Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Qemeettiecaden {Radionieuws Heuiiieton 'ficotincuurt 'f lieuws tjonierd vier en dertigste Jaargang. MAANDAG 19 SEPTEMBER Fortinbras schudde zijn leeuwenhooid. Het HOORN. BOVENKARSPEL. NOORDSCHARWOUDE. Mo. 221 1932 Dinsdag 20 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO), g Gramofoonplaten. 9.— AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voor dracht door R. Flink. 11.12.Orgelcon cert P. v. Egmond Jr. m. m. v. C. v. d. Beek, cello. 12.2.Ooggetuigeverslag door D. Hans van de Opening der Staten-Generaa: door H. M. de Koningin. 2.15 Concert. Sam Tromp, viool en mevr. C. Lankhout, piano. 3 Gramofoonplaten. 3.30 Uitf Grand Ho tel „Centraal", den Haag: Russisch Boja ren-ensemble o.l.v. I. Pawloff. 4.30 Kinder uur. 5.15 „De actrice", hoorspel van J. H. Rösker, o.l.v. Kommer Kleyn. 5.30 Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 6.Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Omroeporkest o l.v. N. Treep. 7.15 S. L. Louwes: De uitvoering van de Varkenssteunwet. 7.30 Vervolg Omroep orkest. 8.„Hannibal", hoorspel van Jo- hannes Röster. 8 15 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Soirée artistique m. m v. Martha Eggerth, zang. Pierre Palla, orgel. Albert de Booy, zang. Boris Lensky, viool. 9.Uit Den Haag: Taptoe door de Kon. Mil. Kapel o.l.v. L. C. Walther Boer. 9.30 Vervolg aansluiting: Kurhaus. 10.Vaz Dias. 10 0512.— Uit Tuschinski, Amster dam, o.a. optreden van Maurice Chevalier. Hierna evtl. gramofoonmuziek. Huizen296 M. (Uitsluitend K.R.O.) 8 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12 15 Trioconcert. 1.45 Gramo foonplaten. 2.Vrouwenuurtje. 3.3.15 Gramofoonplaten. 3.45 Gramofoonpl. 4. H I.R.O. 5.10 Orkestconcert. 6.Causerie. 6.15 OrkestconceH 7.10 Lezing. 7.45 Cause rie. 8.11.Zeeuwsche avond uit Vlissin- gen. Ca 9.15 Vaz Dias. 11.12.Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, ber. 11.05 Lezing. 12.20 Or gelspel R. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.50 Union of the Methodist Chur- Ches, o.a. Toespraak door H. R. H. the Duke of York. 4.35 Moschetto's orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 3erichten. 6.50 Gramofoonpl. 7 10 Lezing. 7.40 BBC-orkest o.l.v. B. Wal ton O'Donnell num. v M. Reeve, piano 9.Walter Scott programma. 10.Berich ten. 10.20 Dansmuziek fgr.pl) 10.5012.20 Ambrose en zijn orkest. Dansmuziek. Parijs Radic-Paris1724 M. 8.05, 12.20 en 7 35 Gramofoonpl. 8.20 „La lille de Madame Angot", van Lecocq. Orkestleiding: Henri Defosse 10.35 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2 20 Con cert uit hotel „Anglètèrre". 3.20—5.20 Om roeporkest o.l.v. F. Mahler. 8.20 Oude Deen- sch? muziek o.l.v. Gröndahl. 8.45 Radiotoo- neel. 10.50 Volksdansen door het Omroep orkest o.l.v. Gröndahl, o.a. uit „Die ver- kaufte Braut", Smetana 11.2012.50 Dans muziek uit restaurant „Nimb". Langenberg, 473 M. 7.258.20 en 11.40 Gramofoonplaten. 12.20 Concert door orkest o.l.v. Fried m. m. v. H. Stoffel, viool. 1.20 2.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 5 206.35 Con cert uit Stuttgart. 7.50 Oogstfeest in de Ma- zoeren! 8.50 „Trebitsch Lincon", hoorspel van E. L. Scharke. Leiding: E. Schoen. Hier na sluiting. Rome, 441 M. 9.05 Concert m. m. v. het Radio-kwartet, o.a. Uit „Die Zauberflöte", Mozart. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Bizet-concert (gramofoonplaten). 