Agenda Jngeimden Stukken Siad en Omgeving- Wzec&eticht 14 UIL. Sportterrein strijden K.V.K.V. AGENDA KERMISWEEK. Bioscopen. Alkmaarsch Bioscoop Theater, heden avond half 8 en 10 uur hoofdnummer Bet de Koningin van de Jordaan (vroolijk spel uit het volksleven), hoofdrol Adriënne Solser (explicatie en zang). Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Victoria-Theater, hedenavond half 8 en kwart voor 10 hoofdnummer Eine Nacht im Paradies (operette); hoofdrollen Anny On- dra en Hermann Thimig. Voor eiken leef tijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloo- pende voorstelling. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8 en kwart voor 10 hoofdnummer: De ovenvim naar, hoofdrollen Kathe von Nagy en Hans Albers (rom.) Voor alle leeftijden. Zondag middag van 2 uur af doorloopende voorste.- lieg. Cinema Americain, hedenavond half S en 10 uur hoofdnummer De schrik van het garnizoen (klucht), hoofdrol Felix Bressart. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Schouwburgen. 't GuldenVlies, heden- en morgenavond B uur gezelschap Faveur. Nieuwe Schouwburgloge op het Doden veld heden- en morgenavond 8 uur „Blanke Slavinnen", levensschets in 4 bedrijven. Groote Schouwburgloge op 't Dodenveld heden- en morgenavond om 8 uur opvoering van Süss de Jood door het gezelschap Saal- born. Cabaret. Café Central, Hofplein, gezelschap Diede- richs, o.a. met Maloïz. Cabaret Populair, Laat, optreden Henny van Gelderen, Joop Vana en de dames Merks. Café Nico Kerssens, Nieuwesloot, cabaret en orkest. Middagvoorstellingen. Nieuwe Schouwburgloge op het Doelen- veld, hedenmiddag om 2 uur „De avonturen van drie Alkmaarsche Straatjongens", kin derklucht. Bioscoop Harmonie, hedenmiddag half 3 De overwinnaar (rom.), hoofdrollen Kattig vn Nagy en Hans Albers. Voor eiken leeftijd. Alkm" Bioscoop Theater, hedenmiddag half 3, hoofdnummer Bet de Koningin van de Jordaan (vroolijk spel uit het volksleven), hoofdrol Adriënne Solser (explicatie en zang). Voor eiken leeftijd. Jeugdbioscoop 't Gulden Vlies, Zondag middag half 3, hoofdnummer Robinson Cru- soe. Muziek en dans. Café Bus, Kaasmarkt, „Three Prince Band" (kom.); Leo van Norden (hum.) Café Houtkooper, Laat, Bart van Driel en zijn band. 't Wapen van Heemskerk, Breedstraat, heden om 12 uur 's middags, Zondag om 4 uur. Bij Willem Broekhuijsen eiken avond „The Barcelona Band". Concordia, Laat, dancing; ensemble The blue serenaders. Café A. Bakkum, Ritsevoort 60, orches- trion met accordeon. Café wed. Honig, Voordam 2, piano, hu morist. Café De gekroonde Valk van Klaas Groot, Peperstraat 1, optreden Van Dijks vier Vo len dammers. Centrum Hotel (v. d. Molen) stafmusici., verlichting. Café De Doorbraak, muziek en duettisten. 1 Café De Tijd, Laat, muziek. arbeidskampen en werkplaatsen. Wij hebben reeds lang de zaak van den practischen kant aangevat. Het moet duidelijk gezegd worden, dat de toestanden in Duitschland niet door hervorming op enkele punten, maar alleen door een radicale verandering zijn te ver beteren. Daarom streven wij naar verande ring van den Grondwet Met het systeem van Weimar of met de mogelijkheden van Versailles of met een combinatie van beide is niets te bereiken. De toekomst van Duitsch land berust niet bij de partijen en niet bij het mechanisme van een erf andere economische theorie. De toekomst van Duitschland berust niet alleen bij sterke bataljons, maar is daar veilig, waar de Duitsche geest vrij kan wer ken, de Duitsche geest van den frontsoldaat van den Sta hl-helm De „Volksstimme" verboden. De politiepresident heeft het te Frankfort aan de Main verschijnende dagblad „Volks stimme", orgaan der Sociaal-Democratie voor Zuid-West Duitschland, voor den tijd van 3 dagen tot en met 5 September verboden. Het verbod geschiedde op grond van overtreding van de verordening