Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermaebt Jiadumieuws Zeuilleton Stad en Omgeving. Protest tegen het rapport-ïfeelter. Hon(en) fter en dertigste Jaargang. HAANDAG 12 SEPTEMBER DRAISMAVANVALKEMBURQ'S-' e t •iLEVERTR/ p ^•LEEUWARDEN Jfo. 215 1932 Dinsdag 13 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO), f Gramofoonplaten. 9.— AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt. 10.Morgenwij ding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Ensem I,1e Rentmeester m. m. v. Marie Holtrop, voordracht. 12.30 Gramofoonplaten. 1.30 Concert. F. L'oopuitRoeper, piano. Henri Tibbe, viool. 2.15—2.45 Modepraatje. 3. Gramofoonplaten 4.Max Tak: De musi cal comedy en haar persoonlijkheden (Met gramofoonplaten). 5Radio-Kinderkoor zang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte, m. m. v Betty Bienfait, zang en Pierre Palla, piano. 7 30 Dr. M. Th. Hillen: De Griekschc mythologie (II). 8.Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Oude Schlagers. 8.30 Omroep orkest o.l.v. Treep m. m. v. H. Ernst. (Jodel- zang, aan den vleugel Egb. Veen en L. W. Nijland (Intern. Chansons) 10.— Vaz Dias. 10.10 Vervolg Omroeporkest, o.a La Tziga ne, Ganne en Handicapmarsch, Rosey. 11. 12.— Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8. 9 15 en 10.Gramofoonpl. 11.30—12. Godsd. halfuurtje. 12.15 Trioconcert. 1.45 Gramofoonpl. 2.Vrouwenuurtje. 3.3.30 Gramofoonplaten. 4.Gramofoonplaten. 5 30 Orkestconcert. 6.Causerie 6.15 Ver volg concert. 7.107.30 Lezing. 7..45 Cau serie. 8.11.— Orkestconcert m. m. v. piano- solist, ca. 9.15 Vaz Dias. 11.12.— Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's Orkest. 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Moschettto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Scriabin's pianomuziek door L. MacKinnon. 7.10 Lezing. 7.40 Dansmuziek. 8.20 Promenadeconcert uit de Queen's Hall: BBC-orkest m. m. v. solisten o.l v. Henry Wood, o.a. Ouv. „Benvenuto Cellini", Berlioz; uit „Aida", Verdi en Sym- phonie d kl.t. Franck. 10.— Berichten. 10.20 Em. Starkey's orkest en The Three Ginx II.2012.20 Dansmuziek door Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8 05 en 12.20 Gramofoonpl. 3.206.50 Concert door het Pathé-orkest. 7.20 Gramofoonpla ten. 9.05 Radio-tooneel. 10.20 Gramofoon platen, o.a Mazeppa, Liszt. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 3.205.20 Om roeporkest o.l.v. F. Mahler m. m. v. J. Kop pel, viool en V. Fischer, piano. 8.20 Radio- tooneel. 9.10 Radio-strijkorkest o.l.v. Grön- dahl. 11.1012 50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert o.i.v. K. Baule. 11.4012.20 Gramofoonpl 12.20 Concert uit Stuttgart. 1.303.50 Wc- rag-orkest o.l.v. Kühn. 5.206.35 Solisten concert uit Frankfurt. 8.20 Gramofoonpl. (Philadelphia Symphony Orchestra o.l.v. Leopold Stokowski). 8.50 „Aus der Jugend- zeit" (Dans en liederen). Rome, 441 M. 9.05 Concert en Radio- tooneel o.a. Uit „Mignon", Thomas en uit „Die Meistersinger von Nürnberg", Wagner Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.: 12 20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. Walpot. 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Meulemans, o.a. Balletsuite-Glazounow. 10.3011.20 Dansmuziek (gramofoonpl 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o l.v. - Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Walpot, o.a. Berceuse de Jocelyn, Godard en Wiegenlied, Schubert. 