£and: en 3-uuifouia ^Binnenland FOSTERSMAACPIILEH Tuimeltje^n Kruimeltje in het Kabouterland. GRAFT. DE RIJP- OUDE NIEDORP. SCHAGERBRUG. SINT-P ANCP AS. EGMOND-BINNEN. HEERHUGOWAARD. WINKEL. UITGEEST. DE IEPENZIEKTE Zij wordt door Iepenspintkevers overgebracht. 12 personen aan het werk stelt (zoodat 14 der werkloozen zonder werk is) zal spoedig gedwongen zijn meer werk of steun te geveu Het laat zich aanzien dat het gemeente bestuur den komenden winter voor een moei lijke taak zal staan. Aan de provinciale werkverschaffing te Bakkum zijn ook een 6-tal werkloozen te werk gesteld. Sinds geruimen tijd staat op het Groen tje. tegenover de pastorie een wegwals met „bijwagens". Men vraagt ons meermalen wanneer die rommel eens verdwijnt? En deze vraag is niet overbodig. Heeft de gemeente geen andere plaats voor dien rommel vragen velen zich af. Zaterdagavond had de verloting plaat* van het r.-k. fanfarecorps „St. Caecilia Alle loten waren verkocht. De hoofdprijs een heeren- of damesrijwiel viel op no. 396. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd de scheepswerf „Vooruit", eigenaar de heer v. d. Beidt te West Graftdijk geheel stil liggen, waar geen orders tot het bouwen van schepen binnenkomen. Enkele personen zijn reeds ontslagen. De te bouwen noodbrug over de Beem- flterringvaart komt binnen een paar dagen geheel gereed, zoodat het verkeer voorloopig hierover gaat. Met de provincie Noordholland zal eene taste geldleening worden gesloten voor de uitbetaling der tuinderscredieten. Gedepu teerde Staten hebben zich tevens bereid ver klaard aan de gemeente op langen termijn te leenen de gelden, die benoodigd waren voor het eerste crediet en die tijdelijk waren opge nomen bij de gemeente Alkmaar. Naar wij vernemen zal de uitbetaling van het 2e crediet aan de daarvoor in aan merking komende tuinbouwers in deze ge meente binnenkort kunnen geschieden. Onze plaatsgenooten C. de Moor Jr. en P. Kroonenburg zijn teruggekeerd van hun vacantie-fietstocht door Nederland, België, Frankrijk en Duitschland. De afgelegde afstand bedraagt niet min der dan pl.m. 1900 K.M. Voorwaar een flin ke prestatie. Bij F. Heuvel is een postduif komen aan vliegen, gemerkt op den eersten ring N. B. v. Z 30-1001S en op den tweeden ring G 6175. Zaterdagmorgen werd op het raadhuis aanbesteding gehouden van het maken van rioleeringsputten bij de school te Egmondbir.- ne?ngekomen waren 2 biljetten, de heer G Tervoort 206; de heeren Wittebrood en van Duin 239. Naar we vernemen zal de door automo bilisten zoo zeer gevreesde spoorwegover gang bij het station Heerhugowaard gron dig worden verbeterd. De kabellegging van de telefoonleiding aan de Z.O.-zijde van den Middenweg, van postkantoor-Zuid tot aan Basserweg heelt naar beslag gekregen. Een veertiental werkloozen vonden hier ge durende een dag of tien emplooi. Aan den heer C. Peetoom alhier, is met ingang van 2 December a.s. op verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van brievenbesteller alhier. Tot conciërge van 't Ned. Herv. Wees huis is benoemd de heer Jb. Leeuwerink, alhier. ONZE UITVOER VAN BOTER NAAR DUITSCHLAND. Volgens de „Berliner Börsen-Courier" is niet te verwachten, dat de verschillende maatregelen ter beperking van den invoer van landbouwproducten reeds door de groote noodverordening, welke morgen wordt gepu bliceerd, zal w orden geregeld, daar de be raadslagingen hieromtrent nog niet geëin digd zijn. Reeds thans staat echter vast, dat het ont werp van den Duitschen rijksminister van landbouw, dat in een groot aantal belang rijke contingenteeringen voorzag, in dezen omvang niet zal worden ten uitvoer gebracht Verschillende in dit programma voorgestelde maatregelen zijn definitief van de hand ge wezen. De „B. B. C heeft den indruk, dat te ver wachten contingenteeringen in geen geval terstond in haar geheel in werking zullen treden, maar slechts