van den rijkspresident in zake de politieke excessen. De „Volksstimme" had een artikel van de „Vorwaerts" overgenomen, waarin de rede voering van von Papen gekenschetst werd als ..een program van schending der grond wet", waardoor de rijksdagkanselier grove lijk beschimpt en moedwillig verachtelijk ge maakt werd. Overeenstemming in Pruisen? Volgens een bericht in de „Berliner Boer- senkurier' zouden de onderhandelingen tus- schen nationaal-socialisten en centrum thans zoo ver gevorderd zijn, dat men tot overeen stemming gekomen is over de bezetting van de Pruisische ministeries. Tot minister-presi dent van Pruisen zal volgens dit bericht geen nationaal-socialist worden gekozen. Als can- didaten komen veeleer in aanmerking de beide rijkscommissarissen dr. Bracht en dr. Goerde- ter. De Duitsche Katholiekendag te Essen. Na de plechtige opening van de 71ste alge- ftieene vergadering der Duitsche Katholieken op Donderdagavond stond Essen gister vol komen in het teeken van den Katholiekendag. Vele duizenden nieuwe deelnemers zijn te Essen aangekomen. De siad is nog meer met vlaggen versierd. In den,morgen slo er. de arSeiösgroepen hun beraadslagen, waar van het resultaat Zaterdag aan de aigemeene vergadering zal worden medegedeeld. De dag van gister bracht verder een reeks afzonderlijke vergaderingen. Het hoogtepunt vormden de beide eerste avondvergaderingen in de tentoonstellings hallen. waar de secretaris van arbeid üockeln en prelaat Schreiber, zoowel als deken Hom scheid en prof. Dessauer het woord voerden. Dollfuss niet naar Berlijn. Bondskanselier Dollfuss, die den Katho liekendag in Essen zal bijwonen, zal daar twee dagen blijven, zoodat hij Maandag weer huiswaarts zal vliegen. Berichten, volgens welke Dollfuss van de gelegenheid gebruik zou maken om een bezoek aan Berlijn te brengen, worden te Weenen onjuist genoemd. Beiersche Volkspartij en de Coalitieonderhandelingen. De Beiersche Volkspartij wijst in haar persdienst op de gemeenschappelijke mede- deeling, welke het Centrum en de nationaal- socialisten inzake de onderhandelingen be treffende samenwerking hebben verstrekt en zegt, dat het doel van deze onderhandelingen is rust en stabiliseering te verkrijgen in de binnenlandsche politieke verhoudingen. Daardoor is het voor de Volkspartij mogelijk geworden het streven van het Centrum te steunen en zelf ook deel te nemen aan de on derhandelingen. Vanzelfsprekend is het niet voldoende voor politieke samenwerking van twee zoo geheel verschillende politieke rich tingen, dat men het inzake algemeene poli tieke doeleinden eens is. Er dient echter ook een eerlijke overeen- st-mming te zijn inzakê den in te slanen weg en ook over de manier der te gebruiken poli tieke methoden. Er kan hier geen sprake zijn van een coalitieprogram in ouden stijl. Te rugkeer naar de oude coalitiemethoden wordt momenteel door niemand meer verlangd. Het gaat er echter om in den Rijksdag een front te vormen welke het mogelijk maakt volgens de grondwet te regeeren. Tenslotte gaat het nergens anders om als door middel van den Rijksdag te probeeren, wat den rijkspresi dent zelf en de regeering von Papen niet ge lukt is, toen zij de rijksregeering trachtten te reconstrueeren in aansluiting op de resltaten van de verkiezingen van 31 Juli. De bestuursreorganisatie in Pruisen. De Pruisische staatsregeering heeft gister na urenlange beraadslagingen de verorde ning inzake de bestuursreorganisatie defini tief goedgekeurd. De publicatie der verorde ning zal in den loop van heden plaats vin den. De grctieverleening aan de vijf Nazi's. Het bericht van de gratieverleening aan de vijf ter dood veroordeelde nationaal-socialis ten werd te Beuthen gister in den middag bekend. Het stadsbeeld is nog steeds onver anderd rustig. Politieversterkingen zijn naar Beuthen onderweg