Alkmaarsctie Courant. J^mmnland Rechtszaken JCeck S. nonden) f!« w dertigste Jaargang. VRIJDAG 30 SEPTEMBER. No. 231 1932 EEN VERDACHT GEVAL. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier bemerkte een werkster in de r.k. kerk te Veg- hel een man, de zich zeer verdacht gedroeg. Toen de man de werkster bemerkte, verliet hij het kerkgebouw. De vrouw zag direct daarna, dat een der oLerblokken openge broken en geledigd was. Zij waarschuwde de gemeentepolitie en de marechaussee. Zij kon een duidelijk signalement van den man opgeven. Bij onderzoek bleek, dat de man die aan dit signalement beantwoordde, met den trein van 4.06 van Veghel in de richting Uden was vertrokken. De marechaussee al daar werd gewaarschuwd, die den man bij aankomst van den trein in een coupé ont- dvkte en hem arresteerde. Hij werd op transport naar Veghel gesteld en geconfron teerd met de werkster, die hem pertinent her kende. De aangehoudene blijft ontkennen. Hij is echter in voorloopige hechtenis ge steld. ren een motorboot van de Noordhollandsche tram door nog niet bekende oorzaak tegen de heistelling gevaren, met het noodlottig ge volg dat het gevaarte met een vreeselijken slag neerstortte. Een der bij het werk betrok ken arbeiders, die boven in de heistelling bat, maakten den val mede en werd daarbij zeer ernstig gewond. Een andere arbeider, die op een schuit stond, liep een wonde aan het hoofd op. Den ernstig gekwetste werd per auto naar een der ziekenhuizen vervoerd. HONDERDJARIGEN. De weduwe J. SteginkSnijder te Vrie- /enveen heeft Woensdag haar 100-sten ge boortedag gevierd. Zij lijdt aan verval van krachten. Mej. de wed. J. v. d. Molen te Noordlaren (Gron.) is gister 100 jaar geworden. Haar gezondheid is nog uitstekend; alleen haar gezichtsvermogen is minder goed geworden „EN GRAPPIG STELLETJE". De N.R.Crt. vertelt: Een bewoner van den Zwaanshals te Rot terdam heeft een hond, een mooien Herder of juister gezegd een mooie Herderin. Een bewoner van de Jan Kruiffstraat heeft even eens een hond, een mooien Herder, van het mannelijke geslacht. De beide eigenaars ont moetten elkaar, spraken over hun mooie honden en over de wenschelijkheid, het aan tal mooie herdershonden uit te breiden; kortom dezer dagen had de bewoner van den Zwaanshals opeens 8 honden in zijn schuurtje. Van de 7 jongen zou er een met tertijd het eigendom van den meneer uit de Jan Kruiffstraat worden, geheel volgens den ritus van de eerste uit het nest. Gistermorgen was de meneer van den Zwaanshals even uit. Er verscheen toen de meneer uit de Jan Kruyffstraat, die er in slaagde, tot het achterplaatsje door te din gen. Belangstellende buren zagen hem de 7 jongen oppakken. Op hun vraag, wat of dat te beteekenen had, antwoordde hij, dat hij de dieren moest laten fotografeeren voor een van de plaatselijke bladen. Nauwelijks was hij met de jongen weg, of de eigenaar kwam thuis. Toen hij hoorde, wat er was gebeurd, girig hij terstond aangifte bij de politie doen van diefstal van 7 jonge honden. Gisteravond verscheen in het plaatselijke blad een foto .yan een volwassen Herders hond met 13 jongen. Uit het onder schrift bleek, dat men hier „met een geluk kig gezin" had te doen, welk gezin „een grappig stelletje vormt. De foto was ge plaatst, omdat het zulk een bijzonderheid is, dat een Herdershond 13 jongen tegelijk krijgt. Toen men op het politiebureau de foto zag, is men eens op onderzoek uitgetrokken, en wat bleek? De meneer uit de Jan Kruyff straat had thuis, behalve zijn mannelijken Herdershond, nog een wijfje, met 6 jongen, welke even oud zijn, als de dieren uit den Zwaanshals. De man had de dieren uit den Zwaanshals even geleend, hen bij de jongen van zijn hond gelegd en zoo laten fotogra feeren, als fotoprimeur van het plaatselijke blad. Nog gisteravond is hij de geleende jongen terug gaan brengen. Het onderhoud tusschen de beide hondenliefhebbers is van weinig vriendschappelijken aard geweest. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE WEERT. Naar eerst thans bekend wordt, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag tijdens de kermis te Weert een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij met messen gestoken werd. Daarbij liepen P. J. Vaessen en P. M. Jansen steken in ruggen en schouder op. Eerstgenoemde werd zoodanig in de lin kerlong getroffen, dat voor zijn leven ge vreesd wordt. De vermoedelijke dader J. N. van Deur was voortvluchtig en is later te Maastricht aangehouden. Na met de getrof fenen geconfronteerd te zijn, die hem herken den, is hij naar de strafgevangenis te Roer mond overgebracht. HEISTELLING OMGEVALLEN. Een zwaar gewonde- Gistermiddag is bij het Centraal Station te Amsterdam een zeer ernstig ongeval ge schied. Tusschen de Kamperbrug en het wachthuisje van de Noordhollandsche tram 'igt een schuit gemeerd, waarop een stelling is geplaatst voor het verrichten van heiwerk zaamheden ter plaatse. Voorzoover ooggetuigen dit hebben kunnen constateeren, is te tien minuten voor vieren een motorboot van de Noordhollandsche tram door nog niet bekende oorzaak tegen de heistelling gevaren, met het noodlottig ge volg dat het gevaarte met een vreeselijken slag neerstortte. Een der bi] het werk betrok ken arbeiders, die boven in de heistelling zat. maakte de val mede en werd daarbij zeer ernstig gewond. Een andere arbeider, die op een schuit stond, liep een wonde aan het hoofd op. De ernstig gekwetste werd per auto naar een der ziekenhuizen vervoerd. DE VARKENSWET. Bezwaren tegen verzekering De heer Kersten heeft aan den minister van economische zaken en arbeid de volgen de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat landbou wers o.a. te Veenendaal verplicht werden bij aflevering van hun varkens aan de varkens centrale 1 verzekeringspremie te betalen, zoodat zij die tegen verzekering ernstig be zwaar hebben, hun varkens niet konden ver koopen? Heeft de minister vernomen, dat over het algemeen tegen de varkenswet ernstige be zwaren bestaan en op vele plaatsen zich een groeiend verzet openbaart? Is de minister bereid maatregelen te tref fen, die leiden tot intrekking van de wet of althans tot opheffing van de bezwaren, o m door a. algeheele opheffing van verzekerings dwang; b. vrijstelling van het betalen van een heffing bij huisslachting; c. prijsbepaling voorcjat de koop gesloten wordt en niet zooals thans geschiedt o.a. te Gouda, aflevering, zonder dat te voren dc klasse is vastgesteld; d. niet langer een heffing van zware vai kens te eischen ten bate van de baconmesters e. tot het lidmaatschap der vereeniging niet te verplichten? Is de Minister niet van oordeel, dat de bi; de varkenswet geboden regeeringshulp blijkt niet op te wegen tegen de vrijheid, welke zij ^an de burgers ontneemt? HEISTELLING OMGEVALLEN. Een zwaar gewonde. Gistermiddag is bij het Centraal Station ft Amsterdam een zeer ernstig ongeval ge schied. Tusschen de Kamperbrug en het wachthuisje van de Noordhollandsche tram jigt een schuit gemeerd, waarop een stelling is geplaatst voor het verrichten van heiwerk zaamheden ter plaatse. Voor zoover ooggetuigen dit hebben kun nen constateeren, is te tien minuten voor vie ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE WEERT. Naar eerst thans bekend wordt, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag