Aqeuda Jlcovw ciaai Tlieuws JMq&zoudeH Slakken föucqectijke Siand Stad en Omgeving. lüeec&ecidkt Bioscopen. ONTPLOFFING IN EEN TREIN. 460e STAATSLOTERIJ OUDKARSPEL. BEVERWIJK. NOORDSCHARWOUDE. CASTRICUM. Overzicht. Cinema Americain, hedenavond half 8 hoofdnummer De schrik van het garnizoen (klucht), hoofdrol Felix Bressart Toegang voor eiken leeftijd. Vktoria-theater, hedenavond half 8 hoofd nummer Eine Nacht im Paradies (operette), hoofdrollen Anny Ondra en Hermann Thi- mig. Toegang voor eiken leeftijd. Alkmaarsch Bioscoop Theater, heden avond half 8, hoofdnummer Bet, de Koningin van de Jordaan (vroolijk spel uit het volks leven), hoofdrol Adriënne Solser (Explicatie en zang). Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8, hoofdnummer De overwinnaar (rom.), hoofd rollen Hans Albers en Kathe von Nagy. Toe gang voor eiken leeftijd. Donderdag 8 September. 9—12 en 1.30—3.30 uur, Stedelijk Mu seum (Breedstraat). 2.30 uur, officieele opening Floralia-ten- toonstelling in den Muziektuin. 7.30 uur, Stedelijke muziektuin, concert chr. zangvereeniging en kinderkoor Imma- nuel. Lokaal Kamsteeg te Stompetoren, huis- vlijttentoonstelling Vrijdag 9 September. 9—3.30 uur, Stedelijk Museum (Breed- straat). Stedelijke Muziektuin, Floraha-tentoon- stelling. 4.30 uur, café Central, vergadering Ver- eeniging voor Volkshuisvesting Alkmaar. Lokaal Kamsteeg te Stompetoren, huis- vlijttentoonstelling. Zaterdag 10 September. Stedelijke Muziektuin, Floralia-tentoonstel- 8 uur, lokaal Kamsteeg te Stompetoren, huisvlijttentoonstelling. Zondag 11 September. Stedelijke Muziektuin, Floralia-tentoonstel Donderdag 15 September. 7.45 uur, Harmonie, bridgewedstrijd. CRISIS IN DEN JAPANSCHEN LANDBOUW. De geheele Japansche pers bevat alarmee- rende berichten over den catastrophalen toe stand van den Japanschen landbouw. De minister-president heeft medegedeeld, dat de regeering dezer dagen een wetsontwerp voor hulpverleening aan den landbouw zal ge reed maken. DE OPSTAND IN BRAZILIË. Succes der regeeringstroepen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Braziliaansche regeeringstroepen, het spoor- wegknooppunt Pogi Mirin in den staat Sao Paulo hebben ingenomen. De Braziliaansche regeering beschouwt dit feit als een groot succes, aangezein Pogi Mirin in de onmid dellijke nabijheid ligt van Campinas de tweede stad van den staat San Paulo. Te Porto Alegri, de hoofdstad van den staat Rio Grande do Sul, werd het douanekantoor door een duizendkoppige menigte bestormd. Wapens en munitievoorraden werden ge plunderd, en onder de opstandigen verdeeld. Bij geruchte wordt gemeld, dat de vroegere Braziliaansche president, dr. Bernardes aan het hoofd staat van de opstandige troepen die door den staat Espirito Santa op weg rijn naar Rio de Janeiro. CONFLICT TUSSCHEN COLUMBIA EN PERU. De in bezit neming der grensstad Leticia door Peruanen- In Peruaansclie regeeringskringen is in ver band met de in bezit neming der Columbiaan- sche grensplaats Leticia door Peruanen groote opwinding ontstaan. Het kabinet hjeft gedurende acht achtereenvolgende uren beraadslaagd, nadat de constitutioneele ver gadering bijeen was geweest. De toestand werd besproken welke ontstaat ten gevolge van de bezetting van Leticia, terwijl ook een herziening van het verdrag van 1922 punt van bespreking heeft uitgemaakt. Bij dit ver drag n.1. werd Leticia bij Columbia ge veegd. De raad van de Peruaansche gemeente Iquitos dringt in een schrijven aan den presi dent der republiek aan op een revisie van het verdrag en eischt gewapende hulp ten einde den status