Agmda „My Home is my Castte JluMicaties £uchtvaact Jiheepstiidingen Jng^imden Stukken Spatt fBucqediike Stand Stad en Omgeving. 2Ueec6ecicfit gemeentelijk radiodistributiebedrijf. Overzicht. j Bioscopen. Bioscoop Harmonie tot en met Dinsdag iederen avond half 8 twee hoofdnummers: 1. De Salon-Tyroler (kom.), hoofdrol Otto Wallburg; 2. Drie dagen liefde (rom.). hoofdrollen Hans Albers en Kathe Dorsch. Leeftijd boven 18 jaar. Zondagmiddag twee voorstellingen. Victoria-theater, tot en met Donderdag ei ken avond half 8 hoofdnummer Het geheim zinnige drietal (avonturen), hoofdrol Lon Chaney; boven 18 jaar. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstellingen. Stedelijk Museum, Breed st r a a t. Eiken dag geopend van 9—12 eu 1.303.30, Zaterdag van 9—1; Zondags gesloten. Gisteren ontving de gemeente de machtiging van den Minister van v\ a- terstaat om een radiodistributie-inrich- ting aan te leggen en te explcnteeren Hieruit kan worden afgeleid, dat op het bekende adres van Mr. P. Langeveld c.s door de Kroon afwijzend is beschikt A.s. Zaterdagavond te half negen za. het bedrijf in het bijzijn van genoodig- den officieel in werking worden gesteld. De daarbij achtereenvolgens door den Wethouder en den Burgemeester te hou den toespraken zullen langs een der beide lijnen of langs beide lijnen plaat selijk worden uitgezonden, zoodat alle aangeslotenen het gesprokene zullen kunnen volgen. Inmiddels begint de centrale Zater dagmorgen op het gewone uur haar werk. Niet uitgesloten is het, dat in den eersten tijd hier en daar storingen op treden. De mogelijkheid bestaat, dat in de over te nemen particuliere netten zwakke plekken voorkomen, zoodat daar de kwaliteit niet direct zou zijn zoo als deze wordt verwacht. Het bedrijf zal ten spoedigste bij die zwakke plekken maatregelen nemen. Men wordt daarom verzocht eenig geduld te hebben. Alles zal een vlot verloop hebben wanneer men het bedrijf even den tijd laat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad nr. 130.1 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 17 Maart 1932, waar bij is vastgesteld een VERORDENING tot wijziging der bouw- en woningverorde ning voor de gemeente Alkmaar. Deze verordening is heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing nederge- legd. Zij is aldaar, in afdruk tegen bet-i- 'ing der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 30 September 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. MOTORRIJDER GESLIPT. Slachtoffer zeer ernstig gewond Heden voormiddag is de 45-jarige W. Z uit Zaltbommel met zijn motorrijwiel op de brug over het Maas en Waal kanaal bij Nijmegen geslipt en met geweld tegen den grond geslagen. De man kreeg een diepe hoofdwonde en vermoedelijk ook een schedel breuk. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het Canisius ziekenhuis overgebracht Zijn toestand was hedenmiddag zeer beden kelijk. TEKORT IN KAS. Bij den kassier van de coöp. aankoopver- eeniging „Ceres" te Venhuizen is een aan zienlijk tekort in kas geconstateerd, wat het gevolg bleek van frauduleuze handelingen. In verband hiermede as den kassier ontslag gegeven. Hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Ijsvogel" op uitreis is te Medan ge land. VON GRONAU. Eere-burger van Manilla. Wolfgang von Gronau die, zooals gemeld, met de „Groenland" Dinsdag te Manilla is aangekomen, heeft besloten een dag langer te Manilla te verblijven dan zijn oorspronkelijk voornemen was. Von Gronau is tot eere-bur ger van Manilla benoemd. Waarschijnlijk zal Von Gronau hedenmorgen zijn reis voort zetten naar Zomboanga en vandaar naar Ta rakan op Oost Borneo. Von Gronau te Batavia voor de Duitsche zenders. Von Gronau verwacht voor heden gunstige weersomstandigheden voor het verdere deel van zijn reis. De hooge temperatuur bereidt de Dornier Wal bij den start wel is waar eenige