„ARNHEM" £ucfiivaact föwmnland LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ aenoegen wordt genomen met een dam I Zt ruimen duiker (lage brug). Naar aanleiding van het met-dempen van Ae Loet, waarvoor het dempingsmateriaal rioor de provincie kosteloos zou worden ge ijverd en gestort, zal aan de provincie wor- 1Verocht ook de zuidelijke langs den Ha- lerweg loopende sloot te dempen, gelet op het ontwerp uitbreidingsplan, reeds eerder genoemd. Aankoop terreinen. Ten aanzien van dit ount achtten B. en W. het in het belang der Lmeente, van de provincie over te nemen, de Ln de haventerreinen grenzende perceelen, cectie G nummers 127 en 477 (gedeeltelijk) groot resp. 0.66.06 H A. en 0.60.69 H.A., thans eigendom van J. van Diepen, voor den door de provincie bepaalden prijs van 4300 per H.A. plus de transportkosten. Tenslotte werd voorgesteld te berichten, dat de raad zich kan vereenigen met het denkbeeld de eigenlijke havenwerken door den provincialen waterstaat te laten uitvoe ren. Voorts waren nog een tweetal verzoek schriften ingekomen om de Loet te dempen en ^•el van de Loetbewoners en de Schager han- deldrijvenden en industrieelen middenstands- yereeniging. Ma een klein uur comité werd de openbare vergadering heropend en spraken de heeren nog ruim 2 uur over deze voorstellen. Ten slotte werd het volgende voorstel Bakker— Sciioorl met de stemmen der wethouders te gen aangenomen: De provincie betaalt het dempingsmateriaal, noodig voor de Loet en de beide Halerslooten, de beharding van den Halerweg, het dempen van de sloot tot aan de Veldstraat. Goed te keuren aankoop van de bedoelde terreinen en het doen uitvoeren van de havenwerken door den provinciale waterstaat. Een voorstel van den heer Buiskool om daarbij de provincie de helft te laten betalen van de kosten voor verbinding van binnen water met de haven volgens een nader op te maken plan werd met 6 stemmen tegen ver worpen. In de rondvraag informeerde de heer Orsei naar de houding van B. en W. inzake het Amsterdamsch schoolreisje. De voorzitter wenschte over deze onver kwikkelijke zaak niet veel te zeggen en deel de mede, dat B. en W. bij hun eens genomen besluit blijven en niet genegen zijn de gelden te verdeejen. De heer Orsel zeide, dat de kinderen van de o.l. school aan het gezamenlijk reisje niet zullen deelnemen en op een anderen dag dit reisje voor de kinderen zal plaats hebben. De voorzitter verheugde het, dat de kinde ren van dezen strijd niet de dupe zullen wor den. Verschillende leden spraken nog over deze zaak. De voorzitter deelde nog mede, dat de oudercommissie een aanvraag om subsidie zou kunnen indienen voor het overblijvende bedrag. Hoe de houding van B. en W. zal zijn. kon spreker natuurlijk nog niet zeggen. Hierna sluiting. CASTRICUM. De raad vergaderde Dinsdagmiddag ten 2 ure voltallig, onder voorzitterschap van bur gemeester Lommen. De heer T w i s k miste in de notulen een bemerking zijnerzijds in de vorige vergade ring gedaan. De voorzitter zegde toe, daarmede bij deze notulen rekening te zullen houden. De heer P. R e s verzocht eveneens een aan vulling, die werd toegestaan.. Van de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van het Prov. Electriciteitsbe- drijf, waarin bericht wordt, dat het bedrag van de kolentoeslag is verminderdeen schrij ven van het Prov. bestuur waarin wordt me degedeeld, dat voor het onderhoud van den weg vanaf den heer Notelbos tot den Rijks straatweg met uitzondering van het stations emplacement 550 wordt uitgekeerd; bene vens het besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring van het besluit tot aankoop van grond voor de gashouder en de mededeeling van Ged. Staten, dat de verpleegkosten van krank zinnigen in de Prov. ziekenhuizen van 850 op 800 zijn gebracht. Van de O.S.P. was een verzoekschrift inge komen waarin aan den Raad wordt verzocht, te bevorderen, dat aan