ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Radiodistributie. STOOMVAARTLIJNEN. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON Gemeenteraad van Alkmaar GEVAARLIJK RIJDEN. DE STAKING BIJ DE KOOP VAARDIJ. Een ordelijk verloop van het monsteren. (Kort verslag). HENSBROEK. AKERSLOOT. WINKEL. HOORN. BOVENKARSPEL. DE STREEK. HEEMSKERK. VEENHUIZEN. SCHOORLDAM. SCHAGEN. Weth. We ster hof was verheugd over de instemming waarmee de bijlage Is ontvangen. Spr. meende dat de heer Vogelaar on billijk was met zijn eisch over de be grooting. Steeds is de werkverschaffing ingediend vóór de indiening van de be grooting en meestal ook aangenomen. Spr. 'verklaarde dat de gelden voldoende zijn voor uitvoering der werken, vooal omdat voor zooveel ervan kan wprden geleend (voor alle productieve werk). In hoeverre niet kon worden geleend, zal ook afhangen van het loon, dat gegeven mag worden. Spr. merkte den heer Vogelaar op, dat B. en W. geen datum hadden genoemd waarop de begrooting klaar zou zijn. Wel is juist, dat de wet zoo'n datum noemt maar daar houdt zich geen enkele ge meente aan. De voorzitter De heer Wester hof is nel wethouder, maar geen datum houder. De heer Westerhol ging voort en zeide, dat er onderhandelingen met de regeering worden gevoerd over het toe 'te kennen subsidie en de voorwaarden waarop dit wordt toegekend. In Mei is al de correspondentie daarover be gonnen. De minister wilde toen niet eerder loonen noemen, voordat de plan nen voor werkverschaffing gemaakt wa ren. Overigens verloopen de onderha.n- delingen vlot, spr. mocht daar nu niet meer van zeggen in dit stadium. Of de gestelde loonnormen kunnen worden gehandhaafd, kon spr. niet zeg gen, maar alles zal worden gedaan om het zoover te krijgen. Ten aanzien van de zweminrichting, zei spr., dat de plaats in beginsel toch al is vast gesteld. Het water is voor drinkwater al goedgekeurd, nog moet worden afgewacht of ,het ook goed zal worden bevonden voor bad- i water. Tegenover den heer Langeveld zei spr., dat de financieele toestand toch nog kerngezond zijn als de begrooting in evenwicht kan wor den gebracht. Overigens merkte spr. op, dat hij niet de crisis had ontdekt noch gemaakt, alleen slechts gevonden. En nu zal het de bedoeling zijn deze „donkere vondeling eenigszins lichter te kleuren". Spr. was verheugd, dat economen het er over eens schijnen, dat we het ergste van de crisis hebben gehad. Spr. geloofde, dat de ingang voor het sportpark aan de Nieuwpoortslaan wel kan worden gehandhaafd. De nieuwe weg zal breeder worden dan die straat en zou voor motor-verkeer bestemd kunnen worden. De voorzitter verdedigde de drukkers hier ter stede. Als er stagnatie is gekomen in het uitvoeren van de begrooting, ligt het niet aan den drukker, deze heeft alles ge daan wat noodig is. De heer K e ij s p e r merkte op, dat hij geen ibezwaar heeft tegen den kuil voor een zwem bad, voorzoover die zal moeten ontstaan door de ophoogingswerken van den weg Het College had dit ook zoo begrepen De bijlage werd hierop z- b. st. aange nomen- In bijlage 142 (door ons deze week ge publiceerd) gaven B. en W. een ont werpverordening voor de aansluiting, lev ing en voortgeleiding van radio uitzendingen aan en ten behoeve van op het gemeentelijk distributienet aange slotenen, welk ontwerp aansluit aan de in andere gemeenten, die radio-centrales exploiteeren, geldende verordeningen op dit punt. Wethouder B o n s e m a gaf eenige wijzi ging aan, waarbij wordt voorgesteld, dat de risico van timmerwerk enz. zal zijn voor den aanvrager. In art. 21 wiide hij nu „retributiegelden' invoegen of „belastinggelden". De heer K e e s o m vroeg of stadgenooten in de gelegenheid waren geweest in te schrij ven voor ae levering van de benoodigdheden