Agenda v JUi&ticaües REPARATIE-INRICHTING £aatsie Aecicfiten JCeck ói Sxfioot £ucfUoaact Jlcaoutciaal Tlieuws JihecpsUidiagm tBucqeciiike Siaiid 3joonaet 'IDeecBccicht VOOR ELK SYSTEEM i Van Putten Oortmeijer - Payglop. dienstplicht. SCHRIJFMACHINE TEL- en REKENMACHINE KASREGISTER ONDER GARANTIE. INRUILEN, REPAREEREN, VERHUREN. Tel. 658. Bioscopen. 7.30 uur, Victoria-Theater, tot en met Dondendag eiken avond half 8, hoofdnum mer Geen geld... toch liefde (kom.), hoofd rollen Max Hansen en Jenny Jugo. Toegang voor personen boven IS jaar Stedelijk Museum Breed straat. Eiken dag tot en met Vrijdag ge opend van 912 en 1.303.30; Zaterdagr van 91Zondags gesloten. Donderdag 29 September. 8 uur; Witte Kruisgebouw, vergadering afd. Allernaar Witte Kruis. 8 uur, doopsgezinde kerk, verg. „Hans dt Ries", vioor alle leden der doopsgez. gï- meente. 8 15 uur, Groote Kerk, concert, viool Dick J. Vos, orgel K. Piket Weeserik. Vrijstell''i»é wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid. De aainvraag, mondeling ter gemeen te secret &rie, tot het opmaken van een staat van inlichtingen in zake vrijstel- ling wegens kostwinnerschap of weg®n« persoonlijke onmisbaarheid geschlect in het algemeen omstreeks twee maan den vóór het tijdstip, waarop de ïnfie- schrevene zal worden ïngel lid. Indien de inlijving zal plaats hebben binnen twee maanden na ontvangst van 'de kennisgeving, vermeldende het tijd stip der inlijving, dan moet de aanvraag geschieden binen veertien dagen na ont vangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat# de reden van vrijstelling later, dan geschiedt de aanvraag binnen veertien dagen nadat de reden van vrij stelling is ontstaan. Alkmaar, 29 September 1932. De Burgemeester van Alkmaar WENDELAAR. it DRANKWET, (Staatsblad 1931. nr, 476). Ingekormon is een verzoek van B EKKEL, alhier, om een verlof B. ver lof voor den verkoop uitsluitend vau alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel BOTERSTRAAT nr. 8. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwa ren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 29 September 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. VERKEERSONGEVALLEN. Door een motorfiets overreden en i. gedood. Op de Groote Markt te Groningen is de 46-jarige J. W., verpleegde van het verzor gingshuis, toen hij den rijweg overstak, door een driewielige transportmotorfiets ge grepen en ernstig gewond. Hij werd met een schedelbreuk naar het academisch zieken huis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De chauffeur, de 33-jarige Z., is in arrest gesteld. BRAND. In een houtopslagplaats. Hedenmorgen vroeg is in de opslagplaat sen, toebehoorend aan de aannemersfirma Steenhagen, Gerard Schaepstraat 6 te Am sterdam brand uitgebroken. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan in een loods met een oppervlakte van 700 M2. waarin alle soorten materiaal was opgeslagen, dat dient voor de herstelling van gebouwen, in hoofd zaak hout. Voor de brandweer was deze brand een moeilijke taak, want al heel spoedig waren de steunpunten, waarop het ijzeren dak rust, bezweken en zakten ineen. Uit een garage in de Fagelstraat, die gevaar liep, werden nog in allerijl een vijftal auto's weggereden. Door deze garage en nog door verschillende andere perceelen werden een zevental slangen gelegd om het vuur te bestrijden. Te ongeveer zes uur was het gevaar voor de omgeving al geweken, maar was de taak van de brandweer nog lang niet afgeloopen Overal in de groote loods en een aantal aan gebouwde kleinere opslagplaatsen, die er te genaan gebouwd waren, zat nog heel wat vuur. Toen de dag aanbrak, kon men eerst zien welke verwoestingen door het vuur waren aangericht, 't Geheele complex was zoo goed sis geheel platgebrand. j. UIT EEN RAAM GEVALLEN. Hedenmorgen is de heer W. van een hoogte van 13 meter uit het raam gevallen van zijn kantoorgebouw in de Groote Houtstraat te Haarlem. Ernstig