Alkntaarsche Courant. L'Binnenland, Jieck Schoot £uchtoaact Dondert fier eo dertigste Jaargang. DINSDAG 27 SEPTEMBER. Nieuws uit België. 460e STAATSLOTERIJ N*o. 228 1932 (Van onzen correspondent). Het einde van de mijnstaking. Voor een lichte loonsverhooging nog weken lang gestaakt. Het revolutionnaire karakter van de staking. Zoo is de staking in de Belgische mijnin dustrie geaindigd, na ongeveer twee maan den te hebben geduurd. De arbeiders behaal den niet 'n overwinning, maar toch winst, al is 't niet veel, en al kan 't niet opwegen te gen wat in al deze weken door de arbeiders zelf is verloren. Maar deze „winst" was noo- dig, om moreel een oplossing mogelijk te ma ken en de arbeiders tot aanvaarding te bewe gen. Het is de verdienste van den chr.-demo- cratischen minister van Arbeid, Heyman, zoo bemiddelend te zijn opgetreden, dat hij, op grond van de voordeden, die hij aan de ko- leninustrie heeft verschaft door een vermin dering met ongeveer 10 van den invoer, de twee partijen nader tot elkander heeft we ten te brengen. De overeenkomst, waarop de arbeiders zoowel als de mijndirecties het eens zijn ge worden, komt neer cup stabilisatie van de loo- nen tot 1 November; herziening, individueel, van de lage loonen; instelling van een com missie voor herziening van de loonovereen- komst in een geest van verbetering voor de arbeiders en, voor de Borinage, instelling van een roulement in de werkloosheid, zoodat al het personeel in dienst kan worden geno men. In elk ander bekken (centrum, Charle roi, Luik en de Kempen) zal ook een com missie worden gevormd, die tot doel zal heb ben een roulement in te voeren voor de werk loosheid. Deze „oplossing" was reeds weken geleden tot stand gekomen, na de bekende revolutionnaire gewelddaden te Charleroi en na het debat in de Kamer. Maar de socialis tische leiders hadden de macht niet meer, hun leden te beheerschen en moesten de alge meene staking voor de mijnindustrie uitroe pen, alhoewel de overeenkomst, die hun werd aangeboden, veel meer opleverde dan deze waarmee zij, gansch in den beginne, genoe gen hadden genomen, doch die ook door de mijnwerkers, ongetwijfeld door de commu nistische propagana, werd verworpen. Het eenige wat zij nog moesten verkrijgen, was een onmiddellijke verbetering voor alle loonen en deze is nu verkregen in den vorm van een loonsverhooging van 1 Hiervoor moest de vermindering van den koleninvoer worden bereikt. Wij mogen dus spreken van „winst", hoe gering deze ook is. De syndicale leiders heb ben met beide handen de gelegenheid aange grepen om ja te zegen, want de werkhervat ting bedroeg reeds in Henegouwen en Luik ongeveer 25 terwijl van staking in het Limburgsche bekken geen sprake meer was. De uitputting van de arbeiders begon zich te laten gelden en de taak van de gendarmen in de mijngebieden bestond er in de laatste we ken vooral in, te waken aan de mijnen om de werkvrijheid te beschermen. Deze staking verdient, dat men er even na der bij stilstaat, nu zij, hopen wij, voor goed achter den rug is, omdat zij tot allerlei be langrijke ervaringen heeft aanleiding gege ven. Op zichzelf was de beweging het pu bliek sympathiek, wij schreven het reeds. Het hoogste loon, dat aan een ondergrondsche arbeider betaald werd, vóór de staking, was 45 fr., maar het gemiddelde bedroeg onge veer 30 fr. Het tragische lot van de mijnwer kers is echter, dat zij slechts ten hoogste 4 liagen in de week kunnen werken, zoodat hun weekloon vrijwel onbeduidend wordt. Dat hiervan nog werd afgetrokken, zooals de mijndirecties het wenschten, kon de openbare meening moeilijk aanvaarden en daarom was zij aan den kant