fllkmaarsche Courant. fortinbras' toovermacht JladlomeiMs ZeuitCetm tBinnwCand Honderd fier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Ho. 205 1932 Donderdag 1 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). gGramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Fr. Hülen, piano. R. Viskooper, cello. 11. Kookpraatje 11.30 Vervolg concert. 12. Tuschinski's Select Salon-orkest o.l.v. Max Tak. 1-302.15 Kamermuziek door het Da mes-Trio, viool, cello en piano. 2.30 Mode praatje door mevr. De Leeuwvan Rees. 3.Gramofoonpl. 4.Ziekenuur. 5.Ko- vacs Lajos en zijn orkest, m. m. v. The Three Hawkcourts, accordeon. 6.30 Sport- praatje door H. Hollander. 7.Vervolg Kovacs Lajos. Refreinzang: Bob Scholte. 7.30 Prof. Dr. J. J. van Loghem: Tropische jiygiëne (II). 8.Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. Zandvoort's Mannenkoor o.l.v. Jacob Hamel, o.a. Valse des fleurs, Tschaikowsky en Gavotte, cello en orkest, Popper. 9.Gramofoonpl. 9.30 Omroep- strijkorkest o.l.v. N. Treep, o.a. Berceuse en preludium, Jarnefelt. 10.Vaz Dias. 10 10 _-ll.Omroeporkest o.l.v Treep, o.a. La Paloma, paraphrase, YradierMannfred en Dreaming, Joyce. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 296 Al. (8.9.15 en 11.2. KRO, 10.—11— en 2—11.30 NCRV). 8 9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Zieken- dienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.Hand- werkcursus. 3—3.30 Voor de vrouw. 4— Ziekenuurtje. 5.Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Zang door P. C. Brederode m. m. v. Th. v. d. Pas, piano. 6.45 Knipcursus 7.S. Stemerding: De Radio en de school. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Gramofoon- pkten. 9.Dr. G. Esselink: Opvoeding en zieke kinderen. 0.30—11— Concert door een kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk, o.a. Kwartet op. 101, F gr.t., Mozart. 10.1010.20 Vaz Dias. 1111.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelconcert E O'Henry. 1.20 Shepherd's Bush Pavil joen-orkest o.l.v. H. Fryer 2.202.50 Con cert. L. Phillips, cello en A. Mukle, piano. 5.20 Kerkdienst. 4.05 Bertini's Dance Band: 4.50 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's pianomuziek door Hely—Hutchinson. 7.15 en 7.45 Lezing. 7.50 Het Radiokoor o.l.v. S. Robinson. 8.20 Promenadeconcert uit de Queens Hall: BBC-orkest en solisten o.l.v. Sir Henry Wood, o.a. Ouv. „Die verkaufte Braut", Smetana en Ave Maria, M. Bruch; Symphonie aus der neuen Welt e kl.t., Dvo rak 10.Berichten en lezing. 10.35 Dans muziek (gramofoonplaten). 10.5012.20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. pari/s ,:Radio-Parls", 1725 Al. 8 05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-too- neel. 9.05 Gramofoonplaten. 9.50 Lichte mu ziek (gramofoonplaten). Kalundborg, 1153 Ai. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.20—5.20 L. Preil's In strumentaal Ensemble. 8.10 Reportage uit een theater. 8.45 Deensche walsen en mar- schen, o.l.v. Reesen. 10.Cembalo-recital Folmer Jensen, o.a. Partita C gr.t., Handel. 10.50—11.20 Moderne Operettemuziek o.l.v. Reesen, o.a. uit „Sunny", Kern. Langenberg, 473 Al. 7.258.20 Concert uti Bad Kreuznacn. 11.3512.20 Gramo foonplaten. 12.201.35 Concert uit Mün chen. 1.50—2.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 —6.35 Concert uit Mühiacker o l.v. R. Mer- ten, m. m. v. H. Crevenna, sopraan. 8.20 Werag-Kleinorkest o.l.v. Eysoldt, o.a. Valse des fleurs, Tschaikowsky en Hongaarsche marsch, Berlioz. 9.20 „Das deutsche Vater- unser" (Ter gelegenheid v. d. Duitschen Katholiekendag) koorcompositie van G. Kneip. Leiding: Buschkötter. 10.5012 20 Avondconcert door het Werag-Klein-orkest o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 Al. 9.05 Symphonieconcert o. 1. v Luigi Ruggire, o.a. Pavane pour une infante défunte, Ravel; Onvoltooide sym phonie, Schubert. Brussel, 508 Al. en 338 Af. 508 M 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Fr. André. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Populair koorconcert. 9.20 Concert uit de Kurzaal Ostende, m. m. v. A. Dubois, viool. Hierna berichten en tot 11.20 gramofoonplaten. 33S M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.l.v. Fr. André. 9.05 Vervolg concert. 10.3011.20 Max Alexys' orkest. Zeesen, 1635 M. 8.10 Koblenzer Avond, programma samengesteld door W. Werner Knoeckel. 9.20 Zie Langenberg. 10.20 Ber. en hierna tot 12.20 Concert uit Langenberg o.l.v. Eysoldt. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. *6) Arm kind, wat is je opvoeding verwaar loosd geworden. Je weet niet hoe je een naald vast moet houden. Je kunt niet voorlezen zon der fouten te maken. Tante, antwoordde Félise, ik kan het beheer voeren over een hotel. Dat zal van weinig nut zijn voor je man. Félise huiverde bij dit ongelukkige woord Ik zal nooit trouwen, ma tante, zei zij. Je denkt toch niet dat je in een klooster toegelaten zoudt worden? De Hemel beware me daarvoor, riep Félise. De Hemel zou het niet toelaten, omdat je alle roeping mist, zei Madame Robineau ®p strengen toon. Maar une jeune fille bien élevée (een welopgevoed jong meisje) in den mond van tante Clothilde kreeg dit alle- daagsche zinnentje een hatelijke beteekenis en riep voor Félise's geestesoog een bleek jong wezen op, bloedeloos, niet in staat te lachen, omdat ze daar te deugdzaam voor ■was een jeune fille bien élevée heeft slechts twee wegen voor zich open staan, het k ooster of een huwelijk. En ook at ze het vreemde brood der luiheid Wet toestemming van haar tante zou ze zoo dolgraag met huishoudelijk werk hebben ge- HET CONFLICT IN HET ZEEVAARTBEDRIJF. Besprekingen met den rijksbemid delaar mr. S. de Vries Czn. Een voorstel tot handhaving van de status quo gedurende September. Gisteren is in het departement van oecono- mische zaken en arbeid, van 4 uur tot 7.20, de aangekondigde bespreking gehouden van den rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn., ten eerste met den Bond van werkgevers in de koopvaardij en daarna met de contactcom missie, gevormd uit den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Centrale van offi cieren ter koopvaardij. Op het voorstel van den rijksbemiddelaar, dat partijen weer met elkander aan de confe rentietafel zouden plaats nemen, teneinde te komen tot een nieuwe arbeidsovereenkomst, stelde de contactcommissie daarvoor de vol gende zes voorwaarden: le. erkenning van de contactcommissie als zoodanig; 2e. verlenging van den status quo met twee maanden; 3e. ten aanzien van de lijnvaart handha ving van de loonen van de afgeloopen collectieve arbeidsovereenkomst 4e ten aanzien van de vrachtvaart ver klaarde de contactcommissie zich be reid, te onderhandelen over loonsver laging in overleg met de regeering 5e. de beloften der reederijen, bij even- tueele mislukking van de onderhande lingen verder collectief (gesloten) op te treden; 6e. ongedaan maken van de maatregelen betreffende het stoomschip Noords- Holland, van de Scheepvaart- en Steenkolenvereeniging. Vervolgens had nog een korte bespreking plaats met de besturen van de chr. en r.k. transportarbeidersbonden. Aangezien de contactcommissie niet bereid was, met genoemde bonden gezamenlijk te vergaderen, zal de rijks bemiddelaar desge- wenscht deze organisaties nog afzonderlijk hooren en haar eventueel met het bestuur van den Bond van Werkgevers in contact brengen. Totnutoe waren afzonderlijke collectieve contracten gesloten tusschen den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij eener en den Centralen Bond van Transportarbeiders, de Centrale van Officieren ter koopvaardij en de r.k. en chr. transportarbeidersbonden ieder afzonderlijk anderzijds. In een gemeenschappelijke samenkomst, welke daarna werd gehouden met de contact commissie en het bestuur van den Bond van Werkgevers, resumeerde de rijksbemidde laar, dat de eerste beide voorwaarden door de contactcommissie gesteld, van primordiaal belang