na overleg met de im- porteerende landen. DE TARWEPRIJS. Het Kamerlid Kersten tegen in houding van een deel van den prijs. Het lid van de Tweede Kamer de heer Kersten heeft aan den minister van economi sche zaken en arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat de gewes telijke tarwe-organisaties (althans in Zee land) aan de „leden-aangeslotenen" hebben bericht, dat de gemiddelde uitbetalingsprijs voor geleverde tarwe aanvankelijk niet hoo ger zal kunnen zijn dan 9 per 100 K.G.. hoewel aangenomen wordt, dat de prijs min stens 11 zal bedragen? Acht de minister een inhouden van 2 per 100 K G voor vele landbouwers niet zoo drukkend, dat zij dientengevolge in groote moeilijkheden geraken, gezien ook de uiterst geringe prijzen van andere producten Is de minister bereid te bevorderen, dat voor geleverde tarwe direct de volle prijs wordt uitbetaald? NADEELIO SALDO CRISIS- 1 ZUIVELFONDS. Drie miliioen gulden. In het Friesch Landbouwblad wijdt de handelsconsulent dier organisatie, de heer N. H. Blink, een beschouwing aan den melk prijs. Hij komt tot de slotsom, dat de zuivel- waarde der melk, met inbegrip van 1 Y, cent toeslag, thans bedraagt ongeveer 3.45 cent per kilo melk van 3 pCt. vet. Zonder toe slag zou 3 pCt.-melk dus nog geen 2 cents per K.G. opbrengen! Verder wijst ook hij op de cijfers van in komsten en uitgaven der crisis zuivelcentrale, die vrijwel met elkaar in evenwicht zijn tot dusver. Hij wijst er dan op, dat bij die cijfers echter géén rekening is gehouden met de „drie kwartjes per koe", welk geld is voor geschoten, doch ten laste komt van de crisis- zuivelcentrale. De heer Blink rekent dan uit, dat de 1.3 miliioen kalf- en melkkoeien het crisis-zuivelfonds dus een nadeelig saldo hebben bezorgd van 1.3 mill. X 3 kwartjes 1 miliioen gulden. Hier maakt hij echter een fout, meldt het Hbld. op, doordat hij vergeet, dat per melkgevende koe drie maal 3 kwartjes is uitbetaald (nl. over 3 weken), zoodat het nadeelig saldo, hetwelk door de accijnsheffing op boter en margarine moet worden ingehaald, ook niet één, doch drie miliioen gulden bedraagt! Zijn conclusie, Ó3t „er alle kans bestaat, dezen achterstand in den tijd der kleine productie binnen niet al te langen tijd zal kunnen worden ingehaald", is daarom dan ook wat te optimistisch. WARMENHUIZEN. Aug. 1932 Aug. 1931 Aardappelen 497.446 K.G. 367.500 KG Zilver uien 81.675 j) 36.235 Gewone uien 59.500 ff 104.800 Gele nep 125.985 ff 127.050 Roode kool 55.050 ff 20.700 Gele kool 18.200 ff 750 Witte kool 52.000 f) 63.650 Slaboonen 12.665 ff 11.050 Bieten 6.225 V 2.350 Snijboonen 286 n 120 Wortelen 485 bos Bloemkool 2.330 stuks De omzet bedroeg in Aug. 1932 25.141,50 tegen 40.979,15 in Aug. 1931, (III) De schors van iepen, die in een verge vorderd stadium van iepenziekte verkee- ren, laat gemakkelijk los. Boomen, die afgestorven zijn, vindt men gewoonlijk reeds na eenigen tijd geheel en al van hun schors ontdaan. Bij nadere beschou wing ziet men, dat de stammen en de stukken losgelaten schors een vreterij van insecten vertoonen, die zich voor doet als talrijke kronkelende boorgan- gen, die een waar labyrinth vormen. Bij iepen, die nog niet zoo sterk zijn aangetast, vormen deze boorgangen zeer regelmatige vraatfiguren. Men kan dan steeds een hoofdboorgang of moeder gang onderscheiden, die ongeveer in de lengterichting van den stam of van de dikkere takken is gelegen en die een lengte van enkele centimeters bereikt. Van deze hoofdgang stralen aan weers zijden aanvankelijk smallere kronkelen de boorgangen uit, die allengs iets wijder worden, totdat zij, na een lengte van plm. 10 c.M. te hebben bereikt, plotseling ophouden. Deze vraatfiguren worden te weeggebracht door de z.g. iepenspint- kevers, dit zijn kleine, glimmend zwart bruine torretjes van een gedrongen lichaamsbouw, die, borende in den bast der zieke iepen, zich