DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN QaqzÜiksch OmczicfU tBuitenland !Bitme*tland De politieke toestand in Duitschland. No. 219 Vrijdag 16 September 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. 134e Jaargang SPIRITUS- GASLAMPEN AARSCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. fianco door het geheele Rijk 2.50. uosse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen Beraadslagingen en vergaderingen. In Duitschland volgen de besprekingen en vergaderingen over den politieken toestand eikaar heel snel op. Alle groote politieke par tijen zijn bezig, om uit te knobbelen, wat er thans gebeuren moet, hoe men twee of meer partijen kan samenvoegen, of althans, hoe twee of meer partijen gezamenlijk een pro gram kunnen vormen. Het is natuurlijk onmogelijk, om alle be raadslagingen op der. voet te volgen en daai- om doen we slechts een greep en beperken we ons tot de voornaamste partijen. Allereerst noemen we dan de zitting van het bestuur der Centrumpartij. Dit bestuur heeft gistermiddag in het gebouw van den rijksdag vergaderd. Aan de zitting werd eveneens deelgenomen door de leden van de Centrumfractie van den zoo juist ontbonden Rijksdag, terwijl partij voorzitter Dr. Kaas ondanks zijn geschokte gezondheid het openingswoord hield, waarin hij o.m. zeide, dat op het oogenblik dat de Rijksdag „dreigde" een tot werken in staat zijnde meerderheid te vormen, het kabinet von Papen hem als vijand beschouwde. De waarnemend voorzitter der partij dr. Joos verklaarde, dat het bij de besprekingen tusschen Centrum, Beiersche Volkspartij en Nat.-Socialisten er om ging de mogelijkheden te vormen voor een regeering, welke op een partij meerderheid berust, het vertrouwen van het volk bezit en de volkomen handhaving van de grondwet kon garandeeren. De ge dachte een eenzijdig partijkabinet te vormen heeft niet voorgelegen. Integendeel. We 'heb ben naar een oplossing gezocht welke een krachtige staatsleiding mogelijk zou maken. Ons doel zou te bereiken zijn geweest bij goeden wil van allen. Ons doel zou ook be reikt zijn, indien de regeering er zich voor zou hebben geïnteresseerd. Zij deed evenwel het tegendeel. Terwijl de heer Rijkskanselier zijn eigen tot mislukking gedoemde poging de nationaal socialisten te bewegen tot zijn kabinet toe te treden voortzette, trachtte hij het Centrum tegen de nationaal socialisten en de nationaal socialisten tegen het Centrum op te zetten Voor de verkiezingen was de heer von Papen de laatste jaren steeds voorstander van een toenadering tusschen nationaal socialisten en Centrum. Een vereeniging van Rijkspresi dent en Rijksdag had tot stand kunnen ko men indien de Rijksregeering zich er niet te gen had verzet. Nopens het economische pro gram der regeering hebben wij onzen gegron- den twijfel. Werkverschaffing is zeer zeker geen reactie, doch het is zeer zeker reaction- nair indien men subsidieert zonder feitelijk werk te verschaffen dat men belooft. o Dingeldey, de leider der Duitsche Volks partij, heeft gistermiddag het woord gevoerd voor een vergadering van vertrouwensmannen uit de Berlijnsche afdeeling van die partij. Ook deze politicus ging in op de jongste gebeur tenissen, om daarna de houding van zijn partij tegenover de rijksregeering en haar maatregelen te bespreken. Met instemming begroet de Duitsche Volkspartij de pogingen van de regeering, om aan den economischen tvantoestand en aan de werkloosheid een eind te maken, die in tegenstelling tot vroeger zou den worden ingeleid door een weer op gang brengen van de productie. Des te meer is het te betreuren, dat de politieke ontwikkeling, die leidde tot de ontbinding van den Rijksdag, die economische maatregelen zou kunnen ver