stad m Omgeving. Weecfeucfit De Kermis. M Woensdag 31 Augustus. 912 en 1.303.30 uur, Stedelijk Mu seum (Breedstraat). 2 uur, vanwege de Oranjevereenfging ter viering verjaardag koningin roei- en kano wedstrijden in het N.-H. Kanaal. 8 uur, Muziektuin, viering verjaardag ko ningin door de chr. Oranjevereniging. Rede oud-minister Bijleveld, zang, muziek en vuurwerk. AGENDA KERMISWEEK. Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop Theater, tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Bet de Koningin van de Jordaan (vroolijk spel uit het volksleven), hoofdrol Adriënne Solser (explicatie en zang). Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-Theater, van Maandag tot en met Donderdag eiken avond half 8 en kwart voor 10 hoofdnummer Madchen zum Heiraten (rom.)jhoof drollen Renate Müller en Her- mann Thimig. Voor eiken leeftijd Bioscoop Harmonie, tot en met Donderdag eflten avond twee voorstellingen vanaf 7 uur; hoofdnummer Zwei Herzen und ein Schlag (operette), hoofdrollen Wolfg. Albach Retty en Lilian Harvey. Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Mam ze! Ie Nitouche (operette), hoofdrollen Anny On- dra en Oeorg Alexander. Toegang voor eiken '^Bioscoop 't Gulden Vlies, half 3, jeugd- 'fcloscoop, hoofdnummer Robinson Crusoë. Schouwburgen. 't Gulden Vlies tot en met Woensdag eiken avond 8 uur „De familie van mijn vrouw door het Centraal Tooneel. 't Gulden Vlies, van Donderdag tot en met Zondag eiken avond 8 uur gezelschap Fa- veur. Nieuwe Schouwburgloge op het Doelen- veld tot en met Vrijdag eiken avond 8 uur ,Vier dagen uit het leven van een fatsoen l'ijk meisje", vroolijk spel uit 't theaterleven; Zaterdag en Zondagavond 8 uur „Blanke 'Slavinnen". Groote Schouwburgloge op 't Doelenveld tot en met Woensdag eiken avond 8 uur revue „Geel bandje, meneer"; van Donderdag tot en met Zondag opvoering van Süss de Jood door het gezelschap Saalborn. Cabaret Café Central, Hofplein, eiken avond ge zelschap Diederichs, o.a. met Maloïtz. Cabaret Populair, Laat, optreden Henny van Gelderen, Joop Vana en de dames Merks. Café Nico Kerssens, Nieuwesloot, cabaret en orkest. Middagvoorstellingen. Schouwburgloge op het Doelenveld Woensdagmiddag 2 uur kinderrevue „De wereldreis van Loutje en Loetje". Nieuwe Schouwburgloge op het Doelen veld, Zaterdag 3 Sept. om 2 uur „De avontu ren van drie Alkmaarsche Straatjongens". Victoria-Theater, Woensdagmiddag half 3 „Madchen zum Heiraten". Muziek en dans. Café Bus, Kaasmarkt, „Three Prince Band" (kom.); Leo van Noraen (hum.) Café Houtkooper, Laat, Bart van Driel en zijn band. 't Wapen van Heemskerk, Breedstraat, Woensdag om 7 uur, Zaterdag om 12 uur 's middags, Zondag om 4 uur. Bij Willem Broekhuijsen eiken avond „The Barcelona Band". Concordia, Laat, dancing; ensemble The blue serenaders. Café A. Bakkum, Ritsevoort 60, orches- trion met accordeon. Café wed. Honig, Voordam 2, piano, hu morist. Café De gekroonde Valk van Klaas Groot, Peperstraat 1, optreden Van Dijks vier Vo- lendammers. Centrum Hotel (v. d. Molen) stafmusici, verlichting. ;l Café De Doorbraak, muziek en duettisten. 7 Café De Tijd, Laat, muziek. <ler dekking van ,".e duisternis en ge kleed In donkere kleeren in een groei) van ongeveer 100 man de bewaakte -rone binnen te treden en eenige hangars met Japansche vliegtuigen in brand te ste ken. Ook het "adiostation in Noord Mantsjoerije werd door Chineesche vrijscharen ernstig beschadigd De vrij williger. gaan tegenover de Japanners meer en meer de methode van de gueril- 'a toepassen. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN BRAZILIË. De opstand vordert. Naar verluidt hebben zich verscheidene lei dende politici, waaronder voormalige kabi netsleden, bij de opstandige beweging in Bra zilië aangesloten. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN ECUADOR. Quito wordt omsingeld. De regeering van Ecuador is met groote strengheid opgetreden tegen de door Bonifaz geleide opstandige beweging. De regeerings- troepen hebben een aanvang gemaakt met de omsingeling van Quito. Bonifaz heeft door onderhandelaren reeds wapenstilstandsvoor waarden aan de regeering doen aanbieden, onder bedreiging dat bij niet-aanvaarding hij de regeringstroepen onmiddellijk zou aan vallen. Bonifaz eischt o.a. reorganisatie van het kabinet en verklaart zich van zijn kant be reid Quito aan de regeering over te geven en het regiment, dat hem bij den opstand heeft gesteund, te ontbinden. Een einde aan den opstand. Met de herovering van Quito, de hoofd stad van Equador, door de regeering is eigenlijk een einde gemaakt aar. een op stand onder leiding van Bonifaz. De re- geeringstroepen rukten na een beschie ting van .iet fort Santa Rosa na een kort handgemeen met het opstandige garnizoen Quito binnen. De opstande lingen gaven zich terstond over. De militaire operaties der regeeringstroe- pen werden door vliegtuigen onder steund. VERHOOGING BRITSCH-INDISCHE INVOERRECHTEN. De Indische regeering heeft als resultaat van het door de Indische tariefcommissie de vorige maand ingestelde onderzoek besloten tot onmiddellijke verhooging van de invoer rechten op alle niet-Britsche geïmporteerde katoen stukgoederen van 31 1/4 tot 50 pCt BOCHE! Men meldde de N. R. Crt. gisteren uit Berlijn: Toen gisteren de Fransche vrachtboot ,Caudebec" in het Noord Oostzeekanaal de Duitsche kruiser Kölln ontmoette, waarbij de gebruikelijke vlaggegroet werd gewisseld, werd van het Fransche schip op beleedigende wijze het woord „boche" geroepen. De politic te Kiel, die hiervan in kennis werd gesteld, hield daarop het Fransche schip tegen bij aankomst aan de sluizen te Holtenau. Aan boord van de Caudebec kon niet worden uit gemaakt wie de schuldige was. De kapitein sprak zijn leedwezen uit over het incident en beloofde alsnog te zullen trachten den schul dige te ontdekken. De Duitsche maiine ver klaarde het incident hiermede gesloten. DE ZIEKTE VAN WEIL. In de gemeente IJselmonde is thans ook een geval van de ziekte van Weil vastgesteld De patiënt is naar een ziekenhuis te Rotter dam overgebracht. VERDRONKEN. Te Alphen a. d. Rijn werd gisteravond het 5-jarig zoontje van den heer van der Hoek, wonende in de Mande1 slootstraat, vermist. Men vermoedde dat het jongetje in den achter de woning loopenden Ou den Rijn was geraakt. Nadat de politie geruimen tijd gedregd had, slaagde men er in het jongetje op te halen. De levens geesten bleken reeds te zijn geweken. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Uit den trein LeeuwardenOudega is he denmorgen een 6-jarig jongetje uit Leeuwar den, nabij het station Oudega, gevallen, ver moedelijk doordat bij tegen het portier leunde. Het knaapje werd bewusteloos ge vonden en naar het ziekenhuis te Sneek overgebracht. VERKEERSONGEVALLEN. Een juffrouw gedood. Gisteravond omstreeks half-acht is op de Regentesseiaan in Den Haag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarvan de 30-jarige juffrouw R. M. Kneteman, moeder van vijf kinderen, uit de Joubertstraat aldaar, het slachtoffer is geworden. Naar oogeggetuigen hebben verklaard, liep zij met een z.g. trekwagentje, waarin haar drie-jarig zoontje zat, op het schelpen pad. Zij was vergezeld van haar zuster, die een kinderwagen voortduwde. Toen zij den overweg bij de Teijlerstraat genaderd waren, kwam uit de richting Paul Krugerla» een personenauto, bestuurd door een inwoner uit Breda, die tijdelijk te Scheveningen vertoeft, aanrijden. De