70 cis. lOcts. het BURGERWEESHUIS te WORKUM. "Brieven uit Berlijn immmvttf Dus vanaf hsden alleen nog echte ASPIRIN in deze origineele verpakkingen. JkotMicUud Hieums tBüwm&and VrDU1STERING TEN nadeele van ne officier van Justitie bij de rechtbank te r peuvvarden eischte gister een gevangenis straf van negen maanden tegen J. de G., 35 faar koopman te Workum, die verdacht wordt van opzettelijke verduistering van geldswaardige papieren behoorende aan het stadsburgerweeshuis te Workum ten bedrage ian f 13.500, welke papieren verdachte ou der zich had in zijn kwaliteit van secretaris- hoekhouder van dit weeshuis. (Van onzen correspondent). Het Duitsche volk, in vele opzichten toon aangevend en met recht trotsch op prestaties van den allereersten rang en op velerlei ge bied, maakt tegenwoordig booze tijden door, die den buitenstaander bijna het recht geven, een wonderlijken en eigenlijk weinig gunsti- gen indruk van het Duitsche volkskarakter op te doen. Wij hebben het in onze vorige correspon dentie reeds gehad over de groote politieke, staatkundige en volks-moreele veranderin gen, die het Duitsche Rijk en zijn inwoners op het oogenblik doormaken; hebben vast gesteld, dat een richting zich baan breekt, die streng-conservatief is, naast een beweging, die het onderste uit de kan wil hebben en waarschijnlijk straks het lid op den neus te verwachten heeft. Nu de situatie in Duitschland in zoo hooge mate spannend geworden is en straks dingen gebeuren kunnen, die het buitenland onvoorbereid wellicht niet in alle onderdee- len zal kunnen volgen en beoordeelen moge nog een poging gedaan worden, stemmingen te benaderen, karaktertrekken te schetsen, al moet een waarschuwing vooraf gaan, dat zulk een pogen natuurlijk het groote gevaar van generaliseeren, van het laten meeleiden van goeden met kwaden, met zich moet bren gen. Het is nu eenmaal uiterst moeilijk, de din gen in Duitschland objectief te zien. Objec tief denkende, sprekende en schrijvende Duit schers zal men tegenwoordig met een lan taarntje moeten zoeken. Wie nog nuchter ge bleven is, geeft er in de meeste gevallen de voorkeur aan, te zwijgen, omdat zijn eerlijk uitgesproken meening hem slechts moeilijkhe den en ergernis bereiden kan. Het is, meenr hij, toch alles boter aan de galg gesmeern En ten slotte is daar niet veel tegen in ie brengen. Rustige Duitschers, die een eigen gezond oordeel bewaard hebben, komen tegen ae heftige stromingen in hun land niet meer op. Duitschland wordt beheerscht door ra dicalistische massa-bewegingen, die bewij zen, dat dit volk niet individualistisch voelt, denkt en handelt (als bijv. het NederlanC- sche), maar in kern en wezen kudde-neigin gen heeft, het soldateske in eiken vorm en variatie vereert, zich bij voorkeur door „ijze ren vuisten" laat regeer#j en zich, onder ze keren druk van misère en ontevredenheid ge steld, voor het heldhaftig-duldende veel min der voelt dan voor het ruw-brute gewelddadi ge, met daarnaast een sterke geneigdheid tot afgunst, totale afwezigheid van tolerantie, goedkoop genieten van andermans leed. Dat klinkt hard, en is natuurlijk lang niet op alle Duitschers van toepassing welke prachtige en oer-sympathieke volkstypes kent Duitschland in al zijn dreven! maar te genwoordig helaas op een groote meerder heid. En wat erger is: men moet constatee- ren, dat deze onaangename uitzonderingen nader bij de kern liggen dan betere eigen schappen, die in normaler tijden den gemid delden Duitscher voor ons genietbaar maken. Gelijk de enkeling onder invloed van alco hol vaak zijn ware karakter blootlegt, toont een volk zijn echte mentaliteit het zuiverst in tijden van nood, opwinding en politieker; overdruk, waarbij als verzachtende omstan digheid in dit bijzondere geval de nawerking van oorlog, revolutie en inflatie