10 30 Vervolg ne slot concert. Zeesen, 1635 M. 8.20 Concert uit Leipzig o.l v. J. F. Hess. 9.30 „Aufruhr im Sudan" van O. Rombach en J. Schreiber. 11.—12.20 Oude Dansmuziek uit Hamburg. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Raad dezer gemeente komt op Donder dag 15 Sept. a.s., n.m. 1 uur, bijeen, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. 2. Benoeming eener commissie van vijf le den tot onderzoek der gemeenterekening over 3. Idem van een onderwijzeres aan de Ge meenteschool nr. 4 (Vondelschool) (bijlage 4. Idem van tijdelijke leeraren aan het gym nasium (bijlagen nrs. 130 en 134). 5. Idem van een leeraar aan de Handels avondschool (bijlage nr. 135). 6. Idem van een tijdelijk leeraar aan de Handelsschool (bijlage nr. 137). 7. Idem van een onderwijzer aan de Ge meenteschool nr. 6 (bijlage nr. 138). 8. Voorstel betreffende het uitvoeren van werken in werkverschaffing (bijlage nr. 141). 9. Idem tot vaststelling van een verorde ning houdende voorwaarden voor de gemeen telijke radiodistributie (bijlage nr. 142). 10. Idem betreffende toepassing van de Rijkssteunregeling aan den groven tuinbouw in West-Friesland voor tuinbouwers in deze gemeente (bijlage nr. 139). 11. Idem tot vaststelling van het uitbrei dingsplan „West" en van de daarbij behoo rde bebouwingsvoorschriften (bijlage nr. 12. Idem inzake verplaatsing hoofdpost van de Brandweer (bijlage nr. 143). 13. Idem tot afwijzing van het verzoek om de Vereeniging van hoogere ambtenaren in dienst der gemeente Alkmaar toe te laten tot het Georganiseerd Overleg (bijlage nr. 121). 14. Idem tot aanvaarding van een legaat (bijlage nr. 128). 15. Idem inzake een adres van bewoners van de Popelmanslaan betreffende het ver keer in die straat en verbetering van de be strating (bijlage nr. 132). 16. Idem inzake het adres van de stads- vroedvrouw betreffende het verstrekken van verloskundige hulp aan armlastigen (bijlage nr. 133). 17. Idem betreffende het verzoek van het bestuur der R.K. bewaarscholen inzake af wijking van de voorwaarden omtrent subsi- diëering van het bijzonder bewaarschoolon- derwijs (bijlage nr. 136). 18. Vaststelling verordening gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs en instructie voor het personeel dier school (bijlage nr. 140). naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 46) Eindelijk dan was er in zijn leven een vrouw gekomen, een vorstelijke vrouw, een schoonheid, met een melodieuze stem, en met dat warme, echt vrouwelijke over zich. En de anders zoo keurige Martin gookle zijn klee ren door de kamer en stapte toen op en neer in zijn ondergoed, tot een niesbui hem terug voerde tot de werkelijkheid en de wintersche koude. HOOFDSTUK XIV. Den volgenden dag hadden zij weer cm gesprek met elkaar. Ofschoon December, leek het een warme herfstdag te zijn. et eene einde van het terras baadde in zonne schijn; daar lag Lucilla, in haar lwntmdntel gedoken, in een lage, rieten stoel, die «it het winterkwartier te voorschijn was gehaaia, rustig te lezen. Het k.pje van het mees je kwam van onder een plaid te voo.r^h de kleine, mongoolsche oogjes staard keurend de koude, tochtige wereldm. Martin, die een vrij uurtje had, kwam naar buiten geslenterd en zij, hoorende dat hij vrij was, vroeg hem haar wat gezelschap te hou- - Als ik nu een goede Amenkaansche Was, zei zij, moest ik in mijn auto de streek Ondanks regen en wind een stampvolle zaal. Het