Agenda £aatste Aecichten 3SimmtCand Jójdschciftm lüeec&ecidvt Jiheepstijdingea Stad ett Omgeving, £and: en Sjiwlkum NA DE ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. De commissies, die blijven voortbestaan. Zitting van den Rijksdagcommis sie ter bescherming van de rech ten der volksvertegenwoordi ging. DE VLIEGENDE FAMILIE HUTCHINSON GEVONDEN. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Overzicht. i o s c o p e n. l oscoop Harmonie, tot en met Woens- des av. half 8 hoofdnummer Jij wordt 1 vrouw (rom.), hoofdrollen Willy Fritsch «kamille Hom. Toegang boven 18 jaar. Linema Americain, tot en met Donder- elken avond half 8 hoofdnummer Eine ht im Grand Hotel (rom.), hoofdrol ~tha Eggerth. Toegang boven 18 jaar. ictoria-theater, tot en met Donderdag 15 ■ut. eiken avond half 8 hoofdnummer Es r einmal ein Walzer (operette); hoofd- en Martha Eggerth, Rolf von Goth en i st Verebes. Toegang voor eiken leeftijd. /oensdagnamiddag half 3, vertooning r ndprogramma. Alkmaarsch Bioscoop-theater, tot en met -.nderdag eiken avond half 8 hoofdnummer ?t donderend geweld (drama uit het Wes- i), hoofdrol Richard Arlen. Toegang voor i e leeftijden. Dinsdag 13 September. 9—12 en 1.30—3.30 uur, Stedelijk Mu- m Breedstraat. 3.30 uur, 't Gulden Vlies, Ned. Vakcentra en Bestuurdersbond Alkmaar N. V. C., I )testvergadering tegen het rapport-Wel ter 3 uur, Steenenbrug, openlucht-samenkomst s iads-zending. Woensdag 14 September. 9—12 en 1.30—3.30 uur, Stedelijk Mu- r um Breedstraat. Donderdag 15 September. 9—12 en 1 30—3.30 uur Stedelijk Mu- :um, Breedstraat. 7.45 uur, Harmonie, bridgewedstrijd. Vrijdag 16 September. 9—12 en 1.30—3.30 uur, Stedelijk Mu- eum Breedstraat. 8 uur, opening Floralia- en huisvlijtten toonstelling te Schermerhorn. Zaterdag 17 September. 9—1 uur, Stedelijk Museum, Breedstraat. Floralia- en huisvlijttentoonstelling te Schermerhorn in de zalen van Schreuder en v. d. Oord. Zondag 18 September. Floralia- en huisvlijttentoonstelling te Schermerhom in de zalen van Schreuder en v. d. Oord. artikel 33 van de Rijksgrondwet verplicht mij het woord te geven. Hij heeft mij dit gewei gerd. Ik verzocht voor de tweede maal het woord Dit werd opnieuw geweigerd". Hierop overhandigde ik den Rijksdagpresi dent het ontbindingsdecreet van den Rijks- president daar ik onder deze omstandigheden niet de mogelijkheid had het voor den Rijks dag zelf voor te lezen. Op het oogenblik van de overhandiging van dit decreet was, vol gens de bepalingen van de Grondwet d< Rijksdag ontbonden. De stemmingen die de Rijksdagpresident daarna heeft doen plaats vinden, zijn ongrondwettig en daar mede niet rechtsgelig. Door dit optreden zal het Duitsche Volk begrijpen dat het de Rijks- regeering door ongrondwettig handelen van den Rijksdagpresident onmogelijk is gemaakt rekenschap af te leggen voor het volk over de afgeloopen drie maanden en haar program ma voor de toekomst mede te deelen. Het is mij onmogelijk gemaakt vanaf deze tribune over de levensproblemen der natie en over den strijd om de gelijkgerechtigdheid datgene te zeggen wat de Rijksregeering op dit uur aan de andere mogendheden te zeggen had De communistische uit Moskou hierheen ge komen afgevaardigde Klara Zetkin is door den Rijksdag met aandacht bij haar declama ties aangehoord, de verklaring van een nationale regeering echter weigert het Duit sche volk ook maar aan te hooren. Dit op treden van den Rijksdag stel ik ten aanhoore van het Duitsche Volk vast. Op dit uur stel ik er prijs op het volk, thans langs dezen weg, opnieuw rekenschap te ge ven van de tot dusverre