Alkmaarscïie Courant. Fortinbras' toovermacht Jiadionieiuas xeuiCietan Qemeentecadm £and: en Jmh&ouw dondert fier en dertigste Jaargang. DINSDAG 30 AUGUSTUS Maar wat was de waarheid? SCHAGEN. ^204 1932 1 Woensdag 31 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). gUit den Bosch: Beiaardconcert door Toon van Balkom. 8.30 Aubade ter gelegen heid van den 52sten verjaardag van H. M. de koningin: 2500 zangers, zangeressen en kinderkoor o.l.v. mevr. Grimborg—Huyser m. m. v. de Rotterdamsche Harmonie o.l.v. A- Haanstra. 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Omroeporkest 1 v. N. Treep m. m. v. Corry Kummer Heeroma, zang. Intermezzo: D. Hans: Ko ninginnedag. 12.30 Gramofoonplaten. 1.30 Orgelconcert door F. Hasselaar m. m. v. W. Ravelli, bas. 2.30 Uit het Kurhaus te Sche- yeningen: Kindermatinee o.l.v. Henri Nolles. 3.30 Uit het Grand Hotel, Scheveningen: Jack Hollis en zijn orkest. 4.30 Draaiorgel- muziek en accordeonspel door „The Colum- bia Three". 5.30 Kon. Mil. Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Walther Boer en gramofoonpl. 7. W. G. de Bas: Het Wilhelmus 7.30 Gramo foonplaten. 8.15 Uit het Kurhaus, Schevenin gen: Residentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark m m. v. Nathan Milstein, viool, o.a Piet Hein-rhapsodie, Anrooy en vioolconcert op. 64 in e kl.t, Mendelssohn. 9.10 Nono: Een spiritistische seance. 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 10. Vaz Dias. 10.10 Vervolg Kovacs Lajos. 11 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8— Schriftlezing. 8.15 Gramofoonplaten. 9.— De krant op Koninginnedag. 9.30 NCRV-Dameskoor. 10.Ziekendienst. 10.30 Kinderzanguur door de leerlingen van elle scholen te Katwijk aan Zee, o.l.v. J. iVolbeda m. m. v. de Katwijksche Mondorgel club „Concordia" o.l.v. D. v. Wouw. 11.30 Gramofoonplaten. 12.15 Concert. H. Her- inann, viool. T. G. v. d. Haar, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. R. Swillens, bas. J. van Oinkel, clarinet. Mevr. R. v. d. Horst Bleekrode, piano. 2— Carillonbespeling door J. Vincent (Kon. Paleis, Amsterdam). 3.5.Concert o. d. Kerkbrink te Hilver sum door NCRV-Harmonieorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 5.Kinderuur. 6.Gramofoonpl. 6.30 Zanguitvoering te Utrecht door koor van 900 zangers o.l.v. j. Ph. Caro m. m. v. de Utr. Chr. Muziekver. „De Bazuin". 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8 Concert J. C. de Lange, orgel en het NCRV-kleinorkest o.l.v P. v. d. Hurk, o.a. Concerto grosso, Handel 9.15 John's Accordeon-duo, o.a. Streichholz' Wachtparade, Wehle. 9.25 Declamatie door A. Post. 9.40 Gramofoonplaten en Vaz Dias 10.Vervolg Accordeon, o.a. I. Found you, Noble. 10.10 Declamatie (vervolg). 10.20 Vervolg NCRV-Kleinorkest, o.a. Aufforde- rung zum Tanz, Weber-Berlioz. 11.Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelspe Q. Maclean. 1.05 Gramofoonpl. 1.50—2.50 Jack Martin's Hotel-orkest. 3.50 Sted. Orkest Bournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey en Ger. Crawford m. m. v. E Fischer, piano. 5.05 Orgelspel N. Milne. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's Pianomuziek door H. Hutchinson. 7.15 en 7.35 Lezingen. 7.50 Radio-Militair Orkest o.l.v. J. Lewis m. m v. T. Caballero, piano," o7a. Ouv. „Oberon" Weber en Etude f kl.t., Chopin. 9.„The White Coons Concert Partij", revue o.l.v. H. S Pepper. 10.Berichten. 10.20 BBC-orkest 'O l.v. HelyHutchinson, o.a. Partita in F; Haydn. 