up^todate ejngéisëhe SPElCIAUTEJITEN de MEEST VERWENDE fynproe7ver komt in extase!!!! vpuchT ewbouboje$ gevulde wiëuër bonbons - icië'mints vrucetémdpops in pollen Alkmaarsche Courant. Stad en Omgeving JlcouinciaaC Tlieuws Vtaag en iwientand DE IEPENZIEKTE. Ho. 214 1932 Honden! der w derflijsie Jbbtbihhj. ZATERDAG 10 SEPTEMBER HEEMSKERK. BOVENKARSPEL. DE STREEK. HOORN. UITGEEST. VEENHÜÏZEN. SALARISSEN, BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN. Nieuwe regeling na herziening van de salarissen van het provin ciaal personeel. "radiotoestel te koop. IV. BESTRIJDING DOOR VERNIETIGING VAN DE IEPENSPINTKEVERS. ^VEREENIGING VOOR VOLKSHUIS- VESTING. De gistermiddag in café Central gehouden algemeene vergadering van leden en aandeel houders van bovengenoemde vereeniging werd bijgewoond door zeven heeren, in to taal recht hebbende op 18 stemmen. Eenige berichten van verhindering waren ingeko men. De voorzitter, de heer P. A. d e L a n g e, deelde na opening mede, dat de bouwplan nen der vereeniging thans volledig zijn uit gewerkt en er thans slechts gewacht wordt op de door de regeering te verleenen voor schotten. Spr. hoopte dat, in het belang ook van bestrijding der werkloosheid, spoedig met den bouw zal kunnen worden begonnen t Het jaarverslag (zie hieronder) werd goedgekeurd. Zoo ook het daarin opgeno men voorstel ten aanzien van de winstver- deeling en het uit te keeren dividend. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heeren F. H. Ringers (algemeen bestuur) en P. J. C. van Toornenburgh (commis saris) bij acclamatie werden herkozen. Bij de rondvraag sprak de heer R i n- fe r s zijn vreugde uit over de aanwezig- eid van den heer De Lange. Hij uitte den wensch voor diens spoedig algehvel herstel, waarvoor de voorzitter zijn dank be tuigde. Voorts werd nog breedvoerig gesproken over een klacht van één der bewoners van het Karenbuis, dat zij geen logé mocht hou den. Devoorzitter zette uiteen, dat de voor de bewoning van het tehuis voor ouden yan dagen gestelde bepalingen dienen te worden nageleefd, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat men niet weet waar men blijft, als eenmaal de hand ermee wordt ge licht. Met een paar voorbeelden toonde spr dit nader aan. Jaarverslag. 'Aan het jaarverslag van den dir.-admi- nistrateur, den heer A. Pot, ontleenen wij' het navolgende: In de vergadering van 17 Juli 1931 werd de volgens rooster aftredende heer P. A. de Lange als bestuurslid herkozen. In de samenstelling der commissie van be heer voor het tehuis voor ouden van dagen kwam in 1931 verandering door hét bedan ken van mevrouw C. M. de Lange—Tigler Wybrandi. Nadien heeft mevrouw Cohen Stuart zich bereid verklaard die werkzaam heden op zich te nemen. De huisbewaarders, de heer Schuitemaker en echtgenoote, hebben na 12 jaren trouwen dienst sedert de opening van het gebouw ontslag gevraagd, dat hun op de meest eervolle wijze is verleend. Als opvolgers zijn benoemd de heer Bol en echtgenoote, welke keuze een even gelukkige als de eerste ge bleken is. De exploitatie van het tehuis gaf verder ook in het afgeloopen jaar redenen tot tevre denheid. De een- zoowel als de twee-kamer woningen zijn voortdurend verhuurd ge weest. Het aantal aanvragen overtreft regel matig dat der beschikbaar komende wonin gen. Behalve de leden-aandeelhouders telde de vereeniging op 31 Dec. 1.1. 