moeilijkheden, doch deze zijn voor hem wel te overwinnen. De Duitsche radiozenders zullen trachten von Gronau direct na zijn aankomst te Batavia voor de microfoon te krijgen. Dit ge sprek zou dan door alle Duitsche zenders worden verspreid. Eere-burger van Manila. Wolfgang van Gronau, die, zooals ge meld, met de „Groenland" Dinsdag te Manila is aangekomen, heeft besloten een dag langer te Manila te verblijven dan zijn oorspronkelijk voornemen was Von Gronau is tot eere-burger van Ma nila benoemd. Waarschijnlijk zal Von Gronau Vrijdagmorgen zijn reis voort zetten naar Zomboanga en vandaar naar Tarakan op Oost-Borneo. Von Gronau te Batavia voor de Duitsche zenders. Von Gronau venvacht voor heden gunstige weersomstandigheden voor het verdere deel van zijn reis. De hoogs temperatuur bereidt de Dornier Wal bij den start wel is waar eenige moeilijkne- den, doch deze zijn voor hem wel te overwinnen. De Duitsche radiozenders zullen trachten von Gronau direct na zijn aan komst te Batavia voor de microfoon te krijgen. Dit gesprek zou dan door alle Duitsche zenders worden verspreid. NIEUWE STARTPOGING VAN BERTRAM. De Duitsche vlieger Hans Bertram heeft gister een startpoging gedaan van het West Australische vliegterrein Kal- goorlie ondernomen. De poging misluk te. Zijn „Junkers"-machine „Atlantik" doodde een kalf. Het vliegtuig werd ern stig beschadigd. Bertram kwam met den schrik vrij. NIEUWE STARTPOGING VAN BERTRAM. De Duitsche vlieger Hans Bertram heeft gister een startpoging gedaan van het West Australische vliegterrein Kalgoorlie onder nomen. De poging mislukte. Zijn „Junkers"- machine „Atlantik" doodde een kalf. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. Bertram kwam met den schrik vrij. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. P. C. Hooft 29 Sept. v. Amst. te Bat. Poelau Bras (thuisr.) 29 Sept te Mareeille. Poelau Laut (uitr.) 29 Sept. v. Hamb. n. Bremen Marnix v. St. Aldegonde (uitr.) 29 Sept. te Genua. Ta-bian (uitr.) 28 Sept. te Port Said. Tarakan 29 Sept. v. Amst. n. Hamb. HollandAm erika -Lijn. Breedijk 29 Sept. v. Rott. n. Boston. Damsterdijk, Vanc./Rott., 29 Sept. te Chris tobal. Meissonnier, Liverp./Rott. 29 Sept. v. Barry. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ariadne 28 Sept. v. Valencia n. Palma de Mallorca. Aurora 29 Sept. v. Amst. te Rott. Baralt 25 Sept. v. Cura^ao n. San Juan. Irene 28 Sept. v. Vigo n. Lissabon. Mars 28 Sept. v. Cavala n. Piraeus. Orestes 28 Sept. v. Stamboel n. Vragnizza. Rhea 28 Sept. v. Danzig te Stettin. Saturnus 28 Sept. v. Algiers n. Malta. Triton 28 Sept. v. Bourgas n. Varna. Van Renselaer (uitr.) 28 Sept. v. Dover n. Madeira. Barenice 29 Sept. v. San Feli-n n. Patras. Euterp'e 28 Sept. v. Santander n. Musel. Nereus 29 Sept. v. Stettin te Amst. Orion 28 Sept. v. Lipari n. Napels. Venus 28 Sept. v. Carthagena n. Malaga. Rotterdamsche Lloyd Boloeran (uitr.) 29 Sept. v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Southampton. Indrapoera (thuisr.) 28 Sept. v. Marseille. Kota Radja (uitr.) 29 Sept. te Belowan. Palembang (thuisr.) 28 Sept. v. Padang. Kou. Holl. Lloyd. Montferland (thuisr.) 29 Sept. te Montevideo Flandria (uitr.) 28 Sept. v. Las Palmas. Holland—Afrika-Liin. Klipfontein, 29 Sept. v. Oost-Afrika 1. v. Ant werpen te Rotterdam. Rietfontein, uitreis, 29 Sept. te Durban. stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, Japan-Rott., 28 Sept. v. Hongkong. Laomedon, Java-A'dam, 23 Sept. v. Padang. Perseus, Japan-Rott., 28 Sept. v. Colombo. RotterdamZuid Amerika-Lijn. Aldabi, 29 Sept. v. Rott. n. Hamburg. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Alkmaar, 29 Sept. 1932. DE RADIOKWESTIE. M. de Red. Beleefd verzoekt ondergeteekende u nog eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat daarvoor mijn dank. Als dit stukje onder de aandacht van de lezers komt, zullen allen wel een for mulier ter teekening van de lichtbedrij- ven hebben ontvangen. Dat formuliertje ziet er heel onschul dig uit. Waarom heeft de Directeur van genoemde bedrijven bij dit formu lier niet een exemplaar der voorwaar den gedaan? Dan zou ieder hebben kunnen lezen waarvoor hij of zij teeken- de. Ik voor mij meen nu genoeg over deze zaak te hebben geschreven in 't be lang der radio-abonné's. Wie Uwer tot verdere actie bereid is, die neme mijn taak over. Al degene die mij een bewijs van instemming zonden, mijn hartelij- ken dank. Het heeft voor mij geen zin meer, om verder met deze zaak voort te gaan, aangezien ik niet van plan ben, ook al zouden de voorwaarden worden veranderd, mij op het gemeentelijk ra dionet te laten aailsluiten. Dezen raad wil ik nog geven: teekent niet, alvorens gij u terdege hebt over tuigd „w aarvoor" gij teekent. De radio-waarschuwingsdienst heeft geseind aan alle posten „Weest op uw hoede". Met dank voor de plaatsing. JOHN DE VRIES. (In den Raad is door den betrokken wethouder medegedeeld, dat alle bijzon derheden op het aanvraagformulier zouden medegedeeld worden. Red. Alkm. Crt) CORRESPONDENTIE. Een anti-militaristisch meisje te Warmen huizen. Als U Uw stukje met Uw eigen naam onderteekent zullen wij tegen opnam o-epn bezwaar maken. Red. Alkm. Crt.) De Winter staat voor de deur dus moet U zich in Uw hui9 veilig en behagelijk voelen. Als de gure vlagen van een kouden Noord-Ooster U door merg en been gaan, moet thuis een warme huiskamer met een gezellig haardvuur U wachten. Zoekt U naar een juiste oplossing van het verwarmingsvraagstuk, wendt U dan tot Heuseveldt, Alkmaarsch Warenhuis. Zonder eenige verplichting Uwerzijds verstrekt hij U deskundig advies en besluit U tot het koopen van een haard of kachel dan vindt U op de toonzaal le étage van het Alkmaarsch Waren huis een keurcollectie van uitsluitend prima fabricaten tegen zeer lage prijzer. Waarom zoudt U bij het aanschaffen van een haard of kachel die U tal van jaren wenscht te gebruiken, niet het beste nemen wat op dat gebied gebracht wordt? Een haard of kachel van prima con structie kost thans slechts een kleinig heid meer dan andere minderwaardige fabricaten en spaart U dagelijks geld op Uw brandstofverbruik. Op de toonzaal le étage van het Alkm Warenhuis vindt U het neusje van de zalm op haardengebied in de keurcol lectie „Frisia" Haarden. Ook ziet U daar verschillende andere merken van prima reputatie zooais „Jaarsma", „Etna" en „Faber" haarden. De kacheltechniek richt zich steeds meer naar het Haardsysteem. Een sprekend bewijs hiervan vindt U op deze toonzaal wel in de nieuwe ge- emailleerde Tiger haardkachel met verchroomde deur en deksel. Deze kachel is voorzien van dubbele circula tie, is daardoor uiterst zuinig in het brandstofverbruik en kost slechts 60. Het ideaal voor iedere huisvrouw, daar deze kachel geen onderhoud ver- eischt, een greote warmtecapaciteit ont wikkelt en in zijn geheel zeer luxe is uitgevoerd en van prima constructie. Ook de gewone Tiger kachels zijn bij zonder mooi van lijn en kleur en dit jaar weer aanmerkelijk verlaagd in prijs. Iedere haard of kachel bij Heuseveiit gekocht,, wordt geleverd onder volle garantie en door prima vakkundig per soneel geplaatst. Een bezoek aan de toonzaal van het Alkmaarsch Warenhuis kunnen wij ieder ten zeerste aanbevelen. Paarden. Draverijen te Koedijk. Voör de draverij op Zondag 2 October 1932 zijn de volgende 16 paarden ingeschre ven: Catriena Spier, Northemman B, Rudi, Kaptein de Bruane, Brage Pieternel, Ome ga, Hildegard I, Mort te Carlo, Oackbaron B, Perle Anvil, Hartstein, Cleowats, Our Uhlan, Minentonka, Oplooper. Zwemmen. Hollandsche zwemsters naar Kopenhagen. De bekende schoolslagzwemster Jenny Kasteyn van de H. D. Z. is met Puck Over sloot van de O. D. Z. uitgenoodigd aan eeni ge wedstrijden in Kopenhagen