5.20 Con cert o.l.v. J. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Fr. André, o.a. Ouv „Zampa", Herold en „La Ferir", Lacöme. 10.30—11.20 Gramofoonp.1 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.Lv. Fr. André. 6.50 Schubert-concert, gramofoonpl. 8 20 Uit de studio te Hilversum: VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. joh. Jong, orgel en M. Beversluis, voordracht, o.a. „La muette de Portici". Auber en Jeux d'enfants, Bizet. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M 7.50 Reportage van het oogstfeest in de Mazoeren. 8.50 Volksliede ren door solisten, koor en orkest o.l.v- Ernst Prade. 9.50 „Heimat an der Grenze literair programma o.l.v. Erich Kohier. 11.12.20 Populair concert uit Hamburg o l.v. Horst Platen. naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 62) Bigourdin nam zijn glaasje Armagnac op, maar hij vergat te drinken en zette het weer neer. Wat ik je nu ga zeggen, zei hij, zal je erg cynisch voorkomen, doch het is alleen maar gezond verstand. Je moet de Rue Maugrabine niet verlaten, vóór je gezocht hebi in alle hoe ken en gaten, elke dool, elk kleedingstuk, elk meubel moet je onderzoeken. Zoeken? Waarnaar? Naar de kleine spaarduitjes van Cécile, zei Bigourdin. Fortinbras maakte een afwerend gebaar. Zijn instinct kwam hiertegen op. Onmogelijk, zei hij. Bigourdin hield vol. Ofschoon je lang in het land hebt ge woond en zelfs getrouwd bent geweest met een Fransche vrouw, weet je niet zoo goe a s 1 die het in mijn aderen heb, waartoe het r*n" sche boerenbloed in staat is, waar het ge e treft. Het is onmogelijk zooals je mij getoon hebt, dat Cécile jaarlijks vijfduizend francs ver eerd zou hebben. Je hebt je zelf overtuig dat zij het geld ontvangen heeft. Wat heeft ze er mede gedaan? Hij leunde over de tafel en met zijn langen wijsvinger tikte hij Fortinbras t°P den schouder. Ze heeft het verborgen, tl* daar, in de Rue Maugrabine. ZUID- EN NOORDSCHERMER Vergadering van den raad der gemeente Zuid- en Noordschermer op Woensdag 14 September 1932, des voormiddags tien ure. Voorzitter was de heer C. de Groot, burge meester. Aan de orde was de voorloopige vaststel ling van de rekening van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf over het dienstjaar 1931. Eene commissie uit den raad heeft de re- keniag onderzocht. Bij monde van den heer M. C van der Laan rapporteerde deze commissie, dat zij de rekening van het electriciteitsbedrijf, evenals die van de gemeente heeft bevonden te zijn en volmaakte orde, op grond van welke bevin dingen zij concludeert tot voorloopige vast stelling. De rekening luidt als volgt: baten 11458.19i/2, jasten 11312.27%, batig sal do 145.92. Afdeeling II: kapitaalsinkomsten 3110.8934, kapitaalsuitgaven 3110.8934, saldo nihil. Hetzelfde geschiedde vervolgens met de ge meenterekening over 't dienstjaar 1931Deze rekening sluit met de navolgende cijfers: ge wone dienst: ontvangsten 45733.1254, uit gaven 42216.4634, batig saldo 3516.66. Kapitaaldienst: ontvangsten 8925, uitgaven 8925, saldo nihil. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. ter tijdelijke voorziening in de vacature- Stomphorst aan de OX. school te Groot schermer, tot onderwijzeres aan die school hebben aangewezen mej. A. C. P. de Ridder. Zulks in overleg met den Inspecteur te Alk maar. Voorts gaf spreker eene uiteenzetting van den stand van zaken ten aanzien van de de finitieve vervulling dier betrekking. Ingekomen waren en werden voor kennis geving aangenomen eenige stukken. Goedgekeurd werd zonder herstemming de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1933, zooals deze tot dat einde door dat bestuur is ingezonden geworden. Mevr. SlootenSmit oefende critiek uit over de wijze, waarop in sommige gevallen door dat bestuur wordt gehandeld. Zij zou eene ruimere bedeeling wenschen. De voor zitter zeide, dat hij overtuigd is, dat het be leid van het armbestuur goed is, maar dat in ieder geval het gemeentebestuur niet bevoegd is, in de zaken van het armbestuur in te grij pen, op de wijze, dat als het ware aan dat armbestuur wordt bevolen in 'n bepaald ge val eene bepaalde beslissing te nemen. Dat bestuur is eene zelfstandige instelling die naar eigen inzicht behoort te handelen en dit ook doet. Spreker zal gaarne van mevr. Sloo ten vernemen, op welke wettelijke bepaling hare meening berust. De raad heeft rekening en begrooting te beoordeelen en te beslissen over het al dan niet geven van subsidie en het bedrag daarvan. Ook de voorzitter van het armbestuur heeft rekening te houden met de beschikbare mid delen. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 2000, waarbij gerekend wordt op eene bijdrage uit de gemeente as van 737, met welk bedrag bij de ontwerp-be- grooting der gemeente, welke ter visie ligt, reeds rekening is gehouden. Aan de orde was nu de benoeming van een agent der arbeidsbemiddeling, tevens bepaal de de raad de jaarwedde aan dat ambt ver bonden, op 50. Er waren drie sollicitanten ingekomen. De aanbeveling door het college, ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 4 der verorde ning op den dienst opgemaakt, luidde: 1. W. C. Slooten, 2. P. Klinkhamer Jr. De heer J. Smit Jzn. vroeg of deze aanbe veling berustte op de overweging, wie van de gegadigden de inkomsten aan het ambt verbonden het meest noodig heeft. Waarop de voorzitter antwoordde, dat natuurlijk al leen de overweging wie het meest geschikt werd geacht, den doorslag zal hebben gege ven. De aanbeveling is door B. en W. bij stemming met gesloten briefjes opgemaakt en althans voor zich kan de voorzitter zeggen, dat hij geen andere overweging daarbij heeft laten gelden, wat stellig ook met de wethou ders het geval is geweest. Na sterfiming bleken 5 stemmen uitgebracht te zijn op Y. Molenaar Jbzn. en 2 op W. C. Slooten, zoodat eerstgenoemde benoemd is, ingaande 1 October e.k. Op voorstel van B. en W werd besloten ook dezen winter aan beide scholen weder vervolg-onderwijs te doen geven, mits het bij was bespottelijk! In vroegere dagen, toen ze geld had, had ze het toen niet roekeloos uitge geven? Bigourdin stemde toe. Maar daarop, zei hij, kwam de tegen spoed, armoede. Heb je toen geen verande ring bij haar opgemerkt in haar gewoonten, haar karakter? We hebben er natuurlijk dik wijls over gesproken. De uiterlijkheden van de bourgeoise verdwenen en de paysanne her nam haar rechten. Gedurende vele jaren heeft mijn vader de moeder van mijn moeder onder houden, een boerin uit La Beauce, die voor wendde geen stuiver te bezitten. Toen ze ge storven was, vonden ze haar matras opgevuld, als het ware, met een klein fortuin. Het bloed van grand' mère Didier stroomde door de aderen van Cécile. En Cécile, evenals iedereen in de familie wist van de erfenis van grand' mère Didier. Alles, wat bij Fortinbras in