der arbeiders. Dit is gelei delijk veranderd, toen men er zich rekenschap van gaf, dat de communistische agitatie de arbeiders er toe bracht elke overeenkomst van de hand te wijzen, al stemde die ook overeen met hun aanvankelijke verlangens. De socialistische bladen hebben dag aan dag gescholden op de gendarmen, die, vol gens hen, op tergende wijze optraden tegen de stakers. Deze scheldpartijen waren wel vermakelijk, vooral voor wie gezien had, hoe de socialistische leiders in Henegouwen in vele gevallen de hulp van dezelfde gendar men hadden moeten inroepen om hun Volks huizen tegen de communistische stakers te beschermen. Zelfs op dit voor hen nochtans dramatische oogenblik was hun houding dubbelzinnig. Wij zagen o.m. te Charleroi, den Maandagavond, toen de communistische beweging haar hoogtepunt had bereikt en met de mitrailleuse werd bestreden, een ty pisch tooneeltje aan het Palais du Peuple- De roode vaan hing aan den gevel, maar voor de deur stonden twee militaire vracht auto's en een mitrailleuse. Het was 10 uur 's avonds. Alle straten waren door de gen darmen versperd en op de Place de la vule haute werd er gechargeerd en op de gendar men met scherp geschoten Voortdurend wer den stakers, die meestal dronken waren, aan gevoerd en in de vrachtwagens gestopt. In het Palais du Peuple deed de rood? militie dienst. Maar deze moest worden afgelost. En toen de leiders van de militie buiten kwamen, toen groetten zij, ais teeken van solidariteit, de communistische broeders, die gearresteerd waren en die enkele uren te voren hun volks- huis hadden bestormd. Dit typ6®?" e geheele beweging en de houding, die de soci - listische leiders voortdurend hebben aa nomen in het geschil. Dezel.de gendarmen hebben hun intusschen nog een tweeden grooten dienst bewezen door de arresta i van alle communistische elementen, die actiei deelnamen aan de agitatie. Aldus konden zi] verkondigen, dat zij de beweging meestei waren, wat zij dan ook geleidelijk zijn gew - den. Maar de communisten zitten nog stee s d, socialistische arbeiders leiders de leden van hun syndicaten niet handen hebben in de mijnindustrie, en dat wanneer het er op aankomt, zij zich niet kun neu of willen verzetten tegen de communis ten. Een socialist, die de staking ter plaatse volgde, verklaarde ons, dat vele ouderen uit de leidende plaatsen zullen worden gelicht, na de staking, om plaats te maken voor jon geren, met een meer frisschen, revolutionnai- ren geest. En een socialistisch leider, de heer Dewinne, schreef in „Le Peuple" verschei dene artikels, waarin gezegd werd dat de socialisten de communistische stakingstactiek moeten overnemen. Het gaat er om, elkander de loef af te steken! Men heeft voortdurend gesproken over communistisch complot. Dergelijke woorden zijn vooral geschikt om brave burgers te doen schrikken en beven voor het lot van hun aan deden. Het parket zelf schijnt aan deze op vatting niet vast te houden, want de ge arresteerden zullen vermoedelijk niet voor net Assisenhof verschijnen, wegens complot tegen de veiligheid van den staat, maar wel voor de correctioneele rechtbank, wegens slaan, smaad, overtreding van de reglemen ten enz. Nochtans hedt een nauwkeurig on derzoek uitgewezen, dat de kleine minderheid van communisten de revolutionnaire techniek heeft weten toe te passen op ongeëvenaarde wijze. Naar aanleiding van kleine plaatse lijke geschillen te Cuesmes en te Frame nes hebben zij, in zeer korten tijd, de ge moederen der mijnwerkers zoo weten te Be werken, dat het conflict zich tot gansch de Borinage uitbreidde, zonder opzegging van het bestaande contract en zonder stakings