Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacfit JiadUmieuws JieuiiêetoH Stad en O Honderd vier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 15 SEPTEMBER „0.218 1932 Vrijdag 16 September. Hilversum1875 M. (6.45—12.—, 4—8. n—12.— VARA, 12.-4— AVRO en g-H.— VPRO). 6.45—7 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.— Gramófoonplaten. 10.— Morgenwijding. 10.15 Voordracht door J. van Oogen. 10.30 Trio John Brookhouse MacCarthy. 11.— Voor de vrouw. 11.15 Ver volg Trioconcert. 12.— AVRO-Kleinorkest 0 l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.— Uit het „West End Theater", Den Haag: The famous Ramblers Orchestra in de „West End Show" m. m. v. solisten. 2.30 AVRO- Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en granjofoon- Elaten. 4.Gramofoonplaten. 4.30 Voor de inderen. 5.VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.Onthouders Radio-Comité. Ds N. J. C. Schermerhorn: Naar blijder wereld 615 Orgelspel Joh. Jong. 6.45 Voordracht door J. van Oogen. 7Vervolg VARA- orkest. 8.Mej. Dr. N. A. Bruining: Nieu were kerkgeschiedenis. 8.30 Concert door het Hartvelt strijkkwartet, o.a. Strijkkwartet nr. 3, Pijper en strijkkwartet op. 10 in g kl.t., Debussy. 9.Causerie door Prof. Ir. W. Schermerhorn. 9.30 Vervolg concer, o.a kwartet op. 95 in F, L. v. Beethoven. 10. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 J. van Kasteel: Filmkunst. 10.45 Gra mofoonplaten. 11.12Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door N.C.R.V.) 8.Schriftlezing 8.15—9.30 Gramofoonplaten 10.30 Ziek en- dienst. 11.12.Concert. H. Hermann viool. T. G. v. d Haar, viool. H. v. d. Horst 'Jr., cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleek rode, piano. 12.15 Concert. Mevr. S. Schone Vermey, alt en mej. M. Pijpers, piano 1. 2.Vervolg kwartetconcert. 2.30 Concert door Koperkwartet. 4.30 Gramofoonplaten 5.Voor Postzegelverzamelaars. 5.30 Voor amateur-fotografen. 6.Causerie H J. Steinvoort. 6.30 Radio-dokter. 7.A. J. Herwig: Bloembollen in de tuin. 7.45 Gra mofoonplaten. 8.10.30 Concert door de H.O.V. o.l.v. F. Schuurman m. m. v. mevr. A. Lambrechts, alt, o.a. Suite G gr.t. Fasch 9.9.30 Prof. Dr. H. B Dorgelo: De weg naar het inwendige der atomen, ca. 10 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Em. Starkey's orkest. 1.05 Orgelspel W. Vale. 1.502.c0 Gramofoonplaten. 4 20 Schotsch Studio-orkest o.l.v G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Scirabin's pianomuziek door L. ^acKimon. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.2Ö,Gershom Parking- ton's kwintet, o.a. Tambourin Chinois, Kreisler. 9.Vaudeville, o.a. The Three Ginx en BBC-Theate;- orkest. 10.Berich ten en lezing. 10.35 BBC-orkest o.l v. A. Boult. Concerto grosso nr. 25 in F (Water Music), Handel. 11.20—12.20 Dansmuziek door Ambrose's Blue Lyres. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten 4.20—6.20 Concert uit het Grand Palais. 7.45 Gramofoonpl. 9 05 „Fanny", spel in 3 actes van Pagnol. Kalundborg, 1153 M. 12.20—1.35 Con cert uit Rest. „Wivex". 3.20—5.20 Carl Rydahl's orkest m. m. v. solisten. 8.30 Om roeporkest o.l.v. Gröndahl. 9.10 Radio- tooneel. 9.30 Liedjes bij de luit door Alf Gildsig. 9.50 Radio-tooneel 10.3011.20 Klassieke Duitsche muziek o.l.v. Gröndahl, o.a. Ouv. „Cosi fan tutte", Mozart. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Bertrich. 12.20 Concert uit Mün- chen. 1.20—2.