Jjechtszaken Jijdschciften socialistische partijen. Brieven uit de Hoofdstad - BurgO. ''"kt l^nrerdac* a.s zal in de kapel van het Ma- ,P^"eVenhuis de uitvaart plaats hebben Vrijdag de uitvaart zal geschieden in tinei van "groot-seminarie te Rijsenburg, r het stoffelijk overschot tevens zal wor den"begraven. tmtFRNATIONALE samenwerking tusschen revolutionnaire Ter gelegenheid van het Congres van de Onafhankelijke Socialistische Partij in Ne- V'land werd gister te Amsterdam een con ferentie gehouden, waar de volgende partij - n waren vertegenwoordigd: de Onafhanke lijke Socialistische Partij in Nederland, Soc. Arbeiders Partij, Duitschland; de Noorsche Arbeiders Partij; en de Poolsche Onafhan kelijke Socialistische Partij. Besprekingen werden gevoerd over een blijvende en nauwere samenwerking van re volutionnaire socialistische partijen in Euro- na. terwijl rapporten werden besproken ovei EgJj toestand in de verschillende landen. £r bestaat thans, behalve tusschen de reeds genoemde partijen, contact tusschen rde unkervleugelroepen en partijen in de vol- eflCje landen: Amerika, België, Bulgarije, Finland, Frankrijk, Roemenië, Zweden, Zwit seriand en eenige groepen en bewegingen en de koloniale landen. SPOORWEGONGEVAL TE ARNHEM. Slechts materieele schade. Gisteravond omstreeks half acht, is op het station te Arnhem een botsing ontstaan tus schen een personentrein, v.cïke uit Zevenaar kwam en een losse rangeerende locomotief. Blijkbaar door een misverstand tusschen den machinist en den rangeerder is de losse locomotief in plaats van vóóruit achteruit ge reden, met het gevolg, dat hij op de lijn kwam van den trein uit Zevenaar, welke juist arriveerde. Op het laatste moment hebben zoowel de machinist van den rangeerenden locomotief als die van den trein nog gepoogd door krachtig remmen een botsing te voorko men, hetgeen echter niet gelukte. Door den vrij hevigen schok, welke toen ontstond, zijn de locomotief van den trein en een personen wagen gederailleerd. De locomotief kreeg aanzienlijke schade. De ontspoorde wagon kwam dwars over de rails te staan en kantel de gedeeltelijk. De enkele reizigers, welke zich in dezen wagen bevonden, hebben geen letsel bekomen. De rangeerende locomotief kreeg slechts geringe schade en kon op eigen kracht weer wegrijden. Doordat het ongeval geschiedde op een zijlijn, welke naar het tweede perron loont, ondervond het treinverkeer geen noemens waardige stagnatie, daar het doorgaande verkeer over het eerste perron kon worden ge leid. Tractatus de Matrimonio, Codex i i. DOODEUJK ARBEIDSONGEVAL. De 53-jarige havenarbeider W. v. d. S., ge woond hebbende in de Kleine Visscherijstraat te Rotterdam, heeft aan boord van het in de Lekhaven aldaar liggende stoomschip Alchi- ba, doordat ëe'n schakel brak, een hijschblok op het hoofd gekregen, waardoor de man on middellijk gedood werd. Zijn lijk is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. IMKERSDAG TE APELDOORN. Zaterdag werd te Apeldoorn de 10e Neder- landsche Imkersdag gehouden. Ruim 800 im kers uit alle doelen des lands waren aanwe zig. De voorzitter der Vereeniging tot Bevor dering der Bijenteelt in Nederland, mr. dr. A. y. d. Flier sprak een welkomstwoord. Ir. D. Bloemsma, rijkstuinbouwconsulent, hield een inleiding over „De ziektenbestrij- ding in de fruitteelt van het standpunt van kweeker en imker bezien" en de heer A. Jou- stra, secretaris van de Ver. tot bevordering van de Bijenteelt in Nederland sprak over «De weg tot vlotter honingverkoop". Aan den minister van landbouw werd een telegram verzonden, waarin dringend wordt verzocht de gevraagde maatregelen tot decla- ratiedwang van buitenlandscne honig ten spoedigste te nemen, opdat de verkoop van de goede Nederlandsche honig niet gedrukt wor de door die van het buitenlandsche product, onder den schijn alsof deze van Nederland sche herkomst ware ,e'n in de huidige moeilij ke tijdsomstandigheden de te verwachten goe de verkoop althans geen teleurstelling behoeft te brengen. VERGEEFSCHE BEMIDDELING BIJ LANDARBEIDERSSTAKING. De rijksbemiddelaar de heer J. B. Wester- dijk heeft n'og eens getracht een oplossing te brengen inzake de landarbeidersstaking bij «on achttal landbouwers te Noordwijk. De werkgevers verklaarden zich in de gehouden conferentie niet bereid te voldoen aan het ver zoek van de werknemers tot het sluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst. Zij wenschten zich nie* te binden met het oog op de tegenwoordige crisis. De toestand blijft dus voorloopig onveranderd. DE WASCHDAG. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Laat U Uw goed buitenshuis wasschen? Df neemt U een waschvrouw? In beide ge- mailen zult U gemakkelijk kunnen constatee- zen, hoeveel Uw wasch kost. U zult daarbij m°t het resultaat komen, dat dit bedrag, over het geheele jaar gerekend, op Uw huishoud- zekening geen onbelangrijke plaats inneemt rioe groot is Uw wasch van vier of vijf Weken? Laten wij eens aannemen dat ze in gezin van 6 personen 50 K.G. weegt, an zou bij het gebruik van een electriscne r Miele" de volgende rekening als voorbeeld kunnen dienen: 13/4 K.G. zeeppoeder of een ander wasch- "»ddel a 32 cent per K.G. is 0:56; 54 zeepa 16 cent per K.G. is 0.08; i G. soda a 7 cent per K.G. is 0.07; 8 i/S- hout a 3 een, per K G. is 0.24; IS briketten a 2 cent is 0.36; stroom- rw (°ngev«er) 15 cent; totaal 1-46. 2.'in cijfers, die in de practijk duizend- vernr-, vestigd ziin. Wanneer U dit bedrag waf u de uitgaven, die U voor Uw hgoed of op den wasch dag te besteden hebt, kunt U precies uitrekenen, binnen wel ken tijd U de aanschaffingskosten van een „Miele" zult kunnen goedmaken. Wie een maal met een „Miele" gewasschen heeft, zou ze niet gaarne willen missen. Vraagt U eens bij Uw kennissen, die een „Miele" hebben, en zij zullen U de juistheid van bovenstaande berekening kunnen aantoonen. BETOOGINGEN TE HAARLEM VERBODEN. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, die zich Vrijdagavond hebben voorgedaan ter gelegenheid van de openluchtmeeting tegen het rapport-Weiter, heeft de waarne mende burgemeester van Haarlem besloten geen toestemming te geven voor soortgelijke betoogingen, door welke partij of groep ook aangevraagd. Ook de aangekondigde open- luchtmeetingen voor 2 en 3 Sept. a.s. zijn dus verboden. DE „NEDERLAND"-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" zal morgen om 10 u. 20 uit Ge nua vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen om 8 u. 05 te Zevenaar, 10 u. 19 te Amster dam W.P., 10 u. 33 te Amsterdam C.S. DE WELTER-PLANNEN. Zullen zij in wetsontwerpen worden weerlegd? Naar het H.bld. uit Den Haag vernam zouden de wetsontwerpen der rijksbegrooting die ongeveer tien dagen geleden naar den Raad van State verzonden zijn, in belang rijke mate bezuinigingsvoorstellen inhouden overeenkomstig de door de commissie-Weiter gegeven adviezen. CONFLICT IN HET SCHEEP VAARTBEDRIJF. Gisteravond hebben te Rotterdam de organi saties van officieren en schepelingen ter koopvaardij een huishoudelijke vergadering belegd, waarin mededeeling werd gedaan van het antwoord van den koopvaardijbond. Op grond van dit geheel onbevredigende antwoord van de reeders, waarbij het drijven naar groote gageverlaging vooropstaat, heb ben, met het deel zulks door middel van direc te actie en individueel optreden te verijdelen, de besturen der Centrale van Koopvaardij-of- ficieren en van den Centralen bond van Transportarbeiders besloten met ingang van heden de aanmonstering stop te zetten. Dit besluit, waartoe alle organisaties reeds eerder machtiging van hunne leden hadden bekomen, is gisteravond nogmaals door alle ledearnet overweldigende meerderheid be krachtigd. De vergadering was zeer druk bezocht. Maatschappij Nederland en Rot- terdamsche Llyod buiten het con flict. De Centrale Bond van Transportarbeiders he .it zich door middel van een manifest tot de zeelieden gewend, waarin het bovenstaande besluif wordt afgekondigd. Om redenen van tactischen en organisatorische aard heeft de