Spr. had er bezwaar tegen, dat er zooveei gereglementeerd zal worden volgens de bij lage. Zelfs worden den huiseigenaren ver plichtingen opgelegd bij eventueel verkoopen van hun huizen. Vele eigenaren zullen ervoor bedanken in een acte vast te leggen, dat vrij heid zal bestaan tot het aanleggen van radio. Spr. geloofde niet, dat de bijlage op de ge meentesecretarie is samengesteld, daarvoor staan er te veel onjuistheden in (b.v. ten aan zien van den „aanvrager", die toch geen hin der kan ontva?ngen zoolang hij nog slechts „aanvrager" is. In art. 17 blijkt, dat men had niet ge- ontdekt, dat het woord „aanvrager" juist was, immers er wordt even later sproken van „gebruiker". Art. 22 vond spr. al heel erg, omdat daarbij wordt gezegd, dat gas en elec- triciteit zullen worden afgesneden, als een verbruiker zij-n radio-aansluiting niet betaalt Spr. keurde het af, dat en kele deelen der gemeente worden uitge sloten van de distributie. Blijkens art 21 zijn B en W. overtuigd, dat er misschien in de toekomst zal moeten worden be taald aan het rijk voor retributie er voor de buitenlandsche stations, iets wat des tijds als onjuist werd genoemd. De heer Woldendorp vroeg toe zegging dat bij de ining der abonne mentsgelden de thans geldende gebrui ken zullen worden gehandhaafd en dat dezelfde menschen er mee zullen worden belast. Mej. C a re 1 s vroeg wat zal worden ver staan onder wanbetaling (art. 21). Wordt het eventueel te storten Bedrag voor een bui- tenlandsch programma zonder meer op de verbruikers verhaald? De heer Vogelaar vroeg aan B. en W een nadere uiteenzetting van rechten en ver plichtingen voor de gebruikers, omdat alles nu niet duidelijk is. Spr. behandelde voorts de verplichting van den eigenaar tot toestaan van den aanslag, terwijl voorts de huurder hierbij wordt ge noemd. Zijn beide bepalingen naast elkaar noodig? Overigens sloat spr. zich aan bij de op merkingen over art. 21, ten aanzien van be taling voor buitenlandsche uitzendingen. De heer R i n g e r s sloot zien aan bij den heer Keesom. Men scheidt uit met den aan leg als men weet dat die niet meer productief zal'zijn. Dit standpunt zal niet zijn vol te houden, de menschen in de heele gemeente hebben recht op de aansluiting. Als een installatie zal worden weggehaald, zal de daardoor ontstane schade moeten worden hersteld. De heer Langeveld achtte het volgens het Burg. Wetboek niet mogelijk te verplich ten tot het opnemen in de koopacten van de verplichting tot het toelaten van aanleg van radio. Dé verhouding tusschen eigenaar en huurder wordt door de voorschriften ver stoord. Spr. zou wenschen dat B en W. de bijlage terugnamen en van fouten en onjuist heden zuiverden. De heer K e ij s p e r vond, dat de bijlage de sporen van spoed draagt, ofschoon anders altijd de voorstellen enz. van weth. Bonsema goed in elkaar zitten. Is behandeling heden juist noodig? vroeg spr. De heer B u 1 e n s vroeg of de bepaling in art. 22 (afsnijden ook van gas en electriciteit bij niet-betaling van radio-aansluiting) soepel zal worden toegepast. Mr. Langeveld: Dat kan niet. Weth. Bonsema, de sprekers be antwoordend, meende dat de critiek op het voorstel dikwijls onwaardig was. Mr. Langeveld sluit zich bij iedereen aan, ook al heeft hij een tegenoverge stelde meening. Voor terugneming der bijlage voelde spr. niets, omdat het nog nooit is voorgekomen, dat een bijlage terug ging voor een paar drukfouten. De bestaande bedrijven zullen kunnen wor den overgenomen tegen 1 Oct. maar dan moet de bijlage ook heden worden aan genomen. Dat de bijlage zoo laat ver scheen, is mede schuld van mr. Lange veld, die tegen het raadsbesluit tot aan leg van de radio beroep had aangetee- kend. Op de beslissing daarop is lang gewacht, maar zij is nog niet versche nen. Intusschen was spr. overtuigd, dat de beslissing teleurstellend zal zijn voor den heer Langeveld. (De zitting duurt voort.) Ongecorrigeerd. ^fcheepstiidingen Stoomvaart Mij. Nederland. P. C. Hooft (uitr.) 14 Sept. v. Suez. Tabian (uitr.) 14 Sept. te Antw. HollandAmerika-Lijn, Lochgoil, Rott. n. Vancouver, 13 Sept v. Londen. Lochmonar 12 Sept. v. Vancouver n. Seattle Kon. Holl. Lloyd. Wido (uitr.) 12 Sept. te Montevideo. Erfurt 14 Sept. v. Amst. n. Brazilië, via Antwerpen. Erfurt 14 Sept. v. Bremen te Amst. Salland (thuisr.) 