quo te kunnen handhaven. Het betreft slechts een patriottische bewe ging. Als bewijs hiervoor ge'dt dat de consul van Columbia en de Columbiaansche onder danen niet worden lastig gevallen. Botsingen tusschen Columbianen en Peruanen. Volgens een bij het Braziliaansche ministe rie van binnenlandsche zaken ontvangen be richt is het in de omgeving der Braziliaan sche grens (Amazonas) tot een botsing geko men tusschen Peruaansche en Columbiaan sche strijdkrachten. Het incident wordt als een uitvloeisel beschouwd van de bezetting der Columbiaansche grensplaats Leticia door Peruaansche koloniën. Hoofdconducteur gedood. Tengevolge van een ontploffing in een trein van Memel naar Wiballen, werd de hoofdconducteur gedood. Bij een po litioneel onderzoek bleek, dat men tc doen had met een persoonlijke wraak neming tegen den hoofdconducteur. Op het station te Kowno had men een pak ket van ongeveer drie K G overhan digd, met het verzoek het in den trein tijdens den tocht te willen openen Toen hij de verpakking verwijderde volgde een ontploffing waardoor hij zwaar werd gewond terwijl de wagon gedeeltelijk werd beschadigd. Tijdens het transport naar een ziekenhuis overleed het slacht offer. (Niet officieel) Trekklne v*n Donderdar. 8 September 11»*e 4e Klasse. 4e 1U« HOOGS PRIJZEN 2000 «065 J 1000 10535 100 4611 Prflien van f 65 447 573 681 850 882 957 1094 1400 1589 1596 2120 2230 8105 3319 3820 4155 4200 4203 4211 4272 4316 4392 4608 4683 6188 5477 5613 5917 6152 6349 6622 7097 7237 7281 7366 8241 8267 8831 9175 9337 9359 9868 10212 10285 10571 10592 10962 11342 11527 11575 11674 11741 11997 12008 12326 13353 13385 13595 13635 13758 13831 14083 14150 16112 15117 15351 15813 16430 16684 16788 16966 17166 17168 17380 17446 17617 18527 18879 19449 19684 19994 20246 20471 21385 21406 21466 21524 21549 21796 21949 22128 22473 22756 23104 23300 33943 23957 Verbetering 4e klasse 3e lijst: 16204 mi. 19204 FINSCHE MOTOkKOTTER VERONGELUKT. De kapitein verdronken De hevige storm die in de laatste 24 uur iu de Oostzee heeft gewoed, heeft verschillende scheepsongevallen veroorzaakt. De Finsche motorkotter „Into", die op weg was van Par- gas in Finland naar Stockholm, werd door de branding lek geslagen en vernield. De ka pitein en een matroos verdronken, terwijl twee andere matrozen zich aan de wrak stukken drijvende wisten te houden en na verscheidene uren te hebben rondgedreven, door Finsche visschers werden gered. IN DE ONBEKENDE GEBIEDEN VAN DE IJSZEE. Uit Leningrad wordt gemeld, dat aan boord van den Sovjet-ijsbreker „Maligin" radiografisch bericht is ontvangen, dat het schip het Witte Land is genaderd. Dit land werd in 1894 door Nansen ontdekt en gepas seerd, doch is tot nogtoe door geen mensch betreden. Het is met reusachtige ijsblokken bedekt. Naar men ons van bevoegde zijde mee deelt, is men er door de activiteit van een der controleurs van den keuringsdienst in ge slaagd een landbouwer, die goedgekeurd pootgoed met niet-gekeurde aardappelen had vermengd, tot een bekentenis te brengen. Zoo iemand brengt den goeden naam van het Hollandsch goedgekeurde pootgoed in discrediet. De nabouw van zulk pootgoed kan natuurlijk niet aan de eischen voldoen, en ieder zal begrijpen, wat dit voor de export be teekent. Wie knoeerij te dezen opzichten ontdekt, doet zijn plicht, de bij de keuring betrokken ambtenaren, ten spoedigste daarmede in ken nis te stellen. Huurders van diaconale gronden der Nederl. herv. gemeente te Wijk aan Zee en Duin hebben bericht ontvangen dat hun over 1932 50 redductie der pachtsommen ge schonken