DRA15Mv^VALKEnBUR( /k /.LEVER Tr Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. ^Boeken Provinciaal Tlieaws DE UITVOERING VAN DE CRISIS-ZUIVELWET De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft bepaald, dat ieder, die op o September voor zichzelf of voor een ander meer dan 100 K G. boter in een koelhuis op geslagen had, verplicht is daarvan vóór 13 September aangifte te doen bij de crisis- zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, te 's-Gravenhage. Gemeenterekeding 193U andere raad kon geven, dar naar het arm bestuur te gaan. Bedoeld moei worden dat deze menschen niet werkloos zijn, maar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bet land bewerken, zonder voor die moeite ook maar eemgszins beloond te worden. Aan het slot van de vergadering werd neg besloten dat de „Eendracht" een verzoek zal richten aan den gemeenteraad om bij de ver huring van bet land geen borgen te stellen. VEEMARKTFEESTEN EN GROOTE FOKVEEKEURING TE HOORN. Zaterdag zijn alhier de driedaagscho feesten geopend ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der nieuwe Veemarkt. Vreeselijk jammer, dat de inzet van deze herdenking verstoord werd door een regen dag, zooals we deze in maanden niet hebben beleefd. Voor de tot een fokveedag uitgedijde jaariijksche stierenmarkt bestond bij belang hebbenden uit Westfriesland groote belang stelling. Alvorens met de keuring een aanvang werd gemaakt, had in hotel „de Roskam oe officieele opening plaats van bovengenoemde herdenkingsfeesten. Hierbij werd in tegenwoordigheid van het dagel. bestuur en leden van het gemeentebe stuur, besturen van medewerkende organisa ties enz. allereerst het woord gevoerd door den heer H. J. Sindram als voorzitter van het Veemarkt-comité. Spr. heette autoriteiten en genoodigden hartelijk welkom, waarna hij het doel dezer herdenking uiteenzette, waarbij aan de hand van de „Kroniek van Hoorn" door den heer Room een historisch overzicht werd gegeven van het ontstaan en de ontwikkeling der nieuwe Veemarkt. Spr. verklaarde onder dank, dat voor deze feestelijke herdenking krachtige samenwer king werd verkregen met talrijke organisaties n.1. de afd. Hoorn e. o. van de Holl. Mij. van Landbouw; Prov. Bond van Rundveefok- vereenigingen; N. H. Groot Yorkshire Stam boek; Prov. Bond van Geitenfokvereen.; Pluimvee vereen. „Hoorn e.o."; Buurtcom- missie Veemarkt; Noorderstraat; Harddra- verijvereen. „Hoorn e.o.", de beide Hoornsche Miadenstandsvereenigingen en de V. V. V. alhier. In verband met de voorbereidende werk zaamheden werd in het bijzonder hulde ge bracht aan den heer Eriks, secr. van de afd. Hoorn van de Holl. Mij. van Landbouw en den heer Gras, secretaris van de Harddrave- rij-vereeniging. Tenslotte wijdde spr. nog eenige woorden aan de toekomst, hierbij de hoop uitspreken de, dat deze keuring den grondslag moge vormen tot een permanenten fokveedag en stierenkeuring. Hoewel de huidige crisis ook Westfriesland vreeselijk teistert, wekte spr. op tot kracht! Initiatief, hierbij wijzende op de alou spreuk van J. P. Coen „Ende dispereert niet". Peze openingsrede werd door luid applaus onderstreept. Hierna werd het woord gevoerd door bur gemeester Bisschop, die hulde bracht aan den voorzitter en zijn staf van medewerkers. Spr. wees er op, hoe de stichting der nieuwe Veemarkt een gebeurtenis van gewicht was voor deze stad. Hij wees nog op de groote beteekenise van deze keuring en sprak den wensch uit, dat hieruit een jaariijksche fok veedag moge worden geboren. Spr. wenschte de organisatoren veel succes en hoopte dat Hoorn deze drie dagen in het centrum van veler belangstelling moge staan. (Krachtig applaus). Hierna nam de fokveekeuring en stieren- markt een aanvang. Het aantal inzendingen was zeer voldoende, terwijl de kwaliteiten vielen te roemen De uitslagen midden wat de bekroonden in onze omgeving betreft, als volgt: A. STIEREN. Rubriek 1. 