DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche rijksdag geopend. DE LEIDING EENER COMMUNISTE. No. 205 Woensdag 31 Augustus 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Bxiqztiiksch OwczicfU De nat.-soc. Goering tot president gekozen en de Centrum-man Esser tot vice-president. Geen incidenten tBuitetdand ALKMAARSCHE COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i.osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracteu rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v k. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. fllë>nummer bestaat alt 2 bladen. Met groote spanning werd de opening van den nieuwen Duitschen rijksdag gisteren te gemoet gezien en die spanning werd nog ver- ramma stond gistermorgen heerschte er een groo te drukte voor en in het rijksdaggebouw. Van uur tot uur nam het aantal nieuwsgierigen toe, die wachtten op het verschijnen der nieu we Rijksdagleden. Hier en daar zag men nat.- soc. in bruine hemden het gebouw binnen gaan. De meeste fracties kwamen nog voor de plenaire zitting in fractievergadering bijeen om hun houding bij de verkiezing van het presidium vast te stellen. Tegen den middag begon een vrij groote politiemacht met de afzetting van de omge ving van het gebouw. Geruimen tijd voor de opening van de zit ting van den Rijksdag waren de publieke tribunes geheel bezet. Vrijwel alle leden van den Rijksdag bleken aanwezig te zijn, doch de Duitsch-nationalen zijn niet verschenen. De nat -soc. woonden in uniform de zitting bij- Direct na de opening van de eerste zitting verzamelden zich in de buurt van het gebouw van den Rijksdag talrijke in uniform gestoken nazi's, wien het gedeeltelijk gelukte de politie- afsluiting te verbreken. Onder het roepen van „Heil Hitier" trachtten de nat.-soc. het Rijks daggebouw te bereiken. Ijlings gealarmeerde politieversterkingen slaagden er in de demon stranten terug te drijven. Klara Zetkin werd door twee vrouwelijke partijgenooten naar haar voorzitterszetel ge bracht, waar zij plaats nam. Intusschen riep de geheele communistische fractie „Rood Front!" Tegen-demonstraties vonden niet. plaats. o Langzaam greep Klara Zetkin naar de bel na deze eenige malen geluid te hebben, ge- gon zij te spreken. Zij constateerde, dat zij, op 5 Juli 1854 geboren, het oudste lid was van den nieuwen Rijksdag en als zoodanig moest zij volgens het reglement van orde de eerste zitting" leiden. Tot leden van het bureau van den Rijksdag benoemde zij de soc.-dem. Lore Agnes, Raucn (Beiersche volkspartij), Schulz (centrum) en Torgler (comm.) Klara Zetkin hield vervolgens een rede, waarin zij o.m. wees op het dreigende oor logsgevaar in het Verre Oosten. Voorts sprak zij van den strijd tegen het fascisme waarbij zij zeide, dat de proletarische massa's geweld met geweld zouden terugslaan. Na gewezen te hebben op de ineenstorting van den burger lijken staat en zijn fundament, het kapitalisti sche stelsel, zeide de presidente, dat alleen de Russische revolutie in staat zou zijn het kapi talisme te overwinnen. Het parool van heden was de vorming van het eenheidsfront van alle arbeiders om het fascisme neer te slaan. Aan het slot van haar rede, welke bijna een uur geduurd had, gaf zij uiting aan de hoop, dat zij nog eens als presidente het eerste ra dencongres van Sovjet-Duitschland zou kun nen openen. Klara Zetkin moest steeds door vermoeid heid hare rede onderbreken en af en toe kon zij slechts met de grootste moeite verder gaan, waarbij zij gesteund werd door den commu nist Torgler. De rede werd zonder tegendemonstraties aangehoord. Alleen van de uiterste linkerzij de klonk telkens bravogeroep, terwijl aan het slot geapplaudisseerd werd. Hierna werden de namen der leden van den Rijksdag afgelezen. Het bleek, dat 578 afge vaardigden aanwezig waren. De presidente verklaarde, dat thans aan de orde was- de ver kiezing van een president en van drie plaat- vervangende presidenten. o Voor de functie van president van den Rijksdag stelden de nat.