waren teneinde tot gemeenschappelijk overleg te komen, en dat de vier andere punten onderwerpen van dat gemeenschappe lijk overlewg zouden kunnen zijn. Hij stelde tenslotte voor, dat beide par tijen in haar organisaties zouden verdedigen: handhaving van den status quo gedurende de maand September; dat het bestuur van den Bond van werkgevers zich bereid zou ver klaren, de contactcommissie als zoodanig te erkennen, en dat de laatste vier voorwaarden zouden worden verwezen naar de onderhan delingen tusschen partijen. Beide partijen zullen dit voorstel in haar organisaties ter tafel brengen en zoo spoedig mogelijk van haar beslissing bericht aan den rijksbemiddelaar doen toekomen. Gistermiddag is te Rotterdam de gelegen heid tot monsteren voor het s s „Volendam" van de Holland-Amerika Lijn, welk achip in den nacht van Donderdag op Vrijdag as naar New-York moet vertrekken, opnieuw opengesteld. Slechts een gering aantal leden van het dek-, machinekamer- en civiel perso neel heeft gemonsterd. Van de officieren heeft zich slechts één stuurmansleerling gemeld Vandaag zal opnieuw gelegenheid tot mon steren worden gegeven. Vervroegde inkrimping van den dienst op Engeland? Van de in de Jobshaven liggende „Bata- holpen. Maar Madame Robineau, de weduwe van een graankoopman, die haar bij zijn dood een flink fortuin had nagelaten, leidde een zeer gemakkelijk leven, werd uitstekend verzorgd door een keukenmeid en door een kamermeisje. In de huishoudelijke machine was geen plaats voor Félise. Haar tante bracht den tijd door met fijn borduurwerk voor de kerk. Kaarsrecht zat ze op haar stoel met een chaufferette (stoof) onder haar voe ten. Félise, niet bedreven met de naald, zat uren te kleumen; zij had geen chauferette en speelde met de kat of las voor uit La Croix, het eenige blad, dat in huis geduld werd Af en toe legde Madame Robineau haar handen in den schoot en monsterde haar nichtje met afkeurenden blik. Op een goeden dag zei zij, de lectuur on derbrekend: Voor jou, mijn lieve kind, is het t hu welijk. Zoo, zei Félise, glimlachend de courant weer opnemend, om het artikel, waarover ze gestruikeld was, verder voor te lezen, nu, dan zal de schoone prins wel een dezer dagen verschijnen. Waarop Madame Robineau haar berispte, omdat ze zich zulke ijdele dingen in het hoofd haalde. Het is waar, wat ik zei, dat je opvoe ding zoo verwaarloosd is. 't Is de plicht van een jong meisje om niet uit te zien naar een prins, maar om den echtgenoot aan te nemen, die haar wijzere ouders voor haar gekozen hebben. Ma tante, zei Félise beschroomd onder danig, na eenige oogenblikken, waarin haar tante haar w«rk weer opgenomen had, wilt u mij leeren borduren, dan kan ik mij in mijn vier V" welke hedenavond moet vertrekken, waren, toen het conflict uitbrak de 6 reizen, waarvoor gemonsterd was, verloopen, zoo dat voor dit schip gister geboekt moest wor den. De stuurlieden stelden zich beschikbaar, doch de machinisten weigerden te monsteren, evenals het grootste gedeelte van het dek personeel. Indien geen volledige equipage gevormd kan worden, zal worden over wogen om tijdelijke sneldiensten op Engeland in te leggen, met dien verstande, dat uitslui tend gevaren wordt met die schepen, waar van de bemanning contractueel verbonden is. Ook wordt overwogen de beperking van den dienst, zooals deze in den vorigen win ter was ingevoerd, dit jaar vroeger van kracht te doen worden. Indien voor 4 schepen op Londen geen voldoende bemanning kan worden aangemonsterd, zullen er twee boo ten opgelegd worden tot den volgenden zomer. Voor de Batavierbooten Is er gister zoo goed als niet gemonsterd. De bemanning is naar de organisaties gegaan, teneinde ant woord te krijgen op de vraag, waarom zij in staking moet gaan, hoewel zij op de oude voorwaarden zou kunnen monsteren, terwijl het personeel van den Lloyd buiten de staking staat. Voor de „Volendam" wordt, zooals ge woonlijk, op het kantoor van de H. A. L. ge monsterd. Er