rapport-Welter, waartegen al zoo vele protesten zijn opgegaan wij herinneren slechts aan de adressen tegen opheffing der Alkmaarsche rechtbank en aan den landdag van het Personeel in Overheidsdienst on langs in het Heilooër bosch had gister middag tal van ambtenaren, georganiseerd in het A. C. O. P., bijeengebracht. Ofschoon de wind door de straten gierde en de regen de weinige menschen die zich buiten waag den in het gezicht striemde, was de zaal van 't Gulden Vlies geheel gevuld met menschen wier belangen door de conclusies van ge noemd rapport dreigen te worden geschaad, reden waarom zij gevolg hadden gegeven aan den oproep om gezamenlijk te protestee ren. Namens het plaatselijke A. C. O. P. sprak de heer H. van Drunen een kort ope^ ningswoord, waarna de .heer L u b e r t i, se cretaris van het A. C. O. P., uit Den Haag, gelegenheid kreeg tot het uitspreken van een gloeiend protest tegen het rapport. Rede Luberti. Spr. begon met te zeggen, dat het wel eigenaardig is samen te komen om te pro testeere.i tegen een rapport, 't is wel voor he. eerst in de arbeidersbeweging, dat zij zich verzet tegen een advies aan. de regeering, waaromtrent deze nog een standpunt heeft in te nemen. Maar het zit hier in de vraaghoe zal een evenwicht worden gevonden in de ontvangsten en uitgaven van het rijk? Het is hier niet gegaan zooals zoo vaak met een commissie, n.1. dat zij wordt inge steld om van een zaak althans voorloopig af te zijn. Neen, de commissie-Weiter werd in- gesteld om op korten termijn te rapporteeren rondvliegen, maar het is zoo verleidelijk om rustig in de zon te zitten. En ik heb de stad al gezien, ik ben er met Monsieur Bigourdin geweest. Hij is heel trotsch op Brantóme, be weerde Martin. Ik heb mijn hart aan hem verloren, zei zij. Hij is zoo groot, zoo rustig, zoo oprecht, en hij praat over geschiedenis als een dich terlijke professor. Hij is een eenig type van een hotelhouder. Ik houd veel van Bigourdin, zei Mar tin, maar dat type is niet zoo zeldzaam in deze oude hotels van Frankrijk, vooral niet in die, welke gedurende vele geslachten in een familie zijn geweest. In Périgueux is een hotelhouder, die een studie heeft gemaakt van voor-historische oudheden. Dat is heel interessant, zei Lucilla, maar hij kan niet zijn wat Bigourdin is. Dit is het zonderlingste hotel, dat ik ooit gezien heb. Er is hier zoo'n aardige geest in huis. Ik veronderstel, dat u niet uw heele leven hier in betrekking zult blijven, zei zij. Hij beduidde haar, dat deze veronderstel ling juist was. Wat bent u van plan te doen? vroeg zij Hij had willen zeggen: U volgen tot het eind der wereld, maar zijn gezond ver stand gedoogde dit niet. Zij suggereerde hem, dat hij moest gaén reizen. U moest naar Egypte gaan en voelen wat een nietig korreltje we slechts zijn als de eeuwen zoo op ons neerkijken. Dat is zoo gezond voor ons. Ik ga er heen in het begin van het volgend jaar. Ik wil probeeren de woestijn te schilderen. En voor Martin's geestesoog verrezen ka- ver beperking van 's lands uitgaven en, i, wonder, zij heeft daaraan ook voldaan. Van belang is, dat, lang vóór het rapport verscheen, reeds maatregelen werden geno men, die in de richting van de conclusies van dit rapport gingen. De regeering heeft dus welbewust de commissie-Weiter samengesteld en richting aangegeven. Alles wijst erop, dat de regeering thans, nog eer de volksvertegenwoordiging er over heeft gesproken, allerlei