gewond is hij naar het St. Elisabethsziekenhuis overgebracht, waar hij eenigen tijd later is overleden (Ongecorrigeerd.) INBREKERS, DIE OP DE POLITIE SCHOTEN. Eenigen tijd geleden heeft in de Duiven voordestraat te Haarlem een schietpartij plaats gehad, waarbij twee Duitschers wa ren betrokken, die in een perceel in deze straat hadden ingebroken en toen zij werden betrapt eenige schoten op de politie hebben gelost. De Haarlemsche rechtbank heeft he den één hunner, zekeren D., veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was een jaar en drie maanden. VRIJGESPROKEN VAN OVERTREDING LOTERIJWET. De Haagsche rechtoaok heelt heden vrij gesproken den gewezen directeur der N.V. Centraal Administratiekantoor voor hypothe ken, gevestigd aan de Regentesseiaan aldaar, gedagvaard wegens overtreding der loterij- wet door het geven van gelegenheid om tegen betaling van 3 60 mede te dingen naar prijzen en premies in geld, uitgeloofd ten be hoeve van d« deelnemers, die als winnetc werden aangewezen door het lot in een be paalde trekking der Ned. Staatsloterij, zijnde deze stukken derhalve aandeel en in een loterij, tot bet aanleggen en nou.:en waarvan de bij de loterijwei 1901 vereischte toestemming niet was verleend. De Haagsche kantonrechter nad verdachte veroordeeld tot twee boeten van 2000 elk en voor de rechtbank was in hooger beroep bevestiging van dit vonnis gevraagd. AFSCHUWELIJK FAMILIEDRAMA BIJ SOERABAJA. Vrouw vergiftigt haar drie ki. en zich zelf. Aneta seint uit Soerabaja: Toen de heer v. V., employé van een der tabaksondernemingen der Mij. Oud-Djambi, gistermiddag huiswaarts keerde, trof hij daar een afschuwelijk drama aan. Zijn vrouw lag bewusteloos in een der vertrekken en bij haar lagen eveneens bewusteloos haar drie kinderen, twee meisjes van 9 en 7 jaar en een jongentje van 5 jaar. De. ijlings ontboden dokter constateerde, dat de vrouw had getracht, zich en de drie kinderen te vergiftigen. Vermoedelijk heeft ze gestampte kinine gebruikt. Het jongentje i» intusschen overleden en hoewel de drie anderen nog steeds bewuste loos zijn, bestaat er gegronde hoop, dat ze gered kunnen worden. Het feit, dat de vrouw van den heer v. V. geestelijke afwijkingen vertoont, en vroeger al eens in een inrichting is verpleegd, zal hieraan wel niet geheel vreemd zijn. De on middellijke aanleiding moet echter gezocht worden in een familietwist. Het echtpaar stond op het punt om van elkaar te schei den. Het was gister 40 jaar geleden dat Erof. dr. J. C. Kluyver, oud-hoogleeraar te eiden, zijn ambt aan de rijksuniversiteit al daar aanvaardde met een rede getiteld: „Be schouwingen over de nieuwe algebra". Prof. ir. J. Muysken, benoemd tot hoog leeraar in de werktuigbouwkunde aan de techn. hoogeschool te Delft, heeft gister zijn ambt aanvaard met het houden van een rede over machinebouw. Dinsdagmiddag werd prof. dr. L. Bouman, ter gelegenheid van het feit, dat hij vóór 25 jaar het hoogleeraarsambt te Utrecht aanvaardde, gehuldigd. NOODLANDING. Het militaire vliegtuig uti Soesterberg onder commando van luitenant Bruin heeft hedenmiddag wegens gebrek aan oliedruk een noodlading moeten maken op Wierdensch gebied vlak bij Nijverdal. De landing had een goed verloop. De inzittenden, luitenant Bruin en een mecanicien, bleven ongedeerd DE POSTVLUCHTEN OP JNDIE. De Ijsvogel (uitreis) te Calcutta geland. De Pelikaan (thuisreis) te Bagdad geland. Hedenmorgen om 8.10 uur is het K. L. M.- vliegtuig de Oehoe van Schiphol naar Indië vertrokken. Het vliegtuig heeft een passagier voor Karachi aan boora benevens 243.352 Kg. post en 52.750 Kg. Commandant is P v. Dijk. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag om 1 uur is een militair vlietuig van het type C I, genummerd 498, bij 'n noodlanding in de dennenbosschen na bij het vliegterrein de Molenheide terecht ge komen en geheel vernield. Het vliegtuig werd bestuurd door luitenant Jansen, en luitenant v. d. Kamp deed als waarnemer dienst. Bei den zijn afkomstig uit Soesterberg. De be stuurder kreeg een vleeschwonde aan het been en luitenant v. d. Kamp werd aan het gelaat gewond. Dr. Hoeks verleende de eerste hulp. CALLANTSOOG. Waarschijnlijk tengevolge van hooibroei is de boerderij van den heer G ten Boekei geheel afgebrand. Huis en inboedel waren slechts matig verzekerd. SINT MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen hebben zich voor den landbouwwintercursus alhier, uitgaande van de afd. „Zijpe en Omstreken" van de Holl. Mij van Landbouw, 16 leerlingen aangemeld, zoodat deze circus kan doorgaan. Het onderwijs zal worden gegeven door den heer J. Leeuwen, hoofd der o. 1. school alhier. SCHAGERBRUG. Dinsdagmiddag heeft nabij de Stolper- viotbrug a'hier een botsing plaats gehad tus schen een luxe auto en een motorfiets. De be stuurder van de motorfiets weid tengevolge van de aanrijding over den'grond geslingerd. Wonder boven wonder kwam nij met den schrik vrij. Zijn motor was echter zwaar be schadigd en moest voorioopig op de plaats van het ongeval worden achtergelat^. Ook de auto werd eenigszins beschadigd. Door buitengewoon sterk remmen bleef deze aan rijding beperkt tot materiele schade. Wie hier de schuldige was, is niet me. zekerheid te zeggen. BERGEN. Door het bestuur der St. AdeR ertus- school werd Woensdagmiddag aanbesteed de aanbouw van genoemde schooi met drie lokalen. Ingeschreven werd als volgt: Ln Houtenbos 14948, A. Kroon f 15890. C. van der Steen f 15700, C. Noort 15488, T. van Diepen f 16614, A. Prins 16100. IJedema 15700. O. Roosloot 17800, C. Dubbeld 17300. A Klomp f 17500. De gunning is aangehouden. WERVERSHOOF. Tengevolge van het vlam vatten van vei ontstond brand in de keuken van den heer J. Paay. Hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, wist men het vuur ge lukkig tijdig meester te worden. AVENHORN. Op den hoek Grosthuizen—De Hulp zijn door het slechte uitzicht een uit Hoorn komende autobus en een vrachtauto uit Edam met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor; de vrachtauto werd ernstig beschadigd. HOORN. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is met den aanvang van de 461e staatslotexi; benoemd tot coliecteur, de heer J. Vermande, alhier. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westfriesland is in samenwer king met de Kamers te Haarlem, Alkmaar en Hilversum adhaesie verleend aan het voor- stel-Hooy cs., ingediend tijdens de laatst ge houden zomerzitting van Prov Staten van Noordhoiland, waarin om verlaging en meerdere uniformiteit der P. E. N.-tarieven wordt verzocht. Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix v. St. Aldegonde (uitr.) 27 Sept. te en v. Algiers. Poelau Laut 27 Sept. v. Amst. n. Hamburg Johan van Oldenbarnevelt (thuisr.) 28 Sep! v. Colombo. Rotterdamsche Lloyd. Dempo, 28 Sept. v. Batavia n. Rott. Jacatra 27 Sept. v. Batavia n. Barcelona. Baloeran 28 Sept. v. Rott. n. Batavia. Indrapoera (thuisr.) 28 Sept. te Marseille. Kota Baroe 28 Sept. v. Batavia, 1. v. Londen te Rotterdam. Kota Nopan (uitr.) 28 Sept. v. Suez. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Achilles 28 Sept. v. Venetië te Triëst. Euterpe 28 Sept. v. Bilbao te Santander. Oberon 27 Sept. v. Grangemouth n. Para maribo. Orestes 28 Sept. v. Constanza te Istanboul Achilles 27 Sept. v. Venetië n. Triëst. Ariadne 27 Sept. v. Carthagena n. Valencia Brion, 28 Sept. v. Bordeaux te Amsterdam. Deucalion (thuisr.) 