is vrijwel niet gemonsterd voor dit schip. Men weet, dat de „Volendam" Donderdag verscheidene reizigers zou meenemen naar Plymouth, teneinde de Nederlandsche deel nemers aan de Olympische Spelen tegemoet te reizen. De Batavierlijn heeft voor verschillende reizen van te voren laten aanmonsteren, zoo dat tot en met het begin der volgende week in ieder geval de gewone dienst zal kunnen worden volgehouden. OPTREDEN VAN EEN GEMEENTE VELDWACHTER. Hoe een bejaard man te Maar tensdijk behandeld werd. Eenige dagen geleden ontving het Hbld. van een 71-jarigen man te Hilversum een schrijven, waarin deze zijn verontwaardiging uitsprak over de wijze waarop hij door den chef-gemeenteveldwachter van Maartensdijk, den heer R. Klaassen, was behandeld. Vol gens verklaring van den schrijver, den heer H. J. Prins, was hij na een onderhoud met genoemden politieman, waarin deze zich op onbehoorlijke wijze had gedragen en hem o.m „een canaille" noemde, tenslotte door Klaassen op ruwe wijze naar het gemeente huis gesleept met de bedoeling proces-verbaal op te maken daar de heer Prins intusschen een Maartensdiiksche politieverordening zou hebben overtreden, waarin het blijven staan op de brug (bij den in den laatsten tijd zoo „bekend" géwordén tol op den weg naar Utrecht) verboden is. Op weg naar het ge meentehuis kwam de heer Prins op zoo on zachte wijze met den ijzeren tolboom „in aan raking", dat hij ernstig werd gekneusd. Ten gemeentehuize verklaart de heer Prins nog een z.g. kopstoot te hebben gekregen en daarenboven moet de veldwachter na een voorstel om de aangelegenheid te „schikken" (waarop de heer Prins niet inging) op aller lei wijzen provoceerend zijn opgetreden. „Wij willen", aldus lezen wij in genoemd blad, „nog memoreeren de pertinente verkla ring van het slachtoffer in deze onverkwik kelijke historie, dat hem door den politieman werd toegevoegd „dat indien zij zonder ge tuigen waren, hij den heer Prins tegen den grond zou slaan" en, nadat laatstgenoemde gezegd had aan deze ergerlijke behandeling openbaarheid te zullen geven, dat de veld wachter opmerkte „dat hij onder eede alles wat door den heer Prins tegen hem voor de rechtbank zou worden aangevoerd, zou loo chenen". De burgemeester van Maartensdijk, de heer C. v. d. Voort v. Zijp, noethde de zaak feite lijk weinig om 't lijf hebbend en verklaarde in een onderhoud ten raadhuize, dat hij de houding van den chef-veldwachter niet alleen goedkeurde, maar zelfs bewonderde, daar Klaassen zeker langer geduld had gehad met den zeer lastig optredenden heer Prins dan hij, de burgemeester, zou gehad hebben. Het betrof hier een civiele kwestie in verband waarmede de heer Prins aan den veldwachter eenige inlichtingen gevraagd had. Een on derhoud met den burgemeester hierover werd den heer Prins niet toegestaan En toen deze op een nadere verklaring bij den politieman had aangedrongen en zijn bevreemding over het z.i. onbeleefd optreden van Klaassen te toekomstig huis nuttig maken? Uit deze en uit andere gesprekken kwam Félise op de hoogte van de fijne listigheid van Bigourdin. Onder het voorwendsel haar een moederlijke vriendin te willen geven, had hij haar aan den vijand overgeleverd. Dit bleek hoe langer hoe duidelijker in de vol gende dagen. Tante Clothilde, hiertoe aange spoord, opende den slag met een hevig ge vecht ten voordeele van Lucien Viriot. Nu verdroeg zij tenslotte de vervelende atmosfeer in huis, maar dat vechten voor Lucien was niet uit te houden. Als ze wrok kon koeste ren tegen iemand, van wien ze zooveel hield als van Bigourdin, zou ze wrok koesteren, omdat hij haar had gezonden naar tante Clothilde. Gechaperonneerd door Madame Chauvet, was ze mooi in den val geloopen. Van al die beloofde sympathie had ze niets bemerkt. Tante Clothilde had haar vriende lijk ontvangen, omdat zij het kind van een «uster was, maar van het eerste oogenblik af had ze haar jonge ziel doen bevriezen. Zij noodde niet tot vertrouwelijkheid