parool van de syndicaten. De communisten hebben geen uur, geen nacht verloren en doortrokken in afdeelingen, per fiets en per motorfiets, het centrum en het bekken van Charleroi, om ook daar de staking te doen uitroepen, zonder reden, alleen uit solidari teit, alhoewel de regelmatige organisaties van de Borinage dit besluit niet hadden ge nomen. Zoo is dan het conflict ontstaan bui ten alle syndicale autoriteit om. En van het oogenblik af, dat de algemeene beweging is begonnen, heeft er zich slechts een aaneen schakeling van feiten voorgedaan, die wezen op een vast bepaald plan van agitatie en ge weldpleging, geimproviseerd ongetwijfeld, maar daarom niet minder gevaarlijk en niet van minder beteekenis voor de methodes der communisten bij toekomstige conflicten. Voor overheidszijde zal dit een aansporing zijn om nieuwe maatregelen te treffen voor de handhaving der orde, o.m. de oprichting van vliegende gendarmeriebrigades. In elk geval is deze staking een episode uit den socialen strijd in België, die niet licht zal worden vergeten en de, voor alle partijen, vele lessen inhoudt. EEN SCHIETPARTIJ. Een werkwillige, die hinderlijk werd gevolgd, schiet op een van zijn aan vallers. Zondag meerde aan de Nassaukade te Rotterdam de Rijnsleepboot Fata Morgana De stuurman, de 26-jgrige J. T., begaf zich aan wal, om naar huis te gaan. Reeds meer malen hadden stakers, betrokken bij het Rijnscheepvaarteonflict, hem lastig gevallen Nauwelijks had hij voet aan wal, of drie mannen kwamen naar hem toe. Zij trachtten hem over te halen, het werk neer te leggen, maar T. antwoordde, dat hij daar niet aan dacht, omdat, als hij het schip verliet, dade lijk een ander bereid zou worden gevonden, de leege plaats in te nemen. Aangezien de mannen oogenschijnlijk niets kwaads in den zin hadden, vroeg T. niet, zooals anders, po- litiegeleide, hoewel op dat oogenblik een agent in de buurt was. Al pratende ging meri via de Nassaustraat naar de Roentgen- straat, Daar bleef een van de drie posters achter. Een van de beide anderen gaf toen T onverhoeds een slag in den nek. T. haalde daarop een revolver voor den dag en loste een schot in de lucht, in de hoop, zijn aan vallers hiermee op de vlucht te kunnen jagen. In plaats daarvan liepen beide man nen op hem toe, hun jassen voor zich uit hou dend. T. riep toe: Blijf staan, of ik schiet. De mannen kwamen echter toch dichterbij en een hunner trachtte zijn jas T. over het hoofd te gooien. T. heeft daarop een paar schoten in de richting van zijn aanvallers gericht. Op het geluid van de schoten snelde een agent van politie toe, die zich tusschen de mannen opstelde en T. sommeerde, naar huis te gaan, aan welk bevel T. onmiddellijk ge hoorzaamde. Op de Nassauhavenbrug heeft hij zijn revolver in het water gegooid. De agent heeft de beide mannen naar het politie bureau aan de Nassaukade meegenomen Daar bleken het de 31-jarige stoker G. V en de 26-jarige stoker S. V. te zijn. Boven dien bleek, dat G. V. 2 schotwonden in den rechterbovenarm had. Hij is naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar uit een van de wonden een kogel is gehaald Na te zijn verbonden, is hij weer naar het politiebureau gebracht, waar hij, evenals S. V., is opgesloten. De rivierpolitie is naar de revolver gaan dreggen. SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS BIJ TILBURG. Smokkelauto in handen van de politie. Zondagnacht heeft een schietpartij plaats gehad aan de Belgische grens, waar kom miezen een gepantserden auto van de Gebr. H. uit Tilburg wilden aanhouden. Zoodra de auto de grens naderde, werd een hoeveelheid spijkers op den weg geworpen, met het