deel te ne men, georganiseerd door de Kobenhavns Svomme Union. Mej. Kasteyn zal daar o.a. zwemmen tegen de Deensche zwemster Elze Jacobsen. De wedstrijden worden Zondag 2 en Dinsdag 4 October a.s. gehouden. ONDERTROUWD: Arie Klokkemeijer en Mietje Sneek. Wouter Ket en Carolina Henning. Gerard Schouten en Adriana Vermeulen. GEBOREN: Levenloos aangegeven kind van Jacob de Waard en Geertruiaa Zut. ALKMAAR OP 8 OCTOBER IN FEESTDOS! Alkmaar moet op 8 October in feestdos en in feeststemming! De beide middenstandsvereenigingen heb ben besloten voor het publiek een groote 8- October-attractie te organiseeren, terwijl de etalages zooveel mogelijk in rood en wit zul len worden uitgevoerd. Vanaf 7 tot en met 14 October zullen in alle deelnemende zaken, kenbaar aan een geëtaleerde letter, z.g. let terbons worden verstrekt bij contante aan koop van 25 ct., welke bons noodig zijn bij de oplossing van een letterraadsel. Details zullen nader worden bekend gemaakt. De middenstandsvereenigingen stelden als prtj zen beschikbaar: 1 prijs van 50, 40, 25 en 15, naar keuze te besteden bij de deel nemende winkeliers. Daarenboven stelden onderstaande firma's extra-prijzen beschik baar: Schoenhandel de Raat, Langestraat, een paar Bulldog voetbalschoenen. B. Kuijper, Boterstraat, een tafelkleed. Bertus Goes, Huigbrouwerstraat, een fijne tulband. Firma Meijer en Zoon, Langestraat, een jumper. A. Burger, Laat, 2 boterletters. Dit lijstje zal ongetwijfeld iederen dag wor den aangevuld. AANGIFTEN VOOR DE FEESTVIERING OP 8 OCTOBER. Voor de verschillende attracties, die de 8 Octobervereeniging dit jaar biedt kan zij nog vele medewerkers gebruiken. Het aantal tenten en tentjes op het Doelenveld kan nog vergroot worden en vereenigingen of scholen, die daar iets willen organiseeren werpten- ten, waarzegtenten e.d. kunnen zich nog bij de feestcommissie aanmelden. Voor de vlaggen- en wimpeloptocht kunnen kinderen zich nog bij de heeren Holsmüller Westerweg en Teering, Ridderstraat aan melden. Ook het Bloemencorso kan nog verschillen de deelnemers gebruiken, hoewel zich hier voor reeds verscheidene mooie groepen heb ben opgegeven. De vereeniging roept nog de medewerking in van meisjes voor den verkoop van pro grammals en speldjes ten bate der vereeni- gingskas. Jonge dames, die hieraan willen medewerken, gelieven zich zoo spoedig moge lijk bij den heer Ben KHijper, voorzitter der feestcommissie, Boterstraat no. 1 aan te mel den. STRAATVERLICHTING. De buurtvereeniging-Fnidsen heeft beslo ten ook die straat op 8 October feestelijk te verlichten. EEN JUBILARIS OP DE IJZER- EN METAALGIETERIJ. Heden herdenkt de heer W. Kaagman den dag waarop hij 25 jaar werkzaam is aan de N.V. de Alkmaarsche Ijzer- en Metaalgie terij. 's Morgens 10 uur werd hij door den di recteur ontvangen, die hem onder hartelijke gelukwenschen een zilveren horloge met in scriptie aanbood. Op verzoek van den jubilaris werd van verder huldebetoon afgezien. DIENSTBODE GEHULDIGD. Heden herdacht Catharina Vendel den dag waarop zij 25 jaar de familie S. Laan, 1 Rijksstraatweg 28, trouw en met groote toe wijding heeft ter zijde gestaan. Namens de Vereeniging van Huisvrouwen werd haar een medaille aangeboden door de presidente me vrouw Eijma, die haar oip hartelijke wijze toesprak, en haar namens de groote vereeni ging ook een oorkonde overreikte. Een mand doemen was de tolk van alle Alkm. huis vrouwen. Mevrouw Laan, die de jubilaresse 25 jaar een zoo prettig tehuis had gegeven, deelde ook in de huldiging en kreeg mooie rozen. Van vele kanten stroomden gelukwen schen en bloemen toe, zoodat het voor de ju bilaresse een onvergetelijke dag is gewees' VERDUISTERINO. In het huis van bewaring alhier is inge sloten de kassier van de coöp. aankoop- vereeniging „Ceres" te Venhuizen, in wiens kas een aanzienlijk tekort is geconstateerd tengevolge van