werkloozen gratis rij wielplaatjes worden uitgereikt. B. en W. hadden de mogelijkheid hiervan onderzocht en waren tot de conclusie geko men, dat een daaraan verbonden uitgave niet door Ged. Staten zou worden goedgekeurd, waarom zij voorstelden, het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Voorts was een verzoek ingekomen om re gelingen, betreffende het toezicht, en veilig heidsmaatregelen vóór het vrije strand te treffen. B. en W. zullen dienaangaande in een vol gende vergadering met voorstellen komen. Ingekomen was ook een verzoek van de afd. v^p het Witte Kruis, waarin verzocht wordt om de subsidie voor de t.b.c.-bestrij- ding te verhoogen. Het toegestane bedrag is reeds overschre den en B. en W. hebben hierover met Ged. Staten gecorrespondeerd Zij kregen den wenk °m aan het einde van het jaar op dit verzoek toug te komen en reeds thans hebben B. en W. geïnformeerd of daarop kans is, aange zien het ook aan Ged. Staten bekend is, dat er in Castricum nog al wat t.b.c.-lijders wo pen. Zekerheid hebben B. en W. niet, maar er kans, dat er nog een bijdrage komt. Ge heer Denijs zou het jammer vinden, wanneer aan 't verzoek van het Witte Kru:s uiet voldaan kon worden. Er zijn reeds pa tenten, die niet uitgezonden kunnen worden, omdat er geen geld is en spr. zou in ieder ge- Va' 500 beschikbaar willen stellen om te v°orkomen, dat patiënten, die reeds zijn uit gezonden en bijna hersteld, te vroeg naar huis keeren. Ge heer H e 11 i n g a was hier vóór, omdat het hier gaat, menschenlevens gelegenheid te geven op beterschap. ..Ge voorzitter bevestigde, dat er pa cten zijn, die, wanneer provincie en ge ^eente geen geld meer beschikbaar stellen *,Vroeg naar huis moeten keeren. B. en W. li;tennen het groote belang, doch voor deige- .- e posten zijn °een middelen meer te vin- Alleen in de hoop en de verwachting, Ged. Staten de subsidie zullen verhoogen, Een polis der is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Bijkantoor Kanaalkade 2, Dir. A. J. Stikkel. zou men een bedrag kunnen uittrekken. Weth. H e 1 m e r zegt, dat hij, in zijn kwa liteit van voorzitter van het Witte Kruis, ge tracht heeft, in het belang van de patiënten, meer geld te krijgen. Als wethouder moet hij zeggen: Dit gaat moeilijk. Het College is er ernstig van overtuigd, dat het gewenscht was, alsnog geld beschikbaar te stellen. Het bedrag is echter reeds met 200 overschre den. Om een luttel bedrag gaat het echter niet aan, patiënten, die bijna hersteld zijn, te rug te roepen, met als gevolg, dat hun gene zing achterwege moet blijven. Uitvoerig schetste spr., dat wanneer geen 500 gevoteerd worden, menschen terug moeten voor zij hersteld zijn. De heer A u k e s oordeelde, dat alleen wanneer een bedrag gevoteerd wordt er kans is 50 pCt. van de provincie terug te krijgen. De heer D e n ij s stelde voor 500 uit te trekken om de verdere verpleging van de reeds uitgezondenen te kunnen voortzetten. De voorzitter vertrouwde er op, dat Ged. Staten alsnog zullen bijdragen, in de wetenschap dat er in Castricum nogal wat patiënten zijn. De heer H e 11 i n g a beval, met het oog op de slechte financiën, een blompjesdag aan, voor de eigen inwoners. De voorzitter beschouwde dit als een tip en zegde overweging toe. De heer T w i s k vroeg of de afrekening aan het einde van het Jaar gebeurt. De voorzitter antwoordde, dat het Witte Kruis rechtstreeks betaalt. Zonder herstemming werd hierop het voor stel van den heer Denijs aangenomen, waar na nog eenige ingekomen verslagen voor ken nisgeving worden aangenomen. Een schrijven van de ouders van leerlingen van school 2 over vervoer van de kinderen, was gister ingekomen, werd alleen ter ken- nisse van den raad gebracht en zal later wor den afgedaan. Aan de orde was hierop de behandeling van het voorstel van B. en W. inzake tijdelij ke huisvesting van school II en voorstel in zake het nemen van