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 —6.35 Philh.' orkest Karlsruhe o.l.v. Fr. Dolezel 8.20 Concert o.l.v. Wolf, o.a. Une Buit sur le mont chauve", Moussorgsky es fragm. „Laagland", d'Albert. 9.35 „Undine, opera van E. Th. A. Hoffmann. 11.12.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 Concert door het orkest v d. Politieschool o.l.v. A. Marchesini. o.a Ouv. „Egmont", Beethoven en Allegro finale uit de „Symphonie aus der neuen Welt", Dvorak. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. André. 6 20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Meulemans, o.a. 2de symphonie, Beet hoven. 10.30 Fragm. uit de 3de en 4de acte van „Manon", Massenet. 338 M.: 12.20 Concert door het Tearoom-orkest. 5.20 Con- aaar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 49) HOOFDSTUK XV. De dagen gingen voorbij, en over het voorstel werd niet meer gesproken, want wanneer Fé- lise terug was en voor de tweede maal orde in den chaos zou hebben geschapen, zou Mar tin Fortinbras consulteeren en overleg plegen met bankiers en rechtsgeleerden en andere wijze raadgevers. 's Avonds bezochten ze weer het Café de 1'Univers, waar Monsieur Viriot zoo ver mogelijk van hen af zat. Ze groetten elkaar zeer beleefd en spraken elkaar aan met Monsieur wanneer ze enkele woorden moesten wisselen. Iedereen wist wat er ge beurd was en daar iedereen besloten was om 4e gespannen verhouding niet te laten inwer ken op eigen persoonlijk gemak, was er nie mand, die er veel om gaf. Dezelfde spellen werden gespeeld, dezelfde argumenten bespro ken. Op Kerstavond kwam Félise thuis, tot Péri- gueux, waar Bigourdin haar van den trein af haalde, begeleid door een man van Cook. Was een andere kleine Félise, blozend van gezondheid en gewapend met wat gekunsteld- eid, die Martin begroette. 1 Ik heb nooit zoo'n heerlijken tijd geha^, 'ei zij op ietwat vreemden langzamen toon. s eert o.l.v. Meulemans. 6.20 en 6 50 Gramo foonplaten. 8.20 „De wonderviool", spel van R Grassin. Muziek van Douliez. 9.20 Con cert o.l.v André m. m. v. M. Sterkens, tenor, o.a. Fall-Potpourri. 10.30—11.20 Gramo foonpl. Zeesen, 1635 M. 8.20 Kurt G. Sell: Wo- rueber man ia Amerika spricht. 8.35 „See- fahrt ist Not" m m. v. orkest o.l.v. Horst Platen. 9.35 iZe Langenberg. 10.35 Ber. en hierna tot 12.20 Concert door werklooze musici. WERKVERSCHAFFING. B. en W. schrijven in bijlage no. 141: Het werkloosheidscijfer is tot een ongeken de hoogte gestegen en binnenkort zal het aantal ingeschreven werkzoekenden aan de Arbeidsbeurs alhier het getal van 1000 heb ben bereikt. Het ziet er niet naar uit, dat ir. dezen toestand binnen afzienbaren tijd een verandering ten goede zal komen. Eerder is te verwachten, dat de werkloosheid in den aanstaanden winter nog aanmerkelijk zal toenemen. Al mag de zorgwekkende toestand, waarin de financiën der gemeente verkeeren tot een zoo zuinig mogelijk beheer nopen, aan de uitvoering van extra-werken geduren de het a.s. winterseizoen zal met zijn te ont komen. Een tegenovergestelde opvatting zou leiden tot de consequentie, dat alle werkloo- zen zouden moeten worden verwezen naar de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon. Dit schijnt ons hoogst onge- wenscht, omdat niets meer demoral iseerend werkt dan een langdurige gedwongen werk loosheid en aan den anderen kant de ge meente meer gebaat wordt door het laten ver richten van productief werk dan door het verstrekken van