om eventueele demonstra ties direct te verhinderen. Een deel der Berlijnsche bladen publiceert artikelen inzake de gratieverlening aan de te Btuthen ter dood»veroordeelde vijf nationaal socialisten, waarbij de doodstraf veranderd !s in levenslange tuchthuisstraf. De „Vossische Zeitung" verwacht, dat het Pruissische staatsministerie nog meer gratie zal verleenen en wel in dien zin, dat tucht huisstraffen van vele veroordeelden zullen worden verlaagd. Het „Berliner Tageblatt" verklaart daar entegen. dat de staat hier een strafrecht spraak op geeft, welke zij zich tot handha ving van haar autoriteit geschapen heef*. Bekeken van het principieele standpunt van afwijzing van de doodstraf is de beslissing van de regeering niet af te keuren. De „Lokalanzeiger" meent, dat men aan genomen had, dat een deel der veroordeel den beperkte tuchthuisstraffen zou krijgen. DE OORLOGSSCHULDEN. De Ver. Staten verwachten be taling van Duitschland. De correspondentie te Washington van de „Times" meldt, dat de Amerikaansche staats secretaris Castle heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten van Duitschland betaling van de op 30 September a.s. vervallende be dragen verwachten. Dit toont dat de Vereenigde Staten vast houden aan de politiek, dat de oorlogsschul den betaald moeten worden. Het vervallende bedrag beloopt 12 J4 millioen rijksmark voor bezettingskosten en 20,4 millioen rijks mark voor schadevergoedingen en aanspra ken van Amerikaansche onderdanen tegen over Duitschland. Castle verklaarde, dat men tot nog toe van Duitschland geen mededeeling omtrent de be taling van deze bedragen heeft ontvangen. In de Vereenigde Staten verwacht men dan ook, dat deze gelden vóór den vervaldatum betaald zullen worden. Tijdens de bespre kingen van verleden jaar over het moratori um hadden Duitschland en Amerika op het standpunt gestaan, dat de betaling van deze aanspraken niet onder het moratorium vielen aangezien hieromtrent een speciale overeen komst tusschen Amerikaansche burgers en Duitschland was getroffen. Het was Frank rijk, dat er indertijd op stond dat ook deze bedragen onder het moratorium zouden val len en aan dezen wensch van Frankrijk is Amerika toen tegemoet gekomen. De Duitsche Rijksminister van Financiën over de Duitsche buitenlandsche schulden. De „Financial Times'' publiceert een uit voerig interview met den Duitschen rijks minister van Financien Von Schwerinrosigk. De Duitsche rijksminister herinnerde aan de noodzakelijkheid van verlaging van den ren tevoet voor de buitenlandsche crediteuren van Duitschland. Hij adviseerde een nauwe aaneensluiting van crediteuren van het bui tenland via de centrale banken en misschien via de Bank voor Internationale betalingen. Eventueele veranderingen zouden slechts met wederzijdsche goedvinden kunnen worden aangebracht. Op den duur is het voor Duitschland onmogelijk groote bedragen uit zijn kapitaal te doen. Door de daling der priizen de werkelijke belasting verhoogd. wanneer men er in slaagt de prijzen we der te doen stijgen zou een groot deel van de moeilijkheden van Duitschland vanzelf ge regeld worden. Niemand heeft kunnen ver wachten, dat een aantal landen die Duitsch- lands crediteuren zijn hun markten moeten sluiten, zoodat men Duitschland nauwelijks kan verwijten dat het zorgeloo is geweest. Een inflatie van de markt of con versie naar Engelsch voorbeeld van binnen landsche leeningon komen voor Duitschland niet in aanmerk -g, aangezien hierdoor het vertrouwen wordt vernietigd, dat de rege ring tracht op ie bouwen. Ook kan van be lastingverlaging op het oogenblik geen spra ke zijn, hoezeer de regeering dat ook zou wenschen. Ten aanzien van de Stilhalte-over eenkomst zette rijksminister Von Schwerin- Krosikg de mogelijkheid uiteen van het uit geven van goudcertificaten, waaraan de