„Zij" Crème Spoel Jnqzzonden Stukken Het conflict in de Koopvaardij. VERGIFTIGINGSGEVAL TE VREELAND. Door zijn vrouw en schoon moeder vergiftigd? Eén dezer dagen voelde zekere G Tange- fflan, woonachtig te Vreeland, zich plotse ling onwel worden. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd noodig geoordeeld, dat T. naar 't ziekenhuis te Utrecht werd overgebracht. Zijn toestand was tamelijk ern stig. Intusschen heeft de justitie 'n onderzoek bevolen, daar het ziektegeval wees op vergif tiging. Een onderzoek in zijn woning werd ingesteld en de gemeente- en rijkspolitie wis ten beslag te leggen op een hoeveelheid bo ter, terwijl een leeg doosje, waarin een rat- tenvergift had gezeten, meegenomen werd. Het onderzoek wees verder uit, dat de man, toen hij van de boter at, onwel was gewor den. Vermoed wordt, dat het rattenvergift door de boter is gedaan. Na een uitgebreid onderzoek werden gister aangehouden de 22-jarige echtgenoote van T. die te Weesp bij haar ouders woonde en de ongeveer 50-jarige schoonmoeder van T. Bei den zijn gevankelijk naar Vreeland overge bracht, waar zij na een verhoor zijn ingeslo ten. Beide vrouwen worden verdacht bij af wezigheid van den man het huis te zijn inge gaan om daar het vergift door de boter te doen. Het parket uit Utrecht was gister ter plaatse om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Verandering van bestemming re delijke interpretatie? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Drop, heeft tot den minister van economische zaken en arbeid en tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: Is het den ministers bekend, dat buiten het gebeurde met de s.s. „Rotterdam" ea „Veen- dam" ook andere reederijen, wier schepen een geregelden beurtdienst op buitenlandsche ha vens onderhouden, een onjuist gebruik maken van de overigens begrijpelijke bepaling in de monsterrol, die steunt op art. 441 van het wetboek van koophandel, door gedurende de reis de bestemming van het schio te wijzi gen? Zijn de ministers niet van oordeel, dat de interpretatie van bedoelde bepalingen alleen toelaat een verandering van bestemming van een schip, die uit een noodtoestand voort vloeit of die door redelijke handels- en andere commercieele overwegingen wordt ge vorderd, zoodat nimmer een verandering van bestemming mag voorvallen, teneinde daar door een conflict over arbeidsvoorwaarden te beïnvloeden? Indien de voorafgaande vragen geheel of zelfs gedeeltelijk bevestigd moeten worden beantwoord zijn de ministers dan niet van oordeel, dat uit de ontwikkeling van de ge beurtenissen in het scheepvaartbedrijf ge durende de laatste weken overduidelijk blijkt, dat de afkondiging van het kon. besluit, waar bij de wet van 14 Juni 1930, houdende nieuwe wettelijke regeling van de arbeids overeenkomst van kapiteins en schepelingen en den daarbij nieuw vastgestelden titel van het tweede boek van het wetboek van koop handel, veel te lang is uitgebleven en de af kondiging daarvan onverwijld behoort plaats te hebben? Voor het geval de ministers van meening mochten zijn, dat na de afkondiging van voormeld K. B. overleg met „verschillende belanghebbenden" noodig moet worden ge acht hetgeen zou kunnen worden afgeleid1 uit een antwoord op vroegere vragen wil len de ministers dan omstandig mededeelen, of dit overleg is gepleegd en met welke orga nisaties en personen het is gevoerd, alsmede of het waar is, dat tot nu toe noch de ver eeniging van werknemers, noch de z.g. com- missie-Molengraaff, noch de werknemers leden daarvan over de vast te stellen maat regelen van algemeen bestuur zijn gehoord? Het werk van den rijksbemiddelaar Voorts heeft de heer Drop nog aan den minister van economische zaken en arbeid de volgende vraag gericht: Wil de minister eventueel na een daarom trent in te stellen onderzoek mededeelen op welke tijdstippen voor of na het uitbreken van de staking in het scheepvaartbedrijf de daarvoor aangewezen rijksbemiddelaar over leg heeft geopend of