1 Ys-jarige stieren, le pr. a. Henriot 2, N. R. S. 158624 D, R. v. J., eig. Fonds ter be oordeeling der Rundveefokkerij in Nederland (gestald bij C. Stapel Pz. te Hoogkarspel). le pr. b Ceres N,R.S. 11905, eig. C. Stapel Pz te Hoogkarspel; 2e pr. Jan Meine N.H. 3247 N.R.S. 11886, eig. J. Blom te Zwaag dijk; 3e pr. Wilsons Meine 2, N.R.S. 153904 R- v. J. eig. gebr. Commandeur, Blokdijk. Rubriek 2. 2Y»-jarige Stieren, le pr. Frans Max 53, N.H. 11123 S. eig. jra. Blaauboer Kz. te Schagen; 2e pr. Excellent, N.H. 2974, N.R.S. 11103 S, eig. Rundvee- fokvereen, te Oostwoud. Rubriek 3. Oudere Stieren: le pr. Jane's Wodan, N.R.S. 10558 S., eig. gebr. Ruijter te Oosterblokker; 2e pr. Overs Wodan 5, N.R.S. 11139 S, eig. P. Koeman te West woud; 3e pr. Meine 23, N.R.S. 9935, eig. D. Ruyter te Nibbixwoud. B. ZICHTBAAR DRAGENDE KOEIEN. Rubriek 4. Geboren in 1930. le pr. Dora. N.R.S. 149603 R. v. J„ eig. J. Ruyter te N.-Beemster; 2e pr. Johanna 20, N.R.S. 150570 R. v. J.. eig. J. Ruyter te N.-Beem ster; 3e pr. Sophie 23, N.R.S. 150921 R. v. J., eig. gebr. Ruyter te Oosterblokker, ubriek 5. Gebc 382: Nibbixwoud Rubriek 5. Geboren in 1929. le pr. Coba 4, N.R.S. 138238 R. v. J., eig. D. Ruyter te Rubriek 6. Geboren in 1928 of vroeger, le pr. Trijntje, S. R. 1070. N.R.S. 73202 S„ eigen. Jb. J. Bakker te Venhuizen: 2e pr. Vel 6, N.R.S. 73163 S.. eig Om. Dekker te Oosterblokker; 3e pr. Muis 13, N.R.S. 126608 R. v. Jeig. D Ruyter te Nibbix woud. C- Pinken. Rubriek 7. le pr. Johanna 23, N.RV 151992 R v. Jeigenaar J. Ruyter te N Beemster; 2e pr. Blok 79 N.R S 153580 R v. J eig. C. stapel pr. Prinses_19, N.R.S. 154005," R. V. J-, Pz. te Hoogkarspel; 3e eig. gebr. Ruvter te Oosterblokker; 4e p«* Marie 4, N.R.S. 153732, R. v. J., eig. A. Bloem te Oosterblokker; eerv. verm. Vel 10, N.R.S. 156642 R. v. J., eig. Om. Dekker te Oosterblokker. D Schapen. (Geregistreerd, Texelseh ras). Rubriek 8 Schapen met hare in 1932 geboren lamme ren, w.o. minstens 1 ramlam. le pr. F 7843, Fokker-eig. J. v Berkel Cz. te Wognum; 2e pr. F 8872, Fokker-eig. Wed H. Langen- dijk te Abbekerk; 3e pr. F 10101, Fokker- ej<r zebr. Hogetoom te N.-Beemster; 4e pr. F 7186, Fokker-eig W. Kool te Hauwert. - Rubriek 9 4-taIlen ooilammeren, le pr. in zending C. Donker, Schellinkhout; 3e pr. C. Langedijk Jr., Weere, Abbekerk; 4e pr eebr. Hogetoorn, N.-Beemster. Rubriek 10. 4-tallen fokschapen, geboren in 1931 le pr. inzending J. Wagemaker, Weere, Abbekerk; 2e pr C. Stapel Pz, Hoogkarspel; 3e pr. D. Schoen, Benning- broek; 4e pr. P. Kcovman, Wognum. Rubriek 11. 4-tallen fokschapen, geboren in 1930 of vroeger, le pr. inzending K. Bregman Jr., N.-Beemster; 3e pr. C. Wijde nes Pz., Sijbecarspel. Rubriek 12. Rammen, geboren in 1931 le pr. F 1092, eig. gebr.Hogetoorn, Noord- Beemster; 2e pr. F 1103, eig. C. Langedijk Jr., Weere, Abbekerk; 3e pr. F 1116, eig. G. Donker, Bobeldijk; 4e pr. F 1165, eig. Jb. J. Bakker, Venhuizen. Rubriek 13. Rammen, geboren in 1930 of vroeger, le pr. F 1007, eig. D. P. Timmer man, Schagen2e pr. F 920, eig. C. Stapel Pz., Hoogkarspel; 3e pr. F 999, eig. W. Kool, Hauwert; 4e pr. F 1042, eig. P. Kooy- man, Wognum. E. V a r k e n s. (Geregistreerd Groot Yorkshire ras). Rubriek 14. Beeren, geboren voor 2 Septeir. ber 1930. 