Duitsche regeering steeds terug zou kunnen betalen zoodra de noodige deviezen voor radig zijn. RELLETJES TIJDENS EEN ANTI-OORLOGSBIJEENKOMST TE PARIJS. Gisteravond hield het Parijsche comité van het wereldstrijdcongres tegen den oorlog in de Salie Bullier een internationale meeting teg enden oorlog. Ondanks de groote van de zaal konden lang niet alle belangstellenden een plaats vinden. Zij bleven buiten wachten doch werden door de politie tot doorloopen aangemaand Toen dit weinig resultaat had deed de bereden gendarmerie een krachtigs poging om de aanwezigen uiteen te drijven. De communisten verweerden zich hiertegen en er ontstond een vechtpartij tusschen hen en de politie waarbij een achttal agenten vrij ernstig werd gewond. Een aantal perso nen werd gearresteerd. DE MEXICAANSCHE PRESIDENT BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN. De Mexicaansche president Ortiz Rubio heeft tot ieders verrassing in een kabinets zitting zijn ontslag aangekondigd, dat hij naar hij zelf mededeelde om gezondheidsre denen wenschte te nemen. In politieke krin gen gelooft men dat het aftreden van presi dent Rubio het gevolg is van politieke mee- ningsverschillen met den voormaligen presi dent van Mexico, Galles, den leider der na tionaal revolutionnaire partij. De minister van oorlog, Rodrigues, zal waarschijnlijk het voorloopige presidentschap waarnemen. Or- tiss Rubio zal binnenkort voor een reis naar Europa vertrekken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactu er mede instemt). HET FRANSCH OP DE O.L. SCHOOL. Geachte Redactie, De inzender K., die het in Uw blad van Donderdag j.1. had over bovenstaand onder werp, meent dat de klassen gewoonlijk min der dan 20 leerlingen tellen. Het is mogelijk dat dit aantal wat hoog is geschat, doch daar staat tegenover, dat het aantal lesuren per jaar ook ruim is genomen en wel niet hooger dan pl.m. 80 tal zijn, zoodat het „honorarium" per uut nog aan den hoogen kant is. Het lesgeld voor dit eene vak be draagt inderdaad vaak veel meer dan het lesgeld voor alle andere vakken tezamen. Ik acht het noodzakelijk dat het lagere onderwijs geheel aansluit aan het middel baar onderwijs en dat daarvoor geen extra kosten behoeven te worden gemaakt. Het on derwijs in het Fransch behoort van gemeen tewege te worden gegeven de kosten hiervan acht ik volkomen gemotiveerd het gemeen te geld wordt wel eens voor minder nuttige en noodige doeleinden besteed) en ik hoop dat men spoedig hiertoe zal overgaan. Met dank voor de plaatsing. EEN VOORSTANDER v. h. OPENBAAR ONDERWIJS. WAFELS ETEN! Mijnheer de redacteur! Beleefd verzoek ik U het volgende onder de aandacht van uw lezers te willen bren gen. Er zijn vele mensehen die graag wafels eten en 't is alsof men tijdens de kermis dit nog liever doet, althans als de wafels worden opgediend, zooals dat behoort, dus warm en versch. Ook ik ben een liefhebber van wafels en daarom ging ik gisterenavond na mijn optreden bij een wafelkraam, zooals trou wens meerdere avonden, wafels eten, tenmin ste dat was mijn plan, want toen de bestelde wafels werden geserveerd, bleken dit koude wafels te zijn. Ik maakte den kellner hierop opmerkzaam, die mij op een zeer onbeleefde wijze kenbaar maakte, dat ik de wafels dan speciaal warm had moeten bestellen. U be grijpt dat ik zeer verbaasd was, want veron aerstel dat je vooruit moet zeggen geef mi] „warme poffertjes" of andere lekkernijen die belist warm moeten worden opgediend. Ik verzocht toen een portie andere wafels inplaats van de koude, die ik natuurlijk niet wou consumeeren, doch kon deze alleen krij gen wanneer ik ze apart betaalde. Hiervöor voelde ik vanzelfsprekend niets en kreeg zoo doende ook geen andere wafels. De poffertjes door één mijner collega's ge bruikt, wilde ik betalen, doch dit werd door den kellner niet