DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SxiqjeÜiksch Ov zczicht buitenland HEVIGE BRAND IN ELECTRISCHE CENTRALE IE BRUSSEL. binnenland No. 230 Donderdag 29 September 1932 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. i<osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei rebat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievtc iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij T h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. DE ENGELSCHE REGEER1NGSCR1SIS. Waarom de drie ministers aitraden. Het conflict spoedig opgelost? Zooals we gisteren nog konden medede len, is de Engelsehe regeeringscrisis een t>ii geworden. Drie minister hebben hun ontslag gevraagd en gekregen en MacDonald kan voor de zooveelste keer probeeren, om :en nieuwe combinatie te vormen. Reeds hebben we verder medegedeeld, dat de breuk in de Engelsehe regeering een ge volg is van de besluiten der conferentie van Ottawa. Lord Snowden, Sir Herbert Samuel en Sir Archibald Sinclair konden zich niet vereesiigen met de wetgevende maatregelen, welke genomen moesten worden door de on- derteekening van de besluiten van Ottawa. Zij vroegen uitstel en dat werd haar gewei gerd, waarna zij het ontslag indienden. Hun voorbeeld werd gevolgd door zeven andere liberale ministers var. de richting-Samuel, die posten bekleeden buiten het kabinet. Deze afgetreden ministers hebben een ver klaring van hun houding afgelegd en zij zeggen daarin, dat zij met vreugde met de regeering hebben samengewerkt om het land op te heften uit de ernstige financieele en eco nomische moeilijkheden, waarin het ver keerde. De taak, welke nog met alle moge lijke krachtsinspanning te verrichten valt, zou zijn de wereld te bevrijden van de ta rieven en de handelsbelemmeringen, die, naar het algemeen oordeel, de voornaamste hin derpalen vormen voor een terugkeer tot den voorspoed. Doch in plaats daarvan heeft de regeering een gecompliceerd stelsel van ont zaglijke beperkingen ingevoerd. De brief zet vervolgens de nadeelen der protectie en de bezwaren van de overeen' komsten van Ottawa uiteen. Wij achten, zoo wordt gezegd, de duurzame eenheid van het Britsche gemeentebest van het grootste belang voor zijn eigen leden en van groote waarde over de geheele wereld, doch dit doel wordt niet bevorderd door conferenties als die van Ottawa, veeleer wordt het er door in gevaar gebracht. Lord Crewe, Lord Reading en Lord Grey hebben verklaard met de houding der afge treden liberale ministers in të stemmen. Zij hopen dat het meeningsverschil niet tot het ten val brengen der regeering zal leiden, het geen het financieel crediet van het land zou schokken. Het is van gewicht dat de regee ring in Indische, Europeesche en internatio nale aangelegenheden den nationalen steun heeft. o Ook Snowden heeft zijn houding ver klaard in een brief aan MacDonald. Daarin zegt hij, dat hij niet langer lid zou kunnen blijven, zonder zijn persoonlijke waardigheid te verliezen, van 'n regeering, die 'n politiek voert, welke hij noodlottig acht voor het welzijn van het land en schadelijk voor de eenheid des rijks, en die gevaren voor de in ternationale betrekkingen met zich brengt. Sedert Augustus en November van verleden jaar zijn de omstandigheden gewijzigd. Het voornaamste doel van de vorming dei natio nale regeering is bereikt en de toen beslaande buitengewone toestand heeft opgehouden te bestaan. Snowden verwijt MacDonald en zijn col- lega's, dat zij zich leenen tot het voeren van een protectionistische en conservatieve poli tiek. Toen de conservatieven, zegt hij, tot de nationale regeering toetraden, werd de tarief kwestie niet te berde gebracht. Zij werd nooit geopperd, behalve dqor den leider der Arbeiderspartij. Geen van de