steun Staat het derhalve vast, dat ook in de pe riode 19321933 werken in werkverschaf fing zullen moeten worden uitgevoerd, ten aanzien van den omvang dezer werken zal in verband met de beperktheid der middelen van de gemeente eenige matiging betracht moeten worden. Voor de werkverschaffingswerken zouden wij voorshands dezelfde loonen en arbeids voorwaarden toegepast willen zien als in het winterseizoen 19311932 hebben gegolden, tenzij de Minister van Binnenlandsche Za ken voor subsidieering van de uitvoering van werken in werkverschaffing de voorwaarde stelt, dat de loonen moeten worden verm'.n derd, in welk geval wij Uwe Vergadering tij dig een voorstel zullen doen naar aanleiding van de door dien bewinsman gestelde voor waarden. Wij merken hierbij op, dat het Rijk slechts subsidie verleent in de kosten der eigenlijke werkverschaffing. Tezamen kennen het Rijk en de Provincie in deze kosten geen hooger percentage toe dan voor elke gemeente afzonderlijk wordt be paald en dat o.m. verband houdt met den omvang der werkloosheid en den toestand der gemeentefinanciën. Wellicht komt de gedachte bij U op, dat reeds eerder overleg met de desbetreffende in stanties had kunnen worden gepleegd, opdat eenige zekerheid had kunneft zijn verkregen over de grootte van het toe te kennen subsidie en de door het Rijk gestelde voorwaarden Dit is evenwel niet mogelijk gebleken, omdat de Minister van Binnenlandsche Zaken niet bereid was zich omtrent de loonregeling uit te laten, voordat vaststaat, dat de gemeente tot het verschaffen van werk zal overgaan. De werken, welke naar onze meening In aanmerking komen om het volgend winter seizoen ter bestrijding van de werkloosheid te worden uitgevoerd zijn de volgende: A. GRONDBEDRIJF. 1. Het ophoogën van het bouwterrein, liggende aan de Zuidwestzijde van den Ber- gerweg, geraamd op 13.500. 2. Het bouwrijp maken van den gemeen tegrond, gelegen ten Zuiden van de Ver lengde Landstraat, geraamd op 15.100. B. SPORTPARK. 3. Het afsteken van de zodetf in de Noor delijke bocht van de renbaan, het op profiel brengen, het ophoogen met klei ter dikte van 7 c.M. en het opnieuw bezoden van de bocht, geraamd op 3000. 4. Het afsteken van de zoden van de speel velden, gelegen in het Noordelijk deel van het sportpark, het ophoogen, egaliseeren en op nieuw bezoden van dit gedeelte, begroot op 3000. 5. Het maken van een toegangsweg aan de Noordzijde van het Sportpark, het aan sluitend maken daaraan van de Zuiderhout- laan, het aanleggen van de noodige parkeer terreinen aan den toegangsweg, zoomede van zou in weken niet uitgepraat kunnen raken. Monte Carlo is te heerlijk voor woorden. Lu- cilla heeft gejokt, toen ze zei dat ik een en twintig was, en ze heeft mij mede genomen naar de zalen van de Sportclub en wat denk julli: wel? Ik heb duizend francs gewonnen en hier heb ik het, op haar borst kloppend, in Fransch geld. Martin keek zeer verbaasd, 't Gezichtje was dat van Félise, maar de stem was die van Lu- cilla. 