door de regeering gedane handelingen en het verdere doel dat zij in het belang der saneering van het volk nastreeft. De Rijkskanselier schetste den strijd van het Duitsche volk voor vrijheid en gelijk- gerechtigheid. Dit zijn de eenige grondslagen voor de samenwerking met het buitenland. „Wij kunnen ons onmogelijk als een volk van den tweeden rang laten behandelen". Von Papen zeide, dat het antwoord van Frankrijk het vraagstuk der gelijkgerechtigd heid niet nader tot een oplossing heeft ge bracht en dat de Duitsche regeering zal be raden wat thans te doen staat. Hij sprak van de „gigantische poging" de werkloosheid te overwinnen, de maatregelen der regeering, die niet beoogen de sociale instellingen af te breken, doch integendeel deze voor de toe komst te behouden. En met nadruk besloot hij dit deel van zijn betoog, dat het gaat om „arbeid en brood". Zoowel tegen de Communisten als tegen de Nationaal-socialisten keerde von Papen zich scherp, verfoeiend elke nieuwe coalitie, elk nieuw compromis. De „zuiver formeele demo cratie heeft afgedaan" en hij kondigde in samenwerking met de landen een grondwets wijziging aan, die het mogelijk zal maken, dat de Rijksregeering boven de partijen staat. Hierbij zal tegelijk de verhouding tusschen het Rijk en Pruisen opnieuw geregeld wor den. Met het land toe te roepen „Met Hin denburg en voor Duitschland" eindigde von Papen zijn rede. Het was in deze zoo belangrijke uren niet alleen voor Duitschland, doch voor ge heel Europa een historische gebeurtenis. Ongecorrigeerd Tal van afgevaardigden waren heden morgen in het rijksdaggebouw aanwe zig, en in de wandelgangen en in de gangen naar de fractiekamers werden de gebeurtenissen van gisteren druk be sproken. De beide commissies, die na de ontbinding van den rijksdag blijven voortbestaan, de commissie voor buiten- landsche zaken en de commissie tot be scherming van de rechten der volksver tegenwoordiging tegenover de rijksre geering. bekend als Überwachingsaus- schutz vergaderden vandaag allebei. De laatst genoemde commissie kwam om 11 uur onder voorzitterschap van den soc dem. afgevaardigde Löwe bijeen ter behandeling van de grondwettelijke zijde van de gebeurtenissen van giste ren in den rijksdag. De rijksminister van binnenlandsche zaken en de rijksminis ter van justitie, hebben aangekondigd, dat zij de commissiezitting zullen bijwo nen! De commissie voor buitenlandsche zaken komt hedenmiddag om drie uur bijeen, onder voorzitterschap van den nat. soc. dr. Frick. Op de agenda staan de overeenkomst van Lausanne en de ontwapeningskwestie. De soc. dem. en de centrumfractie zijn hedenmorgen om 10 uur in vergadering bijeen gekomen, terwijl de Duitschnationale fractie tegen 12 uur in het gebouw van den Pruisi- schen landdag vergaderde. De nat. soc. fractie vergadert ten huize van den rijksdagpresident Goering. De Rijksdagcommissie ter bescher ming van de rechten der volksvertegen woordiging tegenover de rijksregeering is hedenmorgen om 11 uur onde,- voor zitterschap van den gewezen rijksdag- president; Löwe, soc. dem., bijeen geko men. Als vertegenwoordigers der regee ring was de departementsdirecteur dr. Gottheimer aanwezig. Ook de president van den rijksdag Goering en de gezont von Praeger als vertegenwoordiger van de landen waren tegenwoordig. Bij den aanvang der zitting heeft de departe mentsdirecteur een lange verklaring afgelegd, waarin hij het standpunt der rijksregeering uiteen zette. Met de over handiging van de oorkonde is de ont binding van den rijksdag van kracht geworden. Aan alle verdere werkzaam heden van de nog in