halve vergetel heid was geraakt, begraven onder de indrukken van latere jaren, kwam weer in protest. Zijn liefderijk verzorgde kinderjaren, zijn vredig leven in Engeland, zijn eerzaam anglo-indische vader, geaeraal-majoor Fortinbras, die 's mor gens en 's avonds alle bedienden vereenigde voor gebed en bijbellezing, zijn schooljaren, Winchester, met haar mooie traditie, alles, wat zooals de Engelschen dat verstaan een gentleman maakt. Dan zal ik het doen, zei Fortinbras. Ik ben geen anti-semiet, maar ik vind het jammer om een joodschen opkooper, die het heel ruim heeft, vele duizenden francs cadeau te doen. Dat zou te onnoozel zijn. Bigourdin dronk zijn glas Armagnac op, riep den bediende, wierp de geldstukken voor de afrekening op tafel en stond op. Allons! (laat ons gaan) zei hii. verordening bepaalde aantal leerlingen zich aangeeft. Tot leerkrachten, doch alleen als de betrokken cursus doorgaat, werden benoemd de hoofden en de beide onderwijzeressen, die ten tijde in functie zullen zijn. In de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeente-veldwachters werden op voorstel van den burgemeester eenige redactioneele wijzigingen aangebracht, waarop die veror dening opnieuw in haar geheel werd vastge steld. Voorts werden vastgesteld op voorstel van B. ea W. eene verordening als bedoeld bij ar tikel 10 der drankwet en een besluit tot wij ziging van de gemeentebegrooting 1932, ten bedrage van 110. De voorzitter deed nu mededeeling dat door hem met medewerking van de wethou ders en in samenwerking met eenige ambtge- nooten van aangrenzende gemeenten pogin gen in het werk gesteld worden, om onder het brengen van een geldelijk offer door die ge meenten, een aantal arbeiders, die werkloos zijn, aan werk te helpen bij een van de pro vincie uitgaand werk in de omgeving. De raad verklaarde na uitvoerige bespre king van het voor en tegen van zulk eene re» geling, zich eenstemmig voor de tot standko- ming en verleende 't vereischte crediet, nader bij supletoire begrooting te regelen. De burgemeester zal met zijne ambtgenoo- ten terzake een onderhoud met den betrokken minister trachten te verkrijgen. Wethouder mevr. SlootenSmit deelde me de, dat reeds weder 18 werkloozen bij het ge- meentebstuur zijn ingeschreven. De heer Smit vroeg in verband hiermede, «lk uurloon men dezen winter in de werk verschaffing denkt te geven. De voorzitter, stelde mede ter beantwoor ding van die vraag, voor, B. en W. te mach tigen, zoodra noodig weder de werkver schaffing te doen beginnen, daarbij aan ge- orgartiseerden 25 en aan niet-georganiseer- den 20 cent per uur te verloonen. Spreker nam daarbij een amendement SlootenSmit over, houdende nog nadere regeling van som mige bijzonderheden dezer loonregeling. Des voorzitters voorstel werd na verdere bespreking met algemeene stemmen aan vaard. De heer Heinis vroeg waarom de benoe ming van een onderwijzeres te Grootscher mer niet vandaag reeds op de agenda stond. De voorzitter verwees dezen vrager naar zijne uitvoerige mededeelingen bij punt 5 der agenda gedaan en vulde deze mededeelingen nog aan. Op verzoek van denzelfden spreker gaf de voorzitter eenige bijzonderheden om trent een rechtsvordering destijds door de gemeente ingesteld. De heer Heinis zou op het dorp Groot schermer een of meer urinoirs willen doen plaatsen, hetgeen door den voorzitter in een zeer groote, doch dun bevolkte plattelands gemeente