contact heeft gezocht met groepen of personen van bij het conflict betrokkenen? Met welke organisaties van belanghebben den van werkgevers of werknemers, eventueel met we'.ke directies van scheepvaartmaat schappijen afzonderlijk, bedoeld overleg is ingezet en verder is gevoerd, zulks onder ver melding van de data. waarop dat overleg of het zoeken van contact plaats had? De „Prof. Buys" wordt opgelegd. De contactcommissie te Rotterdam had be richt, dat het stoomschip „Professor Buys"', varende tusschen Harlingen en Huil, voor een reis mocht aanmonsteren. Zoover is het niet gekomen. De toestemming werd ingetrokken, daar de havenarbeiders van de Steenkolen- Maatschappij dreigden het Engelsche stoom schip „Lowland" te zullen lossen. De „Prof. Buys" is thans gelost en zal op gelegd worden. T wee bestuursleden van den Centralen bond mishandeld. Na afloop van de vergadering in Odéon te Rotterdam hebben buiten op wacht staande personen den heer Esveld, bestuurder van den Centralen Bond, aangevallen. Deze moet in de vergadering, toen hij een rede hield, o.a. hebben gezegd, dat z.i. een gezin er van 80 per maand wel kon komen. Hierover werd hij, bij het verlaten van de zaal onder houden. Men riep, „daar gaat ie nou, met zijn 80 per maand en een fijne jas over zijn arm!" Tegelijkertijd sloeg men hem tegen den grond. Op hetzelfde oogenblik werd een anderen bestuurder eveneens aangevallen. Hij is tegen den muur geworpen, en daarbij met zijn rechterhand in een ijzeren pen van een hekje terecht gekomen, waardoor hij is ge wond geraakt. De heer E. heeft voorts een paar slagen in het gezicht gekregen. Beiden zijn een huis binnen gevlucht en later per auto naar huis gegaan. Er wordt vandaag weer gemonsterd. De voorstellen aan de ledenverga deringen. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij zijn de voorstellen ter goedkeuring aaji de leden van deze ver eeniging voorgelegd, welke voorstellen ter sprake zijn geweest te Den Haag, waarbij overeenstemming tusschen de contactcom missie en den Bond van werkgevers in de koopvaardij werd verkregen. De vergadering heeft deze voorstellen aangenomen met 421 stemmen voor en 121 stemmen tegen, terwijl 37 stemmen in blanco waren uitgebracht. Met de voorstellen kunnen zich naar wij nog vernemen van werkgeverszijde de volgénde maatschappijen niet vereenigingen: Halcyonlijn, Emzetco en Reederij Ary Schef- fer. Vergaderingen te 'Amsterdam. Naar aanleiding van de bovengenoemde overeenstemming is gisteravond in „Krasna polsky" te Amsterdam een ledenvergadering gehouden van de centrale van koopvaardij- officieren, welke zeer druk was bezocht. Na dat van bestuurszijde de voorstellen waren toegelicht, is daarvoor door de leden niet ge stemd, maar zij zijn bij acclamatie aange nomen. Eveneens is dit het geval geweest in de afzonderlijk in het gebouw van de theosofi sche vereeniging in de Tolstraat gehouden vergadering van de zeeliedengroep van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Centrale Bond van Transportarbei ders tegen opheffing der staking. Gisteravond heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders een huishoudelijke ver gadering gehouden te Rotterdam. De bijeen komst was zeer druk bezocht. Van bestuurszijde werd, naar ons door leden van den Bond werd medegedeeld, ge adviseerd de staking met ingang van heden Donderdag op te heffen. De voorzitter, de heer J. Brautigam,.heeft dit voorstel verdedigd. De oppositie tegen opheffing der staking was echter zoo groot, dat er zeer langdurige discussies plaats von den, die ten slotte uitliepen op een verwerpen van de voorstellen van het bestuur met 392 tegen 21.4 stemmen en 12 stemmen blanco. Het blijkt dus, dat te Rotterdam een meer derheid bestaat tegen opheffing der staking Vóór het einde der vergadering hadden zeer stellig luidende geruchten geloopen, dat tot opheffing besloten was. ater bleken deze geruchten onjuist te zijn. De leiding van de vergadering weigerde eenige inlichting te