niet verzwe gen mag worden. De Duitscher, zelfs de hoogstaande en ob jectief geblevene, zit te midden van het eigen volk dit alles doormakend, niet scherp ge noeg, welke onaangename verschijnsel en naar boven zijn komen drijven. Men leest zoo nu en dan in de rubriek der „Ingezonden Stukken" in de dagbladpers bijdragen van Duitschers, die in het buitenland wonen en die hun indrukken van een kort bezoek aan het vaderland weergeven. Zulke menscheti zien de dingen anders en beter, scherp en daarom ook met vertwijfeling. Zij moeten constateeren, dat in Duitschland ruwheid, leugen, matelooze opwinding, bedrog, cor ruptie, moord- en doodslag tot de dagelijk- sche verschijnselen geworden zijn en dat ge- wetenlooze politieke ophitsers het klaar ge speeld hebben een graad van verwildering bij de massa's te bereiken dien men eenige jaren geleden, ofschoon het er toen ook waarempel niet rooskleurig in Duitschland uitzag, niet voor mogelijk zou gehouden heb ben Het is onbegrijpelijk, dat de tegenwoordi ge rijksregeering door het dulden van partij uniformen en insignes, er weer toe bijgedra- §en heeft, de toestanden nog meer onhoud- aar te maken dan ze reeds waren. Wie in deze tijden niet in Duitschland geweest is, kan zich nauwelijks de stemming voorstellen, die door het toelaten van dergelijke uiterlijke kenteekenen ontstaan is. Nationaal-socialisten, communisten, D - nationale Stalen-Helm-mannen, Jong-Duit- schers, sociaal-democraten, r.-katholieken ze loopen hier allen of in uniform, of met duidelijk zichtbare insignes in het knoopsgat rond, dan wel met partij-symbolen op een kleurigen band om den linkerarm. Bovendien lezen ze bij voorkeur hun partijbladen m openbare verkeersmiddelen, en het is waarlnk geen wonder, dat het niet alleen s avonds en 's nachts in de volkswijken steeds weer tot bloedige botsingen komt, maar dat ook °P elk ander uur van den dag de mensch"n {Uet elkaar slaags raken in trams en omnr' bussen, in voorstadtreinen en in ondergrond sche spoorwegen. Vooral de Joodsche medeburgers hebben tegenwoordig in Duitschland niets meer te lachen. De nationaal-socialistische beweging "tuners, die thans meer dan 1/3 van de Duit- 'ohe kiezers achter zich heeft, is sterk anti semitisch en wil, als ze eenmaal de macht in handen mocht krijgen en een grondwetsher- zicnirvg kan doorzetten, de Joder. uit het uuitsche Staatsverband uitstooten en ais Reken ng houdend met de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin- tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast rijn vanaf heden in een bij zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van ae dik wijls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tabletten te koopen. Aspirin wordt uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. vreemdelingen behandelen. Juist in deze dagen gaat weer een nieuwe stroom van anti semitisme door het Duitsche volk en helaas schijnt de tegenwoordige conservatief-adel- lijke regeering niet van plan te zijn, deze beweging den kop in te drukken of zelfs niaar de bladen te verbieden, die bij deze ha telijke en menschonteerende propaganda den boventoon voeren. De Duitsche pers, belangrijke organen als de „Frankfurter Zeitung" en andere waar di-ge provinciale bladen uitgezonderd is in deze tijden een droevig hoofdstuk op zich zelf. Het is voor een Nederlandschen kran tenlezer eenvoudig niet te gelooven, wat hier dagelijks geschreven wordt. De gemeenste en platste uitdrukkingen zijn schering en in slag, de brutaalste aanvallen op 'het intieme leven van den poiitieken tegenstaner worden gedrukt en gelezen. Noch de communisti sche en evenmin de Duitschnationale lezer wordt door dit dageiijksch menu van vol komen bedorven krantenspijzen afgeschrikt en tot protest geprikkeld. Integendeel, de lezer geniet deze