^Boeken JMqezmdm Stukken Siad m Omgeving. JCetk 6L SxJïool tBuujedijke Stand. Brieven uit Berlijn Oogst van September. welke bezigheid plotseling een vlam in het afval sloeg. Het vuur sloeg onmiddellijk over naar de groote voorraden vlas, waarmede de fabriek met het oog op de a.s. wintercam- pagne geheel gevuld was en in een oogwenk stond het geheele fabrieksgebouw, dat een diepte heeft van ongeveer 40 meter en 15 meter hoog is, in lichterlaaie. De arbeiders moesten met achterlating van alles in allerijl de vlucht nemen. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse, maar de spuiten waren niet tegen het vuur opgewassen. Na vrij korten tijd stortte een gedeelte van de muren in. Be halve het fabrieksgebouw zijn drie groote vlasschuren een prooi der vlammen gewor- den. Een enorme menschenmenigte sloeg de verrichtingen van de brandweer gade. Ten gevolge van den brand zullen ongeveer vijf tig arbeiders voorloopig niet aan het werk kunnen gaan. Omtrent den brand vernemen wij nader, dat er ongeveer 2 000.000 K.G. vlas is ver brand. Het gebouw was op beurspolis ver zekerd. De motorspuit werkte hedenmorgen nog om te trachten machinekamers, ketel huis en pakkamers te behouden, v Oeen bluschwater Maandagavond omstreeks tien uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de smederij van de weduwe F. J. Mattysen in de buurtschap Huihuizen te Gent. De sme derij en het woonhuis brandden geheel af. Van den inboedel kon zoo goed als niets ge red worden. De motorspuit kon wegens ge brek aan water weinig uitrichten. KORTE BERICHTEN. Hedenmiddag zal de filmacteur Maurice Chevalier, die gister in ons land kwam, een bezoek aan de Damesbeurs in den Haagschen Dierentuin brengen. De gemeenteraad van Lisse heeft on langs besloten 20.000 beschikbaar te stel len voor het bouwen van een ambtswoning voor den burgemeester. Een groot aantal in gezetenen heeft thans een adres aan den raad gericht, om in dezen tijd niet tot een dergelijke uitgave over te gaan. Te Zürich is overleden de heer jhr. mr G. W. H. van Swinderen, sedert 1921 kamer heer i. b. g. d. van de koningin. Hedenmiddag half drie zal prins Hen drik, op uitnoodiging van het bestuur van het Doris Rijkersfonds, een bezoek brengen aan den stand van deze instelling op de Damesbeurs in den Haagschen Dierentuin „Prop's voetbalclub, door N. I. P. Smilh, bij N.V. Uitgeverij l'. D. Bolle te Rotterdam. Een echt jongensboek, deel uitmakend van de serie Goede Jeugdlectuur van deze uit geverij, in welke serie reeds een tiental boe ken verscheen. Ook „Prop's voetbalclub" zal haar weg wel vinden. De schrijver vertelt in den trant van schooljongengesprekken allerlei jongensstre ken, die in hun brein opkwamen door het ge mis van een goed speelveld. Het was de predikant van het dorp, die den stoot gaf tot het vormen van een voetbalclub en hij wist er andere vooraanstaanden voor te vinden, zoodat het plan kon worden uitgevoerd. Do miné was zelf oud-voetballer en werd trainer van de club, die genoemd werd naar den zoon van den burgemeester, evenals de heel mannelijke jeugd van het dorp, een echte vroolijke kwajongen. Vol enthousiasme werd geoefend en eindelijk kwam de groote dag: inwijding van het nieuwe veld met een heu schen wedstrijd. Bij vergissing kreeg Prop's voetbalclub als tegenstander een eerste elftal uit de stad, gevormd door kerels als boo men, die zich eigenlijk geneerden tegen be ginnelingen te moeten spelen. Maar deze jon gentjes wonnen door hun meerdere vlugheid en goed samenspel. Op