't Was ook vloeiend Engelsch, wat ze sprak alsof ze veel met Engelschen gepraat had en haar vocabulaire van haar kinderjaren met vele nieuwe uitdrukkingen had verrijkt. Ze ratelde door over de schoonheid van de Azu ren Kust met haar bloemen en zonneschijn, over de autotochten, over allerlei genoegens en over allerlei menschen, die ze ontmoet had. Lucilla scheen overal vrienden te hebben, voornamelijk Engelschen en Amerikanen. Ze waren haast nooit alleen geweest. Félise had geleefd in een wervelstorm van sociale druk- tetjes. Je zult Brantóme nu wel heel vervelend vinden, Félise, zei Martin. Ze lachte. Als je nu denkt, dat mijn hoofd op hol is gebracht, dan heb je het mis. Mijn kleine bol staat.veel te vast. En toen op ernstigen toon: Wat ik daarginder gezien en gehoord heb in die andere soort wereld zal me helpen om me een juister oordeel over Brantóme te vormen. Bigourdin was dichter bij de waarheid toen hij later met een zucht en een glimlach op merkte: Daar is onze kleine meid in een oogwenk een aantal tennisbanen, het veranderen van het beloop der paden in den Hout in verband met de wijziging van 't tracé van de Zuider- houtlaan, het noodige grondverzet voor op hooging, waardoor de uitgraving wordt ver kregen voor een zweminrichting aldaar geraamd in totaal 129.516. C. DIENST DER PLANTSOENEN. 6. Voortzetting van de afwerking van het terrein rondom en nabij Westerliont, ver beteren van rasterwerken, bijwerken van plantsoenpaden, opruimen van onkruid, boom blad, enz. en ingraven daarvan tusschen de beplantingen, bijplanten der houtopstanden en zuiveren van dood hout en rupsennesten, het ruimen van een oud gedeelte der be graafplaats en het egaliseeren van gazons, geraamd in totaal op 21.600. D. DIENST DER GEMEENTEWERKEN 7. Aanleg van een parkeerplaats bij het veilingsgebouw aan den Helderscheweg, ge- raamd op 9.300. 8. Het verlagen van bermen langs ver schillende wegen, geraamd op 2000. 9. Het schoonmaken van riolen, geraamd op 6500. 10. Het uitbaggeren van singelgrachten en vaarten, geraamd op 10.000. Ter toelichting van deze objecten van werk verschaffing deelen wij nog het volgende mede. Het ophoogen van het terrein aan den Bergerweg is noodig om dit verkoopbaar té maken. Aanleg van straten is hierin niet be grepen, aangezien het voorshands alleen in de bedoeling ligt het terrein op bouwbloks diepte van den Bergerweg te verkoopen. Het bouwrijp maken van den grond ten Zuiden van de Verlengde Landstraten is noo dig om aldaar een afgesloten geheel te krij gen. Op dit oogenblik is er nog veel vraag naar bouwterreinen voor bescheiden midden standswoningen, in verband waarmede hel bouwrijp maken van bedoeld terrein loonend is te achten. De werkzaamheden ten dienste van het Sportpark hebben ten doel dit beter aan zijn bestemming te doen beantwoorden dan thans het geval is. Het maken van een toegangsweg van de Zuiderhoutlaan naar het Sportpark zal in een lang gevoelde behoefte voorzien, terwijl het daardoor tevens mogelijk is de noodige parkeerplaatsen, een aantal tennisbanen en het grondverzet voor de aldaar ontworpen bad- en zweminrichting te verkrijgen. Op dit oogenblik wacht de verdere voort gang van de plannen voor de bad- en zwem inrichting op de resultaten van de grondbo ringen. Zoodra deze bekend zijn en de Ge zondheidscommissie omtrent de plannen is gehoord, zullen wij Uwe Vergadering een af gerond voorstel ter goedkeuring aanbieden. De parkeerplaats bij den Helderscheweg is weliswaar ten deele in het belang van ae Alkmaarsche Exportveiling, maar voorname lijk voorgesteld om aan de verkeersopstop ping, die op de dagen van veiling aan den Helderscheweg plaats heeft, een einde te maken en daArdoor in een algemeen ver- keersbelang te voorzien. In de totale kosten van de werken, uit te voeren ter bestrijding van de werkloosheid van 213.516, is een bedrag aan arbeids loon begrepen van 113.300, gespecificeerd als volgt: 1. 