viezigheden blijkbaar nog met leedvermaak en bevestigt daarmede, wat wij hierboven neergeschreven hebben. Dat ook van de zijde der persorganisaties weinig of niets gedaan wordt, omdat nauwelijks voor mogelijk gehouden lage niveau weer eenigs- zins op peil te brengen, bewijst, hoe onaf hankelijk de redacteuren van werkgever, groep en partij geworden zijn. Men kent in Duitschland nog slechts de eigen politieke richting en beschouwt iederen andersdenkende als minderwaardig. Zelfs de justitie doet daar dapper aan mee. Rechters en hooge ambtenaren van het Openbaar Mi nisterie hebebn in hun partijkranten reeds openlijk neergeschreven, dat een nationaal socialist anders gestraft moet worden dan 'n communist of sociaal-democraat, een Jood anders aangepakt moet worden dan een Christen, een soldaat anders dan een pacifist. En de hoogste justitieele autoriteiten laten zoooiets toe en denken er niet aan een rechter, die zich tot eenzijdigheid en partijdigheid openlijk bekent, onmiddellijk met pensioen te sturen! Begaan, als in Potempa in Opper-Silezië, minderwaardige individuen in Hitler-uniforrn gemeene moorden, mishandelen ze, na zich eerst dronken gemaakt te hebben, in den nacht, vijf tegen een, hun slachtoffer eerst een half uur lang voordat ze hem door een trap tegen het strottenhoofd de eeuwigheid in jagen, en worden ze daarop ter dood ver oordeeld, dan zendt hun de leider hunner par tij een telegram, waarin hij hen als „mijn kameraden!" aanspreekt, en de Hitler-ver- slaggevers zoeken de moordenaars in hun cellen op, interviewen hen en beschrijven hen als ware volkshelden. Het ziet er droevig uit bij onze Duitsche buren. Alles wat slecht in een mensch zijn kan, is bij hun naar boven gekomen Het dierlijke in den mensch viert triomphen, het platte en gemeene wordt geduld en boven dien toegejuicht. En de menschen hier schij nen niet eens te merken, hoe diep ze, door dit alles te dulden en aan te moedigen, reeds ge zonken zijn. Rassen- en klassenhaat vieren hoogtij. Ruw heid, onverdraagzaamheid en zelfs politieke moorden zijn groote mode geworden. Wij generaliseeren niet er zijn ook hon derdduizenden fatsoenlijke Duitschers, die dit alles met nog meer smart en ontzetting waar nemen en veroordeelen dan wij buitenstaan ders. Maar ook zij hebben schuld zoolang ze zich niet openlijk verzetten en partijen verlaten, die in zulke dingen den toon aan geven. Men moge, wat straks wellicht gebeuren gaat, zien en beoordeelen in het licht, dat wi] o-etracht hebben op deze mentaliteit te doen SCl")ne" ROLAND. DE TARIEVEN VAN HET P. E. N. Een onbeteekenende verlaging. Ten aanzien van de tarieven van het P. E. N. bestond de verwachting, dat er ver verlaging zou komen, echter belangrijk min der zou zijn dan het bedrag van 500 000, in de motie-Hooy c.s. genoemd; maar dat ze zóó weinig zou te beteekenen hebben, als in een onlangs door Ged. Staten genomen be slissing is bepaald, zal zelfs den minst-ver wachtende hebben teleurgesteld, meent de Haarlemsche correspondent van het Hbld. Alleen de „goedwillige", ecgros stroom- afnemende gemeenten hebben bericht ont vangen, dat „in verband met de daling der kolenprijzen beneden het normale peil" Ged. Staten besloten hebben deze gemeenten „tege moet te komen in de kosten der vergoeding van den energie-inkoop".Deze tegemoet koming bestaat hierin, dat tot wederopzeg ging «ie bij contract overeengekomen kolen- clausule bij kolenprijzen, lager dan f 8.50 per ton op overeenkomstige wijze naar beneden zal werken, als zij thans bij kolenprijzen boven 10 per ton naar boven werkt. Bij kolenprijzen, liggende tusschen 8.50 en 10 per ton zal de kolenclausule geen toe passing vinden. Deze regeling wordt, met terugwerkende kracht, van 1 Januari 1032 af van toepassing verklaard. Wat deze verlaging eigenlijk te beteeke