Alkmaarsclte Courant. Fortinbras' toovermacht Radionieuws jjieidUelcut Rechtszaken £aud: en Juüiêcuua Honderd vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Wo. 223 1932 Donderdag 22 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonplaten. 9.— AVRO-klein- orkest o.l.v. N. Treep. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 11.— Kookpraatje. 11.30 Pianorecital door Ali Hügel. 12.— 2— AVRO-kamerorkest o.l.v. L. Schmidt 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Kamermuziek door het AVRO-kwartet. 3.— Gramofoonpl 4.Ziekenuur. 5.Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.30 Kovacs Lajos en zijn or kest; refreinzang Bob Scholte. 6.30 Sport- praatje H. Hollander. 7—8.— Kovacs Lajos en zijn orkest, m. m. v. May June, zang en piano. 8.— Gramofoonplaten. 8.15 Uit het Concertgebouw te Amsterdam: AVRO-con- cert door het Concertgebouworkest o.l.v. Em- merich Kalman. Werken van Kalman, m. m. v. Vera Schwarz, sopraan en Hans Fidesser, tenor, o.a. „Faschingsichfee"; „Zigeuner- Srimas"; „Zirkusprinzessin" en „Grafin laritza". In de pauze gramofoonplaten. 10.30 Vat Dias. 10.4512.Gramofoonpl. Huizen, 296 Al. (8.—9.15 en 11—2.— KRO, 10—11 en 2—11.30 NCRV). 8 9.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Zie- kendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30— 12.— Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestcon cert. 2.Handwerkcursus. 3.3.30 Vrou wenhalfuur. 4.Ziekenuur. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Orgelcon cert door Dick van Wilgenburg. 6.45 Knip cursus. 7.Declamatie door H. Feenstra 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.NCRV- kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk, o.a. Suite, Schein. 8.45 Causerie door Dr. J. Riemens. 9.15 Gramofoonpl. 10.15 Vervolg NCRV- kleinorkest, o.a. Fant. „Die verkaufte Braut", Smetana. Ca. 10.Vaz Dias. 11.11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10 35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en ber. 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel E. O'Henry. 1.20. Shepherd's Bush Paviljoenorkest. 2.202.50 Concert J. Snow- den, piano. 3.20 Vesper! 4.05 BBC-dans- orkest o.l.v. H Hall. 4.50 Schotsch Studio orkest o.l.v. G. Daines. 535 Kinderuur. 6.20 Berichten. 650 Gramofoonpl 7.10, 7.40 en 7 50 Lezingen. 8.20 Promenadeconcert (Haydn en Mozart) uit de Queen's Hall. BBC-orkest en solisten o.l.v. Sir Henry Wood, o.a. Symphonie 83 in g kl.t., Haydn en uit „Figaros Hochzeit", Mozart. 10.Ber. en lezing. 10.35 ,.The fall of the House of Usher" van P. Creswell en B. Burnham. 11.1012.20 Dansmuziek door het BBC- dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 Al. 8.05, 12 50 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Historisch hoorspel „Le Procés de Louis XVI". 10 20 Gramofoonmuziek, o.a. Tod und Verkla- rung", R. Strauss. Kalundborg1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex" 3.205.20 Radio-har monieorkest en solisten o.l v. Gröndahl. 8.30 Radio-Symphonieorkest o.l.v. Prof. N. Mal- ko, m. m. v. Tossy Spiwakowsky, viool, o.a. 3de satz uit de Pathetische Symphonie, Tschaikowsky en Vioolconcert D gr.t. op. 35, dito. 10.50—12.50 Dansmuziek uit rest. „Wivex". Langenberg, 473 Ai. 7.258.20 Concert uit Frankfurt. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 2.50 Concert o.l.v. Eysoldt! 5.206.35 Concert o.l.v. Wolf. .20 Uitzending ten bate der werkloozen. 8.30 Werag-kleinorkest o.l.v. Eysoldt, o.a. Uit „Undine", Lortzing en „De Profeet", Meyerbeer. 10.4012.