be stuurder wilde de Teijlerstraat inrijden en moest derhalve links af. Opeens maakte de chauffeur, die geen vaart verminderde, een manoeuvre, vermoedelijk om voor een ander voertuig uit te wijken, waardoor de auto op het schelpenpad terecht kwam, met het noodlottige gevolg, dat mej. K. en haar kind werden overreden. Beiden werden met ernsti ge wonden opgenomen en bij den heer Boo- de binnengebracht. De auto is na de aanrij ding eerst tegen een boom gebotst en vervol gens tegen de pui van het perceel bewoond door den heer Metz. De zuster van het slacht offer ontkwam aan het gevaar. Onmiddellijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde. Spoedig na aankomst is mej. K. aan de be komen verwondingen bezweken. De auto is vrijwel geheel vernield. De bestuurde beweerde, plotseling van richting te hebben moeten veranderen om een aanrijding met een wielrijder te voorko men. Fietser aangereden. Te Delft is Maandagmiddag de heer G. van D. bij het op een fiets oversteken van den Oostsingel, zonder dit kenbaar te ma ken. aangereden door een luxe-auto. Hij werd over den weg geslingerd. Inwendig ernstig verwond werd hij per politie-auto naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. De stille Maandag is dit jaar zeker niet stiller geweest dan vorige jaren. Tenminste, dat was zoo onze indruk gisteravond, toen we hier en daar eens gekeken hebben en en kele inrichtingen eens zijn binnen Q - - v~..v C ViWV^/VU- Natuurlijk doet zich hier ook de invloed van de economische crisis gelden, maar over 't al gemeen valt het mee. Het schijnt juist, dat de mensch momenteel meer behoefte heeft aan een oogenblikje ontspanning dan in be tere tijden en hij zoekt daarom klaarblijkelijk die inrichtingen op, waar men eens hartelijk kan lachen. En dat kan men, zoowel op het voormalig ziekenhuisterrein, waar Hommer- son troont, als op de Paardenmarkt, waar tal van kermisspullen staan. Om van de Nieuwesloot en het Hofplein maar niet te spreken! Merkwaardig is, hoe groot de be langstelling voor de bommenwerpers-tentjes is. Er zijn ^r heel wat, maar ondanks de onderlinge concurrentie schijnen de eigena ren best tevreden. En waarschijnlijk zal bij de andere tenten en kramen de ontvangst nu ook wel niet direct teleurstellend zijn. Wal maar goed is ook, want ook een kermisman moet leven en ook een kermisman tracht op eerlijke manier zijn brood te verdienen. Wij zeiden zoo juist ,dat de mensch die inrichtingen be7oekt, waar hij hartelijk kan lachen. Waarschijnlijk is dat mede een der oorzaken, dat het bij Nico Kerssens op de Nieuwesloot steeds gezellig druk is Trouwens, er wordt daar een zeer varieerend cabaretprogramma gegeven en de artisten vinden zonder moeite het contact met het pu bliek. Wie het meeste succes hier heeft, weten wij niet, maar dat doet er ook niet is. Hoofd zaak is, dat de stemming er opperbest is; men zingt naar hartelust mee, als er popu laire refreintjes gespeeld en gezongen wor den. En daar juist zorgt men voor. Wil men zich werkelijk een oogenblik verpoozen, kom dan eens even deze cabaretzaal binnentreden, en ge zult er een refreinzanger hooren, een xylofonist op zijn instrument zien „dwarre len" op een razend snelle manier. En ge zult er nog veel meer artisten zien optreden, elk in zijn eigen apart genre! Keuze genoeg dus. In C e n t r a 1 trad Maloïtz gisteravond voor 't eerst op. Er bleken heel wat lief hebbers te zijn, die hem in zijn nieuwste creatie, de „blind-ziende" wilden bewonde ren. Welnu, het publiek heeft waar voor zijn geld gehad. Tot twee keer toe gaf Maloïtz een seance en beide keeren werd een achttal geheimzinnige papiertjee netjes dooi hem ge openbaard. Over 't algemeen gmg het vlot en slechts