Alkmaarsche Courant. ■Pand: m Juin&oiM £uchtoeuut Spoct Oiitmmlaitd HoBlenl trier en dertigste Jaargang. VRIJDAG 2 SEPTEMBER """"gEEN steunregeling voor PEPERMUN T het medicinale middel n/v van 9looten-leeuwarden VON GRONAU NAAR DE KOERILLEN-EILANDEN. ANNA PAULOWNA. AANLEG PROVINCIALE WEGEN EN WERKVERSCHAFFING. GRAFT. SCHI RMERHORN. SINT-PANCPAS. VERKEERSONGEVALLEN. ziA-gen op* Hij werd naar net K. tv zwtttt huis te Venlo overgebracht» 4 1932 jlo- 207 £)E BLOEMBOLLENCULTUUR. De buitengewone algemeene verga dering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur verwerpt liet voorstel-Sassenheim met 230 tegen 74 stemmen. In het Krelagehuis te Haarlem werd gis termiddag onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage een buitengewone alge meene vergadering gehouden van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, tfelke was bijeengeroepen ter bespreking van het voorstel van de afdeeling Sassenheim, ter taneering van het bloembollenvak door be- cmidine van de overproductie en het tegen- J.'l A n mO daaraan verbonden een regeling tot steun in de onmiddellijke behoeften van noodlijdende kweekers. Zooals uit het prae-advies van het hoofdbe stuur is gebleken, heeft dit gemeend zich van het ontwerpen of steunen van plannen van de strekking van het voorstel-Sassenheim te moeten onthouden. Het wilde het voorstel een eerlijke kans geven, afgezien van de meening, die het hoofdbestuur, dat in zijn midden zoo wel voorstanders als tegenstanders telt, zelf over dit voorstel koestert. De discussies. Bij den aanvang van de vergadering deel de de secretaris mede, dat een motie was bin nengekomen van het Hollandsch Bloembol- •lenkweekersgenootschap waarin sympathie met het voorstel-Sassenheim werd betuigd en waarin op samenwerking werd aangedron- gen. Daarop kregen de afdeelingen gelegenheid hun meeniiB* kenbaar te maken. De afdeeling Haarlem wilde weten, hoe de gezamenlijke bloembollenkweekers over het plan denken. Eventueele maatregelen zullen van alle kweekers tezamen moeten uitgaan 'Hoewel de afdeeling niet geheel afwijzend tegenover het voorstel staat, achtte zij intrek king toch gewenscht. .De afdeeling Schoten-Velsen was van mee- ning, dat de vereeniging niet de bevoegdheid heeft bij de regeering om steun aan te klop pen, omdat zij niet alle kweekers vertegen woordigt. Voorts moet rekening worden ge houden met het feit, dat ons land geen mono polie meer heeft van de bloembollenteelt. De productie is van te voren nooit te voorzien, zoodat teeltbeperking heel moeilijk zal zijn 'De afdeeling wees het voorstel daarom af. Er is slechts één weg: verruiming van het afzet gebied. Eventueel zou zij zich uitspreken voor vrijwillige inkrimping. De afdeeling Hillegom was tegen elke steunregeling. Laat ieder opruimen, wat bij denkt, dat niet kan worden verplant. De afdeeling Voorhout plaatste zich achter het plan. Evenzoo de afdeeling Wijdenes. De ze sprak als haar overtuiging uit, dat geko men moet worden tot planmatige productie. De afdeelingen Texel en Andijk zouden te gen het voorstel stemmen. Ook Oegstgeest was tegen het voorstel ge kant. Er zou groot nadeel ontstaan, indien steun werd gegeven na inlevering der bollen, omdat er door een aantal kweekers reeds veel is vernietigd. Warmond was eveneens tegen het voorstel. Voor den kleinen kweeker is er weinig meer te redden. De heer Zonneveld sprekende namens de vereeniging „De Narcis", zeide dat de toe stand hopeloos is. Het bestuur was voor op ruiming en regeeringssteun, kon echter de andere punten van het voorstel