ge volg. dat de beide voorbanden van het voer tuig leegliepen. De bestuurders reden een eind verder een boerenerf op en gingen on middellijk over tot lossing van de balen ge smokkelde suiker. Terwijl men daarmede bezig was kwamen de kommiezen, die den auto hadden achtervolgd, alsmede de politie te Tilburg eveneens het boerenerf op. De smokke'aars deden of zij de vlucht namen, maar koen- de politie beslag wilde leggen op de balen, werd uit de nabijheid en twintigtal revolverschoten gelost. De politie beant woordde het vuur, waarna de smokkelaars op ,de vlucht sloegen. De auto en de gesmok- .kelde suiker zijn, naar de Tel. weet mede te •deelen, naar Tilburg overgebracht. Een on derzoek .wordt ingesteld, INBREKER OEPAKT. Zondagnacht hoorde de familie B. aan den Terbregschen weg te Rotterdam lawaai in de keuken. De heer B. ging kijken en werd onverhoeds aangevallen door een man, die waarschijnlijk met een valschen sleutel was binnengekomen. Een worsteling ont stond, doch de inbreker wist te vluchten, echter met verlies van pet. Een zekere K., die op het geroep naderbij was gekomen en den vluchtenden man wilde tegenhouden, kreeg een vuistslag in het gezicht en werd zoodoende buiten gevecht gesteld. Enkele menschen zagen dat de man in een vaart sprong en daarna den polder invluchtte. De politie te Hillegersberg heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld en naar de iliggende gemeenten een uitvoerig signale ment gezonden, met het gevolg dat om streeks twee uur te Crooswijk door de Rot- terdamsche politie werd aangehouden L J. U. uit Duisburg. De Duitscher, die doornat en geheel bemodderd was, is op het politie bureau te Hillegersberg opgesloten. Tal van inbrekerswerktuigen, een stel handschoenen en groene zeep werden op hem gevonden. Men vermoedt dat hij ook de dader is van een diefstal in een der kerken te Hillegers berg. KANO OPGEPIKT. Op de Noordzee. De opvarende gered. De Duitsche mej. Müller, die zooals men weet, een tocht met haar kano van Hamburg, naar Londen wilde doen en die, na haar ver trek uit Amsterdam, een tijdje vermist was, is door een loodsboot, niet ver van het licht schip Maas opgepikt en naar Hoek van Holland gebracht. DAS GIBPS NUR EINMAL.... Toen de heer H. Zondagmiddag een sinds eenigen tijd onbewoonde gemeubileerde villa aan den Amersfoortschen straatweg te Bus- sum, welke hij als executeur-testamentair onder zijn beheer heeft, wilde bezoeken, klonken hem in de vestibule muziek en tekst van het lied Das gibt's nur einmal tegemoet. Hij vond in de woonkamer drie jongelui, die elkaar toeklonken, maar champagne en gramophoon in den steek lieten en langs den heer H. en zijn vrouw de voordeur uit stoven. De heer H. reed per auto naar het politie en kwam terug met een rechercheur. Op den terugweg ontmoetten zij een der jongelui, die naar het bureau werd gebracht. Spoedig had de politie ook de anderen gevonden. Zij wa ren allen tusschen 19 en 22 jaar oud. Twee van hen hebben bekend. De politie houdt hen vast, daar men wil weten of het plan bestond voorwerpen mee te nemen. DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Gouda is weer een geval van de ziekte van Weil vastgesteld. Dit is daar het derde geval. DE CRISISZUIVELWET EN ONBEWERKTE VETTEN EN OLIËN. Op de schriftelijke vragen van den heer Van der Sluis ten aanzien van eventueele be lasting op vetten en oliën heeft de minister uitvoerig geantwoord. Het komt hierop neer, dat in het algemeen onbewerkte vetten en oliën onbelast zullen blijven. Een heffing op gesmolten reuzel is echter in voorbereiding. Het niet belasten van oliën geschiedt in de verwachting, dat de industrie