vergadering bijeen zijnde afgevaardigden ontbreekt hier mede de grondwettige basis. Besluiten van den rijksdag in zake de opheffing van de noodverordening van 4 Septem ber j.1. en het opzeggen van het vertrou wen aan de regeering zijn derhalve niet genomen. De Engelsche trawler „Lord Talbot" heeft in een telegram aan de reederij van het schip te Aberdeen medegedeeld, dat de traw ler het vliegtuig van den Amerikaanschen vlieger Hutchinson en zijn vliegende familie heeft gevonden. Het telegram luidt als volgt; „Reikjavik 1 uur 's morgens. Hebben Hut chinson gevonden. Verleenen hulp. Zullen Hutchinson en zijn begeleiders met het aan breken van den dag redden". HET CONFLICT IN DE KOOPVAARDIJ. De „Veendam" te Rotterdant. Hedenmorgen om half negen meerde het s s. Veendam van de Hol land- Amerikalijn aan de Wilhelminakade te Rotterdam. Ordemaat regelen behoefde de politie deze maal niet te nemen. Hedenmiddag is het personeel afge monsterd. JULIUS RÖNTGEN OVERLEDEN. Hedennacht is in den ouderdom van 77 jaar in het diaconessen-ziekenhuis te Utrecht, waar hij een operatie heeft ondergaan, overleden de bekende musicus dr. Julius Röntgen. Julius Röntgen werd op 9 Mei 1855 te Leipzig geboren. Zijn opleiding voor piano kreeg hij van Louis Plaidy en Carl Reinecke, voor compositie bij Moriz Hauptmann, E. F. Richter en Franz Lachner. Röntgen was, al werd hij te Leipzig ge boren, Nederlander van geboorte. Zijn vader. Engelbert Röntgen, een bekende violist in die dagen, had zich te Leipzig gevestigd. Met Julius Stockhausen begon hij in 1873 een concertreis als klavier-virtuoos en bege leider, welke excursie tot resultaat had, dat de aandacht van de muziekautoriteiten in Nederland op hem gevestigd werd. In 1877 volgde dan ook zijn benoeming tot leeraar aan de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam. In 1888 werd hij tevens directeur van de Amsterdamscbe Vereeniging dier Maatschap pij en van Felix Meritis, welk ambt hij tot 1898 vervulde. Hij was lid van de staats commissie voor Toonkunst. Sedert de oprichting van het conservato rium, waarvan hij mede-oprichter was, is Röntgen aan deze instelling hoofdleeraar in bet klavierspel; in 1913 werd hij tot direc teur benoemd, als opvolger van Daniël de Lange. Als piano-solist trad hij ook na zijn vestiging te Amsterdam herhaaldelijk door geheel Europa op. Als uitvoerend kunstenaar verwierf hij echter den grootsten roem in zijn hoedanigheid van begeleider van Joh. Mes- schaert, dien hij op al zijn concertreizen ver gezelde. Hij componeerde: voor orkest Noorsche ballade (Óp. 36), Suite „Aus Jotun- heim", Symphonie Bcs-dur, „Liedje van de Zee" (Op. 45), Oud-Nederlandsche dansen (Op. 46) voor koor en orkest, „Gebet" (Op 27), „Sturmesmythe" (Op. 31), een piano concert (D-dur Op. 18), voorts kamermuziek werken, pianostukken, liederen, en opera Agnete (1913) met bewerkingen van oud- Nederlandsche hoerenliedjes, volksliederen, dansen enz. Aan de universiteit te Edinburgh werd hem het eere-doctoraat verleend. CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Een vergadering van het tramweg personeel. Zondag werd te Breda door bovengenoem de organisatie een buitengewone vergad.