Centrale .van Kooovaardij-of ticieren voors hands dit besluit niet van toepassing ver klaard voor de schepen van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland en de Rotterdam sdie Lloyd. Ter wille van de eenheid in de ac tie heeft de Centrale Bond van Transport-ar beiders zich hierbij aangesloten. De rijksbemiddelaar informeert. Vermeld kan uog worden, dat de secretaris van den rijksbemiddelaar gisterochtend bij den heer Brautigam, voorzitter van de con tactcommissie van werknemers der koopvaar dij, heeft 'geinformeerd of inderdaad het con flict van dreigenden aard was. De heer Brau tigam bevestigde toen, dat dit inderdaad het geval was. Genoemde secretaris deelde daar op, mede, dat dit, voor hem aanleiding was om zich met den rijksbemiddelaar te verstaan. Omtrent het gevolg van zijn optreden hebben de-bestuurderen van de werknemers echter niets vernomen. De leiding van het conflict berust bij vobrnöemde contactcommissie. De R.V.O. kondigt staking in de Rotterdamsche haven af. In verband met den sinds gistermiddag ge rezen toestand in het scheepvaartbedrijf heeft de Revolutionnaire Vakvereenigings Opposi tie. te Rotterdam, met hare leden gisteravond een spoedvergadering belegd, in het Alge meen Verkooplokaal. In deze vergadering, die druk bezocht was, werd het woord gevoerd door den heer Frenay uit Schiedam. Met alge- meene stemmen werd besloten met ingang van heden de staking in de Rotterdamsche havens te'proclameeren. Dë vergadering had een rus tig veploop. Ook te Amsterdam besloten niet meer te monsteren. In het „Parkhotel" te Amsterdam is gister avond een zeer druk bezochte vergadering ge houden van jde Centrale van Koopvaardij-of ficieren. ,Jn deze vergadering heeft het afwijzende antwoord van dn Bond van Werkgevers in de Koopvaardij op het van werknemerszijde gestelde ultimatum een punt van bespreking uitgerhaakt. [Na langdürige discussies is met groote meerderheid van stemmen besloten om var, heden af niet meer te .monsteren. Buiten dit besluit vallen da Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd BRANDEN. Twee woonhuizen afgebrand. Te Reuver (Lknb.) brandden gisternacht twee woonhuizen af. Brand onder verdachte omstan digheden. Vee omgekomen. Zondagavond omstreeks kwart voor tien ontstond brand in de kapitale boerderij van den landbouwer P. Koenraadt te Kruisland (N.-Br.) De groote landbouwschuur met den geheelen oogst, de landbouwwerktuigen, drie paarden, vier koeien, eenige varkens en circa 6C0 kippen, werden een prooi der vlammen. Ook de gebouwtjes der groote kippen'houde- rij gingen verloren. Het huis bleef gespaard. Beide brandspuiten van Steenbergen en Kruisland konden tegen de vuurzee niets uit richten.» l" "erband met de verdachte omstandig heden. waaronder de brand plaats vond, stelt de politie een onderzoek in. Veehouderij afgebrand. Gisteravond is de kapitale boerderij van den veehouder Battem, staande nabij het Warmersluisje in de gemeente Wormer, een prooi der vlammen geworden. Omstreeks half elf werd de brand door een voorbijganger ontdekt die de bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, waarschuwde, waarop deze zich in veiligheid konden stellen. Een brugwachter had inmiddels de brandweer ge waarschuwd, die spoedig met vier motorspui ten ter plaatse was. Met zeven stralen tastte men het vuur aan. Daar het perceel slechts langs een smal voetpad te bereiken was, werd het blusschingswerk zeer belemmerd. Slechts de paardenstal kon behouden blijven. De schade, welke op ongeveer 10.000 geschat wordt, wordt door verzekering ge dekt. Fabrieksbrand te Schiedam. Gisteravond omstreeks negen uur heeft aan de Noordvest 93 te Schiedam, waarin ge vestigd is de Rotterdamsche Metaalindustrie, Lood- en Zinkwerken, van den heer De Zeiss een brand gewoed. Deze ontstond op den zol der en greep snel om zich heen, zoodat spoe dig het uit drie verdiepingen bestaande ge bouw in lichter laaie stond. De brandweer verscheen met groot materiaal ter plaatse Met een twaalftal slangen werd