13 Sept. v. Bahia. Zaanland (uitr.) 13 Sept. v. Las Palmas. Rotterdamsche Lloyd. Kota Baroe (thiusr.) 14 Sept. v. Port Said. Indrapoera (thuisr.) 14 Sept. v. Colombo. Jacatra (uitr.) 14 Setpt. te Tjilatjap. Palembang (uitr.) 13 Sept te Tjilatjap. Ko-i Paketv. Maatscbanpij. Sigli 12 Sept. v. Belawan n. Rangoon. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij Amazone 14 Sept. v. Triest te Fiume. Bodegraven (thuisr.) 12 Sept. te Antofagas ta. Bintang, Vancouver n. Calcutta, 13 Sept. Juno 12 Sept. v. Kingston n. Haiti v. Rensselaer (thuisr.) 14 Sept. te Lissabon. Achilles 13 Sept. v. Algiers n. Barcelona. Fauna 13 Sept. v. Napels te Catania Flora 12 Sept. v. West Indië te New York. Hébe 13 Sept. v. Alicante n. Malaga. Helder (thuisr.) 13 Sept. te Liverpool. Mars 13 Sept. v Alicante n. Alexandrië. Orestes 13 Sept. v. Piraeus n. Salonica. Rhea 14 Sept. v. Hamburg te Amst. Triton 13 Sept. v. Malta n. Piraues. HollandAfrika-Lijn. Klipfontein (thuisr.) 11 Sept. v. P. Said. Amstelkerk 14 Sept. v. Hamburg te Amst. SilverJava Pacific Lijn, Batoe, Calcutta n. Vancouver, 13 Sept. v. Rangoon. met de monstering druk geworden. De tank- lichters Frisia van de firma van Ommeren die te Maassluis ligt zal voorloopig niet va ren. De oorspronkelijke reis is overgedragen aan een Duitsche firma, zoodat er thans voor dezen lichter geen werk is. Zoodra er weer werk is zal er gemonsterd worden. Voor het s.s. Export van de Rotterdam-Londen-lijn is eveneens gemonsterd, a s. Zaterdag zal het schip den dienst op Londen hervatten! Bij den waterschout zal bovendien morgen ge monsterd kunnen worden, voor de Batavier- lijn. Wij vernamen nog dat de Batavier III en de Batavier IV reeds zijn opgelegd. Aan vankelijk lag het in de bedoeling van de Ba- tavierlijn om den winterdienst zooals wij dien reeds verleden jaar hebben gekend, om den anderen dag een afvaart dus, op 1 October te laten intreden. De staking heeft evenwel in dit plan een wijziging gebracht. De dienst op Londen zal reeds van nu af aan om den anderen dag worden onderhouden. De direc tie van de scheepvaart en steenkolenmaat- schappij moet het vaarplan voor haar sche pen nog samenstellen. Dientengevolge kon hiervoor nog niet worden gemonsterd. Stad en Omgeving- DE ZEETOCHT PER KANO. De Duitsche juffrouw Müller, die de vo rige week met haar kano te Egmond aan Zee arriveerde, is pas hedenmorgen verder ge trokken. Gisteren deed ze nog een poging, om te vertrekken doch de branding was zoo he vig, dat ze geen kans kreeg in open zee te komen. Vanmorgen te ruim 10 uur stapte ze weer aan boord en even later peddelde ze weg In het ranke bootje. ten den aan- £aatste éerichten Ongecorrigeerd. Hedenmorgen reed een tweetal jongens uit Zwaag-Westeinde achter een vrachtauto in de richting van Leeuwarden. Door de snelle rit geraakten de 16-jarige S. J. en de 15-ja- rige A. D. tegen elkaar aan en sleurden over den weg waar zij bleven liggen. Bij dr. Kuis- dom binnen gedragen constateerde deze bij eerstgenoemde een sleutelbeenbreuk en een lichte hersenschudding. De andere had ern stige wonden aan hoofd en beenen. Beide jongens zijn naar het St. Bonifacius zieken huis overgebracht. Het monsteren voor de schepen is van daag