Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Radionieuws Üeuitletm £xwd= en 5uinbouw Honderd trter en dertigste Jaargang. DINSDAG 6 SEPTEMBER HENSBROEK. WIERINGEN. Ho. 210 1932 Woensdag 7 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 5 45—7.— en 7.30—7.45 Gymnastiekles. gGramofoonplaten. 9.,Trio Loe Cohen. jÓ— VPRO-morgcnwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrijven: Trio L. Cohen en R. Numan, voordracht. 12.— VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.45 Voor dracht door R. Numan. 1.Orgelspel Joh. Jong. 1-15 Gramofoonplaten. 1.20 VARA- orkest (vervolg). 2.Pauze. 2.15 P. J. Kers jr.: Onze keuken. 3.Voer de kinderen. 6.— Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 R.V.U.: pr. J. van Dillen: Hoe Amsterdam een We reldstad werd. 7.Toespraak A- Hoogland. 7.15 Orgelspel Joh. Jong. 7 45 „Het opge zette hondje", blijspel van H. Wouters (Groot Volkstooneei). 8.15 „Die B'.ume von Hawaiï", operette van Grünv.a d Löhner Beda Földes. Muziek van Paul Abraham. (Uit Theater Carré, Amsterdam). In de fauze: Wakker en Tropenduit en Vaz Dias. 1.30—12.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) Groningsche Radio-dag. 8.Morgenwij ding nit Haren. 8.30 Orgelspel Joh. B. Meurs. 9.15 Leger des Heilsmuziekkorps (Groningen II) o.l.v. D. v. d. Zee. 10.15 Causerie. 10.45 Chr. Muziekver. „Wilhel- mina", (Zuidhorn) o...v. R. Sennema. 12.15 Concert. R. J. Prummel, zang. C. Jinker, viool. C. v. d. Tuuk, cello. H. Poelman, har monium. Mej. A. Frielink, piano en Chr. Mondorgelclub „Vios" o.l.v. F. Laning. 2. Kinderzangkoor o.l.v. L. Huizinga, m. m. v. E. F- Camphff, piano. J. Hoekzema, har monium. J. de Jong, slagwerk. 3.— H. Hei- ditiga: De Groninger Flora. 3.30 Causerie door M. Duister winkel. 4.Ev. Luth. Gem. Koor „De Lofstem", o.l.v. E. E. v. d. Glas en declamatie. 5.— Kinderuur. 6 Vervolg zang en declamatie. 7.— K. Lantermans: De Groninger Veenkolonieën. 7.45 Ned. Chr. Persburau. 8.—11— Concert. Chr. Gem. Zangvereen. „Euphonia" en Meisjeskoor „Klein Euphonia", o.l.v. L. Huizinga. Chr. Muziekvereen. „Oranje", o.l.v. J. Zuidema. Ca. 9.50 Vaz Dias. 11.—11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Gramo foonplaten. 1.50—2.50 Jack Martin's orkest. 3.10 Verslag van de St Leger paardenren nen. 3.50 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Sir D. Godfrey m. m. v. O. Lampe, viool. O.a Vioolyconcert. Wieniawski en Symphonie „Landliche Hochzeit", Goldmark. 5.05 Or gelspel N. Milne. 5.35 Kirideruur. 6.20 Ber. 6 50 Beethoven's Strijktrio no. 3 in D op. 9. 7.10 en 7.30 Lezingen. 8.20 Bach-concert uit de Queen's Hall. BBC-orkest en solisten, o.a. Maria Basilides, o.l.v. Henry Wood, o.a. 1ste Brandenburgsche concert in F. 10.Ber. 10 20 BBC-orkest m. m. v. R. Newell, bariton o.l.v. S. Robinson, o.a. Ouv. „La princesse jaune", St. Saëns. 11.20—12.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonpl 9.05 Concert door her Omroeporkest, o.a. Walsen, Schumann en valse romantique, Debussy. Kalundbcrg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.205.20 Concert o.l.v. Grfindalh. 5.20 Gramofoonpl. 8.20 Kamer muziek, o.a. 10de Strijkkwartet F Grt Mozart. 9.20—2.20 Dansmuziek v. d. jeugd door diverse orkesten. Langenberg, 473 M. 1258.20 Concert uit Bad Oeynhausen. 11.35 Gramofoonpl. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.202.40 Con cert o.l.v. Eysoldt. 5.206.35 Concrt, orgel, cell en piano. 