-soc. bij monde van hun fractievoorzitter dr. Frick hun partijge noot Goering voor. De communisten stelden Torgler (comm.)- candidaat, terwijl de soc.- dem. hun partijgenoot Loebe voordroegen. Van communistische zijde werd er de aan dacht op gevestigd, dat de fractie bij de eer ste stemming op haar eigen candidaat zal stemmen. Bij de tweede stemming echter zou den de communisten hun stem uitbrengen op den soc.-dem. ten einde een verkiezing van een nat.-soc. tot president te verhinderen. Verklaard werd echter, dat de communisten hun strijd tegen de soc.-dem. niet zouden op geven, daar de S.P.D. de belangen van het proletariaat verraadt. Hierna ging men tot stemming over. De nat.-soc. Goering werd tot president van den Rijksdag gekozen met 367 stemmen. Behalve de nat.-soc. brachten de afgevaardigden van het centrum, der Duitsch-nationalen, de leden van de Beiersche volkspartij en der Duitsche volkspartij hun stem op de candidatuur-Goe- ring uit. Loebe (soc.-dem.) kreeg 135 en Torgler (comm.) 80 stemmen. Het resultaat der stemming werd door de nat.-soc. met groote geestdrift ontvangen. Nadat de nieuw gekozen president een toe spraak had gehouden, welke door zijn partij genooten staande werd aangehoord, benoem de Goering tot rapporteurs de afgevaardig den Kaufmann en Lidner (beiden Nationaal- Socialist), Mevr. Teusch (Centrum) en La- werenz (Duitsch-Nationaal). Overgegaan werd tot de verkiezing van den eerste-vicepresident. De Nationaal-Socia- listen stelden het Centrumlid Esser candi daat, waarop de Communist Torgler interum- peerae: De eerste daad van de coalitie! De Sociaal-Democraten stelden Loebe can didaat en de Communisten hun partijgenoot Torgler. Alle leden verlieten daarop de zaal om bij hun terugkeer hun ingevuld stembiljet aan de rapporteurs af te geven. De eerste stemming voor de verkiezing van den vicepresident had tot resultaat, dat van de 568 geldig uitgebrachte stemmen Esser er 276 kreeg, Loebe 214 en Torgler 77, terwijl op Clara Zetkin 1 stem was uitge bracht. Daar Esser de helft der afgegeven geldige stemmen niet op zich vereenigd had, moest een herstemming worden gehouden tusschen hem en Loebe. Het resultaat der herstemming luidde, dat Esser (Centrum) gekozen werd met 364 stemmen als eerste vice-president van den Rijksdag, Loebe (S.D.) verkreeg 138 stemmen, terwijl 79 stembiljetten ongeldig waren, waarvan er 78 waren uitgebracht voor Torgler (Comm.) Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van den tweeden president. Candidaat werden gesteld de leden Graf (D.-Nat.), Dittmann (Soc.-Dem.) en Torgler (Comm.) Gekozen werd Graf (D.-Nat.) met de ab solute meerderheid, n.1. 335 stemmen, tot tweeden vice-president. Loebe (S.D.P.) kreeg 139, Torgler (Comm.) 78 stemmen. Tenslotte werd overgegaan tot de verkie zing van den derden vice-president. Als can- didaten zijn gesteld de leden Rauch (Beier sche Volkspartij), Loebe (Soc.