geven. Het conflict geëindigd. Vandaag wordt weer gemonsterd. Naar wij vernemen, is in de hedennacht gehouden vergadering van de contact-com missie besloten tot opheffing van het conflict in het scheepvaartbedrijf. Reeds heaen zal voor de verschillende schepen, die vertrekken moeten, worden ge monsterd. Wat Amsterdam betreft, vernemen wij, dat niet minder dan 16 schepen van de K-NS. M. en van de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij 4 schepen naar zee zullen vertrekken. De voorwaarden der overeenstem ming. Omtrent de opheffing van de staking in de scheepvaart ontvingen wij van de zijde der contactcommissie de volgende bijzonder heden: Tusschen den Bond van Werkgevers in de koopvaardij en de contactcommissie van or ganisaties van werknemers ter koopvaardij is na langdurige onderhandelingen de na volgende overeenkomst getroffen: 1. De bestaande loon- en arbeidsvoor waarden, geregeld in de op 16 Augustus j.1 afgeloopen collectieve arbeidsovereenkom sten, zullen worden gehandhaafd tot en met 31 Maart 1933 voor de navolgende reede rijen: Stoomvaart Mij. Nederland, Stoom vaart Mij. Rotterdamsche Lloyd, Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaart Mij.. Neder- landsche Stoomvaart Mij. „Oceaan Hol landsche Stooboot Mij., Stoomvaart Maat schappij „Zeeland'" en Batavierlijn. De Kon Hollandsche Lloyd zal het bovenstaande toe passen tot en met 31 December 1932, de Holland Amerika-lijn tot en met 31 Januari 1933. 2. Ten aanzien van de algemeene vracht vaart en alle andere niet onder 1 genoemde lijnbedrijven zal de status quo van de loon- en arbeidsvoorwaarden als omschreven on der 1 gedurende een maand, te rekenen van 15 September af, worden gehandhaafd. 3. Gedurende dien tijd zullen partijen onderhandelen over de mogelijkheid om te eraken tot afsluiting voor de onder 2 be- oelde reederijen van nieuwe collectieve ar beidsovereenkomsten, waartoe zij zich geza menlijk zullen wenden tot de regeering ter verkrijging van medewerking om een zoo ruim mogelijke wrkgelegenheid te verkrijgen. 4. Ten aanzien van de weder tewerkstel ling van het personeel geldt het volgende: a. De reederijen verklaren geen enkele ran cunemaatregel te zullen nemen tegenover leden van hun personeel, die tijdens de sta king ontslagen werden of op eenigerlei wijze bij de staking betrokken geweest zijn. b. Bij het wederom in de vaart komen van schepen, welke ten gevolge van de staking stilgelegd werden, hebben de leden van oude bemanningen voor zoover nog niet geplaatst, voorrang op hun oude schip. Voor zooveel tot het verrichten van werkzaamheden tij dens den duur van het opliggen personeel noodig is, geldt deze voorrang eveneens. c. Bij noodzakelijke inkrimping van perso neel wordt het feit van deelneming aan de staking niet in aanmerking genomen. d. Ten aanzien van de officieren geldt bo vendien, dat zij bij opheffing van de staking wederom in dienst worden genomen en te werk gesteld in hun oude functie. Voor zoo ver terugplaatsing of ontslag wegens in krimping van het bedrijf moet plaats vinden, zal bij deze terugplaatsing of dit ontslag rekening gehouden worden met de anciënni teit. 5. Geschillen uit het bepaalde onder 2 en 4 voortspruitende, zullen worden beslecht door het scheidsgerecht, ingesteld krachtens de oude collectieve arbeidsovereenkomst. De directie van de Holland Amerika Lijn en die der Koninklijke Hollandsche Lloyd hebben verklaard, dat ten aanzien van de werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een on gekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. gages van het civiel personeel gedurende net tijdperk, voor hetwelk voor hare maat schappijen de collectieve overeenkomsten gelden, geen wijziging zal worden aange bracht. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, die zelfstandig met de contactcommissie heeft onderhandeld, sluit zich, wat den tijdsduur betreft, aan tot 31 Maart 1933. Zij aanvaardt mede de be paling ten aanzien van de weder tewerk stelling en verklaart eveneens geen verande ring in de gages van het civiele personeel te wilen brengen. In de gisteren gehouden ledenvergaderin gen van de centrale van Koopvaardij-offi- cieren te Rotterdam en Amsterdam en van den Centralen Bond van Transportarbeiders te Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Vlaardingen werd deze overeenkomst bespro ken en aanvaard met de navolgende stem men verhoudingen: Centrale van Koopvaar- dij-offirieren vóór 971 stemmen, tegen 120 stemmen, blanco 37 stemmen. Centrale Bond van Transportarbeiders vóór 696 stemmen, tegen 394 stemmen, van onwaarde 12 stemmen. In verband hiermede is door de contact commissie de staking met ingang van heden opgeheven met uitzondering van enkele ree- c&rijen, die niet bij den Bond van Werkge vers zijn aangesloten en die nog geen reent- streeksche overeenkomst met de contactcom missie hebben getroffen. De voornaamste zijn: De Halcyonlijn en de Middellandsche Zeevaart Compagnie (Emzetcolijn) beide te Rotterdam gevestigd. Het monsteren verloopt niet vlot. Bij de Holland Amerikalijn is vandaag gemonsterd voor het s.s. Veendam, dat mor genavond naar New York zal vertrekken. Een week later zal de Statendam die Zater dag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, dan weer uitvaren naar Amerika. Het s.s. Rot terdam blijft eenige maanden opliggen, en onvoorziene omstandigheden voorgehouden zal dit schip dit jaar niet meer in de vaart worden gebracht. Ten aanzien van de Volen- dam heeft men nog geen definitieve beslis sing genomen, maar voorloopig zal ook dit schip te Rotterdam blijven. Het ligt n.1. in de bedoeling dat de H.A.-lijn althans ge durende den eersten tijd slechts twee mail schepen in de vaart zal houden. Nader vernemen wij nog, dat de monste ring bij verschillende reederijen hedenmor gen geen al te vlot verloop had. De meeste reederijen hebben zich eerst om nadere in lichtingen gewend tot den bond van werk- evers in de koopvaardij met betrekking tot e voorwaarden, die tot de opheffing van het conflict hebben geleid. Het was daarom, dat de reederijen haar monsterbureaux nog niet hadden geopend. Het monsteren verloopt te Amster dam vlot. Als gevolg van het feit, dat de staking in de koopvaardij met ingang van heden is op geheven, heeft de waterschout te Amster dam, de gepensiotmeerde vice-admiraal Quant en de hem terzijde staande ambtena ren het vaandaag drukker gehad dan ge woonlijk het geval is, wat betreft het doen monsteren van de bemanningen voor sche- C, die gereed liggen voor vertrek uit de en. Zoo is de morgenuren de monstering geschied voor zes schepen van de K.N.S.M en eveneens voor zes schepen van de H.S.M Hedenmiddag om twee uur zal worden ge monsterd voor de andere schepen van de K N.S.M., terwijl op het kantoor van den wa terschout tevens zal worden gemonsterd voor het s.s. Amsterdam van een der andere lijnen. Alles is tot nu toe zeer vlot verloopen Incidenten hebben zich niet voorgedaan Van een massa-uittocht van zeeschepen kon nog niet worden gesproken, omdat het meermalen is voorgekomen, dat op 1 dag uit Amsterdam tusschen de 26 en 30 sche pen vertrokken. WAPENS EN MUNITIE VOOR ZUID-AMERIKAANSCHE STATEN? Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van binnenlandsche zaken, voorzit ter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, dat in den laatsten tijd getracht wordt hier te lande be stellingen te plaatsen van wapens en munitie, bestemd voor Zuid-Amerikaansche staten? 2. Is de regeering niet van meening, dat door de leveranties van wapens en munitie aan Zuid-Amerikaansche staten het oorlogs gevaar vermeerderd kan worden, dat Zuid- Amerika onmiddellijk bedreigt? 3. Heeft de regeering vergunning ver leend of is zij voornemens vergunning te ver- leenen aan Nederlandsche ondernemingen, inzonderheid aan een fabriek te Dordrecht, voor het leveren van munitie aan Zuid-Ame rikaansche staten? 