2e pr. 505, eig. Alb. de Wit, 't Zand; 3e pr. 481, eig. A. de Haan, Noord Beemster. Rubriek 15. Beeren, geboren na 1 Septem ber 1930. le pr. 543, eig. P. N. Laan, Op meer; 2e pr. 514, eig. P. Wijdenes Cz., Twisk; 3e pr. 554, eig. Jb. Reek, Warder. Rubriek 16. Drachtige zeugen, geboren voor 2 September 1930. le pr. 1299, Fokker- eig. D. Schoen, Benningbroek; 2e pr. 1276, eig. P. Rol Cz., Starnmeer; 3e pr. 1365, fokker-eig. P. Borst, Hugowaard Noord; 4e pr. 1245, fokker-eig. P. Dekker Jbz., Obdam. Rubriek 17. Drachtige zeugen, geboren na 1 September 1930. le pr. 1450, fokker eigen. P. Borst, Hugowaard N.; 2e pr. J. v. 8233, fokker-eigen. A. de Haan, N.-Beem ster; 3e pr. 1411, fokker-eigen. G. Vlaar, Benningbroek. Rubriek 18. Zeugen geboren voor 2 Maart 1930, met biggen, le pr. 1275, fokker-eigen. D. Schoen, Benningbroek; 3e pr. 1294, fok ker-eig. P. Borst Hugowaard Noord. Rubriek 19. Zeugen, geboren na 1 Maart 1930, met biggen, le pr. 1486, fokker-eig. S Dekker, de Puriner; 2e pr. 1423, fokker-eig. N. G. Stuyt, Nibbixwoud; 3e pr. 1471, fok ker-eig. J. Wagemaker, Weere; 4e pr. 1410, fokker-eig. G. vlaar, Benningbroek. Rubriek 20. 3-tallen jonge fokvarkens uit één toom, geboren in 1932. le pr. J. v. (bee ren), fokker-eig. D. Schoen, Benningbroek; 2e pr. J. v. (beeren), fokker-eig A. de Haan, N.-Beemster; 3e pr. J. v. (zeugen), fokker- eig. A. de Haan, N.-Beemster. Afdeeling Geiten. Rubriek 1. Geiten, geboren in 1930 of vroeger. 2é pr. Betsie, G. Beemster, Bobel dijk. Rubriek II. Geiten, geboren in 1931. 2e pr. C 210, G. Beemster, Bobeldijk; 3e pr. C 212, dezelfde; 4e pr. F 1, D. Sikkens, Westzaan; eerv. verm. Trini, G. Meijer, Zwaag; eerv. verm. Trijntje, J. C. Sieker- man, Wormer; eerv. verm Trijntje II, de zelfde; eerv. verm. Corrie I, P. Schilp, Jisp; eerv. verm. Corrie III, N. A. v. d. Laan, Wormerveer. Rubriek II. Geitenlammere n. 2e pr. U 261, afd. Beverwijk e.o.; eerv verm. J 564, afd. Hauwert; eerv. verm. J 52, wed. Beerepoot, Zwaag; eerv. verm. U 258, afd. Beverwijk e.o. Rubriek IV. Bokken, geboren in 1930 of vroeger. 3e pr. Hugo R.H. 306, afd Wormer; 4e pr. Henry H 303, afd. Bever wijk e.o. Rubriek V. Bokken, geboren in 1931. 2e pr. Jacob H 366, afd. Berkhout. Rubriek VI. Boklam meren, geb. in 1932. 4e pr. Maarten J 557 afd. Hauwert. De feesten. De eerste dag van de driedaagsche feesten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Veemarkt viel in letterlijken zin in het water. De geweldige stortregen gedurende den ge- heelen Zaterdag was oorzaak, dat alleen de fokveekeuringen en stierenmarkt doorgang konden hebben. De kanowedstrijd, welke Zaterdagmiddag gegeven zou worden, alsmede het avondcon cert, moesten wegens het ongunstige weer worden afgelast. Gelukkig klaarde het weer Zondag op, zoodat de aangekondigde demon stratie van landelijke rijvereenigingen kon worden gehouden. 's Middags stelden zich op het Doelenplein Q de landelijke rijvereenigingen „Westfries- land" en „Heiloo". Voorafgegaan door de muziekvereeniging „Apollo redep de keuri ge rijders hun banierdrager naar bet terrein aan den Buitenluiendijk, hetwelk voor dit doel keurig in orde was gemaakt. Jammer, dat op deze demonstratie de Hoornsche rij- vereeniging ontbrak. Op het terrein werd de keurige stoet van rijdsters en rijders hartelijk welkom geheeten door den heer H. J. Sindram, voorzitter van het Veemarkt-Comité. Spr. hoopte, dat de deelnemers veel succes met hun demonstra ties mochten hebben en dat deze rijkunst een aansporing mocht zijn voor aansluiting bij de Hoornsche rijvrreeniging. Een talrijk publiek volgde met groote be langstelling deze hoogst interessante proe ven van rijkunst, welke bijzonder in den smaak vielen. We zullen over de gegeven nummers niet in details treden. Zooveel is zeker, dat de ge geven prestaties in caroussel-rijden, patrouil- lesprtngen en springconcours aller bewonde ring afdwongen. Ongetwijfeld hebben de beide rijvereenigin gen zeer veel succes geoogst en het Comité en publiek ten zeerste aan zich verplicht. 