prettigen jongenstoon wordt alles ver teld en onder het lezen van de streken tegen over den dikken dorpsveldwachter met zijn eigenwijze ideeën of van de klimpartij in den kerktoren en van het echt jongensgedoe bij de eerste (mislukte) pogingen om een club te vormen, komt als vanzelf een glimlach te voorschijn. Inderdaad „Prop's voebalclub", door Jan Lutz van verschillende goede teekeningen voorzien, is een aanwinst voor de serie Goe de Jeugdlectuur. „De Avonturiers"door Joh. 1P Eekhof, bij Kemink en zoon N.V te Utrecht. Een ander jongensboek is het bovenge fioemde, zeer zeker bestemd voor iets oude ren en behoorende tot de Ned. Jongeren boe kerij. „De Avonturiers" is de naam van een club van drie jongens, die samen een zwerf tocht per fiets gaan ondernemen door mid den-Nederland, hier en daar kampeerenc, zoodat zij van het schoon van bosch en hei naar hartelust kunnen genieten, iets waar zi in hun lage polderland van Noordhollanc niet aan toe konden komen. Kort wordt hun tocht per stoomboot (Alk maar Packet?) naar Amsterdam beschre ven en dan komt het relaas van een heele serie avonturen, die onze vrienden beleven Zij maken den naam van hun club niet te -ij schande. Men oordeele: één hunner, een slaapwandelaar, bemerkt in de buurt van Zeist een nachtelijke inbraak en daardoor komen zij in tal van moeilijkheden, waaruit zij door een hoog rechterlijk ambtenaar wor den gered. Maar dat was lang niet alles aan de grens bij Nijmegen raken zij tus schen smokkelaars en ontloopen een arresta tie slechts door een bijzonder gewiekst optrc den van een dezer menschen; nabij Apel doorn raken zij ongewild in kennis met krankzinnigen, die hen belagen; zij heb ben nog het genoegen een ridderdienst te mogen bewijzen aan een jonge dame en ten slotte arriveeren zij weer in Ouwestad (Alkmaar?) per auto van den vader van één hunner, dien zij onverwachts in Amsterdam ontmoetten. Als dit alles onze jongelui niet trekt, dan weten wij het niet meer. Zeer zeker zullen zij allen zich haasten om het werkelijk vlot geschreven boek in bezit te kriigen. De bekende illustrator Hans Borrebacb teekende er eenige aardige platen voor, die evenzoovele van de interessante deelen in beeld brengen. (Van onzen correspondent). Berlijn, September. Ofschoon het er sinds gisteren naar uitziet, alsof Berlijn een tweede hittegolf verwachten kan en van herfstvoorteekenen eigenlijk nog geen sprake is, veroorlooft de kalender ons toch geen vergissingen! Het is inderdaad September, de schouwburgen zijn in vollen gang, het concertleven begint, Else d'Heureuse, Margie Mobies en Hendrik Bronsgeest organiseeren over 5 dagen hun eerste Berlijnsche atelier-concert, Willem Andriessen kondigt aan, dat hij op 24 No vember in de Bechsteinzaal voor het eerst een Berlijnschen piano-avond zal geven; onze N'ederlandsche gezant graaf Van Limburg Stirum, vereenigde reeds op 31 Augustus, na opvallend-lange pauze, een deel van de Ne derlandsche kolonie in de elegante villa in de Rauchstrasse: de modebladen kondigen de herfstmodellen aanhet najaar zal straks over ons losbreken. Wat kunnen we er tegen doen? Letterlijk niets. We halen nog eens diep adem en ver heugen er ons over, dat deze na-zomer zoo lekker warm is zonder het onhoudbaar- drukkende te brengen van Juli en vooral Augustus. Als het morgen, Zondag, zoo ijft, dan zullen we weer met vele honderd duizenden stadgenooten ons heil op het water zoeken en de politiek de politiek laten. Zelfs aan Hitier zullen we niet gaarne herinnerd worden en