2 leden als be doeld in art. 12 sub. c der statuten. Uit het overzicht der eigendommen blijkt, dat de vereeniging in totaal 408 woningen bezit, verdeeld over acht groepen. Boven dien heeft zij nog een drietal oude, voor af braak bestemde woningen aan de Zocher- sfraat en Hoeverkade. Tot 31 Dec 1931 is voor de voormelde woningen als voorschot opgenomen in totaal 1.762.177,99, waarvan werd afgelost: a ten laste van vorige jaren 120.288,98 en b ten laste van 1931 13.139,36, samen 133.428,34, zoodat verschuldigd blijft per 31 Dec. 1931 1.628.749,66. Buiten beschouwing latende de een- en twee-kamerwoningen in het tehuis voor ouden van dagen was aan het einde van het jaar voor de overige groepen tezamen (364 wo ningen) de gemiddelde huur per week 5.24 (vorig jaar 5-21). Huurderving, tengevolge van onverhuurd zijn, kon ook cüt jaar niet worden ontgaan, al was hft dan ook uitsluitend door te late huuropzegging van vertrekkende huurders (of spoorloos verdwenen), en noodzakelijk op knappen voor nieuwe huurders. De huurderving beliep in totaal 153,35, tegen f 255,40 in 1930. De totale weekhuur bedroeg aan het einde van het jaar 2055,55, de totaal per jaar te ontvangen huur 106.888,60. Ook nu nog weer is de huurderving in groep V (Eikelenbergstr., Boomkampstr. en zijstraten) gedaald, maar het blijft steeds moeilijk die huizen tegen de daarvoor vast gestelde huur die nog steeds, niettegen staande de verlaging, hoog te noemen is te verhuren. Daarom zal het aanzicht der tuinen door haagafscheidingen inplaats van hekjes veraangenaamd worden en een deel der woningen zal in den achtermuur van de woonkamer tuindeuren krijgen, waardoor de bewoning veel pleizieriger zal worden. Als huurverlies, ontstaan door vertrek van bewoners zonder betaling van hun ach terstand, werd in 1931 f 245,85 afgeschre- ven (vorig jaar 60,25). De huurachter- stand bedraagt thans totaal 3348.65. In den loop van het jaar is alsnog van oud-huurders ontvangen totaal 51. In het afgeloopen jaar werden 43 wonin gen (vorig jaar 42) door een nieuwen huur der betrokken. Aan het eind van het jaar stonden geen woningen onverhuurd leeg. Op 31 Dec. 1931 waren in de verschillen de groepen totaal 117 woningen van electr. lichtleidingen voorzien, waarvan de geza menlijke kosten 4050 hebben bedragen (hieronder zijn dan begrepen de van huur ders, resp. het P.E.N. overgenomen, nog niet door de vereeniging gecompleteerde instal laties). De administratie voor elk der acht groe pen woningen wordt afzonderlijk gehouden. De winst- en verliesrekening 1931 sluit met a. een voordeelig saldo van 5019,89 voor de woningen in exploitatie voor eigen rekening; b. een nadeelig saldo van 23.471,68 voor de woningen in expl. voor rekening van rijk en gemeente en c. een voor deelig saldo van 4505,40 voor de wonin gen van groep VIII (Boomkampstr. tot Bruinvisstraat en zijstraten, in expl. met een gemeentelijke bijdrage in een ev. tekort groot maximum 1/40 der lasten). Commissarissen stelden voor deze reke ning goed te keuren, terwijl zij zich voorts vereenigden met het navolgende voorstel van het bestuur om: A. van het voordeelig saldo, bedoeld sub. a ad 5019,89 te be stemmen: le. 226,80 voor het uitkeeren van een dividend van vier precent over het aandee- len-kapitaal groot 5670; 2e. f 341,70 voor bestrijding van de kos ten van onderhoud van groep II (Uiten- boschstraat Zuidzijde), voorzoover deze meer hebben bedragen dan daarvoor tot ultimo 1931 was gereserveerd; 3e. het restant ad 4451,39 voor over brenging naar de rekening „Fonds A voor doeleinden in het belang der Volkshuis vesting" overeenkomstig de voorschriften van den minister van arbeid d.d. 2 Aug. 1926. Dit fonds bedraagt alsdan na bij schrijving der gekweekte rente 24010.41 B. het nadeelig saldo bedoeld sub. b ad f 23.471,88 op de gebruikelijke wijze met de gemeente Alkmaar te verrekenen; C. het voordeelig saldo bedoeld sub. c ad 4505,40 over te brengen naar de rekening Fonds B voor doeleinden in het belang der Volkshuisvesting. Dit fonds bedraagt alsdan na bijschrijving der gekweekte rente 28121,67. Ten aanzien van het onderhoud der wo ningen meldt het verslag, dat daarvoor is uitgegeven totaal 15248,51. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 11 September is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week do nachtdienst waargenomen. De Volksfeesten, deze week gehouden zijn begunstigd geworden door schitterend weer en zijn in elk opzicht uitnemend ge slaagd. Den eersten dag werd de tradioneele ring rijderij met paard en kar gehouden waaraan door vele paren werd deelgenomen. De uit slag luidde als volgt: 1ste pr. Pietev Welboren en dame; 2e pr. J. de Ruijter en dame, terwijl de 3e prijs gewonnen werd door den heer F. v. d. Kolk met dame. Voor het grootste aantal ringen waren door de winkeliersver. 2 extra prijzen uitge loofd, nl. een theemeubel en een boekenkast. Winnaar was de heer J. de Ruijter met dame die tevens den 2en pr. gewonnen hebben. Donderdag, den 2den dag, had de hard draverij plaats. Ingeschreven waren 38 paar den waarvan 32 waren opgekomen. De uit slag was als volgt: 1ste pr. Sister Patrick, eigenaar Jac. Kla- renbeek, berijder L. Ensing: 2e pr. Lady Bond, eig. A. van Veen, ber. J. van Leeuwen Jr 3e pr. Queen Ethel, eig. P. J. Bakker, ber. W. Geersens; 4e pr. Oplooper, eig. en ber. KL Bakker. De geldprijzen waren 300, 150, 50 en 25. Voor de laatste leverbare bollenveiling van de bloembollenveiliogsvereeniging West friesland was goede belangstelling met als gevolg, dat de prijzen voor de vroege tulpen nog iets omhoog liepen. De groote maat Bartigon was ook iets grager; daarentegen liep de soort Copland iets terug. Met de aardappelen gaat het nog uiterst slecht; de gewone en Geldersche Schotten, alsmede de Duc zijn op enkele uitzonderingen na absoluut onverkoopbaar. Momenteel is er eenige handel in poot- goed, waarvoor de prijs omstreeks 1-40 bedraagt, en voorts in de consumptiesoorten blauwen en eigenheimers, die het luttele prijsje yan 70 tot 90 ets. per baal opbrengen. De gehouden ylaggetjes^vetkoop, uit gaande van de afdeeling Hoorn van den Bond voor Staatspensionneering heeft 79.45 X opgebracht. Naar we vernemen, wordt het geheele bedrijf van de Melksuikerfabriek alhier, met ingang van 1 October a.s., ten gevolge van de malaise, stil gelegd. Onze oudste inwoonster dezer gemeente, mej. de wed. N. Potveer, is in den ouderdom van 92 jaar, te Limmen overleden. Door een commissie, waarvan het bestuur werd gevormd door de heeren A. G. IJssel- stein, Jb. Druif, A. Kuiper, A. Visser en Jac. Koopmans, werden wij ter vergadering op geroepen, teneinde mede te werken tot de oprichting van een vereeniging, genaamd Plaatselijk Belang. De voorzitter, de heer IJsselstein, zette het doel der vereeniging uiteen. Na allerlei be sprekingen werd bepaald, dat de vereeniging de volgende taak zal hebben: lo. Oprichting van cursussen, zooals han denarbeid, rietvlechten, boekhouden, esperan- to, enz. 2o. Het houden van een huisvlijttentoon- stelling. 3o Het houden van een floralia-tentoon- stelling. Deze twee punten werden- gecombineerd. 4o. Beoefening van sport, zooals korfbal, gymnastiek, enz. 5o Het houden van volks- en kinderspelen. (Zooals bijvoorbeeld met kermis). 6o. Het houden van ijsfeestjes. 7o. Het beoefenen van kinderzang. 