zal worden. v In een vergadering van het plaatselijk crisiscomité werd medegedeeld, dat door de gemeente wederom een subsidie is verstrekt van 10G0, welk bedrag in de eerste plaats bestemd is voor die tuinders, welke geen tuin- derscrediet ontvingen. Opgaven hiervoor kunnen geschieden bij den secretaris, de heer K. G. Reinders. Om de kas te stijven zal getracht worden een concert te geven door de vijf plaatselijke muziek- en zangvereenigingen, waar door de harmonie „Excelsior" reeds goedgunstig op is beschikt. Ten bate van het crisis-comité zal een verloting gehouden worden waarvoor zich reeds een commissie gevormd heeft. Rijksveldwackt. Naar wij vernemen is door den minister van justitie op zijn verzoek aan A. Gorter, rijksveldwachter-brigadier-titulair alhier met ingang van 15 October a.s. eervol ontslag verleend als zoodanig onder toekenning van pensioen. Met den heer Gorter verdwijnt een gezien lid uit het korps. Hij heeft ruim 32 dienst jaren, waarvan 23 ruim op zijn huidige standplaats. De ingezetenen zullen hem noode zien ver dwijnen, omdat hij door de wijze waarop hij hier dienst heeft gedaan zeer gezien was. Als er belangrijke zaken te onderzoeken wa ren hield hij niet op totdat de zaak, tot klaarheid was gebracht. Vele delicten heeft hij moeten onderzoeken en hij heeft steeds met succes dien arbeid verricht. Ook bij de gemeentelijke autoriteiten stond hij in groot aanzien. De heer Gorter moge nog menig jaar van zijn welverdiende rust genieten. Builen verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte Redacteur, Mag ik s.v.p. een beetje plaatsruimte voor een ingezonden stukje in uw veel gelezen blad? Bij voorbaat mijn dank. Met blijdschap las ik het ingezonden stuk van den heer Slot uit Oterleek, inzake he' electrabedrijf in onze gemeente. Vooral om dat het mij zekerheid gaf, dat hij één der ve len is, die reikhalzena uitzien, naar de over gave van het G E B. aan het P.E.N. Toen ik mijn eerste ingezonden stukje over deze zaak schreef, wist ik van de meening mijner gemeentenaren in deze zaak niets. Ik zag de kwestie als een algemeen belang en publiceerde mijne stelling. Een stroom van verontwaardiging van enkele Ingezetenen, die niet verder dan hun eigen beurs zagen, was in vergelijking van den vloed van in stemming die ik nu van vele kanten hoor, ge lijk een waterdroppel in de zee. En wanneer ik over deze kwestie met door een lid van de lichtcommissie bang gemaakte arbeiders, sprak, begrepen ze wel, dat een grondige verbetering van het net, ook onder gemeente- beheer, tenslotte door de fichtverbruikers be taald moet worden, zoodat zeer zeker in de toekomst eenige verhooging van den stxoom- prijs niet uitgebleven zou zijn. Ofschoon ik gaarne ieder 20 pCt. van zijn stroomgebruik terug betaald wilde zien, en het ons zelf niet van onpas zou komen, trof mij het kleine berichtje in de Alkm. Courant, dat Ged. Staten het raadsbesluit daartoe, van 14 April j.1., vernietigden, niet onaangenaam. Weer hoorde ik de beschuldiging van het be zadigde raadslid Baltus, dat de lichtcommis sie niet fair handelde, woorden die hij later introk, maar die niettemin uit dien mond, op mij indruk maakten. Is het fair, een voorstel te doen en te ver dedigen om iets te geven van hetgeen men heeft verkocht, ook al zijn de zaken nog niet geheel geregeld? Zeer merkwaardig is het, dat in vorige jaren nimmer zoo'n voorstel -er tafel kwam. Moesten de noodlijdenden weer eens zien, dat de lichtcommissie royaal kan zijn, goed, maar dan wanneer het bedrijf in eigen handen is. Zulke politiek is onfrisch, en