geaccepteerd, onder 't motto: „alles of niets". Toen heb ik, teneinde er geen voordeel uit te trekken, het totale be drag van poffertjes en wafels verdeeld ondet het personeel, doch moest nog juist bij het verlaten der kraam opmerken dat de bewus te kellner hen dit geld afnam en zich zoo doende toch voldaan achtte. Hierover gaf ik mijn misnoegen te kennen. Waarmede ik maar zeggen wil, dat men dus moet opletten, bij het bestellen van wa fels, dat men er bij moet zeggen: „warme s.v.p.", want dat scliijnt noodzakelijk te zijn en tevens om U voor onaangenaamheden als mii overkomen te vrijwaren. Waar de gemeente aan dergelijke instellin gen tegen een behoorlijk tarief plaatsing ver leent en dus een zekere verantwoordelijkheid draagt, meen ik, dat wij toch een waarborg moeten hebben, dat men daar niet de dupe van willekeurige handelingen van den onder nemer wordt. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend, MALOïT?. DE OPHEFFING VAN RECHTBANKEN. In het Septembernummer van het Neder- landsche Juristenblad schrijft mr. R. P. Cle- veringa Jzn., vroeger rechter in de Arr. rechtbank te Alkmaar, thans professor te Leiden, het een en ander over bezuiniging op de kosten der burgerlijke en strafrechtsple ging, waarbij hij, in verband met het rapport Weiter, de opheffing van rechtbanken aan een nadere beschouwing onderwerpt. Hij schrijft daarin o.a. het volgende: De commissie meent tot een besparing van 300.000 te kunnen komen door verminde ring van het aantal rechtbanken van 21 tot 15. Daar er natuurlijk hierbij in verband met de kosten van gebouwen e. d. niet valt te denken aan de schepping van nieuwe recht bankzetels, beteekent deze vermindering een opheffing van 6 rechtbanken met behoud der 15 overige. Het is nu de kunst de 6 slachtoffers zoo doelmatig mogelijk te kie zen. De commissie stelt voor als zoodanig te nemen: Winschoten, Zutphen, Tiel, Alkmaar, Dordrecht en Roermond. Zij onthult haar beweegredenen niet, maar uit het feit der aanhaling van het rapport der commissie-Bosch uit het jaar 1923 mag wel worden afgeleid, dat zij tot haar keus op soortgelijke wijze is gekomen als deze laatste combinatie tot de hare, d. w. z. dat de keus der opheffing is bepaald door overwegingen omtrent de huidige drukte en omtrent de aardrijkskundige mogelijkheden en wensche- lijkheden van herindeeling der vacante ar rondissementen. Doch laat men zich inderdaad door derge lijke overwegingen leiden, dan moet, dunkt mij, niet de bovengenoemde serie ten offer vallen, doch veeleer de rechtbanken te Win schoten, Zwolle of Almelo, Tiel, Haarlem, Breda of Dordrecht en Roermond. Ter ad structie het volgende: In 1929 wezen het kleinste aantal straf vonnissen in eersten aanleg de rechtbanken te Tiel (487), Groningen (536), Middelburg (536), Winschoten (553), Zwolle (556) en Assen (600). In het twee-jarig tijdvak 1929/1930 waren dat de rechtbanken te Tiel (957), Groningen (1076), Middelburg (1139), Zwolle (1157), Dordrecht (1260) en Assen (1262). In 1929 wezen het kleinste getal burger lijke vonnissen de rechtbanken te Winschoten (149), Tiel (189), Zwolle (251), Assen (254), Middelburg (290) en den Bosch (297), over 19291930 waren dat Winscho ten (313), Tiel (314), Zwolle (487), Assen (562), Middelburg (637) en Roermond (647). De schrijver gaat vervolgens na welke rechtbanken in verband met een en ander voor opheffing in aanmerking komen en schrijft dan o. a. In het N. W. komt zonder twijfel, wanneer men alleen op de cijfers let, Alkmaar voor opheffing het eerst aan de beurt, hoewel het niet tot de 6 kleinste rechtbanken des lands behoort en door de commissie-Bosch werd gespaard; het kan lang niet op tegen Am sterdam, noch tegen Haarlem, waarmee het wegens zijn ligging den strijd zou moeten aanbinden. Toch pleiten zeer sterke aard rijkskundige argumenten er