8o. Het doen van pogingen om hier een postbode woonachtig te krijgen, bij wien alle postzaken behandeld kunnen worden. 9o. Pogingen te doen, om de tweede post bestelling, zoo die in gevaar komt, te be houden. lOo. Te trachten, om alhier een publieke telefoon mitsgaders doorverbinding te ver krijgen. llo. Verbetering van den polderweg. Besloten werd, een adres aan het polder bestuur te zenden. 12o. Pogingen aan te wenden, alhier een kapper gevestigd te krijgen. Inzake vereenigingsleven werden kinder zang, huisvlijt en floraliatentoonstelling no. 1 geplaatst. Hierna volgde vaststelling van het regle ment. De voorloopige bestuursleden werden met algemeene stemmen gekozen. De contributie is gesteld op minstens 50 ct. per jaar, zoodat niemand financieel bezwaar zal hebben, als lid toe te treden. De Haarlemsche correspondent van het Hbl. meldt: In het begin van dit jaar hebben Ged. Staten van Noordholland zich tot de besturen der gemeenten in deze provin cie (uitgezonderd Amsterdam en Haar lem) gewend met de vraag, te berichten hoe het standpunt van het gemeentebe stuur is t.o.v. een eventueele verlaging van de salarissen van burgemeester, se cretaris en ontvanger in verband met de verlaging van salarissen en loonen van gemeentepersoneel. Het antwoord is zeer uiteenloopend, sommige gemeentebesturen achten een korting, als op de salarissen van het Rijkspersoneel toegepast, juist; andere meenen dat een verlaging moet worden toegepast overeenkomstig die van het personeel in de gemeente; weer anderen achten een vermindering der salarissen niet gewenscht. Ged. Staten stellen zich op het stand punt, dat ook op deze salarissen een korting moet worden toegepast; in wel ken vorm zal nader worden vastgesteld. Echter meenen Ged. Staten dat tot dezen maat: egel eerst kan worden overgegaan, als ook de salarissen en loonen van het provinciale personeel in Noordholland een korting hebben ondergaan. Daarom is thans aan het Georganiseerd Overleg voor het provinciaal personeel een voor stel tot salariswijziging voorgelegd. Als het Georganiseerd Overleg zich met dit voorstel vereenigt, is spoedig te verwachten een herziening der salaris regeling voor burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in deze provincie. (Uitsluitend Ze hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. TE KOOP een marmer blad met TOONBANK, marmeren WEEGSCHAAL met BLOK enz. SCHOUTENSTRAAT 22. OUD PAPIER. Couranten en flesschen te koop gevraagd, worden van huis af gehaald. L. DE JONG, Oudegracht 48, 3e huis v. d. Bloemstraat, Alkmaar. Let op het adres. Prima gebr. Damesrijwiel als nieuw 19, Heerenrijwiel merk „Triumpf", met terugtraprem 18.50, Jongensfiets 16, enz. NIEROP's RIJWIELHANDEL St. Annastraat 41. AANGEBODEN prima gebruikt HEE RENRIJWIEL, 12. ZAADMARKT 17. MOTORRIJWIEL TE KOOP A. J. S. kopkleppen 3 P.K. PERRONSTRAAT 4 B. TE KOOP VOOR OUD: VERLOVINGS RINGEN, gouden HORLOGES en gouden KETTINGS. S. W. VET, Verdronkenoord 5. KISTEN TE KOOP. Fa. v. d. HORST, Langestraat. 3 zeer groote Salamanderkachtel* te koop, in goeden staat, ook per stuk te koop. Moderne Kiuderwagen 9. Alle soorten gebruikte Meubelen, enz J. L. Sostman Jr., Verkooplok., Ridderstr. 10. OUDORPERDIJKJE 8.' Prima Duitsche Piano, z. g. a. n., ge bouwd in pantser, kruissnarig, vollen toon voor slechts 150, pracht eiken piano 185, term. bet. Dekker, Laat 182. TE KOOP zoo goed als nieuw NACHT HOK 1.55 M.1.25, bijbehoorende ren 2.50 M 2.25. UITENBOSCHSTRAAT 2. 