11.20—12.20 BBC-Dansorkest o.l.v H Hall. Parijs „Radio-Paris", 1725 At. 8.05 12.50 en 7.20 Gramofoonpl 9.05 Concert in D gr.t., piano en strijkkwintet, Mozart. Ralundborg, 1153 At. 12.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.5.Radio- blaasorkest o.l.v. Andersen. 5.-5 30 Gramo foonplaten. 7.20 Opera „Fideiio", in 2 actes van Beethoven o.l.v. R. Strauss. 10 30 11.Mandolineconcert o.l.v. A. Bracony, o.a. Chant d'amour, Albeniz. 11.12 50 Dansmuziek. Langenberg473 Al. 7.258.20 Concert uit Bad Salzuflen. 11 3512.Gramofoon platen. 1220—1.35 Concert uit München 1.502.50 Concert door het Duisburger Toonorkest o.l.v. H. Eccarius. 5.20—6.35 Middagconcert. 8.20 Concert door het West- faalsche Blaasorkest o.l.v. G. Reincke, oa Ouv. „Dichter und Bauer", Suppé en Fant „Tsar und Zimmermar.n", Lortzing. 10.50 Dansmti7iek o.l.v Evsoldt Rome, 441 At. 9.05 „I Vespri Siciliani", opera in 3 actes van Verdi. Leiding: Santa - relli. Brussel, 508 At. en 338 At. 508 M.: 12.20 Max Alexys'Orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Vroolijk uurtje. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke. Hierna tot 11.20 Dansmuziek. 338 M.: 12.20 Max Alexys' Orkest. 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 6 20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Kumps. 8.50 Fragm. uit „De wijze kater van Heyermans. 9.20 Concert uit de Kurzaal, Ostende. Hierna dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.20 Uit Salzburg: Opera „Fidelio", in 2 actes van L. van Beethoven. Dirigent R. Strauss. 10.20 Berichten. 10.40 12.20 Populair concert door Josef Holzer en zijn orkest uit Weenen. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B K. 35 Mijn nichtje weigert met je zoon te trouwen, zou een zweepslag in hun gezicht zijn. Zijn falen om een jong meisje de goede, geijkte gevoelens in te prenten, zou hem kwaad doen in de oogen van de gemeente. Het deed hem pijn dat hij hieraan niet vol deed en dat ze naar haar moeder verlangde. En er was geen sprake van dat ze naar haai moeder kon gaan. Geen wonder dat hij zachtjes vloekte. Maar, mon Dieu! (goede hemel), zei hij wat heb je tegen Lucien? Waarop ze weer van voren af aan begon. Ze had Lucien niet lief. Ze wilde niet met hem trouwen, enz. Dan zal je als een oude juffrouw stèr en, zei Bigourdin. Een oude juffrouw! Fi- gure-toi (stel je voor), 't Zou verschikkelijk zijn. Félise trok smalend haar neusje voor zul- *e vreeselijkheden op >n wanhoop vroeg Bigourdin wat hij aan Viriots moest zeggen. rr De waarheid, zei Félise. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen. Afwezig wethouder Blaauboer en Mr. Buiskool. Ingekomen stukken: Verificatie Bureau jaarstukken der Ge meente bedrijven. Electriciteitsbedrijf, batig slot ƒ4467.74. Van dit bedrag zal 2500.ten goede komen aan de Gemeentekas. B. en W. stel de voor het restant ad. 1967.74 te storten in het vernieuwingsfonds van het bedrijf. Grondbedrijf. Het nadeelig slot bedraagt 5361.58 B. en W. stelden den raad voor 1/5 gedeelte of 1072.32 door de Gemeente uit den gewonen dienst 1931 aan het bedrijf te doen uitkeeren. Gasbedrijf, batig slot 3494.99. B. en W. stelde den Raad voor dit bedrag toe te voe gen aan het vernieuwingsfonds van bet be drijf. Eierveiling. De exploitatie van het bedrijf leverde over 1931 geen batig of nadeelig saldo op. De Gemeenten Zijpe, Wieringerwaard, St. Maarten en Harenkarspel hebben goedgun stig beschikt op het verzoek van den Raad 10.per leerling te stellen. De Gemeen ten