gunstige resul taten, die door de voorstanders van het protectionisme werden voorspeld, heeft zich voorgedaan. Onze buitenlandsche handel is aanzienlijk afgenomen, de werkeloosheid neemt toe, en de protectionistische politiek heeft buitenlandsche represailles en beper kingen uitgelokt. Snowden laakt bitter hetgeen hij de impe rialistische tariefpolitiek der conservatieven noemt en komt op tegen de conferentie van Ottawa, welke haar doeleinden niet heeft be reikt. Wij hadden, aldus Snowden, de ver zekering onder delegatie dat in niets zou worden toegestemd, dat onze vrijheid van on derhandelen met het buitenland over verla ging van tarieven zou kunnen belemmeren, doch de delegatie keerde terug met overeen komsten, welke de bestaande tarieven hand haven en nieuwe rechten invoeren. o De Engelsehe koning heeft de ontslag aanvrage van de minister Lord Snowden, Sir Samuel en Sir Archibald Sinchair aanvaard en er in toegestemd, dat Sir John Gilmour, die sinds 1931 minister voor landbouw was. de portefeuille van binnenlandsche zake.i verkrijgt, dat majoor Elliot minister van landbouw wordt en dat Sir Godfrey Collino benoemd wordt tot minister van Schotland. Een opvolger van Snowden is nog niet benoemi Het conflict in de Engelsehe regeering zal wel gauw opgelost zijn. De liberalen toch zullen niet tot de oppositie overgaan doch de regeering steunen in alle kwesties, waarin zij het met haar eens zijn. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De kwestie der gelijkgerechtigd heid. In verband met het vertrek uit Genève van den Duitsehen minister van buitenl. zaken, von Neurath, kan worden geconstateerd dat geen zakelijke onderhandelingen betreffende de kwestie der gelijkgerechtigdheid met von Neurath te Genève hebben plaats gehad. De besprekingen van von Neurath met Hender- son en Simon hebben een zuiver informato- risch karakter gedragen. Voor de eerste maal sinds het bestaan van den Volkenbond heeft bij een gelijktijdige aanwezigheid van Fran- sche en Duitsche politici te Genéve geen bespreking plaats gehad. Het is niet uitgesloten dat von Neurath naar Genève zal terugkeeren. wanneer de kwestie der minderheden aan de orde komt. Mededeeling van Henderson. De president der Ontwapeningsconferentie Henderson heeft voor zijn terugkeer naar Londen de volgende mededeeling ter publi catie verstrekt: De president der Ontwapeningsconferentie heeft voor zijn vertrek de tot nu toe gevoerde besprekingen voortgezet- Gister in den loop van den middag heeft hij een onderhoud ge had met Freiherr von Neurath, zoomede met baron Aloisi, Benesj, Zaleski, Hymans en Madariaga. Henderson hoopt dat voor zijn terugkeer te Genève voor de volgende zitting van het bureau op 10 Oct. a.s. aanmerkelijke vorderingen zullen zijn bereikt ten einde het bureau rapport te kunnen uitbrengen en de verdere procedure in de kwestie der veiligheid en gelijkgerechtigdheid te kunnen vaststellen - HET ANTWOORD VAN VON PAPEN AAN HERRIOT. De Parijsche avondbladen bevatten uit voerige artikelen inzake het antwoord van von Papen aan Herriot. In het algemeen wordt het antwoord beschouwd als een be droevende poging om zich te rechtvaardigen De „Intransigeant" zegt, dat Duitschland zelf er voor verantwoordelijk is, dat men alle Duitsche wapens als aanvalswapens be schouwt. Duitschland heeft de oorlogen van 1870 en 1914 geforceerd en vredesverdragen vernietigd. De „Temps" constateert, dat von Papen de publieke opinie in de wereld niet op een dwaalspoor kan brengen. Wanneer het hoofd der regeering van een land, dat voortdurend zijn verplichtingen niet nagekomen is, zegt, dat men de Rijksregeering dankbaar moet zijn voor het offer van 3 milliard voor de in ternationale samenwerking, dan moet men vreezen dat elk vergelijk