's Avonds werd door de muziekvereeni ging „Ons Genoegen" te Wijdenes onder leiding van den heer Roemer een keurig ver zorgd concert gegeven, hetwelk door een tal rijk publiek met groote belangstelling werd gevolgd. Het spreekt vanzelf, dat er 's avonds in de café's en dancings voldoende gezelligheid heerschte. De draverij. Gister werd door de Hoornsche Harddra- verijvereeniging een draverij gehouden, waarvoor een 30-tal paarden, waaronder de snelste dravers ziin ingeschreven. op De aangifte moet onderteekend zijn en op gave bevatten van: a. naam en woonplaats van den aangever; b. hoeveelheid van den voorraad (zonder aftrek van 100 KG); c. nauwkeurige aanwijzing van de plaats, waar de voorraad is opgeslagen. Onder koelhuis wordt in deze beschikking verstaan eene ruimte, waarin 100 K G. boter of meer wordt gekoeld en is opgeslagen. Nazomer, door Jörgen Falk Rönne, Uitgave N.V. Uitgeversmaatschappij „Elsevier" tc Amsterdam. Rector Hassel heeft last van zijn maag en de dokter'schrijft den somberen, geleerden vrijgezel een reisje naar de groote stad voor waar een sanatorium is en waar hij tijdens zijn vacantie dus een kuur endergaan kan. De rector, die tot dusver steeds door een oude huishoudster, een erfstuk der familie, ver zorgd is, ziet zich in het sanatorium plotse ling in een voor hem geheel vreemde om geving geplaatst. Hij loopt er door de gan gen, zooals hij dat op school placht te doen en als hij pratende of pretmakende zusters ont dekt, komt hij telkens in de verzoeking ze op bestraffenden toon toe te spreken en ze over haar fouten te onderhouden. Met de andere patiënten kan hij in het eerst niet opschieten. Hij vertoont zich in dit moderne gebouw als een man uit de vorige eeuw, met ouderwetsche begrippen van dege lijkheid en fatsoen en een pandjesjas, die sinds jaren uit de mode geraakt is. Het kost de grootste moeite den rector te bewegen in het bad te gaan, terwijl er een verpleegster in de badkamer is, maar weldra past hij zich, ook al uit vrees, dat de dokter hem niet verdei behandelen zal, bij de omstandigheden aan en wordt dan de eerbiedwaardigste onder de patiënten, een man dien de jongere vrouwen telkens uitzoeken om er haar hart bij uit tc storten. De jonge mevrouw Lindberg neemt hij in het bizonder tegen haar al te opdringerige aanbidders in bescherming en het gevolg is, dat hij zich weldra als oom laat betitelen en zich uitslooft om haar alle mogelijk genoe gens te verschaffen. Hij spendeert er zijn spaarduitjes aan, vertoont zich op een goeden dag zelfs in een modern colbertcostuum om haar mee uit rijden te kunnen nemen. Helaas is de idylle maar van korten duur, want mevrouw Lindberg herstelt en haar man komt haar halen. Tegelijkertijd verneemt de rector, dat zijn eigen kwaal van zeer geringe beteeke- nis is geweest en omdat zijn vacantie zoo af- geioopen is, zal ook hij moeten vertrekken Eerst bij het afscheid dringt het plotseling tot hem door, dat hij, de oude, verstokte celiba tair, verliefd is geworden, hopeloos verliefd op een jonge getrouwde vrouw, dat het in zijn leven nog onverwachts tot een nazomer is gekomen. Men kent de boeken van dezen gevierden Deenschen schrijver en begrijpt dus op welk een gezellige wijze deze dit onderwerp heelt behandeld. Hij is ditmaal, zoowel in de teeke- ning der diverse patiënten en niet het minst in die van den ouden rector zelf, buitenge woon gelukkig geweest en heeft ook de