4. Weet de regeering, dat de regeering van Frankrijk aan de Fransche wapen- en munitie-industrie vergunning heeft onthou den voor de uitvoering van bestellingen voor Brazilië en is zij niet van gevoelen, dat daar in voor haar een reden te meer moet worden gezien om den uitvoer van wapens en muni tie uit Nederland, rechtstreeks of indirect voor Brazilië bestemd, niet toe te staan? STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag 20 September te kwart over agcnda vermeldt de aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1933 en het opmaken van de voordracht voor het voorzitterschap. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tégen Dinsdagmiddag 20 September half vier, Woensdag 21, te 11 uur, Donderdag 22, te 2 uur en Vrijdag 23, te 11 uur. In et vergadering van Dinsdag zal het nieuwbenoemde lid, mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens worden beëindigd. De vergade ringen van Woensdag, Donderdag en Vrij dag zijn o.m. uitgeschreven in verband met de beantwoording van de Troonrede. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Achterstelling van de hervormden? Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Peereboom: 1. Is het den minister bekend, dat bij het doen van steunuitkeeringen de commissie tot uitvoering van de Zuiderzeesteunwet blijk baar rekening houdt met de godsdienstige gezindheid der visschers en daarbij de her vormde gezindheid ten achter stelt? 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat eene onpartijdige, ook godsdienstig onpartij dige commissie, naar LTk worde gezonden, om zich aldaar van de onbillijke verdeeling van den crisissteur. te overtuigen? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. De eerste vraag wordt ontkennend be antwoord 2. Derhalve luidt het antwoord op de tweede vraag tveneens ontkennend. DE NOOD DER BINNENSCHIPPERS. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft den minister van economische zaken en arbeid gevraagd: Kunnen de maatregelen, welke werden toegezegd, om in den noodtoestand, waarin de binnenschippers verkeeren, voorzieningen te treffen, binnenkort bij de Kamer verwacht wordert? EEN KWESTIE BETREFFENDE DE ARMENWET. Het domicilie van een armlastige. Ged. Staten van Noordholland hebben gis termiddag in een openbare zitting behandeld een verzoek van de gemeente Nieuwer Am- stel, om toepassing van artikel 40 der Ar menwet met betrekking tot de betaling van de kosten en ondersteuning van den armlastige A. van H. De gemeente wenschte van de ge meente Haarlem een jaar lang een bedrag van 13 per week te ontvangen, te rekenen van 13 October 1931 af. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell deelde mede, dat van H. vroeger als tuinknecht op een buiten te Bennebroek is werkzaam ge weest. Wegens verloop vart de buitenplaats geraakte hij werkloos, doch kon bij de werk verschaffing te werk gesteld worden. Hij mocht in het huisje, behoorende aan de bui tenplaats, blijven wonen. De man maakte zich evenwel schuldig aan verduistering en werd door de rechtbank veroordeeld. Ook moest hij zijn huisje verlaten, waarna hij zich te Haarlem vestigde als bloemenverkooper. Even voor dat hij zijn gevangenisstraf zou ondergaan, wendde hij zich tot het gemeente bestuur van Haarlem, om steun. Hangende het onderzoek kreeg de vrouw van den man wegens het ondergaan van de straf een ondersteuning gedurende 4 weken. Daarna kreeg het gezin geen steun meer. 17 Septem ber d.a.v. wendde de man zich opnieuw tot het B. A. en verzocht hem te steunen bij zijn verhuizing naar Nieuwer Amstel. Op het verzoek werd gunstig beschikt. Eerst op 13 October leverde de man daar zijn verhuis- biljet in. Tot 4 Januari leefde hij met den steun van het crisiscomité en van dien datum af van het B. A. van Nieuwer Amstel, omdat de ambtenaar op dien datum van den toe stand van het gezir. op de hoogte werd ge steld. Het gemeentebestuur van Nieuwer Amstel meent dat de gemeente Haarlem vol gens art. 40 der armenwet verplicht is gedu rende een jaar van 13 October af de kosten voor ondersteuning