met de meer en meer gebruikelijke verontwaardiging zullen we zeilers en roeiers, die het niet laten kunnen ook hier hun bloedroode swastica-vlaggen te laten wapperen ,een hulpeloos: „Weg met de poli tiek op het water!" toeroepen. Bij deze Hitler-aanhangers is zooiets nu eenmaal boter aan de galg gesmeerd. Zij heb ben van hun leiders geleerd, dat de Hitler- beweging geen partij, maar een nationale herleving is, die het recht geeft, intolerant te zijn. „Und willst du nicht mein Brüder sein, so schlag ich dir den Sehadel ein!" Wat in Duitschland nog bijna dagelijks practisch in toepassing pleegt gebracht te worden Hitier-vlaggen in de huiskamer, aan de auto, op de boot, aan het stuur van fiets en motorfiets op officieele gebouwen en straks, mocht het Rijk den „Nazi's" in handen vallen (wat wij vooralsnog meenen te mogen be twijfelen), ook als nieuwe banier voor de Duitsche Republiek! Hitler-vlaggen waar men heenziet. En Hitler-insignes in honderd duizenden knoopsgaten. Het is een ver moeiend gedoe. Gisteren heeft het zelfs tot een politieke botsing van pikant karakter ge voerd! De traditie schijft voor, dat de presi dent en de drie vice-presidenten van een nieuwgekozen Rijksdag bij den Rijkspresi dent hun opwachting gaan maken en dat ze dan in een groote auto plaats nemen, de president rechts achter, de eerste vioe-presi dent linksachter, de beide andere vice's op de klapstoeltjes. Maar gisteren waren twee auto's noodig, omdat op het laatste oogen- blik bleek dat de Nazi-president, de nog jeugdige en onstuimige ex-vlieger-officier Görin-g, op elk spatbord vooraan een Hitler- vlaggetje had laten plaatsen, onder welk em bleem de collega's van Centrum, Duitsch- nationalen en Beiersche Volkspartij natuurlijk niet door Berlijn's city-straten wilden rijden, zoodat voor de drie vice-presidenten inder haast een dienstauto gezocht moest worden en ook gevonden werd in den vorm van een ietwat verouderd Mercedes-model, dat den hartelijker! spotlust der nieuwsgierigen op straat opwekte. En nu ik het toch over dit bezoek der volks tribunen aan Hindenburg heb* ook de terug reis week af van het traditioneele. De heeren Göring (Nazi) en Graef (Duitsch-nationaal) hadden n.1. in Hindenburg's kamer een begin van hevigen „mot" gehad, met het gevolg, dat vice-president Graef nu ook niet meer met zijn collega's in de tweede auto wilde terugrijden, maar tevoet den weg naar het gebouw van den Rijksdag vond. „Das deutsche Volk, einig in seinen Stammen zegt de Grondwet. En „Einigkeit und Recht und Freiheit" moeten de Duitschers zingen als hun natio nale hymne wordt ingezet. Terwijl deze beide auto's door de Wil helmstrasse rolden, die voor Duitschland be- teekent, wat de Quai d'Orsay voor de Fran- schen en Downing Street voor de Engelschen is, zat daar achter een van de vensters van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een stille, bescheiden man, die op den naam Tassilo Schultheiss gedoopt is en het „talen genie" van de Wilhelmstrassc- genoemd wordt Dr. Schutheiss, tolk van het departement, sinds den dood van een soortgelijk genie wiens naam mij ontschoten is en die het tot ongeveer 85 talen gebracht had, leest, schrijft en spreekt 150 vreemde talenen is daar bij volkomen gezond gebleven. Hij is op het oogenblik 40 jaar oud, en wil hij van zijn nog dagelijks voortgezette nieuwe studies even uitblazen, dan leest hij Goethes „Werther" in het Ohineesch, Schil Ier in het Armeensch, Tagore in het Litausch en een studie over rijkspresident Ebert in