--1'"* gehouden voor het tramwegpersoneel, Mededeelingen werden gedaan over de be sprekingen welke gevoerd zijn met de veree niging van werkgevers op tramweggebied. De verkiezing van een definitief vak- froepsbestuur- had tot resultaat dat de heeren Rovers, J. v. Rooyen, C. van Slooten en A. Snoeren, resp. te Rotterdam, Doetinchem en Breda, werden benoemd. Verschillende voorstellen, betrekking heb bende op de positie van het tramwegperso neel, werden aan eene bespreking onderwor pen, waarna het bestuur opdracht ontving zich met de autoriteiten in verbinding te stellen. Met algemeene stemmen werd tot oprich ting van een werkloozenfonds besloten. De daarvoor noodige maatregelen zullen door het bestuur worden genomen. VAN EEN NOG RIJDENDEN WAGEN GESPRONGEN. Terstond gedood. Gisteravond heeft op den Helmondscheweg even voorbij de spoorlijn te Mierlohout een ongeluk plaats gehad, dat den 48-jarigen gepensionneerden arbeider G. Verhees het leven heeft gekost. V. was den laatsten tijd werkzaam bij de firma Bokken te Helmond, welke firma de vorige week met haar tenten op de E.M.I.T.O. te Eindhoven stond Giste ren was men bezig een feestzaal naar Hel mond over te brengen. Ongeveer 11 uur kwam de tractor met aanhangwagen flink beladen van Eindhoven af en ook V. had op den wagen plaats genomen. Nabij zijn kosthuis zou de wagen stoppen om V. eraf te laten stappen. Vijf en twintig meter vóór zijn kost huis echter en vóórdat de wagen stilstond, sprong V. eraf met het noodlottige gevolg, dat hij onder den wagen terecht kwam. De wielen gingen hem over het hoofd. De man was bijna onmiddellijk dood'. EEN VALSCH GELD-FABRIEK. Communistisch praktizijn gear resteerd. De laatste weken waren te Rotterdam voortdurend valsche guldens en kwartjes in omloop gebracht, meldt „De Tel." Eenige ioomijsventers hadden aangifte gedaan, dat zij valsche guldens in ontvangst hadden ge nomen. Het signalement, dat zij van hun klant gaven, wees er op, dat men daarbij steeds met denzelfden uitgever te doen had. Daardoor leidde het spoor naar een 29-jari- gen praktizijn in de Kokerstraat, een com munist, die reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking is geweest.' Er werd huiszoeking gedaan in zijn wo ning, waar men hem aantrof. Men vond toen een volledige installatie voor het maken van valsche guldens en kwartjes, doch valsch geld kon men niet vinden. Wel ontdekte men een heele partij munten, die in een vergevor derden staat van voorbereiding waren om eens den vorm van kwartjes aan te nemen. Doch kwartjes waren het nog niet. De man ontkende valsch geld te vervaardi gen. Hij ontkende eveneens ooit valsch geld te hebben uitgegeven en gaf voor de „fabriek" te gebruiken voor het maken van broches. In beslag werden genomen o.a. een stel matrijzen en een pers- De man is door de roomijsventers herkend. -' De praktizijn zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. DE ZIEKTE VAN WElL. In totaal hebben zich te Rotterdam 82 ge vallen van de ziekte van Weil voorgedaan Het aantal sterfgevallen is gestegen tot zes. schiedt langs het kantoor der invoer rechten te Roosendaal en <Jac het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst verklaart, dat de betrokken zending sreen gevaar voor besmetting oplevert. St.ct.) VAN BEINUM EN DE POES. Men schrijft aan het Hbld.t Zondagavond in het Concertgebouw. Het orkest bereidt zich voor op de vertolking van Bruckner's eerste symphonie; volksconcert; zaal geheel gevuld. Violen, cello's worden afgestemd, strijkstokken worden in serie ge plaatst. Van Beinum grijpt den kleinen staf. De stok daalt, een ferme tik maant tot stilte. Een tweede tik vraagt dringend om volle aandacht. Het is benauwend stil in de zaai, er wordt nauwelijks geademd de Bruck- ner-symphonie zou beginnen. Doch juist vóór den inzet na den tweeden tik, werd op het podium een ongepast „miauw" gehoord Waar precies zat die muzikale „outsider" ver scholen? Ziet, Van Beinum hoorde, zag en overwon ten slotte een poes, een