uit. Oom Bigourdin had het verkeerd ingezien. Félise zou nog eerder haar hart hebben uitgestort bij den Suisse in de Cathedraal. Haar tante en zij hadden geen enkel punt van overeenkomst. Alles beschouwden zij anders. Madame Robineau sprak b.v. kleinee rend over de Engelschen. Maar ik ben ook een Engelsche, riep Félise. Je bent geen Engelsche, antwoordde haar tante, want je hebt een Fransche moe der en je bent in Frankrijk opgevoed. Tevergeefs trachtte ze een punt van over eenkomst tusschen haar tante en haarzelve te 1 vinden. M^r zelfs Mimi. de magere, oude kennen gaf, ontwikkelde zich de aangelegen heid via den Maartensdijkschen tolboom, waarmede de heer Prins op zoo pijnlijke wijze in aanraking kwam en het „onderhoud" ten raadhuize tot het proces-verbaal. T egenstrijdigheden. De heer v. d. Voort v. Zijp vond de hou ding van den heer Prins zeer agressief en zeide dat een dergelijke bedreiging als de veldwachter tegen den arrestant geuit zou hebben, integendeel door den heer Prins tegen Klaassen gebruikt was. De tolgaarder bevestigde dit later, ongevraagd, tegen hem den burgemeester: de heer Prins had gezegd dat, indien zij alleen waren, hij den veld wachter tegen de wereld zou slaan! De heer Prins was overspannen, aldus de burgemeester van Maartensdijk, die hem na de gesprekken met den veldwachter bij den tol en in het gemeentehuis nog even zag. Die overspannen toestand werd ook beves tigd door den heer B. Suermondt, arts te Hilversum, onder wiens behandeling de heer Prins zich terstond heeft gesteld en die be halve een geschokt zenuwgestel <vm. afscha vingen van de huid van het rechterbeen met onderhuidsche bloeduitstorting, een waar schijnlijk verrekte spier en een vermoedelijke losscheuring van de achtste en negende rib van het kraakbeen waarmede deze aan het borstbeen verbonden zijn, constateerde Een en ander een gevolg van de manier waarop de heer Prins met den ijzeren tolboom „in aanraking kwam". Het slachtoffer, (jat sinds het gebeurde op Woensdag j.1. nog steeds onder geneeskun dige behandeling is, richtte zich inmiddels in een uitvoerig schrijven tot den procureur- generaal te Amsterdam, alsook tot den Maartensdijkschen gemeenteraad. Een ernstig justitieel onderzoek naar de uitgesproken beschuldigingen en 't optreden van den gemeenteveldwachter is onder de ge geven omstandigheden dringend noodzake lijk. MOSSELKWEEKERS. Vragen uitvoer van mosselen zon der consent te verbieden. Op de algemeene vergadering van den bond van mosselenkweekers in Zeeland deed de afdeeling Bruinisse het voorstel aan de regeering te verzoeken den uitvoer van mos selen te verbieden zonder consent af te geven door den 'bond. De vrees werd geuit, dat de minister dit niet zal toestaan en dat hij eerst zal aandrin gen op meer organisatie onder de betrokke nen, maar daartegenover werd aangevoerd-, dat de Staat er toch ook groot belang bij heeft, dat het mosselbedrijf loonend is, omdat alleen dan de pachten goed en geregeld bin nenkomen. Het voorstel werd aangenomen. De afdee- lingen zullen het nu nog bespreken. HET BOBBELTJE. Een ware geschiedenis. In de Jonker Fransstraat bij de Boschlaan te Rotterdam hadden de zware trams langs een der rails een rijtje van ongeveer twintig blokjes der houtbestrating omhoog gedrukt. De bobbel stak venijnig boven het wegdek uit, maar scheen noch de tram, noch eenig voer tuig te hinderen. Hij zat er immers al om streeks een maand. Ieder negeerde het bobbel tje. Totdat er een pientere agent langs is geko men. Zijn spiedend oog ontdekte het bobbei tje. Hij stapte kordaat er op af, bekeek het ding met kennersblik aan alle kanten. Be zorgdheid en plichtsgevoel teekenden zich af op zijn gelaat, toen hij voertuigen beduidde, het bobbeltje te mijden, trams ophield en maande tot groote voorzichtigheid. Ga in Rotterdam In de lucht staan kijken en wijs naar niets; onmiddellijk staan er vijfig anderen met u het uitspansel af te zoe ken en zien, evenals gij, niets. Laat