niet aanvaar den. De heer Warnaar, sprekende namens de afdeeling Sassenheim, betreurde het, dat het hoofdbestuur zelf deze zaak niet aan de orde heeft gesteld. Hij verdedigde het voorstel en kon zich met de uitgeoefende critiek niet ver eenigen, temeer daar er door de vergadering niets was aangeboden wat beter zou zijn. In dien er niets wordt gedaan, blijft er niets an ders over, dan onze eigen onmacht erkennen. Bij de replieken drong de afdeeling Hille gom aan op steun door de regeering in den vorm van verruiming van het afzetgebied in het buitenland. "De heer Warnaar zeide nog, dat het weg nemen van de moeilijkheden binnenslands dichter in het bereik ligt, dan het uit den weg ruimen van de belemmeringen in het buiten land. Het systeem van vrijwillige opruiming is niet afdoende, omdat het eigenbelang te veel invloed zal hebben. Spr verwachtte slechts van de voorgestelde regeling een opleving van het bedrijf. De stemming. Vervolgens werd het voorstel in stemming gebracht en verworpen met 23074 stem men. Vóór stemden de afdeelingen Benne- broekVogelenzang, De Goorn, Heemstede, Lisse, Noord Westelijk Groningen, Oostwoud, Opperdoes, Medemblik, Sassenheim, Schoten- Velsen, Voorhout, Wassenaar, Wijdenes en Zwaagdijk. Slotwoord van den heer Krelage. De heer Krelage zeide in zijn slotwoord, dat de beteekenis van de zooeven gevallen beslissing de duidelijke uitspraak der veree- i-iglng is, dat zij geen gedwongen teeltbeper- *>ng voor het geheele vak wenscht, zelfs niet met een daaraan verbonden steunregeling. De indiening van het voorstel Sassenheim heeft het vakbelang niet gediend. Het heeft ver pachtingen opgewekt, die niet vervuld kon den worden, groote onzekerheid veroorzaakt en het vasthouden in de hand gewerkt van plantgoed, dat reeds lang zou zijn opgeruimd, als het voorstel niet gekomen was. "et is te hopen, aldus spr., dat uit den uit- 8 a-« dezer vergadering deze wijze les geput porde voor de toekomst, dat men het bloem bol lenbedrijf niet opnieuw behoeft te veront- rusten met plannen van gedwongen inkrim- P'ng of teeltbeperking, omdat de overgroote meerderheid der vakgenooten, zelfs in de te genwoordige moeilijke omstandigheden, daar fieen heil in ziet van dit kwaad in de toekomst, met De Duitsche vlieger von Gronau is gister om 21.10 M.E.T. van het Attoe-eiland op de Aleoeten gestart voor de etappe naar de Koerillen. Spr. achtte het een gelukwensch waard, dat het bloembollenbedrijf door deze uitspraak ondubbelzinnig getoond heeft, dat het geen collectieve steunregeling wenscht en dat het als geheel door eigen kracht de moeilij ke jaren wil te boven komen. Nadrukkelijk zeide de heer Krelage, dat hieruit niet mag worden afgeleid, dat er in het bloembollenvak geen nood zou zijn. Spr bepleitte in dit verband een regeling, waarbij de regeering een renteloos voorschot zou be schikbaar stellen voor die ondernemingen, welke daarvoor meenen in aanmerking te ko men, welke zelfde ondernemingen zich dan tot terugbetaling van de hun verleende voor schotten moeten verbinden. Tot voorwaarde van den steun zou een in levering van plantgoed kunnen worden ge steld en de gemeentebesturen zouden althans voor een deel garant kunnen zijn voor de te rugbetaling. Zoowel de kleinere kweekers als de groote firma's, die voorstanders zijn van het plan-Sassenheim, zouden kunnen worden geholpen. De uitvoering van deze steunregeling zou betrekkelijk eenvoudig zijn en weinig ruimte laten voor geknoei. Of een dergelijke regeling tot stand komt of niet, de toekomst van het bloembollenbe drijf