dingen begint uit te voeren, die de commissie heeft aangegeven. Daarom is het zeker wel noodig, een protest beweging te volgen tegen de conclusies van het rapport. Brutaal noemde spr. wat De Ned. Werk gever over dit rapport schreef, n.1., dat de ge troffenen alleen in het geweer komen, omdat zij slechts op eigen belang letten. Als de werkgevers en andere machthebbers beseften wat zij van de wereld hebben gemaakt, zou den zij anders spreken en zich daarover schamen. Immers er zijn grondstoffen voor alles in overvloed, de ontwikkeling van de techniek en van het kunnen is tot enorme hoogte gestegen; er zou een paradijs op aar de kunnen zijn, en wat zien wij? Duizenden werkloozen die aangewezen zijn op openba ren steun, maar dien vaak niet krijgen. Is het oogenblik dan niet aangebroken om tot een andere inrichting der maatschappij te komen? En wat doet de regeering? Zij geeft Wei ter ojxiracht slechts eenzijdig' de uitgaven te besnoeien. Maar op leger en vloot wordt niet veel bezuinigd en wat er ten aanzien van de marine werd voorgesteld is nog weer op wensch der regeering opnieuw commissiori- aaal gemaakt. Spr. keurde ten zeerste af de eenzijdige opdracht der commissie en ook, dat zij leger en vloot spaarde. Minister Ruijs sprak voor de radio wel over noodzaak van opofferingsgezindheid, maar zei de heer Luberti waar blijft hij met een belasting op de weelde? Deze zou heele kapitalen kunnen opbrengen. En waar om komt de minister niet met een voorstel tot een algemeene crisisheffing? Zelfs op dit oogenblik zijn er nog 'heele groepen, die flink verdienen, en de contingen- teering e. d zullen nog evenzeer voor velen groote winsten brengen. En dan, wat te zeg gen van hen, die onnoodige renten vragen van hun kapitalen, ten laste van gemeenten, waar die kapitalen volkomen safe zijn? Betere controle op de belastingen zou eveneens heel wat kunnen opbrengen Maar om dit alles bekommert de regeering zich niet. Eerste plicht van de regeering was geweest om de werkloozen aan werk te hel pen, waarvoor vele wegen reeds zijn aan gegeven. Zij zou daarmee de volkskracht heb ben kunnen bewaren en verhoogen, en nu is niet onder cijfers te brengen de schade, door de deprimeerende werkloosheid toegebracht Voor deze regeering is het evenwel niet de mensch, waarvoor hare maatregelen gelden, maar alleen de begrooting. Verschillende jaren zijn er groote overschotten geweest en thans, nu de uitgaven grooter worden dan de inkomsten, wilde de regeering voorstellen op korten termijn om de uitgaven te doen dalen. Opmerkelijk is, dat chr. en andere recht- schen zich beijveren om de commissie-Welter „liberalistisch" te noemen (ofschoon de heer Weiter r.-k. is). Wel is juist, zei spr., dat de commissie zeer eenzijdig is samengesteld, wat een reden moet zijn om ook in de kringen der hoogere ambtenaren op doorwerking van de demo cratie aan te sturen. En de voorstellen, die de commissie deed? Ieder ander, -heel wat minder ontwikkeld, zou met eenzelfde opdracht tot dezelfde conclusies komen: vermindering van het aantal ambte naren, verlaging van salarissen, enz. Alsof zij geen verstand heeft van cijfers! Zij hakt en slaat maar in het rond zonder op de gevolgen te letten inplaats van te zoeken naar wegen, ■die zouden kunnen leiden tot verhooging van het welzijn van het heele volk en de gelden te halen, waar zij te vinden zijn. Na een korte pauze vervolgde de heer Luberti zijn rede. Met