nen heeft, blijkt duidelijker als men weet, dat ze over de maanden April en Mei 0.065 cent, over Juni 0.13 cent per kWh vertegenwoor digt. En een verlaging van 0.13 cent wil voor de gemeenten, behoorende tot tariefgroep I dat zijn de 12 gemeenten die voor max. be lasting 150 tot 110 per K.W. en een stroomprijs van 4'A cent per kWh betalen zeggen: ongeveer 1 pGt.; voor de 23 ge meenten van groep II f 120 tot f 75 per K.W. en 2.4375 cent per kWh IX Om dat dit waarschijnlijk toch nog te royaal is, wordt bij een kolenprijs tusschen 8.50 en f 10 per ton geen reductie gegeven. Zijn wij juist ingelicht, dan zal de tariefs verlaging tot de hier vermelde reductie be perkt blijven. Tenzij de heer Hooy c.s. zich met deze verovering niet voldaan toonen. De totale wist van het P. E. N. bedroeg in 1927 1.215.197; in 1928 913.678 (na af schrijving op gebouwen van 153.790); in 1929 552.934 (na extra afschr. op gebouwen 100.000 en restitutie rentelooze voorschot ten 200.000); in 1930 820.965 (na extra afschrijving op gebouwen 150.000, restit. rentel. voorsch. f 200.000); in 1931 592 579 (na afschr. „verlies op buiten bedrijf gestelde activa" 575.657, restit. rentel. voorschotten 200.000). De winst in de 'aagspannings- gebieden was in die jaren 82.858, f 32.953, 32 337, 34.599, 29.562. De winst in de laagspanningsgebieden be- teekenl dus niet veel. Daarom is de bewering, dat het „in de eerste plaats de eigen laag spanningsgebieden van het P. E. N. geweest zijn, die dit bedrijf er bovenop hebben ge holpen", niet in overeenstemming met de feiten De winst over 1931 is dus, blijkens het verslag over het jaar 592.579; maar bij een nauwkeurige beschouwing van de verlies- en winstrekening blijkt, dat dit een netto saldo is, na afschrijving van 775.000 (hierboven gespecificeerd) en van bedragen, die geheel of gedeeltelijk niet tot het exploitatie-jaar be- hooren. Een winst van 1.400.000 is dus als exploitatie-uitkomst niet overdreven. De uitkomsten van de exploitatie der laag spanningsgebieden moeten blijkbaar zoo gun stig mogelijk worden voorgesteld. Maar als men onder post 9 „Verlies op buiten bedrijf gestelde activa" (dat is op laagspanningsnet ten, overgenomen van voormalige G. E. B.'s) een bedrag van 155.943 aantreft, dat dus ten laste wordt gebracht van liet algemeen stroombedrijf; en onder post 11 „bijzondere lasten" als „goodwill overneming electr. be drijf ger. Aalsmeer" een bedrag van 48.021'; ander „kosten omwisseling lampen en apparaten bij ombouw van netten" 35.623, voorts „wachtgeld ontslagen per soneel", en zoo meer, dan valt daaruit af te leiden, dat deze bedragen, als ze inderdaad ten laste van de laagspanningsgebieden wa ren gebracht, deze in een ander licht zouden hebben gesteld, en niemand tot de uitspraak zouden hebben verleid, dat deze laagspan ningsgebieden „het bedrijf er bovenop hebben geholpen". De reserveering en de extra afschrijvingen zijn het bewijs van een voorzichtige foedrijfs- politiek. Maar is het juist, de reserveering in zoo snel tempo te doen geschieden; daar de winsten immers grootendeels zijn opgebracht door de engros-stroomafnemencie gemeenten, waarvan verscheidene, evenals met het P.E.N. het geval is, een deel van de waarde hunner activa als „oorlogskapitaal" moeten aan merken. Door de te hooge inkooptarieven van het P. E. N. wordt het dien gemeenten ech ter onmogelijk gemaakt de noodige extra afschrijvingen toe te passen. Indien de politiek van het P. E. N. er op gericht was het algemeen stroombedrijf op financieel sterke basis te stellen, teneinde het in staat te doen zijn binnenkort zoo laag mo gelijke tarieven voor zijn afnemers in te voeren, zou zij weinig bestrijding vinden. Maar van de „reserve voor afschrijvingen en vernieuwingen", nagenoeg geheel bestaande uit batige saldi der engros-levering. is