hinderen. Uit de gebeurtenissen van den laat- sten tijd is gebleken, dat het partijwezen, zooals het in den Rijksdag bestond, niet de zelfstandigheid en den moed had, hervor mingen iri Duitschland aan te brengen, die voor het opbouwen van een krachtigen staat noodig zijn. De Duitsche Volkspartij steunt eenstemmig de gedachte van een regeering boven de par tijen, die het vertrouwen van den Rijkspresi dent heeft en die met sterke hand leiding moet geven op den weg der hervorming. Der halve vraagt de partij voor de volgende ver kiezingen net steunen van deze politiek en met behoud van de bijzondere beginselen der partijen den gemeenschappelijken op- marsch van alle partijen, die zich achter het kabinet hebben gesteld en het verder willen steunen. Het partijbestuur heeft zich een stemmig uitgesproken voor het vormen van zoo'n nationaal verkiezingsblok en verwacht, dat deze oproep in het geheele vaderland een blijden weerklank moge hebben. o Vrij wat minder kalm was de demonstratie vau de nat. scc. partij in het Sportpalast te Berlijn. Daar hebben gisteravond de rijks- dagpresident Goering en dr. Goebbels het woord gevoerd. Goering zeide o.a.: ten nieuwe tegenstander is voor onze beweging opgedoken, die zich van alle andere onder scheidt door zijn optreden. Hoe durft hij het bestaan op te treden te gen een beweging, die, aan strijd gewend, den eenen tegenstander na den anderen om vergeloopen en neergeworpen heeft, die den klassestrijd achteruitgedrongen heeft? Gelooft men, dat deze beweging zal wijken voor dit kleine clubje van reactionnairen? Het doel van den a.s. Duitschen verkiezingsstrijd moet dan ook zijn de reactie, die zich achter onzen rug om geformeerd heeft, er uit te gooien Dat juist von Papen zich opwindt over onze onderhandelingen is des te onbegrijpelijker, daar hij zelf nog voor drie maanden tot het centrum behoorde. Ik protesteer plechtig te gen de aantijging, dat ik alleen maar het ver ouderde parlementarisme heb willen redden. Neen, ik wil het Duitsche volk beschermen tegen de onderdrukking, voor zoo ver ik dat op mijn plaats vermag te doen. Vervolgens besprak Goering de gebeurte nissen in den Rijksdag. Spr. is tot het inzicht gekomen, dat men vastbesloten is geweest het niet tot een stemming te laten komen. Men wilde verhullen, hoe groot het wantrouwen in dit kabinet was. Wat de ontbinding van den Rijksdag betrrft, over de moreele waarde daarvan beslist alleen het volk, over de poli tieke beteekenis daarvan beslissen de volgen de verkiezingen. Wat de juristen over de ont binding ook zullen zeggen, wij weten thans, dat negentienden van het Duitsche volk von Papen niet meer wil hebben. Ons parool blijft: Met het Duitsche volk voor zijn na tionale en sociale vrijheid. KOSTELOOZE MIDDAGMAALTIJDEN VOOR WERKLOOZEN IN BERLIJN. De Berlijnsche gemeenteraad heeft met de stemmen der voorstellers, de sociaaldemo craten en de nationaal-socialisten, een com munistisch voorstel aangenomen, waarbij allen werkloozen en hun familieleden op kos ten der stad gratis middagmaaltijden zullen ontvangen. Het totaal aantal werkloozen be droeg per 1 September 586.000 •personen. EISCH DER NATIONAAL- SOCIALISTEN INZAKE ONTBINDING DANTZIGER VOLKSDAG. De nationaal-socialisten hebben den presi dent van den Volksdag van Dantzig een motie overhandigd, strekkende de ontbinding van den Volksdag. De communisten steunen het voorstel der Nazi's. KETELONTPLOFFING IN MIJNSCHACHT. Een doode, twee zwaargewonden. In de „Wilhelm"-schacht van de kolenmijn „Koningin Elisabeth" in het stadsdeel Fril- lendorf te Essen heeft Donderdagmorgen een ketelontploffing plaats gehad in de benzol- fabriek. De 27-jarige arbeider Kuester werd op slag gedood, terwijl twee andere werk lieden