niet zal over gaan tot het bezigen van deze oliën in plaats van tot dusver gebezigde vetten. Blijkt deze verwachting onjuist, dan zal ook op oliën een heffing gelegd moeten worden. STAKING OPGEHEVEN. Succes voor den Rijksbemiddelaar. Inzake het loongeschil in den landbouw te Slagharen gem. Ambt Hardenberg, hebben partijen het voorstel van den Rijksbemidde laar in het derde district, prqf. mr. A. C. Jo sephus Jitta, aanvaard. De staking is opge heven. NA DE RELLETJES TE DEN HAAG. De dood van den agent Baas De dader ingesloten in het Huis van Bewaring. J. van B., die er van verdacht wordt, agent Baas den verraderlijken messteek te hebben toegebracht, is gistermorgen ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. Het voortgezet politie onderzoek heeft nog verschillende bezwaren de feiten aan het licht gebracht. VERKEERSONGEVALLEN. In zijn slaap doodgereden. Op den Rijksstraatweg van Appingedam naar Delfzijl is gister in de nabijheid van laatsgenoemde plaats een jongeman, die zich op den weg te slapen had gelegd, door een auto overreden. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Het bleek te zijn een 25-jarige meubelmaker te Appingedam. Autobus van een dijk gereden. Vier gewonden. Zondagavond is nabij den oprit naar het nieuwe veer tusschen Ridderkerk en Alblas- serdam een autobus van de firma de wed. van Nelle te Rotterdam met voetballers van den Molendijk gereden, doordat de stuurinrich ting defect raakte. Drie personen alsmede een kind kregen zulke zware verwondingen, dat zij naar een der ziekenhuizen te Rotterdam moesten worden vervoerd. De andere inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Motorrijder verongelukt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar de Tel. meldt, de 23-jarige A. v. d. Lek op de 's-Gravenweg te Kapelle a. d. IJssel met zijn motorfiets tegen een boom gereden en daarna in een sloot gevallen. Een voorbij ganger zag op den weg, even voorbij een brug, de motorfiets liggen. Hij waarschuw de de politie, die in de sloot het stoffelijk overschot van v. d. L. vond. Men vermoedt dat de jongeman, die naar Rotterdam ge weest, met een te groote snelheid over de 0£ug hegft gereden, waardoor hij de nudu over zijn stuur verloor en in volle vaart tegen een boom reed, met het bovenvermelde nood lottige gevolg. Het lijk is naar het lijken- ruisje te Kapelle a. d. IJssel overgebracht. Tusschen lantaarnpaal en tractor bekneld. Aan de gevolgen over leden Toen een door een tractor getrokken zes-' wielige verhuiswagen uit de Wittevrouwen- straat te Utrecht de Drift passeerde, om de Voorstraat in te rijden, slipte de tractor, waardoor de verhuiswagen dwars over den weg kwam te staan. De tractor gleed weg en reed tegen een lantaarnpaal op. Mevr. G., die juist passeerde, geraakte tusschen den tractor en de lantaarnpaal beklemd. Hoewei terstond pogingen in het werk werden ge steld om de dame uit haar netelige positie te bevrijden, duurde het toch nog eenige minu ten voor men den tractor achteruit gebracht had, zegt de Tela Een auto van den G. G. en G. D. vervoerde het slachtoffer naar de rijksklinieken, waar men inwendige kneuzin- g n constateerde, terwijl vermoedelijk het rechterbeen gebroken is. 