van den man te betalen. De heer De Haas van Dorsser, die de ge meente Haarflem vertegenwoordigde, zette uiteen, dat de man niet in aanmerking kwam voor steun gedurende zijn verblijf te Haar lem. Daarom behoeft z.i. het Haarlemsche B. A. niet de kosten voor het verblijf in Nieuwer Amstel te betalen. Op een vraag, of eerst onderzocht is, dat de man in Nieuwer Amstel werk had of zou kunnen vinden, deelde de heer De Haas mede, dat het nooit.het geval is geweest. Wel moet een aanvrager zijn verhuisbiljet toonen, an ders zou hij het geld wel eens voor een ander doel kunnen gebruiken. Ged. Staten zullen hun beslissing later be kend maken. DIEFSTALLEN EN HELING. Eenige dagen geleden werd namens de Amsterdamsche Ballast Maatschappij bij dc politie aangifte gedaan van diefstal van een partij oliejassen, broeken, asphalt en hout uit een keet bij de sluiswerken te Moordrecht. Een onderzoek werd ingesteld, en het bleek, dat een visscher uit Moordrecht aan ver scheidene personen deze goederen had aan geboden. Na huiszoeking werden onder den vloer van de huiskamer de ontvreemde olie-pakken aangetroffen. De visscher werd gearresteerd, en ter beschikking van de justitie gesteld. Een veehouder en een los werkman, eveneens uit Moordrecht, zijn wegens heling aange houden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). COLLECTE „TOT STEUN" VOLKSONDERWIJS. Het zou wel jammer zijn, wannéér deze collecte bij Alkmaar's burgerij niet de aan dacht ontving, welke zij verdient. Zooals ook de afdeeling hier ter stede onder dezelfde auspiciën schijnt te staan. Voor een van bui ten af ingekomene onbegrijpelijk: te zien hoe in Amsterdam er in enkele jaren duizend leden bij komen, uit alle, ook uit de gegoede kringen (men heeft zelfs een prachtig eigen orgaan) en hoe hier in Alkmaar velen, helaas, meenen zich afzijdig te mogen hou den.den. En 't is toch, afgezien van plaatse- \V 11,0€standen. één en dezelfde vereeniging: Volksonderwijs, voor de vaderlandsche school bij uitnemendheid: onze Open bare School. Men fluistert of zegt of E:/lVrni«in« nijdig geleid!" te h^nWeten,kunnen' worden niet moede nwrifwarf rT «roePen toonden ook gew^-k't 1]k?vbelangstellinS!" Er is ^rfiVF~ ke van Alkmaar- Jln ons hopeloos verdeeld andje) zien wij graag vertegenwoordigd, in Bestuur en Propagandacommissie vooral en wie zich opgeeft om daadwerkelijk t» helpen, wordt we hadden haast geschre ven: met gejuich ontvangen. Wij willen mogen niet eenzijdig zijn, maar dan moet ven: met gejuich ontvangen. Wij willen en mogen niet eenzijdig zijn, maar dan moet ons helpen! U waarlijk op de hoogte stellen aan den gang van zaken deelnemen. Allereest: de Collecte tot Steun, Zaterdasr aanstaand langs de huizen. Wat beoogt het fonds „Tot Steun" over ons heele vaderland' Overal bijspringen, waar dit in 't belang van de Openbare School is. Hier een afdeeling Ginds een Bewaarschool, omdat anders d» kleuters noodgedwongen naar de, laat ons 't noemen: „Bijzondere" gaan, waarvandaan zij gemakkelijk overgeheveld worden naar de „Bijzondere" School, straks, en regelmatig en kunstmatig aan onzen kring Hnderen die bij ons thuis behooren, onttrokken wor! den. Elders, waar geen andere weg bestaat wordt geholpen met kleeding en voeding' Een begaafde leerling, die graag onderwijzer wil worden, wordt bijgestaan om dat doel te bereiken. Elders betalen we de autobus of het spoorabonnement voor een kweekschool-leer ling, die anders, uit nood, een bijzondere kweekschool bezoeken zou, en men weet gewoonlijk worden de jongelui van zulk een kweekschool genoodzaakt, te „beloven", later alleen bij 't „bijzonder" onderwijs les te zul- len geven het geen al heel wat ellende bij sommigen veroorzaakt heeft Genoeg, U begrijpt de bedoeling. Wilt gij mogelijk ook rechtstreeks een bijdrage aan onze secr.-penningmeester der prop.-commis- Sie zenden? Gaarne! Zijn naam en adres zijn: A. Ankringa, Robert Owenstr. 7. En wie geeft zich op als lid? Onze collec tanten willen U gaarne noteèren. En het be- stuur zendt U gaarne, op aanvraag, het prop.