ontwikkelen. De moederkever boort zich van buiten naar binnen, doet dan de reeds genoemde loodrechte moedergang ontstaan, zet daarin haar eitjes af, uit deze eitjes ont wikkelen zich spoedig de larven dit zijn korte, pootlooze, witte wormpjes en deze larven boren de zijdelingsche gang, totdat zij, volwassen zijnde, zich aan het uiteinde der zijdelingsche lar- vengangen verpoppen. Hier komen de jonge kevers uit, die zich op deze plaat sen door een boorgat van binnen naar buiten werken en kruipende en vliegen de den stam verlaten. Er komen voorna melijk twee soorten van iepenspintke- vers in ons land voor, de z.g. groote en de kleine iepenspintkever, wetenschap pelijk geheeten Scolytus scolytus en Seolytus multistriatus. Deze kevertjes verschijnen in een onnoemelijk groot aantal uit zieke iepenboomen en ook uit de zulke, die reeds geveld zijn en ergens worden opgeslagen, want nog geruimen tijd, eigenlijk totdat de schors in groote stukken er af valt, kunnen de kevers zich in zulke stammen ontwikkelen. De jonge iepenspintkevers, die de stammen verlaten hebben, vliegen bij mooi weer overdag in grooten getale rond en hebben de gewoonte zich naar de kronen der iepenboomen te begeven onverschillig of deze gezond of reeds aangetast zijn. Daarna gaan zij vreten aan de jonge takken. Met een Duitschen vakterm noemt men deze vreterij „Nachfrass". Door middel van deze „Nachfrass" voedt ,de jonge kever zich met het sap pige en voedselrijke weefsel der plant, waardoor de eieren van den vrouwelij ken kever tot rijpheid komen. Eerst als deze „Nachfrass" ruim een week ge duurd heeft, vliegen de kevers weg en beginnen dan elders weer de stammen of dikkere takken aan te boren, ten ein de zich op de reeds beschreven wijze voort te planten Het is gebleken, dat deze kevertjes bij het overbrengen van de iepenziekte een rol van groote beteekenis spelen. In de zeer zieke iepen met afstervende schors ontwikkelt de zwam der iepenzfekte vruchtlichaampjes in de schors. Deze vruchtlichaampjes ontstaan gewoonlijk in de uiteinden der larvengangen, waar de verpopping plaats heeft anneer de jonge kever nu uit de pop te voorschijn komt, raakt hij be smet met de sporen van de zwam. De al dus besmette jonge kever vliegt uit, be gint zijn „Nachfrass" en brengt daarbij de sporen van de schimmel op de ver wondingen aan de takken over. Op deze wijze kan- hij de takkenstelsels van eventueel nog gezonde iepen infectee- ren. Dit doen zoowel de groote als de kleine iepenspintkevers. Verschillende onderzoekers, ook in het buitenland, hebben deze wijze van ziekteoverbren ging thans met zekerheid vastgesteld. Wij hebben hier dus te doen met het ze r merkwaardig geval, dat een ern stige schimmelziekte van een boom ge regeld door een bepaald insect wordt overgebracht. VREESELIJK ONGELUK OP DEN MUIDERSTRAATWEG. Motorrijder en zijn vrouw gedood bij een botsing met de tram. Op den Mu.Terstrcatweg tusschen Diemen en Muiden, juist cp de plaats, waar de oude Rijksweg in den nieuwen overgaat, heeft Zondagochtend vroeg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motortram van de Gooische Tramweg Maatschappij en een motorrijwiel, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De tweede tram uit de richting Muiden naar Amsterdam naderde te ruim half acht het bovengenoemde punt. Uit dezelfde rich ting kwam een motorrijder, die ongeveer 20 M. vóór de tram de kruising van nieuwen en ouden weg passeerde. Ook uit de richting Amsterdam naderde een motorrijder. Deze weifelde even of hij nog vóór de tram over de kruising zou kunnen komen. Daarop gaf hij vol gas, doch te laat. Juist op de kruising kwam het motorrijwiel met de motortram in botsing. Het motor rijwiel werd door de trekstang van de tram gegrepen en door zijn eigen vaart tegen den zandberm, die zich ter plaatse bevindt, ge slingerd. Daar het nog zeer vroeg in den ochtend was, bevond zich