bij uitzondering duurde het een of twee minuten, voordat Maloïtz zijn mededee- lingen kon doen. Nu waren er iatnmer genoeg slechts een paar echt-vremde briefjes bij en wij zouden het publiek willen aanraden: kom met niet-alledaagscbe dingen. Dat heeft Maloïtz zelf ook liever. Nu wij het toch over Maloïtz hebben, mogen we er zeker nog wel op wijzen, dat hij deze nieuwe experimenten pas zeer kort vertoont. Slechts op Scheveningen en in Den Haag heeft hij een paar scances gegeven; elders rog niet. Een unieke gelegenheid dus voor Alkmaar! Veel succes had ook de manipulator, een ras-echle Nederlander, die ongelooflijke staal tjes van handigheid toont. En zijn trouwe gezellin Rika Bouwens doet als zangeres niet voor hem onder. Een frisch geluid en smaak volle liedjes. Doch ook de anderen (het heerenduo bijv. is goed en geeft succesvolle éénactertjes) zorgen voor de stemming, ter wijl zelfs Herman Diederichs zoo door de gezelligheid wend aangestoken, dat hij zich niet alleen bepaalde tot het inleiden der di verse nummers, maar er tusschendoor nog een fraaien en zeer spannenden voetbalwed strijd verslaat! Overal heerscht gezelligheid in de café's, waar dansmuziek gespeeld wordt. En na de stille Maandag volgen straks de drukke dagen. Dan zal het overal wel moeilijk wor den, om een plaatsje te veroveren! Wij hopen het! Nieuwe Schouwburgloge op het Doelenveld. Gisteravond is men in de Nieuwe Schouw burgloge voor de tweede maal ingewijd in de reeks allesbehalve alledaagsche avonturen, die de hoofdpersoon uit „Vier dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje" mee maakt. Maar nu was het een veel talrijker publiek, dat genoot van de slagvaardigheid van dit inderdaad juist fatsoenlijke meisje. Het pittige en temperamentvolle spel van Coba Kinsbergen zorgde er dan ook voor, dat in de zaal bijna voortdurend een uitbun dige vroolijkheid heerschte en dat men mee leefde met de ongelukkige cabaretzangeres die door toeval een - poosje in élitekrin- gen mag verkeeren,"' bijna trouwt met iemand uit dit milieu, zich dan door kordaat optreden onmogelijk maakt en weigert te trouwen met den man, die haar tegen de be- leedigingen van den kant van zijn familie niet verdedigt. Vooral hier oogstte het sipel van de hoofdpersoon veel bijval, zoodat het laatste bedrijf, dat haar recht doet wederva ren, een ware verademing in de zaal te weeg bracht. VIER DAGEN UIT HET LEVEN VAN EEN FATSOENLIJK MEISJE. De directie van de Nieuwe Schouwburg loge op het Doelenveld heeft de serie voor stellingen van bovengenoemd stuk met twee dagen verlengd. De bedoeling was, om tot en met Woensdag dit stuk te geven, doch de directie meende, dat iedereen in de gelegen heid moest worden gesteld, om kennis te ma ken met het fatsoenlijk meisje en besloot als nog, ook Donderdag en Vrijdag dit stuk op haar repertoire te houden. OULDEN VLIES. De Familie van mijn vrouw. Een uitstekend bezette zaal heeft zich gisteravond kostelijk geamuseerd bfj de twee de voorstelling van „De familie van mijn vrouw", het stuk dat door het Centraal Too neel in het Gulden Vlies wordt gegeven. Wel is deze klucht met alle recht een uitermate geschikt kermisstuk te noemen, want de toe schouwers vallen van de eene lachbui in de andere. De geschiedenis is zoo allerdwaast, dat men zich verwonderd afvraagt hoe de spelers de situaties uit elkaar houden. Nu eens verwart men de piano pjano" zou Kaart zeggen) met een baby, dan weer met een schoonmoeder en Joh. Kaart, Louis de Bree en la Chapelle zorgen er met de fana tieke schoonmoeeoer (Mevr. Chrispijn-Mul- der) voor door uitnemend spel, dat de malle toestanden nog lachwekkender worden. Prachtig is het type dat Joh. Kaart van den aan lager wal geraakten