een voorbeeld gaf hij aan, hoe z.i wordt bewezen, dat de com missie-Welter geen verstand heeft van cijfers. Spr. doelde hier op de zinsnede in het rap port over den toegenomen schuldenlast der gemeenten. Als een eenvoudige klerk had gedaan wat de commissie-Welter deed, zou hij een geweldigen uitbrander hebben ge kregen. Want waardoor zijn de schulden ge stegen? Door de uitbreiding der terreinen, waarop de gemeenten zich bewegen: gas, electriciteit en zooveel meer. Dit wijst op een gezond bestuur in plaats van een afkeuring te verdienen. meelen en pyramiden en zandvlakten en mooie zonsondergangen en hij zei, dat hij zijn ziel zou willen geven om Egypte te zien. Egypte is wel een ziel waard, lachte zij. Zijn eigen woorden en haar antwoord wer den opeens uit zijn geest verdreven door een groote vetvlek, die hij ontwaarde op één van zijn broekspijpen. Een pak, dat een bedien de drie of vier maanden draagt in de uit oefening van zijn beroep, ziet er in het zon licht niet op zijn voordeeligst uit. Hij kruiste zijn beenen over elkaar om de vlek te verbergen. Toen ontdekte hij dat een van zijn overhemdsknoopjes voortvluchtig was en hij voelde dat Lucilla hem spotachtig aankeek, zoodat hij het niet waagde haar blik te ontmoeten. Maar na eenig nadenken begreep hij dat zij die vetvlek al lang gezien moest hebben en dat zij hem gevraagd had om wat met haar te praten, was het bewijs dat zij om al die uiterlijkheden niet veel gaf. De vraag is, vervolgde hij, of mijn ziel zooveel waarde zou hebben om mij een biljet naar Egypte te bezorgen. Ze glimlachte even. Nu het zonlicht vlak op haar gezicht viel, zag hij dat ze bruine wimpers had. In alle geval, hernam zij, waar een ziel is, daar is ook een weg. Ze nam een sigaret uit een gouden koker tje, dat bij haar lag, en Martin bood haar dadelijk een lucifer aan. Geld doet het hem niet, zei zij. U vindt het misschien vreemd dat een Araeri- kaansche dat zegt, maar het is de ziel, die groote dingen tot 6tand brengt en het geld is een bijkomende omstandigheid. En waar wij 1 trotsch op zijn, dat is niet het geld, maar de Tegenover de toegenomen schulden der gemeenten staan groote bezittingen aan fa brieken. gronden, enz. De klacht der com- roissie-Welter is dus absoluut onjuist. En toch wil zij rigoureuze maatregelen om de uitgaven der gemeenten te beperken. Spr. waarschuwde, dat het streven der commissie en der regeering naar loonsver laging voor de ambtenaren niet gaat alleen tegen deze menschen, maar een streven is tot verlaging langs de heele linie van werk nemers. Daarom moeten de ambtenaren be denken. dat zij met al die anderen één geheel uitmaken en zich dus met dezen hebben te verzetten tegen eiken aanslag. Spr. citeerde het rapport om dat verband tusschen de amb tenaren en anderen (werkloozen) aan te toonen. De commissie-Welter gaf hier een les in den klassenstrijd, zooals de ambte naren dien nog niet altijd voelen. Dat de ambtenaren geen offer zouden wil len brengen als dit noodig is. ontkende spr. met verwijzing naar het verleden. Echter, zij moeten weten, dat dit offer komt waar het behoort en het moet niet gevraagd worden om anderen in hun bezit te laten. En zoo lang er geen weeldebelasting is en geen crisishefing wordt ingesteld, zullen wij ons verzetten tegen salarisverlagingen, die slechts dienen cm belastingverhooging voor de kapitalisten te ontgaan. In dit erband deelde spr. mede, dat er in „het