-nr. van Sept., secr. de heer H. Lind, Kennemerpark 16. Namens het Dag. Bestuur en de Prop.-Comm. der Afdeeling: FREDa. W. RAPPOLD. tevens lid van het H. B. van V. O. HET PAARD. Geachte heer redacteur! Onder bovenstaand opschrift ontmoette on« dergeteekende een stukje in uw door velen ge lezen blad hetgeen begrijpelijkerwijze mijne belangstelling trok en ik gaarne daarmede grootendeels mijne volle instemming betuig. Het deed mij goed, dat de geachte schrij ver het voor het paard opnam, het edele dier dat zich trots zijn vele niet te onderschatten nuttige eigenschappen, zelve niet uiten kan. De geachte schrijver geeft ook blijk de kennis te bezitten om over dit onderwerp te kunnen meepraten en wijst terecht op eenige nadeelen welke bezuiniging op het gebied van hoefbeslag kunnen veroorzaken. Of ZEd. echter juist is, met zijne opmerkingen be treffende de paarden van den gemeentedienst ben ik zoo vrij in twijfel te trekken, wat be treft, dat dit het gevolg is van de z.g. Weiter- methode. Uit de zinsnede van schrijver: „Waar een ieder in U w e gemeente kan ziep enz." leid ik af, dat ZEa. geen inwoner is van Alk maar. Ik wil traenten de oorzaak van zijn klacht in het volgende duidelijk te maken. Aan het verzoek van beide smidspatroonsorgani saties om het smidswerk der gemeente zoo- veel mogelijk te verdeelen, is door den Gera. Reinigingsdienst in zooverre gevolg gegeven dat hij het beslag der paarden heeft uitbe steed aan hen die daarvoor in aanmerking kwamen (dit zijn zij die in het bezit zijn van van een diploma). Dit is reeds geschied zeker al twee jaar geleden. Dat toen dit be slag voor een te lagen prijs is aangenomen is toch volgens mijn bescheiden inzicht niet het doel geweest van de Directie, doch was het gevolg van onderlinge concurrentie. Vraagt men n:ij, was deze methode, n.1. aan besteding dan wel goed gezien in het belang der ipaarden, dan moet ik ronduit verklaren, dat dit systeem uit den booze is en tot schade leidt aan het paardenmateriaal. De ware oorzaak echter van dit alles is dat men geen voldoende kennis heeft van het hoefbeslag, want had men dat, dan zou men nooit tot aanbesteding overgaan; doch de paarden la ten beslaan voor een prijs die loonend is en den toets der critiek kan weerstaan en dan onder geregelde controle over het afgelever de werk. Dan zal men trots oogenschijn' 1 ij k e grootere directe kosten, toch voordee- liger uit zijn, daar door een prima hoefbe slag, het paardenmateriaal jaren langer dienst kan doen, alvorens het vervangen moet worden. Veel zou ik hier nog aan kunnen toevoe gen doch dit zou te veel plaatsruimte vergen- Ter geruststelling echter kan ik mededeelen, dat door de Directie verder de beste zorgen aan de paarden worden besteed en aan de kreupelheid de noodige aandacht en hulp wordt geschonken. Alvorens te eindigen wil ik in het belang voor het paard gaarne de volgende nuttige wenk naar voren brengen. Wat aan hoefbe slag wordt bezuinigd, wordt tiendubbel aan het paard verloren. U geachte heer redacteur beleefd dank zeggend voor de verleende plaatsruimte tee- ken ik Hoogachtend TH. A. KOELMAN, Leeraar in hoefbeslag van Rijksweg?- Korfbal. Korfbal-schoolwedstrijden. Woensdagmiddag vonden op het K.V.K.V.- terrein aan de WiUielminalaan de 1ste korf bal-schoolwedstrijden plaats. Voor de eerste ronde speelden: 8e gem.school a3e genjschool a 0—-4 3e gem.school bVondelschool (w.n.o. Vondelschool) Lindenschool8e gem.school b De finale (om le, 2e en 3ep rijs) zal plaats vinden op 21 Sept. a.s. en is als volgt vast gesteld 2 uur: 3e gem.school a3e gem.school b 3 uur: 3e gem.school bLindenschool 4 uur: Lindenschool3e gem.school a Voor de aompetitie! Zondag as. speelt K.V.K.V. 1 haar eerste competitiewedstrijd tegen Koog Zaandijk 1 De adspiranten van K.V.K.V. spelen dan om 11 uur een vriendschappelijken wedstri] tegen de 3e gemschool.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8