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 Al. 9.05 Concert en radio- tooneel, o.a. uit „Louise", Charpentier en „Les deux Pierrots", comedie van E. Ros tand. Brussel, 508 en 338 Al. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Massenetconcert o.l v. A. Meulemans. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o.l.v. Walpot, m. m. v. Rubeau, tenor, o.a. uit „Dédé", Christiné en Ouv „Dichter und Bauer", Suppé. 10.30—11.20 Gramofoonplatenconcert. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Wal pot. 6.40 Blindenconcert. 6 50 en 7.25 Gra mofoonplaten. 8.20 Uitzending uit Malines (Katholieke Radiodag). 10 30 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 Af. 8.20 „Othello" of „De Moor van Venetië van Wnliam Shakes- peare. 9.50 Concert o.l.v. Bruno Seidler- Winkler. 10.35—12.20 Dansmuziek uit Wee nen naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 64\ Verlamd, te niet gedaan was zijn verlan gen naar een gemakkelijk, weelderig leven, naar kalme, echtelijke behagelijkheid >e liefde riep hem tot een fantastisch, avon tuurlijk bestaan. En hij was zijn evenwich- tigheid kwijt. Hij zou alles in handen geven van Fortinbras en diens raad volgen. En diens vorige raadgeving was zoo goed uitge komen. Had hij niet door Margett's school te verlaten, de laatste vijf maanden vele heerlijke, nooit gekende kanten van het leven gezien? Was .lij dezelfde jonge man, die m Augustus zoo angstig en beschroomd aan Corinna geschreven had? Zijn blind \eitrou wen in Fortinbras was nog grooter gewor den, nu hij wist van het leed, waaronder de Marchand de Bonheur zijn levenswijsheid had verkregen. Welke richting Fortinbras hem ook aanwees, die richting zou hij gaan- En zoo suste hij zijn geweten, toen hij Brantome verliet Bigourdin verwachtte hem terug na zijn veertiendaagsch verlof en Félise ook. Ze gaf hem mede een mandje ®et wat eetwaren en wijn en met een gum- lach zeide zij hem, dat hij spoedig terug moest komen. Ze vroeg niet naar het doel *an zijn reis. Hij had een verandering noo- d'g, hij moest eens een kijkje nemen >n het ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 20 September 1932. EEN SCHULDENAAR. DIE ZICH ZELF NOG DIEPER IN DE PUT WERKTE. Acht maanden gevangenisstraf gerequireerd. De eerste verdachte, heden ter terechtzitting gedagvaard, was de 57-jarige landman en veehouder Pieter M. te Winkel, die rekening en verantwoording had af te leggen van het feit dat hij aan zijn curatoren in zijn faillisse ment uitgesproken op 14 Juli, geen behoor lijke rekening en verantwoording had afge legd. Het bleek aan bedoelde curatoren, mr. Buiskool van Schagen en mr. Winkel te Alkmaar, dat deze M. wetende, dat zijn faillissement onvermijdelijk was, aan zijn zoon Arie M. ten geschenke had gegeven 4 koeien en 4 pinken, alsmede een bedrag van 600, de opbrengst van ander vee, te Pur- merend verkocht. Voorts had hij aan zijn schoonzoon C. A. V. cadeau gedaan eenige m.ubelen, waar onder een buffet, alsmede een servies, door welke fraudeleuze handelingen, de rechten der schuldeischers werden gekort. De verdachte, verdedigd door mr. P. Langeveld, die aanvankelijk bij de inventari satie weinig medewerking had beloond, er kende thans de hem telaste gelegde bedriege- lijke verkorting der schuldeischersrechten, volledig. Al spoedig werd na het verhoor der cura toren den officier gelegenheid tot het nemen van zijn requisitoir gegeven, waarin na sti pulatie der diverse verduisteringen, ten slotte werd gevorderd 8 maanden gevange nisstraf. Het dubbele leven van dezen man werd door den officier streng becritiseerd. Mr. P. Langeveld