dokter Knott maakt. Vlot is bet spel van Louis de Bree en op vermakelijke wijze weet hij de vele lieflijk heden aan het adres der bazige schoonmoe ders te lanceeren. Kerstie Römer was als de overdreven zuster met filmsteraspiraties heel verdien stelijk, mevr. v. KerckhovenKling een ac trice, waarvan men gaarne les zou nebben en Lily Bouwmeester was in de kleine rol van Sally pittig als steeds. Mary Dresselhuys was het vrouwtje wier familie zooveel ver warring brengt in het huis van Jack Gay. Van de heeren mogen nog Jaon-Remmelts en Gerard Hartkamj genoemd worden res pectievelijk als de echte vader van de baby en als de detective Wie zich bij een vlot gespeeld stuk vol vroolijkheid wil amuseeren kan bij „de fam. van mijn vrouw" gerust op visite gaan. „SÜSS, DE JOOD". De N V. „Gezelschap Saalborn", Dag. leiding Saalborn, Van Praag en Janse Kok. zal van Donderdag 1 tot en met Zondag 4 September in de Groot» Schouwburgloge, standplaats Doelenveld te Alkmaar, 4 opvoe ringen geven van „Süss. de Jood", tooneel- soel in 9 tafereelen van Paul Kornfeld. Medespelenden zijn de dames: Louise Kooiman, Carla de Raet. Marie Meunier, Marie Hamel, Anny Sehuitema en de heeren: Louis Saalborn, Oscar Tourniaire, Henri Eerens, Elias van Praag, Richard Flink, Rob Geraerds. Ferd. Sterneberg, Dom. de Bruvter, Rien van Noppen. Johan te Wechel, Jan C. Boogaard, Coos van Duyn, Piet Fuchs en anderen. Regie en ensceneering Louis Saalborn Van de vele gunstige persoordeelen laten wij hier enkele volgen: De Telegraaf De sterkste groep acteurs die Amsterdam te bieden heeft stond gisteravond op de plan ken. voor het spel van ..Süss, de Jood". Men heeft van haar tooneel gezien: tooneel van machtigen en feilen hartslag, groot karakter, hevig tempo, tooneel gelijk het Nederland niet beter geven kan, gelijk het zich wel nie mand beter wenscht! Een machtig en een alleszins verdiend suc ces is het geworden: het is niet moeilijk de carrière van dit stuk na dezen avond te voor spellen! Een der sterkste vertooningen sinds jaren! Alg. Handelsblad: Een boeiend werk, dat ons verplaatst in het Hertogdom Wurtemberg van 1737, en de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel" heeft er een bekoorlijke, goed-verzorgde en sterk- gespeelde opvoering van gegeven. Het samenspel was zeer goed en de voor stelling sloeg in. D e C e t e m Met ovationeel applaus heeft een opgetogen publiek aan het eind der voor stelling den spelenden hulde gébracht en dank. D e T ij d Zooals Saalbonr's „Kapitein van Köpenick" Amsterdam mèt andere ste den veroverde, zoo zal ook zijn meesterlijke opvoering van „Süss, de Jood" een tooneel- daad van beteekenis blijken, die duizenden zal trekken. Want meesterschap van spel vindt men er naast meesterschap van regie en enseeneeringkortom weer een grootsche vertooning, die een gang naar den schouw burg ten volle waard doet zijn. Nwe. Rotterd. Courant: (Haag) De indrukwekkende ovatie aan het slot zal naast den acteur stellig ook den regisseur Saalborn gegolden hebben. In beide kwali teiten hebben wij hem dit tooneelseizoen wel zeer leeren waardeeren Het Haagsche publiek doet dat blijkbaar ook, er was gelooven wij, geen plaats onbezet gebleven. Rotterdamseh Nieuwsblad: Het voortreffelijk gezelschap van den Am- sterdamschen Stadsschouwburg heeft zijn volle kracht aan de vertooning gegeven en er blijft tenslotte weinig bedenking tegen zulk een vertooning over Hier werd waarlijk „tooneel" geboden! De Voorwaarts (R'dam): Het stuk werd gegeven voor een zeer talrijk publiek. De echte liefhebbers van het tooneel waren met man en macht opgekomen, en men volgde de vertooning met levendige belang stelling. Na de slotscène bleef men nog langen tijd