frauduleuze handelingen. DE EERSTE. Thans is het eerste witlof op de Alkmaar sche Exportveiling aangevoerd door den heer IR. Molenaar uit Heerhugowaard. EEN WERELDREIZIGER. Op het bureau vervoegde zich hedenmor gen de wereldreiziger K. Meknert uit Duitschland. Hij is in Juni 1931 op stap ge gaan en is reeds Duitschland, Denemarken, Oostenrijk, Italië, Zwitserland, Frankrijk, Noord-Afrika en Holland doorgetrokken en is van plan nu naar Engeland en Noora Amerika te gaan. De wereldreiziger, die he den in Alkmaar vertoeft, voorziet in zijn levensonderhoud door den verkoop van foto kaarten. DE WINTERDIENSTREGELING. Bij den uitgever C. van den Tooren electr. drukkerij „Da Costa", Koningsweg 7 en 11 is wederom een nieuwe dienstrege ling verschenen. De winterdienstregeling gaat in den nacht' van Zaterdag op Zondag in, tegelijk met den wintertijd. Deze dienstregeling vermeldt weer de trein diensten Alkmaar—Amsterdam of Haarlem v.v., AlkmaarHoornEnkhuizen v.v., Alk maarSchagenHelder v.v., vertrek van stoomtramdiensten AlkmaarBergen aan Zee, Egmond aan Zee en Alkmaar—Schagen. PROGRAMMA VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verschenen is het uitvoerige programma 19321933 van de Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken. Men kan voor in schrijving gebruik maken van een aange hecht inschrijvingsbiljet, die met de pro gramma's verkrijgbaar zijn bij den heer G. W. Kloos, van Houtenkade 42 alhier, waar ook de inschrijving voor de cursussen en werkcursussen moet geschieden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 19,09 uur licht op- VOORSTEL TOT OPHEFFING DER ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. E>oor B. en W. van Alkmaar is het volgende adres met bijbehoorende kaart ge zonden aan de Tweede Kamer der Staten - Generaal: In verband met het door de Regeering bi] de aanbieding van het ontwerp der Rijksbe- grooting voor 1933 aangekondigde voorstel om de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar op te heffen zij het ons vergund, het vol gende onder Uwe aandacht te brengen. Het spreekt vanzelf, dat de opheffing van de Rechtbank de gemeente zeer gevoelig zou treffen. Cultureele en andere belangen van de gemeente en hare omgeving zijn bij de handhaving van de Rechtbank in hooge mate betrokken. Wij behoeven dit voor Uw Ver gadering niet nader uiteen te zetten, omdat het geen betoog behoeft, dat de beteekenis van een plaats als Alkmaar voor een belang rijk deel mede afhankelijk is van en bepaald wordt door de vestiging van een instelling als deze. Wij leggen er den nadruk op, dat Alkmaar steeds de zetel is geweest van een recht sprekend College: tijdens de Republiek der Vereenigde Nederlanden van een Schepen bank, daarna van een Rechtbank van eersten aanleg, sedert de invoering van de Wet op de regteriijke organisatie en het beleid der justitie van een Arrondissements-Rechtbank naar waarnemingen verricht den morgen Medegedeeld door het KoT Nederl Met Instituut te De Bildt j Hoogste barometerstand 771,7 mM te i.a- fjord. ie 15a' Laagste barometerstand 750.2 mM t* Scilly. Verwachting, geldig tot den avond van I' October: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwes telijken wind; zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen; waarschijnlijk eenige regen; en iets wanner. In het Oosten trok de hooge druk snel op. De depressie in het Zuid-Westen bewoog zich Noordwestwaarts. Over IJsland steeg de barometer flink. Voor de Noorsche kust ligt een langerekt lage-druk-gebied. De lucht- drukverdeeling en haar verandering maken een depressie-achtigen weerstoestand waar schijnlijk. Bij den toevoer van vochtige lucht uit het Zuid-Westen zal nu en dan eenige regen vallen, terwijl de temperatuur iets zal stijgen. Voor de Noorsche kust en vooral in Frankrijk viel zware neerslag. Dyon had 33, Brest 26 mM. Alleen in Duitschland en Zwitserland is het weer nog goed. Ebt wijst er op, dat steeds, ook toen de economische omstandigheden evenzeer tot versobereing noopten als nu, de Overheid Alknftar de aangewezen plaats voor een Rechtbank heeft geacht, met het oog op de centrale ligging der gemeente. Is de beteekenis van Alkmaar als centrum van Noordelijk Noord-holland in den loop der jaren wellicht gewijzigd? 