achtte spr., ondanks de zeer ernstige be zwaren van het oogenblik, volkomen' verze kerd, alleen reeds door het feit, dat dit seizoen evenveel bloembollen kunnen uitgevoerd wor den als in de topjaren. Helaas zal de op brengst van dien uitvoer 10 tot 15 millioen la ger zijn dan noodig is. Spr. hoopte dan ook, dat men toch eindelijk eens de handen zou ineenslaan tot een orga nisatie van den export, waardoor dat bedrag aan de bollenstreek ten goede zou komen. Een prijsregeling van den export zou den terug keer tot de welvaart versnellen. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. DE POSTVLUCHTEN OP 1NDIE. De Ekster (thuisreis) gister te Mersama- truh aangekomen. Het vliegtuig heeft 1 passagier aan boord en hoopt morgen te Amsterdam aan te ko men. De Pelicaan, die gister van Amsterdam is vertrokken, is te Boedapest gearriveerd. De Havik is te Bandoeng aangekomen. De Ijsvogel is heden uit Batavia vertrokken en te Medan aangekomen. HET NIEUWE DUITSCHE VERKEERSVLIEGTUIG G 38. Een „lucht-bus" voor 34 passa giers. Gistermiddag is voor de eerste maal het nieuwe Duitsche verkeerstoestel G 38 op het vliegveld Waalhaven geland, meldt de N.R.C. Dit toestel doet reeds sedert een paar weken dienst op de lijn Berlijn-Hannover- Amsterdam-Londen. Aangezien het ingang van gisteren een eenigszins beperkte dienst in het luchtverkeer in werking is getreden, waardoor van de K.L.M. voortaan maar één toestel van Rotterdam naar Londen vertrekt, heeft de Deutsche Luft Hansa besloten, haar toestellen van de lijn op Londen ook Waalha ven te laten aandoen, zoodat voor Rotterdam de dubbele luchtverbinding met Londen be houden is gebleven. De G 38 is een Junker toestel met 4 motoren, elk van 700 P.K. Uiter lijk doet de geheel metalen machine veel den ken aan den vliegenden Vleugel, die verleden jaar op Waalhaven op bezoek is geweest. De romp is evenwel veel hooger en deze biedt nu plaats voor niet minder dan 34 passagiers. Zooals bij de meeste Junkertoestellen ligt de romp boven de vleugels. De groote cabine biedt plaats voor 26 passagiers. Vóór deze cabine is een kombuis, waar een dienaar van Mitropa den scepter zwaait, opdat de reizi gers onderweg ververschingen kunnen nutti gen. Boven den combuis ligt een kleinere cabine, waar 6 passagiers kunnen zitten en dan zijn er bij den cockpit nog 2 zitplaatsen voor passagiers. De bemanning bestaat uit 7 personen en wel: een eerste- en tweede bestuurder, een marconist, een steward en 3 mecaniciens. Deze werktuigkundigen kunnen tijdens het vliegen door het inwendige van de vleugels bij dé motoren komen. Leeg weegt de G 38 16,400 KG., het draagvermogen be draagt 6600 K.G., zoodat bij volledige be lasting 23 ton de lucht in wordt gevoerd. E>e spanwijdte bedraagt 45 meter, de lengte is 23 meter en het vleugeloppervlak is 290 vier kante meter. Op den eersten dag maakte Rotterdam, wat de aanbieding van vracht betreft, geen slecht figuur. Er moest n.1. niet minder dan 1500 K.G. aan goederen voor Enge land worden ingeladen. Vanmorgen vliegt het toestel terug naar Amsterdam, waarna het vanmiddag weer naar Londen gaat. Om streeks 3 uur wordt de luchtreus weer op Waalhaven verwacht. MOLLISON. Mollison vloog gister van Sydney op Nieuw Schotland naar Quebec, van waar hij morgen zal vertrekken naar Engeland met de boot. VLIEGTUIGONGEVAL IN PANAMA. Vier dooden Nabij Colon in Panama is een Ameri- kaansch marinevliegtuig door het plotseling weigeren van den motor naar beneden ge stort. De vier inzittenden, allen Amerikaan sdie vliegers, werden gedood. De raad dezer