bracht sans runcune een woord van hulde aan de activiteit der cura toren, bekeek de strafbare handelingen van zijn cliënt, thans berouwvol gestemd, door een milderen bril, wees op diverse verzachten de omstandigheden en verzocht per saldo verrekening met de 2 maanden preventief, op dat de man van de gevangenisstraf ver schoond zou kunnen blijven. EEN AL TE LEVENSLUSTIGE ZEEVAARTSCHOLIER. Als verdachte presenteerde zich de 21- jarige leerling der Zeevaartschool te Helder Theophile Adriaan J., welke navigatie-diciptl in hooger beroep was gekomen tegen een hem door den kantonrechter te Helder opge legd vonnis, waarbij hij was veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis ter zake dat hij op 23 December aldaar in de Spoorstraat, verkevrende onder invloed van gebruikte al coholhoudende drank, een rijwiel had be reden, roekeloos en onvoorzichtig de straat was overgestoken en nog eenige malen had rondgedraaid, ten gevolge, waarvan hij in minder zachte aanrijding kwam met een ouden wielrijder, den 63-jarigen heer P. J. de Koster, thans als getuige aanwezig. De appellant ontkende de hem telaste ge legde roekeloosheid en het gevaar, de veilig heid van het verkeer berokkend en beweerde de hand vooraf te hebben uitgestoken, een manipulatie, die de officier echter alleen niet voldoende achtte. Het is de plicht van den wielrijder, ook op het achter hem komende verkeer te letten. De heer de Koster, werkman op de marine werf, gaf echter een relaas van het gebeurde, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat hier een hoogst laakbare roekeloosheid had plaats gevonden. Eerzame burgers noem de het een groote kwajongensstreek en advi seerden aangifte bij de politie. De heer de Koster raakte van de vlakte en bezeerde zijn been. Verdachte ontkende dronkenschap van welk stadium dan ook. Hij had slechts 1 pot bier genoten. De 17-jarige lichtmatroos D. Rijker onderschreef de verklaring van den ouden heer de Koster. Verdachte reed gevaarlijk. Een nog ter elfder ure gebrachte getuige a décharge, een medescholier, verklaarde als nog in 't voordeel van zijn studiemakker. De officier schaarde zich aan de zijde van den kantonrechter en vorderde tegen den toe- komstigen kapitein van de Oldenbarneveld be vestiging van het gewezen vonnis. DE MISKENDE LICHTBAKDRAGER IN HOOGERE RECHTERLIJKE REGIONEN. Een arbeidslustig burger van Egmond aan Zee, de heer Corn. D., die een gelijkwaardige groote leven van Parijs en Londen. Als je maar een vierde hebt van den goeden tijd, dien ik gehad heb, dan beneid ik je, zei zij. En Bigourdin, toen hij hem tot afscheid hartelijk de hand schudde, fluisterde: Ik zal die oude rok van jou geven aan Anatoles den plongeur van het Cafe de 1' Univers; hij zal er dolblij mede zijn. De trein, die het station uitstoomde, voerde een dubbelhartigen verrader mede. En in Pa rijs stapte, na een slapeloozen nacht, een jongmensch uit met angstige oogen en een bonzend hart. Hij reed naar het Hotel du Soleil et de 1' Ecosse. Zoo, is Monsieur teruggekomen? vroeg de dikke Monsieur Bocardon, die hem binnen zag komen. Zooals u ziet, zei Martin, die tegen over hotelhouders alle beschroomdheid ver loren had en op wien het niets geen indruk maakte, dat Bocardon hem nog herkende. Was hij zelf ook niet op het punt van Fransch hotelhouder te worden? Hij toonde hem een adreskaart van het Hotel des Grot- tes, door Bigourdin geschreven, en vroeg om een goede kamer. De zwarte kraaloogen van den provinciaal keken hem scherp aan. Eenige maanden geleden waart u leeraar. Een eerlijk man mag