in volmaakte orde geschiedt. Op het bureau van den waterschout, waar zooals be kend de contracten van de zeelieden getee- kend moeten worden was het hedenmorgen een drukte van belang, een drukte, die te meer ogvie), omdat er gedurende de laatste weken een ongewone kalmte is geweest. Van morgen kon er op het bureau van den water schout worden gemonsterd voor de s.s. Veen- dam, de IJselhaven en de Bernisse, met dien verstande, dat de monsteringen voor de beide aatste schepen in het bureau aan de Leuve- ïaven konden geschieden terwijl voor de Yeenda^i bjj de H. A. L. aan de Wilhelmina- kade moest wo'rdeh gemonsterd. In den loop van den morgen is het bij den waterschout Hedenmiddag vergaderde de raad stadhuize onder voorzitterschap van burgemeester. Alle raadsleden waren wezig. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd mededeeling gedaan van de ingekomen stukken. Benoemd werd een commissie van viji leden tot onderzoek der gemeenterekening over 1931. Tot leden dier commissie werden benoemd de heer Bakker, Govers, Vogelaar, Venneker en Sietsma. Den heer Stoutjesdijk bevreemdde het, dat men thans vaste leerkrachten wil aanstellen. Spr. had in alle drie vacatures niet vast maar tijdelijk personeel willen Jpenoemen. De voorzitter zeide, dat het rapport-Wel- ter boventallige leerkrachten niet uitsluit Komen er later boventallige dan kan men hen laten afvloeien die ouder dan 60 jaar zijn en niet teruggenomen behoeven te worden. Het Rijk en niet de gemeente betaalt de wachtgelden. Het voorstel Stoutjesdijk geen vast doch tijdelijk personeel te benoemen werd niet ondersteund. Tot onderwijzeres aan gemeenteschool nr. 4 (Vondelschool) werd daarna benoemd mej C. van Tinteren te Middelie. Tot tijdelijke leeraren aan het Gymnasium werden benoemd voor de Oude Talen drs. G. H. Blanken en voor de Natuurkunde de heer C. W. F. Spiers te Hengelo. Tot leeraar aan de Handelsavondschool werd benoemd voor Engelsch de heer J. Hoekstra, alhier. De raad benoemde tot tijdelijk leeraar aan de Handelsschool in de Staatshuishoudkunde de heer H. Feenstra te Zaandem en in schei kunde en warenkennis de heer G W. F Spiers te Hengelo. Tot onderwijzer aan de Gemeenteschool No. 6 werd benoemd de heer K. de Vries te Hoorn. Toegestaan werd bij woningen in de Fon tein Verschuirstraat schuttingen van 2 M- hoogte toe te staan. Voortaan wordt de be slissingen over dergelijke verzoeken aan den betrokken wethouder overgelaten. De raad besloot tot het uitvoeren van di verse werken in werkverschaffing, zooals deze nader zijn aangegeven en omschreven in bijlage No. 141, welke in dit nummer van onze courant is opgenomen. In de totale kos ten, begroot op 213.516 is een bedrag aan arbeidsloon begrepen van 113.300. Deze arbeid kan aan werkloozen 5150 weken ar beid verschaffen. Zoolang de minister geen voorwaarden stelt, bedraagt het uurloon 43 cent met kindertoeslagen. Toegezegd werd, dat een zweminrichting niet tot uitvoering komt voor men over cijfers en exploitatieopzet beschikt. Men moet het voorbereidende werk slechts als object van werkverschaffing bezien. Er kan geen be zwaar zijn alvast den grond uit te graven, dien men toch voor de ophooging van den nieuwen weg noodig heeft. Men zal de Zui- derhoutlaan zooveel mogelijk sparen en ge heel sparen voor zoover het niet het gedeelte van den Rijksstraatweg tot den nieuwen weg betreft. De nieuwe begrooting bevat de gelden voor de thans voorgestelde in werkverschaffing uit te voeren werken. De meeste bedragen kunnen geleend worden. Eerst als de plan nen voor werkverschaffing gereed waren, wil de minister over de loonen spreken. De onderhandelingen met de regeering hebben tot dusver een vlot verloop en men zil spoedig nadere mededeelingen kunnen doen. Het is mogelijk, dat de nieuwe weg voor het rijverkeer bestemd wordt en de voetgan gers ten bate der neringdoenden aldaar door de Nieuwpoortslaan naar het Sport park blijven gaan. Het schoonmaken van riolen en grachten kan direct geschieden. Het overige wark wordt eerst uitgevoerd, wanneer overeenstemming over de loonen zal zijn verkregen. 