5.400 voor 20 ged. 9 weken is 180 arbeidsteken. 2. 2.100 voor 5 man ged. 14 weken ls 70 arbêidsweken. 3. 1000 voor 6 man ged. 8 weken is 48 arbeidsweken. 4. 1000 voor 6 man ged. 8 weken is 48 arbeidsweken. 5. 73.500 voor 100 man ged. 35 weken is 3500 arbeidsweken. 6. 13.700 voor 25 man ged. 26 weken is 650 arbeidsweken. 7. 1.600 voor 6 man ged. 9 weken is 54 arbeidsweken. 8. 2000 voor 8 man ged. 10 weken Is 80 arbeidsweken. 9. 6500 voor 10 man ged. 26 weken is 260 arbeidsweken. 10. 6500 voor 10 man ged. 26 weken is 260 arbeidsweken. Tezamen 5150 arbeidswe ken. Omtrent de vraag, welke werken in werk verschaffing moeten worden uitgevoerd en welke als werkverruiming behooren te wor den aanbesteed, kan eerst een beslissing wor den genomen, zoodra vast staat, dat de door den Minister van Binnenlandsche Zaken te stellen voorwaarden door Uwe Vergadering al of niet worden aanvaard. Ten aanzien van de loonen en arbeidsvoorwaarden zijn om dezelfde reden in het hierna volgend be sluit geen wijzigingen voorgesteld, verge leken met de vorige werkverschaffingspe in een vrouw veranderd. Ze heeft de kunst geleerd om haar zorgen te verbergen en om haar tranen te lachen. Voortaan zal ze mij alleen vertellen, wat ze vindt, dat ik weten mag. Félise nam haar plichten weer op en vol bracht haar arbeid met dezelfde grondigheid, maar zij had een andere, meer teruggetrokken wijze van optreden. Haar bevelen gaf ze met kalme waardigheid. Euphémie en Baptiste, ge wend aan meisjesachtige standjes, pruttelden over de verandering. Als Félise Euphémie's ar gument beantwoordde met: Ma bonne Euphé mie, de manier waarop dit of dat gedaan moet worden, is de manier zooals ik het wensch, en daarop wegwandelde als ware zij een hertogin, dan schudde Euphémie het hoofd en waande zij zich in een vreemden dienst. Tegen Martin gedroeg zij zich als meesteresse, vormeiijker en in den gewonen omgang luchtig-oppervlakkiger, alsof hij een gewone bekende van haar was. Ze had de kunst geleerd gewone onbeduidende gesprekjes te houden en als hij niet zoo ver vuld was geweest van Lucilla en de wereld niet zoo voor hem veranderd was, zou dit hem zeer verbaasd hebben. Maar de wereld was veranderd. Automatisch sleet hij zijn bestaan in Brantóme, maar zijn gedachten waren' ver weg. De veranderde houding van Félise merkte hij wel op, maar ze liet hem onverschillig cn hij dacht: vergeleken met al de mannen, die ze in de groote wereld ontmoet heeft, ben ik al heel weinig belangrijk. Het nieuwe jaar deed zijn intrede, ingeleid door sneeuw en ijs over heel Europa. Onder de strakke staalblauwe hemel zag Brantóme er bevroren uit. Het hotel was zoo goed als leeg en Martin kon de vrije uren slechts doorbren- riode. Zoodra de voorwaarden van den Mi nister bekend zijn, zullen wij U tijdig een voorstel aanbieden. Met overlegging van de adviezen van de Commissie van Advies voor het Bureau van Sociale Zaken en de Commissies van bijstand voor de financien, voor de openbare werken, voor de plantsoenen, voor het grondbedrijf en voor het sportpark geven wij Uwe Vergade ring in overweging voorloopig overeenkom stig het vorenstaande te besluiten door vast stelling van het volgende besluit: I. behoudens eventueel in het onder II te noemen besluit aan te brengen wijzigingen in verband met toekenning van Rijks- en Provin ciaal subsidie Burgemeester en Wethouders te machtigen tot