toch altijd van betrekking veranderen? zei Martin. Dat is heel waar, antwoordde Bocar don. Ik had veearts willen worden, maar ik word altijd door honden gebeten en krijg al tijd een trap van een paard en daarom kwam ik in het hotel van mijn broeder in Nimes. Het Hotel da la Curatterie, zei Martin Kent u het? v-roep Bocardon verheugd. vaardigheid bezit in het vangen van schel- visch, zoowel als van duinkonijnen, was op 18 Maart door den kantonrechter veroor deeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis, ter zake van het stroopen met behulp van een z.g. lichtbak, in casu een carbidlantaarn, in de duinen van Bergen. Het door den ver oordeelde gepresenteerde alibi werd als niet ter zake dienende op zij geschoven en deze bejegening gaf hem motief in hooger beroef te gaan. Appellant erkende alsnu het feit, doch beweerde dat de rijksveldwachter Minee hem straffeloosheid had beloofd. Hem werd ech ter door mr. Ubbens opgemerkt, dat het in 't eigen belang van den verdachte was ge weest. Het betrof hier een persoonsverwisse ling van Cornelis en Krijn D., in verband met een mishandeling van den jachtopziener Daan Koelewijn. De officier had dezelfde meening, doch wenschte in dit speciale geval de straf verminderd te zien tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. ZONDAGSSTEEK HOUDT GEEN WEEK. Een ander ingezetene van Egmond sur Mer, broeder van vorigen verdachte, de vis- ii: de Castricummer duinen het leven der ko nijntjes belaagd en was tot straf voor deze buitensporigheden door de jachtopzieners Castricum en Bakker op den bon gezet en door den kantonrechter veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. De veroordeelde beweerde, dat hier een persoonsverwisseling had plaats gehad en nam geen genoegen met het vonnis, met behandeling in hooger beroep als resultaat. De geachte appellant had ook valscheliik opgegeven te zijn Willem Prins. Hij bleef bij zijn verweer, dien Zondag pas ontslagen als trawlervisscher, dien Zondagavond thuis te zijn geweest. De officier, overtuigd, requireerde bevesti ging van beide vonnissen. DE VERRADERLIJKE GUMMIKNUPPEL. Op 't politiebureau wordt alles wat verborgen is, openbaar gemaakt. Een zekere heer Petr. Joh. A., garage houder te Amsterdam, kreeg op 28 Maart op het sportterrein te Alkmaar ((iet was ter ge legenheid van den 2en Paaschdag, motorraces) wat men het profunum vulgus noemt „heibel" over een stoel, welk ïneeningsverschil zoo heme:hoog liep, dat de politie ingreep en den garagehouder meevoerde naar het politie bureau. Aldaar had een fouilleering plaats en bleek de heer A. in 't bezit van een gummi stok, wat geacht wordt een verboden wapen te zijn. Genoemde heer werd op 29 April ter zake dit strafbare feit veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van de in beslag genomen „wapen stok". Vermoedelijk was hem dit vonnis niet welgevallig, althans werd die zaak heden nog eens in hooger beroep behandeld. De appellant was echter niet present, zoo dat deze kous, feitelijk meer 'n sok, gauw af was afgebreid en bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis werd gerequi reerd. EEN NIET BEPAALD VERDIEN STELIJK LID DER MAATSCHAPPIJ In de middagzitting, nadat de microfoon ons het opwindend gebeuren in de Haagsche ridderzaal had overgebracht, stond terecht de 32-jarige bloemist Gerard J„ geboren te Noordwijk, wonende te Anna Paulowna en thans vertoevende in het huis van bewaring te Alkmaar. Hem was tenlaste gelegd dief stal van twee bankbiljetten, een van 50 en een van 25, welke lapjes hij zich had toe geëigend in de woning van den getuige E. Romar. Van dit bedrag deed hij verschillende inkoopen, onder meer van groenten. Bij zijn aanhouding was hij nog in het bezit van plm. 30. 