'f-covinciaal 'llieuws genoodigd daar gewoonlijk deze van een poli tieke richting is en de politiek in onzen bond allerminst gewenscht is. Over den bond gesproken zeide de voorzit ter dat hier voor gevochten moet worden wil hij bestaanszekerheid verkrijgen. Voor een groot deel dat de tuinderij in de knel zit zeide de voorzitter vindt zijn oorzaak in het feit dat de tuinders op het oogenblik niet meer credietwaardig zijn ten opzichte der ere- dietbanken. De voorzitter vroeg zich verder af of de Europeesche tuinbouw nog wel op zijn plaats is welke vraag door hem ontkennend beantwoord moest worden als een onmiddel lijk gevolg der hooge invoerrechten van da tuinbouwproducten. Optimistisch over de plannen der regeering om dadelijk hulp te verkenen aan onze tuinbouw in onze streek was spreker nog geensinds, wat hij jammer vond daar directe hulp het bedrijf voor die pere inzinkingen behoeden kan Over de financiëele uitkomsten dit jaar aan de Beverwijksche markten stond spreker enkele oogenblikken stil, het feit dat er aan enkele veilingen voor eenzelfde bedrag ge veild was geworden als het vorig jaar vond volgens hem zijn oorzaak hierin dat er door de bollenkweekers meer groenten was ge kweekt als vorige jaren. Gekomen tot het kardinale punt „demon stratie Amsterdam", zeide de heer Muijen dat wij het niet moeten laten bij woorden doch bij daden. Volgens den heer Muijen hebben wij te Alkmaar wat onze deelname betrof geen schitterend figuur geslagen. Voor de Zater dag in het Oosterpark te Amsterdam te hou den demonstratie gaven zich een 30-tal leden op welke per autobus van Mooij daarheen zullen vervoerd worden. Met een opwekking om het getal demon stranten vanuit de streek Kennemerland zoo groot mogelijk te doen zijn werd de bijeen komst opgeheven. Alhier is Dinsdag het renteloos voor schot (2de millioen) aan de betrokken tuinders uitbetaald. Uitbetaald is in totaal 14885,07. In den nacht van Dinsdag op Woensdag keerde de heer Kramer met zijn auto van de kermis te Spanbroek, waar hij balmuziek had gegeven, naar huis. Door het plotseling uit- aan van zijn licht reed hij in de langs den 'orpsweg loopende sloot. Hij wist zich met moeite te redden. Door den garagehouder Edel werd hij naar Alkmaar gebracht. De kraanwagen van de firma Modder en Bakker bracht den wagen de volgende dag weer op 't droge. Hij werd door den heer Edel weer in orde gebracht. Voor de heer Kramer een leelijk schadepostje, daar ook zijn muziek en instrumenten zich in de wagen bevonden. Door den rijks- en gemeenteveldwachter is in den nacht van Woensdag op Donderdag op het Alkmaardermeer een motorschipper aangehouden, die varende zich schuldig maakte aan vischstrooperij. Het kuilnet is mede in beslag genomen. t Een damescomité onder leiding van me vrouw G. Koster—Eriks het vorige jaar op gericht heeft zich ten doel gesteld een cursus te openen voor handenarbeid aan meisjes, die niet in de gelegenheid waren een meisjesvak school te bezoeken, heeft zich voorgenomen om ook in den komenden winter dit onder wijs voor te zetten, waarvoor haar de be schikking is gegeven over een lokaal der handwerkschool. Tengevolge van een gasontploffing is brand ontstaan in het inmaakbedrijf van den heer v. d. Berg in de J. P. Coenstraat. Ge lukkig wist men den brand te blusschen Daar er een groot aantal weckflesschen ver loren ging wegens het inmaakseizoen, wordt de schade slechts gedeeltelijk door de verze kering