Anna Paulowna, Winkel en Barsinger- horn niet. Waar te Barsingerhorn de Raad niet de beslissing heeft genomen zal deze Gemeente nogmaals gevraagd worden. Voorzitter dankte de vier genoemde Ge meenten voor hun bijdragen. Adres bestuur afd. Schagen van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuin bouw- en zuivelbedrijf inzake uitbreiding steunregeling. In dit adres werd gevraagd de bepaling te schrappen, dat werklooze arbeiders min stens een jaar in de Gemeente woonachtig moeten wezen om van de werkverschaffing of steunregeling te kunnen profiteeren of indien dit niet wordt aangenomen althans den Rijkssteun uit te betalen. B. en W. merkten op, dat indien aan het verzoek wordt voldaan ingezetenen zouden kunnen worden achtergesteld bij de arbei ders, die zich vanuit andere gemeenten ko men vestigen. Overigens zou de Gemeente bij opheffing van dezen maatregel een aan trekkelijke plaats worden voor werkloozen en steuntrekkers. Door te voldoen aan het laatste gedeelte van het verzoek zou de geheele door de Raad vastgestelde regeling krachteloos worden ge maakt. Het college wees er nog op, dat indien ar beiders geplaatst kunnen worden die nog geen jaar in de Gemeente woonachtig zijn deze aitoeiders in de Wieringermeer worden geplaatst naar tijd van vestiging. B. en W. gaan hierbij strikt eerlijk te werk Dank zij de bemoeiingen van den Directeur der Arbeidsbemiddeling te Den Helder wer ken thans 20 arbeiders in de Wieringermeer Wij kunnen den Directeur van de Arbeids beurs hier niet genoeg dankbaar voor zijn. De heer v. Nuland kwam op tegen de be paling, dat de vestiging binnen de Gemeente van een jaar bij het in werking stellen van de steunregeling van terugwerkende kracht is ingevoerd. Spreker had gaarne gezien, dat alle in de gemeente gevestigde arbeiders op den datum van ingang van de steunregeling hiervoor in aanmerking waren gekomen. De heer Orsel onderschreef deze woorden. De voorzitter bestreed de heeren en wees er op dat zelfs nu nog arbeiders naar de ge meente komen. Verzoek van de S.D.A.P. raadsfraktie tot instellen van een Commissie voor Maatschap pelijk hulpbetoon. Naar aanleiding van dit verzoek stelden B. en W. den Raad voor op het verzoek gunstig te beschikken en tot in stellen van een Burgelijk Armbestuur over te gaan met ingang van 1 Januari a.s. Na ampele besprekingen werd het voorstel van B. en W. verworpen. Weth. de Vries en de leden der S.D.A.P., de heeren Bakker en Vertel mij nu eens, mijn kleine Félise, zei hij vriendelijk, is er soms iemand anders? Toen werd Félise hevig verontwaardigden versloeg den armen man totaal. Zij liet hem voelen dat zij was une jeune fille bien élevéé (een welopgevoed jong meisje) en dat ze niet gewoon was zich te gedragen als een keu kenmeid. Het was wteed en beleedigend om haar een geheime liefdesgeschiedenis aan te wrijven. En Bigourdin, die hiervan overtuigd was, gaf haar gelijk om zoo boos te zijn. En weer trachtte hij aan zijn korte haren te trekken van schrik over haar beleedigd vrou welijk gevoel. De duif met zachte oogjes was veranderd in een boozen arend. Een man slimmer van aard zou dat hevig protestee ren van het jonge meisje verdacht zijn voor gekomen. Echt vrouwelijk trachtte ze hem nog meer te overtuigen. Mon oncle, ik houd van u met heel mijn hart maar u bent een man, u begrijpt het niet. Dat is volkomen waar, zei hij. En ziet u, er is maar één mensch, aan wie ik het uit kan leggen, en dat is mijn moeder. En zoo trok zij den vicieusen kleinen cirkel toe. En weer wandelde Bigourdin, zijn mach teloosheid voelend, met zijn rug naar haar toegekeerd, door de kamer en stootte ge smoorde vloeken uit, wat mannen, die zor gen hebben, zoo opluchten kan. Maar nu 2.'