8.20 Operette-concert (Gr.pl.) 9.20 „Meister Oelze", drama van J. Schlaf. 10.4012.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 Mascagni-avond. L. „Silvano", in twee acten. II. „Cavalleria rusticana", in 1 acte. 10.15 Sluiting. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Concert o.l.v Muiemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl. 8.35 „Clavigo", drama van Goethe. 10.05 Gramofoonpl. 10.30 Max Alexys' orkest. 338 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6-35 Gramofoonpl. 6.50 Trioconcert. 8.20 Concert m. m. v. so listen o.l.v. Meulemans. 10.30 Max Alexys' jrkest. Zeesen, 1635 M. 8.20 Blaasconcert o.l.v. Hans Teichmann. 9.20 Zie Langenberg 10.35 Ber. en hierna tot 12.20 Populair con cert uit Leipzig o.l.v. Th. Blumer. 'Vrijdagmiddag vergaderd© d© raad dezer gemeente in voltallige zitting. Burgemeester Kooiman opende de vergadering met d© mededeeling dat de provincie genegen is voor de uitkeering van het 2e millioen tuindersvoorschot ten het bedrag ad 4497 te leenen, tegen een rente van 5K en in 20 jaar af te lossen. B. en W. zijn ne-^met Ged. Sta ten in onderhandeling ov^ de leening van het eerste gedeelte, doch hopen zoo spoedig mogelijk de 30 voor de 2e uit keering beschikbaar te hebben. Het Rijk zal dan 10388.07 beschikbaar stellen, waai na de uitkeering zal volgen. Ingekomen was nog een schrijven van den commissaris der koningin aangaan de de opheffing van het belastingkan toor te Spanbroek met 1 October a.s. Alsdan zai Hensbroek bij Hoorn worden ingedeeld. Er. zijn geen bezwaren het hulppostkantoor te Obdam aan te wijzen als subkantoor voor de accijnsen. Een schrijven van den adjunct-inspec teur der werkverschaffing, inhoudende de mededeeling dat indien het werk eigenmachtig wordt neergelegd, hiér van direct kennis moet worden gegeven opdat de minister kan beslissen hoe lang betrokkenen van de werkverschaf fing zullen worden uitgesloten. Een bericht van den minister dat de regeling voor de werkverschaffing ver lengd wordt van 17 Juli4 September. Het uurloon bedraagt 23 cent en voor 't gebruik van eigen materiaal wordt 1 per week uitbetaald. Het Rijk verleent 65 subsidie. B. en W. worden gemach tigd voortzetting dezer regeling aan te vragén. De voorzitter deelde mede dat men bij het Hoogheemraadschap het werk aan den weg zoo zal regelen, dat ieder die werk zoekt, hierbij, al is het voor enkele dagen, geplaatst kan wor den. Verzoek van K. Appelman voor af schrijving hondenbelasting. Toegestaan voor 5 maanden. Een verzoek van den heer Koning, houder der radio-centrale, om maatre gelen te treffen, ten einde de storingen veroorzaakt door de houders van be- stralingsaparaten zooveel mogelijk te beperken. B. en W. hadden reeds tal van klachten ontvangen. De heer Koning stelde voor op vaste uren te laten inschakelen, doch zonder resultaat. Besloten werd als vaste uren voor de apparaten aan te geven van 6 6.30 n.m. en van 9.3010 uur n.m. (oude tijd). Door het overlijden van den heer A. Gunder moet een oproep worden ge daan voor 'n administrateur van 't G. E. B Het salaris wilden B. en W. terug brengen van 500 op 300, deels door de slechte tijden, doch ook omdat d© heer Gunder met de technische leiding belast was. Voor deze functie wordt een borgstelling vai. 1100 gevraagd. De heer Visser wees er op dat het wel zou kunnen gebeuren dat bij een over dracht van het G. E. B. aan het P. E. N. men