25 Sept. v. Puerto, Bar- rios n. Kingston. Hebe 27 Sept. v. Amsterdam te Hamburg Mars 27 Sept. v. Salonica te Cavalla. Medea 26 Sept. v. West Indië te New York. Nereus 28 Sept. v. Brunsbuttel n. Amst Orion 27 Sept. v. Messina n. Lipari. Thea 27 Sept. v. Danzig n. Stettin. Telamon 27 Sept. v. Lagos n. Barcelona Venus 27 Sept. v. Alicante n. Carthagena. Aurora 28 Sept v. Amst. n. Rott. Perseus 28 Sept. v. Amst. n. Kopenhagen. Stella 28 Sept. v. Amst. n. Hamburg. Tiberus 28 Sept. v. Amst. n. Guatemala. GETROUWD: Hendrik van Zuiden en Anna Grootjes. Pieter Heijmans en Margaretha Bek. Johannes van Leijenhorst en Minna Furth Dirk Booij en Jacoba van Leeuwenstijn. Johannes van Aggelen en Josina van Kooten. Adriaan de Groot en Maria Gil- les GEBOREN: Jacobus Dirk z. v. Albert Govers en Guurt- je Bakker. Cornelis Franciscus z. v. Lam- bertus Kouwenberg en Geertruida Kalkho- ven. Frederik Peter Theodorus z. v. Fre- derik Smit en Antje Thesing. Cornelis Jo hannes z. v. Johannes Bleeker en Cornelia Stam. OVERLEDEN: Johanna Benjamin gehuwd met Roelof Thie 51 jaar. „MENSCHEN IN T HOTEL". Maandag 3 October aa zal het Ned. Tooneel Gezelschap onder leiding van Petro Beuk man in de schouwburg ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar een opvoering geven van „Men schen in 't Hotel" van Vicki Baum. De hoofdrol van de Russische danseres Grusinskaja zal vervuld worden door mevr. Gertrud FaHcner van het Stadttheater te Dus- se Morp, die als gast bij het gezelschap zal optreden, en deze rol in de Nederlandsche taal zal spelen. Verdere medewerkenden: Ferry Erfmaon. Mathitde Kiehl, Louis v. Dommelen. Henriette v. d. Kop, Tine v. d Werf. Hans Brüning Petro Beukmaa. öeari Oostrg, Louis van Westei hoven, Ju Ut» Brongers, Wïlly Jong, enzenz. Het gezelschap brengt alk benoodigde décor voor de 12 changementen mede. „Menschen in 't Hotel'' werd te Amsterdam meer dan 100 maal opgevoerd ZILVEREN JUBILE. A.s. Zaterdag zal de heer H. Krielen, hoofdconducteur bij de Nederlandsche Spoor- wegen, wonende Stationsstraat 59 alhier, den dag herdenken waarop hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de Spoorwegen. DE 8-OCTOBER-VEREENIGING. De 8 October-vereeniging vergaderde gis teravond op de bovenzaal van het café Cen tral. Het aantal belangstellende leden was wel niet verbijsterend groot, doch viel ons nog zeer mee. De voorzitter, mr. J. C. de Lange, opende de vergadering en herinnerde er aan, dat hij voor het eerst in deze functie een ledenverga dering zou leiden, daarmee de plaats inne mende van zijn voorganger, die een voortref felijk bestuurslid en voorzitter was geweest Na een kort welkomstwoord gaf spr. het woord aan den secretaris, den heer Termaat, die de notulen der vorige vergadering voor las. Het was naar aanleiding van een zin snede in deze notulen, dat de heer Lind her innerde aan wat hij in de vorige vergadering als een idee naar voren had gebrachteen avond, liefst dien van 16 September, te be leggen voor het houden van een causerie over de ideëele beteekenis van den 8 Octoberdag. De voorzitter beantwoordde den heer Lind met de opmerking, dat deze idee in de be stuursvergadering was besproken, doch dat men unaniem van oordeel was geweest, zoo'n avond niet te beleggen, mede uit vrees, dat de eigenlijke feestdag daarmee in verdruk king zou komen. Daarna deelde de voorzitter mede, hoe de 8 Octoberdag herdacht en gevierd zal wor den, waaruit bleek, dat de herdenking haar gebruikelijk karakter zal hebben. Vervolgens herinnerde de voorzitter aan een jubileum. Dit jaar was n.1. de heer A. J. Stikkel 25 jaar bestuurslid en namens het ge heele bestuur stelde spr. voor, om den heer Stikkel als blijk van waardeering en erkente lijkheid het eerelidmaatschap aan te bieden, welk voorstel spontaan met algemeene stem men werd goedgekeurd. Den aanstaanden jubilaris, die niet ter ver gadering was, zou van dit besluit schriftelijk mededeeling worden gedaan. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter de vergadering sloot en den wenscii uitsprak, dat de S October-herdenking ook dit jaar zou slagen. DE LANGESTRAAT VERLICHT OP 8 OCTOBER. De Langestraat-vereeniging besloot in een gisteravond gehouden vergadering, de Lange- straat op 8 October en wellicht daarna volgende dagen, feestelijk te verlichten. Ook de Magdalenenstraat zal verlicht worden: VRACHTAUTO IN EEN HEG. Dinsdagavond kwam de vrachtauto van den heer Spanjaard te St. Pancras vanaf de richting Alkmaar aangereden. Door oververmoeidheid zat de chauffeur "half te slapen, en kwam links van den weg in de heg van den heer Slijker terecht. 