de voorstellers en verdedigers mogen zich in den vervolge wel hoeden, voor beschuldigin gen te richten aan het P.E.N. Degene die mij zei, (en hij kan het weten) eerst bewijzen te moeten zien, dat het P.E.N. niet zuiver werkt, kon wel gelijk hebben. De licht- en krachtstroomgebruikers heb ben groot belang bij goed onderhoud van een net, dat uitstekend in orde is. Het P.E.N. heeft bij de overname beloofd, hiervoor te zul len zorgen. Met belangstelling en ongeduld zien velen in de gemeente Oterleek uit naar het einde van dit langgerekte conflict. Moge er spoedig een einde aan komen. Hoe noodig het is sommige gemeentebestu ren te ontlasten van het electrisch bedrijf, blijkt m.i. wel uit het volgende. Een kwartier gaans van onze woning zitten aan de Noor dervaart onder de gemeente Schermerhorn, de menschen, boeren, arbeiders en zakenlieden, 's avonds bij een petroleumpit. Jarenlang heb ik den strijd van hen gadegeslagen om bij het G.E.B. van Schermerhorn te worden aange sloten, met belangstelling gelezen in de raadsverslagen, hoe een ex-raadslid, steeds de belangen der gedupeerden trachtte te ver overen. Steeds zonder succes, hij bleef vech ten tegen de bierkaai. Met adressen naar den raad was het steeds hetzelfde liedje, rood en zwart stond schouder aan schouder en van verandering is nog niets te bespeuren. Onlangs klaagde mij iemand zijn nood. Mijn eenige troost was: houd vol, en zorg dat in de toekomst het P.E.N., dat graag stroom levert, niet eeuwig wordt becriti- seerd, op een manier, die lang niet altijd door den beugel kan. Met dank voor de plaatsing: L. v. d WAL—DE BOER, Stompetoren. GETROUWD: Adrianus Volkers en Dirkje Zaal. GEBOREN: Rinske d- v. Albertinus van Laar en Anna Kootje. Eduard Petrus Maria z. v. Joan- nes de Vries en Agnes Nibbering. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 15den Septem ber een raadsvergadering te beleggen. EEN GECOMPLICEERD ONGELUK TE NIEUWE N1EDORP, DAT NOG GOED AFLIEP. Tijdens de kermis te Nieuwe Niedorp had daar een ongeval plaats dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De melkrijder v. d. W. stond op de brug van de sluis eenige bussen af te laden, toen één zijner paarden van de muziek van den zweefmolen schrok en vooruit liep, waardoor de wagen op de daar ter piaatse hellende straat kwam, wegreed en tegen een daar staanden ijs-auto botste. Door den schok, dien de ijs-auto kreeg, vielen drie kinderen omver waardoor deze onder den naar omlaag loo- pende melkwagen terecht kwamen. Twee meisjes kwamen er met eenige schrammen af. Het derde evenwel, het dochtertje van het hoofd der school, kwam, alhoewel het niet onder een der wielen geraakte, toch zoo danig met een beentje met het wiel in aan raking dat dat hevig opzette. Het bleek, dat een bloeduitstorting had plaats gehad en het meisje zal eenigen tijd rust moeten houden. DE VERLOTING VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Bij de trekking, gehouden op Maandag 5 September der verloting van „Herwonnen Levenskracht" te Alkmaar zijn de drie hoofd prijzen op de volgende nummers gevallen: le pr. Oud-Holl. massief eiken gebeeld houwd ameublement op no. 1047 2e pr. Ontbijtservies op no. 1857 en 3e pr. Thee servies op nr. 218. AUTO IN EEN SLOOT. Bijzonder goed afgeloopen. Hedenmorgen wilde de heer Ruitenberg uit Heiloo met zijn onlangs aangeschaften tweedehandsch auto, toen hij zich op den Helderschenweg bij de grens der gemeente B^gen bevond, één voor hem in de richting Koedijk rijdende autobus passeeren. Hij kon van te voren niet zien, dat er uit de tegen overgestelde