den administrateur op wachtgeld moet zetten. De voorzitter stelde voor om dan voor een bepaalden tijd te benoemen. De heer Visser stelde nu voor om op arbeidscontract te benoemen. Het con tract met het P. E. N. loopt nog tot 1939. Om dit punt nader te bespreken ging de raad in comité. Na heropening stelde ae heer Schrooder voor om de admi nistratie van het G. E. B. over den ge meente-ontvanger te laten loopen. De voorzitter was het niet heelemaal eens met dit voorstel doch de heer Vis ser steunde het. De heer Koning was bang dat onder den druk der tijden de gemeentekas zich verrijkt ten koste van hét G E B. De heer Schrooder meende dat indien men dit wilde dit nu ook wel het geval kan zijn. De heer Koning zeide: nu moeten we toch eerst een raadsbesluit nemen, an ders vloeit het geld automatisch in de gemeentekas. De heer Schrooder vond het een flinke bezuiniging nl. 360 per jaar. Ook de heer Wit was er niet voor daar hij bang was als de rekening niet slui tend was te krijgen, men er toe zou komen de lichttarieven te verhoogen. Het voorstel-Schrooder werd verwor pen met. 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren Schrooder, Duin en Visser. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 41) Hij slaagde er in het juffertje, met naam en beurs in tact, weer naar Cheyenne terug te la ten gaan. Het geheele honorarium had twin tig francs bedragen. Gedurende twee jaren had ze op kameraadschappelijken voet met Fortinbras omgegaan, als ze hem ontmoette, maar tot dat haar medestudiegenoote Corin- na Hastings, op weg naar Engeland, haar gastvrijheid had genoten, en haar verteld nad van Brantóme en Félise, had ze hem al leen beschouwd als een van die vele goede, hulpvaardige rariteiten, waaraan Parijs zoo rijk is. Een rariteit zonder huiselijke banden, zonder eigen particulier leven. En nu had ze hem aanschouwd als een ingezonken, ver ouderden man, angstig om zijn eigen kind voor de een of andere lage ellende te vrijwa ren. Ze zuchtte, draaide zich om en zag Fé lise aankomen, onder de hoede van Céleste. Kom, je zult wel uitgehongerd zijn. Zij sloeg een arm om Félise's middel en nam haar mede naar de eetkamer. Je vader kon niet blijven, maar hij laat ie hartelijk groeten en zei, dat ik als een moedertje voor je zorgen moest. Félise mompelde een paar woorden van dank. Ze was te overbluft om te denken of te spreken. Op de ontdekking van de levens omstandigheden van haar vader en het ver lies van haar vertrouwen in hem, was dade lijk gevolgd de overplanting naar dit warme, weelderige verblijf, bij deze vorstelijke jonge vrouw, die met bijzonder smaakvollen een voud was gekleed. De lampen met hun ge dempt licht, de schilderijen, de flikkerende lichtflitsen in de geboende meubelen, het ge flonker van zwaar zilver en geslepen glas werk, de kom met orchideeën op tafel, het fijne'damast, waarvan zij, die zich verbeel de een goede beoordeelster van tafellinnen te zijn, nooit had gedroomd, de honderd kleine attributen van de eetkamer eener rijke vrouw dat alles gaf haar een gevoel van onwezen lijkheid en het verhoogde haar armen geva.