voor, in dezen de cijfers niet te laten beslissen, Alkmaar te be houden en veel liever Haarlem op te heffen. Men bedenke slechts, hoe Noord-Holland bezig is zich juist naar het Noorden te ver- grooten, hoe het arrondissement Haarlem met meer gemeenten naar het Noorden dan naar het Zuiden reikt, hoe de belangrijkste deelen van het arrondissement Haarlem uit stekende en veelvuldige verbinden hebben met Alkmaar (het kanton Zaandam thans zelfs veel betere dan met Haarlem), terwijl de belangrijkste deelen van het arrondisse ment Alkmaar vrij slechte verbindingen heb ben met Haarlem, hoe Alkmaar veel centra ler gelegen zal zijn in een nieuw arrondisse ment, bestaande uit het voornaamste deel van het arr. Haarlem, benevens het huidige arr. Alkmaar, dan Haarlem, dat, wanneer het Alkmaar, dat men toch wel onmogelijk bij Amsterdam kan voegen, geannexeerd zal hebben, geheel afzijds zal liggen in een ar rondissement, dat zich tot een 80 K.M. of misschien nog meer in rechte lijn vanaf de Arr.-hoofdplaats zal uitstrekken. Dit alles lijkt mij zoo sterk voor Alkmaar en tegen Haarlem te getuigen, dat opheffing der Haarlemsche rechtbank mij de aangewe zen oplossing lijkt. Het valt op, dat de comm.-Welter bij een ander onderdeel van haar voorstellen klaarblijkelijk zelf met haar gedachten in bovenstaande richting is gegaan. Wanneer zij immers toe is geko men aan de herindeeling der gebieden van de Raden van Beroep voor de Directe Be- lasfihgen, stelt zij onder meer voor Alkmaar bij Haarlem te doen; doch zij voegt hier on middellijk een bedachtzaam „of omgekeerd" (d. w. z. Haarlem bij Alkmaar) aan toe. (In 1922 stelde G. T. J. de Jongh ook voor: behoud van Alkmaar, opheffing van Haarlem: W 10945). Bij dit alles nog 2 opmerkingen: a. De comm.-Welter voorziet zelf, dat op heffing van 6 rechtbanken niet zal kunnen plaats hebben zonder uitbreiding van perso neel elders; ook vergrooting van gebouwen van de veelal slecht behuisde rechterlijke macht zal niet steeds kunnen worden verme den. Zal men dan te Alkmaar niet goed- kooper en beter af zijn dan te Haarlem? b. De Amsterdamsche rechter De Jongh heeft eens een pleidooi gehouden voor over brenging van het Amsterdamsche hof naar Haarlem. Heft men de Haarlemsche recht bank op, dan kan dit zonder bezwaar gebeuren en krijgt de Amsterdamsche recht bank het gebouw aan de Prinsengracht voor zich alleen. Dat wij dan (gesteld men be houdt de hoven) een stad krijgen met een hof, doch zonder een rechtbank zal even 'ri-eernd zijn, maar wat is er tenslotte tegen' Men kan, zegt de schrijver tenslotte de commissie-Welter niet verwijten, dat zii nipt heeft voorzien, dat de gehandhaafde recht banken niet steeds zonder meer in staat lm zijn len last op te nemen welke de „pet heven rechtbanken zullen moeten neerleS Men raakt hier intusschen aan een punt waarop van den uitvoerder der voorstellen het uiterste aan beleid zal worden gevergd naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Verwachting, geldig tot den avond van 4 September: Aanvankelijk tijdelijk nog stormachtige, later krachtigen tot matigen Zuid-Westelijken tot Westelijken of Noord-Westelij ken wind; zwaar bewolkt tot betrokken later mogelijk opklarend, waarschijnlijk nog regenbuien en iets koeler. Geseind van de Bildt hedenmorgen om 9.10 uur aan alle posten: Verwacht storm uit het Zuid-Westen. Overzicht. De depressie, die gisteren met haar kerl bij IJsland lag, heeft zich vooral naar onze omgeving en Scandinavië uitgebreid. Zij ver toont thans twee kernen met standen bene den 735 mM., n.1. bij Torshavn (Far Oer) en over Lapland. In het Zuiden en Zuidwesten daalde de barometer minder snel. De hooge druk bleef daar met een 765 mM. gebied stand houden. De bovengenoemde luchtdruk- veranderingen hadden een toenemen van het luchtdrukverval te onzent