met Duitschland in het kader van internationale samenwerking met den dag moeilijker te verwerkelijken zal zijn. DE VERORDENING INZAKE DE DUITSCHE BELASTINGBONS. Uitvoeringsbepalingen. De uitvoeringsbepalingen voor de verorde ning inzake de belastingbons, welke thans ge publiceerd zijn houden in dat belastingbons worden ontvangen: 1 voor de betaling van omzetbelasting; 2. voor bedrijfsbelasting; 3. voor grondbelasting; 4. voor verkeersbelas ting. Het is evenwel noodzakelijk dat het belastingen betreft welke in het tijdvak van 1 October 1932 tot 30 Sept. 1933 betaald moeten worden en betaald worden. De belastingbons worden voor verkeers belasting tot het volle bedrag bij de overige belastingen ter hoogte van 400 van de be taalde bedragen worden uitgegeven. Aanspraak op de toekenning van belasting bons voor het te werksteden van arbeiders hebben de ondernemers van alle bedrijven voor zoover het het binnenland betreft. Alle bedrijven van den zelfden ondernemer wor den bij de berekening als een geheel be schouwd. Ondernemingen welke sinds 1 Sep tember j.1. zijn opgericht ontvangen geen be lastingbons evenmin als de ondernemingen welke na een sluiting van meer dan vier weken heropend zijn of worden. De landen zullen uitzonderingen kunnen toestaan voor zoover het ondernemingen betreft welke na 30 September 1931 zijn stilgelegd. De uitgifte van belastingbons voor het in dienst nemen van arbeiders wordt berekenü volgens het gemiddelde over kwartalen ten opzichte van het daaraan voorafgaande kwartaal Als basis worden genomen de maanden Juni, Juli en Augustus 1932. Bij seizoenarbeid wordt vergeleken met het over eenkomstige kwartaal van het vooraf gaande jaar, waarbij 90 pCt. als basis voor de vergelijking geldt. Echtgenooten, bloed verwanten en personen met een jaarlijksch inkomen van meer dan 8400 M., zoomede leerlingen en volontairs, worden niet mede- gerekend, evenmin als werknemers die niet minstens 40 uren per week werken. Slechts wanneer de gemiddelde werktijd in een bedrijf lager is, is ook die tijd voldoende. Wordt het personeel verduobeld dan ver mindert het bedrag van de belastingen bij ondernemingen met meer dan vijftig werk nemers voor iedere werknemer boven het dub bele aantal van het oorspronkelijke personeel m-t 50 M. Overigens wordt per nieuw in dienst geno men arbeider 100 M. in belastingbons uit gekeerd. Belastingbons worden uitgegeven tot be dragen van 20.000 M., 10.000 M., 1000 M., 200 M., 100 M„ 50 M., 20 M. en 10 M. (die van 20 en 10 M. evenwel eerst na 1 Oct.) Zij zijn aan toonder. In de jaren 1934 tot 1938 worden zij voor alle belastingen, met uitzon dering van de inkomstenbelasting. Belasting bons zijn beleenbaar en vrijgesteld van beursbelasting. Het agio voor belastingbons bedraagt 4 pCt. VERORDENING BETREFFENDE DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. In den „Deutschen Reichsanzeiger" werd gister een op 27 September gedateerde ver- landsche zaken nopens de Rijksdagverkiezin- landsche zak ennopens de Rijksdagverkiezin gen gepubliceerd. De kiezers- en candidaten- lijsten moeten van 16 tot 23 October ter inzage worden gelegd. De nummering der candidatenlijsten is als volgt: 1 NSDAP; 2 SPD; 3 KPD; 4 Cen trumpartij; 5 Duitsch-Nationale Volkspartij; 6. Beiersche Volkspartij; 7 Duitsche Volks partij; 8 Duitsche Staatspartij; 9 Chr. Soc. Volksdienst (protest.); 10 Rijkspartij van den Duitsehen Middenstand (Economische Partij); 11 Duitsche Boerenpartij; 12 Land- bond; 13 Duitsche Landvolkpartij; 14 Volks rechtpartij. ONGEVAL MET EEN KABELBAAN BIJ ERFURTH. Bij de kabelbaan van de Hartsteenfabrie- ken Hambach-Diethardt bij Erfurth is door tot nog toe onbekênde oorzaak dicht bij de. laadplaats een kabel geknapt waardoor 108 beladen transportkooien