het Japansch. Alles, om de oefening niet te laten inslapen. Tijdens den wereldoorlog was hij tolk in Macedonië. Daarna leeraar in vreemde talen aan een gymnasium in Posen; vervolgens in Osterrode leeraar in klassieke talen; om ten slotte, drie jaren geleden, in dienst van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken over te gaan. En wat we nu van hem hooren, is inder daad verbluffend! Hij beheerscht natuurlijk- alle Europeesche taalgebieden, zelfs het Finsch, het Georgi9ch en alle Kaukasische dialecten. Maar ook alle talen, die in Noord en Zuid-Amerika gesproken worden of reeds uitgestorven dan wel aan het uitsterven zijn Waaronder alle neger-dialecten. Geen taal idioom in Engelsch- en Nederlandsch-Indië dat hij niet vlot lezen en spreken kan. Tursch, Perzisch, Syrisch hebben voor hem geen geheimen. Men heeft zich natuurlijk afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat een menschelijk geheu gen dit alles opneemt! In de eerste plaats gaat het hier om een werkelijk-geniale begaafdheid, die in de we reld in dien omvang slechts zelden voorkomt. Maar er moet bij dit leeren natuurlijk ook systeem zijn. De „truc" van dr. Schultheiss bestaat hierin, dat hij de gewoonte heeft bij het leeren van een nieuwe taal met meestal volkomen nieuwe letter- of schriftteekens al zijn dagelijksche notities in die taal en met die teekens vast te leggen. Daardoor dwingt hij zichzelf, zich op dat nieuwe vooral op tisch te concentreeren. Dat eischt natuurlijk ceduld en wilskracht. Over beide beschikt dr ■chultheiss in hooge mate. En nu leert hij de nieuwe taal volgens eigen stelsel en niet uit leerboekjes. Hij groepeert in zijn herinne ring verwante begrippen; om een enkel voor beeld te noemen: alle uitdrukkingen die op „het Goede" en daarnaast alle (en die ble ken hem in de meeste talen in de meerderheid te zijn) die op „het Booze" betrekking heb ben. Op deze wijze is hij natuurlijk ook de al lerbeste specialist op het gebied van de „ver gelijkende taalstudie" geworden. En het is dan ook geen wonder, dat hij aan een boek werkt, dat zich met vergelijkende studies over.... alle talen der wereld*bezighoudt. Voor welk zeker hoogst interessant werk hij echter in het verarmde Duitschland... geen uitgever kan vinden! En toch ware zulk een standaardwerk we derom een stap in de richting van elkaar lee ren begrijpen, van internationale toenade ring. Gelijk bijvoorbeeld ook de Olympische Spelen dat willen zijn. Dezer dagen zijn ook de Duitsche deelne mers aan deze Spelen in hun vaderland te ruggekeerd. Met twee gouden medailles op ruim 80 deelnemers. Geen wonder, dat de ontstemming in Duitschland, dat in Amster dam in 1928 achter de Vereenigde Staten nog de tweede plaats wist te veroveren, over dit poover resultaat algemeen is. De leiders, in de eerste plaats excellentie dr. Lewald en algemeen secretaris dr. Diem, zullen het hard te verantwoorden hebben. En het valt inderdaad niet te ontkennen, dat de leidende heeren fouten van beteekenis gemaakt heb ben, weinig rijp en veel groen naar Los An gelos hebben meegenomen en in een tijd, waarin Duitschland naar alle kanten zuinig heid in acht moest nemen, meer op de kwan titeit dan op de kwaliteit gelet heeft. De aloude fout van het Duitsche volk, te veel op uiterlijkheden te letten, is ditmaal wel zeer zwaar bestraft. Men kon inderdaad in de Amerikaansche arena op den dag der offi cieele opening een keurig tiguur maken. Men was weer op één na de sterkste, maar vóórdat het op sportieve prestaties