ernstige verwondingen opliepen. HERRIOT WIL DE VERTROUWENS KWESTIE STELLEN. De zitting der Fransche Kamer, welke hedenmiddag gehouden zal worden, belooft van groote beteekenis te worden. Aan de orde zal uitsluitend komen de afhandeling van een wetsvoorstel inzake de conversie van zekere staatsrenten. De rechts georiënteerde afgevaardigde Tat- tinger heeft reeds Woensdag bij het bureau der Kamer een ontwerp-resolutie ingediend, waarbij de Kamer wordt opgewekt de be raadslagingen over het door de regeering in gediende wetsvoorstel te verdagen. Minister-president Herriot heeft reeds aan gekondigd, dat de regeering er in ieder ge val bij zal persisteeren, dat het ingediende wetsvoorstel heden en Zaterdag door Ka mer en Senaat zal worden afgehandeld. Tegenover de motie-Tattinger zal de regee ring de vertrouwenskwestie stellen. BOTSING TUSSCHEN MIJNEN- ZOEKER EN DUIKBOOT. Een ongeluksplaats. Op dezelfde plaats, waar geruimen tijd ge leden in een dichten mist de Engelsche M 2 is gezonken, zijn gisteravond eveneens in een dichten mist, de mijnenzoeker Dundalk en de Engelsche duikboot H 33, met elkaar in bot sing gekomen. Beide vaartuigen werden zwaar beschadigd, doch gelukkig bleef de duikboot drijvende. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor en niemand aan boord der beide schepen werd zelfs maar ge wond. DE SPOORWEGRAMP IN ALGIERS. De bergingswerkzaamheden Omtrent het spoorwegongeluk bij Tlemcen zijn tot Donderdagmiddag slechts weinig nadere berichten ontvangen. De bergings werkzaamheden zijn nog in vollen gang. Tegen den middag heeft men bij het Fran sche departement van Oorlog vernomen, dat tot nu toe 55 dooden en 283 gewonden ge borgen zijn. Daarentegen wordt van andere zijde volgehouden dat er 120 personen om het leven zijn gekomen. Een groot aantal lijken zou nog niet geborgen zijn. De machinist van den trein, die tot de overlevenden behoort, vertelde dat hij in een scherpen bocht plotseling bemerkt heeft, hoe de locomotief ter zijde is overgeheld en in den afgrond is gestort. Zonder een oogenblik te aarzelen is de machinist toen zelf van de lo comotief gesprongen, zoodat hij slechts geringe schaafwonden heeft opgeloopen. Tusschen Tlemcen en de plaats van de ramp rijden sinds Donderdagmorgen onop houdelijk hulp-treinen, die de gewonden naar het dorp brengen waar hun de eerste hulp wordt verleend. De plaats van de ramp zelve biedt, volgens mededeelingen van ooggetui gen, een afgrijslijken aanblik. Afgerukte lede maten, keukengerei en geweren liggen in bonte mengeling door elkander. Uit de ver splinterde wagens klinkt onafgebroken het hulpgeroep der slachtoffers die tusschen de ijzerdeelen beklemd liggen. Niet zoo groot als men dacht. Het staat thans wel vast, dat het aantal slachtoffers van het -spoorwegongeluk bij Tlemcen in Algiers minder groot is dan men aanvankelijk had aangenomen. Gisteravond laat, had men 49 lijken en 221 gewonden geborgen. Misschien zullen zich nog enkele slachtoffers onder de resten van de vernielde wagens bevinden, doch groot kan dit aantal niet meer zijn. Van de gewonden zouden slechts drie in levensgevaar verkeeren. DE CONFERENTIE VAN STRESA. Het wachten is op Engeland. In Stresa heerschte gister groote kalmte. De beslissing van Engeland inzake het Duitsch-Italiaansch-Fransch ontwerp voor een overeenkomst is nog niet gevallen, doch de mogelijkheid met Engeland tot overeen stemming te komen, wordt niet meer zoo pessimistisch beoordeeld als tot dusverre, aangezien Engeland Woensdagavond zijn standpunt in zooverre verzacht heeft, dat het in het licht stelde op het oogenblik niets te kunnen bijdragen in het ontworpen fonds. Optimisten concludeeren uit de woorden "op het oogenblik5', dat een