onaer- linge gesprekken zoo onderhoudend gemaakt, dat het een genot is dit boekje te lezen. Terwijl de patiënt sliep, door M. O. Eber- hart. Uitgave Philip Kruseman ie 's-Gra venhage. Terwijl de patiënt sliep, zijn er allerlei rare dingen gebeurd en niet alleen rare dingen, maar gebeurtenissen welke den dader regel recht aan de galg kunnen brengen. De geschiedenis wordt verteld door een kor date verpleegster, die in een oud, somber slot een rijken ouden man komt verplegen, die sedert eenige dagen in bewusteloozen toe stand verkeert, hfet is een eigenaardige fami lie, welke in dit griezelige huis bijeen is geko men in afwachting, dat de patiënt weer tot het bewustzijn zal terugkeeren en met hen zal spreken. Blijkbaar hebben zij het allen op zijn geld voorzien en wantrouwen zij elkancler in de hoogste mate. Dan worden er plotseling twee moorden gepleegd en een der in het huis aanwezigen moet dat op zijn geweten hebben Politie en justitie nemen bezit van het oude gebouw en doen al hun best het raadsel op te lossen en onderwijl mag natuurlijk geen der huisgenooten het slot verlaten. Zij eten met de verpleegster aan een gemeenschappelijke tafel en onder de gedwongen conversatie blij ven allen steeds onder den indruk van het feit, dat een van hen een tweevoudige moordenaar moet zijn. Een olifantje van mephriet, een huiskat en een vioolsnaar spelen in deze zon derlinge geschiedenis een groote rol en eerst op het allerlaatste oogenblik komt men in dit boek tot de ontdekking wie de dader geweest is en hoe al de geheimzinnige gebeurtenissen ten slotte verklaard kunnen worden. Wij zullen de spanning niet bij vooroaat wegnemen door te verklappen wie van ce aanwezigen de misdadiger is gebleken. Men moet dat zelf eens lezen. Het boek is zeei spannend en goed geschreven. W e zouden lezers, die wat nerveus zijn, alleen den j^ao willen geven deze geheimzinnige moordge schiedenis niet 's avonds voor het naar bed gaan te lezen! Juan in Amerika, door Eric Linklater. Uitgave Van Hclkema en Warendorfs Uit geversmaatschappij te Amsterdam. Het is een algemeen bekend feit, dat in de zelfde familie zoo nu en dan personen voor komen, die sprekend op elkaar lijken. Er kunr::: misschien geslachten voorbij gaan, die geen enkele kenmerkende familietrek ver- toonen en dan plotseling wordt er een kindje geboren, dat nog voor het volwassen is, alle kenmerkende eigenschappen van een groot vader of overgrootvader blijkt te bezitten. In den regel zal dit door niemand worden op gemerkt, maar de omstandigheden wordeii geheel ancfers als die overgrootvader een be roemde of in allen gevalle bekende persoon lijkheid is geweest, een markante figuur waarop de geheele familie nog trotsch is. Welnu, een dergelijke bekende figuur was Den Juan, die in 1794 geboren werd en die bekend is gebleven als een moedig avontu rier en een veroveraar van vrouwenharten zooals er sindsdien geen tweede op de wereld geweest is. De Juan, die in dit boek wordt beschreven, is in 1905 geboren en de schrijver publiceert niet alleen een stamboom der familie, waar op de bekende Don Juan bovenaan staat, maar tevens een uitvoerige familiegeschiede nis, die wel een beetje langdradig is, maar die men desnoods kan overslaan. „Alleen lezers", zegt de schrijver, „met een uitge sproken historische neiging moeten dit boek op pagina 9 beginnen. Alle anderen moeten op pagina 52 beginnen, waar de geschiede nis van Juan in Amerika in waarheid be gint". Hier is inderdaad de oude Don Juan weer bijgezet in het graf zijner voorouders en be gint de wonderlijke historie van zijn Anglo- Amerikaanschen afstammeling. Hij is als zijn beroemden naamgenoot