- len vader weer in haar achting door hem magische krachten toe te kennen. Heerlijk voedsel werd haar voorgezet, maar ze kon er niet van genieten. Lucilla, die haar op haar gemak wilde brengen, sprak over Corinna en over Brantome, dat zij verlangde te bezoeken en over den grappigen Engelschman, wiens naam zij vergeten was, maar die bediende was geworden. Hoe ging het daarmede? Met Monsieur Martin? Heel goed, dank u. Félise zette het glas, dat ze aan haar lip pen had willen brengen, neer. In bijna een uur had ze niet aan Martin gedacht. Ze had het gevoel of er werelden en oceanen tusschen hen lagen. Wat had ze niet verschrikkelijke dingen beleefd, sinds ze hem gezien had. Zij was anders geworden. Thans kwam aan de beurt het voor stel benoeming op arbeidscontract. De voorzitter dacht dat Ged. Staten zich ten opzichte van ©en rekenplichtig ambtenaar hiermede niet zullen ver eenigen. "Besloten werd geen oproeping t© doen voordat de mogelijkheid is aangetoond op arbeidscontract te kunnen benoemen. De heer Visser vond het salaris van 300 te hoog alleen voor administratief werk. De heer Oudejans weos er op dat de verantwoordelijkheid en de borgstelling ook niet over 't hoofd mogen worden gezien. Besloten werd dat indien d© raad de benoemde ook in staat acht voor het technische gedeelte, het salaris met 50 te verhoogen. Hierna sluiting. De raad vergaderde Vrijdagmiddag 2 uur onder voorzitterschap van burgemeester Kolff. Tegenwoordig alle leden. Mededeelingen en ingekomen stukken. Bericht van verdaging van de beslissing van Ged. Staten op de besluiten tot aankoop van grond voor den aanleg van een verbin dingsweg te Den Oever en tot onderhandsche aanbesteding ter verbetering van de hoofd wegen. De maandstaten der zeegras-exploitatie over de maanden Juni en Juli 1932; in Juni was niets en in Juli waren 100 pakken ver kocht. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Aan den heer S. Juisting werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der commissies van schoolverzuim en van toe zicht op het lager onderwijs, in verband met zijn vei trek naar Krommenie. Verzoeken van de heeren W. Jansen en J. van der Schuur om vrijstelling van de bij drage in de kosten van vervoer van hun kin deren naar de bijzondere school te Den Oever, werden afgewezen. De 'betrokkenen zullen naar Ged. Staten worden verwezen. Besloten werd geen adhaesie te betuigen aan een adrej, van den raad der gemeente Jisp aan Ged. Staten om steun aan noodlijdende vee- en pluimveehouders en tot verlaging van de tarieven van P. W. N. en P. E. N. Wel zal een adres worden gezonden aan de afdeeling Noordholland van de Vereen, van Ned Ge meenten om zich met deze zaak te bemoeien. Vastgesteld werd' een verordening, bepa lende het maximum aantal vergunningen en verloven A in de gemeente. In het voorstel van B. en W. werd een vergunning en een verlof A in het gedeelte van de Wieringer- meer, dat bij Wieringen is ingedeeld, toege laten Op voorstel van den heer Lub werd dit gedeelte echter uit het ontwerp-besluii ge schrapt. Aan den heer S. Zomerdijk te Den Oever werd een perceel bouwgrond verkocht, groot 168 vierk. Meter a 3,25 per vierk. Meter. De rekening der Gezondheidscommissie te Schagen over 1931 werd goedgekeurd, in ontvangst op 2048,01 en in uitgaaf op 1048,31. alzoo met een voordeelig saldo van f 999,70. De begrooting der commissie voor 1933 werd voor kennisgeving aange nomen. B. en W. werden gemachtigd de pensioens grondslagen van ambtenaren en oud-ambte- i»ren der gemeente, voor zoover dit door den raad dient te geschieden, in het vervolg zelf vast te stellen. Aan het rijk (Staatsspoorwegen) werden eenige strooken grond afgestaan voor den aanleg van de spoorbaar, en den rijksweg voor een totaalsom van 1. Afgewezen werd 'het verzoek van het Roomsch-Katholiek Kerkbestuur van den H. Hippolytus om beschikbaarstelling van gel den uit de gemeentekas voor het uitbreiden der bijzondere lagere school te Hippolytus- hoef met een derde leslokaal. Ook een verzoek van de Woningbouwver- eeniging „Beter Wonen" alhier om haar een voorschot te verstrekken van 106000 voor het bouwen van 39 arbeiderswoningen, werd met 8 tegen 3 stemmen (die van de S. D A. P.