tengevolge, zoodat de wind hedennacht krachtig werd en in den loop van den dag nog wel tot stormachtigen wind zal groeien. Ook over de Britsche eilan den, Noord-Duitschland en Zuid-Scandinavië waait het flink. Bovendien viel in het depres- siegebied veel regen. Het laat zich aanzien, dat het winderige en regenachtige weer tot morgen zal aanhouden met waarschijnlijk eenige afkoeling. in verband waarmede mr. Cleveringa ten slotte verschillende waarschuwingen publi ceert. FLORALIA TENTOONSTELLING. De Bolemisten-Patr. Vereeniging „Alkmaar en Omstreken" houdt op 8, 9, 10 en 11 Sep tember a s. een Floralia tentoonstelling in den Muziektuin. De officieele opening heeft plaats op Donderdag 8 September a.s. namiddags 2.30 uur. B. en W. gaven toestemming-tot het hou den van een verloting (1000 loten a 10 cent) terwijl de entree op 0.10 werd bepaald. In- zenders(sters) hebben vrijen toegang. Er zijn ongeveer 3200 planten uitgereikt. De uitrei king der prijzen (hiervoor is 100 voor ge voteerd) zal Vrijdagmiddag na 4 uur plaats hebben. Het bestuur vertrouwt dat vele ouders en belanghebbenden de exposities zul len bezichtigen. De kinderen hebben goed voor de hun toevertrouwde planten gezorgd. De planten moeten Woensdag 7 September a.s. tusschen 9 uur voormiddag en 6 uur na middag aan den Muziektuin bezorgd worden. Het bestuur za! voor een passende aan kleeding van den Muziektuin zorg dragen. VARIÉTÉ FAVEUR. Dit gezelschap, dat tot en met Zondag in het Gulden Vlies optreedt, zorgt steeds voor een zeer varieerend programma, een pro gramma, dat tevens altijd iets biedt, dat vol komen nieuw is. Natuurlijk is dit niet met elk nummer het geval, doch dat is ook niet noodig. Wat Faveur deze week biedt, is van zeer goede kwaliteit. Alles wordt in een zeer vlot tempo afgewerkt en vele nummers dwingen bewondering af. Daar is bijvoorbeeld de snel- teekenaar, die in een razend tempo een viertal doeken beklad en welke teekeningen op zich zelf ai geestig plotseling beginnen te leven! De familie Williams toont, hoe sterk het zwakke geslacht is en geeft kranige staaltjes van haar kunnen. Natuurlijk oogstten Tbolen en van Lier uit bundig succes met hun liedjes, w.o. een van Dirk Witte, dat met volle overtuiging gezon gen wordt. Het bekende en populaire duo zingt met veel bravour en brengt de heele zaal in vroolijkheid. Dan is er een zekere dr. Caiigari, die zeer geheimzinnig werkt met een tent, waarin een vastgebonden jongedame allerlei handig heden uithaalt. Dat vooral moet men gaan zien. Van de rest noemen we de lichtvisioenen van La Maréna, die voor ons geheel nieuw waren en die een enorm succes boekten. Kortom, Faveur is er en Faveur stelt niet teleur. Een heerlijk programma, dat wordt opgeluisterd door een uitstekend strijkje. De zaal was gisteren vrijwel geheel bezet! vanavond en morgenavond wordt het na tuurlijk stampvol! SUSS, DE JOOD. In de Groote Schouwburg loge op het Doelenvcld. Saalborn heeft het succes al. Zoo schre ven wij gister en vandaag kunnen wij dit onderstreepen. Het succes is volkomen. Bij zijn eerste optreden voor de geheel gevulde tent werd hij met applaus begroet en in het verdere van den avond was het publiek zeer gul met zijn bijvalsbetuigingen, een paar maal zelfs bij open doek, eerst toen de her togin (Louise Kooiman) den zoo snel opge klommen jood en andere hooggeplaatste mannen kleinheid van ziel verweet en den tweeden keer gold het den hertog (Oscar Tourniaire). En dan werden Louis Saalborn nog bloemen aangeboden. Inderdaad, de hulde, zoo kwistig gebracht, was verdiendHet Gezelschap Saalborn N-V. heeft getoond werkelijk tooneelspel te kunnen geven ook in een tent op de kermis. Dit laat ste heeft evenmin afbreuk gedaan aan de veelheid en het alleszins voldoende **n décors en costuums.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2