volstrekt overbodig werd geacht. Meerder leden deelden het gevoelen van den voorzitter, die den heer Heinis in overweging gaf later met een wel omlijnd voorstel te ko men. Bij de rondvraag wenschte de voorzitter geen voorstellen toe te laten. De heer Molenaar vroeg nog eens de aan dacht van B. en W. voor verlaging van stroomtarieven enz. voor krachtetrooraver- bruikers. Hierna sluitnig. HEILOO. De traditie getrouw waren Zondag op de bedevaartsplaats van O.L. Vr. ter Nood de Kruisverbonden en Mariavereenigingen in het bisdom Haarlem bijeengekomen. Trots het ongunstige weer waren beide kerken (bedevaartskerk en kapelkerk) vrij goed bezet. Om kwart voor elf werd door pater J. Hil- len, montfortaan uit Egmond aan Zee, een mis opgedragen, waarbij de koristen uit ver schillende parochies de gezangen uitvoerden. De celebrant hield een gloedvolle predica- tie waarbij de moeder Gods als voorbeeld van opoffering en versterving stelde en haar voorbeeld moet de drankbestrijder(ster) vol gen. In breede trekken schilderde hij het naamlooze leed die de alcohol teweeg brengt en zijn hoorders wekte hij op om de gevallen broeder of zuster op te heffen. Na den middag werd kruisweg gehouden door pater Evnestus uit IJmuiden-Oost, waarna hij een lof hield met assistentie afge wisseld met gezangen en sacramentsproces sie. De intentie der bedevaart was door de Fortinbras, uitgeput naar ziel en lichaam, volgde hem. Een autotaxi bracht hen naar de Rue Maugrabine. De doodmoede en uitgeteer de femme de journéé was bezig de woning weer zoo wat op orde te brengen. Bigourdin gaf haar een tienfrancstuk. Kom over twee uur terug, dit is voor u. De vrouw ging; de twee mannen bleven al leen in de ellendige kleine kamer, waar de ar moede hen aangrijnsde van het gescheurde en verschoten behang, van den kalen vloer, van de stoffige rustbank, met een kapotten poot, die in een oud zalmblikje stond. Fortinbras wierp zich op deze rustbank en bedekte zijn oogen met de handen. Een kwarteeuw is een lange tijd, mijn besteGaspard, zei hij. Een kwart eeuw intiem samenzijn dag en nacht met een ander men- scfcelijk wezen laat een diepen indruk na in je ziel. Ik heb me heel ongelukkig gevoeld, dat is waar, maar ik ben nooit zoo hopeloos onge lukkig geweest als nu. Laat me dat rustig zeggen. Mijn hoofd is als bedwelmd. Mon pauvre vieux (mijn arme kerel), zei Bigourdin op zachten toon. Hij keek om zich heen en zag een deken, die Clothilde gebruikt had, netjes opgevouwen op een stoel liggen. Deze legde hij over Fortin bras heen, zeggende: Mon pauvre vieux, je bent geheel uitgeput. Blijf daar liggen en probeer te slapen. De doodmoede man sloot zijn oogen. Twee urendaarna kwam de femme de journéé terug. Bigourdin, met den vinger tegen zijn lippen, wees naar den slaper, en zei haar den volgen den morgen weer terug te komen. Het was toen zes uur in den namiddag, Bigourdin, die zich gewikkeld had in wat hij maar vinden kon, dat warmte gaf, sluimerde een paar uren in een rieten stoel, tot Fortinbras met een schok voorspraak van O.L.Vr. ter Nood Gods zegen te verkrijgen over de drankbestrijding. Dc plechtigheid werd besloten met het lied van Sobritas „Ons blauwe vaandel draagt het Kruis" dat door alle aanwezigen uit volle borst werd gezongen. Als een bewijs hoe groot de werkeloos heid is, zij bericht, dat hier reeds 60 personen zonder werk zijn. Wel verschaft de gemeente eenig werk, doch