.n£ze naar hem toe, sloeg haar arm om zijn breede gestalte en legde haar hoofdie te- 1 gen zijn arm. Orsel stemden voor. I Verzoek van B. en W. van Jisp, om adhae- sie te betuigen aan pogingen ter verkrijging van een steunregeling voor noodlijdende be drijven en tot verlaging van de tarieven van het P.E.N. en het P.W.N. B. en W. stelden den Raad voor het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Verzoek van de Ver. voor Christelijk Na tionaal Onderwijs alhier, om voorschot op de vergoeding bedoeld op art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1932. B. en W. stelden den Raad voor overeen komstig de overgelegde berekening aan de bovengenoemde vereeniging een .voorschot toe te kennen van 437.76, uit te betalen in 2 termijnen. Het aantal leerlingen bedraagt 76. De kosten worden berekend op 10.80 per leerling. Conform besloten. Verslag N.V. Noorderstoomtram over 1931 (Alkmaar, Schoorl, Schagen). B. en W. stelden voor het verslag voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter merkte op, dat in den loop van dit jaar te Alkmaar een vergadering van belanghebbenden zal worden gehouden, waarin definitief al dan niet tot opheffing van het gedeelte Warmenhuizen-Schagen zal worden besloten. Deze vergadering zal door B. en W. worden bezocht en daar krachtig op het behoud der tram worden aange drongen. Opheffing zoü naar de meening van B. en wmet het oog op de kanaalplan nen thans ontijdig zijn, te meer daar de tram in deze streek de eenige vervoergelegenheid is. Conform besloten. Benoeming Onderwijzeres aan de O.L. School. De voordracht luidde als volgt: 1 Mej. P. A. Visser te Schagen. 2 Mej. A. T. Sandstra te Opmeer. 3 Mej. N. Wigel te Kolhorn. Op verzoek van den heer v. Nuland ging de Raad in comité. Na heropening werd mej. Visser te Schagen Onderwijzeres te St. Maartensbrug benoemd met 6 stemmen. 3 stemmen werden uitgebracht op mej. Sandstra. Aanbieding gemeenterekening en rekeningen der bedrijven 1932 en benoeming commissie. Gekozen werden de heeren J. de Veer, K. Bakker en Mr. Buiskool. De heer v. Nuland, die bij de eerste stem ming werd gekozen, bedankte. Voorstel tot overname van het gedempte- gedeelte Loet van de Banne en Polder Scha gen voor 1. Aldus besloten. Voorstel inzake aansluiting aan het gas buizennet van Lagedijk en Schagerbrug. B. en W. legden over een nadere exploita tierekening voor de aansluiting bovenbe doeld, onder mededeeling, dat zij ten op zichte van de onderwerpelijke aangelegen heid nog het zelfde standpunt innemen, als ten tijde van de vorige behandeling. Thans bedraagt het saldo verlies volgens de be grooting ƒ505.47 K. Het college kon dan ook geen vrijheid vin den den Raad een voorstel tot aansluiting te doen. De heer v. Nuland wees er op, dat hij steeds een voorstander van aansluiting is geweest. Een nieuw onderzoek van den directeur heeft uitgemaakt, dat ondanks de slechte tijdsom standigheden en de verhoogde gasprijs nog 40 huizen tot directe aansluiting zullen over gaan .Spreker vond dit een gunstig resul taat. De aanleg te Grootewal is medegeval- len wat de begrooting betreft, allicht zal de ze begrooting ook nog wel medevallen. Het is een mooi werkobject en tevens een goede gelegenheid het afzetgebied van de gasfa briek te vergrooten, welke thans nog niet op volle capaciteit werkt en we kunnen tevens reclame maken voor de fabriek in een ande re gemeente. Andere leden spraken in denzelfden geest. Ten slotte werd het voorstel verwor pen met alleen de Wethouder voor. De gasfabriek zal dus Lagedijk en Scha gerbrug (gemeente Zijpe) aansluiten aan het gasbuizennet. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. gezien het advies van de Gezondheids commissie tot onbewoonbaar verklaring van een 8-tal woningen in de Nieuwstraat. Voorstel tot gedeeltelijke doortrekking der C. Bokstraat. Onder overlegging van de met den adviseur der H.A.B.0. gevoerde corre spondentie betreffende de onderwerpelijke aangelegenheid steld B. en W. voor de Cor- nelis Bokstraat gedeeltelijk door te trekken. Volgens raming van den Gemeente Arcitect zullen de kosten dezer doortrekking bedra gen 1500.— waarin door de N.V. H.A.B.O de helft zal worden bijgedragen, onvermin derd het aanbod van genoemde N.V. ten aan zien van kostelooze grondverkrijging door de Gemeente voor de doortrekking benoodigd. De heer v. Erp informeerde of de Ned Spoorwegen reeds toestemming hebben ge- Tu sais, je suis bien malheureuse (ik voel me erg ongelukkig, weet u?) Dat was een mes, dat in het hart van den braven kerel gestoken werd. Hij drukte haar vast tegen zich aan, heftig protesteerend. Hij wilde niet dat ze zich ongelukkig voelde. Eerder sloeg hij zich het hoofd af. Hij wilde alles doen, maar zijn Fransche voorzichtig heid gedoogde niet dat hij den Viriots de bons gaf; alles wilde hij doen om de kleur weer op haar bleeke wangen terug te krijgen Opeens had hij een ingeving, die zijn ge zicht deed gloeien en hem vroolijk lachend tegen haar deed zeggen: Je moeder kun je niet zien, maar daar is je goede tante Oothilde. Zij zal een twee de moeder voor je zijn. Ze is zoo'n vrome, sympathieke vrouw. Je kunt haar al je bezwaren vertellen. Ze heeft een regiment dochters uitgehuwelijkt. Ze begrijpt alles van jonge meisjes. Je bent moe, je bent ziek. Je moet een kleine vacan- tie hebben. Ga nu voor een maand bij haar logeeren en als je weer hier bent, zullen we eens zien wat er met Lucien moet gebeuren. Ik zal haar dadelijk schrijven. En zonder op haar zacht: Bien, mon oncle te wachten, ging hij naar zijn kantoor, waar hij al het schrijfgereedschap, dat den salon ontsieren zou, kon vinden, en begon te schrij ven. Félise, alleen gelaten, stond een paar mi nuten met gefronst voorhoofd te peinzen en toen met een gebaar van fatalistische berus ting, ging ze naar de keuken, waar yele even tot recht van overpad betreffende den tationsweg. De voorzitter deelde mede, dat nog geen >ericht is binnengekomen. De Raad ging hierop, op voorstel van den heer van Erp, in comité. Na de heropening werd het voorstel aan genomen met alleen de heer v. Erp tegen. Voorstel tot aanvulling van de Algemee- ne Politieverordening. B. en W. stelden voor uitbreiding der Politieverordening, waarbij verboden zal zijn van 12 tot 24 uur het gebruik van hoogfrequent apparaten en der gelijke, welke op het electrisch net worden aangesloten. Goedwerkende stofzuigers, strijkijzers, enz., hieronder niet begrepen. Aldus besloten. Daarna sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De meeste tuinbouwers zullen in de afge- loopen week ongetwijfeld de rentelooze voor schotten ontvangen hebben, die hun in den vorm van het tweede millioen zijn toebedacht. Als er iets is, waarnaar zij met brandend