applaudisseeren. Oprechte Haarl. Courant: 't Succes was gisteravond bepaald door slaand. Aan 't slot werd Saalborn zooiets als 'n ovatie gebracht. FAVEUR IN T GULDEN VLIES. Het is dit jaar voor de 30ste maal, dat Faveur zijn groote jaarlijksche tourneé door Nederland organiseert, Dertig jaar lang heeft Faveur altijd le klas-Variété gebracht, dertig jaar lang heeft hij zijn reputatie schitterend gehandhaafd, dertig jaar lang heeft hij met zijn bonte troep van de meest beroemde artisten, uit alle werelddeelen saamgestroomd, door Nederland gezworven van ae eene stad naar de andere. Natuurlijk heeft Faveur in samenwerking met zijn regisseur Arnold Hofman, ter ge legenheid van dit bijzondere jubileum een buitengewoon aantrekkelijk programma sa mengesteld. Niet minder dan 40 personen van verschillende nationaliteit zullen hier aan medewerken, waaronder ook wegens het buitengewoon succes van het vorige jaar op alle kermissen in Nederland Tholen en van Lier, de charmante zangers van het Non-Stop Variété, in de rijkste décors. En wat in Faveur zoo bijzonder te loven valt, is dat alles zoo beschaafd blijft. De pers in de verschillende plaatsen is dan ook vol lof over hetgeen Faveur met zijn uitgele zen gezelschap presteert. De Prov. Gron. Crt. schrijft o.m.: Voor den heer Faveur is deze kermiscam- pagne een lustrum campagne. Zesmaal vijf keer zwaait hij in de Harmonie (Groningen) den scepter en hij doet 't met gratie en na tuurlijk met kennis van zaken en menschen. De schitterende voorstellingen werd de eer ste avond al door een uitstekend gevulde zaal bijgewoond. Elk nummer op zich is prachtig verzorgd. Tholen en van Lier oogst ten weer veel applaus en werden genood zaakt een toegift te geven. Ieder nummer van het programma is af, terwijl de zeer korte tijd tusschen de décorsverandering veraange naamd werd door uitstekende muziek van het orkest. Wie een prettigen avond in de kermisweek wil doorbrengen, verzuime niet een bezoek aan Faveur te brengen. Men zal dubbel en dwars tevreden zijn. Onze Courant Hoorn: Niets te veel gezegd is er in de verschil lende voorbeschouwingen van het Variété Faveur in het Park. Voor de derde keer, mee- nen wij, is Faveur hier de vaste Kermisbe zoeker in zijn dertigjarige praktijk en het is meteen weer bewezen gisterenavond: Faveur is Favoriet. De Parkzaal was zoo goed als .geheel bezet en wij twijfelen er niet aan of ook heden en morgen zal het volloopen. Het rijke beschaafde en afwisselende programma verdient dat ten volle. Faveur biedt met dit mooie program het succes van de Kermis 1932. EEN 25-JARIG JUBILEUM. Onder dit hoofdje plaatsten wij giste ren een bericht over het 25-jarig jubi leum van mej. v. d. Haagen, regentesse van het Diaconiehuis der Ned Herv Gem. alhier. Men verzoekt ons te mel den, dat de jubllaresse werd toegespro ken door den president-regent, den heer naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met, Instituut te De Bildt. 1 Hoogste barometerstand 765 8 mM. te Sarna. Laagste barometerstand 746,5 mM te Isa- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 31 Augustus: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuid oostelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; waar schijnlijk enkele regen- of onweersbuienwei nig verandering in temperatuur. Overzicht. De gisteren reeds genoemde secundaire de pressie heeft zich in Oost-Noordoostelijke richting verplaatst. Zij wordt in het Zuid- Westen door een zwakken rug van hoogen druk gevolgd. De depressie bij IJsland bleef vrijwel onveranderd. De hooge druk in Scan dinavië trok een weinig oostwaarts. Doordat de secundaire depressie zich vooral over onze omgeving uitbreidde, had hier te lande een totale weersomslag plaats. Ook over Enge land, Noord-Frankrijk en West-Duitschland is het weer regenachtig geworden. In Zuid- Frankrijk, Oost-Duitschland en Scandinavië is het echter nog zonnig. Het laat zich aan zien, dat met tijdelijke onderbrekingen de regentoestand nog wel tot morgen zal aan houden. HOOG- EN LAAG WATER. TE BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Hoog water. Laag water, dat. v.m. nam. v.m. nam. Augustus. 