er zal spoedig wat moeten gebeuren om den nood te leenigen. De bouw van huizen in de villawijk van „Blockhove" gaat geregeld voort. Nu weer is aan de heer J. Rus, aannemer alhier, den bouw van een villa opgedragen voor reke ning van de heer M. J. Roggeveen te Alkmaar. Ook in andere plaatsen in de gemeente wordt druk gebouwd. Momenteel zijn een 10-tal huizen in aanbouw. MEDEMBLIK. Bij Kon. besluit van 6 September is, met ingang van 1 October 1932, benoemd tot tij delijk rijkslandbouwconsulent de heer ir. N. H. H. Addens, alhier. DE TARIEVEN VAN HET P. E. N. Geen algemeene verlaging? In aansluiting met de mededeeling dat hei P. E. N. aan de „goedwillige!' gemeenten, door toepassing van de kolenclausule in haar contracten een geringe tariefsverlaging heeft gegeven en dat het vermoedelijk bij deze verlaging zal blijven, verneemt de Haarl. correspondent van het Hbld. nader, dat de Raad van Toezicht op de provinciale bedrij ven binnenkort de mogelijkheid van een al gemeene tariefsverlaging in overweging zal nemen, ook in verband met de motie-Hooy. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat het niet tot een verlaging zal komen. LIMMEN. Groot Limmer Polder. Onder presidium van dijkgraaf C Pep ping hield bovengenoemd polderbestuur Vrij dag een vergadering in het Polderhuis. Alle leden waren aanwezig. Besloten werd aan de heer Pijnappel ver gunning te verleenen tot het dempen der beek aan den Kerkweg. De heer Jac. Adrichem werd aangewezen als vertegenwoordiger bij de stemming voor lid van den polder „Uitwa- terende Sluizen". De heer C. Pepping, die moest aftreden, werd wederom candidaat ge steld. Aan den pachter der sluis te Akersloot werd 10 pCt. reductie verleend. Na een uit voerige discussie werd besloten om het con tract met het P. E. N. (Prov. Electr. Bedrijf, Noordholland) niet te teekenen en af te wachten, hoe dit overheidslichaam met den polder handelt. Het kohier werd vastgesteld. De omslag werd bepaald op 6 per H.A. en in totaal 9807.90. De begrooting, die ter vise heeft gelegen, werd conform vastgesteld. Ten slotte werd bepaald dat met den aanleg van den nieuwen prov. weg de waterafvoer in het Westeinde in het gedrang komt. Besloten werd om de provincie op te dragen om buizen te leggen en wel bij de boerderij van de wed. Kaandorp van 1.50 M. middellijn en voorts van 1 Meter middellijn. Na behandeling van huishoudelijke zaken volgde sluiting. De Amateur-fotografenclub heeft een wed strijd uitgeschreven van „Vrije onderwerpen". De uitslag is als volgt: Klasse Seniores: le pr. Joh. v. Berkel, 2e pr. A. Das, 3e pr. niet toegekend. Klasse Juniores: le pr. H. J. Schmidt, 2e pr. B. Schneider Jr., 3e pr. D. Joustra, 4e pr. mej. B. Bakker. De zilveren medaille voor de mooiste foto van een onderwerp uit Hoorn werd toegekend aan Joh. v. Berkel. Tot lid van het Dag. bestuur der banne werd herkozen de heer J. Boon Sen., tot hoofdinge land de heer P. Visser Gz. WERVERSHOOF. Door den gemeenteraad is de rekening over 1931 goedgekeurd. De rekening sloot, wat den gewonen dienst betreft, aan ontvangsten met 27027.09, uitgaven 17355.44, batig saldo 9671.63. Wat den kapitaaldienst betreft: aan ont vangsten 36722, uitgaven 41279, nadeelig saldo 4557.38. wakker werd. Ik moet in slaap zijn gevallen, zei hij. Dat spijt me geducht. Hoe laat is het? Bigourdin keek op zijn horloge en zei: Mid dernacht. Fortinbras stond op en streek met beide