aankwam Officials waren voltallig, werkelijk eerste klasse sportlui met een kaarsje te zoeken. Men kan er op rekenen, dat de clubs en de trainers in de vier jaren, die Duitschland nu scheiden van de volgende Olympische Spe len in 1936 te... Berlijn, hun jonge garde heel anders zullen gaan aanpakken. Blijkbaar zijn de Duitsche athleten vooral te weinig tot grootsche zelfbeheersching, tot sparen van krachten tot op het beslissende oogenblik af gericht geweest. Vaak gaven zij op zoodra net er werkelijk op aan kwam. De echte „vechtgeest" ontbrak. Wat men hier toe schrijft aan de waarschijnlijkheid, dat de Duitsche jeugd van tegenwoordig, hoe ge zond zij er ook uitziet, onder de gevolgen van oorlog en inflatie, honger en ontbering toch sterker geleden heeft dan men verwacht had. Wat minder crisis, wat minder politiek, wat minder Hitier- of Moskou-belangstelling en wat meer gezond leven tot staling van spieren en zenuwen. Dat is het, wat Duitsch lands komende generaties broodnoodig heb ben! ROLAND. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de redacteur! Er zijn bij mij en anderen bezwaren tegen de radio-distributie. Wanneer men radio-toe stellen wil plaatsen met dezelfde betaling als voor de distributie gevraagd wordt en dan als afbetaling, zoodat met verloop van enkele jaren het iemands eigendom wordt, dan kwamen de menschen ook eens af van de altijd durende distributiebetaling. Met dank voor de plaatsing. A. B. Alkmaar, 19 September 1932. Geachte redactie! Gaarne wenschte ik opname van het vol gende, waarvoor mijn beleefden dank. In de Alkmaarsche Courant van Maandag stond onder stadsnieuws een klacht uit de Juliana van Stolberglaan omtrent radiosto ring. Wij weten maar al te goed hoe hin derlijk dit is. Maar dit storen is toch in den gemeenteraad strafbaar gesteld! Of word hier de hand niet erg aan gehouden? Want als men 's avonds langs de huizen loopt dan hoort men, zelfs bij openstaande ramen, de stofzuigers nog lustig knetteren. Nu zijn deze nog het ergste niet. Het duurt meestal 5 a 10 minuten en de kamer is stofvrij Want veel erger zijn die hoogfrequentappa raten, welke het luisteren naar woord of mu ziek totaal onmogelijk maken. Daar het sto ringvrij maken, ook volgens uw opmerking onder genoemd stukje, met weinig kosten op te heffen is, zoo zou dit in den omtrek Laat Huigbrouwerstraat een ware opluchting zijn Wij ondervinden er nu al ongeveer 2 jaar den hinder van. Alleen eind Juli en begin Aug. hadden wij er geen hinder van. Misschien een dokter, die met vacantie was? Ook nu weer van 7.15 tot 8.15 is het ratelen in vollen gang, zoodat luisteren op de lange golf beslist onmogelijk is. Laten wij hopen dat dit schrijven gelezen wordt door de(n) dader(s) en dan het apparaat storingvrij wordt gemaakt. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, H. J. DE GRAAFF. VERTROKKEN PERSONEN: N. W. J Bakkum, R.K., van Spoorstr. 17 naar Nijmegen. E. Overman, R.K., z.b., van Snaarmanslaan 45 naar Bergen. G. J. van Raalte, geen, arbeider, van Druivenlaan 14 naar Utrecht. D. Lan- gendam, N.H., z.b., van Verl. Landstraat 16 naar Dordrecht. G. M. C. Moes kops, R.K., van Toussaintstraat 2, naar Bergen (N.H.) C. Molenaar, N.H., mon teur, van Kinheimstraat 39 naar Hoorn. W. A. H. Ligthart, R.K., van Luttik Oudorp 86 naar Bergen (N.-H.) H. B Kielstra, D.G., z.b., van Kennemerstraat- weg 101 I, naar Schoorl. A. J. Breed, R.K., van Dijk 23a naar Voorhout. C. A. J. Blumer, Rem., van Waerdendelstr. 