rijke Den Haagnog slechts zes opcenten worden geheven op de vermogensbelasting en toch wil men daar ook verlaging van loonen van het gemeente- personeel. Spr. ontkende dat het gevraagde offer thans noodig is: het toenemende autoverkeer (ook van particuliere luxe-wagens), de vele feestelijkheden e.d. bewijzen dat. Personeel-inkrimiping keurde spr. sterk af, omdat het leger der werkloozen daardoor weer vergroot wordt en dus anti-maatschap pelijk zou zijn. De commissie-Welter vond daarvoor wel een mooi woord, het zou „psv- chologisch werken", maar dat is slechts om een slechte zaak goed te praten. Beter dan ambtenaren te ontslaan en dien sten in te krimpen zooals b.v. de postbe stellingen met verlenging van werktijden voor anderen (in Alkmaar zelfs van ongeveer 8 uur 's av. tot 7 uur in den volgenden morgen, iets wat een particuliere werkgever niet zou durven verlangen) kon de regeering haar bemoeiingen beter uitbreiden; velerlei terrein is daar nog bij uitstek geschikt voor. Een betere controle op de belasting is b.v. zeer noodig. In dit verband hekelde spr. de jongste mi- nisterieele besluiten ten aanzien van het per- sonel der rijksopvoedingsgestichten (verla ging in salaris en ambtelijke degradatie.) Wij hebben ons hiertegen verzet, zei spr en hebben hoop dat het iets zal baten. De werkloozen-uitkeeringen, door Weiter genoemd als zijnde 26, zijn sterk overdre ven, want nergens zijn zij hooger dan 22.50 en in haast alle gemeenten zijn zij lager. „Schande", werd er uit de vergadering ge roepen, toen de heer Luberti citeerde wat het rapport Weiter schrijft over de werkloozen. De heer Luberti onderschreef dezen uitroep en zei, dat hij de leden der commissie en hun verdedigers wel eens eenige weken in den „steun" zou willen zien meeloof>en. Dan zou den zij wel anders leeren denken. Het heele rapport is één kapitalistisch ge doe, zei spr., zoowel wat ten aanzien der loontrekkenden is gezegd als over het onder wijs en andere onderdeelen. 't Is alles door trokken van de kapitalistische gedachte. Hoe is dit alles mogelijk? Doordat er nog zoovele groepen Nederlandsche werkers be- hooren tot het volgzame deel. Zoolang dat nog zoo blijft, zal men van kapitalistische zijde steeds weer durven aanvallen datgene wat door de arbeidersklasse na veel strijd is veroverd. Daarom is het uw taak; zei spr, om te pogen die menschen te brengen aan onze zijde. Wel zijn er velen bij ons gekomen uit de kringen der r.-k. en andere rechtsche partijen, maar er blijven daar nog altijd te veel trouwe volgelingen der rechtsche regee- ring. Sterk wekte spr. op, om in gesloten drom men op te trekken naar de groote demonstra tie op '25 Sept. te Amsterdam. Gestreden moet worden tegen de groote verdeeldheid op vakvereenigingsgebied hier te lande. Een goed voorbeeld van eenheid noem de spr. het optreden van de opvarenden van het stoomschip „Rotterdam". Als de andere organisaties even eensgezind waren, zou het rapport-Welter allicht niet zijn verschenen en zou een maatschappij kunnen worden opge bouwd, die tot welzijn van het heele volk zou leiden. ziel, die de natie bij elkaar houdt. En dat bedoelde ik, toen ik zeiwaar een ziel is, daar is ook een weg. Terwijl ze sprak verloor haar gezicht de gewone kalme uitdrukking, het werd geani meerd, haar oogen straalden en ze begon sneller te spreken. Martin kon zijn oogen niet van haar af wenden. Hij zag in haar een vrouw, die tot groote dingen