tijdens de kermis te Weert een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij met messen gestoken werd. Daarbij liepen P. J. Vaessen en P. M. Jansen steken in rug en schouder op. Eerst genoemde werd zoodanig in de linkerlong ge troffen, dat voor zijn leven gevreesd wordt De vermoedelijke dader J. M. van Deur was voortvluchtig en is later te Maastricht aan gehouden. Na met de getroffenen geconfron teerd te zijn, die hem herkenden, is hij naar de strafgevangenis te Roermond over gebracht. EEN NIEUWE INDUSTRIE TE OOS. Het is het gemeentebestuur van Oss in samenwerking met de nijverheidscommissie «lukt, te bewerkstelligen, dat binnenkort te Oss een nieuwe industrie zal worden ge vestigd. Reeds eenigen tijd waren daarom trent onderhandelingen gevoerd, elke thans tot resultaat hebben gehad, dat hier zal wor den gevestigd een klokkenfabriek van de firma Hubert Herr. Voor de vestiging hier van zijn gehuurd de gebouwen van den heer Arnold Weiten, Molenstraat (gedeelte). Bin nenkort zal met de inrichting worden begon nen. Het bedrijf zal onder leiding staan van een tweetal directeuren van genoemde firma DE INDISCHE TENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Sluiting Zondag a.s. De Indische tentoonstelling in het West- broekpark bij Scheveningen, welke aanvan kelijk op 30 Seotember haar poorten zou sluiten, zal tot en met Zondag geopend blij ven. Maandag wordt met de ontruiming van het hoofdgebouw een aanvang gemaakt. De gebouwen zullen worden gesloo:pt. Op den sluitingsdag zal vanwege den bond Westland een druivenfeest worden ge organiseerd. CONTINGENTEE RING. Een te 's-Gravenhage gehouden vergade ring van vertegenwoordigers der verschil lende bedrijfsgroepen, die zich vereenigd hebben in het Comité van Actie i.z. Contin- genteering, dat zich ten doel stelt een geza menlijk front te vormen van allen, die een snelle en krachtige uitvoering der crisisin- voerwet in het algemeen Nederlandsch be lang achten, heeft de uitvoering der crisis- invoerwet besproken. Besloten werd den minister van economi sche zaken en arbeid te verzoeken lo. dat opnieuw en met grooten spoed een onderzoek naar den toestand in de industrie takken, ten aanzien waarvan de aanvragen om contingenteering zijn geweigerd, worde ingesteld; 2o. dat de nog in behandeling zijnde tal rijke aanvragen, waarvan een groot deel reeds dateert van voor 6 maanden en langer, zonder verder uitstel worden afgewikkeld; 3o. dat zoowel voor de reeds toegepasU als voor de nog toe te passen contngeintee- ringsmaatregelen rekening wordt gehouden met de inmiddels tot een catastrophe uitge- groeiden en met den dag meer nijpenden noodtoestand der verschillende in aanmer king komende industrieën. INVOER BOTER IN FRANKRIJK. Gedeeltelijk opheffing contingen teering. De minister van handel heeft een commu- nipué gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat het jongste decreet, hetwelk de douanerechten op boter verhoogt, ongerechtvaardigde com mentaren heeft uitgelokt. De verhooging der redenen brengt inderdaad de gedeeltelijke verdwijning der contingenteering met zich. Met ingang van 1 Oct. zal versche en ge- zoute buitenlandsche boter vrij in Frankrijk kunnen binnenkomen, terwijl door de contin genteering de grens gedurende de geheele laatste drie maanden gesloten bleef. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. Naar mr. Nederveen te Roermond, de ver dediger in de strafzaak tegen de van den moord op den heer Eschauzier te Den Haag verdachten mededeelt, zijn thans de rappor ten der deskundigen inzake het briefje, naar hetwelk het Haagsche gerechtshof een onder zoek van deskundigen had gelast, bij den rechtercommissaris ingekomen. WIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WIL HEBBEN Tusschen het gemeentebestuur van Nijme gen en den dorpspolder Lent was een conflict gerezen over huur van het terrein, ten behoe ve van den tweeden aanlegsteiger en opslag plaatsen van den veerdienst. Tot nu toe be taalde de gemeente Nijmegen aan den dorps polder een huursom van 365 per jaar. De dorpspolder nam evenwel het besluit, thans een huur van 500 per jaar te eischen. Dit besluit werd door Ged. Staten van Gelder land goedgekeurd. Toen B. en W. van Nijmegen de bemidde ling van Ged. Staten in 't gerezen conflict in riepen, gaven deze te kennen, dat zij den eisch van den dorpspolder niet overdreven achtten, aangezien het gevraagde bedrag slechts ongeveer 2 lA pCt. van de jaarlijksche winst op het veer bedroeg. Intusschen had het gemeentebestuur van Nijmegen onderhandelingen geopend met den eigenaar van een terrein, grenzende aan het perceel van den dorpspolder en hiermede werd overeenstemming verkregen tot verhuur van dat terrein voor 150 per jaar. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad kwam een voor stel aan de orde, om met den bedoelden eige naar een overeenkomst tot huur van het ter rein aan te gaan. Tijdens de beraadslagin gen, oefende de heer Verhey (r.k.) critiek op de houding van Ged. Staten. SCHAPENVLEESCH AAN MILITAIREN. Aan den minister van economische zaken en landbouw is door de drie centrale land bouworganisaties medegedeeld, dat dit jaar waarschijnlijk 1.000.000 K.G. schapen- vleesch wordt verstrekt. Hierop besliste de minister echter, dat aan de korpscommandan ten vrijheid gelaten moet worden over het al dan niet verstrekken van schaDenvleesch. Te Vaals zal ter plaatse waar dezen zomer twee militaire vliegers om het leven zijn gekomen, door de zorgen van de Vereeni ging Neerlands Hoogste Berg een gedenk steen worden geplaatst. Bij Kon. besluit van 15 September is een regeling vastgesteld, ter uitvoering van de artikelen 14 en 20 der Crisis-Zuivelwet 1932, met betrekking tot consumptiemelk. De minister van economische zaken en arbeid heeft bepaald dat voor het tijdvak tot 30 Oct. de heffing bedoeld in artikel 6 van de Crisis-varkenswet 1932, zal bedragen 9 cent per K G. geslacht gewicht (evenals voor den vorigen termijn). De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat de Leeuwardercommissie-noteering voor boter is vastgesteld op 83 cent per K.G Gistermiddag is uit het doodloopend gedeelte van de Laakkade bij de Lulofsstraat te 's-Gravenhage opgehaald het lijke van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, geheel naakt en in staat van ontbinding ver- keerende. Het Comité in de Baronie Breda tot herdenking van Willem den Zwijger heeft op Zaterdag 1 October des avonds 8 uur in Breda een herdenkingsavond georganiseerd. Uit een confectiefabriek aan de Tolstr te Amsterdam zijn een partij sporttricots ter waarde van 200, een gouden horloge en eenige boeken en tijdschriften ontvreemd. Te Maarssen, waar hij na zijn terug trekken uit de directie van het bedrijf te Zui len woonde, is overleden, 72 jaren oud, de heer J. M. de Muinck Keizer, oprichter en meer dan een halve eeuw directeur van de bekende ijzergieterij, die zijn naam droeg. De beide Deensche marine-officieren, die de kustartillerie hier te lande in oogen- schouw hebben genomen, hebben gisteroch tend aan het departement van defensie af scheidsbezoeken afgelegd. Zij gaan vandaag naar Denemarken terug. Woensdag is de 76-jarige J. Kleinhorst op den Groene Hilledijk te Rotterdam gestrui keld en met het hoofd tegen den rand