water ge geven. Om half elf was men het vuur mees ter. Het pand brandde vrijwel geheel uit. De schade kon nog niet worden opgegeven. De oorzaak van den brand is niet beknd. Ernstige brand te Kort gene. Gistermiddag te ongeveer 1 uur is brand ontstaan in de landbouwschuur van den heer J. Vogelaar, gelegen aan den Achterweg te Kortgene (Noord-Beveland). De schuur met inhoud, alsmede een in de nabijheid staande hooimijt brandden geheel af. Het vuur be dreigde vervolgen een rij woningen, waar van enkele vlam vilten. Een arbeiderswoning brandde uit, terwijl de andere woonhuizen brand- en waterschade kregen. Ook een tim- mermansloods ging in vlammen op. De brandweren van Wissekerke en Colijnsplaats verleenden assistentie. Die van Middelburg werd ook gewaarschuwd, doch hoefde geen dienst meer te doen. De oorzaak van den brand is onbekend. Te H eerenveen. In den afgeloopen nacht werd te Heeren veen brand ontdekt in een blok woningen, be woond door drie gezinnen en waarin tevens een groente- en turfpakhuis is gevestigd. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de pakhuizen spoedig een vuurzee waren en de vlammen oversloegen naar de woning van den heer van der Meulen. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nacht gewaad in veiluigheid brengen, terwijl even eens de familie Mikkes met spoed een goed heenkomen moest zoeken. De familie Hielke- ma, wier woning vlak naast de brandende perceelen is gelegen, moest zich door het kel derraam in veiligheid stellen, daar de vlam men hoog tegen de voordeur oplaaiden en zij langs dezen weg hun woning niet konden verlaten. Om 4 uur in den morgen nadat men de muren van de brandende perceelen omver had gehaald, is men den brand, die om twee uur 's nachts is uitgebroken, meester ge worden en kon de brandweer inrukken. De schade van alle eigenaars wordt door verze kering gedekt. Omtrent de oorzaak is tot nu toe niets bekend. Landbouwschuur afgebrand. Gisteravond brandde de groote landbouw schuur van den heer M. v Oers door onbe kende oorzaak geheel af. Vruchten, tarwe, haver, hooi en stroo gedorschen graan, aard- oppelen, benevens nog verschillende land bouwwerktuigen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Hcoibroei125.000 KHo hooi verbrand Zondagmiddag is tengevolge van hooi- broei brand uitgebroken in een hooimijt, staande op den Achterschayk te Oss en toebehoorende aan de Erven Wieting te Rotterdam. De brandweer kon door ge brek aan water weinig tegen het vuur uitrichten. Ongeveer 1250.000 K.G. hooi zijn verbrand. Verzekering dekt de schade. VERKEERSONGEVALLEN. Doodelijk motorongeluk. Zondagmorgen heeft onder Varsseveld (Gel- dersche Achterhoek) een ongeluk plaats ge had met doodelijken afloop. De marechaus see Colenbrander van de brigade Aalten reed met zijn motorrijwiel van Aaiten naar Vars seveld om zijn aldaar wonende ouders te be zoeken. Bij het nemen van de bocht onder Varsseveld is hij met zijn motorrijwiel over den kop geslagen, waardoor hij onmiddellijk dood was. Het lijk is naar Winterswijk ver voerd. Naar De Crt. verneemt, bereed het slacht offer nog slechts vier weken een motorrijwiel en zou hij de bocht met te groote snelheid hebben genomen. Botsing tusschen motorrijders. Bij de Lokbrug over de Drentsche vaart te Ha vel te zijn gisternacht twee motorrij ders uit de gemeente Staphorst, die te rugkeerden van een zangconcours, met el kaar in aanrijding gekomen. De landbouwers zoon Meesters te Hesselingen (gemeente Staphorst) werd daarbij zwaar gewond en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Zwolle worden overgebracht, waar opera tief moest worden ingegrepen. De andere motorrijder, zekere Oosting, en de beide duo-passagiers kwamen er behoudens eenige schaafwonden goed af- Motorrijder gedood. Automobi list gearresteerd. In den nacht van Zondag op heden Maan dag omstreeks half twaalf werd de motor rijder N. uit Zutphen ter hoogte van het „Vosje" tusschen Brummen en Zutphen aan gereden door een auto, komende uit de rich ting Brummen en bestuurd door een zekeren B. uit Deventer. N. werd van zijn motor ge slingerd en was bijna onmiddellijk dood. De auto reed door. De rijkspolitie uit Brummen was spoedig ter plaatse. Het mocht haar ge lukken B., die met een paar vrienden en eenige dames een feestje had bezocht te Zutphen, te arresteeren. Daar de inzittenden niet naar hun woonplaats Deventer durfden terugkee- ren, hadden zij hun auto ia de omgeving van Zutphen gestald. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Faillietverklaring afgewezen. Naar wij vernemen, heeft de vacantieka- mer van de arrondissementsrechtbank te Am sterdam, de door mr. A. R. Dunselman ten behoeve van een tweetal lotenhouders inge diende aanvrage tot faillietverklaring van het Paleis voor Volksvlijt afgewezen. KORTE BERICHTEN. In den ouderdom van 89 jaren is te Den Haag overleden jhr. dr. A. I. Rethaan Maca- ré, die verschillende ambten bekleedde bij de rechterlijke macht en van 1900 tot 1910 ad vocaat-generaal was bij den Hoogen Raad. Van 1896 tot 1900 was hij lid van de Tweede Kamer. Gisternacht is de mijnwerker Franssen uit Bocholtz bij het verrichten van werkzaam heden in schacht 2 van de Staatsmijn Wilhel- mina te Terwinselen in de schacht gevallen en gedood. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 26 Aug. 1932. J. P. S. te Haarlem, J. N. K. te Castri- cum, J. H., C. D„ Th. S. en A. D. te Ber gen, J H. te Heiloo, N. V. te Broek op Langendijk, P. A. v. E. te Beemster, P. A. L. te Breezand, J. S. te Purmerend, T. B. K. te Kwadijk, T. B. te Avenhorn, Q. J. V. te Stompwijk, P. V. en J. W. te Koedijk, P. B. te Zijpe, M. J. S. en A. O. te den Haag, F. C., W. K. en J. M. te Zaardam, J. S., E. S. K., C. P. O., H. J., J. B A. P„ F. A. K., A. M„ J. C. A. L. en C. B. te Alkmaar, overtreding motor en rijwielwet, de le, 2e, 4e, 8e, 10e, 14e, 22e, 26e, 27e, 28e en 29e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e, 7e, 15e en 30e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 5e 1 boete of 1 dag hechtenis, de 6e, 12e, 16e, 20e en 25e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 9e, 18e en 24e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 11e en 13e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 17e 2 en 4 boete of 2 en 4 dagsn hechtenis, de 19e 7 en 4 boete of 3 en 2 dagen hechtenis, de 21e en 32e ieder teruggave ouders, de 23e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 35e 8 en 4 boete of 8 en 4 dagen hechtenis. H. S. te Egmond aan Zee, valschen naam, 12 boete of 12 dagen hechtenis. C. L. te Schermerhorn, overtreding Invaliditeitswet, 32 X 1 boete of 32 X 1 dag hechtenis. B. M. W. te Wateringen, overtreding spoorwegwet, vrijspraak. A. S. G. te Castricum, overtreding leerplichtwet, 2 boete of 2 dagen hechtenis. G. A. N. te Castricum, overtreding bouwverordening, 6 boete of 6 dagen hechtenis. F. H. C., A. P., A. S. en G. S. te Am sterdam, overtreding Visscherijwet, de le, 2e en 3e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 4e 4 boete of 4 dagen hechtenis. T. K. te Egmondbinnen, J. W. te Ou- dorp, H. P., J. S. en A. v. d. W. te Alk maar, dronkenschap, de le en 2e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 3e, 4e en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hecht. H. W. te Castricum, H. B. v. S. te Vlaardingen, J. de B. te Amersfoort, H. v. V. te Hengelo, C. A. V. te Tilburg, J. H. te Wieringen. G. S. en H. H te Amsterdam, J. A. G. te Warmenhuizen, A. B., M. R„ A. W. G. en J. K. S. H. te Alkmaar, overtreding Politieverorde ning de le en 3e ieder 4 boete of 4 da gen hechtenis, de 2e en 9e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e, 6e en 7e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 5e 2 X 2 boete of 2 X 3 dagen hechte nis, de 8e, 11e, 12e en 13e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 10e 1.50 boete of 1 dag hechtenis. Als de begrooting sluit. Verhuizen de Amsterdammers. De ontwerpbegrooting van Amsterdam's financiën is thans verschenen. Voor den heer Polak, den