4 Mooie Huiskamerstoelen z. g. a. n. 10, prima Brandkast 55, Crapeau- stellen, Bedstellen, Buffetten, Stoelen, Ledikanten, Divans, Spiraalmatrassen, enz., term. bet. DEKKER, Laat 182. VOOR OUD: gouden en diamanten ringen, colliers, kettingen, enz een prima gouden Heerenhorloge 14.25, 1 gouden heerenpolshorloge (Anker) 16 80, DE ROVER's Antiekhandel Boterstraat. Pitspine Nachtkastje met marmeren blad z. g. a. n. 3.50, Waschtafel 1.50, Linnenkast 7.50, mooie Gemakskoffer met pot 5, prima veeren Bed 15, enz. DEKKER, Laat 182. Door omstandigheden te koop een zoo goed als nieuw zwart Mantelpak, maat 48, tegen een aannemelijk bod. Brieven letter J 844 bureau van dit blad. Kachels. Prima gebruikte Godinkachel 10, Salamanderkacheltje 5, emaille Vulkachel 10, prima Vulkachel 7.50, best Fornuis met pijp 6. J. L. SOST MAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10 Wij hebben de iepenspintkevers als belangrijke overbrengers van de iepen ziekte leeren kennen. Maakt men deze insecten nu het leven moeilijk of zelfs onmogelijk, dan moet het aantal achter uit gaan en daardoor zal de kans op nieuwe besmetting van onze iepen ver minderen of ophouden. Hoe kan men nu de ontwkkeling dezer kevers tegen gaan? Theoretisch is de zaak hoogst eenvoudig. Men behoeft slechts er voor te zorgen, dat de kevers geen geschikte broedgelegenheid meer vinden. Wij heb ben gezien, dat zij zich uitsluitend ont wikkelen in de schors van stammen en dikkere takken van zeer zieke, sterven de of doode iepen. Het voorschrift ligt dus voor de hand: Ruim al deze iepen op! De moeilijkheid is alleen, in welk stadium van de ziekte een aangetaste iep voor verwijdering in aanmerking komt. In de eerste plaats is dit het ge val als zoo n iep dood of bijna dood is. Maar er zijn grensgevallen Deze be treffen boomen, die weliswaar zeer dui delijk ziek zijn, maar toch nog eenigen tijd in leven kunnen blijven. Dergelijke boomen kunnen voorloopig gespaard worden en wel zoo lang als hun schors nog niet door de kevers wordt bewoond. Daar dit echter slechts een kwestie van tijd is, beteekent het sparen gewoonlijk uitstel van executie. De tweede moeilijkheid is het verwij deren van de gevelde boomen. Men be denke, dat men met het vellen alleen er nog niet is, want in de schors van ge velde iepenstammen gaat de ontwikke ling der spintkevers nog geruimen tijd door. Zelfs als men boomen kapt, die nog niet door de kevers zijn bewoond en men laat ze ergens liggen of stapelt ze op, dan worden ze onmiddellijk door tal van kevers opgezocht, die zich in de schors boren en zich verder er in ont wikkelen. Zulke boomen werken als een magneet, die talrijke kevers uit de om geving aantrekt. Reeds na betrekkelijk korten tijd, soms een maand na het vellen, storten zij nieuwe generaties van kevers in ontelbare hoeveelheden over de omgeving uit. Hierdoor vindt nieuwe besmetting op groote schaal plaats en hot is dus duidelijk dat zulke versch ge kapte iepenboomen groot gevaar ople veren. Het beste middel om de gevelde boo men voor de ontwikkeling van de spint kevers ongeschikt te maken is het ont schorsen. Dus men trachte dit zooveel mogelijk in de praktijk te brengen, ook wa ar zich moeilijkheden mochten voor doen. Indien mogelijk, moet men de schors verbranden of deze op andere wijze vernietigen. Ook in de dikkere takken kan nog ontwikkeling van den schorskever plaats hebben. Men zorge dus er voor, dat de schors van deze tak ken eveneens zooveel mogelijk onscha delijk worde gemaakt. Zeer dikwijls is vastgesteld, dat b.v. de iepen bij boerde rijen besmet werden, doordat men niet ontschorst iepenhout, van elders aange voerd, op het erf had opgestapeld. Ook kleine