elk ongeveer ^cen tenaars zwaar met geweldig geraas van een hoogte van 50 M. naar beneden zijn gestort Het terrein biedt een beeld van groote ver woesting. Een opzichter die er werkzaam was kon zich nog slechts op het laatste oogenbük redden. Twee toeristen ontsnapten den dood doordat een der kooien juist naast hen te recht kwam. Een brug waarover de straat weg loopt werd eveneens vernield. Gistermiddag te ongeveer half twee is in de electrische centrale van Brussel een kort sluiting ontstaan. Er ontstond een brand, welke onmiddellijk oversloeg op de twaalf turbines die zich daar bevinden. Het dak van de centrale is ingestort. Een arbeider werd levensgevaarlijk gekwetst. De gevolgen welke deze brand met zich sleept zijn nog niet te overzien daar slechts een enkel bijstation van 36.000 PK behouden is gebleven. Als er geen wijziging in den toestand komt, zal morgen geen telefoonverkeer met de hoofdstad meer mogelijk zijn. De geheele stad is zonder elec- trischen stroom, zoodat het openbare leven zoo goed als geheel stil ligt. De schade wordt geraamd op 100 millioen franken. Nader wordt gemeld: de bladen konden gisteravond niet verschijnen. Een ontzaglijke menschenmenigte bevindt zich langs het to naal van Willebroek bij de Praetbrug, waar de electrische centrale is gelegen. Brussel en omgeving in het donker. De electrische centrale, welke door het vuur totaal werd vernield, was een gebouw van ongeveer 100 M. lengte, 25 M. breedte en 20 M. hoogte. De centrale ontving stroom van de „Interbrabant" op een sterkte van 36.000 volt en moest deze herleiden tot 5000 volt. Daarop werd de stroom door middel van feeders verdeeld over de verschillende bijstations van de stad op een sterkte van 220 en 110 volt. Daar nu deze feeders, van de centrale uitgaande, door den brand wer den vernield, zit geheel Brussel zonder licht. Men behelpt zich met kaarsen en petroleum lampen. Bioscooptheaters en schouwburgen zijn gesloten; avondbladen zijn niet ver schenen, met uitzondering van „Le Soir". Ook 2/3 van de gemeenten in de provincie Brabant zijn zonder stroom. De schade door het vuur veroorzaakt wordt thans geschat op 150 millioen franken. HET WRAK VAN DE M 2. Na 9 maanden aan het werk te zijn ge weest en de zaak te hebben voorbereid, is men er gisteravond in geslaagd de in Janu ari j.1. ter hoogte van Portland met 60 man aan boord gezonken Britsche duikboot M 2 van den bodem der zee te lichten tot op 6 M. onder den zeespiegel. Alle vroegere pogingen waren mislukt en de Britsche admiraliteit had aangekondigd, dat het gisteren de laat ste poging zou zijn. Den geheelen .nacht is men blijven doorpompen om de drijfkracht van het wrak zoo groot mogelijk te maken Men hoopt de M 2 nog in den loop van van daag naar Pfymouth te kunnen sleepen. AARDSCHOKKEN TE EDINBURGH. In den afgeloopen nacht zijn te Edinburgh eenige korte aardschokken waargenomen. De schokken duurden ongeveer een minuut. Vele huizen trilden op hun grondvesten en deuren vielen open. VERBOD VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BULGARIJE? De Bulgaarsche minister van justitie heeft de ambtenaren van het O. M. in de provincies opdracht gegeven materiaal te verzamelen betreffende de communistische beweging. In regeeringskringen schijnt het voornemen te bestaan maatregelen te treffen om de ar beiderspartij te verbieden. Hiertoe wordt de instructie van den minister van justitie als inleiding beschouwd. Het, clubhuis van de arbeiderspartij te Sofia werd gister nacht door onbekenden overvallen, de inventaris werd vernield en het geheele archief medegenomen. Deze overval wordt op verschillende wijzen uitgelegd. Eener- zijds meent men dat de communisten den overval zelf hebben gepleegd om het bezwa rende materiaal te