in staat was en zij scheen het zelfde van hem als man te denken. U hebt mij den weg naar Egypte ge wezen. Daar ben ik blij om, zei Lucilla. Zie maar eens naar mij uit als u er bent. Het lijkt zoo groot, maar dat is het niet. Cairo, Luxor, Assouan, Semiramis-hotel in Cairo is mijn adres. En toen begon zij te praten over dat ver wonderlijke land, over het geheimzinnige van de woestijn, over de ondoorgrondelijke goden beelden van graniet. Groote kennis en en thousiasme spraken uit haar woorden. En uit enkele kleine gezegden bleek haar ruime blik op het leven. Niet alleen was ze zoo bekoorlijk, haar vurige geest werkte stimu- leerend op Martin, wiens eigen geest zoo lang in diepen slaap gedompeld had gelegen. Nog nooit was hij in aanraking geweest met de zeer ontwikkelde vrouw uit de groote we reld. Onwillekeurig vergeleek hij haar met Corinna, die in de eerste dagen van hun pelgrimstocht hem verbijsterd had, met haar vele kundigheden. Zij had een vlug ver stand, maar weinig diepte, en ze streek gauw neer op een klip, als dit haar veiliger leek. Maar Lucilla zwom vrij uit in den wijden Oceaan. vr j Resolutie. Na deze met daverend applaus beloonde rede ook tijdens het uitspreken ervan werd herhaaldelijk geapplaudisseerd las de heer Van Drunen de volgende resolutie: „De openbare gewestelijke protestvergade ring van het A. C. O. P., gehouden op Zon dag 11 September 1932, te Alkmaar; gehoord de uiteenzetting over het rapport van de commissie-Welter; neemt met verontwaardiging kennis van het voorstel van die commissie om de uïtkee- ringen aan de werkloozen, welke reeds thans voor een allersoberst levensbestaan nauwe lijks voldoende zijn, sterk te verminderen; komt er ten krachtigste tegen op, dat de commissie in haar voorstellen zonder meet uitgaat van de opvatting dat tekorten op de rijksbegrooting moeten worden gedekt door verlaging van de loonen ert salarissen van het rijkspersoneel en de onderwijzers; verzet zich ten sterkste tegen de •voorge stelde aantasting der gemeentelijke autono mie betreffende de loonen en salarissen en verdere arbeidsvoorwaarden van het perso neel en de daaruit voortvloeiende ondermij ning van het georganiseerd overleg; stelt vast, dat uit vrijwel alle voorstellen van de commissie blijkt, dat zij van de voor opgezette meening is uitgegaan, dat de so ciale bemoeiingen van den Staat en zijn on< derdeelen belangrijk moeten worden inge krompen en dat de geheele arbeidersklasse door een drastische verlaging van het levens peil moet worden teruggeworpen in de kom mervolle omstandigheden, welke zij door een voortdurenden, taaien, opofferenden strijd aanzienlijk heeft weten te verbeteren; van oordeel, dat vooral deze strekking van het rapport de duurzame belangen van de geheele arbeidersklasse bedreigt en het krach tigste verweer gebiedend noodzakelijk maakt; protesteert reeds bij voorbaat tegen eventu- eele geheele of gedeeltelijke overname van de voorstellen door de regeering; betuigt zijn volledige instemming met de actie van het A. C. O. P. tegen het rapport- Welter; besluit deze motie aan het A. C. O. P.