-Dem.) en Torg Ier (Comm.). Met 350 van de 551 uitgebrachte geldige stem men werd Rauch van de Beiersche Volkspar tij gekozen tot derden vice-president. Op Loebe werden 124 stemmen, op Torgler 76 stemmen uitgebracht, terwijl 1 lid zijn stem had uitgebracht op Dingelaey van de Volks partij. o Na de verkiezing van het presidium van den Rijksdag verzocht president Goering het huis hem te machtigen, een telegram te zen den aan den Rijkspresident met het verzoek om het presidium van den Rijksdag onmid dellijk te willen ontvangen. De zitting van gister heeft, aldus de president, duidelijk aan getoond, dat de nieuwe Rijksdag over een groote tot arbeid in staat zijnde nationale meerderheid beschikt, waarmede dus op geen enkele wijze het feit van een staatsrechtelij ken noodtoestand gerechtvaardigd is. De Rijksdag zal, wanneer alle krachten medewerken, de zware taak vervullen welke hem wacht. Voor de eerste maal bezit de Rijksdag weer een nationale meerderheid, die hem in staat moet stellen het volk uit drukkenden materieelen en geestelijken nood op te heffen. De president verzocht verder hem te machtigen uur en dag van de volgen de zitting vast te stellen. De communisten en de sociaal-democraten stelden voor de eerstvolgende zitting Woens dagmiddag 13 uur te houden op de agenda te plaatsen de moties van wantrouwen teken de Rijksregeering. De Communistische en Sociaal-Democra tische voorstellen werden afgewezen met de stemmen van alle andere partijen tegen. De voorstellen van president Goering werden goedgekeurd. Aan het slot der zitting herdacht president Goering nog het ernstige verlies, hetwelk de rijksmarine door het vergaan van het schoolschip Niobe heeft getroffen. De zitting werd om half negen gesloten. Van de zijde van het politiepresidium wordt medegedeeld, dat bij het ontruimen van de omgeving van het Rijksdaggebouw gistermiddag vijf personen, waaronder een vrouw, zijn aangehouden. De politie werd op eenige plaatsen met steenen en ijzeron stukken bekogeld. Een persoon, een lid van de Nationaal-Socialistische partij, werd in voorloopige hechtenis gesteld. VERDERE POLITIEKE GEBEURTE NISSEN IN DUITSCHLAND. De Zwart-Rood-Gouden vlag. De voorzitter der Duitsch-nationale Rijksdagfractie dr. Oberfohren heeft na mens de Duitsch-nationale fractie een schrijven gericht aan den president van den Rijksdag Goering, waarin hij hem verzoekt de in de wandelgangen van den Rijksdag achter het standbeeld van Keizer Wilhelm I hangende zwart-rood- gouden vlag te willen laten verwijderen. Deze vlag is daar destijds opgehangen op bevel van den vroegeren president van den Rijksdag. Loebe. De „Vorwaerts" verboden. De politiepresident te Berlijn deelde gister mede: Het dagblad „Vorwaerts" is met in gang van heden, ook wat haar avondblad „Der Abend" betreft, voor drie dagen verboden. Het verbod geschiedde naar aanleiding van een artikel in het avond blad van Maandag '29 Augustus, waarin het program van den rijkskanselier ge kenschetst wordt als een schending van de grondwet. Deze karakteriseering, waaraan geen daadwerkelijk bewijs ten grondslag ligt, is in wezen een grove beschimping en een kwaadwillig ver achtelijk maken van den rijkskanse lier. Interpellatie soc.-dem. rijksdag- fractie ovev verbod „Vorwaerts". De soc.-dem. rijksdagfractie neemt in een interpellatie stelling t.o.v. het ver bod van de „Vorwaerts". Er wordt op gewezen, dat het blad alleen zijn plicht heeft gedaan door de regeering te waar schuwen voor inbreuk op de grondwet. De Rijksdag behoort de rijksregeering te verzoeken stelling te nemen tot dit verbod, dat de bestaande rechtsorde in gevaar brengt. Parijs over het artikel van von Schleicher. De Parijsche avondbladen publicee- ren uittreksels uit het artikel van den Rijks weerminister in den „Heimat- dienst". De meeste bladen leveren echter nog geen commentaar op het artikel. Alleen de „Liberté", dat de Duitsche thesis noch nieuw, noch verrassend is. Verontrustend is daarentegen het feit, dat Italië de Duitsche houding goed keurt en dat ook Engeland oogenschijn- lijk dit voorbeeld wil volgen. De Engel- sche officieele verklaringen kunnen met den besten wil niet als een dementi wor den opgevat. DE PRUISISCHE LANDDAG. Scherpe critiek op dr. Bracht. Tijdens de politieke debatten in de middag zitting van den Landdag werd door bijna alle partijen scherpe critiek geuit op het op treden van den gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor Pruisen dr. Bracht. Terwijl de Duitsch-Nationalen van meendng waren, dat de voorloopige aanstelling van een rijks commissaris de eenig mogelijke maatregel was in het werkelijk belang van den staat, criti- seerden de vertegenwoordigers der andere partijen ten scherpste de aanstelling van een rijkscommissaris en de meening van dr. Bracht, dat de commissoriale regeering geen verantwoording verschuldigd is aan den Landdag. De woordvoerders der Nationaal-Socialis- ten en van het Centrum wezen er in het bij zonder op, dat hun partijen bereid zijn een parlementaire regeering in Pruisen tot stand te brengen ten einde de regeering van den rijkscommissaris zoo snel mogelijk ten val te brengen. Het Pruisische staatsministerie hield zich gistermiddag bezig met de in te voeren be- stuursorgansatie. De beraadslagingen wer den afgebroken. Heden of op een der volgen de dagen zullen de besprekingen worden voortgezet. Kerrl acht de commissoriale regeering verantwoordelijk voor den Landdag. In den Landdag legde president Kerrl een verklaring af waarin hij zich verweerde tegen de aantijging, als zou hij volgens den Rijks commissaris de opvatting zijn toegedaan, dat de commissoriale regeering niet verantwoor delijk is voor den Landdag en niet voor den Landdag behoeft te verschijnen. Von Papen, heeft aldus Kerrl in zijn rede te Munster gezegd, dat hij in Pruisen een bestuursreorganisatie wenschte door te voeren zonder er den Landdag in te kennen. Dit zou tegen het volksbelang zijn. Hij waarschuwde er de regeering voor dezen weg te bewandelen. De Nationaal-Socialistische Landdagfrac tie heeft een voorstel ingediend, waarin ge- eischt wordt, dat de Landdag het beleid van den rijkscommissaris von Papen afkeurt. Rijkscommissaris von Papen's optreden afgekeurd. De Landdag verdaagd tot 21 September. De Pruisische Landdag beëindigde gister avond de debatten inzake de voorstellen, welke waren ingediend betreffende de aan stelling van den Rijkscommissaris voor Prui sen. Een nationaal-socialistisch voorstel werd aangenomen, waarbij de Landdag zijn af keuring uitspreekt over de aanstelling van den Rijkscommissaris von Papen in Pruisen. De Duitsch-nationalen stemden tegen, de Ohr. Sociale Volksdienst onthield zich van stem ming. Met dezelfde stemmenverhouding werd een sociaal-democratisch voorstel aangenomen om de noodverordening inzake de aanstelling van den Rijkscommissaris op te heffen, ter wijl tevens in dit voorstel geëischt wordt om het Staatsgerechtshof een spoedige beslissing te laten nemen. Met de stemmen der Nationaal-Socialisten en Communisten voor werd een Communis tisch voorstel aangenomen, volgens hetwelk geen ambtenaar of ondergeschikte verplicht is de op grond der verordening inzake de aanstelling van den Rijkscommissaris uitge vaardigde dienstbevelen op te volgen. De communisten stelden tenslotte voor de eerstvolgende zitting op 6 September te doen plaats vinden. In tegenstelling hiermede werd besloten den Landdag te verdagen tot Woensdag 21 September. Den president werd