leven de poes, die op een meter afstand van den dirigent had „plaatsgenomen". Het audito rium schaterde, het orkest lachte beleefd heidshalve mee. Van Beinum, onverschrok ken, elimineerde schielijk het muzikale beest. Na een wijle keerde de dirigent triomfante lijk naar zijn katheder terug. Weer zag het publiek des dirigents rug. En tik, een tweede, Bruckner's symphonie en vaag nog, als een verre echo, 's poesjes zacht „miauw". Ik maak alles. „Ik maak alles" is de titel van een perio diek, die voor Nederland geheel nieuw is en zeker voor een groot deel van onze bevolking een welkome verrassing zal worden. Zooals de titel reeds aanduidt, is het werk bestemd voor het huisgezin. Wanneer wij bij voorbeeld de drie verschenen deeltjes eens nabladeren, dan ontdekken wij een zeer rijken inhoud. Men leert er op zeer populaire wijze uit, hoe men zelf een kamer kan behangen, hoe men een costuum moet oppersen, hoe men schilderwerk moet verrichten, hoe men bij voorbeeld een boekenkast, een poppenhuis, een opklaptafel zelf maakt, hoe men een stoel, een canapé enz. zelf opnieuw kan over trekken. Wij doen hier slechts een greep uit den rij ken inhoud. Doch verder mogen we nog wel wijzen op de zeer duidelijke teekeningen, die elk werkje nog eens duidelijk maken en ten slotte is een compliment voor de fraaie werk- teekeningen zeker niet misplaatst. Wanneer wij echter zeggen, dat deze uit gave alleen voor het huisgezin bestemd is, zijn wij onvolledig. Het is bestemd voor iedereen die graag knutselt, het kan en moet groote diensten bewijzen aan leeraren op nijverheidsscholen, op huishoudscholen, enz. En eigenlijk zouden wij willen zeggen, dat er voor iedereen, wie ook, uit te leeren valt en dat iedereen er zijn voordeel mee kan doen De N.V. Uitg. Mij. Enum, Nieuwe Looijers- str. 47, Amsterdam (C.) verzorgt het werk, dat bij den boekhandel natuurlijk ook te krij gen is. Poelau Laut 12 Sept. v. Amst. te Hamburg Tarakan, thuisr., 10 Sept. v. Port Said. Poelau Roebiah, uitr., 10 Sept. v. Padang. Tajandoen, uitr., 10 Sept. v. Belawan. HollandAmerika-Lijn. Damsterdijk, Vancouver n. Rott., 9 Sept. te San Francisco. Leerdam, v. Rott. n. Neworleans, 10 Sept v Havana. Lockgoil, Rott. v. Vancouver, 11 Sept. te Londen. Nebraska, Pacifick n. Rott., 1 Sept. te Lon den. Veendam, 12 Sept. v. Plymouth n. Bou- logne. Beemstcidijk 12 Sept. v. Rott. te Boston. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, uitr., 12 Sept. te Belowan. Indrapoera, thuisr., 11 Sept. v. Sabang. Kota Nopan 10 Sept. v. Bremen n. Londen Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Bodegraven, thuisreis, 9 Sept. v. Valparaiso. Deucalion, 9 Sept. v. Kingston. Ganymedes, 12 Sept. v. Vathy te Somas. Haarlem, uitreis, 10'Sept. v. Callas. Amazone, 11 Sept. v. Venetië te Triest. Astrea, 9 Sept. v. New-York n. P. au Prince Clio, uitreis, 10 Sept. op 100 mijl N. v. S. Miguel. Crynssen, thuisreis, 10 Sept. v. Cristobal n. Cartagena. Fauna, 10 Sept. v. Savona n. Napels. Ganymedes, 11 Sept. v. Vathy n. Samos. Hebe, 11 Sept. v. Tarragona te Valencia. Hercules, 11 Sept. v. Bordeux n. A'dam. Hermes, 10 Sept. v. Kopenhagen n. A'dam. Juno, thuisreis, 7 Sept. v. P. Barrios n. Kingston. Mars, 11 Sept. v. Gibraltar n. Alicante. Oranje Nassau, thuisreis, 11 Set. v. Cura9ao n. Puerto Cabello. Orestes, 1 Set. v. Calamata te Piraeus. Rhea, 11 Set. v. Hamburg n. A'dam. IN- EN DOORVOER VAN AARDAP PELEN EN VERSCHE GROENTEN. De minister van economische zaken en arbeid, gelet op de wet van 7 Juli 1932 (St.bl. no. 321), houdende bepalingen tot wering van den Colorado-kever bij in- en