maatregelen voor den bouw van de centrale openbare school. Het voorstel houdt in, dat er komt een cen trale openbare school en dat de rijksinspectie geen bezwaar maakt tegen een tijaelijke over plaatsing. De heer Spaanse wilde het besluit van school II op te heffen handhaven en school I berchouwen als de tijdelijke, tot de nieuwe centrale openbare school gereed is. De heer De Nijs ging met het voorstel van B. en W. accoord. De heer G. R e s wenschte aanhouding en te voren uitbrenging van een uitvoerig rap port. De heer B. R e s was voor het voorstel- Spaanse. De tijdsomstandigheden vorderen, dat het gerekt wordt. De centrale school kan voorloopig zeker ondergebracht worden in school I. Om reeds thans 50.000 uit te trek ken voor een nieuwe school, daar is spr. hui verig voor. De heer T w i s k was van hetzelfde gevoe len. Hij oordeelde, dat de luxe scholen het on derwijs niet ten goede komen. De voorzitter wees er op, dat Ged. Staten het besluit van 20 Juli, uit een oog punt van het onderwijsbelang niet hebben goedgekeurd. Dit te handhaven, zal alleen tot gevolg hebben, dat Ged. Staten het besluit van April handhaven. Financieel ziet spr. de noodzakelijkheid niet. De leerkrachten wor den door het Rijk betaald. Hij zette de voor deden van het voorstel uiteen. Ontheffing van school II en overbrenging naar school I heeft geen kans op goedkeuring. Samensmelting van de scholen brengt een grootere bezuiniging dan in Augustus is be rekend. B. en W. kunnen geen anderen opzet van de kostenberekening geven. De bouw van de nieuwe school zal zelfs minder kosten dan geraamd werd. B. en W. handhaven dan ook het voorstel om school II tijdens den bouw van de nieuwe centrale openbare school onder te brengen in school I en het college te machtigen tot het uitvoeren van die werken waardoor huisves ting van de beide scholen in het gebouw aan de Dorpstraat mogelijk is. Het bijzonder onderwijs beschikt over goe de schoolgebouwen en het is plicht om die ook te verschaffen voor de kinderen van ouders die het openbaar onderwijs voor hun kinderen wenschen en dit temeer omdat die menschen 't meeste betalen voor het onder wijs, ook voor het bijzonder onderwijs. Het gaat niet aan eerst de geheele zaak op te zetten en allerlei beloften te doen en dan, als men voor de consequentie staat, moeilijk heden te maken. Men mag de kinderen niet treffen in het onderwijs en naar spr. meening zou dit ge beuren, door de geldleening voor een schooi af te wijzen. Ook mag men wel rekening houden met het voordeel, dat een dergelijk belangrijk werk in de gemeente brengt. Afwijzing van het voorstel zal ten gevolge hebben, dat het besluit van 30 April, dat Ged. Staten goedkeurden, zal moeten worden uitgevoerd. Spr. zou het van den raad niet netjes vinden het voorstel af te wijzen. Hij gaf nog een historisch overzicht van hetgeen gebeurd is. De raad heeft in de volle wetenschap, dat opheffing van beide scholen beteekent het bouwen van een nieuwe, zijn besluiten genomen en men mag niet iets ont houder. wat men heeft toegezegd. De heer A u k u s had met veel genoegen het antwoord van den voorzitter gehoord. Spr. was het college dankbaar voor de voor stellen en ging gaarne accoörd met hetgeen de voorzitter gezegd had. Het geldt hier in derdaad het vervullen van een moreelen plicht en een sociale taak. De raad heeft den moreele en wettelijken plicht de centrale openbare school tot stand te brengen. Den heer Spaanse erkent spr. als een eerlijk tegenstander, die de twee scholen in het eene gbouw niet als twee doch als één wil zien. Hij is dus niet tegen het stichten van een nieuwe centrale school. Spr. hoopte, dat deze door het antwoord van den voorzit ter bevredigd is en diende hierop de heeren Res van antwoord over het door hen voorge stane rekken, waarbij hij er op wees, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs, het grootste deel van de