handen over zijn witte haar. Evenals Clothilde heb ik ook in twee of drie nachten geen oog dicht gedaan en opeens overviel mij de slaap. Laat eens zien, zei hij, de hand tegen zijn hoog voorhoofd leggende, je hebt me hier met een of ander doel terugge bracht. Ja, zei Bigourdin, kom mee. Hij nam de lamp van de tafel en bracht zijn zwager in de slaapkamer. Ik heb 't je wel gezegd, zei hij, naar het bed wijzende. Het beddetyk was geheel losgetornd. En daar aan den kant waar Cécile gelegen had, waren vijf of zes kleine nestjes gemaakt, en elk nestje was stijf opgevuld met bankpapier en goud. "t Is allemaal voor jou, zei Fortinbras. Bigourdin, zwaaiende met zijn sterke armen, schoof Fortinbras op zijde en noemde hem een onnoozelen hals. 't Is het eigendom van Cécile. Ik heb er niets mede te maken. Ik ben een eerlijk man en geen schurk, 't Behoorde aan Cecile. Nu behoort het aan jou. Ze bleven er lang over redeneeren tot de honger hen verdreef. En soupeerende in een klein restaurant, bleven ze redetwisten, tot eindelijk Bigourdin doodmoede naar het Hotel de la Dordogne ging en Fortinbras, terugko mende in de Rue Maugrabine, tegen wil en dank de bezitter werd van circa tweeduizend pqpd. Concert Excelsior". Donderdagavond werd in den muziektuiri voor een vrij talrijk publiek een concert gege ven door de Harmoniever. „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger, met mede werking van de dames-gymnastiekvereeni- ging „Hygiëa" onder directie van den heer K. Boot. Een talrijk publiek zijn wij bij de concer ten van „Excelsior" niet gewoon, zoodat de groote toeloop ongetwijfeld een gevolg was van het optreden der dames-gymnastiekver- eeniging. Dit feit op zich zelf is toe te juichen, doch het concert komt hierdoor op den achter grond. Wij voor ons geven de voorkeur aan een afzonderlijke uitvoering. Excelsior begon met een pittigen marsch, waarbij de dames-turnsters het sportterrein opmarcheerden, dat door de gemeente wel willend beschikbaar was gesteld voor deze gelegenheid. Hier werden eenige vrije oefe ningen met pianobegeleiding van mej. G. de Bakker keurig uitgevoerd. Hierna was het de Harmonie weer welke de aanwezigen op dezen mooien zomeravond deed genieten van haar muziek. Na de pauze werd o.m. uitgevoerd een Ballet-Pantomine door de Dames-gymnastiekvereeniging. Dit gaf een schitterend effect daar deze oefenin gen belicht werden door schijnwerpers wat een fantastischen aanblik bood. Tenslotte nog een gezellige marsch waar- mee dezen avond weer tot het verleden be hoort. DIRKSHORN. Onder leiding van den heer L. Reuvers ver* gaderde Donderdag de afdeeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis" ten huize van den heer Pijper, Enkele ingekomen stukken werden voor ken' nisgeving aangenomen. 1 Volgde behandeling van den Beschrijvings- brief voor de Algemeene Vergadering te Am sterdam op 4 October a.s. Wat betreft de ver kiezing van een lid van het Hoofdbestuur, va cature Frese, werd den afgevaardigde opgedra gen te stemmen op den heer G. J. van Leersum te Winkel, den candidaat van het noorder kwartier. Bij punt 10, aangaande Huisverzorging, sloot de vergadering zich aan bij het praeadvies van het Hoofdbestuur, het thans niet de tijd ach tende, een nieuwen post van uitgaaf te decre- teeren. Tot afgevaardigden en plaatsvervanger wer den gekozen de heeren Reuvers, Wartenhorst en Kistemaker. De aftredende bestuursleden