verlangen hebben uitgezien, dan is het on getwijfeld naar deze geringe som in con tanten, om daarmee nu weer het hoogst noodzakelijke te koopen of de gemaakte schulden te betalen. De nood was in tal van gezinnen hoog gestegen, natuurlijk gevolg van de bijzonder slechte prijzen, welke ook weer in de algeloopen week voor de aan gevoerde producten zijn ontvangen. En ook in de gezinnen der gemeentelijke huishouding in West-Friesland begint het te spannen, want de meeste gemeenten hebben zich, ter verkrijging van de noodige gelden voor het uitkeeren van de uit eigen middelen bij te passen 30 pCt. tot de provincie moeten wen den. Er zullen er maar weinige zijn, die deze provinciale hulp niet noodig hebben gehad, wat niet te verwonderen is, als men weet, welke hooge bedragen de laatste tijden zijn uitgegeven, voor werkloozenzorg, werkver schaffing, verhoogde subsidies aan burge- lijke armbesturen en anderszins. Spoedige regeeringssteun is bitter noodig. De prijzen der aardappelen waren weer ongemeen laag. Voor de mooiste Schotsche muizen werd van 11.80 betaald, er gingen zelfs partijen beneden den gulden. Groote brachten in maximum een gulden op. Overigens werden ze voor 8090 cent ver kocht. Als men deze prijzen vergelijkt met die van het vorige jaar, dan waren ze toen hoog te noemen. Gewone Schotsche muizen brach ten toen 6 tot ruim 7 op en de groote 3 4. Zoo is het ook met de andere soorten. Eigenheimers golden toen 44.50, ter wijl ze nu 1.50—2 opbrengen. Voor drie lingen werd in de afgeloopen week 2 2.40 betaald. Duken brengen bij hooge uitzondering 1 op, er worden er ook voor 60—70 cent per 100 K.G. verkocht. Aan de veiling der L. G. C. werden ongeveer 11 spoorwagens en aan die van den Noorder- marktbond bijna 20 spoorwagens aange voerd, dat is ongeveer evenveel als het vorige jaar, toen de ziekte zooveel had bedorven. Het is te verwachten, dat de aanvoer de vol gende weken wel wat zal toenemen, daar ver schillende bouwers wel zullen beginnen met het aanvoeren van partijen, die waren inge kuild of in de boeten waren bewaard, aange zien er geen enkel uitzicht is op verbetering. In tegenstelling met de vorige week, wer den nu weer verschillende partijen bloemkool aangevoerd. Brachten deze aanvankelijk voor eerste soort ongeveer 67 op, later werd voor eerste soort 7.9011.50 betaald, 2e soort daarentegen werd voor 0.901.40 verkocht. Met de verschillende vroege koolsoorten, waarvan de aanvoer niet groot was, liep het weer niet schitterend. Toch kwamen er eenigszins betere, of liever minder slechte prijzen voor dan men wel dacht. Voor de meeste partijen roode kool werd 0.60 betaald. Echter zijn er van de mooiste verkocht voor 1.30, terwijl het is voorgeko men, dat 1.70 werd betaald, een prijs, die in geen weken is besteed en toch nog bui tengewoon laag is. Ook voor gele kool werd nu voor sommige partijen meer dan 60 cent betaald. Veel werc nog wel voor dien prijs verkocht, doch Zater dag werden prijzen gemaakt die tusschen 0.901.80 lagen. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de witte kool. De prijs hiervan bleef dezelfde nl. 60 cent per 100 K.G., ondanks het feit dat er wat meer vraag kwam van zuurkoolfabrikan ten, die in grootere kwantums begonnen in te maken. Boswortelen werden verkocht voor den luttelen prijs van 1.40 per 100 bos, of 1.60 per 100 K.G. Ofschoon de aanvoer van verschillende ganzenlevers gekookt werden. In den gang kwam ze Martin tegen met een bezending porceleinen potjes. Maar ze liep hem koel voorbij en den heelen dag sprak ze geen twee woorden met hem. Onderwijl zat Bigourdin met een vriende lijk gezicht te zwoegen over zijn brief aan zijn zuster Clothilde, een welvarende, gefor tuneerde weduwe, die in Chartres woonde. Ze hadden elkaar, dat is waar, in twaalf jaar niet ontmoet en zij had Félise maar eens gezien, maar de Franschen hebben veel familiezwak, vooral als er van huwelijk sprake is, en hij twijfelde er niet aan of ze zou hem telegrafeeren, nu hij gevraagd had, of ze Félise onder haar hoede wilde nemen, 't Was werkelijk een ingeving geweest, 't Was een oplossing van de moeilijkheden. De Viriots hadden te groote haast gemaakt en daar was Félise van geschrokken. Een maand was een heele tijd. Clothilde was een vrouw van ondervinding met tact en gezond verstand. Zij zou Félise wel in de goede plooi krijgen. En als haar dit niet gelukte, wel, dan was hij er toch ook de man niet voor om zijn kleine Félise tegen haar zin te laten trouwen. In elk geval had hij een maand den tijd. En nadat hij het geval in den breede had uitgelegd, bracht hij den be'angrijken brief naar Postes et Télégraphes en terug komende ging hij naar den winkel van de respectabele Madam Chauvet, cie met haar twee bejaarde dochters kruisbeelden en rozenkransen en stichtelijke boeken en kaarsen verkocht. En na een lang beleefd gesprek verzocht hii uiensoorten verminderden, werden er toch nog ongeveer 15 spoorwagens geveild, waar van het grootste deel tot de gele uien be hoorde. De prijzen der zilvernep stegen in- tusschen van 7.208.40 in het begin der week, liep de prijs op tot 11—13.10 op het eind. Voor drielingen werd 23 be taald, zoodat de prijs lager was dan de vorige weken. Zilveruien brachten 10—70 cent op. Met den prijs der gele nep ging het ook een gunstiger kant uit. De prijs verdub belde nl. Aanvankelijk werd 3.203.50 betaald, later 5.2010. De prijs der drie lingen week weinig van dien der vorige week af: 2.203.50. Gele uien, aanvankelijk 1.30—2.50 opbrengend, werden later voor 2.103.40 verkocht. Grove uien brachten 2.803 op. De aanvoer van slaboonen was grooter dan de vorige week, vooral aan de veiling te Noordscharwoude. Voor de mooiste werd een prijs van 57 gemaakt, minder mooie zijn nog verkocht voor 0.801.20, later voor 22.50. Voor bieten werd 0.601.60 betaald. De aanvoer van tomaten verminderde en ook de prijzen liepen nog achteruit. De mooiste kwaliteit bracht 23 op, voor B werd 2.103.50 betaald en voor C 3—3.20. Druiven werden goedkooper. AHcante werd met 55.50 in 't begin der week, doch voor 49 op het eind verkocht, Frankenthalers resp. voor 61 en 51. HEILOO. De afdeeling Heiloo en Omstreken van d« Holl. Mij. van Landbouw hield Zaterdag avond vergadering in café Roozing, onder presidium van den heer P. Frans. De voorzitter heette in het bijzonder welkom de heer Scholten uit Alkmaar, die bereid was de crisissteunwet voor de var kenshouders buiten te zetten. In de vorige vergadering, aldus de voor zitter, heb ik critiek uitgeoefend op de re geering die voor de boeren niets deed. Nadien hebben we gekregen de crisissteun voor zuivel en voor den varkensafzet. En nu kan men wel critiek op de wetten uitoefenen, doch we moeten eerst eens een half jaar practijk hebben. In ieder geval kunnen we de regeer ing dankbaar zijn dat zij een ern stige poging doet om den boerenstand te helpen. Daarna behandelde de heer Scholten, in- kooper voor de Varkenscentrale, de crisis- varkenssteunwet. Spr. zeide, dat