belasting opbrengen en gewacht hebben van 1925 af. Spr. vertrouwde er op, dat waar de raad in April en Juli a gezegd heeft, thans b zai volgen. De heer C. F. Res gevoelde den moreelen plicht, maar het was ook de plicht van den heer Aukes om te werken voor een goedkoope gas- en electriciteitsvoorziening en daarin bleef hij achterwege. Spr. wilde het voor en tegen nog overwe- en en bleef voor aanhouding, al geloofde ij wel later vóór te kunnen stemmen. De heer Weenk oordeelde, dat uitstel dit voordeel had, dat men ook de ontwikkeling van een te openen christelijke school kan af wachten. De heer H e 11 i n g a oordeelde, dat het onderwijs in een tijdelijk geschikt gemaakte school niet zoo tot zijn recht kon komen als in een nieuwe school. Spr. oordeelde, dat de heer Twisk, die zich er op beroepen had een school met 100 leerlingen te hebben bezocht, blijk had gegeven er niet veel meer bij te heb ben geleerd en z.i. was er voor de vervulling van het raadslidmaatschap meer noodig. De heer Spaanse had alleen met het oog op de tijden offers willen brengen, doch hij wilde vasthouden aan den bouw van een nieuwen school. De samenvoeging van beide scholen in één achtte hij niet noodig, nu hem was gebleken, dat de kosten niet veel hooger zijn. In het belang va.i de eenheid wenschte hij nog aanhouding opdat met algemeene stem men het besluit genomen zou worden. De heer D e N ij s was tegen uitstel, bok met het oog op de werkloosheid in de bouw vakken. De voorzitter merkte op, dat 2 Aug. de stukken thuis zijn gezonden. Van een over ijld besluit is geen sprake. Met het oog op het belang van het onderwijs bleef spr. zich tegen uitstel verzetten. De chr. school wacht ook op de beschik baarstelling van de lokalen in school II. De gang van zaken zal dan zijn, dat de minister de gemeente zal noodzaken de géi den beschikbaar te stellen voor den bouw van een christelijke school. Sp.r. zeide dit uit overtuiging en niet om vriendelijke gezichten van menschen die niet tot zijn groep behoo- ren, zooals al eens gezegd is. Weth. H o 1 m e r zeide nog, dat economisch de gemeente geen gunstiger tijd kon kiezen voor het bouwen van een school, dan die van heden. De materialen zijn laag in prijs. Voorts oordeelde hij, dat de raad den plicht heeft het openbaar onderwijs goed te verzor gen. Spr. achtte dit een volksbelang. De voorzitter bracht hierop het vol gende voorstel in stemming a. in te trekken het besluit van 20 Juli 1932, no. 15; b. het besluit van 30 April 1931, nr. 15, goedgekeurd bij beluit van Ged. Staten van Noordholland van 15 Juli 1931, no. 173, in dier voege te wijzigen, dat onder a wordt gelezen De beide openbare lagere scholen, staande respectievelijk te Bakkum en te Castricum, met ingang van een nader te bepalen dag op te heffen en als plaats van vestiging van school II, in afwachting van de totstandko ming van de nieuw te bouwen centrale open bare lagere school, 'bedoeld onder b.v. het besluit van 30 April 1931 hierboven omschre ven, tijdelijk aan te wijzen het schoolgebouw aan de Dorpstraat. De heer Aukes wilde gelijktijdig in stem ming hebben het voorstel om gelden voor den bouw van de school beschikbaar te stellen. De voorzitter merkte op, dat er ver band is, doch dat het twee besluiten zijn. Het onder a en b voorgestelde werd hier op met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren B. Res en Twisk. In stemming kwam hierop het voorstel om B. en W. te machtigen grond aan te koopen voor den bouw van een nieuwe school, een bouwkundige opdracht te geven en aan hen voor één en ander een crediet van 50.000 te verleenen. De heer Spaanse wilde nog aanhou ding om het oordeel van een deskundige te kunnen inwinnen. De heer Aukes laakte sterk de houding van den heer Spaanse en wees er op, dat de stemming reeds was begonnen. Tegen hadden reeds gestemd de heeren Bors, G. Res, B. Res en Twisk, terwijl de heer Weenk