een knappe ver schijning en hij heeft een zoo grooten drang naar gevaarlijke en wonderlijke avonturen, dat zijn leven een geheel anderen kant op gaat dan zijn ouders en hijzelf oorspronke lijk bedoeld hebben. Naar Amerika gezonden om er aan een handelseursus te studeeren, wordt hij daar weldra lid van een voetbalclub, die tegen een andere plaats zal spelen. Het is een gewel dige gebeurtenis, waarover de Amerikanen in beide steden zich druk maken en Juan zou als een held vereerd zijn als hij niet juist op een critiek moment komt te vallen, waardoor de match voor zijn universiteit en stad verlo ren gaat. Als een melaatsche door iedereen geschuwd en door zijn Amerikaansche schoone verstooten, begrijpt de jonge man, dat er voor hem niets anders op zit dan zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Hij zal naar Engeland terug gaan, maar voor het zoover is, gaat hij een geheel anderen kant uit. Hij valt van het eene avontuur in het andere, stelt zijn leven herhaaldelijk in de waag schaal en dankt zijn redding meermalen al leen aan een Amerikaansch meisje, dat door zijn knapheid en charme betooverd wordt en hem met gevaar voor eigen leven in vei ligheid weet te brengen. Terwijl hij de avonturen van Juan be schrijft vindt de auteur volop gelegenheid de markante trekken van het Amerikaansche volk naar voren te brengen. De dranksmok kelhandel, het negerprobleem, de Amerikaan sche Universiteiten, het cabaret-leven, de toestanden in Hollywood, zij worden alle zoo openhartig en met zooveel humor geteekend, dat men, schijnbaar een eenvoudigen roman lezend, kijkjes op menschen en toestanden in de nieuwe wereld krijgt, die het karakter daarvan volkomen openbaren. Humoristisch is dit boek in hooge mate. Er is een litterair talent noodig om het ka rakter van een volk op zoo nuchtere en tege lijkertijd zoo komische wijze te kunnen be schrijven als Linklater dat in dezen roman gedaan heeft. Wij kunnen de lezing van dit boek aanbe- velen. Tj- DE NOOD IN WEST-FRIESLAND, Een vergadering van r.-k. industrieele middenstanders. Dezer dagen hebben in het patronaatsge bouw te Lutiebroek de besturen der katholieke middenstandsvereenigin°;en. aangesloten bij de Federatie van r.k. Miadenstandsvereeni gingen in Westfriesland vergaderd onder leiüing van den voorzitter dezer Federatie, den heer E. Stumpel, wethouder van Hoorn, en lid van het hoofdbestuur van de nr.-k. Mid denstandsbond in het bisdom Haarlem. Daar de vergadering in het bijzonder was uitgeschreven tot bespreking van den toestand van de industrieele middenstanders in dit ge- west, waren naast de besturen op de druk-» bezochte vergadering vele industrieele mid denstanders aanwezig. Namens het hoofd bestuur van den r.-k. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem was mede tegenwoordig mr. F. Bach, directeur van het Centraal Hanzebureau, in Den Haag. De positie van de industrieele middenstan ders in Westfriesland was het onderwerp van de bespreking, waaruit bleek, dat vele in dustrieele middenstanders in dit gewest thans zonder mid delen van bestaan zijn en aan den rand van de afgrond staan. Maandenlang reeds zijn zij zonder werk, hun middelen, voor zoover aanwezig, zitten vast als crediet onder de tuinders. Vastgesteld werd, dat voor de toekomst verkorting van het door den in- dustrieelen middenstand oewoonliik verleende crediet noodzakelijk is te achten. De verstrek king van voorschotten aan tuinders in West- friesland heeft voor den industrieelen midden stand slechts zeer weinig baat gebracht. Intusschen zullen de plaatselijke midden- standsvereenigingen actie voeren bij de ge meentebesturen, voor zoover de