opgedragen de agenda op te stellen. VUURGEVECHT MET TREIN- ROOVERS. Gistermorgen beproefden twee waarschijn lijk uit Berlijn afkomstige inbrekers een goe derentrein, die op het station Bergerdamm stopte, te plunderen. Reeds hadden zij hun buit klaargelegd om die wég te voeren, toen zij door beambten van de Wittenbergsche be wakingsdienst werden opgemerkt. Daar de roovers op herhaalde sommatie niet bleven staan, losten de bewakers verscheidene scho ten. De trein roovers zochten dekking in het struikgewas en beantwoordden van daaruit het vuur. Het gelukte hun in den dichten mist te ontkomen. ERNSTIGE VECHTPARIJ BIJ AFI^AATFEEST. Tijdens een aflaat-feestelijkheid in Schillersdorf is het tot een ernstige vechtpartij gekomen. Een ongunstig bekend staand heerschap viel in een draaimolen verscheidene vrouwen las tig. Toen de eigenaar van den draaimo len hem dit wilde beletten, kwam het tot een vechtpartij, waarbij de omstan ders zich in twee partijen verdeelden, hoofdzakelijk feestgangers uit Schil lersdorf aan den eenen kant en uit Haatsch aan den anderen kant verte genwoordigende. Er volgde een 1. evige vechtpartij, waarbij messen en bijlen als wapenen werden gebruikt. Het slot van dit alles was, dat 11 personen naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht, waar de draaimolen-eigenaar aan de bekomen verwondingen overleed. DE FRANSCHE EN ENGELSCHE MINISTERS OP JERSEY. Herriot heeft gister op het Fransche con sulaat te Saint Helder de leden van de Fran sche kolonie op het Kanaaleiland Jersey ontvangen. Het dejeuner, dat Herriot aan bood, vond plaats aan boord van het Fran sche oorlogsschip Mmotaure. Onder de aan wezigen bevonden zich de ministers en tal rijke Engelsche autoriteiten van het Kanaal eiland. Des middags organiseerde de Britsche gouverneur een tuinfeest. De Parijsche bla den riteeren uit de Engelsche pers, dat de ontmoeting der ministers een nieuw bewijs is voor de entente cordiale. Heden zullen de Fransche staatslieden en de Engelsche mi nister van Binnenlandsche Zaken een bezoek brengen aan het eiland Guernesey, waar het huis ligt van den Franschen dichter Victor Hugo. De Fransche ministers zullen Donder dagmorgen weer te Parijs terugkomen, op welken dag een kabinetszitting plaats vindt. Voorbereiding van een over eenkomst tusschen Engeland en Frankrijk- De Daily Herald weet mede te deelen, dat de besprekingen tusschen Herriot en Sir Her- bert Samuel op het eiland Jersey tot onder werp zouden hebben gehad uiterst belang rijke financieele en politieke voorbereidingen voor de economische wereldconferentie. Sir Herbert Samuel zou bepaalde opdrachten van Mac Donald hebben gehad en misschien zelfs een overeenkomst moeten voorbereiden tus schen Engeland en Frankrijk voor de econo mische wereldconferentie. In financieele kringen maakt men zich ernstig bezorgd over deze geheime diplomatie en den mogelijken invloed ervan op de overige deelnemers op de wereldconferentie. Aanvullend kan hierover worden gemeld, dat men in politieke kringen deze reis van Sir Herbert Samuel, die zich zooals bekend is geruimen tijd met het ontwapeningsvraag- stuk heeft bezig gehouden, speciaal in ver- band brengt met de onderhandelingen over het vlootvraagstuk. Engeland heeft erop het oogenblik een bijzonder belang bij, mef Frankrijk tot overeenstemming te komen over de Amerikaansche voorstellen en over de toe treding van Frankrijk tot de Londensche vlootovereenkomst. FINANCIEEL SCHANDAAL IN OOSTENRIJK. Te Weenen is een geweldig financieel schandaal ontdekt. De bankier Karl Egon Alma, „Kommerzialrat" en zijn zoon, dr. Herbert