toen het pond sterling zoo sterk terug liep, de handel op Engeland in den put zat. Het was practisch onmogelijk om naar dat land te exporteeren. Er werd geconfereerd met de regeering en die besloot stappen te doen om de zouters tegemoet te komen. In den breede behandelde spr. de moeilijkheden waarvoor de regeering en de export stond om die steunwet in goede banen te leiden. De vorige week zijn 19635 varkens voor Engeland verkocht. De invoer in Engeland ligt niet aan banden zooals in Frankrijk. Door den toeslag der regeering was de aanvoer op de markt enorm. Noodig is, dat dit aan banden wordt gelegd. De aan voer in Sneek en Leeuwarden was zoo groot dat men de vorige week in Noord- Holland moest verminderen. In Alkmaar had spr. een zeker percentage van den aan voer gekocht wat moest, want kocht men alles weg dan zou men in Purmerend wat gezien hebben. Nu zal men den aanvoer in betere banen leiden en spr. had voor Alk maar en ook voor andere plaatsen een beperkte opdracht. Ja, zeide spr., er is veel afgegeven op die wet, doch men moet niet vergeten voor welke moeilijkheden de regee ring staat. Het binnenlandsrhe verbruik is afgenomen, doordat men koevleesch of schapenvleesch eet, wat niet belast is. Uit de discussie bleek wel, dat de boeren den steun der regeering op prijs stellen. Een toeslag van 15 cent per K.G. en een gewicht van 190 K.G. achtte men niet geheel juist. Er moest wat speling in prijs en gewicht zijn. Als men varkens van 175 a 190 K.G. nam, zouden meerdere boeren tevreden zijn. De aanvoer wordt niet willekeurig gere geld, doch er is een vast systeem, ongeveer 30.000 per week zou gewerscht zijn. We heb- ben nog geen practijk en zullen in de toe komst misschien eenige wijziging krijgen. Besloten werd dat de afdeeling zich met het hoofdbestuur in verbinding stelt om wijzi ging in het gewicht der varkens te krijgen, opdat de markt voor zwarr varkens meer ontlast wordt. Na een dankwoord aan den spreker werd de agenda afgehandeld. Van de provincie Noord-Holland was een missive ontvangen, dat Ged. Staten een Cen traal In- en verkoopbureau zullen stichten. Overtollige groente, o.m. bloemkool, sluit- kool en aardappelen, die den minimumprijs Madame Chauvet om ter wille van de oude vriendschap tegen vergoeding van onkosten en een honorarium van twintig francs, Félise van Brantóme naar Chartres te brengen, bij haar tante Madame Clothilde. HOOFDSTUK XI. Madame Robineau was lang en hoekigzt had zeer dunne lippen en ze was zeer vroom en, voor zoover ze nog in de maatschappij verkeerde, ging ze het liefst om met lange hoekige dames, die dunne lippen hadden en zeer vroom waren en die tot hetzelfde wereld lijke zustergenootschap behoordea Tante Clothilde had een regiment dochters, wel vier, uitgehuwelijkt. Dat was heel ge makkelijk gegaanzij zelve zou elk misbaksel van een man hebben getrouwd, om maar niet te hoeven te blijven in zoo'n sombere, saaie omgeving. Félise beklaagde haar nichtjes, ofschoon zij het volgens tante Clothilde best maakten en onnoemelijk veel babies hadden. Aan het eind van haar eerste week in Chartres had zij een grooten hekel gekregen aan Chartres en aan alles wat er bij behoor de. Zelfs de straten van Chartres stonden haar tegen door hun kille somberheid. Zij misten het vroolijke, gezellige van Brantóme, en de heele stad was vlakker dan de Sahara. Ze verlangde terug naar de rotsen en naar de heuvelen van Périgord. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5