in 1930 een bedrag van 512.195 gebruikt voor extra-afschrijving op den laagspannings- aanleg en electriciteitsmeters. De positie van het P- E. N. als detaillist is daardoor dus weer versterkt ten koste van de engros-afnetners Daarbij valt het op, dat het aandeel der laagspanningsgebieden in het over 1927 tot 1930 gekweekte reservefonds slechts ruim f 100.000 bedraagt, terwijl over dat tijdvak een extra-afschrijving op de activa dezer dezer gebieden van ruim 500.000 wordt noodig geacht. Daaruit kan de gevolgtrekking wor den gemaakt, dat de uitkomsten der laag spanningsgebieden over die jaren feitelijk niet winstgevend, maar onrendabel zijn geweest. „Wij zullen stroom aan huis gaan leveren". Nu is door „Het Volk" de bewering geuit, dat die uniformiteit in de tarieven zeker ge- wenscht is, omdat er genieenten ziju, die te weinig betalen; „bijv. een gemeente als Alk maar koopt den stroom in voor gemiddeld nog geen 4 cent per K W U/V Het is juist, dat Alkmaar nog geen 4 cent per K W U. betaalt, maar het wekt een on- juisten indruk te spreken van „bijv een ge meente als AHcmaar", omdat er geen andere gemeente is, die een zóó laag tarief betaalt. Maar als men weet, dat Heiloo 8.08 cent, Castricum 12.36 cent, Andijk 16.59 cent, Ab- bekerk 17.86 cent. Harenkarspel 17.96 cent, Oterleek 18.22 cent per kWh betalen, dan ligt het voor de hand, dat een uniform tarief een vermindering voor die hoog betalende ge meenten moet brengen. De weigering door Alkmaar om afstand te doen van zijn gunstige contract, mag geen motief zijn om andere gemeenten te veel te laten betalen. „In geval van verlaging zegt „Het Volk", „zouden er toch de noodige straffe waarbor gen moeten worden gemaakt, dat de tariefs verlagingen, aan de G. E. B.'s toegestaan, zouden doorwerken tot in de beurzen van de afnemers. Dan zou de provincie op de na koming van deze waarborgen een intensieve controle moeten oefenen". Dat is wel een zeer zonderlinge redenee ring, zegt het Hbl. In de eerste plaats be kreunt de provincie die blijkens de ver slagen van het P. E. N. het electriciteitsver- bruik bevorderen wil zich nu toch ook niet om „de beurzen van de afnemers"! Zij laat die afnemers stevig betalen om andere afnemers die in de laagspanningsgebieden in de beurzen te kunnen gerieven. Maar bovendien hebben de betrokken ge meentebesturen over die „doorwerking tot in de beurzen" toch zelf te beslissen. De pogingen om aan tariefsverlaging voor de engros-stroomafnemende gemeenten te ont komen, zijn niet gelukkig. Dat is begrijpelijk, omdat ze den wensch van het P. E. N. om tot annexatie van die 52 gemeentelijke distributie bedrijven te geraken, niet kunnen verbergen. In de vergadering van de Prov. Staten van 30 November 1922 heeft de heer Hendrix im mers als namens Ged. Staten blijkens de officieele notulen gezegd; „Het is niet on mogelijk, dat zich omstandigheden zullen voordoen, ook in plaatsen waar tot nog toe de stroom engros geleverd werd, die Ged. Staten zullen doen zeggen: nu maken wij daar een eind aan en zullen wij in die plaat sen den stroom aan huis gaan leveren". En het lid van Ged. Staten, mr. Bruet, heeft blijkens een rondschrijven van de Ver. van Stroomdistributiebedrijven dd. November '31 verklaard, dat „toegeven aan den wensch der gemeenten inzake de tarieven zou beteeke nen afzien van de concentratie". Er is dus in die jaren in de politiek van het P. E. N. en van Ged. Staten niets veranderd. Concentratie staat voorop, hoe onbillijk ook in den „overgangstijd" de engros-afnemende gemeenten daardoor behandeld worden. Maar dan moet men ook niet als motief tegen tariefsverlaging aanvoeren, dat ze wordt nagelaten omdat ze een roekeloos ver zwakken van het bedrijf zou zijn. TEXEL. De vereeniging Volksonderwijs hield Dinsdagavond te den Burg een vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledenaantal gestegen was van 58 tot 75, verder had de vereeniging zeer veel succes gehad met de gedurende den winter gehouden cursussen De kookcursus werd door niet minder dan 48 dames gevolgd, terwijl ook de cursus voor ontwikkeling te Oosterend een groot succes is geweest. Ook over 't resultaat der cursus sen in vreemde talen was men tevreden. Bij de bespreking over de wintercampagne werd besloten te trachten dit jaar te Oude- schild een kookcursus te geven, daar op dat dorp hiervoor een lokaal beschikbaar is, ter wijl dit te den Burg niet het geval zal zijn. Een leerares te den Helder zal voor 't geven van dien cursus aangezocht worden, terwii! aan T.E.S.O. om gratis overtocht voor deze dame verzocht zal worden, 't Lesgeld zal on geveer 5 a 6 per cursus bedragen. Zestien aames kunnen er aan deelnemen. Verder wil men met medewerking van de doktoren trachten verbandcursussen te hou den te Den Burg en Oosterend, terwijl te Der. Burg ook een cursus is leerbewerking gege ven zal worden, 't Lesgeld hiervoor is 11.50 alles inbegrepen. Ten slotte zal men nog trachten talencursussen op touw te zetten, en zal te Oosierend weer voor onderwijs aan volwassenen gelegenheid bestaan. Tot 't geven van een cursus in handenarbeid zai bij genoegzame deelname tevens gelegenheid bestaan. Op de lesgelden zal voor leden van Volksonderwijs reductie worden gegeven. Verder werd besloten een actie op touw te zetten om te trachten een nieuwe M.U.L.O.- school te Den Burg te krijgen, daar deze school niet meer aan de eischen voldoet en reeds 60 jaren oud is. De heer Kikkert van Oosterend bracht ook nog de school te Ooste rend ter sprake, daar deze reeds 67 jaar ge leden gebouwd is en niet meer aan de eischen voldoet, 't Bestuur besloot zich de medewer king van den inspecteur van het onderwijs, den heer Dun, te verzekeren en zal zich ver der tot het gemeentebestuur wenden. Op voorstel van den heer Jouwersma zal nog getracht worden een geschikte zwemge- legenheid te verkrijgen in de nabijheid van Den Burg, dit tevens ter werkverruiming voor de werkloozen in de a.s. winter. ONGECONTROLEERDE KINDER TEHUIZEN. Een studiecommissie. De Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid en de Ned. Bond tot Kinderbescherming hebben een com missie gevormd, die tot taak heeft de bestudeering van het vraagstuk der on gecontroleerde kindertehuizen door; 1. een overzicht te geven van den omvang en het karakter der gezinsver pleging van uitbestede (niet justitiëele) kinderen; 2. eventueele fouten met de daaruit gegroeide misstanden, die er machten zijn, vast te stellen; 3. voor steilen te doen om dp lichamelijke en zedelijke verpleging van de minderjari gen, hier bedoeld, met zoodanige waar borgen te omkleeden, dat die fouten en daardoor veroorzaakte mi<-.ai.den in de toekomst zooveel mogelijk worden voorkomen. Door bemiddeling van het departe ment van binnenlandsche zaken begint de commissie haar werk met een on derzoek in alle Necerlandsche gemeen ten naar het bestaan van particuliere kindertehuizen. In de commissie h -bben zitting: mr. C. J. Cluyseaer. president bij do arr - rechtbank te YV.nschoten. voorzitter; mr. J. Everts, secretaris van dm Ar menraad te Amsterdam; mej. E. Pier- son, inspectrice der kinderpolitie te Den Haag; dr. J. A Putto, inspecteur der Volksgezondheid (e Den Haag; mr. Ernst Lamers, secretaris Jer algemeene commissie voor kinderverpleging en kinderbescherming te Den Bosch, se cretaris. BOND VAN NED. SCHILDERS- PATkOONS. De algemeene jaarvergadering van den Bond van Nederlandsche Schilders patroons wordt dit jaar te Almelo ge houden. Dinsdagavond ontving het ge meentebestuur hoofdbestuur en afge vaardigden. In de Groote Sociëteit nam daarop de algemeene vergadering een aanvang. Namens