niemand ter plaatse. Spoe dig verschenen echter de marechaussee en de gemeenteveldwachter van Muiden. De motor rijder en de duo-rijdster waren zeer ernstig gewond en bewusteloos. Spoedig na het on geval zijn beiden aan de bekomen verwon dingen overleden. Het bleken te zijn de 37-jarige A. Pah- mêijer uit Amsterdam en diens echtgenoote, de 35-jarige Joh. Schreuder. Toen de botsing plaats had, was de snel heid van de motortram, volgens mededeeling van den bestuurder, niet meer dan 25 K.M. De heer Pahmeijer dacht echter nog vóór de tram de kruising te kunnen passeeren. Hij gaf vol gas en had daardoor zelf een groote snelheid. De trekstang van de motortram was door de botsing omgebogen. Overigens had de tram slechts weinig schade gekregen. Het motorrijwiel is goeddeels vernield. De lijken der beide slachtoffers zijn later naar Amsterdam overgebracht. DREIGEND CONFLICT IN DE TILBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De Nederlandsche r.k. Textielarbeidersbond St. Lambertus heeft ingaande 12 September de staking aangekondigd bij de N.V. Textiel industrie Verbunt te Tilburg, indien niet vóór of op Zaterdag 10 September een bevre digende oplossing is verkregen. De oorzaak- van het geschil is de aangekondigde loons verlaging van 10 pCt. voor de wevers. Het hoofdbestuur van St. Lambertus is van oordeel, dat de loonen der arbeiders en andere arbeidsvoorwaarden bij bedoelde on derneming van dien aard zijn, dat met een verdere verlaging geen genoegen kan worden genomen. De wevers zijn op een enkele uit zondering na allen aangesloten bij den r.-k. Textielarbeidersbond. HET OPTREKKEN VAN TOLMUREN. Wel ja, waarom zou Ierland niet meedoen aan de dwaasheid De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens van den consul-generaal te Dublin ontvangen telegrafische mededeeling de regeering van den Ierschen Vrijstaat een invoerrecht heft van 11 sh 3 d van alle scha pen, op of na 31 Augustus j.1. ingevoerd. Een invoerrecht van 3 sh per stuk zal worden geheven van alle levend gevogelte, op of na dien datum ingevoerd. Onder levend gevogelte worden verstaan hoenders, kalkoe nen, ganzen en eenden. Voorts zal als noodmaatregel een recht van 84 sh per cwt worden geheven van alle arti kelen, welke bestaan uit, of geheel of gedeelte lijk gemaakt zijn van vleesch of wild of tam gevogelte en in een gesloten flesch, jx>t, blik of derg. verpakking worden ingevoerd. Vleeschextracten en soortgelijke preparaten zijn hiervan uitgezonderd evenals soep. Versche groenten behalve tomaten en kom kommers zullen met een invoer van 1 sh per lb worden belast WELDADIGHEIDSZEGELS VOOR HET KIND. Dezer dagen heeft de penningmeester van den Ned. Bond tot Kinderbescherming ver zonden de uitkeeringen uit de opbrengst van de uitgifte 1931/32. Uitgekeerd werd aan twintig vereenigingen voor achterlijke kinderen samen 13.480, aan 87 vereenigingen voor zieke en zwakke kinderen samen 29.622, aan 235 vereeni gingen voor verwaarloosde kinderen samen 96.137, aan elf vereenigingen voor blinde, doove, doofstomme en gebrekkige kinderen 7601, aan 353 vereenigingen totaal 146.841. Verleden jaar werd in totaal uitgekeerd 137.633 VAN EEN HEFTOREN GEVALLEN. Een werkman uit Utrecht had Zaterdag, toen hij werkzaam was aan de Barendrecht- sche brug, het ongeluk van de toog langs een der heftorens naar beneden te vallen. De ongelukkige kwam op het hoofd terecht, met het gevolg dat hij een schedelbreuk op liep. Dr. Bok uit Barendrecht verleende de eerste hulp en achtte directe overbrenging naar het ziekenhuis te Rotterdam noodzake lijk. De toestand van het slachtoffer is zorg wekkend. EIGENAARDIG POLDERBEHEER Geen behoorlijke administratie bij het waterschap De Br eed e Watering bewesten lerseke. Vrijdag vergaderden te Goes de ingelanden van het waterschap De Breede Watering be westen lerseke. Het geheel had dan den indruk gemaakt, dat