hierna verklaarde voorzichtigheids halve tegen te moeten stemmen. De voorzitter wenschte geen nadere discussie toe te laten en wees er op, dat het besluit niet goedgekeurd zal worden, als aan de opheffing niet verbonden werd de bouw van een nieuwe school. De heer Spaanse vroeg stemming over zijn voorstel, om de kwestie van het beschik baar stellen van de gelden aan te houden. Aangezien dit voorstel ondersteund werd, werd de stemming over het voorstel van B. en W. onderbroken en het voorstel van den heer Spaanse in stemming gebracht en aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren G. Res, F. Res, Twisk, Borst, Weenk en Spaanse. De voorzitter zou Ged. Staten schrij ven en de beslissing toelichten, overtuigd als hij was, dat Ged. Staten het zouden vernieti gen. De heer Aukes vroeg ol de voorzitter geen gebruik dacht te maken van art. 70 der gemeentewet. De voorzitter achtte dit niet mogelijk, omdat het een negatief besluit was. De heer Spaanse uitte nog den wensch, dat in het schrijven aan Ged. Staten de strek king van zijn voorstel, dat slechts uitstel van een beslissing tot een volgende vergadering beoogde, zou uitkomen. De voorzitter antwoordde, dat in de stukken aan Ged. Staten uitsluitend en steeds de waarheid wordt medegedeeld. (Wordt vervolgd). DE FOSTVLUCHTEN OP INDIE. Morgen vertrekt het K. L. M.-vliegtuig dc „Ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia De bemanning bestaat uit de heeren L. Sille vis, F. van Breemen, Buitenhuis en H. Dene, die resp. als 1ste bestuurder2de bestuur der, werktuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen meemaken. De post voor dit vlieg tuig moet uiterlijk hedenavond te Amster dam zijn. De Havik (thuisr.) is gister te Djask aangekomen. NIEUWE ZWEEFVLIEG-CLUB Te Zoetermeer-Zegwaart. Er is een nieuwe zweefvliegclub opgericht te Zoetermeer-Zegwaart meldt het Hbld. on der voorzitterschap van den heer J. Kok, die dezen zomer zijn A-brevet behaalde. Verder C. M. G. Nieuwenhuis secretaris; C. Ziere, penningmeester; D. Franx en M. van Her wijnen, leden. De club heeft Zöglingtoestellen, zelf ver vaardigd, waarmede Woensdags- en Zater dagsmiddags onder leiding van Sneller en Van Hulst wordt geoefend op een terrein aan den Zegwaartschen weg. DE PRINS VAN WALES OP SCHIPHOL. Naar het Hbld. verneemt wordt de prins van Wales Donderdagmiddag a.s. op Schip hol verwacht op doorreis van Londen naa» Kopenhagen. FRANSCH VLIEGTUIG VERNIELD. Op de lijn naar Saigon. Een Fransch vliegtuig, dat op weg was naar Cochin China, is volkomen vernield midden in de woestijn op tachtig mijlen van Rutbah Wells aldus het Hbld. Het vliegtuig is slachtoffer geworden van een zandstorm Nadere bijzonderheden ontbreken nog. NOODLANDING. Gistermiddag heeft het militaire vliegtuig L 503, komende uit Soesterberg en bestuurd door den luitenant-vlieger A. v. d. Sijde, ten gevolge van een motordefect een noodlan ding moeten uitvoeren op een terrein tusschen Bruinisse en Oosterland, welke een vlot re sultaat had. Vandaag zou het vliegtuig worden gerepa reerd. HET GROENE FRONT. Maandagochtend werd in een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht een vergadering gehou den van de Nationale Boeren- en Tuinders partij „Het Groene Front", onder presidium van den heer mr. C. Vervoorn, als voorzit ter van het voorloopig hoofdbestuur. Bij de opening herinnerde hij dankbaar aan de samensmelting met den Plattelan- dersbond. Krachtig wekt spr. allen op, met terzijde stelling van kleine verschillen, mede te wer ken tot versterking van de nationale bóeren- tuinders- en middenstandspartij „Het Groene Front" In de als huishoudelijk voortgezette verga dering werd o.m. mededeeling gedaan van de ontvangst van het beginsel- en werk programma der samenwerkende boerenbon den in het Noorden des lands (De Drentsche Boerenbond e.a.), zooals deze stukken zijn gezonden aan de besturen van