- leden) van de hand geweten. Volgens het oordeel van de meeste leden zou het woning tekort, dat thans nog betsaat, binnen enkele maanden, als de Zuiderzeewerken zijn afge- loopen, voor een overschot van woningen plaats maken. Aan G. Terwisscha van Scheltinga werd een tegemoetkoming verleend in de kosten van vervoer vatj zijn kind, voor het bezoeken van de R.K. schoo:l te Hippolytushoef. Het verbod tot het berijden met rijwielen van de Pompsteeg en den Mekkenstuinweg, werd opgeheven. Eerstgenoemde steeg ook voor motorrijtuigen. i De wereld was anders geworden, 't Zou nooit weer worden zooals vroeger. Er kwa men tranen in haar oogen. Lucilla, die dit zag, glimlachte. Mag je Monsieur Martin graag lijden? Iedereen houdt van hem, hij is zoo vriendelijk, zei Félise. Maar is het dat, wat in een man de vrouw zoo aantrekt? vroeg Lucilla. Heeft de vrouw niet sterkte noodig om op te leunen? Iets dat tot de verbeelding spreekt? Iets meer panache (zwierigheid) Félise dacht aan Lucien Viriot en aan zijn huzarenpluim en zeineen. Zij had geen panache noodig. De kalme, bedaarde manieren van Martin, ze wist zel ve niet waarom, waren haar meer waard dan het gekletter van alle mogelijke sabels. Dat hangt van het temperament af, Mademoiselle, zei Félise in het Fransch. Lucilla riep lachend: - Jou aardige kleine muis. Ik geloof dat een groote kater je doodsbang zou maken. Maar Félise luisterde slechts met een half oor. Ik houd veel van ratten ,zei ze eenvou- ^aarop Lucilla, alles begrijpende, het weer uitschaterde. Ik heb een jong Perzisch katje, zei zij. Een beeldig beestje. Céleste, apportez-nous le Shah de Perse (Céleste, breng den Shaw van Perzië eens hier Bij de rondvraag stelde de heer Lub voor de Pompsteeg, in verband met de toenemende bebouwing aldaar, te verbreeden en door te trekken tot den Slingerweg. Zal onderzocht worden. Ook klaagde de heer Lub over den treuri- gen toestand van de drinkwatervoorziening van de Boven Elft en Lage Haukes. Toepas- cing van de regeling voor de onrendabele ge bieden van het P. W. N. is dringend ge- wenscht. Er zal op spoed worden aangedrongen voor het onderzoek van het P. W. N. Hierna sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Aan de veilingen was in de afgeloopen week nog weinig verandering te bespeuren. Men voelt er niet mqer, zooals dat vroeger het geval placht te zijn, den polsslag van een op- fewekt handelsleven en verkeer. De kooplui lagen steen en been. Er is niets te verdienen, omdat de buitenlandsche handel zoo goed als lam geslagen ligt en ook de handel in het bin nenland een weinig opgewekt beeld vertoont. De transportarbeiders, die anders een goed loon konden verdienen, zijn nu voor een groot deel werkloos en zijn aangewezen op den steun, die de gemeentebesturen wel zoo goed willen zijn, hun te verleenen. Alles vertoont nog een troosteloos beeld van de crisis, die de tuinbouw doormaakt. De bloembollen veiling, die reeds