voorschotten nog niet geheel zijn uitgekeerd, om, zooals in een enkele gemeente reeds geschiedt, de te ver kenen voorschotten mede ten goede te doen komen aan den middenstand. Ook zal aan de gemeentebesturen worden gevraagd, bij even- tueele werkverschaffing ermede rekening te houden, dat de industrieele middenstand daardoor niet wordt geschaad. Van den verwachten steun aan den tuin bouw in den vorm van garantieprijzen werd voor den industrieele middenstand niet vol doende uitkomst verwacht. Naast dezen steun aan den tuinbouw werden speciale steun maatregelen ten behoeve van den industriee len middenstand noodzakelijk geacht. Een commissie werd gevormd, bestaande uit de heeren Wehl (Grootebroek), Bakker (Lutjebroek) en De Koning (Wognum), welke in samenwerking met het hoofdbestuur van den r.-k. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem nader de wenschen van den in dustrieelen middenstand in West-Friesland ten aanzien van steunverleening zal formu leeren. AKERSLOOT. Zaterdagmiddag had schipper B. vaa Texel achter zijn motorschip een tweetal jachten op sleeptouw met bestemming voor Den Helder. De bemanning dezer jachten bevond zich op de motorboot. Door het stormachtige weer geraakten deze jachten op het Allernaarder meer los van de motorboot en dreven op lager wal aan, terwijl een der jachten zonk. Door den schip per van de motorboot werden nog pogingen aangewend de jachten op te pikken, maar door het ruwe weer gelukte dit niet. Later heeft schipper Molenaar ze behouden en wel in het kanaal gemeerd in afwachting van overbrenging naar E>en Helder. HENSBROEK. 'Zaterdag 3 September was er een openbare vergadering van de Tuinbouw- vereeniging „Ons Belang", 's avonds IK uur in café Mantel. Bij de opening door den voorzitter Koning wijdde deze enkele woorden van vvaardeering aan den overleden betaalmeester der ver- eeniging. Deze buitengewone vergade ring is dan ook belegd voor een nieuw te benoemen betaalmeester waarvoor een oproeping was gedaan. Vijf sollici taties waren ingekomen en wel van de heeren W. Los, C. Bommezij, C Gunder, Jn. Oudendijk en Jb. Leegwater. Na de gehouden stemming werd met 22 stemmen benoemd de heer C. Gunder. Zes stemmen waren uitgebracht op den heer W. Los en 6 stemmen op den C Bommezij. Daarna sluiting. HEILOO. Verschenen is de gemeenterekening over 1931, die, zooals B. en W. in de laatste raadsvergadering mededeelden, sluit met een voordeehg saldo, groot 18621.63. Het jaar begon met een voordeelig saldo, groot 4815.48K. In de diverse hoofdstukken treffen we er twee aan, die een voordeelig saldo opleverden, nl. belasting en het G.E.B. De ontvangsten der belasting waren: uitkeering van het Rijk ïï/-! .fvan gebouwde eigendommen 6500, idem van ongebouwde eigendommen 3700, 80 opcenten grondbelasting gebouw- de eigendommen 7200.20, idem van onge- LMff7"ar hel *00 woei, moesten de kaboutertjes verschrikkelijk tegen de golven vechten. Tjoep, daar gingen hun mutsen de lucht in en het gekke van het geval was, dat die mutsen bij de andere kaboutertjes, die van het werk naar huis gingen, tereeht kwam. Die zijn verongelukt huilden ze, we moeten direct naar den kabouterbaas om de mutsen te laten zien. zicht Io!>nhlpei.kabjUte[baa6 de mutsen zag werd zijn oud ge- trekkm» da" het al was' Laat da rouwmantel, aan- meltie te .nol1"11 6?n wa<dlt °P u't om Tuimeltje en Krui- bouterbaas en "d len™'",te als ze nog leven, zei de goede ka- gingen er od uit kabouters, gehuld in zware rouwmantel» ol ze da kahr.,,1 'Sereen zat met angstig gezicht te wachten kabouterties nog levend terug jouden brengen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6