5 tot 6 meter heg werd totaal vernield. Op eigen kracht wist de auto uit het gat te komen. Een motorrijder, welke juist van te genovergestelde richting kwam, wist tijdig het stuur naar links om te gooien, waardoor een aanrijding werd voorko men. KASTEEL ALS JEUGDHERBERG. Het middeleeuwsche slot Assumburg bij Heemskerk. Naar de persdienst van de Ned. Jeugdher berg Centrale verneemt, is dezer dagen een overeenkomst tot stand gekomen tusschen het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen en het bestuur van de Ned Jeugdherberg Centrale te Amsterdam, waar bij is bepaald, dat de groote Zuid-Oostelijk* vleugel van het Slot Assumburg, gelegen in de nabijheid van het plaatsje Heemskerk (N.H.) onder zekere voorwaarden door d* Ned. Jeugdherberg Centrale zal kunnen wor den ingericht als jeugdherberg. De inrichting geschiedt onder toezicht en leiding van dr. J Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, op wiens advies het kasteel ter beschikking is gesteld van de Jeugdher berg Centrale. Het historisch karakter van het slot zal dus zeker bewaard blijven, ter wijl het tevens opengesteld blijft voor bezich tiging door het publiek. Men hoopt in het a.s. voorjaar zoo ver ge vorderd te zijn, dat het slot als jeugdherberg in gebruik zal kunnen worden genomen. Dr. J. Kalff, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, deelt mede: Het slot Assumburg, dicht bij het dorp Heemskerk in Noordholland, komt onder de ze benaming niet eerder voor dan in de 15e eeuw. In de tweede helft der 13e eeuw wordt het aangeduid als de „woninghe" van heer Willem van Velsen. De zoon van heer Willem van Velsen verkocht het huis in 1328 aan Bartoud van Assendelft, een lid van een op komend geslacht, dat al spoedig een aanzien lijke rol in de geschiedenis van Holland zou spelen. Waarschijnlijk had het huis toen reeds een min of meer kasteelachtig karakter, daar het beschreven wordt als gelegen bin nen een dubbele omgrachting. In 1617 overleed de laatste mannelijke eigenaar van Assumburg, waardoor de bc zitting overging in het geslacht van Renesse om ten slotte door koop in 1694 eigendom té worden van het Amsterdamsche patricierge- slacht Deutz, dat tot in het midden der vo rige eeuw geregeld op het kasteel verblijf hield. Daarna kwam het kasteel echter leeg te staan, het werd geheel ontruimd en van alle fraaie betimmeringen en schoorsteenen ontdaan. De staat van verval, waarin het ge bouw nu raakte, deed vreezen. dat er od den naar waarnemingen, verricht in den morgén van 29 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772,9 mM. te Stettin. Laagste barometerstand 744 9 mM. te Var- dö. Verwachting, geldig tot den avond van 30 September: Matige tijdelijk toenemende Oostelijke tot Zuidelijke wind; later toenemende bewolking; aanvankelijk nog weinig of geen regen; wei nig verandering in temperatuur. Overzicht. In het Westen en Zuiden nam de hooge druk in beteekenis af. Thans is de kern over Polen en de randstaten gelegen. Vooral ook over Frankrijk daalt de barometer. De de pressie in het hooge Noorden trok verder naar het Oosten over IJsland is de druk stij gende. De groote daling van den barometer in het Zuiden vormt een bedreiging voor ons mooie weer, doch het is waarschijnlijk, dat deze depressieinvloed zich morgen nog niet zal doen gelden, omdat voorioopig nog droge lucht uit het Zuidooslefi over ons land wordt aangevoerd. Over Duitschland en de Britsche eilanden heerscht nog rustig weer met vrijwel onbewolkte hemel. Naar het Zui den en Noorden neemt zoowel de windsterkte als de bewolking toe. Over de Noorsche kust stormt het. De Noordelijke depressie bracht vrij veel regen. In het Zuiden had Marseille 21 mM. onweersregen. duur weinig meer van over zou zijn dan