enkele malen is gehouden, om de bezitters van leverbare bollen en plant goed in de gelegenheid te stellen, deze te ver- koopen, stond in hetzelfde teeken. De prijzen, welke zoo goed voor het een als voor het an der worden besteed, zijn buitengewoon slecht en soms is het niet mogelijk, aangevoerde par tijen te verkoopen. De toestand is buitenge woon slecht en het perspectief weinig bemoe digend. De prijs van de aardappelen blijft maar laag en voor de beste en lekkerste wordt een bedrag betaalt, dat spot met de exploi tatiekosten. Mooie Schotsche muizen konden tot ongeveer 2 per 100 K.G. opbrengen, doch verschillende partijen, die in geringe mate afweken van de hoogst gestelde eischen, werden voor 1.30—1.50 verkocht. Deze prijzen betreffen de voor de binnenlandsche markt bestemde. De groote Schotsche muizen brachten nog minder op en men was al zeer gelukkig als men boven 1 per 100 K.G. uit kwam. Er werden er voor 80 en 90 eent ver kocht! Iets beter waren de prijzen voor blauwe eigenheimers. De meest gewilde, die dus het dichtst de gestelde eischen van grootte, vorm en kwaliteit benaderden, konden nog wel eens 2.20—2.40 opbrengen, terwijl de laagste prijs 1.40 was. Voor gewone eigenhei mers werd iets minder betaald. Schoolmees ters werden verkocht voor 2.202.40 Duken bleven op hetzelfde lage prijsniveau staan: 0.70—0.90 per 100 K.G. Voor drielingen werd 1.602.40 betaald. De aanvoer week nog maar weinig af van dien der vorige week. Aan de veiling van de L. G. C. werden 15 en aan die van den Noorder- marktbond 14 spoorwagens verhandeld. Al heeft het nog weinig te beteekenen, toch was de stemming voor roode kool gunstiger dan die weken lang geweest is. Er loopen heel wat minder partijen door en de minimum prijs van 60 cent vormt geen schering en in slag meer. Werden ook deze week nog ver schillende partijen tegen dit minimum-bedrag verhandeld, de mooie kleine kool bracht 1.101.70 op, er is er zelfs nog voor 2.10 verkocht, een prijs, die in geen weken is besteed. De aanvoer bedroeg ongeveer 18 spoorwagens. Voor gele kool kwam wat meer belangstel ling. Groote werd nog verkocht voor 0.60, soms bracht ze 0.70—0.80 op. Het mooie kleine goed kon meestal 1.301.50 bedin gen. Ook hier kwam bij uitzondering een prijs voor van 2. Minder verbetering kwam in de prijzen der witte kool. De meeste aangevoerde partijen brachten niet meer dan f 0.60 per 100 K.G op en de hoogste prijs, welke gemaakt werd, was 0.80 Alleen aan de veiling van de Langendijker Groentencentrale werd in de afgeloopen week bloemkool aangevoerd en nog wel een be langrijke hoeveelheid, n.1. ruim 27000 stuks. Deze konden verkocht worden voor prijzen, die, bij een bevredigende teelt, nu eens bij uit zondering een loonende opbrengst verzekeren. Voor eerste soort werd voor de grootte en mooiste van 1013 besteed. Kleinere of iets afwijkende kwaliteit brachten 68 op. Voor tweede soort konden slechts lage prijzen worden bedongen, n.1. van 1 3.50 De aangevoerde wortelen brachten 160 1.70 per 100 K.G. op. Bieten waren mede laag in prijs. Een zeld zaamheid was het als 1.50 of iets meer werd gemaakt. De meeste aangevoerde par- Dat is een grap van mij. C'est un calembour (dat is een woord speling) zei Félise met een glimlach. Ja, dat is het natuurlijk, dat heb je heel snugger opgemerkt. Ik noem hem Padishah. Géleste bracht uit een donker hoekje een mandje, waarin een poesje- met zijdeachtig grijs haar en gaf het aan Félise. 