doorvoer van aardappelen en versche groenten, heeft: a. aangewezen als land, waaruit, met ingang van 22 September 1932, de in- en doorvoer van aardappelen verboden is: Frankrijk; b. aangewezen als land, waaruit, met ingang van 22 September, de in- en doorvoer van versche groenten van 15 Maart tot en met 14 October verboden is, tenzij de zendingen vergezeld zijn van eene schriftelijke verklaring, afgegeven door den Plantenziektenkundigen Dienst van dat land, inhoudende, dat de versche groenten niet zijn aangetast door den Colorado-kever en dat zij afkomstig zijn van en geteeld zijn pp plaatsen, waar de Colorado-kever niet voorkomt en, voor zoover bekend, niet is voorgekomen bin nen een afstand van 200K.M.: Frankrijk; c. bepaald, dat ontheffing wordt ver leend voor zendingen, welke een ge wicht van 50 K.G. niet te boven gaan, •rader voorwaarde, dat de invoer ge naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.0 mM. te La Coruna. Laagste barometerstand 729.7 mM. te Ingö. Verwachting, geldig tot den avond van 14 September Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelij ke wind; half tot zwaar bewolkt of betrok ken; aanvankelijk weinig of geen regen, la ter toenemende kans op regen; weinig veran dering in temperatuur. Het depressiesysteem over Scandinavië vult snel op. Ook in het Zuiden en Zuid-Wes ten steeg de barometer, zoodat zich over de golf van Biscaye, Frankrijk en Zuid-Duitsch- land een rug van hooge druk vormde Op den Oceaan nadert tusschen IJsland en Schotland een nieuwe depressie, die reeds in Noord-Ierland en Zuid-Schotland een ba rometerdaling en regenachtig weer veroor zaakte; Het is te verwachten, dat morgen in den namiddag ook hier te lande bij toenemen de bewolking en grootere regenkans deze depressie-invloed merkbaar zal worden. Over de Oostzeelanden en Scandinavië stormt het nog steeds, in het Westelijk deel der Britsche eilanden waaien matige winden, over het overige gebied is het kalm weer. De tempera tuur over Scandinavië en Duitschland daalde aanmerkelijk, in ons land kwam gemiddeld weinig verandering. De depressie over Scan dinavië bracht daar zeer veel regen. Te Röst l aan de Noorsche kust) tapte men zelfs 85 mM. af. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING IN DE KORENBEURS. Men verzoekt ons te melden, dat de in schrijvingen tot het deelnemen aan de ten toonstelling in de overdekte graanmarkt, tijdens de Landbouwtentoonstelling op 21 September, een vlot verloop hebben en dat de verwachting mag worden uitgesproken, dat alles bezet zal zijn en derhalve een geheel ander beeld te zien zal zijn dan verleden jaar. Dit kan vooral gezegd worden van de bloemen en plantenafdeeling, zoowel als van de stands ter opluistering, hoewel er ook veel animo wordt ondervonden van de zijde der pl uimvee-inzenders. Derhalve mogen we verwachten, dat er veel interessants op die afdeeling zal zijn. Aangifte dient te geschieden voor pluimvee en konijnen bij den heer J. N. van Diepen, Geest 43; bloemen en planten bij den heer W. N. Blokpoel, Waagplein; stands ter op luistering bij den heer C. A. Ruijgh, Schouten- straat 11. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Hedenmorgen had aan den Vennewaters- weg te Heiloo een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's van J- B. te Haarlem en D G., handelsreiziger te Den Helder. Beide wa gens werden ernstig beschadigd. De heer B vloog door de voorruit en had wonden aan hoofd en handen. De heer De Jong, die hedennacht niet thuis was geweest, ontdekte vanmorgen de vermissing. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN ZWAAR GEWOND. Hedenmiddag te half drie is de heer J. Ligthert te Schagerbrug bij de Stolpen aan het Noord-Holl. kanaal, toen hij uit een auto wilde stappen, door een juist passeerendc auto gegrepen en zwaar gewond. De ongelukkige werd bij een der bewonen aldaar binnengedragen, terwijl een arts ge waarschuwd werd. Op het oogenblik va9i het afseinen van dit bericht was de gewonde nog steeds bewuste loos en laat de toestand zich zeer ernstig aanzien. Nader wordt ons nog gemeld, dat L. onge veer twintig meter door deri passeerenden auto werd meegesleept. Hij heeft daarbij een stuk van de tong verloren en is zeer ernstig aan het hoofd gewond. KOELIE-AANSLAG. Ancta seint ons: Het Nieuws van den Dag verneemt uit Garoet, dat een koelie op de rubberonder neming Boenisari-Lendra, gelegen in het district Pameungpeuk, afdeeling Garoet, van de Cultuur Industrie en Handel Maatschap pij Pirelli-Java, een aanslag pleegde op den heer Ament junior. De heer Ament, vroeger te Alkmaar woonachtig, kreeg enkele won den, o.a. aan het dijbeen. Aanleiding tot den aanslag was het feit, dat de heer Ament den koelie een aanmerking maakte. TOONEELVEREENIG1NG T. O. P. Bij deze vereeniging, die met groote animo het seizoen zal beginnen, is nog plaats voor enkele dames-leden, die voor 't serieus be oefenen van de tooneelspeelkunst de noodige ambitie hebben. Zij kunnen zich aanmelden bij den heer E. Prins. BRAND TE OUDKARSPEL. De barbierszaak van den heer Th- B. werd hedennacht door brand geheel verwoest. De bewoners, gewekt door voorbijgangers welke van de kermis in Zijdewind kwamen, konden zich in hun nachtgewaad redden. Een oude dame, die in de achterwoning woonde, werd door de vrouw van B. gered en is in nachtgewaad zonder ook maar iets mede te kunnen nemen bij de buren onder gebracht. B. was verzekerd. De oude dame echter niet. AUTOBUSDiENST HAARLEM-ALKMAAR. De vergunning voor het onderhouden van een autobusdienst HaarlemAlkmaar is, met goedkeuring van Ged. Staten van Noord'- holland, docr J. M. van Geelen te Heiloo overgedragen aan de N.V. Autobusonder- nemin-g Va-n Geelen en Van den Berkhof te Heiloo. MOTORFIETS GESTOLEN. In den afgeloopen nacht is aan de Ooster zij te Heiloo uit een schuur bij de woning- van den heer E. de Jong, handelaar in twee- dehandsch motoreu en auto's, een motorrij wiel gestolen. Dit vervoermidel, dat eenigen tijd geleden verkocht was aan een knecht van den landbouwer P. M. alhier, was Zaterdag door den heer de Jong met instemming van den genoemden kooper teruggehaald, omdat deze niet kon betalen. Het motorrijwiel werd nagezien en gerestaureerd en daarna in de schuur geplaatst, waarvan de deur wel ge sloten, maar met op slot werd gedaan HANDENARBEID. Het najaar is in aantocht en vele vereeni- gmgen, die in het mooie jaargetijde een zomerslaap houden, beginnen weder te ont waken. Zoo ook de Vereeniging voor Han denarbeid. Een ieder, die zich de goedge slaagde tentoonstelling van deze vereeniging herinnert, welke dit voorjaar gehouden werd, weet, dat de producten die op de cur sussen der vereeniging vervaardigd worden uiterst smaakvol en zeer uiteenloopend zijn- Was het vroeger een enkele kindercursus, die gegeven werd, thans heeft de vereeniging er reeds een damesliefhebberijcursus bij, welke het vorig winterseizoen zoo'n succes oogstte, terwijl voor de leerkrachten bij het onderwijs de gelegenheid is opengesteld een cursus voor acte R (handenarbeid) te volgen- Wij gelooven wel, waar deze vereenig over het geheele land werkt en in alle k1'0*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2