verandering intreedt in de Engelsche opvatting en zij gelooven deze meening nog te kunnen baseeren op het feit, dat Engeland in de beide speciale com missies zal zijn vertegenwoordigd. Deze commissies zijn gister gevormd om het resul taat van de tot dusverre gevoerde onderhan delingen te resumeeren en Maandag rapport uit te brengen aan de plenaire vergadering Overigens heeft de economische commis sie zich er gister toe beperkt algemeene kwes ties te behandelen, aangezien zonder kennis van het definitieve Engelsche standpunt ver dere besluiten niet genomen kunnen worden Naar verluidt, zal de conferentie Dinsdag gesloten worden. DE KERKVERNIELING IN SPANJE. Weer een offer gevallen. Te Mencia bij Gordova zijn de kerk en het klooster door brandstichting vernield. De totale schade wordt geschat op 4000000 peseta's. AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND. De districten Wairoa en Gisborne op het Noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland, zijn geteisterd door een hevige aardbeving. Van tal van plaatsen wordt groot materieele schade gemeld. Menschenlevens zijn tot nog toe niet te betreuren. Vooral de stad Gis borne had van de aardbeving te lijden. De toren van het postkantoor stortte in en een groote kerk werd bijna geheel verwoest. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. China eischt een internationaal optreden tegen Japan. De Chineesche regeering heeft, zooals aan gekondigd, direct na de onderteekening van het Mantsjoerijsche protocol door Japan protestnota's gezonden naar Londen, Parijs. Washington, Rome en Genève, waarin Japan wordt beschuldigd van schending der territo riale en administratieve souvereine rechten van China en een directe internationale actie wordt geëischt In een andere nota, gericht aan de staten-onderteekenaars van het Negen- mogendheden-verdrag genoemd. De staten- onderteekenaars van het Negenmogendheden- verdrag worden opgewekt deel te nemen aan een conferentie. 18 September in China. Aangezien de 18 September in China als treurdag, in verband met de bezetting van Mantsjoerije. wordt doorgebracht, vreest men in Japansche politieke kringen dat deze dag niet rustig zal verloopen, in het bizonder met het oog op de erkenning van Mantsjoerije door Japan De Japansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Oesjida. heeft de Chineesche re geering telegrafisch verzocht bizondere maat regelen te willen nemen ter bescherming van de Japansche onderdanen in China. In geval de Chineesche regeering niet in staat mocht zijn de noodige maatregelen te nemen, zal de Japansche regeericg den minister van oorlog verzoeken oorlogsschepen en troepen te zen den naar Sjanghai en andere havens. Het rapport van de commissie- Lytton. De Japansche regeering heeft gisteren door haar peramenten vertegenwoordiger bij den Volkenbond Sawada, den voorzitter van den Volkenbondsraad, een schrijven doen toe komen, waarin wordt geëischt, dat de Vol kenbondsraad het onderzoek naar het rap port van de commissie-Lytton, zal uitstellen, totdat de Japansche regeering haar aanmer kingen op het verslag zal hebben geformu leerd en een specialen vertegenwoordiger naar Geneve zal hebben gezonden. De Japan sche regeering verklaart, hiervoor minstens een periode van zes weken noodig te hebben. De erkennig van Mantsjoerije door Japan. In het door de japansche ambassade te Londen gepubliceerde protocol, dat gisteren te Tsjangtsjoen is onderteekend, wordt in de eerste plaats de erkenning door Japan van den staat Mantsjoekwo uitgesproken, welke staat zich in overeenstemming met den vrijen wil van zijn inwoners tot een zelfstandige republiek heeft gemaakt. In de eerste der beide dan volgende verdragsclausules ver plicht