't Diertje begon te spinnen en scheen zich heel behage- iijk bij haar te voelen. O, wat een schatje, riep ze uit. Wat een zacht klein schatje. De laatste twee we ken, hoorde ze zich zelve zeggen, was een kat mijn eenige vriend! Wat voor kat? vroeg Lucilla. Niet zoo een als deze. 't Was een mage re oude poes. En onder den invloed van dat zachte, jonge diertje op haar schoot, en de lieve oogen van Lucilla, smolt alle verlegenheid weg en ze vertelde van Mimi en tante Clo- thilde en al de verschrikkingen van haar reis naar Parijs. Ze had zoowat alles verteld, toen Céleste een Pékanees patrijshondje binnen bracht en op het haardkleed neer zette met een bakje fijn gesneden rauw fleesch, dat hij gulzig verslond. Nadat hij zijn bordje had afgelikt en het van het haardkleedje op den gewreven vloer was gegleden, likte hij het nog eens af aan den onderkant in de hoop dat er wat voedsel doorheen was gefiltreerd. Hierop ging hij tegenover zijn meesteres zitten met opgeheven staart en keek haar als een jong tijen brachten 0.60—1 op. De aanvoer van zilvernep was gering- le prijs viel mee en liep van 13ƒ15.30 Zil- verdriehngen brachten 1.40— f 2.80 op. Grooter was de aanvoer van gele uien Nep werd verkocht voor 5—6.90. Drielingen golden aanmerkelijk lager: er werd 1.70— 2.70 voor besteed. Voor uien werd 1.90— 2.70 betaald. Grove uien brachten 2.50 op. De aanvoer aan beide veilingen beliep rond 22 spoorwagens. De prijs van slaboonen bleef maar laag De allermooiste golden 5—7. De laagste prijzen, welke werden besteed, lagen tusschen 2 f 2.60. In totaal beliep de aanvoer 87000 K.G. Voor tomaten werden belachelijk lage prij zen betaald. A-kwaliteit bracht niet meer dan ruim 2 op; voor B werd f 2.40—2.80 be taald en voor C 2.20 per 100 K.G. Druiven liepen ook sterk in prijs achteruit. Alicante, die de vorige week nog tot 55 werd verkocht, zette nu gemiddeld met 45 in en bracht op het laatst der week niet meer dan 31.4036.20 op. De prijs van Fran- kenthaler liep terug van 61—35 per 100 K.G. OUDKARSPEL. Vergadering Tuinbou w vereeniglng ,J9e Eendracht". Door een dertigtal tuinders was de ver gadering bijeen geroepen onder het volgende motief: „De nood in ons tuindersbedrijf is van dien aard, dat er beslist ten spoedigst? moet worden ingegrepen". Alles wordt en werd reeds gedaan door de verschillende organisaties, om te trachten den nood eenigszins te lenigen. Nieuwe voor stellen kwamen er niet. Alleen, de menschen moesten hun hart weer eens luchten. De nood! waarin zij verkeeren, moest weer eens uitge zegd worden. De vergadering begon met scherpe, soms felle critiek op dé regeering en op de leiding en voormannen van de diverse tuinbouwor ganisaties. Zeker, er was gegronde critiek, maar van de critiek op de leiders en voor mannen der tuindersorganisaties bleef niet veel over. Het bleek wel, dat deze ook van alles hadden geprobeerd. Dat het resultaat niet grooter is; aan wien de schuld? Een van de oorzaken is zeker wel de zeer slechte organisatie van de tuinders of mis schien juiste gezegd het solidariteitsbegrip van de tuinders. Vele malen blijkt dat de maatregelen, welke in hun aller belang, en veelal op vergaderingen misschien wel met hun eigen stem worden genomen, door hen worden gesaboteerd. Ook op deze vergade ring bleek de noodzakelijkheid van een betere organisatie in verband met de goedge keurde aardappelen. Deze