11 naar Amsterdam. M. W. H. Röring, R.K., echtg. A. P. Vink, van Clarissen- buurt 45 naar Hengelo (O.) H. J. Rose, geen, suikerwerker, van Verdronken- oord 53 naar Velsen. M. S. Rawie, wed. A. M. Phielix, R.K., van Fontein Ver- schuirstraat 12 naar Rotterdam. R. Modders, N.H., van Wilhelminalaan 11 naar Amersfoort. J. C. van der Waals, geen, van van der Meijstraat 4, naar Am sterdam. L. F. S. Böttger, wed. W. Remme, z.b., en dochter, van Verdron- kenoord 5 inw. naar De Bildt M. E. Wentink, R.K., z.bD., van Stationstraat 60 naar Beverwijk. H. J. van Leeuwen, N.H., winkelbediende, van Luttik-Oudorp 73a, naar Amsterdam. H. M. M. Velt- man, R.K., fröbelonderwijzeres, van Em- mastraat 23 naar Egmond aan Zee. M. R. van der Meer, R.K., z.b., van Oude gracht 164 naar Bloemendaal. J. Blie- kendaal, G.K., meubelmaker en echtg., van Nieuwpoortslaan 148 I, naar Bergen (N.-H.) C. F. Smit, R.K., z.b., van Mo lenbuurt 15 naar Beverwijk. G. H. M. Maessen, R.K., kapper, van Stuartstraat 81 naar Heerhugowaard. C. H. M. Ha- zes, dienstbode, R.K., van Tuimtrmaat 5 naar 's-Gravenhage. G. C. Ambagts- heer, ehtg. J. G. Voorman, N.H., van Voormeer 11 naar Den Helder. A. Tim mer, N.H., z.b., van Dubbelebuurt 8 naar Groningen. J. Zwaanswijk, geen, stuurman, van Hofdijkstraat 5 naar Haarlem. T. Nooij, wed. H. de Wit, N.- H„ z.b., van Vondelstraat 5a, naar Bus- stim. W. A. J. M. de Mol, R.K., pries ter, van Nassaulaan 4 naar Rotterdam. P. Grienland, geen, tuinder, van N. G. Piersonstraat 50 naar Heiloo. J P. M. van der Ven, R.K., electromonteur, van Hekelstraat 27 naar Groningen. - E. J. Velthuis, R.K., van Landstraat 49 naar 's-Gravenhage. H. Stachowski, R.K., dienstbode, van Noorderkade 38 naar Texel. H. L. Davids, R.X., leeraar, van Spoorstraat 88 naar Rotterdam. J. C. de Waal, N.H., van Veerstraat 20b naar Gent (België). B. M. Bee,rents, R.K., en zuster, van Maclaine Pontstraat 20 naar Bergen. D. J. Lansen, R.K., van Laat 150 naar Nijmegen. W. van den Bogaard, kellner, R.K., van Nieuwesloot 55 naar Den Helder. J. Sto ter, z.b„ N.H. van Boezemsingel 25 naar Nieuw Helvoet. J. J. Westmijze, huishoud ster, N.H., van Kennemersingel 271 naar Haarlem. A. G. Genefaas en echtg., z.b., R.K., van Oudorperdijkje 211 naar Oudorp. L. Wehmeijer, dienstbode, Ev. L„ van Macl. Pontstraat 16 naar Oberhausen (Dld.) P. W. Butter, z.b., R.K.K, van Zijdam 7a naar Boxtel. C. B. Vriend, winkelbedien de, R.K„ van Fnidsen 86 naar Nibbixwoud Aafje Wehnes, z.b., R.K., van Asterstraat 6 naar Wormerveer. J. A. F. Kramps, ver Eleegster, R.K., van Wilhelminalaan 11 naar ftrecht. G. Stam, z.b., N.H., van Rochda- lestraat 19 naar Hengelo (O.) A. Stroink, z.b., Rem., van Wilhelminalaan 21 naar Utrecht. C. Stolk, l.l.mach. N.S., geen, van Asterstraat 6 naar 's-Gravenhage. P. J. Bruin, N.H., van Fontein Verschuirstraat 18 naar Bergen (N.H.) L. Pöpke, R.K., koopman, van Luttik Oduorp 40 naar Ber gen op Zoom. M. H. Schnitzendöbel, d.b., K.K., van Metiusgracht 18 naar 's-Graven- hage. C. M. van Leeuwenstijn, h.i.d.h., R.