's Nachts is zij aan de bekomen verwon dingen overleden. Motor tegen autobus gebotst. In de Boschstraat te Breda is een ernstig verkeersongeval gebeurd. Door vermoedelijk te groote snelheid reed de 30-jarige v. Box tel uit Dongen met zijn motorfiets, waarop een duopassagier zat, in volle vaart tegen een autobus met passagiers, welke den stads dienst onderhield, en nagenoeg stil stond. De slag was zoo hevig, dat de omwonenden uit hun huis snelden. De bestuurder bleek zwaar gewond te zijn, zegt de Tel., hij kreeg behalve een beenbreuk een zware verbloeding in de hersenen. In allerijl werd het slachtof fer per politiebrancard naar het St. Ignatius- ziekenhuis overgebracht, waar v. B. aan de verwondingen is overleden. De duo-passa gier kreeg lichte schaafwonden. BRAND. Te Midwolda (Oldambt) is de groote boerderij van de familie C. van Anken afge brand. Achttien varkens en een stier zijn in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbe kend. Woning en graanpakhuis verloren. In de Dorpsstraat te De Lier (Z.H.) heeft Zondagmiddag een zware uitslaande brand gewoed ten huize van den graanhandelaar Ph. van Duyn. Het vuur tastte ook be; graanpakhuis aan. De brandweer van De Lier trachtte met de motorspuit den brand te blusschen, maar toen dit onmogelijk bleek, verleende op ver zoek van den burgemeester de Deltsche poli tie hulp. Toch duurde het nog tot vijf uur voordat alle gevaar was geweken. Zoowel het woonhuis als het pakhuis zijn uitge brand. De schade wordt door verzekering ge dekt. De heer v. D. is echter niet verzekerd tegen bedrijfsschade. KORTE BERICHTEN. Gemeld wordt het overlijden te 's-Gra- venhage van den heer H. Carpentier Alting, oud-directeur van het Binnenlandsche Be stuur in Ned.-Indië. De driedubbele Putbroeksche moord zaak zal op 24 Oct. in cassatie voor den Hoogen Raad behandeld worden. Zondagmiddag heeft het 8-jarige zoon tje van den heer Schuurmans in een speel tuin te Oss een slag van een luchtschommel gekregen. Het jongetje werd tegen den grond geslingerd en kreeg een diepe hoofdwond en een ernstige hersenschudding. De minister van economische zaken en arbeid heeft bij beschikking van 26 Sept. be palingen vastgesteld betreffende den opslag van boter in een koelhuis. Zaterdag hield de Vereeniging van Ar chivarissen in Nederland haar jaarlijksche algemeene vergadering in het Kunsthistorisch Instituut te Utrecht. Te Heemstede is in den ouderdom van 86 jaar overleden ds. H. de Lang, em. predi kant der herv. kerk. In 1870 was hij te Epe als hulpprediker begonnen; als predikant heeft hij te Oude-Niedorp, Beets en Wormer- veer gestaan. In Mei 1901 verkreeg hij zijn emeritaat. EEN SCHOOLKWESTIE. B. en W. plaatsen een kind ambts halve op een school, waarvoor het niet was ingeschreven. De Hooge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep van iemand te Gouda. Deze had zijn zoontje doen inschrijven op de open bare school no. 6 te Gouda, doch B. en W. hadden dezen leerling geplaatst op een an dere openbare school. De vader weigerde het kind naar die school te zenden, waarop B. en W. het kind ambtshalve deden inschrijven op de o.l. school no. 1. De vader is toen vervolgd wegens overtre ding der Leerplichtwet, doch de kantonrech ter te Gouda sprak hem vrij. De rechtbank te Rotterdam vernietigde dit vonnis en veroor deelde verdachte tot 5, waartegen cassatie werd aangeteekend. Voor requirant trad voor den Hoogen Raad op mr. G. ter Laan uit Utrecht, die be toogde, dat sommige gemeenten den laatsten tijd, in verband met de crisis, wiilen afko men van de boventallige onderwijzers en daartoe een verschuivingssysteem ten aanzien van de leerlingen toepassen, waartoe zij niet bevoegd zijn. Er is verzet hiertegen gerezen zoowel bij de ouders als bij de organisaties van onderwijzers. Pleiter lichtte vijf cassatiemiddelen toe. waarin hij o.m. stelde, dat de rechtbank be sliste, dat requirants kind ambtshalve was ingeschreven, zonder dat de rechtbank heeft rechtgedaan op requirants verweer, dat deze ambtshalve inschrijving door 't feit, dat het kind op de school no. 6 was ingeschreven en geplaatst, wettelijkep grondslag miste en on verbindend is. Pleiter betoogde verder, dat B. en W. geen bevoegdheid voor zglk eqn overschrijving (Niet officieel) .TrekHn* Tan Dlnsdmr. 