een ruïne. Om het slot zulk een toekomst te be sparen, schonken de erfgenamen het ten slotte in 1911 aan den Staat, die daarop begonnen is de meest noodzakelijke herstellingswerken uit te voeren, vveike ook thans nog in geenen dcele zijn voltooid Het oudste deel van het tegenwoordige kasteel moet in hoofdzaak dagteekenen uit het laatste van de 15e eeuw Dit omvat voor namelijk de beide zware nagenoeg vierkante torens aan de zuid-west-zijde en het tusschen- gelegeri woongebouw. De achtzijdige toren links van den ingang en de kleine vierkante toren tusschen de beide groote dagteekenen uit een latere periode. Het is niet onmogelijk dat zij in de eerste helft der 16e eeuw wer den opgetrokken door heer Gerrit van Assen delft, raadsheer in het Hof van Holland, een zeer rijk edelman, die omvangrijke verbou wingen aan Assumburg liet uitvoeren. Uit den tijd van dezen Gerrit van Assendelft is in ieder geval de kleine open galerij op de binnenplaats, de „Vierschaar", waar het ge recht van de heerlijkheid van Assendeüt werd gehouden. Toen de familie Deutz omstreeks 1700 het kasteel betrok, voldeed het laat-middeleeuw- sche complex niet meer aan de behoeften van den tijd, zoodat men overging tot een zeer ingrijpende verbouwing. De ingang, die oorspronkelijk aan de noord-oostzijde was, werd verlegd naar den geheel nieuw opge- bouwden noord-westgevel. Ter plaatse van de oude ingaugszijde verrees een nieuwe vleugel, waarin een groote zaal met twee aansluitende kleine kabinetten werd onder gebracht, alsmede een ruime keukenafdeeling in het sousterrain. Ook de achtervleugel werd op de oude grondslagen nieuw opgetrokken. Ondanks de ingrijpende veranderingen die het slot omstreeks 1700 onderging, heeft het nog een zeer indrukwekkend middekeuwsch silhouet behouden, dat vooral sterk spreekt wanneer men het van de westzijde nadert. Zelfs in zijn nuchtere omgeving maakt het niet weinig vertoon en wekt het romantische gedachten. Het zou ons niet verwonderen wanneer zulks ook de bedoeling was geweest van de bouwheeren uit het geslacht van As sendelft. De torens met hun aangebouwde traptoreps, en hun spitsen, gedeeltelijk van gemetselde omgangen voorzien, hebben blij kens hun bouwwijze als verdedigingswerken geen beteekenis van belang kunnen hebben. Het slot, dat het rijke, maar niet zeer oude geslacht van Assendelft in het laatst der 15e eeuw en het begin der 16e eeuw bouw de, was ongetwijfeld geen weerbare burcht a.s Brederode, Muiden en het kasteel van Helmond maar een deftige landwoning met een feodale allure. EEN KINDERFEEST OP 8 OCTOBER. Een voorioopig comité schrijft ons: u ?a bewoners van Stationsweg (gedeelte HelderschewegStuartstraat), Spoorstraat, üeestersingel (ged. Stuartstr.Held.wcg), Gashouderstraat, Stationsstraat, Kinheimstr. en Snaarmanslaan (ged. Herd.wegStuart- strfat), wordt de volgende oproep gericht: Meer en meer treedt de 8-Octoberdag op den voorgrond als een algemeene feestdag voor de Alkmaarsche kaasstad De 8-Octobervereeniging stelt alle pogin gen in het werk om deze, in onze geschiedenis zoo roemrijke datum, op feestelijke wiize te herdenken. In verschillende stadswijken zijn comjté's opgericht tot het organiseeren van feestelijk heden in eigen omgeving. Zoo hebben nu eenige bewoners uit het stadsgedeelte, zooals boven omschreven, het plan opgevat om de kinderen, woonachtig in dat gedeelte, op 8 Oct. a.s. een feestelijken middag te bereiden en zal worden getracht hiervoor gelden in te zamelen door middel van inteekenlijsten. waarmede het voorioopig comité de bewoners dier straten zal bezoeken. Iedere bijdrage, hoe gering ook, is welkom! Hetgeen den kinderen zal worden geboden, hangt geheel af van de opbrengst der lijsten. Aangifte van de kinderen, die wenschen deel te nemen, zal geschieden op Donderdag 29 Sept a.s. van half 6 tot 7 uur en op Za terdag LOctober van 4 tot 6 uur in de ver-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2