wethouder, die onze gemeen telijke geldmiddelen beheert, is het zeker geen sinecure geweest om den staat van in komsten en uitgaven der gemeentehuishou ding dezen keer sluitend te maken. Het is echter gelukt. Men heeft aan alle kanten be zuinigd, er is flink geknabbeld aan de sub sidies, het girokantoor heeft de rentevergoe ding van U/2 op 1 gebracht voor de ge wone rekeninghouders en verschillende tak ken van dienst zijn danig onder handen ge nomen. Maar toch staat onder aan het lijntje waar de posten sluiten, de belastingverhoo- ging voor het komende jaar, de verrassing voor de Amsterdammers, die wij van de week met het ochtendblad uit de bus hebben gehaald. De toelichting van B. en W., waar om de meerderheid van het college gemeend heeft de lasten voor de burgerij te moeten verzwaren, is een schrale troost onder deze omstandigheden en bij de begrootingsdebat- ten zal de Raad zich over dit standpunt nog wel nader hebben uit te spreken. Of dan evenwel een tweede loonsverlaging voor het Gemeentepersoneel in de plaats zal komen van de thans voorgestelde belastingopcen- ten-verhooging, staat echter te bezien. Een prognose dienaangaande wijst er wel op, dat ook de meerderheid van den Raad in dit geval de meerderheid uit het College zal on dersteunen.. Sijmen zal wel moeten betalen en Symen zal betalen. De loonen van het ge meentepersoneel, die beduidend hooger nog zijn, dan waar ook, zullen de Amsterdam- sche belastingbetalers moeten opbrengen, evenals de tekorten van verschillende dien sten, die wellicht in particuliere handen over zouden kunnen gaan of nog beter ge heel moesten verdwijnen. Want hoe goed ver zorgd wij het werk der Stadsdrukkerij ook mogen vinden en hoe vlot de instelling onder gemeentebeheer misschien ook werkt, het in standhouden van zulk een inrichting om der wille van organisatie zelf, ongeacht de ze ker niet gunstige financieele uitkomsten, kan toch moeilijk als een gezonde bedriifspolitiek worden beschouwd in deze tijden, waarin wij zoo kijken naar efficiency en rendement. Van een openbaar vervoermiddel als de tram kan men zich voorstellen, dat men deze instelling liever niet in particulier beheer ziet en een tekort bij dit bedrijf kan onder zekere om standigheden dan ook als normaal worden beschouwd. Een nieuw, groot en modern zwembad, zelfs wanneer wij er zoo volop ge nieten, verliest veel van de attractie als wij bemerken, dat er naast de entmorijs, welke zoo laag op 15 cent gehouden werd een te kort bij den betrefenden dienst is fvan niet minder dan een kleine vier ton. En nu wij die naast de 15 cent toch ook nog moeten op brengen vragen wij ons in gemoede af, of de gemeenfebemoeiing zich niet wat te ver uitstrekte en voor ons wat te prijzig is ge worden. Maar wanneer Provinciale Staten accoord gaan met dit begrootingsontwerp zal er voor den belastingbetaler weinig meer te vragen of te redeneeren over zijn. Wij krijgen eenvoudig de lange enveloppe, de onvriendelijke briefkaartjes, zoo onwel willend van toon en daarna de bezoeken, waarop geen van ons erg gecharmeerd is. Het is dan ook geen wonder wanneer weer ettelijke rasechte en getrouwe Amsterdam mers de hoofdstad uit dit soort motiveerin gen gaan verlaten en hun heil gaan zoeken als forens in de omliggende plaatsen, waar de belastingdruk, voorloopig althans, nog niet zoo nijpend is als hier. Wij hebben de voorbeelden maar voor het grijpen. Een „suburb" onder den rook van de stad, Am stelveen, het naburige eens zoo afgelegen dorpje, waarheen wij op mooie Zondagen wel eens wandelingen gingen maken of waar wij in den winter, omdat er de Poel dicht in de buurt ligt, schaatsenreden, is in opkomst en zal naar het zich laat aanzien een zeker niet onwelvarende en aantrekkelij ke buitenwijk van Amsterdam worden. Am- stelveen is niet geannexeerd, zoodat de ge meentelijke kas nog niet overbelast is. Voor de openbare veiligheid, een hoofdstuk dat bij ons zeker niet in een hoekje gedrukt is, zor gen een drietal politiemannen met een inspec teur, de