alle politieke partijen. In principe kon de vergadering zich met de hoofdzaken van hetgeen daarin wordt voorgestaan, vereenigen, hoewel duidelijk werd uitgesproken, dat men als Nat. Boe ren-, Tuinders en Middenstandspartij op verder strekkend standpunt staat. Na uitvoerige, bespreking werd besloten de de definitieve vaststelling van de statuten aan te houden tot de eerstvolgende vergade ring. Besloten werd de naam der partij vast te stellen als volgt Nationale Boeren-, Tuin ders- en Middenstandspartij, voorheen Plat telanderspartij en Het Groene Front. Hoewel de stauten nog niet zijn goedge keurd werd besloten tot verkiezing van zes hoofdbestuursleden. In de te Arnhem gehou den vergadering werd tot voorzitter de heer mr. C. Vervoorn, wiens verkiezing door deze vergadering werd bekrachtigd. De heer Braat, die eere-voorzitter was van den plattelandersbond, werd ook tot eere voorzitter van de nieuwe partij benoemd De uitslag der gehouden stemming is, dat gekozen zij de heeren A. Fikse te Bar- neveld, J. H. Zwart te Appelscha, G. Ver heul te Maartensdijk, P. J. Rozeboom te Bodegraven, J. W. Bos te Lonneker en H Veenendaal te Apeldoorn. Een ontwerp werkprogram en beginsel program werden voorgelezen en gaven aan leiding tot een principieele bespreking. Door het hoofdbestuur zal dit ontwerp nader wor den bestudeerd en is een volgende vergade ring, die binnen niet al te langen tijd gehou den zal worden, aan de orde worden ge steld. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld een minimumcontributie van 1, met welk vcorstel men zich voorloopig kon vereenigen MAURICE CHEVALIER IN AMSTERDAM. Gistermorgen is Maurice Chevalier in Amsterdam gearriveerd. Zooals te verwach ten was, werd de beroemde acteur door een geweldige en enthousiaste menigte verwel komd. Een achttal ruiters onder leiding van een inspecteur vormde een cordon om Chevalier's auto, vijf agenten stonden op de treeplanken; hoewel Chevalier op de neergeslagen kap zat en de auto langzaam reed, kreeg de menigte weinig van hem te zien, schuil als hij ging achter al die breed» politieruggen en de hooge paarden. Bij een intervieuw vertelde Chevalier later, dat het toch wel een heel bizondere ont vangst was geweest met al die menschen. KINDERVERLAMMING. Thans doen zich in den Zuid-West hoek van Overijsel vele gevallen van kinderver lamming voor. De gemeente Blankenham heelt haar scholen gesloten. Een patientje is aan de gevolgen der ziekte overleden, ter wijl een aantal andere door de ziekte aange taste kinderen naar het ziekenhuis te Zwolle zijn overgebracht. De toestand dezer kinde- ren is echter redelijk wel. EEN BURGEMEESTER, DIE GEMEENTESTROOM GEBRUIKT. In den raad der gemeente Nieuw veen is het bij de behandeling van de gemeentere kening minder vriendschappelijk toegegaan tusschen den burgemeester, den heer J. W. Ceesink, en de commissie, belast met het na zien van deze rekening. Het was reeds voor uit bekend, dat de burgemeester ter verant woording zou worden geroepen voor eenige, op deze rekening voorkomende posten, zoo dat er van de zijde van het publiek geweldigs belangstelling bestond voor deze vergade ring. Lang niet alle nieuwsgierigen konden tot de publieke tribune worden toegelaten. Bij den post „Verlichting en verwarming secretarie" kwamen de tongen der commis sie-leden los. De burgemeesterswoning vormt n.1. een geheel met de secretarie en nu is bij onderzoek gebleken, dat een lichtleiding in de burgemeesterswoning was aangesloten op den gemeente-meter. Het lampje van deze leiding was als bewijsstuk op de raadstafel gedeponeerd. De heer de Geus, een der leden van de commissie van onderzoek, deelde mede, ten gevolge van de praatjes, welke in het dorp de ronde deden, een grondig onderzoek te hebben ingesteld en daarbij was gebleken, dat zich in de woonkamer van den burgemees ter een leiding bevond, welke op den ge meente-meter