van het trottoir gevallen. Met een schedelbreuk en een gebroken neusbeen is hij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Te Amsterdam is een commissionnair in diamant behoorende tot de dagelijksche beursbezoekers die verschillende posten onbetaald had gelaten, verdwenen. Er is een passief van 30.000. DE INBRAAK TE BAARN. Zesde verdachte gearresteerd. Op verzoek van de politie te Baarn is door de politie te Hilversum aldaar een in woner gearresteerd als medeplichtige bij de inbraak, die in den nacht van Zondag op Maandag j.1. te Baarn in de villa van den heer Rehbock heeft plaats gehad. Dit is dus de zesde persoon, die in arrest is gesteld. Vermoed wordt, dat nog meer medeplich tigen bij deze inbraak betrokken zijn. BESPREKINGEN MET DUITSCBLAND OVER DE CONTINGENTEERINGEN De Duitsche delegatie, die een rondreis onderneemt naar de hoofdsteden der door de contingenteeringsmaatregelen bijzonder be dreigde landen, zal Maandag en Dinsdag in Den Haag vertoeven, om daar met ambte naren van de departementen van buitenland sche zaken, economische zaken en financiën besprekingen te voeren. TIJDELIJKE HEFFING VAN OPCENTEN. Stelsel van navordering in het wetsontwerp opgenomen. Op het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief, is een nota van wijzigingen inge diend, welke de strekking hebben te voorko men, dat alsnog abnormaal groote hoeveel heden oederen vóór de inwerkingtreding der wet zullen worden ingevoerd. Daartoe is een nieuw artikel ingelasch luidende, dat de opcenten en de rechten, ge heven of meer geheven volgens de artikelen 4 en 5, worden nagevorderd voor de van 29 September 1932 af tot aan de inwerking treding dezer wet ingevoerde of ten invoer in het vrije verkeer aangegeven goederen. NEDERLANDERS IN RUSSISCHEN STAATSDIENST. Op de vragen van den heer Albarda in verband met het aan een Nederlandschen ingenieur geweigerde verlof, bedoeld in de Wet op het Nederlanderschap, tot aanvaar ding van een functie in Russischen Staats dienst, heeft minister Donner o.m. geant woord, dat in in den loop der jaren betrekke lijk zeldzaam voorkomende gevallen, waarin Nederlandsche ingenieurs, in den dienst van vreemde staten willende treden, daartoe toe stemming verzochten voor zooveel geble ken het gevraagd verlof niet is gewei gerd. Zoo werd aan Nederlandsche inge nieurs verlof verleend tot het aanvaarden van onderscheidenlijk de betrekking van in genieur bij het irrigatie-departement te Bangkok (Siam), tijdelijk ingenieur bij ae staatsspoorwegen in Britsch-Indië en inge nieur der publeke wierken van het keizerrijk Ethiopië. Verzoeken van Nederlanders om hetzij in Russischen, hetzij in anderen vreemden Staatsdienst te mogen treden, worden ge toetst aan de omstandigheden en op gelijke wijze beoordeeld naar het algemeen Neder landsch belang. KORTE BERICHTEN. t De Heerlensche recherche is erin ge slaagd nog een auto op te sporen, welke door den autobandiet uit Waubach (L.), die thans in Aken in arrest zit, was verduisterd. Het betreft hier een auto van een Heerlensche dame, van wie de wagen te Maastricht werd teruggevonden. EEN AUTO-TREIN OP EEN SMALLEN WEG. De 32-jarige chauffeur H. v. O. uit Dordrecht heeft voor Rotterdamsche rechtbank terecht gestaan terzake het veroorzaken van dood door schuld. Op 11 Mei zou verdachte met een tractor met aanhangwagen op den Esschendijk te Rhoon hoogst roekeloos en onvoor zichtig hebben gereden door geen reke ning te houden met de fietsdijdster J. Huyzen, die in dezelfde richting reed, waardoor hij de vrouw heeft aan- en omvergereden, tengevolge waarvan zij een verbrijzeling van het bekken, een ingedrukte borstkas