gedekt. De veiling „De Tuinbouw" heeft nood gedwongen de minimumprijzen voor de aardappelen moeten loslaten. Nu deze pro ducten tegen eiken prijs te koop zijn, werden gele aardappelen verkocht voor den treuri- gen prijs van 17 cents per 50 K G. Door den gemeeneraad is de rekening over 1931 goedgekeurd. Deze sluit, wat den gewonen dienst betreft met een batig saldo van/6.310.51. Op de 14e bollenveiling van de bloembol- lenveifingsvereeniging Westfriesland waren aangevoerd ongeveer 3 millioen leverbare bollen. De handel was matig. Neutrale boeren- en iuindersbond De leden dezer afdeeling kwamen Woens dagavond in het lokaal Flora te samen. De heer Muijen leidde de bijeenkomst en sprak in zijn openingswoord zijne teleurstel ling over uit dat de opkomst gering was. ien spreker, zeide de voorzitter is niet uit- Als bijzonderheid kan wel gemeld wor den, dat van den heer H. de Wit alhier twee aardbeibedden niet alleen voor de tweede maal flink gebloeid hebben, doch ook bedui dend vrucht geven. In het café van den heer Spaan sprak voor het Ned. Boerencomité de heer de Weert Een talrijk publiek was aanwezig om het standpunt van dezen spreker te hooren. Het ontstaan en de gevolgen van deze wereld crisis werd op een duidelijke en zakelijke ma nier naar voren gebracht. Duidelijk bleek dat voor de kleine en middelgroote boeren en tuinders geen uitkomst is te verwachten. Het thans levend geslacht van werkers in iand- en tuinbouw is gedoemd in zorg, ellende en armoede voort te leven. Het kapitalisme zal zonder erbarming zijn en arbeiders en boeren zullen de gevolgen van deze crisis moeten dragen. De werkloosheid werkt als era lawine, de rationalisatie zal meer arbeiders aan de armoede prijsgeven. Boeren ra arbei ders van alle gezmlte zullen eensgezind moeten optrekken om den ondergang af te wenden. De rede werd hartelijk toegejuicht en na era pauze werd gelegenheid gegeven tot discussie, De heer Beets uit Koedijk bracht naar vo ren dat voor de oude tuinders de toekomst aï heel erg somber is. Hij meende dat de crediet verstrekking een strop voor ons zal ziin Onze bestaanszekerheid moet hersteld wor den. Ook bracht hij ter sprake de verkiezing voor het volgende jaar. De heer de Weert antwoordde, dat het een schande zou zijn, als de tuinders de credieten ooit zouden terugbetalen. De crisis zou daar door tot in het oneindige worden verlengd. Aangaande het parlement zeide spr., dat een volksvertegenwoordiging, die voor de be- langen van de tuinders zou zijn, door elke kapitalistische regeering gewoon aan de dijk zou worden gezet. We zien dit in Duitschland al gebeuren. Onze actie moet daarom altijd een antikapitalistische'zijn. De heer Mink achtte het zeer gewenscht, dat er in Schoorldam een afd. van het Boeren comité wordt gevestigd. Ruim 20 leden gaven zich hiervoor op. De heer Ligthart was van meening, dat de hooge toltarieven van invloed waren op onze misère. Spr. zeide, dat het kapitalisme altijd van tolmuren gebruik maakt. Het stelsel van concurrentie brengt dit onherroepelijk mede. De actieve handelspolitiek, die hier te lande verdedigd wordt door Valstar c.s.. is ook een uiting hiervan. De kleine en werken de boeren en tuinders zullen met deze dingen niet gebaat zijn. Arbeiders en boeren zullen in één front moeten optrekken om het kapi- tal isme ten val te brengen. Eerst dan is opbloei van het economisch leven voor de werkers te wachten. Voor de demonstratievergadering in Den Haag op Roode Dinsdag werd een collecte gehouden. De opbrengst was voldoende om eenige boeren en tuinders af te vaardigen. Het geheel was een goed geslaagde ver gadering. Met ingang van 3 October e.k. zal in aansluiting op den nachtautodienst Amster damAlkmaar, een postautodienst worden ingevoerd van Alkmaar 