richting een andere luxe-wagen naderde, zoodat hij dien pas opmerkte, toen hij zelf al naast de autobus reed. Remmen, om weer achter te blijven, was noodzaak, maar dat geschiedde in dit geval iets te sterk, zoodat de heer R. met zijn wagen, waarin naar men ons zeide, nog vier andere per sonen zaten, in de sloot Hnks van den weg geraakte. Van de inzittenden bekwam nie mand letsel, zoodat zij onmiddellijk hun on derbroken reis naar Schagen per trein konden voortzetten. Voor de N.V. Autocentrale aan de Handels kade was het een klein kunstje om den „ge- stranden" wagen weer op het droge te brenr gen. Het bleek dat hij slechts zeer weinig be schadigd waséén der koplampen en de voor as waren een weinig verbogen en voorts was er in den kap bij den achterkant een deuk gekomen. BEIAARDCONCERT. Voor het beiaardconcert hedenavond 8 30 uur door den heer P. A. van Langen is het programma als volgt: 1. Sonate van Floey 2. Gavotte E Doublé de Fisch 3. Heidenröslein Schubert 4 A Schoon Lieveken Oud Holl. lied B Die winter is verganghen 5. Kampvuurlied Cr. Heynen 6a. Bijna bewogen b. Door een blik op het kruis c. Nader mijn God bij U 7. Wiegenlied Weber 8. Klein Moederke Em. Hullebroeck 9. Leise zicht duch mein Gemüt Mendelssohn 10. Lieblingsplatzchen ONS SNELVERKEER. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Dit onderdeel in onze samenleving staat tegenwoordig wel in het teeken van belang stelling en het mag geen verwondering wek ken, dat in 1930 reeds bij een onderzoek in 48 plaatsen van ons land aan het licht kwam, dat in dat jaar meer dan 28000 ver keersongevallen hadden plaats gehad, waar bij 262 dooden, 1748 ernstig gewonden en 5370 licht gewonden genoteerd werden, al gezien nog van de materieele schade. Het percentage van patiënten, die ten ge volge van verkeersongevallen in de stede lijke ziekenhuizen worden opgenomen, neemt met den dag toe. Ongetwijfeld speelt het alcoholgebruik hierbij een grooten rol. De verslagen der rechtbanken bevestigen dit maar al te vaak Het is daarom een eerste eisch, dat met de toename van het snelverkeer, zoowel wat betreft het aantal voertuigen als de op te voeren snelheden, het verantwoordelijkheids gevoel gelijken tred houdt. Sedert een 20-tal jaren is de Vereeniging „St. Franciscus" onder het verkeersperso- neel ijverig werkzaam ter bestrijding van drinkideeën, drinkgewoonten en drinkdwang, om daardoor de verkeersveiligheid te bevor deren. Haar streven in enkele woorden saamge- vat is „Veiligheid door nuchterheid". Het toenemende snelverkeer vraagt van haar een meer intensere en uitgebreide actie harer ideeën onder het verkeerspersoneel, wat onherroepelijk gepaart gaat met groo- tere financieele offers. Wetende echter, dat door haar werk een algemeen maatschappelijk belang gediend wordt, durft zij in deze toch al benarde tijd, waarin al vele offers gevraagd worden, toch nog een beroep te doen op ons Nederland sche volk en het hulp en steun voor dat werk te vragen. Wanneer dan a.s. Zondag U een speldje of bloempje zal worden aangeboden, waar van de opbrengst zal dienen voor de propa ganda der nuchterheidsgedachten onder het verkeers-personeel, wijs het dan niet af, maar koopt net, want het is ook Uw belang dat hier gediend wordt; het geldt immers ook Uw Veiligheid bij het snelverkeer. VEREENIGING „HET HOOGELAND". Men schrijft ons: Vrijdag 9 September houdt de Vereeniging „Het Hoogeland" een bloempjesdag. Door deze vereeniging wordt een zeer al- gemeene arbeid verricht. Personen van alle gezindten en uit alle provincies des lands worden in hare drie kolonies