gemeente besloot we gens de geldleeningsvoorwaarden van het Rijk over te gaan tot heffing van 50 opcenten op de vermogensbelasting en het aantal opcenten voor de personeele belasting met 50 opcenten te verhoogen. B. en W. der gemeenten Zaandam en Wormerveer hebben aan Ged. Staten het verzoek gericht om de werkzaam heden aan de wegen in dezen herfst aan te pakken en voor zoover zij voor uitvoering gereed waren, bij die werken, voor zoover zij in het gebied dier ge meenten liggen, uitsluitend Zaansche werklieden te gebruiken. Daarop is geantwoord, dat Ged. Sta ten wenschen, dat te dezen opzichte overleg zal worden gepleegd met alle tien Zaansche gemeentebesturen. Als gevolg daarvan werd gistermorgen on der leiding van burgemeester Ter Laan te Zaandam een vergadering gehouden, waarbij vanwege Ged. Staten aanwezig waren jhr. Reigersman, provinciaal hoofdingenieur, en de heer Krijn, chef van de uitvoering van de wegen. Dezen hebben ter vergadering medege deeld, dat er inderdaad een groot stuk werk voor uitvoering gereed is, n.1. de nieuwe provinciale weg van het Kalf te Zaandam naar Purmerend in aanslui ting aan de nieuwe brug over de Zaan, waarvoor Woensdag de eerste paal ge slagen is. Indien men echter verlangt, dat het werk door Zaansche werklieden zal worden uitgevoerd, dan kan dit niet anders geschieden dan zonder machi nes, dus met schop en kruiwagen. Dan wordt het dus een vorm van werkver schaffing, en is het de vraag, of de loo- nen daarvoor geregeld kunnen worden in overleg met de vakvereenigingen. Dit overleg moet nu eerst geschieden. Het spreekt vanzelf, dat het werk, op deze wijze uitgevoerd, aanmerkelijk duurder komt dan bij aanbesteding met machi nes. Maar de steun van provinciewege en van het Rijk is daarbij niet uitge sloten. De dagelijksche besturen van de tien gemeenten zullen ten spoedigste over deze beide onderwerpen beraadslagen. UITGEEST. Gisteravond had te Uitgeest de huldiging plaats van den bekwamen directeur van ons fanfarecorps, den .heer Ant. de Vries, die daarvoor met een open landauer, voorafge gaan door zijn spelend corps, van 't station werd afgehaald en naar 't lokaal van den heer P. velzeboer werd gereden. De heer de Vries heeft zijn uitstekend corps nu reeds meerdere jaren achtereen ter over winning gevoerd, zoodat deze huldiging al leszins gerechtvaardigd was. De directeur werd in het lokaal op hartelij ke wijze door den voorzitter toegesproken en door zijn mannen gehuldigd. Tot slot gaf „Ons Genoegen" in de tent een welgeslaagd concert. WEST-GRAFTDIJK. Op 28 Augustus is alhier overleden mej. N. BroekSchoemaker, die meer dan 25 ja ren te Westgraftdijk het ambt van school- schoonmaakster heeft uitgeoefend. Met ingang van 1 September j.1. heeft de burgemeester dezer gemeente zich gevestigd in de gemeente de Rijp. NIEUWE NIEDORP. De heer H. Schoorl, kassier van de Boeren leenbank alhier heeft tegen 1 Oct. a.s. ont slag als zoodanig aangevraagd. Naar wij vernemen is tot zijn opvolger aangewezen de heer J. Keuken, tot heden voorzitter der Boerenleenbank. Het kantoor zal dan wor den gehouden in het perceel, vroeger door wijlen burgemeester Visser bewoond. Woensdag is aan onze ouden van dagen een aangename dag bereid. Met autobussen werd via Alkmaar, waar huize „Westerlicht" en omgeving werden bezichtigd, naar Velsen en Velserbeek gereden, waar de inwendige mensch werd versterkt. Verder werd een be zeek gebracht aan het crematorium te Wes- ferveld, waar de geheele inrichting werd be zien en verklaard. Over Haarlem werd ge reden naar Zandvoort