't Valt gemakkelijk aan te toonen, dat in derdaad een wijziging is ingetreden, maar dan in dezen zin, dat de gemeente nog meer dan vioeger het centrum is geworden. Een uitstekenden en uit economisch oogpunt ge- voeligen maatstaf levert het autobusveikeer. Niet minder dan 19 autobussen verbinden Alkmaar met de omgeving tot de verste plaatsen van de Noordpunt (den Helder) en Westfriesland (Enkhuizen). Reeds hieruit blijkt dat het geheele dichtbevolkte Noorder kwartier met Alkmaar in regelmatige en drukke verbinding staat. Maar ook overigens moge erop worden gewezen, dat Alkmaar ge leidelijk tot een centrale plaats voor de om geving is geworden. Zoo is Alkmaar de standplaats van: den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het Arrondissement Alkmaar; een bewaarder van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen; een inspecteur der Registratie en Domeinen; een ontvanger der Registratie en Domeinen; twee inspecteurs der Directe Belastingen; een ontvanger der Directe Belastingen, in voerrechten en accijnzen; een Inspecteur van -het Lager Onderwijs; een Inspecteur van het vervoer op de. spoorwegen; een Ingenieur van den weg bij dat bedrijf? een Rijkstuinbouwconsulent een Rijksveeteeltconsulent; terwijl hier tevens zij-n gevestigd: een Raad van Arbeid; het Hoogheemraadschap Noord-hollands Noorderkwartier; de Kamer van Koophandel en Fabrieker voor Hollands Noorderkwartier; een Keuringsdiepst voor waren; een Agentschap der Nederl andsche Bank; het Landbouwhuis Noordholland, waarin verschillende voor landbouw en veeteelt van belang zijnde instellingen en vereeniginger zij-n ondergebracht; een tweetal groote ziekenhuizen; een Gymnasium; een Rijks Hoogere Burgerschool; een R. K. Lyceum; een Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen; een Handelsschool; een Ambachtsschool; een Huishoud- en Industrieschool; een School voor Land-bouwhuishoudonder- wijs. Hieruit blijkt dat de gemeente Alk maai in den loop der jaren ook in ander opzicht voot een wijde omgeving van beteekenis is gewor den dan zij reeds van ouds door haar mark ten was. Dat de ontwikkeling van zaken aldus zou zijn, behoeft niet te bevreemden- Een enkele blik op de hierbij gevoegde kaart doet zien dat Alkmaar geografisch het aangewezen cen trum is voor dit deel van Noordholland. dat zich door zijn bevolkingsdichtheid onder scheidt van het platteland in de meeste andere provincies. De totale oppervlakte van het Ar rondissement (ongerekend den Wieringermeer- polder) is 1306.522.249 K M.2 (d. i. bijna de helft der geheele provincie Noordholland, oppervlakte zonder den Wieringenneer- polder 2797.270.285 K M.2) Het aantal in woners per K-M.2 is dus 187, een aantaidst het overeenkomstig getal van Drente. Over- ijsel en Zeeland blijkens de laatste Jaarcijfer# overtreft en wellicht in geen enkele andere provincie buiten de groote centra zal worden bereikt of overtroffen. Het ligt voor de hand, dat zeer velen de opheffing als een groot ongerief zullen ge voelen. De op de kaart aangegeven afstanden spreken in dat opzicht voor zich zelf. De af stand den HelderAlkmaar is 42 K.M., <ne van Alkmaar naar Haarlem 34 K.M., naar Amsterdam 39 K.M. Voor alle plaatsen ten Noorden van Alkmaar wordt de afstand dus met 34 of 39 K-M. verlengd. Voor die ten Noord-Oosten (het Oostelijk deel van West friesland) wordt de afstand eveneens belang rijk grooter, ook wanneer men over Punnex-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2