27 September 1932 Se klasse. Se lust HOOGE PRIJZEN 5000 13861. 1000 1041, 10197, 20180. ƒ400 44, 408, 6934. 6988 ƒ200 4148, 13153. 16107. 16394, 16975, 18648 ƒ100 645, 4462 4523, 5548 7898, 10900, 14798, 16471. 20646, 20200. 23814. PrUzen van f 70 84 86 104 227 336 595 673 1159 1173 1189 1212 1342 1417 1465 1539 1649 1875 2051 2072 2108 2174 2550 2582 2699 2726 2751 2804 3184 3211 3371 3511 3548 3631 3887 4090 4102 4314 4324 4362 4380 4446 4540 4579 4589 4800 4825 4835 4844 4894 4954 5102 5257 5324 5450 5471 5610 5708 5722 5786 5836 5937 6275 6295 6314 6336 6604 6609 6678 6753 6772 6781 6847 6857 6913 7023 7065 7154 7372 7488 7600 7640 7645 7683 7721 7733 7973 8118 8151 8445 8465 8749 8978 9095 9113 9194 9476 9608 9616 9817 9821 9866 9884 9955 9963 10003 10572 11009 11077 11082 11174 11379 11485 11545 11604 11747 11800 11981 12038 12070 12108 12133 12146 12210 12398 12485 12490 12639 12961 13123 13147 13155 13313 13532 13711 13779 13852 13873 13895 14030 14066 14079 14091 14213 14505 14536 14572 14583 14690 14692 14700 14772 14846 14850 14994 15031 15190 15238 15252 15309 15360 15874 15887 15925 15998 16170 16283 16378 16507 16604 16622 16652 15877 16948 17013 17026 17089 17140 17158 17418 17485 17775 17802 17935 18010 18111 18182 18206 18207 18245 18339 18369 18415 18551 18631 18657 18731 18803 18893 18915 19194 19248 19251 19310 19337 19353 19480 19489 19744 19766 19864 20130 20294 20346 20366 20512 20730 20811 20871 20902 21082 21176 21309 21348 21364 21473 21663 21806 21926 22008 22027 22081 22160 22294 22335 22642 22789 22841 22884 22952 22976 23025 23474 23496 23555 23702 23707 23874 133 349 594 964 1211 1420 124 276 546 941 1162 1415 1640 1646 2041 2081 2321 2423 2642 2650 2848 2861 2997 3046 3175 3204 3334 3343 3526 3616 3779 3790 4053 4057 4312 4317 4535 4573 4971 4992 6148 5378 6671 5762 5984 6016 6145 6166 6398 6413 6426 6480 6555 6582 6958 7017 7148 7339 7608 7623 7682 7980 7981 8355 8361 8446 8852 9200 8442 8790 9063 9439 9486 9667 9899 179 385 695 1053 1323 1460 1743 2095 2432 2656 2872 3064 3277 3370 3634 3831 4068 4319 4576 5019 5414 5776 6017 6211 6489 6647 7021 7357 7710 7991 8370 8471 8862 9202 NIETEN 207 263 393 471 752 757 1067 1340 1487 1904 2160 2535 2762 2908 3078 3304 3409 3648 3903 4156 4400 4634 5034 5038 5055 5418 5521 5522 5805 5845 5866 6029 6048 6070 6217 6259 6299 1064 1337 1471 1832 2107 2518 2660 2884 3074 3282 3406 3638 3849 4089 4331 4617 265 476 865 1076 1362 1635 1994 2203 2549 2788 2912 3079 3308 3411 3652 3991 4218 4445 4765 6491 6698 7044 7360 7734 8202 8377 8479 8881 9215 6532 6776 7061 7064 7452 7474 6540 6790 7783 8244 7751 8219 8384 8401 8463 8623 8902 8909 9252 9271 270 523 886 1144 1383 1636 2011 2218 2583 2791 2942 3083 3316 3426 3655 3992 4227 4463 4892 5110 5529 5888 6083 6376 6548 6796 7098 7481 7894 8302 8412 8659 8913 9275 9504 9558 9561 9568 9577 9647 9673 9739 9747 9823 9835 9862 »o»» 9945 9961 9964 10096 10104 10118 10182 10267 10318 10357 10384 10400 10440 10520 10523 10540 10557 10579 10584 10598 10726 10736 10737 10808 10818 10831 10863 11153 11155 11177 11232 11296 11336 11391 11441 11493 11508 11521 11523 11528 11534 11579 11603 11608 11677 11687 11688 11793 11976 12045 12099 12199 12206 12246 12271 12397 12405 12436 12437 12499 12525 12572 12717 12756 12772 12834 12836 12877 12944 12951 12979 12995 13006 13256 13291 13344 13413 13414 13428 13464 13471 13479 13487 13505 13528 13537 13538 13606 