- K., van Vrouwenstraat 10 naar Amsterdam A. M. Wenk, z.b„ R.K., van Toussaintstr 16 naar Weenen (O.) W. C. F. van den Heuvel, R.K., van Macl. Pontstraat 16 naar Bergen (N.H.) J. Verdoorn, advocaat en Krocureur, G.D., van v. Houtenkade 9 naar [eemstede. J. v. d. Hof, h.i.d.h., G.K., van Stationsweg 168 naar Beemster. H. J. J. Eerenvelt, banketbakker, H.L., van Voormeer 5a naar Amtserdam. K. Meter, betonwer ker, G.K., en echtg., van Fnidsen 87 naar Zuidwolde. J. Grell, buffetjuffr., R.K., van Stuartstraat 59 naar Duitschland. INGEKOMEN PERSONEN: J. Veenstra, dienstbode, G.K., van Opster- land naar Wilhelminalaan 11. G. C. Zijp, R.K., van Oudenbosch naar Oduegracht 16. L. Koster, huishoudster, N.H., van Bos koop naar Nieuwpoortslaan 155. Frerich Muller, winkelchef kruidenierszaak, van Hoogezand naar Laat 154. D. Visser, koopman in fruit en bloemen, N.H., van Den Helder naar Westerburgerstraat 12. J. H. Brinkhof, wasscher, N.H., van Laurierstraat 75 naar Baansingel 14a. Wed. D. Doets N.H., van Heiloo naar Kruislaan 14. G M. v. Deventer, telefoniste, N.H., van Oegst- geest naar Paternosterstraat 4a. M. Muijs dienstbode, geen, van Amsterdam naar Kruis laan 14. Wed. J. Dogger, en kinderen, N.- H., naar Tuinstraat 42. M. J. Koole, z.b., R.K., van 's-Gravenhage naar Stationsweg 58. Vr Blokdijk, dienstbode, R.K., van Hoorn naar Baansingel 44a. Wed. J Jongsma, huishoudster, N.H., van Oudkars pel naar Spoorstraat 21. H. B. J. Seelen R.K., van Oudenbosch naar Kennemerpark' 17. C. J. C. Arnold, leeraar RK. Lyceum R.K., van Nijmegen naar Westerweg 12 S. Werkman, schoenmaker, G.K., van Steen wijk naar Spoorstraat 30. J. Bulteel los- arbeider, N.H van Kampen naar Ingeland- straat 13. M. Meijer, dienstbode, R.K., van Broek op Langendijk. - G. Alders, chauf- Dojl. ii en fz'n> ,van N'jmegen naar Raaksje 11 - A. C. de Munk. dienstbode R.K., van Uitgeest naar Koorstraat 6. A H. van Hunen, z.b., geen, van Terschelling naar Roemer Visscherstraat 11. J. Mod demann, dienstbode, E.G., van Duitschland naar Emmastraat 51. M. Sudhölter buf fetjuffrouw, D.E., van Amsterdam naar'Ia,* 81. R. Vermeulen, z.b., N.H., van Limmen naar Kruislaan 14. Fr. van der Veer db C.G., van Dockum naar Stadsziekenhin»' Wilhelminalaan 11. - C. M. Gerling en broer Daniël, machinist, N.H., van Poon' vliet naar v. d. Woudestraat 81. j Franse, pakhuisknecht, R.K., van Noord' scharwoude, naar Stationstraat 22. Bas, dienstbade, N.H., van Heerhugowaard naar Friescheweg 1. DS. VINCENT LOOSJES. f Gistermorgen is te Amersfoort in het zie. kenbuis „De Lichtenberg" in den ouderdom van 76 jaar overleden ds. Vincent Loosj* Azn., emeritus predikant. Ds. Loosjes aan. vaardde het predikambt in 1879 op Wierini gen, stond daarna achtereenvolgens te Blok. zijl, De Beemster, Sneek en daarna te Am sterdam. Nadat hij zijn emeritaat had ver- kregen, vestigde hij1' zich in Amersfoort. Ds. Loosjes was een der rechtsche predi kanten in de Doopsgezinde Broederschap* Behalve in zijn ambt heeft hij zich een naam verworven als schrijver van verscheidene werken, waarbij hij zich als een scherpzinnig en wetenschappelijk man deed kennen. De teraardebestelling is bepaald op Vrij. dagmiddag te ongeveer één uur op de be graafplaats Rusthof te Amersfoort. HEEMSKERK. Bevallen: J. KuiperZeegers z. -— S. v. d. Kolk—Smit z. M. R. de Bruijn— Voorter z. en d. J. L. v. Lieshout—Heijne dochter. het bosch, in verscholen hoekjes aan den wa terkant, op akkers en langs wegen na zomer bloei en herfstvrucht is gerijpt en wat moede met kleurig gebladerte, met trekkende mei Mcuiig geoiaueiie, mei uc»»"-: vogels, met nevelige atmosfeer, met zonnig lichtspel de schoonheid van het herfstland vormen gaat. Wat Frederik van Eeden van den zomer zegt, het geldt toch wel van den nazomer en den vroegen herfst, van zon nige Septemberweken in het bijzonder: Nu is de maat van 's aardrijks lust gevuld- Vrucht wordt bereid, bloesems zacht welkend nijgen. Stil gaat het aan de groene twijgen Al blinken rood en guld. Zooals daarginds op de bouwlanden