het bestuur de zaken niet heeft behartigd, zooals dit bij een behoorlijke administratie behoort. Diverse bevelschriften waren niet dodr de gezworenen onderteekend, vele nota's van leveringen ontbraken en verschillende kwitanties waren zoek. De commissie uitte het vermoeden, dat on danks de harde woorden, die reeds gevallen zijn, het bestuur van het waterschap niet ten volle overtuigd is van het gewicht van zijn taak en de commissie vroeg, wat te denken van een bijwerken der bevelschriften met pot lood. Voorts wees zij ei op, dat verwarming van het polderhuis alleen reeds 350 heeft ge kost en dat de kosten voor de vergaderingen van het bestuur veel te hoog zijn. Er komt bijv. een post alleen voort portwijn van 107 op de rekening voor; één bestuurvergadering kostte 77; een andere 69. Verder viel het de commissie op, dat de loonen in het waterschap van half November tot December te hoog waren; o.m. werd aan den aannemer van delfwerk een dusdani mg ich hoog loon uitbetaald, dat de commissie ziel afvraagt, of het waterschap een instelling van liefdadigheid is. Ook kwam het de commissie voor, dat het bestuur moet afstappen van het beginsel om werken in eigen beheer te doen uitvoeren, o a omdat dit te duur is. 'Afkeuring. De commissie besloot haar rapport met ae mededeeling, „dat zij niet op haar verant woording kan nemen, aan de vergadering van ingelanden voor te stellen, de rekening over 1931-32, zooals die door het bestuur wordt voorgesteld, goed te keuren". De voorzitter verdedigde het beleid van het bestuur. Het stond voor een voldongen feit door de malversaties en het plotseling over lijden van den vorigen ontvanger-griffier Spr. heeft tegen zijn zin mandaten moeten teekenen, omdat het geld nu toch eenmaal was uitgegeven. Overigens maken de be stuursleden er geen potje van. Er wordt in de vergadering een kopje thee en één glas, ten hoogste twee glazen port gedronken. Verschillende ingelanden maakten er be zwaar tegen de rekening zóó goed te keuren Ze sluit in naam met een batig slot, maar in werkelijkheid is er, door de malversatie, een tekort van 57.000. De voorzitter zeide, dat het bestuur het beter vond, het tekort weg te werken op het nu loopend dienstjaar. Dat is administratief juister. Ten slotte werd de rekening goedgekeurd. Betreffende de schade, door den polder bij de malversaties van den vorigen ontvanger griffier geleden, deelde de heer Magendans, chef van de afdeeling waterschappen bij dé prov. griffie mede, dat van de opbrengst der der roerende en onroerende goederen van den overleden ontvanger-grffier aan den polder 22.977 ten goede zal komen. Het zuivere tekort voor den polder zal dan 45000 be dragen. De begrooting 1932—1933 wordt in verband hiermede gewijzigd. Besloten werd ter dekking van het tekort een leening aan te gaan. De heer J. Straub vroeg bij de rondvraag, Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en bumeurtq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Poster's Maagpltleo. het bekende en bitste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar A f0.65 per flacon. of het bestuur nog genegen is een deel van het tekort te betalen. De voorzitter antwoordde ontkennend. De heer I. Willemse sprak de hoop uit, dat het bestuur zijn salaris zal herzien. De voorzitter was daar voor hemzelf wel toe bereid, maar wilde de salarissen van de gezworenen intact laten. De heer Poley wilde dan, dat het bestuur geen verteringen maar maakt op kosten van den polder. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN DUIZEND GULDEN. Twee arrestaties. Woensdagmorgen verschenen voor het loket van het hoofdstation te Aken twee vrou- wen, die een bankbiljet van duizend gulden wilden wisselen. De vrouwelijke beambte, die dienst deed, vertrouwde de zaak niet en liet een collega de politie waarschuwen, terwijl zij zelf de uitbetaling in Marken rekte tot de politie ter plaatse was. Beide vrouwen werden aangehouden. Zij verklaarden het biljet van een Nederlander in een lokaal te Aken te heb ben ontvangen. Deze man, die waarschijnlijk lont geroken had ,was per auto weggereden. Het biljet, dat bleek valsch te zijn, was zeer goed nagemaakt. Men vermoedde, dat deze biljetten in Nederland werden gemaakt en dat men., trachtte deze in Duitschland uit te geven. Een der vrouwen werd in vrijheid gesteld, de an dere werd vastgehouden. Intusschen stelde Duitsche politie zich in verbinding met de Heerlensche. Men vermoedde, dat ae uitgever van het bankbiljet te Heerlen woonde. Dit bleek inderdaad zoo te zijn. De man is Vrij dag te Heerlen aangehouden. VREDESBETOOGING TE ARNHEM. Duizenden deelnemers. Gister had op het gemeentelijk sportterrein te Arnhem een door de s.d.a.p. georganiseer de internationale vredesbefooging plaats. Spr.'s waren de heeren de la Bella, bestuur der van het N.V.V., Johann Thabor uit Cre- feld, lid van den Rijksdag en ir. J. W. Albar« da, lid der Tweede Kamer. Er waren om streeks 25.000 demonstranten uit het geheele land en ongeveer 5000 Duitschers aanwe zig. Als eerste spreker voerde het woord de heer de la Bella, die in een korte redevoering de werkloosheid en de beteekenis van het rap- port-Welter besprak om ten slotte allen op te roepen tot strijd tegen den oorlog. Johann Thabor schetste in het kort den strijd van de Duitsche sociaal-democraten tegen den oorlog. Wij bedanken, aldus spre ker, voor het streven naar militarisme, dat den laatsten tijd weer in Duitschland ont waakt. Spr. besloot zijn redevoering met een driewerf „hoch" voor de Nederlandsche en internationale sociaal-democratie. Ten slotte was het woord aan ir. Albarda. Duizenden Duitschers, aldus spr., hebben ondanks de tegenwerking hun energie be waard om stand te houden. De aanwezigheid van zoo vele Duitsche vrienden geeft aan deze demonstratie een internationaal karak ter. Er kunnen volgens spr. van dit soort betoogingen nooit te veel worden gehouden Spr. ging dan het resultaat na van de ont wapeningsconferentie en besloot zijn toe spraak met een opwekking aan allen om te strijden voor algeheele ontwapening. Na aflootp van deze betooging werd een optocht geformeerd. Talrijke muziekkorpsen verleenden hun medewerking, terwijl zeer vele vaandels werden medegedragen. ECONOMISCHE VOORLICHTINGS DIENST. Naar verluidt zal een dezer dagen de be> noeming afkomen van den heer A. Th. Lam- ping tot directeur van den economischen voorlichtingsdienst. De heer Lamping, die is opgeleid voor den consulair en dienst was laatstelijk, sedert 1927, tijdelijk zaakgelastigde te Santiago, Hij werd 17 Juni 1893 te Brummen geboren. Na het gymnasium te hebben bezocht genoot de heer Lamping zijn opleiding voor de con- sulaire examens. Hij was o.a. van 1922 tot 1924 consul-generaal a.i. te Smyrna, waarna hij gedétacheerd werd bij de directie van eco nomische zaken bij het Departement van bui- tenlandsche zaken. Na daar tot 1927 te zijn werkzaam geweest, werd hij als consul in al- gemeenen dienst in Chili geplaatst als zaak gelastigde a. i. bij ons gezantschap te San tiago tevens als waarnemend consul-generaal aldaar. 6 137. De torrenfamilie had wel in de gaten, dat er iets aan de hand was met de kaboutertjes en vader Tor zei tegen zijn vrouw: help maar eens een handje mee, dezen tak versjou wen, dan kunnen Tuimel en Kruimel daarop over het water varen. En zonder dat de kaboutertjes het merkten, kwam de torrenfamilie hijgend aangesleept met een groote zware tak. gezegde van ons éered, wij komen jullie helpen, was het blii toen »e a torretjes en Tunneltje en Kruimeltje waren zoo hun schouder,® tak zagen' dat ze direct de torretjes op Toen staDten rond(*r?eêen en de gekste sprongen maakten, letjes het water ^orilchtl2 °P de tak en daar gingen ze stil-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6