aardappelen wor den nu verkocht voor zeer lage prijzen, (meestal gedwongen door geldgebrek) ter wijl, wanneer alles in handen was van één verkoopbureau, zeker hoogere prijzen ge maakt konden worden. Een soort van trust-vórming dus, maar met het doel een eenigszins toonenden prijs voor het product te krijgen. De stemming in de vergadering bij het begin bleek wel duidelijk uit de groote in stemming, die de heer Wonder kreeg. In een felle rede becritiseerde spr. de slappe hou ding der leiders en voormannen, welke hij zich echter wel kon indenken, daar deze nog steeds een goed salaris hebben. Mis schien, zeide spr., als ze ons zoet weten te houden, krijgen ze nog een lintje ook. Inderdaad blijkt, dat nog vele voorman nen huiverig zijn, om b.v. mee te demon- streeren. Waarom? Zien we niet bij ver schillende politieke organisaties ook de lei ders aan den kop van de demonstraties, waarbij leuzen meegedragen worden ter ver betering ook van de materieele positie der leden van hun organisatie of partij Ook d i e leiders zullen voor hun zelf die eischen in veel gevallen niet stellen, maar zij voelen, of moeten zich voelen één met hun organi satie of partij. Zitten de leiders van de tuin bouworganisaties nog eenigszins in het con servatisme vast? Naar voren gebracht werd nog. dat m de marktberichten werd opgenomen, b.v.: ver kocht 3000 K.G. kool a 60 ct. per K.G. Af gescheiden dat een prijs van 60 cent op geen stukken na loonend is, wordt er dan niet bij vermeld dat de aanvoer 50,000 K G. was, en dat er dus 47000 K.G. onverkoopbaar was. Dit moest er bij vermeld worden. De meening Kamerleden, beter een indruk zouden krijgen was dat dan de buitenstaanders en b.v. van wat er in den tuinbouw omging. Deze en nog veel meer dingen kwamen in deze vergadering tot uiting. Het is dan ook wel bedrovend, dat de voorzitter op een klacht van een oude en van een jonge man, hoe zij moesten handelen om aan geld te komen voor levensonderhoud, daar ze geen tuinders-crediet hadden gekregen, deze geen leeuwtje met zijn ziel in zijn oogen aan, als of hij wilde zeggenwanneer krijg ik na dit voorproefje te eten? Maar Lucilla joeg hem naar zijn stoel, waarop hij ging liggen, hoogst verwonderd kijkende. Toen het diner af was geloopen, nam Lu cilla haar, met katje en hond mee, naar het atelier, het weelderig atelier van een schilde res, een kamer met geboenden vloer en mooie, kleine tapijten en divans, en met fijne weefsels langs de muren. Er stonden een paar ezels met schilderstukken; in den Re- naissancehaard vlamde een groot houtvuur. En Lucilla praatte als of ze Félise haar hee- le leven had gekend, en alsof ze haar het aardigste meisje op de wereld vond. En voor Félise was het een sprookje, die korte avond, die zoo snel voorbij ging, Lucilla, die zag. dat ze doodmoe was, zond haar vroeg naar bed en 't bleef een tooverland, terwijl Félise zich ontkleedde, met al die fijne toiletartike len om haar heen en ze in een ragfijne ge borduurde nachtjapon in het heerlijke zachte bed in slaap viel. Maar midden in den nacht werd ze wak ker en zag ze het gezicht van die vreoselijke vrouw in de Rue Maugrabine, en hoorde ze de stem van tante Clothilde minachtend over haar vader spreken en toen was ze boos op zich zelve, omdat ze zich had laten meeslee- pen door die sprookjeswereld en tot het aan breken van den dag lag ze te snikken. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5