Fritz Alma zijn in hun villa gear resteerd, terwijl tegen den tweeden zoon van den bankier, dr. Hans Alma, die op het oogenblik in Parijs vertoeft een bevel tot in hechtenisneming bij verstek is uitgevaardigd. Alma en zijn zoons werden er van beschul digd Opper-Oostenrijk voor ontzaggelijke be dragen te hebben opgelicht. Naar verluidt zou het bedrag 30 millioen schilling bedra gen. HET ITALIAANSCH—ROEMEENSCH HANDELSVERDRAG. Aanvullend accoord. Mussolini als minister van buitenlandsche zaken, en vorst Chica als Roemeensch gezant hebben gister een aanvullend accoord betref fende het Italiaansch-Roemeensch handels verdrag van Februari 1930 onderteekend. Bij dit accoord zien beide partijen af van zekere in dat handelsverdrag vastgelegde tariefposi ties, terwijl verandering van de douanetarie ven voor eenige Roemeensche producten, die in Italië worden ingevoerd, bepaald is. Ver der is men overeengekomen twee gemengde permanente commissies in te stellen tot vast stelling van de transporttarieven en ter ver gemakkelijking van den Italiaansch-Roe meensch handelsverkeer. DE LEIPZIGER MESSE. Op het keerpunt der crisis? Van de Leipziger Najaarsmesse werd dit jaar niet te veel verwacht. De economische omstandigheden zijn van dien aard, dat geen groote verwachtingen konden worden gekoesterd. Bovendien is ook de politieke toe stand in Duitschland van dien aard, dat het bezoek uit het buitenland zeker hieronder te- lijden heeft. Het totaal aantal exposanten op deze Leipziger Messe bedraagt dan ook niet meer dan 5422. waaronder 452 uit het bui tenland, verdeeld over achttien verschillende landen. In totaal is het aantal exposanten in ver gelijking met het vorige jaar met 18 ge daald. Daar sinds de vorige 'herfstbeurs de bedrijvigheid van het economische leven met 27 is verminderd, beschouwt men deze da ling als een bewijs, dat men thans op het keerpunt der crisis is gekomen. Hoewel thans nog geen cijfers over het bezoek aan deze jaarbeurs kunnen worden gemeld, noch eeni ge voorspelling omtrent den handel kan wor- den gedaan, verwacht men toch een bevredi' gend bezoek. Uit Nederland worden zelfs in vergelijking met het vorig jaar meer bezoe kers verwacht, het aantal Nederlandsche ex posanten is echter, evenals de meeste andere buitenlandsche, gedaald. De president van het directorium der Leip ziger Messe, dr. Raymund Kohier, heeft bij de opening der Messe evenmin eenige voor spelling durven doen. Hij heeft er echter op gewezen, dat men nog slechts kort verwij derd is van de Conferentie van Lausanne en dat de groote economische wereldconferen tie, die den weg voor het economisch herstel moet openen, eerst tegen het einde van het jaar wordt gehouden. Wanneer op deze Messe echter blijkt, dat de ondernemings geest van de Duitsche industrie en den Duit schen handel even krachtig is als uit de groote belangstelling ook voor deze Messe blijkt, dan is aan een der belangrijkste voor waarden voor het herstel van het Duitsche economische leven voldaan. Overigens verwacht men, dat de handel op de herfstbeurs vrij belangrijk zal zijn, omdat overal de voorraden uitgeput zijn BOLIVIA—PARAGUAY. De regeering van Bolivia afgetreden. Het geiheele kabinet van BoKvia is afge treden. De demissie geschiedde na ontvangst van een nota van de neutrale bemiddelingscom missie uit Washington, waarin geëischt wordt dat Bolivia en Paraguay een wapenstilstands verdrag zullen onderteekenen van 64 dagen, welke Donderdag dient in te gaan. Men neemt aan, dat een liberaal coalitie kabinet zal worden gevormd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1