voor een bezoek aan het strand. Ten slotte werd in Diemen ver toeft in het Lunapark, waar velen nog van verschillende kermisvermakelijkheden gebruik maakten. Welvoldaan over den mooien dag kwamen allen om 9 uur weer behouden thuis. nen matriaal ter onderzoek naar Wagening- en is opgezonden. Daar heeft men pertinent verklaard met de echte ieenziekte te doen te hebben. Met de verbetering van den bovenweg wordt reeds spoedig een begin gemaakt. Vele hoeken worden afgesneden, zoodat de weg rechter wordt dan tot heden. Zou de draai bij de witte kerk ook worden afgesneden..,....? OPMEER. In de vergadering van den gemeenteraad is de gemeenterekening aangeboden. Deze sluit, wat den gewonen dienst betreft: Aan ontvangsten 21824.0014, uitgaven 17014.99, batig saldo 4889.01 Yt Wat betreft den kapitaaldienst: aan ont vangsten 2202.85, uitgaven 2174.31, batig saldo 28.54. NIBBIXWOUD. De heer J. Bos, leerling van de Politie- vakschoo! te Hilversum, is benoemd tot agent van politie te Rotterdam. In verband met de berichten die er op het oogenblik in de verschillende dagbladen verschijnen omtrent de iepenziekte, is het van belang, dat ieder zijn boomen inspec- teerd en nagaat, of er zich ziekte verschijn selen voordoen. Door leeken wordt echter zoo gauw be weerd dat de iepenziekte zich bij hen voor doen. Men waarschuwe echter den plantenziekte kundige dienst of een der ambtenaren omdit vast te stellen. In St. Pancras hebben zich de eerste ver schijnselen van de echte iepenziekte voorge daan. Dat dit de echte iepenziekte is, is nu zeker omdat door den ambtenaar bij den planten ziekte kundige dienst den heer van Herwij DE STREEK. Aan de veiling blijft de toestand treurig. Op de morgenveiling wordt op de kool bijna geen bod gedaan; 's middags wordt van de aardappelen slechts een klein deel verkocht Er zijn dan ook nog geweldige voorraden, die langzaam tegen minimumprijzen een be stemming vinden. Wielrennen. Zesdaagsche te Amsterdam. In het R.A.l.-gebouw. Naar het Hbld. verneemt, zijn gedurende het afgeloopen jaar onderhandelingen ge voerd tot het oprichten van een Sportgebouw te Amsterdam. Deze onderhandelingen heb ben thans tot een resultaat geleid. Wij ver- verneemt namelijk, dat in het R.A.l.-gebouw binnenkort een wielerbaan zal worden ge bouwd. Deze baan wordt 166 2/3 meter lang, zoodat zes ronden 1 km. bedragen. Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort met de werkzaamheden in het R.A.l.-gebouw aan te vangen. Behalve de baan zullen tribu nes met ongeveer 7000 plaatsen worden ge bouwd. Begin November zal de opening van het „Sportpaleis-Amsterdam'' plaats heb ben en naar wij verder vernemen van 18 tot 24 November in het R.A.l.-gebouw een „Zesdaagsche" worden georganiseerd. Voor de exploitatie van het R.A.l.-gebouw als Sportpaleis wordt opgericht de „Inter nationale Sportgebouw Maatschappij" te Amsterdam, welke door Nederlandsche en Duitsche geldschieters wordt gefinancierd. De leiding van de exploitatie komt in han den van den heer Friedrich Grolms, die ge durende een aantal jaren directeur was van de bekende „Rheinlandhalle" te Keulen. Voor de organisatie van de wielerwedstrij den zijn Fritz Rust uit Keulen en John Stol uit Amsterdam aan de nieuwe onderneming verbonden. Tenslotte vernemen wij dat niet alleen wie lerwedstrijden in het Sportpaleis zullen wor den georganiseerd, doch dat ook andere tak ken van sport zullen worden beoefend. De overeenkomst tusschen de „Internationale Sportgebouw Maatschappij" en de directie van het R.A.l.