was aangesloten. De burge meester had op een hem gestelde vraag ge antwoord niet te weten, hoe die leiding daar kwam, doch later had een installateur verklaard, dat hij de leiding had aangelegd. Ook in de salon bleek een lichtpunt te zijn, waarvoor de gemeente de stroom leverde. De heer De Geus meende, dat de burgemeester hem en zijn mede-lid bedrogen had. Deze laatste, de heer Plomp, onderschreef deze meening ten volle. De burgemeester gaf toe 20 K. W. door de lamp te hebben verbruikt, maar de heer De Geus meende, dat dat niet te controleeren was, omdat het hier een achter een gordijn verborgen stopcontact betrof, waarop alles kon worden ingeschakeld. Dezelfde spreker stelde daarop voor, een motie van wantrouwen tegen den burge meester aan te nemen, waarop deze zeide, dat, als de motie niet aangenomen zou wor den, de S. D. A. P. de kwestie in handen zou kunnen stellen van den Officier van Justitie. De motie van wantrouwen werd verworpen met 61 stemmen. Hierna werd den burgemeester nog verwe ten, dat op de post „Reis- en verblijfkosten van het hoofd der gemeente" te veel lun ches, diners soupers en „diversen" voorkwa men, waarbij hem verzocht werd deze „di versen" in het vervolg ook te willen specifi- ceeren. De burgemeester antwoordde, vele reizen te hebben moeten maken in verband met den steun aan den tuinbouw. Tijdens deze verhandeling werd van buiten met stee- non tegen de ramen gegooid, zoodat de poli tie het plein voor het Raadhuis moest schoon vegen. HET NIEUWE RAADHUIS TE KATWIJK. Door prinses Juliana geopend. Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Ju liana, op de grenzen van Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee, officieel het nieu we Raadhuis geopend. Aan de Zuidelijke grens der gemeente was per auto aanwezig de inspecteur van politie J. H. v. d. Wijngaart, ter begeleiding van de Prinses en haar gevolg vóór aan den stoet. De hooge bezoekster arriveerde te kwart voor twee, waarna de stoet, welke langs de gehee le route door de samengestroomde bewoners der gemeente werd toegejuicht, naar het Raadhuis trok. Op uitnoodiging van den burgemeester knipte prinses Juliana een lint door, dat voor de een weinig openstaande deuren ge spannen was, waarna deze zich geheel open-' den. Zoodra de prinses het Raadhuis binnen* trad, werden op het gebouw het rood-wit- blauw en de standaard van prinses gehe* schen. Toen H. K. H. na de opening het raadhuis betrad, voegde zich bij het gezel schap mr. dr. J. Scnokking, de vorige bur^ gemeester van Katwijk, onder wiens bestuur het initiatief tot het bouwen van het raadhuis werd genomen. De prinses begaf zich met genoemde personen naar de burgemeesters kamer, waar het receptieboek geteekend werd. De hierna gehouden raadsvergadering werd ook door de prinses bijgewoond. DE ZIEKTE VAN WEIL. Bloedonderzoekingen hebben aangetoond, dat er te Veendam drie gevallen zijn van de ziekte van Weil. De patiënten zijn het hoofd der openbare lagere school de heer J. P. Bloemhoff, de heer P. H. Bakker, accountant en de ijsco-man Dol, die onlangs in het erg vervuilde kanaal is getuimeld. De beide an deren zijn geregelde bezoekers geweest van het zwembassin aan de Lange Leegte, dat nu door het bestuur is gesloten. DYSENTERIE TE SPIJKENISSE. Sinds eenigen tijd heerscht te Spijkenisse een dysenterie-epidemie. Het gemeentebestuur heeft huis aan huis een waarschuwing ver spreid om de ingezetenen te wijzen op het groote besmettingsgevaar en waarin maat regelen worden aanbevolen om uitbreiding van de epidemie te voorkomen. BRANDEN. Vlasfabriek afgebrand Gistermiddag omstreeks vijf uur ontstond brand in de groote vlasfabriek van de Neder- landsche maatschappij voor Vlasbewerking, directeur de heer J. Blauw, aan den Wold- weg te Appingedam (Gron.) De brand is ontstaan bii het slijpen van vlasafval. tijdens

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7