opgenomen en getracht wordt dezen weer in de maatschap pij terug te brengen of hun zoo noodig een blijvende plaats in de kolonies te geven. Wij vertrouwen, dat men den arbeid van deze vereeniging in ruime mate zal steunen als Vrijdag de dames van het comité een bloempje te koop aanbieden, temeer daar de vereeniging dit jaar haar veertigjarig jubi leum viert en er door het geheele land pogin gen worden aangewend om een kapitaal bij een te brengen voor het bouwen van een nieuw verpleeg-gebouw voor ouden van da gen, geestelijk en lichamelijk onvolwaardi- gen, voor de vele blijvers, die niet meer in de maatschappij teruggeplaatst kunnen worden. Aan genoemd gebouw bestaat dringend behoefte, daar het dan alleen mogelijk zal zijn de verpleging van de hierboven genoem de personen beter tot haar recht te laten ko men en meer personen te helpen. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Nu de warme zomerdagen voorbij zijn en de vacantie weer achter ons ligt, gaat menig een denken over bezigheden, waarmee de aan staande lange winteravonden, nuttig en aan genaam gevuld kunnen worden. De Alkmaarsche Huishoud- en Industrie school biedt daarvoor ruimschoots gelegen heid in den vorm van cursussen op allerlei huishoudelijk gebied, van korteren of lange- ren duur. Men kan er voortbouwen op wat men reeds vroeger leerde of er geheel nieuwe kennis opdoen in één van de naaivakken, in knippen, koken, wasschen, tafeldekken en huishoudelijke bezigheden, in het ontwerpen van versieringen en het toepassen daarvan, in huishoudelijk boekhouden, enz., enz. Uit een bekendmaking in dit nummer kan men de vele verschillende cursussen lezen en er een keuze uit doen. Ieder, die in dezen ma- laise-tijd zijn vrije uren nuttig en productief wil maken, late zich vóór 24 September a.s. inschrijven. NAT. JONGEREN VERBONu. Woensdagavond hield het Nationaal Jon- Verbond op de bovenzaal van het *£i «m" rai Propaganda-avond met hei doel, om te trachten ook in Alkmaar een af- nln<Uan verb°nd op te richting on?'niette£enr£g V°°r dezen avond viel ons met tegen. Ongeveer 50 jongeren die zich voor deze beweging interesseerden wa ren opgekomen. Daarnaast had een ^r'oeo^ van een man of tien, bestaande uit A.J.C.- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.3 mM. t« Weenen. Laagste barometerstand 738,3 mM. te Ingö. Verwachting, geldig tot den avond van 9 September: Matige tijdelijk wellicht toenemende Zuid oostelijke tot Zuidwestelijke wind; zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, la ter opklaren, aanvankelijk iets warmer. De nieuwe depressie werd vrij diep ovet Ierland waargenomen en vertoonde heden een uitlooper over het Kanaal, die daar storm brengt. In Duitschland en vooral in Scan dinavië stijgt de barometer. In Noord-Scan- dinavië waaien stormachtige winden, overi gens is op het vaste land de wind vrij zwak. de bewolking tamelijk zwaar. De ochtendtem- peratuur is "in onze omgeving gedaald, maat zal zich overdag weer herstellen. Zoowel in Scandinavië als op de Britsche eilanden zijn zware regens gevallen en ook in Duitschland vielen onweersregens. Op het oogenblik regent het bijna overal op de Britsche eilan den en aan het Kanaal. Voorloopig is buiig weer te wachten. ers en O. S. P.