huishuren zijn er laag, de belasting evenzoo, terwijl de verbinding met de hoofd stad, een kwestie van eenige kilometers, door particuliere- en Amsterdamsche ge meentelijkeautobussen in vrije loyale concur rentie met elkaar vlot en stipt wordt onder houden. Er is één taxi, die altijd te vinden is omdat er maar één standplaats is en van taxi-oorlog en conflicten met wit- en geel- banders zijn de gelukkige bewoners nog ver schoond gebleven. Het telefoontarief is bil lijk, natuurlijk nog niet automatisch, maar gezellig met een vriendelijke juffrouw, en misschien daarom wel niet zoo duur als bij ons, en de interlocale verbinding met Am sterdam kost maar tien cent. Een prachtige preventie om geen noodelooze gesprekken te voeren, een uitkomst uit economische overwe gingen dus. En moeten wij in de dure nieuwe buiten wijken van de stad, waar alle Amsterdam sche bewoners zich vast hebben gebouwd en waar de huizen in rijen leeg staan, ontzag lijke prijzen betalen voor, zooals het dan heet, „moderne flats" met centrale verwar ming en stroomend water, een huizenbouw zoo modern, dat wij in alle opzichten met de boven en beneden-buren meeleven moeten, hier in Amstelveen hebben verstandige hui zenexploitanten comfortabele huisjes gezet, die billijk te krijgen zijn. Van die huisjes, waar jonge menschen met plezier in zullen trekken om er samen met smaak en overleg een klein paleisje van te maken en waar het inderdaad mogelijk is om iets in toepassing te brengen van het spreekwoord: „My home is my casle". Op handige manier zijn er ga rages aangebouwd, zoodat Amstelveen voor den autobezitter de garagekosten en het on gerief van chauffeurs, die de haal- en breng- wagens op den duur grondig vermoorden, bespaard blijft. En met het wagentje aan huis, zullen de trouwe vierwielers betrouw baarder blijken en minder last van reparatie voor allerlei zonderlinge kwalen vertoonen dan in de groote, mooie, moderne garage, waar de maandrekeningen nimmer zoo mooi zijn. Een auto'tje is hier niet overbodig voor wie het bekostigen kan; het gemak van het „deur-tot-deur-transport" is natuurlijk te verkiezen boven de bus- en tramverbindingen hoe prompt en tot hoe laat in den nacht, die ook functionneeren. En verder biedt dit wonen in de periphèrie van de groote drukke stad, voor aen stede ling het voordeel van het buiten zijn na in gespannen dagtaak. Hier puft hij even uit, hier wandelt hij nog vrij rustig zonder elk oogenblik te worden opgeschrikt door ja gend snelverkeer, hier kan hij om half elf nog een doosje sigaretten koopen en hier ge niet hij van zijn nachtrust zonder door claxonlawaai en autogetoeter tot in het holst van den nacht te worden gestoord. De vlieg machines voor Schiphol, het naburige hoofd stedelijke vliegveld vormen met hun lustig geronk een punctueel uurwerk en een be trouwbare wekker en het licht van den vuur toren der luchthaven is een onfeilbaar baken voor den forens, die het in de stad eens wat laat heeft gemaakt en den weg naar huis moeilijker dan anders te vinden weet Ik ben in Amstelveen geweest en ik ge loof op weg te zijn Amsterdam ontrouw te worden. Ik ben betooverd door de stijlvolle laantjes met de kleine kasteeltjes, door het genoegelijke buitenleven op zeven minuten afstand van de hoofdstad en misschien ook wel wat pessimistisch gestemd jegens Am sterdam door de gemeentebegrooting, die men sluitend heeft gemaakt ten koste van den belastingbetaler. VAN SIEGEN. „Op den Uitkijk.", tijdschrift voor het christelijk gezin. F. G. de Vries opent het nieuwe nummer met een artikel „Gevaarzoekers", waarin hij afkeurt de zucht om snelheidsrecords te ver beteren met auto's, motoren, vliegtuigen enz. P. Stouthamer vertelt van de sage van Siegfried en de Nibelungen. Aan den foto dienst der K. L. M. wordt door J. J van der Meulen een artikel gewijd. Dr. R. van Deemter vervolgt zijn artikel over ..Antieke en moderne magie", waarin hij gevallen van bedrog weergeeft en wijst op de ver-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7