redden, anderzijds wordt het mogelijk geacht dat politieke tegenstan ders zich met geweld van het archief hebben meester gemaakt ten einde het uit te buiten bij de tegen de communisten te nemen maat regelen. DE AARDBEVINGSRAMP IN GRIEKENLAND. De omvang van de ramp. Bij de aardbeving in Chalcidice zijn in totaal 2600 huizen geheel verwoest en 850 andere gebouwen zoo ernstig beschadigd dat zij voor verdere bewoning ongeschikt zijn geworden. Het aantal dooden bedraagt, vol gens de laatste opgaven 141, er zijn 403 per sonen gewond, van wie 52 ernstig. De mate- riëele schade wordt op eenige millioenen drachmen geraamd. Alleen voor den bouw van nieuwe noodwoningen is een bedrag van 27 millioen drachmen noodig. Op den berg Athos werd slechts geringe schade aange richt HET RAADSEL VAN HIKMET BEY OPGELOST. Reeds in Juni overleden en be graven. Dezer dagen maakte het Hbld. melding van de geheimzinnige verdwijning, vier maanden geleden, van een rijken Turk, Hik- met Bey. Het raadsel is nu opgelost. Reeds in Mei had men het paspoort van den Turkschen officier te Lyon teruggevonden, waaruit men opmaakte, dat hij die stad had bezocht. Dit is inderdaad gebleken het geval te zijn geweest. Hikmet is op 10 Juni naar een gesticht voor maatschappelijk ongeschikten te Lyon over gebracht, en daar 15 Juni overleden, waarna hij bij de inrichting is begraven. Hoe hij daar zoo verzeild was geraakt? Hikmet leed nu en dan aan verlies van zijn geheugen. De politie had hem einde Mei in de buurt van Lyon zwervende gevonden en hem naar het bureau overgebracht. De com missaris, die in hem ondanks zijn gescheurde kleeren een beschaafd persoon zag, gaf hem wat geld en zette hem op de tram naar een nachtasyl te Lyon. Op 9 Juni vond men hem opnieuw in vol komen ontredderden toestand op een bank in een park, half ontkleed, uitgehongerd en wartaal sprekende. De reeds vermelde com missaris werd weer gewaarschuwd, maar daar Hikmet zijn paspoort had verloren en er geen verstandig woord met hem viel te pra ten, werd hij opgenomen in het genoemde ge sticht, waar hij kort daarna overleed. AARDBEVING IN DE EGEEISCHE ZEE. Na de aardbeving in den avond van 26 September werden behalve verscheidene zwakke gisternamiddag om 16.56 uur G. M. T. een matige en hedenmorgen om 4.01 uur een sterke aardbeving aan het K. N. M. I te de Bildt geregistreerd, met denzelfden af stand ca. 2000 K.M. en dezelfde richting als deze. Oorsprong nabij het schiereiland Ghalcidice in het Noorden der Egeëische zee. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Mantsjoeria door Chineesche vrijwilligers bezet. De opstandige Chineesche spoorwegtroe pen der lijn Hailar-Mantsjoerije hebben, vol gens te Charbio ontvangen berichten, de stad Mantsjoeria bezet. De Japansche consul te Mantsjoeria heeft militairen steun gevraagd. Aanslag op een pantsertrein. Van Japansche militaire zijde wordt mede gedeeld, dat op 27 September j.1. een aanslag is gepleegd op een pantsertrein, waardoor de trein op 31 K.M. van Kirin is ontspoord, Drie wagons en de locomotief wenden zwaar beschadigd. Acht soldaten werden gedood, terwijl 17 anderen gewond werden. De opstand der Chineesche spoor* wegtroepen bevestigd. De opstand der onder bevel van generaal Soe Ping Won staande Chineesche spoor wegtroepen wordt van verschillende kanten bevestigd. De Chineezen hebben niet alleen het grensstation Mantsjoeria bezet doch ook Poehatoe Chailar en Dailinor. De toestand wordt verscherpt door de nabijheid van de Russische grens. Te Mantsjoeria werd het Mantsjoerijsche garnizoen ontwapend, de Mantsjoerijsche vlag neergehaald en de ka zerne verwoest. De opstandelingen sneden alle verbindingen af en omsingelden het Ja pansche consulaat. Uit Tsjetsikar zijn Japan sche troepen in