25 gulden had verdachte aan den be nadeelde teruggegeven. Als getuige deskundige werd gehoord de bekende psychiater dr. Kruytbosch van „Duin en Bosch". Voorts den 39-jarigen vee houder E. Romar van Anna Paulowna, die verklaarde dat hij in een kast bewaarde een bedrag van 135, toen hij echter zijn bezit controleerde was plm. 120 spoorloos ver dwenen Dr. Kruytbosch deelde mede, dat de ver dachte verantwoordelijk voor zijn daden kan worden gesteld. Hoewel hij moreele defecten heeft, die zijn daden beheerschen. Bovendien is de man een alcoholist. Wij willen hier memoreeren dat deze ver dachte de automobilist is. die oorzaak was van den gruwelijken dood van de jeugdige Neeltje Slotemaker van Koedijk op 29 Dec. op den Helderschen weg, welk tragisch voor val nog versch in het geheugen ligt. Hij is reeds meermalen, o.a. te Haarlem, veroor deeld ter zake gepleegde vermogens delicten. Door den officier werd in zijn requisitoir Niet persoonlijk, maar iedere comis- voyageur in Frankrijk kent het. Hierdoor rees hij in de achting van Mon sieur Bocardon en tegen laag tarief kreeg hij een prachtige kamer. Toen hij gegeten had, zond hij een boodschap aan Fortinbras, aan diens nieuwe adres, dat Bigourdin hem gege ven had en hij ging uit in de frissche opwek kende buitenlucht en Parijs en de heele we reld lag voor hem open. In het zonderlinge ambt, dat zoo gaande weg het zijne was geworden en dat bestond in het geven van raad niet alleen aan studen ten, maar ook aan kleine neringdoenden en arbeiders van de Rive gauche, tegen een ho norarium van vijf francs per consult, was het Fortinbras mogelijk geworden een onpartijdi- gen blik te krijgen op de menschelijke pro blemen. En de oplossing van die vraagstuk ken deed hem het verschrikkelijke eigen pro bleem vergeten, zoo ten volle leefde hij er in. Alleen in het geval van Corinna en Martin was hij niet zoo'n onpersoonlijke raadgever geweest. Bij wijze van proefneming had hij hen in aanraking gebracht met zijn eigen aangelegenheden. Nu moest hij Martin raad geven inzake het plan, dat hij met Bigourdin gemaakt had. Martin moest zich een aan deel koopen in het Hotel des Grottes en met Félise trouwen (wat hij zelf niet wist). Kon men nauwer betrekking bedenken? Toen Fortinbras opstond van het koude terras van het Café Cardinal op den hoek van de Rue Richelieu en den Boulevard des Italiens, hun afgesproken plaats van samen komst, en Martin begroette, was zijn glim lach buitengewoon vriendelijk, en in zijn handdruk zat iets vaderlijks. Zij traden het café-restaurant binnen en gingen zitten aan naar voren gebracht, dat verdachte had een onweerstaanbaren drang om oneerlijke daden te plegen. Hij wist, dat hij misdeed, maar miste de zedelijke kracht, die kwade neiging te weerstaan. Hij is een gevaar voor de maatschappij. Gerequireerd werd 6 maanden gevangenisstraf, waarna ter beschikkingstel ling der regeering. Mr. Thomas, advocaat te Hoorn, ambts halve aan verdachte als raadsman en verde diger toegevoegd, trachtte eenige lichtpunten aan te toonen, die hem motief gaven een voor waardelijke veroordeeling voor te stellen Verdediger vermeende dat het geven van één kans aan zijn cliënt, de belangen der maatschappij niet zou schaden. Dr. Kruytbosch, desgevraagd, aarzelde. Ter behandeling van eenige intieme aan gelegenheden, den verdachte betreffende, werd daarna de zitting buiten de tegenwoor digheid van