-gebouw moet voor een aantal jaren zijn gesloten. Alleen gedurende de wintermaanden zal het R.A.l.-gebouw als Sportpaleis dienst doen. Paarden. DRAVERIJ TE ZAANDAN Om het kampioenschap van Ne derland. Te Zaandam heeft gisteren onder begun stiging van prachtig zomerweer en in tegen woordigheid van een zeer groot aantal toe schouwers de handicap-draverij op de korte- baan om het kampioenschap van Nederland plaats gehad. Het is een schitterende draverij geworden met veel spannende ritten. Aan den kamp namen 24 paarden deel. Bij den eersten omloop vielen de volgende paarden af: Queenie Reva D, Frettchen, Miss Everarda Catabara T, Northerman, Kap. de Bruane, Uniform, Miss Zelda Peter (te gen Oplooper), Minnetonka, Pieternel en Don Juan. In den 2en omloop won Oplooper van Grettchen, Sally Harvester van Ster, Eulogie van Chilene, Malie B van New Bold, Sister Patrick van Sire Axworthy en Janet Har vester van Ago Kan. In de derde ronde moesten Malie B, Eulo gie en Sister Patrick het onderspit delven. Tenslotte is de strijd gegaan tusschen Op looper en de gezusters Janet en Sally Har vester. De laatste had het voorrecht een stilstaand nummer te zijn, zoodat zij in goede conditie den eindstrijd kon aanvaarden. De uitslag luidt, volgens het Hbld., als volgt: le prijs en kampioenschap van Nederland Sally Harvester van J. Hofland, Beverwijk, berijder J. van Leeuwen Jr 2e prijs 400 Janet Harvester van G. Taams, Oostzaan, berijder O. Popma; 3e prijs 100 Oplooper van P. Weehuizen, Amsterdam, berijder K. Bakker: 4e prijs, e1k 20: Malie B van H. Thies, Hoorn, berijder W. Geersen; Eulogie van gebr. de Roo, Groningen, berijder J. van Leeuwen Sr. en Sister Patrick van J. Klaren- beek, Amsterdam, berijder L. Ensingh. De wedstrijd had een flink verloop dank zij de wijze, waarop de starter, de heer Vaan drager, zijn taak weer heeft vervuld. Motorsport. De internationale zesdaagsche. Men meldt uit Merano d.d 1 September aan de N. R. Crt.: Het was vandaag een zeer zware dag voor de rijders want het ging over vele pas sen zooals de Pordoi en de Sella met smalle modderige binnenwegen over de bergen, waarbij tal van sterke stijgingen. Het was dan ook geen wonder, dat hier vele strafpun- ten vielen. Van Hamersvelü heeft thans voor goed den strijd opgegeven; met een gebroken stuur en 21 strafpunten had het weinig doel meer om voort te gaan. Het gevolg hiervan is, dat nu beide Nederlandsche Vase-teams zijn uit geschakeld. De overige 7 Nederlandsche rijders zijn gelukkig nog zonder strafpunten. Behalve verscheidene valpartijen door de gladde nat geregende wegen valt te vermelden, dat de machine van den rijder Neill totaal verbrand is op den Pordoi-pas. Vandaag vielen niet minder dan 9 rijers uit, wat het totaal op 15 brengt terwijl 14 rijders strafpunten kregen. Totaal thans 18, waaruit volgt dat reeds 33 rijders voor de gouden medaille zijn uitge schakeld. Het Italiaansche Trophy-team heeft twee strafpunten. Alleen Engeland en Tsjechoslo- wakije zijn nog zc der strafpunten. Wat de Vase-teams betreft, hebben Duitsch- land A, Engeland A en Italië A en B nog geen strafpunten. De namen der uitvallers zijn: Nardi (Dol lar) Italië, Zencominiersky (Puch) Duitsch- land. Finden (James) Engeland, Roero (Dollar) Italië, Igleseder (B.M.W.) Oosten rijk, van Hamersveld (Eysink) Nederland, Neill (Matchess) Engeland en Eichler (Ariel) Italië. BOTERINVOER IN DUITSCHLAND. De Kederlandsch-Duitsche be sprekingen. Sinds Dinsdag j.1. werden in Den Haag de besprekingen voortgezet "tusschen de Neder landsche en Duitsche onderhandelaars over onzen boterinvoer