aantocht. Terwijl volgens Chi neesche berichten 200 Japansche en Kore- aansche bewoners werden gedood, verzekeren de Japansche autoriteiten, dat de Japansche onderdanen zich over de Russische grens in veiligheid hebben gesteld Te Chailar zouden 9 Japanners zijn gedood, terwijl een Ja- pansch bombardementsvliegtuig wordt ver mist. Japansche cavalerie te Dairen aangekomen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche cavalerie-brigade uit Hokkaido te Dairen is aangekomen. Vandaar zal zij over Moekden naar Charbin worden getranspor teerd. Aanval van roode troepen in Hoenan. Het officiëele Sovjet-telegraafagentschap deelt mede, dat het Chineesche roode leger een grooten aanval heeft ondernomen op de Chineesche regeeringstroepen in de provincie Hoenan. De roode troepen trachten Hankat te omsingelen. De Chineesche regeering heeft troepen gemobiliseerd om den communisti- schen aanval het hoofd te bieden. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK E'N BELÓIE. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, wordt binnenkort een regeling gepu bliceerd, waarbij de uitvoer van gezouten haring en van versche zeevisch naar Frank rijk en van alle soorten versche visch naar België alleen wordt toegestaan, wanneer de zending gedekt is door een certificaat. Deze certificaten zullen uitsluitend worden afge geven voor den uitvoer van visch, welke door Nederlandsche schepen is aangevoerd of in Nederlandsche wateren is gevangen. ARBEIDSVOORWAARDEN BIJ DEN BELASTINGDIENST. In de laatst gehouden vergadering van ds Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg voor de dienstvakken der Directe Be lastingen enz. en der Registratie enz. werd besloten aan den minister van financiën te adviseeren, dat de commissie zich kon ver eenigen met de ontworpen regeling betref- fenae de werktijden voor de ambtenaren, werkzaam aan de suikerfabrieken. Eveneens werd in hoofdzaak ingestemd met een door den minister ontworpen regeling in zake het in dienst nemen van meetarbeiders, voor zoo* ver betreft de thans bestaande gToepen III en IV. De bij deze regeling tevens opgeno- men bepalingen omtrent de belooning van bedoelde personen konden echter geen meer* derheid vinden. De verschillende organisa tievertegenwoordigers waren van meening, dat de nieuwe regeling een te sterke verla ging van het inkomen van de meetarbeiders inhield. Op voorstel van enkele leden zal den mi nister worden geadviseerd: a. de op 1! Januari 1928 in dienst zijnde tijdelijke hulp- commmiezen, die op dat tijdstip den vollen ouderdom van 35 jaar nog niet hadden overschreden, alsnog aan te stellen tot hulp commies, inaien zij aan de overige, in het Ambtenarenbesluit Belastingdienst gestelde voorwaarden voldoen; b. maatregelen te nemen waardoor een snellere bevordering tot verificateur plaats heeft, hetwelk zou kunnen worden bereikt door invoering van periodieke bevordering tot dit ambt, na afgelegd exa men en na een bepaalden diensttijd. INVOER VAN BOTER IN FRANKRIJK. Verhooging der rechten* De directie van den landbouw deelt mede, dat volgens telefonisch bericht van den rijks- landbouwconsulent te Parijs het invoerrecht op boter met ingang van gister voor den tijd van een jaar is verhoogd van frs. 200 tol frs. 700 per 100 K G. netto. EEN ONBEVOEGD SCHOOLHOOFD. In de gister gehouden zitting van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd o.m. voorgelezen het koninklijk besluit, waarbij ongegrond is verklaard het beroep van J. Plooy te Hilversum, gewezen hoofd eener bijzondere lagere school te Rijns- burg tegen de beschikking van Oed. Staten van Zuid-Holland, waarbij is verklaard, dat hij de bevoegdheid tot het geven van onder wijs heeft verloren.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1