-ers toegang tot de zaal ver kregen. Blijkbaar was dat laatste niet geheel in orde, want de leider van den avond maak te bezwaar tegen hun aanwezigheid en ver zocht hen de zaal te verlaten. Het groepje weigerde dit eenparig, totdat de politie zich met de zaak, bemoeide en hen zonder geweld de zaal liet verlaten. Het incidentje, dat na tuurlijk de noodige belangstelling trok, was daarmee voorbij en de vergadering kon ge opend worden. Nadat door allen staande het Wilhelmus was gezongen en een der aanwezigen een kort welkomstwoord had gesproken, nam de heer F. K. Lotgering, voorzitter der Am- sterdamsche afdeeling, het woord en sprak over het doel van het verbond. Spr. begon met er aan te herinneren, dat bijna 5 jaar geleden het Nationaal Verbond werd opgericht en dat na 5 jaar van strijd, van werken, van tegenslagen, van groei en van kritiek het verbond thans een 4000 leden heeft, die allen een gezond, nationaal standpunt innemen, zonder opgeschroefd chauvinisme. Spr. ging vervolgens na, wat het nationalisme eigen wil zeggen en merkte op, dat het feitelijk in ieder mensci zit en zich uit in nationale cultuur, taal, zeden, gewoonten en geschiedenis. Toch wil het nationale jongerenverbond ook internationaal zijn, doch alleen dóór nationalisme. Spr. hekelde daarna de tegenstanders, die met mooie leuzen werken en van wier jon geren men vastberadenheid, nieuwe energie, herstel en revolutie verwacht en hij waar schuwde voor vereenigingen die de „vredes beweging" of „drankbestrijding" propagee- ren. Vrij uitvoerig stond spr. stil bij het Indi sche vraagstuk, waarbij de tegenstanders de leuze „Indië-los-van-Holland" voeren en verder wees spr. op de beteekenis van Ons Vorstenhuis, op Oranje, den redder van ons land. En tenslotte merkte hij op, dat de jon geren een taak te vervullen hebben. Er moet actie gevoerd worden tegen de ver raderlijke propaganda van anderen, die de Internationale boven het eigen volkslied ver kiezen, die tegen het militairisme, tegen het Oranjehuis, doch vóór dienstweigering, vóór klassestrijd en verdeeldheid zijn. En die actie moet gevoerd worden onder de kleuren van Oranje! Na deze vrij moeilijk te volgen rede nam de heer Builink Jr., eveneens bestuurslid der afd. Amsterdam, het woord. Deze spreker had tot onderwerp gekozen „Rondom den troon" en hield een rede over de figuur van koningin Wilhelmina. Hij herinnerde aan c!e jaren van voor 1880, toen het Oranjehuis zoo zwaar beproefd werd en stond vervol gens stil bij de bekende jaartallen 1880 (ge boortejaar der koningin), 1898 (kronings jaar), 1900 (president Kruger per Ned. oorlcgsschio naar Europa), 1903 (spoor wegstaking), 1909 (geboortejaar prinses Juliana), 1913 (eeuwfeest van Ned. Onaf- 191 ^"ikheid) en de oorlogsjaren 1914 Spr. trachtte aan te toonen, hoe groot naar invloed steeds is geweest en nog is, hoe Nederland het vredesland is geworden, het land, waar meerdere vredesconferenties wer- k a gouden. En daarnaast wees hij op de bedoelingen van het communisme en het socialisme. Tenslotte herinnerde hij aan het spreek woord „Eendracht maakt macht" en wekte op, om zich te scharen rondom den troon van Oranje, om te werken voor het vader land, het vorstenhuis, den volkenbond en den vrede. Toen het applaus, dat op deze rede volg de, was verstomd, wilde een der aanwezi gen, kennelijk geen geestverwant, een vraag stelien, doch de leiding der vergadering weigerend te debatteeren, omdat deze bij eenkomst geen debatvergadering was. Nadat de heer Bouts, lid van het hoofd bestuur, er nog op gewezen had, dat het Nat. Jongeren Verbond buiten elke politiek of godsdienstig^ verband staat, en dank had gebracht aan allen, werd de bijeenkomst me» het zingen van het Wilhelmus gesloten. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en inotorrijtul* gen en andere voertuigen te 20,01 uur licht op.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2