een politie-agent ergens bukken en naar den grond kijken; de trottoirs stroomen leeg en met hem zullen er tientallen bukken en naar den grond kijken. Zoo staan er dus nu tientallen en tiental len, die staren naar het bobbeltje. Tientallen, die één voor één gaan staan op het bobbeltje, dat zich daarvan niets aantrekt. Agent gaat heen, gaat telefoneeren. Een ijverig man neemt onmiddellijk gratis zijn functie over en laat een wagen van lijn 3 stoppen. De voor zichtige bestuurder stapt af, bekijkt het bob beltje, zet zijn wagen terug, bekijkt met den conducteur het bobbeltje. Rijdt vervolgens uiterst voorzichtig langs het bobbeltje. De kluit kijkenden naar en debatteerenden over het bobbeltje zwermt uit elkaar, als er poes, kon geen schakel vormen. Als een zwervend jong poesje was het vroeger door Robineau opgenomen, en zijn weduwe ver droeg zijn tegenwoordigheid met Christelijke gelatenheid. Félise trok zich het arme dier, waarvan niemand hield, aan. Door de scher pe uitlatingen van tante Clothilde merkte ze dat haar vier nichtjes, die zoo voorbeeldig de haar aangeboden echtgenooten aanvaard hadden, even koud tegen Mimi waren ge weest als hunne moeder. Ze begon er de Voorzienigheid dank voor' te zeggen dat ze niet op haar nichtjes geleek, wat heel ver keerd was, en nu en dan stelde ze heelemaal geen belang in hun voorbeeldige gedragin gen, wat nog meer verkeerd was en zoo joeg ze de moederlijke instincten van Madame Robineau tegen zich in het harnas. J De verhouding werd zeer gespannen. Tante Clothilde sprak tegen haar op scher pen, ongeduldigen toon. Zij distilleerde aller lei gebreken uit haar weerbarstigheid om met Lucien te trouwen. Voor het eerst van haar leven toefde Félise in een omgeving waar geen liefde was. Ze snakte naar huis. Ze snakte vooral naar haar vader en zijn wijze teederheid. En omdat ze zoo naar hem ver langde, kon ze hem niet schrijven, zöoals men een vader schrijven moet en de einde- looze brieven, die ze 's nachts schreef en waarin ze haar heele bedroefde hartje uit stortte, deden haar 's morgens blozen en ze durfde ze niet te verzenden. Zijn trouweloos heid ten spijt kon ze oom Gaspard niet on trouw zijn. En ze kon haar engelachtige, lij dende moeder, ook niet zoo ongerust maken door haar onsamenhangend verhaal. Als ze haar maar eens zien kon! Eindelijk op een sombere achtermiddag trams in aantocht zijn, trekt zich dan weer samen om de plaats des onheils. De belang rijkheid van het geval wordt korten tijd later verhoogd door de komst van een montage wagen der R.E.T., of hoe zoo'n instrument heet. Hij brengt drie man mee, die het bob beltje bekijken en vervolgens bij hun wagen een gezellig babbeltje opzetten. Totdat hun aantal vermeerderd is met twee man, dragen de breekijzers. Vier van de vijf man breken met spoed plm. veertig blokjes uit het weg dek en brengen daarmee het bobbeltje om hals. De blokjes worden tusschen de rails op een rijtje gezet. Nu is het bobbeltje een gat. Drie man ver trekken met den wagen. De twee anderen zetten de blokjes op het trottoir en bewaken het gat voor het verkeer. Het scheelt heel wei nig, of een auto met een juffrouw aan het stuur rijdt een der twee mannen omver. Deze voegt de juffrouw iets toe, vermoedelijk iets vleiends. Een motorrijder met een vrouwelijk duozitje rijdt een wielrijder van de sokken. De laatste raapt zijn fits op en rijdt weg, negeert den motorrijder, die gestopt had. Die wielrijder kan geen Rotterdammer zijn ge weest, aldus schrijft de „N. R. Crt." Een agent van politie komt de bewakings taak van de beide gemeente-beambten over nemen. Later komt een „hoogere" agent hem een zaklantaarn brengen, waardoor de agent verandert in een levende seinlamp. Volgt de aankomst van een beambte met een werkman beambte, die met een ijzer het gat bestookt. Tegen half acht had de pientere agent het bobbeltje ontdekt. Als laatste bedrijf van bobbeltje's begrafenis arriveert om 10 uur de reeds genoemde