pers en publiek zediglijk voort gezet. Uitspraak a.s. week. LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Het bestuur der Langendijker Groenten- centrale vergaderde Maandagmiddag drie uur in het betaalkantoor. Aanwezig waren inclusief het bestuur 24 personen. De afge vaardigden van „De Koophandel" waren niet aanwezig. De voorzitter, de heer P. Slot, opende de vergadering met een woord van welkom. Verslag kantoor. Uit het hierna uitge brachte verslag van het betaalkantoor bleek, dat de omzet over Juli 187.362,15 had be dragen, waarvan voor Broek op Langendijk 27.708.38, Koedijk 13.772.06, St. Pancras 49.968.60, Sint Pancras Zuid 13.161.50, Zuidscharwoude 10.270.20, Zuidscharwou- de R.K. 4207.04, Heerhugowaard 13.125.02, Heerhugowaard L. T. B. 15.323.87, Schermer 8376.19, Ursem 1398.03, Hensbroek 8668.40, Oterleek 2663.27, De Rijp L. T. B 7246.99, De Rijp en Omstreken 3041.10, Schermerhorn 5076.80, Diversen 6654.85. De omzet over Augustus bedroeg 35.425.53, waarvan voor Broek op Langendijk 6189.36, Koedijk 2726.20, Sint Pancras 7572.82, Sint Pancras Zuid 1039.48, Heer hugowaard 1681.40, Heerhugowaard L. T. B. 7470.23, Zuidscharwoude 2330.90, Z.- scharwoude R.K. 1003.06, Schermer 456.21, Ursem 320.12, Hensbroek 3333.05, Oterleek 114.39, Schermerhorn 86.60, De Rijp L.T.B. 11.70, De Rijp en omstreken 10.80, Diversen 1079.20. De secretaris merkte hierbij op, dat de om zet over Augustus weer de helft minder is dan verleden jaar, toen de omzet ruim zeven tig duizend gulden bedroeg. Tot September is de totale omzet van dit jaar 991.443 geweest, terwijl de omzet over den zelfden tijd verleden jaar 1.791.553 was, wel een enorme achteruitgang. Ingekomen stukken. Van den accountant van het Centraal Bureau is bericht ingeko men, dat de rekening van den penningmees ter door hem is nagezien en dat alles in goe de orde is bevonden. De baten hadden totaal bedragen 15.320.83, de lasten 11.722.83, alzoo een batig saldo van 3598. Voor kennisgeving aangenomen. Van de tuinbouwereeniging „De West" Koedijk was een schrijven ingekomen, waarin werd aangedrongen om een actie te voeren om alle Ehiitsche producten uit den tuin- landbouw te weren. Bedoeld worden dë ver bouw, en als het mogelijk is, ook uit den schillende landbouwwerktuigen en machine- riën, als ook kali. Als reden wordt in het schrijven genoemd de belemmering van den uitvoer naar Duitschland van onze tuinbouw producten. De heer W. Visser lichtte dit voorstel toe. Wij kunnen, aldus spr., onze producten niet kwijt komen. En als er propaganda wordt gemaakt voor de wering van Duitsche artike len, zullen we zeker meer succes hebben bij Duitschland. Men moet hiermee niet naar de regeering. Spr. wees er op, welke resultaten de zuivelbond verleden jaar heeft gehad, toen ze het meer een korten tijd hebben gedaan. Als men de handelsbalans van Duitschland nagaat, blijkt daaruit, dat Duitschland meer aan Nederland als Nederland aan Duitsch land betaalt, doch dat komt door de groote rentebetalingen. Daar hebben wij werkers niets aan. De heer Visser zeide, dat men niet alleen stond met deze gedachten. Er zijn er zeer ve len, die het met ons eens zijn. De voorzitter vroeg, welke weg men moest bewandelen, waarop de heer Visser ant- een van de tafeltjes, die nog niet voor het déjeuner gedekt waren, want het was nog maar elf uur. Fortinbras in zijn gewone zwarte costuum, zag er netter en welvaren der uit. Boord, manchetten en das waren van onberispelijke helderheid. De zijden hoed, die hij voorzichtig had opgehangen, was gloednieuw. Hij vroeg naar de gezond heid van de menschen in Brantome en be stelde een apéritif (opwekkende drank) voor Martin en een glas limonade voor zich zelf. Toen zei Martin: Ik ben uit Brantome gekomen om u te raadplegen over een zaak, die voor mij van het grootste belang is. 