uitvoering van de volgende werken gedurende het winterseizoen 1932 1933: a. het ophoogen van het terrein ten Zuid westen van den Bergerweg; b. het bouwrijp maken van den grond ten Zuiden van Verlengde Landstraat; c. het verbeteren van de Noordelijke bocht van de renbaan op het sportpark; d. het verbeteren van de speelvelden op het Noordelijk gedeelte van het sportpark; e. het maken van een toegangsweg tus schen de Zuiderhoutlaan en het sportpark met bijkomende werken, aanleg van parkeer plaatsen, tennisbanen, met grondverzet voor de te maken bad- en zweminrichting; f. het verrichten van verschillende werk zaamheden ten dienste der plantsoenen en de begraafplaats; g. het aanleggen van een parkeerplaats aan den Heldersche weg; h. het verlagen van bermen langs ver schillende wegen; j. het schoonmaken van riolen; k. het uitbaggeren van singelgrachten en vaarten. II. te bepalen, dat bij de onder I genoemde werken het volgende zal worden in acht ge nomen: 1. het uurloon bedraagt 43 cent; het wordt verhoogd met een bijslag bedra gende: voor gehuwden met één kind en kostwin ners voor 2 personen 2 cent; voor gehuwden met twee kinderen en kost winners voor drie personen 4 cent; voor gehuwden met drie kinderen en kost winners voor vier personen 5 cent; voor gehuwden met vier kinderen en kost winners voor vijf personen 6 cent; voor gehuwden met vijf kinderen en kost winners voor zes personen 7 cent; voor gehuwden met zes of meer kinderen en kostwinners voor zeven of meer personen 8 cent; doch nimmer meer dan het contractloon, dat voor den werklooze in zijn vak geldt, ver minderd met 10 Onder „kinderen" wor den medegerekend inwonenden, tot wier on derhoud de betrokkenen krachtens de wet ver plicht zijn; 2. ongehuwden-niet-kostwinners komen niet voor tewerkstelling in aanmerking; 3. niemand wordt langer dan 6 weken achtereenvolgens tewerkgesteld; tusschen twee opvolgende terwerkstellingen van den zelfden persoon verloopt tenminste zes weken 4. bij de aanneming van werklieden wordt de volgende volgorde in acht geno men: a. gehuwde georganiseerden en georga niseerde kostwinners, die zijn uitgetrokken; b. gehuwde georganiseerden en georgani seerde kostwinners, die achtereenvolgens ge durende 4 weken of langer uitkeering uit de werkloozenkas hebben ontvangen of gedu rende dat tijdvak geen'uitkeering uit de werk loozenkas ontvingen, omdat ze daarop nog geen aanspraak konden laten gelden; c. ongeorganiseerden (gehuwden en kost winners), die gedurende 4 achtereenvolgende weken werkloos zijn geweest; een en ander met dien verstande, dat uit treding uit één dezer categoriën tijdens het dienstverband geen ontslag tengevolge heeft, en dat alle in aanmerking komende werklie den bij de werkverschaffing achtereenvolgens in dienst moeten zijn geweest, vóórdat in het zelfde seizoen dezelfde werklieden voor de tweede maal in dienst kunnen worden geno men; 5. personen, die gedeeltelijk werkloos zijn, of geheel werkloos zijnde, niettemin over eenige inkomsten de beschikking hebben, kun nen wekelijks zoolang bij de werkverschaffing worden tewerkgesteld, dat zij in totaal het bedrag ontvangen, dat hun aan weekloon zou worden uitgekeerd, wanneer zij de geheele week bij de werkverschaffing arbeid zouden verrichten; 6. ongeorganiseerden (gehuwden en kost winners) worden alleen tewerkgesteld, voor zoover zij in hoofdzaak hun bestaan vinden gen met te droomen over Lucilla en palmen en