de ontvangende afdeeling be groette wethouder Engberts de gasten, waarop de bondsvoorzitter antwoordde. De secretaris, de heer L. de Groot, deed enkele mededeelingen over de ver schillende instellingen, die alle in bloei- enden toestand verkeeren. Zandvoort werd aangewezen voor de volgende jaarvergadering. TWIST IN EEN FABRIEK. Een jeugdige arbeider gedood In de fabriek van de Internationale Gewapend Betonbouw te Breda kregen twee jeugdige arbeider twist over het gebruik van een electrische boor. De jongste, een 20-jarige jongeling uit Ber- gen-op-Zoom, kreeg van den ander, een 23-jarig man uit Ginneken, zoo'n hevi- gen klap, dat hij na enkele oogenblik- ken overleed. De dader vluchtte, doch is later gearresteerd. STEUN AAN ZUIDERZEE- VISSCHER3. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Peereboom, betreffen de toekenning eener billijke schade vergoeding aan de Zuiderzeevisschers, met name aan de Urkervisschers, in verband met de afsluiting 1er Zuider zee, heeft de minister van Waterstaat a m. geantwoord; De minister is niet van meaning, dat naast den steun, welke genoten Wordt ingevolge de Zuiderzeesteunwet, andere maatregelen noodig zijn. Bij de berekening van het bedrag der geldelijke tegemoetkoming wordt in ge volge die regelen rekening gehoud >n met de grootte en samenstelling van het gezin en met de totale gezinsinkom sten. De g ootte van het bedrag der gelde lijke tegemoetkoming is in het alge meen gelijk aan het verschil tusschen hetgeen noodig wordt geacht voor vol doende middelen tot levensonderhoud e.. de inkomsten van het gezin. In aanmerking nemende, dat de af sluiting van de Zuiderzee is geschied in het algemeen belang en dat in de na- deelen dier afsluiting ingevolge de Zui derzeesteunwet zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen, meent de minister, dat de visschersbevolking niet onrede lijk wordt behandeld. De minister is uit den aard der zaak niet bevoegd andere uitkeeringen te doen dan in de Zuiderzeesteunwet zijn genoemd. Overigens blijft zijn streven er op gericht, aan de Zuiderzeesteunwet een toepassing te geven, welke zoo goed mogelijk het gestelde doel benadert. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR VROEDVROUWEN. In den Amsterdamschen gemeenteraad is gis teravond de ophelfing door 't Rijk van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen bespro ken. 'n Motie werd aangenomen, welke luidt; De raad, gehoord de mededeelingen van B. en W. over de door hen bij de regeering gedane stappen tot behoud van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen alhier, betuigt met deze stappen zijn volkomen instemming, spreekt de verwachting uit, dat zij tot het gewenschte doel zullen leiden en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. DE CLANDISTIENE ZENDER TE TE HENGELO. In beslag genomeru. Te Hengelo werd sinds eenigen tijd een ge heime radiozender gehoord, waarmede op storende en brutale wijze werd geëxperimen teerd. Het is den Rijksradiocontroledienst thans gelukt, in samenwerking met de ge meentepolitie en den districtstelefoondienst, den zender op te sporen en in beslag te nemen ten huize van een bewoner van den Sloetseweg. JEUGDIGE ZWERVER EN DIEF. De politie te Vlaardingen heeft een min derjarigen jongen, die aldaar zwervende werd aangetroffen naar zijn woonplaats, Gouda overgebracht. De jongen, die zich op zijn zwerftocht had schuldig gemaakt aan diefstal van 200 ten nadeele van een boer, is ter beschikking van de Goudsche politie gesteld. KINDERVERLAMMING. Een volwassene overleden. Hedenmorgen is de agent van politie C Gros te Leeuwarden die lijdende was aan kinderverlamming, in de gemeentelijke barak voor besmettelijke ziektten aldaar tengevolge van deze ziekte overleden,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7