't Gaat om mijn hee le toekomst. Hij legde een vijffrancstuk op tafel, dat Fortinbras wegschoof. Mijn beste jongen, dit is een familie aangelegenheid. Ik weet er alles van. Ik ben voor jou niet langer de Marchand de Bonheur. Als u dat niet meer bent, zei Martin, dan weet ik voor den duivel niet, wat ik doen moet. En met zijn vingers legde hij het geldstukje tusschen hen in. Mijn goede kerel, zei Fortinbras, hei iets naar Martin toeschuivende, als je het wenscht, dan zal ik ambtshalve met je spre ken. Maar daar een advocaat of een dokter geen honorarium aanneemt, waar het fami lieleden betreft, zoo kan ik ook van jou geen betaling aanvaarden. Bigourdin, over wiens karakter je ampel en breed kunt oor- deelen, heeft je aangeboden om deel te nemen in zijn zaak. Als advocaat en als man van de wereld zeg ik: neem het aan. Zoolang als Brantome bestaat, en het zal niet van de aarde verdwijnen, zullen handelsreizigers en toeristen het Hotel des Grottes bezoeken. En woordde, dat men het eerst hier heeft ge bracht, met de bedoeling, dat de L. G. C. het verder zou brengen. De heer A. Hoogland sprak er zijn spijt over uit, dat de afdeelingen geen bericht heb ben gehad, dat dit voorstel zou worden be- ïandeld. Dan had men het eerst nog op de afdeelingsvergaderingen kunnen bespreken, daar het nogal van ingrijpenden aard is. We kunnen nu wel onze persoonlijke meening zeggen, doch niet die onzer leden. Spr. is evenwel overtuigd, dat er niet veel bezwaren tegen zullen zijn. De algemeene geest is wel zoo als dit voorstel. De heer W. Muller onderstreepte het door den heer Hoogland gesprokene en had het ook beter geoordeeld, als eerst op de afdee lingsvergaderingen was beslist. De heer C. Madderom was van meening, dat het heel lang zal duren, als het eerst nog weer naar de afdeelingen moet. Spr. dacht wel, dat het adres een gunstig onthaal zal hebben, daar men er steeds zeer veel voor gevoeld heeft. De heer Quant zeide, dat men er gerust van kon zijn, dat de vereenigingen accoord gingen met het besluit van het bestuur. Men moet Duitschland laten voelen, dat wij ons zelf ook wel willen redden. De secretaris meende, dat als alle afge vaardigden van hetzelfde oordeel zijn, moet worden aangenomen, dat men in principe met het voorstel mee kan gaan. De zaak moet ten spoedigste aan de hoofdorganisatie wor den kenbaar gemaakt, met verzoek bij andere organisaties te willen propagandeeren. Het is toch niet de bedoeling om het voor direct in te laten gaan, doch om te gebruiken ter verkrijging van een gunstiger onderhande lingsvoorwaarde. Het moet niet op de lange baan worden geschoven. De heer H. Glas voelde wel, dat we dien kant op moeten. We worden door den nood gedwongen. Eigenlijk gaat het niet goed, want we gaan dezelfde kant op als die lan den. Spr. zou deze bepaling ook willen be trekken op Amerika. Die hebben ons nog veel brutaler den pas afgesneden. De heer W. Visser zeide, dat het niet ging om geen buitenlandsche producten te ge bruiken, doch dit moet dienen voor de be kende „stok achter de deur". De heer Koning was de meening toege daan, dat Duitschland van propagandavoe- ren niet bang was. We moeten besluiten de artikelen niet meer te koopen. De heer C. Madderom zeide, dat ook in Duitschland zelf groote actie wordt ge voerd om de belemmering van den invoer vao