zonneschijn en woestijn. En dan rilde hij van koude, want het hotel werd verwarmd door houtvuren. Centrale verwarming was er niet. Zou het nu den geschikten tijd zijn om naar Parijs te gaan? Op een goeden dag zei Félise: Ik heb een brief van Miss Merriton. Ze vraagt naar je en zendt haar vriendelijke groe ten. Martin, die in hemdsmouwen, met een voor schoot voor, de tafel dekte in de Salie man- ger, bloosde bij deze boodschap van zijn aan gebedene. Het is heel vriendelijk van haar zich mij nog te herinneren. Ze herinnert zich jou nog heel goed, zei Félise. Dat beduidde, dat Lucilla dus nog al eens over hem gesproken had. Was haar vraag misschien gesteld om van zijn Egyptische plan nen te hooren? Waar is Miss Merriton nu? vroeg hij, geen acht slaande op 't ietwat bittere in Félise's stem. Op ijskouden toon deelde ze hem mede, dat Lucilla de volgende week scheep ging naar Alexandrie. En, zei zij, wat moet ik antwoorden, nu ik als boodschapper dienst schijn te moeten doen? Martin, die een slimme aanbidder was ge worden, zei: Breng haar mijn eerbiedige groeten over en zeg dat ik het goed maak. Dit antwoord was zoo oncompromitteerend mogelijk. Dienzelfden avond, toen zij door de koude in loondienst, ter beoordeeling van B. en W. 7. idien de werkloosheid door het vinden van arbeid wordt onderbroken en deze onder breking niet langer duur dan in totaal zes dagen, wordt voor de vaststelling van de volgorde van tewerkstelling rekening gehou den met het aantal werkloosheidsdagen van den eersten dag der aanmelding bij de ar beidsbeurs af; 8. er zal waar mogelijk en gewenscht In accoord worden gewerkt, met dien verstande, dat er geen onderaanneming mag plaats heb ben; bij accoordloon zal de norm van 10 be neden het contractloon onder 1 bedoeld niet mogen worden verschreden, doch alleen voor wat het grondtoon van 0.43 per uur be treft; kinderbijslagen kunnen eventueel boven dezen norm worden toegekend; 9. overigens zullen de arbeidsvoorwaar den gelden, die bij de werkverschaffing in het seizoen 1931/1932 van kracht waren. III. aan B. en W. voor de uitvoering van de onder I genoemde werken de volgende ere- dieten toe te staan: voor dat genoemd onder I sub a 13.500: 1 sub b 15.100; I sub c 3000; I sub d 3000; 1 sub e 129.516; I sub f 21.600; 1 sub g 9.300; I sub h 2000; 1 sub J 6500: I sub k 10.000. IV. B. en W. te machtigen spoedshalve over te gaan tot dadelijke uitvoering van eenige kleinere onder I genoemde werken bij wijze van werkverruiming o nder dezelfde voorwaarden als voor deze soort werken in de periode 19311932 hebben gegolden. V. de hiervoor genoemde uitgaven voor zooveel noodig te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire begrooting, waarbij teven? kan worden beslist, hoe de bedragen over de verschillende takken van dienst moeten wor den verdeeld. EEN ADRES AAN DEN RAAD- Aan den raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekende A. Verberne, Voorzitter en W. H. Broekhuyzen, Secretaris van den Ne derlandschen Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders in het Verlofbedrijl „Hocares" (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 2 Mei 1929), Afdeeling Alkmaar: 1. dat tengevolge der jongste wettelijke regeling van de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeente, de Personeele Be lasting geheel ten goede zal komen aan de Gemeente; 2. dat de Gemeenteraden ten aanzien van deze belasting o. m. de