Mantsjoekwo zich tot de uitvoering en handhaving van alle op vroegere en nog be staande Chineesche overeenkomsten berusten de Japansche rechten in Mantsjoerije. De tweede clausule legt de samenwerking tus schen Japan en Mantsjoerije voor de hand having der nationale veiligheid vast, en be vestigd, dat de voor de vervulling van hun taak noodige Japansche troepen in Mantsjoe rije gestationneerd zullen worden. GEWELDIGE BRAND IN CANADEESCHE STAD. Door een reusachtigen brand is de geheele zakenwijk van de Canadeesche stad Spragge in den staat Ontario vernield. Ruim 300 men- schen werden dakloos. De materieele schade bedraagt meer dan een half millioen. ONGEREGELDHEDEN IN DALMATIE. In de omgeving van Goerscha in Dalmatie is het tot een hevig vuurgevecht gekomen tusschen sterke afdeelingen gendarmerie en een groote groep vrijscharen, nadat de in- surgenten een bomaanslag op de gendarme riekazerne hadden gepleegd. De gendarme rie bleef bij het gevecht in de meerderheid. De opstandelingen lieten een doode, vijf hel- sche machines, vier bommen en talrijke patronen en equipementsstukken achter. Uit de bloedsporen blijkt, dat zij hun gewonden hebben medegevoerd. NIEUW CHILEENSCH KABINET. De opstand onder leiding van Merino mislukt. De nieuwe president van Chili, generaal Blanche, die de aristocraat onder de soldaten wordt genoemd, heeft 'n nieuwen kabinet ge vormd. Gister heeft hij met Dr. Davila een vrij langdurig onderhoud gehad. De regeeringsstrijdkrachten hebben de contra-revolutionnaire beweging van den commandant van het vliegerscorps, Merino, onderdrukt. Woensdag was Merino ten ge volge van een verschil van meening met generaal Blanche met 70 militaire vliegtui gen verwenen. Spoedig bleek, dat hij te Ovalle was en vandaar uit een luchtaanval op de hoofdstad voorbereidde. De regeering liet direct alle vliegterreinen bezetten en de zich in de nabijheid bevindende benzinetanks vernietigen ten einde het Merino onmogelijk te maken brandstof te laten bijvullen. Ten slotte werden alle vliegtuigen veroverd. Drie vliegers werden gedood. In Chili heerscht thans vrij algemeen rust. Het leger en de vloot staan achter de regeering. Merino zal voor den krijgsraad terechtstaan. De leider der Chileensche contra-revolutie, de commandant van het vliegcorps, Merino, die zich gisteren met de hem steunende officieren aan de regeering heeft overgegeven, zal voor den krijgsraad terecht staan. De geruchten over een nieuwen opstand ten gunste van den afgezetten president dr. Davila, worden door de regeering gedementeerd. HET CONFLICT BOLIVIA— PARAGUAY. Paraguay meldt een overwinning. Volgens een officieele mededeeling van het ministerie van oorlog van Paraguay hebben Paraguayaansche troepen een sterke afdeeling Bolivianen in de pan gehakt. De Paraguayanen hebben veertien machinege weren en een groot aantal geweren buit ge maakt. Volgens officieuse berichten uit Paraguay hebben de Boliviaansche troepen in den strijd om het fort Bouqueron verloren: 1 luitenant kolonel, een maioor. twee kaoi- voor binnen- en buitenverlichting. Stralend wit licht. Splritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Deift*. teins, een luitenant en meer dan 500 onder officieren en minderen. GANDHI ZAL UIT DE GEVANGENIS WORDEN ONTSLAGEN. De Engelsche regeering bevestigt thans in een officieel communiqué, dat Gandhi uit de gevangenis ontslagen zal worden en een soorth uisarrest zal krijgen. Mocht Gandhi zijn vrijheid misbruiken voor een ondersteu ning der ongehoorzaamheidsbeweging, dan zou de regeering verdere beperkingsmaat- regelen in overweging moeten nemen" HET INTERNATIONAAL MIJN WERKERSCONGRES. De Nederlander Vandebilt heeft gister op het internationale mijnwerkscongres te Lon