der afdeeling, de heeren P. Berkhouwer, J. Ho- man en J. Kant, werden alsnu met algemeene stemmen herkozen. Allen namen, voor zoover aanwezig, de benoeming weder aan. Bij de rondvraag informeerde de heer Berk- houwer of iemand, die in een andere afdeeling de contributie van „Het Witte Kruis" heeft vol daan, hier zonder betaling als lid kan worden aangenomen. De voorzitter antwoordde in be vestigenden zin. Daarna sluiting. VEENHUIZEN. De kroosbesteding vanwege den poldef Veenhuizen gehouden had den volgenden uitslagperceel 1 C. Danenberg 112. P, Beers 10.50; 3. J. Brink 9.50; 4. P, Beers 9.50; 5. J. Gildemeijer 9; 6. J. Brink 9.25; 7. P. Beers 9.50; 8 en 9 P. Pauw 50; 10 C. Danenberg 9.75; 11. P. Pauw 8; 12. H. Kouwenberg 8; 13. S. Bakker 5.50. De totale som was 149.50, dat is 49 minder dan het vorige jaar. DE RIJP. De gemeenteraad van de Rijp, beheerder van het fonds Tidei-commis, heeft besloten, op voorstel van den opzichter der landerijen, om over het jaar 1932 een reductie op de pacht te verleenen van 50 pCt. en voor 1933 de pacht vast te stellen op 70 per morgen. Naar wij vernemen heeft het kerkbestuur van den Ned. herv. gemeente 50 pCt. reductie verleend en dit ook voor het volgend jaar heeft voorgesteld. De kerkeraad van de Evan gelische Luth. kerk heeft ook besloten om 50 pCt. van de pachtsom te doen verminderen. Na eenige inleiding van den voorzitter heeft de raad dezer gemeente besloten vast te stellen een steunregeling voor werkloozen arbeiders. De hoogste uitkeeringen zijn 10 per week plus een toeslag van 0.75 per ge zinslid boven de twee personen, tot een ma- ximum van 8 personen. Verder werd inge- HOOFDSTUK XVI. Madam Chauvet was zeer verbaasd, dat Fé- lise zooveel belangstelling toonde in haar con versatie. Madame Chauvet voelde zeer haar verantwoordelijkheid en zij vervulde haar plichten als de Fransche moeder, die huwbare dochters heeft. Maar zaken zijn zaken en het jonge meisje, dat in haar woning een zelfstan dige taak te verrichten heeft, geniet veel meer vrijheid dan haar vroegere schoolmakkertjes, die een gewoon huiselijk leven leiden. Dit er kende Madame Chauvet ten volle en zij was bereid om Félise op dat punt alle vrijheid te laten. Maar Félise scheen daaraan geen be hoefte te hebben; zij volgde de goede Madame Chauvet als een schaduw. Tegen Martin zei zij geen enkel vertrouwelijk woord. Madame Chauvet hield van Martin, zooals iedereen in Brantöme deed. Hij was beleefd, bescheiden en sympathiek. Alles, wat hij deed, deed hij op beschaafde wijze, iets wat de Franschen dadelijk opmerken. Wanneer hij haar een schotel gestoofd kalfsvleesch presen teerde, of wanneer hij luisterde naar haar ver slag over haar chronische kwaal, had Madain* Chauvet altijd het gevoel in tegenwoordigheid te zijn van une ame d' élite (een tip-top mensch); hij was ook zoo zacht als een schaap. En waarom Félise dus altijd zoo stijf met Mar tin omging, kon de goede Madame Chauvet maar niet begrijpen: Félise was plus royaliste que le roe (koningsgezinder dan de koning), ze was zoo beschroomd en teruggetrokken. Ware Martin een ruwe man geweest van zes voet lengte, met opgedraaide snorren, dan zou Ma dame Chauvet voor Félise in de bres zijn ge sprongen. Maar nu? En waarom deed Félise nu alsof zij een dochter van haar was, nadat ze elkaar 'vijftien jaar lang koel voorbij waren gegaan? Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5