bevoegdheid ver kregen hebben om zelf de classificatie te regelen en, met uitzondering van de grond slagen huurwaarden en automobielen, een of meer grondslagen dezer belasting kunnen laten vervallen en voor alle grondslagen de tarieven wijzigen; 3. dat de Wet op de Personeele Belas ting de biljarten heeft willen belasten als be- hoorende tot een luxe, doch dat zulks geens zins kan gezegd worden van biljarts in kof fiehuizen, waar het biljart moet beschouwd worden als een noodzakelijk middel van broodwinning en behoorende tot het gereed schap van den Koffiehuishouder; 4. dat het Koffiehuisbedrijf al reeds over matig belast wordt door de Personeele be lasting, wijl de zaal of zalen, waarin het be drijf wordt uitgeoefend geheel voor de volle huurwaarde in aanmerking komen (in tegen stelling met kruideniers- en andere winkels waar ook verlofdranken, zij het dan van infe rieure kwaliteit, verkocht worden) terwijl het koffiehuisbedrijf onder tal van accijnzen en rechten en andere belastingen gebukt gaat; 5. dat bovendien voor het verlof bedrijf een recht zal worden geheven van 25 pei Verlof A, van welk bedrag de helft ten goede komt aan de gemeente; 6. dat het Koffiehuisbedrijf zeer ernstig de gevolgen draagt van de huidige economi sche crisis en dat m. b. het Verlofbedrijf de concurrentie heeft te verduren van Manu- facturenmagazijnen en z.g. warenhuizen, aan wie bij hun manufacturen of galanterie winkel werd toegestaan een verlof uit te oefenen terwijl aan de Verlofhouders niet wordt toegestaan een nevenbedrijf te exploi- teeren. Redenen waarom ondergeteekenden be leefd doch met den meesten aandrang Uw raad verzoeken, bij de vaststelling der hier bedoelde belasting voor het jaar 1932, op vorengenoemde overwegingen de grondslag Biljarten te doen vervallen. 't Welk doende enz. Alkmaar, 15 Sept. 1932. Het bestuur van „Hocares" voornoemd, (w.g.) A. VERBERNE, voorzitter. W. H. BROEKHUYZEN, Secretaris. v van het Café de 1' Univers naar huis stapten, zei Bigourdin, Martin tutoyeerende, zooals hij na dat vertrouwelijke gesprek altijd deed: Nu Félise terug is, gaat alles weer op rol- le.tjes, en het is een stille tijd. Zou je nu dus niet naar Parijs gaan voor je verlof en voor je consult met Fortinbras? Ik zal overmorgen gaan, zei Martin. Heb je Félise verteld van je voorgeno men reis? Nog niet, antwoordde Martin. C'est bien (dat is goed). Wanneer je het haar vertelt, zeg dan, dat het is voor een ver andering voor je gezondheid, om zaken te rege len, wat je maar wilt. Het is beter dat zij het niet weet voor alles geheel is vastgesteld. Ik geloof dat dit verstandiger is, zei Mar tin. En als je nu mijn voorstel aanvaardt, zei Bigourdin na een korte poos zwijgens, heb je dan wel eens gedacht aan de mogelijkheid om je te laten naturaliseeren? Dat zou de zaak nog veel gemakkelijker maken. We hebben het er al eens over gehad, jij en ik, dat je een goede Périgourdin zoudt zijn. Martin, met de handen in zijn zakken en heelemaal weggedoken in zijn opgestoken kraag, wachtte eenige oogenblikken met ant woorden. Toen: Nationaliteit is iets vreemds, zei hij. Hoe langer ik in Frankrijk ben, hoe trotscher ik er op ben een Engelschman te zijn. Bigourdin deed een paar stappen zijwaarts, alsof een adder hem gestoken had. Mais non, par exemple! (Wel heb je ooit!). Je bent de laatste van alle menschen, die dat zeggen moogt. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5