hoeveelheden niet ontschorst iepenhout, b.v. voor brandhout, kunnen reeds een ernstig besmettingsgevaar op leveren. Inplaats van het ontschorsen, dat hot meest aanbevelenswaardig is, kunnen de iepen ook onder water worden be waard, mits dit spoedig na het kappen geschiede. Indien nog deelen van de schors boven water uitsteken, gaat ech ter de ontwikkeling van de kevers in deze deelen door. Proeven vanwege het Iepenziekte-comité genomen, om geveld iepenhout op andere wijze tegen de kevers te beschermen, wezen uit, dat be handeling van de stammen met ruwe carbolineum goede resultaten oplevert. De kevers zochten de stammen, die daarmede waren besmeerd niet op. Bo vendien bleef de schors van op deze wijze behandelde stammen er geruimen tijd opzitten, hetgeen voor de gebruiks waarde van het hout van groot belang is. Indien deze methode ook in de prak tijk aan de verwachtingen voldoet, dan zou hiermede de bestrijding van den iepenspirtkever ongetwijfeld een be langrijke schrede verder zijn gebracht. PER SLOEP NAAR MARKEN. I/z Lemmer geland. Een viertal Amsterdamsche jongelieden vatte Dinsdag het plan op per sloep naar Marken te gaan, waar zij door het geven van straatmuziek zouden trachten een daguur te verdienen. Zij kwamen echter in plaats van in Marken in Lemmer terecht. Gemakshalve hadden zij zich achter een sleep laten meevoeren, doch doordat het ver bindingstouw niet sterk genoeg bleek, brak dit af, waardoor de vier jonge mannen ge noodzaakt waren op eigen kracht en met eigen middelen Marken te bereiken. Hierbij speelde tegenwind hun parten, waarbij nog kwam, dat ze naast een heel primitief zeiltje, slechts één roeiriem aan boord hadden, waar mee ze ondanks herhaalde pogingen, niet in staat waren in behouden haven te komen. Toen alle kans om het doel van hun tocht te bereiken moest worden opgegeven, hadden zij zich, vermoeid door hun geweldige ih spanning, maar voor den wind laten afdrij ven het onbekende tegemoet. De Noordhol- landsche kust verdween uit het gezicht; hier en daar zagen zij in de verte een eenzamen Zuiderzeevisscher. Zij waanden zich zelfs op een onmetelijken oceaan. Inmiddels werd het later en later. De dag was al bijna verstre ken,toen zich voor hen uit een hooge schoor steen voordeed, zoodat daar dus land moest zijn, hetgeen de zwervers weer hoopvol stem de. Ook werd spoedig een kustlijn ontdekt. Eindelijk werd het vreemde strand bereikt. Het bleek, dat zij bij Lemmer waren geland. De Amsterdamsche jongens hadden hun avontuurlijken en tevens gevaarvollen tocht zonder ongevallen volbracht, doch zii wa ren zonder noemenswaardige geldmiddelen in een hun vreemde omgeving. Ze meldden zich bij de politie aan voor vrijen terugtocht, waaraan deze evenwel niet kon voldoen. Er bleef dus niets anders over dan in Lem mer te blijven. Twee leden van het gezel schap konden nog zooveel geld bij elkaar zoeken, dat zij op eigen kosten weer per passagiersboot naar Amsterdam konden vertrokken, terwijl de twee achterblijvenden Woensdag de burgerij van Lemmer op vroo- lijke marschen en verschillende „Schlagers" hebben vergast, waarmee zij zooveel hebben opgehaald, dat ze Woensdagavond eveneen» de terugreis naar Amsterdam konden aan vaarden. GRAF UIT STEENTIJDPERK GEVONDEN. Te Eext heeft bij het slechten van een heu vel de heer G. Essing een oud graf gevonden, ter lengte van 2.5 M. en breed 1 M. Het graf lag onder bodem-niveau; de heu vel dateert uit het steentijdperk. Aan dr. Van Giffen te Groningen is van deze vondst bericht gezonden

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9