werkman-beambte met een wagen met zand, steen en en een schop. Tot kwart voor elf arbeidt hij naarstig om het gat te dichten met steenen De electrische lamp des agents was inmiddels reeds ter ziele. Tegen 11 uur is de rust weergekeerd, althans voor zoover het de onrust betrof om het bobbeltje. Vermelding verdient, dat zich ook twee controleurs van de tram met de aangelegen heid hebben bezig gehouden. Des morgens lagen de steenen in het gat kris kras. Bobbeltje had er zoo rustig en zeker ge legen, wel een maand lang! Met zijn verdwij ning blijft het wegdek ter plaatse bijna even slecht. TEGEN OPHEFFING VAN DE KWEEK SCHOOL VOOR VROEDVROUWEN TE AMSTERDAM. Het district Noordholland van den Bond van Nederl. Vroedvrouwen heeft in een bui tengewone vergadering met bijna algemeene stemmen, zich uitgesproken voor behoud der rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Am sterdam in belang der volksgezondheid en dat der toekomstige vroedvrouwen. Request van den Nation. Vrouwen raad. De Nationale Vrouwenraad van Nederland heeft een request gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken met verzoek het besluit tot opheffing der kweekschool voor Vroedvrouwen voorloopig op te schorten, op dat eerst nader overleg zal kunnen worden gepleegd met het gemeentebestuur van Am sterdam en met de Staten-Generaal. Een petitionnement met 40.000 hand- teekeningen. Gisterochtend hebben de voorzitster en de secretaresse van de Amsterdamsche Soc. Dem. Vrouwenclub aan den secretaris-gene- raai van het departement van binnenland sche zaken mr. K. J. Frederiks een petionne- ment aangeboden, dat onder de Amsterdam sche vrouwen is gehouden tegen het voor nemen tot opheffing van de school. Genoemde dames hebben bij de aanbieding medegedeeld, dat het petionnement 40.000 handteekeningen bevat van vrouwen van all« richtingen. Dr. Frederiks heeft geantwoord, dat de zaak rijpelijk zal worden overwogen. DE ZIEKTE VAN WEIL1. te Gemeentelijke zwembaden Dordrecht gesloten. Het college van B. en W. te Dordrecht heeft, gezien het toenemen van het aantal gevallen van de ziekte van Weil, aanleiding gevonden om over te gaan tot vervroegde sluiting van de gemeentelijke zweminrichtin gen aan de Vest en aan de Staart en wel op 1 September a.s., terwijl zij voorts verzocht heeft aan de beide particuliere zweminrichtin gen hetzelfde te doen. Officieel zijn hier thans veertien gevallen ging Madame Robineau tot een krachtigen aanval over. Zet die kat neer, ik moet met je spreken. Félise gehoorzaamde en tante Clothilde begon te praten. Hoe meer ze sprak, hoe stugger Félise werd. Madama Robineau werd boos, haar dunne lippen beefden. Ik gebied je, zei ze, om met Lucien Viriot te trouwen. 6 't Spijt me om iets te zeggen, dat u boos maakt, ma tante, zei Félise dapper, maar daar hebt u de macht niet toe. En je gelooft, dat je oom niet de macht heeft om je te bevelen. In zulke dingen, neen, ma tante, zei Fe- lise. Tante Clothilde verhief zich uit haar stoel met rechten rug en bewoog dreigend haar langen wijsvinger. De nagel aan den top was heel lang en niet heel schoon. Félise had er dikwijls over gepeinsd of haar tante het be staan van een nagelborsteltje niet kende. Als ik nu denk aan al de weldaden, die mijn broeder over je heeft uitgestort, zei tante Clothilde met harde stem, dan ben je niet anders dan een ondankbaar klein monster. Félise stoof op. Gebrek aan durf had ze niet. Dat is een leugen, riep ze. Ik houd zielsveel van oom Gaspard Ik heb mijn leven voor hem over. Ik ben niet ondankbaar. Dat is erger dan een leugen. 't Is waar, antwoordde Madame Robi neau. Anders zou je niet weigeren zijn ziels- wensch te vervullen. Zonder hem zou je geen stuk kleeren hebben, geen schoeisel aan je voeten en net zooveel van godsdienst weten als een heidin. Aan hem heb je alles te dan ken, zonder hem zou je in de goot liggen, waaruit hij je gehaald heeft Word* vetyolxrd

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5