13660 13691 13767 13768 13791 13796 13807 13856 13899 13919 13920 13922 13927 13943 13978 13980 14013 14016 14031 14053 14086 14117 14131 14158 14181 14191 14200 14352 14365 14373 14435 14441 14499 14535 14665 14667 14719 14743 14801 14867 14871 14909 14951 14984 15004 15036 15052 15071 15098 15128 15277 15319 15356 15373 15379 15413 15449 15480 15481 15646 15647 15658 15706 15727 15735 15747 15970 16032 16081 16087 16090 16184 16194 16195 16197 16253 16255 16379 16427 16530 16582 16646 16708 16717 16722 16821 16930 16939 16959 17011 17033 17108 17115 17134 17135 17226 17243 17295 17298 17310 17409 17419 17430 17442 17491 17497 17537 17592 17595 17598 17614 17675 17687 17728 17780 17787 17795 17849 17959 18039 18099 18107 18173 18252 18295 18300 18301 18317 18403 18419 18499 18509 18521 18523 18540 18617 18635 18639 18653 18700 18768 18917 18966 19085 19127 19160 19173 19190 19256 19361 19383 19511 19574 19613 19622 19624 19667 19696 19734 19748 19814 19824 19933 10992 19997 19998 20052 20058 20077 20086 20114 20354 20484 20530 20664 20693 20698 20706 20823 20841 20890 20918 20952 20957 21027 21074 21145 21170 21193 21202 21284 21293 21368 21384 21413 21468 21577 21588 21610 21687 21824 21826 21868 21898 21955 22000 22038 22077 22125 22129 22209 22233 22283 22331 22357 22408 22430 22450 22654 22714 22763 22783 22796 22837 22860 22869 22885 2S006 23012 23056 23066 23093 23105 23140 23215 23221 23235 23285 23311 23374 23391 23628 23638 23668 23706 23744 23792 23849 23945 Verbeteringen: 5e KI. 5e LUst. 8692 m. z. 13533 m. z. 13533 ƒ70. 272 542 893 1156 1387 1637 2038 2306 2592 2835 2949 3140 3320 3497 3713 3997 4282 4476 4938 5142 5532 5891 6128 6395 6552 6852 7123 7568 7909 8339 8429 8763 9056 9296 9664 9896 10178 10454 10652 11115 11396 11556 11872 12316 12661 13354 13491 13712 13916 13997 14145 14424 14755 15029 15333 15561 15932 16510 16869 17127 17374 17559 17748 18355 18573 18947 19285 19663 19976 20256 20806 21046 21318 21660 22009 22324 22762 23003 23196 23604 23870 8682, hebben aangezien art. 11 der Leerplichtwet uitsluitend aan den ingevolge art. 1 dier wet aansprakelijken persoon het recht toekent de afvoering van de lijst der leerlingen te vor- deren en te bewerkstelligen. PI. zag in den onderhavigen maatregel het zij „schorsing van het onderwijs" (art. 23 l.o. wet sub d), hetzij „vermindering van den om vang van het onderwijs" (art. 23 l.o. wet sub e), tot welke maatregelen niet B. en W., doch de gemeenteraad dient te besluiten, zoodat ook langs dezen weg B. en W. van Gouda buiten de grenzen om hun bevoegdheid heb ben gehandeld. In deze zaak zal de procureur-generaal concludeeren op 10 Oct. aa. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag is een militair vliegtuig uit Soesterberg, gemerkt 503, wegens een defect aan den motor in de Biesbosch geland, on der de gemeente Dubbeldam. Het toestel is nagenoeg niet beschadigd en de inzittenden, twee onder-officieren, kwamen met den schrik vrij. Het toestel zal worden gedemon teerd en naar Soesterberg worden getrans porteerd. D 2500 TE MOSKOU GELAND. Het Duitsche vliegtuig D 2500 (D 3S) is Maandag vlot geland te Moskou. Talrijke nieuwsgierigen waren op het vliegveld aan wezig. De vertegenwoordigers der Sovje! regeering hebben den bestuurder van he-' vliegtuig verwelkomd. VON GRONAU WIL NAAR MANILA VLIEGEN. De vlieger von Gronau is voornemens Dinsdag van Hongkong naar Manila t« vliegen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ijsvogel (uitreis) landde gister te Djask. De Pelikaan (terugreis) is gister te .tod. poer agflgekPffiCfl.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9