-be- stuur te zenden met verzoek haar aan de re geering, de Staten-Generaal, de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken en de pers te doen toe komen; en gaat over tot de orde van den dag". Deze resolutie werd onder applaus met al gemeene stemmen aangenomen. De heer Van Drunen sloot hierna de bijeenkomst met een aansporing om in eigen kring over de rede van den heer Luberti te spreken en te protesteeren tegen het rapport- Welter, opdat het verweer krachtig zal zijn, als straks de regeering met voorstellen tot bezuiniging bij de volksvertegenwoordiging zal komen. INGEKOMEN PERSONEN. Echtg. P. van Dijk, huishoudster, R.K., en dochter, van Amsterdam naar Wildemanstr. 5. M. Pranger, l.l.verpl., N.H., van Noord- scharwoude naar Kruislaan 14. A. J. Wa- gendrever, metaalbewerker, R.K., van Heiloo naar Oudorperdijkje 5. H. I. J. Cox, d.b., R.K., van Eindhoven naar Nassaulaan 41. Wed. J. Schoenmaker en dochter, kantoorbe diende, N.H., van Heiloo naar Kennemer- straatweg 70. C. Butter, z.b., N.H., van Nieuwe Niedorp naar Kruislaan 14. Echtg. P. J. Bakker en zoon, N.H., van Ned. Oost-Indië naar Westerweg 71. G. Wes- trik, dienstbode, N.H., van Nieuwleusen naai Limmerhoek 12. A. C. Schuitemaker, kan toorbediende, N.H., van Beemster naar Corf- straat 55. P. F. Kuijjoer, onderwijzer, R.K., van Nieuwkoop naar Zeglis 39. H. Rijs, monteur, van Zijpe naar Leeghwaterstraat 19. Echtg. J. Colijn, en zoon, geen, van Soerabaja (N.O.I.) naar Jaagpad 34. Wed. C. Keg, z.b., geen, van Amsterdam naar Kruislaan 14. Echtg. D. Steeman, z.b., R.K., van Heiloo naar Eikelenbergstraat 52. A. de Groot, metselaar, R.K., en gezin, van Oudorp naar Kanaaldijk 23. C. Dijt en echtg., z.b., R.K., van Bergen (N.H.) naar Friescheweg 8. A. J. Jonkman, smid, geen, van Utrecht naar Eilanaswal 1. A. Groot, z.b., N.H., van Wormerveer naar Kruislaan 14. M. Seehaus, huishoudster, E.L., van Barsingerhorn naar Achterweg 2a. Wed. P. de Vries, geen, van Haarlem naar Kruis laan 14. L. Barentsen, z.b., en gezin, G.K., van Schagen naar Dahliastraat 13. R. G. Oud, dienstbode, R.K., van Berkhout naar Laat 144. A. H. M. Schulpen, chauffeur, R.K., van Oudorp naar Verdronkenoord 12. J. C. M. Hepp>enhuis, religieuse, R.K., van Amersfoort naar Oudegracht 204. A. M. G. ter Laare, bewaarschoolonderwijzeres, van Amersfoort naar Oudegracht 204. L. Na eenigen tijd begon ze rillerig te wor den. De zon was om den hoek verdwenen en grauw lag het terras. Het stralende van den korten winterdag was voorbij. Ze nam Heliogabalus onder den arm en ging naar binnen, gevolgd door Martin, die de plaids droeg. Wilt u me thee laten brengen in mijn aardige kleine zitkamer en wilt u Félise vra gen mij gezelschap te houden? Verdere gesprekken had hij niet met haar. Des avonds kwam een gezelschap automobi listen, die verschillende dranken bestelden, zoodat hij onafgebroken bezig was en niet naar het café kon gaan. Den volgenden morgen vertrok Lucil la naar de Riviera. Zij nam de route over Toulouse, Carcasonne, Narbonne en langs de kust. Tot Martin's verwon dering ging Félise mede voor een dag of tien, veertien. Dit plannetje was den vorigen avond laat opgekemen en be sproken en op haar aardige manier, met haar lieven glimlach, had Lucilla, het voorstel doende, alle bezwaren weggecij ferd. Kleeren! Ze had veel meer dan ze noodig had. Félise zou nooit de reis te rug alleen kunnen doen. Treinen, die niet correspondeerden, de reis was te lang. Het was gemakkelijker om van Parijs naar Moskou te gaan dan van Monte Carlo naar Brantóme. Lucilla lachte. Cook was er immers. Zij zou aan een man van Cook met koperen knoopen en met gouden letters op zijn pet opdragen om Félise goed af te leve ren thuis. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5