fP oogst wordt, in dank voor 's zomers rijt gaven, in hoop op goede belooning ook voor wat na zooveel stoere, zwoegende arb^ verzameld werd, zoo kan ook daar in hoekjes waar nutteloozer gewassen gr°eI®' zonder die inspanning, meer spelenderwnj»» een kleine oogst van herfsttooi worden v zameld, wat bruine kolven, wat gele bes®®* wat paarse pluimen, een goede herinnen"* aan zonnige dagen, in wintersche uren glans van poëzie. A. I Neen, niet over de oogst op de velden zal ik het hebben, hoeveel daarover ook te zeg gen zou zijn. Immers, een kostelijke, zonnige zomer en stralende zomerdagen hebben de vruchten op de akkers overdadig doen rijpen De oude aarde, door regen gedrenkt, door zonnegloed verkwikt, werd niet moe van ge ven en op een door crisis en zóó vele zorgen geteisterde wereld hebbn de landen gebloeid en vruchten gedragen, schooner en voller dan in menig ander jaar. Maar ik wilde toch spreken over een an- dere oogst, minder belangrijk misschien, ja in economisch opzicht zeer zeker van weinig gewicht, maar voor hem, die ook de stille bekoringen en de fijne vreugden der kleine dingen opmerkt en waardeert, van wezen lijke waarde. Ik wou met u een paar vazen vol vruch ten plukken van den September overvloed. Ik wou met u naar de duinen gaan en terug komen met een handvol stekelige, maar schoone, en sierlijke duindoorntakken, ik zou met u willen varen over de veenplas en eeu bos lischdodden en toerebouten willen verza melen. En op een wandeling langs den riet- zoom nemen we dan allicht ook nog wat donkerpaarse pluimen mee. Dat alles afzon derlijk of met elkaar zal als een bonte en verkwikkende tooi straks op nevelige en kille dagen onze kamer kunnen sieren en een her innering aan zonnige nazomerdagen kunnen geven. Niet dat ik tot ongebreideld plukken van 't mooie, dat ons voor den voet of voor oogen komt, zou willen aansporen. Integendeel. Er is menig moi plekje bedorven, menige zeld zame plant bedreigd of uitgeroeid door rede- looze plukwoede. Het is altijd een ergernis en verontwaardiging opwekkend gezicht de menschen met armen vol vaak zelazame zee distels of kievitsbloemen te zien gaan, of kinderen achteloos verflenste ruikers van lukraak geplukte tooi der wegen te zien weg gooien, om aan den kant triest en armzalig vertreden te worden en te vergaan. Maar waar duindoorn hun gele vruchten tooveren in overvloed, waar lischdodden langs de meeroevers bij honderden staan, en waar de rietpluimen bij duizenden, ja bij mil- lioenen de slootkanten, de kanaaloevers en de plasranden tooien, daar kan een gema- tigd plukken geen kwaad en daar zal nie mand ons een aldus zonder schade vergaard boeket kunnen misgunnen. Vi at in lente en zomer bloeide, draagt nu vrucht. En ook deze vruchten, die September en October in overvloed toonen, zijn mooi en sieren den tuin der aarde. Met het drietal, dat ik noemde, doen wij maar een bescheiden greep in wat in overvloed wegen en velden, duinen en bosschen siert. Ook de vlierbessen en de kleurige oranje vruchtjes van het kar dinaalsmutsje zullen opvallen in de duinen, ook de elzenproppen en de gelelischvruchten, de scherpe egelskoppunten en de dikke, vlee- zige vruchten van de gele klomp zullen naast toerebouten en rietpluimen de aan dacht aan slootkant en piasoever vragen- tr zou een interessante kleine tentoonstel ling ingericht kunnen worden van de veel voudige oogst van September, van al wat daar in stille duinkommen, in de diepte van de

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8