in Duitschland, waarover men laatstelijk op 12 en 13 Aug. j.1 aldaar overleg heeft gepleegd. Naar het Hbl. verneemt, is thans het wach ten op de onderhandelingen die nu van Duitsche zijde met de Denen en de Finnen gevoerd moeten worden, en die, wat het overleg met Denemarken betreft, reeds heden te Berlijn zullen plaats hebben, DE BOTERPRIJS. De Boternoteeringscommissie deelt mede, dat de Leeuwarder bcternoteering voor van daag is vastgesteld op 83 cents perr K.G. Bij dezen exportprijs komen de accijns en de handelsonkosten en winst. ECONOMISCHE TOENADERING TOT NED.-INDIE. Naar net Hbl. verneemt, zal zeer binnen- kort de samenstelling van de commissie voor economische toenadering tusschen Nederland en de overige gebiedsdeelen van het Rijk be kend worden gemaakt. De regeering heeft prof. mr. Bruins verzocht het voorzitter schap dezer commissie op zich te nemen. Prof. Bruins heeft zich daartoe bereid verklaard. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN MGR. SCHAEPMAN OVERGEBRACHT. Het stoffelijk overschot van mgr. dr. A. C. M. Schaepman is gisteravond van de St. Gerardus Majella stichting te Bussem per auto overgebracht naar Rijsenburg. Het stoffelijk overschot vterd begeleid door pas toor E. Beumer en kapelaan J. H. Kolman, die in den volgauto hadden plaats genomen. Te omstreeks half zeven kwam de stoet in Rijsenburg aan. Vele ingezetenen hadden zich langs den weg geschaard. De klokken luidden, toen de stoet de terreinen van he: seminarium naderde. De stoet werd opge wacht, o.m. door den vicaris-generaal van het aartsbisdom, mrg. D. Huurdeman e.a. Onmiddellijk na aankomst werd de kist in de kapel opgebaard, waarna de plechtige metten door mrg. Huurdeman geassisteerd door geestelijken en seminaristen, werden ge- beden, waarbij lithurgische gezangen wer- den uitgevoerd. Hedenmorgen werden in de rouwkapel van het seminarium heilige mis sen voor de zielrust van mgr. Schaepman opgedragen door professoren van het semi narium. Onmiddellijk daarna werden de plechtige lauden gezongen. Om 11 uur werd de pontificale heilige mis van requien gecelebreerd door den aartsbis schop van Utrecht, met jwntificale assisten tie. De deelneming bij de plechtigheid was zeer groot. BRAND. In een garage. Te Buitenpost (Fr.) brak door het omval len van een bus benzine bij het vulcaniseeren brand uit in de garage van W. Bijlsma. Het vuur kon tot het achterste deel bejierkt wor den. Niettemin werden een lijkauto, twee rij wielen, dertig lijkkisten, een vat benzine en een nieuw motorrijwiel een prooi der vlam men. Verzekering dekt de schade. Boerderij verwoest. Te Maashees brandde de landbouwers woning van den heer H. Geurts af. Eenige landbouwmachines en de oogstvoorraad ver brandden mede. Verzekering dekt de schade Ook vee omgekomen. In den afgeloopen nacht is de groote land- bouwschuur van den landbouwer Camil de Vlieger te Stropuit, gemeente ijzendijke, ge heel afgebrand. In de schuur bevond zich een rijke inhoud van pas gooogste vruchten. Deze en een hoeveelheid landbouwwerk tuigen, alsmede een stier, drie koeien en eenigXe varkens, kwamen in de vlammen om De oorzaak van den brand is onbekend. Vrachtauto omgeslagen. Chauffeur zwaar gewond. De 30-jarige C. Briels uit Grubbenvorst reed gistermorgen met een zware vrachtauto over den Horsterweg, toen in een bocht na bij „Californië" de wagen tengevolge van de groote snelheid slipte en omsioeg. De be stuurder kwam onder de auto terecht en nep hierbij zeer zware verwonding® en kneu*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9