31 3.49 4 14 0.19 0.42 HOOG- EN 1AAG WATER IE EGMOND AAN ZEE. (in Zomertijd). Hoog water Laag water, dat. v.m. nam. vm. nam. Augustus. 31 3 46 4 11 007 0.30 J. Roos Azn. Verder werden haar bloe men aangeboden door de Ouden van Dagen en door het personeel der inrich ting. VERDEELING VAN RECHTBANKEN IN NOORD-HOLLAND. Denkbeeld om Alkmaar te behoudeA en te Haarlem alleen met het Hof ti volstaan. Mr. G. T. J. de Jongh schrijft aan het Hbld.: „Op de algemeene vraag, of de opheffing van rechtbanken, zooals de commissie-Wei ter zich voorstelt, inderdaad de verwachte bezuiniging medebrengt, zal ik niet ingaan. In meer dan één opzicht zou daarop wel een amendement zijn voor te stellen, doch ik wil mij tot de provincie Noord-Holland bepalen. Voorop stel ik, dat het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam reeds jarenlang lijdt aan een nijpend gebrek aan ruimte, waardoor iedereen in zijn werk word» belemmerd. In de ochtenduren is er chroni sche behoefte aan lokalen voor getuigenver hooren enz. De regeering weet het, doch het oude gebouw leent zich niet voor verderen uitbouw of uitbreiding. Dat moet dus van daag of morgen op nieuwe gebouwen uit- loopen, doch hiervoor zijn allerminst de gel den disponibel. De opheffing van een der rechtbanken in de provincie Noordholland biedt nu een op lossing aan, waarop ik de aandacht wil ves tigen. Een blik op de kaart toont reeds aan, dat Alkmaar voor het grootste deel der provincie zeer centraal is gelegen, terwijl de bewoners van het kanton Helder enorme reizen moeten maken, indien, zooals de commissie-Weltei voorstelt, het arrondissement Alkmaar opge heven wordt. Daar de bewoners van den Zaankant en de Haarlemmermeer, die nu tot het arrondissement Haarlem behooren, toch reeds hunne zakenrelaties te Amsterdam heb ben en deze stad veel geregelder bezoeken dan Haarlem, is het logisch in plaats van Alkmaar de rechtbank te Haarlem op te hef fen en dit arrondissement voor een deel aan Amsterdam toe te voegen. Daardoor zou dan het groote voordeel ver kregen worden, dat het gebouw van de Haarlemmer rechtbank disponibel wordt voor het Gerechtshof, hetwelk overgeplaatst zou kunnen worden naar de provinciale hoofdstad en dat de Amsterdamsche recht bank al de lokalen in gebruik kan nemen, die nu door het Hof worden bezet. Met een mini mum onkosten waren dan allerlei vraagstuk ken opgelost, die nu jarenlang tevergeefs on1 bevrediging vragen. Natuurlijk zijn hieraan ook bezwaren ver bonden, maar van onoverkomelijken aard zijn zij niet en de justitiabelen zouden er mee worden gebaat". Deze oplossing zou natuurlijk in Alkmaar en trouwens in deze geheele streek met groo te instemming begroet worden. Men heeft hier de overtuiging, dat de re geering te snel de adviezen der commissie- weiter volgt zonder daarbij te bedenken, dat deze commissie ingevolge haar opdracht meer op de algemeene bezuiniging dan op de practische bezwaren gelet heeft welke daaraan verbonden zijn. Het is heel gemak kelijk Alkmaar aan te wijzen als een plaats waar de rechtbank wel gemist kan worden en tegelijkertijd te becijferen hoeveel daarmee kan worden bespaard, maar onmiddellijk daarop volgt de vraagwat zal er dan moe ten gebeuren met allen, die daaraan hun ge'

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2