Hollandsche producten weg te krijgen. De voorzitter trok de conclusie, dat het adres met sympathie is ontvangen. Moet het adres nu terug naar de vereenigingen of kunnen we het zonder de vereenigingen doen? Spr. wees op den ernst van het onder werp, waarover verschillend wordt gedacht. Wij weten hoeveel Duitschland hier heeft in gevoerd en hoeveel Nederland naar Duitsch land heeft uitgevoerd. Het is nu de vraag, of het Duitschland gunstig of ongunstig zal stemmen, als we organisatorisch optreden. Het kan ook ongunstig zijn. Duitschland droomt reeds lang van contingenteering. Straks op 1 Januari loopt het contract met Duitschland af en als er dan geen nieuw contract is, verkeeren we in de positie van het allerongunstigste land. De heer W. Visser merkte op, dat er altijd werd gezegd, dat Nederland niets kon aan bieden, dat Nederland altijd met leege han den kwam. Als we nu eens zeggen, dat als er geen gunstiger handelsvoorwaarden wor den afgesloten, wij geen Duitsche producten meer gebruiken, hebben we wel wat aan te bieden. Ook de andere organisaties moeten dan zeggen: „Houdt je Made in Germany maar". De heer Hoogland zeide er persoonlijk wel over te durven beslissen, evenals de heer Muller, zoodat het voorstel werd aangeno men. Het zal ten spoedigste aan het Centraal Bestuur opgezonden worden. Tevens zal de Prov. commissie bericht worden gedaan. Keuring van aardappelen. De certi ficaten bij verkoop over de veiling. Van de Provinciale commissie is een schrij ven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat goedgekeurde aardappelen, welke op de gewone wijze op de veiling worden gepresen teerd, van een certificaat verstoken blijven. Hieraan kan worden tegemoetgekomen door de goedgekeurden op monster te vei len, terwijl de aardappelen dan bij de bou wers thuis moeten worden geplombeerd. Verloop bloembollenveiling. Door den secretaris werd hierna het ver loop der bloembollenveiling in het kort ge schetst. Spr. zeide, dat het verloop goed is geweest. De omzet is, ondanks ae lagere zoolang de Europeesche beschaving bestaat, zullen er truffels en Pité de foie gras gege ten worden, die nu door de fabrique van het hotel naar Calcutta, Moskou, San Francisco, Bayswater en Buenos Aires verzonden wor den. En als Marchand de Bonheur, zooals je mij graag noemt, kan ik je openhartig verklaren, dat je er je geluk in zult vinden als je het voorstel aanneemt. Hij dronk een slokje limonade. Martin schoof het geldstukje iets meer naar hem toe. 'tls volstrekt niet zoo'n eenvoudige zaak als u schijnt te denken, vervolgde Mar tin. Dan zou ik Bigourdin's edelmoedig aanbod dadelijk hebben aangenomen. Ik ben niet dwaas. En ik ben innig aan Bigourdin gehecht, omdat hij met zijn goede hart mij behandelt als een broeder. Ik ben niet geko men om als man van zaken met u te spreken. En u moet geen gewetensbezwaren nebben, omdat Bigourdin een familielid van u is. Weer verschoof hij het geldstukje. Ik wil u alleen raadplegen als dert Marchand de Bonheur in de grootste crisis van mijn leven, nu ik ten prooi ben aan al lerlei tegenstrijdige aandoeningen. Daar zijn verwikkelingen, waarvan u niets weet. Verwikkelingen? Fortinbras stak vrien delijk de hand uit. Is er misschien een tee- der gevoel in het spel? Hij glimlachte in de veronderstelling dat de liefde, dien de jonge man voor Félise koesterde, hem belette vrij uit te spreken. Je kunt geheel openhartig tegen mij zijn. 't Is veel meer dan een teeder gevoel, riep Martin met ongewone heftigheid. Lees dit eens. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5