den verklaard niet in te zien, waarom de Ne- derlandsche regeering niet de eerste zou zijn om de Urenconventie van Genève te ratifi- ceeren, hoewel spreker het er mede eens is, dat de conventie onvoldoende tegemoet komt aan de wenschen der mijnwerkers. Spreker zeide van meening te zijn, dat het noodzakelijk is druk uit te oefenen op de regeeringen om de conventie te ratificeeren, hieraan toevoegende dat het zelfs noodzake lijk zou kunnen zijn regeeringen te boycotten van landen welke weigeren de conventie te ratificeeren. De conferentie bekrachtigde de vroeger goedgekeurde resolutie, waarbij de ratifica tie der conventie wordt geëischt en de secties der internationale worden uitgenoodigd aan drang uit te oefenen op de respectieve regee ringen ten einde de ratificatie te verkrijgen. Spreker keurde eveneens den eisch inzake een veertig urige werkweek voor alle bedrijven goed, waarbij er rekening mede dient te wor den gehouden dat mijnwerkers niet meer dan zeven uren per dag zullen mogen werken, terwijl schikkingen werden getroffen voor een speciale propagandadag, te houden op 1 December, ten einde den nadruk te leggen op het internationale karakter der beweging. Vandebilt diende een amendement in op de Tsjechisch-Oostenrijksche resolutie, waar bij een vijfdaagsche werkweek wordt ge ëischt. In dit amendement wordt verklaard, dat de houding der Poolsche regeering de grootste hinderpaal vormt voor een gelijk tijdige ratificatie der Urenconventie en de noodzakelijkheid wordt uitgesproken dat het congres alle aangesloten bonden uitnoodigt een beroep te doen op hun onderscheidene regeeringen met het doel den invoer van Poolsche steenkolen te verbieden. Na gehouden discussie werd dit amende ment teruggenomen. HOOFDREDACTEUR VAN EEN DAGBLAD TE SOFIA VERMOORD. Vanmorgen vroeg is te Sofia op straat dê hoofdredacteur van het dagblad „Nowo Wrmem" vermoord. De dader wist zonder herkend te worden te ontkomen. Het staat nog niet vast, of men te doen heeft met een wraakneming of met een politieken moord. De vermoorde stond in nauwe relatie met boeren en emigranten in Perzië en met de Protogerowisten. DOORVOER VAN ZEEV1SCH. Wordt het Nederlandsche contin gent in Frankrijk toch geschaad? Het lid van de Tweede Kamer de heer Drop heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd of de minister wil doen onderzoeken: of niet, in tegenstelling met het antwoord op daaromtrent gestelde vragen, nog steeds via Hoek van Holland en ook via I Jmuiden in vrachtvervoer versche zeevisch uit Enge land naar Frankrijk wordt gezonden, welke leveringen ten nadeele komen van het voor Nederland door Frankrijk vastgestelde vischinvoercontingent of niet bijv. op Dinsdag 6 September j.1. te Parijs niet minder dan 9000 K G. van op deze wijze doorgevoerde visch als Holland- sche aan de markt was gebracht; of niet reeds op 9 September j.1. niet min der dan 300.000 K.G. van het door Frank rijk vastgestelde contingent grove visch voor de periode 1 October—31 December was ge leverd z.g.n. op voorschot, terwijl daarvan 1/3 ongeveer uit Engeland was aangevoerd per vrachtschip en door eenige IJmuider vischhandelaren op het voor Nederland vast gestelde contingent is uitgevoerd op bestel ling of in consignatie voor halverkoop of ontvangen uit Engeland met opdracht tot doorvoer? Indien het gevraagde onderzoek leidt tot bevestigende beantwoording van het boven staande, is de minister dan niet van oordeel, dat althans tegen den doorvoer van zg n. „hammen" in rekening van het voor Neder land geldende vischuitvoer-contingent een einde moet worden gemaakt en is de minister bereid daartoe dan onverwijld de noodige maatregelen te nemen?

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1