4.50 via Schagen naar Den Helder. Deze postauto heeft aansluiting op de eerste boot naar Den Helder. Deze dienst zal eveneens door de posterijen in eigen beheer worden uitgevoerd. Tra overstaan van notaris C. L. v. Bergh te Schagen had in café „Cérès" de toe wijzing plaats van het woon- cn winkelhuis, gelegen aan de Hoogzijde E 120, groot 177 Are, eigendom van wijlen de erven S. Droog Het pand was ingezet op 9500. Het werd niet gemijnd, zoodat kooper werd de heer J. de Vos te Bergen voor 9500. S^igezanden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid van <L Redactie. De opname' in de rubriek, bewijst geenszins dat de redtictu er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor onderstaande een plaatsje in Uw blad verzoeken. Bij voorbaat mijn dank. Met verwondering heb ik de laatste dagen Uw blad gelezen en wel vooral de rubriek „Ingezonden stukken". Ik zeg met verwondering, omdat ik daar tot op heden nog geen stukje in mocht vin den van onze „gymnasiaste die in de ker mis zoo verbolgen was over de aanwezigheid van een bord „Rijwielstalling" (toegegeven dat de uitvoering daarvan wel iets te wen schen overliet), op het poortje van het Gym- ilae n.1. d nasium. Schrijfster wilc dat poortje als bezienswaardigheid van Alkmaar geëxploi teerd zien. Zij was door het zakenmansbeleid van ge meente of schoolbestuur en van den man die het fietsenzaakje had, respectievelijk als ver huurder en huurder, ten zeerste gekwetst. Diegeen, die het recht heeft dit poortje te laten staan of af te breken, denkt er waar schijnlijk anders over dan onze wel kunst- of oudheid-lievende maar weinig praktische gymnasiaste. Dit poortje n.1. is men aan 't afbreken. Waarvoor? Dat weet ik niet. Maar de lastgever(s) tot deze afbraak zal (zullen) heusch wel weten wat ze doen en als het wer kelijk zoo'n bezienswaardigheid was, zou dit wel niet gebeurd zijn. Met kunstlievende ge voelens is geen geld te verdienen. Ongelukkigerwijze zijn er hier in Holland nog meer van die menschen. Denkt U maar eens aan het moeten verdwijnen der reclame van een zekere theefirma van het Weesper- poortstation te Amsterdam. In het buitenland denkt men er tenminste anders over. De ge weldige lichtreclames in New York bijv. zouden haar misschien niet erg bevallen. De New-Yorksche zakenman denkt er anders over. Een zeer frapant voorbeeld, van esn overwinning van den handel op een orthodoks denkende groep, is wel de lichtreclame van den Franschen automagnaat Citroën op den Eifeltoren. Dat ook de Hollanders; spoedig mogen ontwaken. Hoogachtend, GEEN ZAKENMAN. Wij zijn het met inzender niet heelemaal eens. Noodgedwongen hoofdzakelijk door de eischen van het moderne verkeer heeft men in Alkmaar al veel van het oude stads- schoon moeten offeren. Dat men, wat er nog over is, ongeschonden tracht te bewaren cn dat zoowel de Provincie als de Gemeenten waken tegen onnoodige aantasting van het natuurschoon b.v. door reclameborden, die hun omgeving ontsieren, valt slechts toe te juichen, al zal men hierbij natuurlijk ook den gulden middenweg moeten bewandelen. Met verbazing hebben wij uit inzenders stuk gelezen, dat het historische school poortje zou afgebroken worden. Wij hebben daarnaar dadelijk nadere informaties inge wonnen en kunnen, ter geruststelling vaö velen, mededeelen, dat er van afbraak g&a sprake is. Met het oog op den gevaarlijken verkeert? hoek ter plaatse heeft men het wenschelij* geoordeeld de leerlingen van het Gymna sium, wanneer zij den schooltuin verlaten, niet dadelijk op straat te laten uitkomen. Er wordt daarom ter plaatse een trottoir gemaakt met het gevolg, dat de afscheiding waarin het bewuste poortje iets aC teruit geplaatst wordt. Red. Alkm. Crt

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10