en een wervelbreuk met bloeding van het ruggemerk had be komen aan welke verwondingen zij korten tijd later is overleden. Verdachte ontkende schuld te hebben aan het ongeval. Op de plaats waar het ongeval is geschied, ligt een grintkuil naast den weg. Verdachte heeft bij het inhalen van de vrouw voldoende ruim te gegeven, doch juist ter hoogte, waar verdachte haar voorbij reed, was zij ge vallen. De fiets, die op den weg lag, was niet door verdachte's auto overreden. De echtgenoot van het slachtoffer ver klaarde, dat zijn vrouw wel zenuwachtig was, vooral nadat haar vader bij een verkeersongeval is gedood. Zij was ech ter niet bang op den weg. Het O. M.: Het is een schandaal dat men met zulke auto-treinen (tractor en vrachtwagen zijn 9 meter lang) over dergelijke smalle wegen rijdt van ruim 3 M. breedte. Spr. meende dat het ongeluk wel de gelijk aan verdachte's schuld te wijten is. Verdachte had ruimte moeten vrij laten voor het passeeren van de fietsers en mede in verband met de lengte van verdachte's auto heeft hij niet voldoende ruimte kunnen vrijlaten voor de vrouw. Verdachte had op die plaats niet mogen passeeren. Volgens het O. M. is de fiets door ver dachte's auto aangereden, maar zelfs al neemt men aan, dat het ongeluk hieraan te wijten is, dat de vrouw gevallen, is, dan nog is het ongeluk door verdachte's schuld veroorzaakt, omdat zijn wijze van rijden haar dwong gebruik te maken van een ongeschikt weggedeelte. Ver dachte had op deze plaats niet mogen passeeren. Volgens het O. M. moesten dergelijke smalle wegen voor het ge bruik met auto's als door verdachte be stuurd, gesloten worden. Eisch 1 maand hechtenis. Uitspraak 13 Oct. LACHENDE VERDACHTEN. Gedurende de zomermaanden zijn in Den Haag eenige inbraken gepleegd in onbewoonde villa's. Zoo werd in Au gustus j.1. ingebroken in de villa van mevrouw Kessler, staande op den hoek van de Jacob Catslaan, waarvan de be woonster tijdelijk afwezig was. De die ven bleken het geheele huis te hebben doorzocht en moeten erg vrijmoedig op getreden zijn. Er heerschte groote wan orde in het huis, dat door de inbrekers bevuild was. Bovendien bleek, dat zij tijdens hun operatie een gramofoonplaat hadden afgedraaid. Verdacht van deze inbraak stonden terecht een 22-jarige koopman en een 28-jarige man, beiden goede bekenden van de politie, die lachend bekenden zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De vermiste voorwerpen be staande uit t.-.felgerei, tafellakens, mes sen en eenige koperen voorwerpen, heeft de recherche in een logement in beslag genomen. Toen de president een der verdachten dat hi^ niet vo°rtdurend moest lachen, omdat het een ernstige zaak betrof, antwoordde deze, dat hij er toch slecht om kon huilen Het O.M. wees op de brutale wijze waarop deze inbraak is gepleegd. Ge- de PerS(*>n vafa beide verdachten, eischte de officier tegen den koopman twee jaar en tegen den ander drie jaar gevangenisstraf. Vonnis 11 October a.s. DE AANRIJDING OP DEN MARESINGEL TE LEIDEN. Gistermiddag heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan een 19-arige mon teur te Voorschoten, wien is ten laste gelegd dat hij op 14 Juni, als bestuurder van een auto over den Maresingel te Leiden rijdende een voetgangster, die in dezelfde richting liep, heeft aangereden, tengevolge van welke aanrijding zij zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat zij kort daarop is over leden. Een agent van politie, die kort na het on geval ter plaatse was. verklaarde dat hij waargenomen had uit het spoor van den auto, dat deze de bocht had afgesneden De zoon van het slachtoffer verklaarde, dat hij zelf ook is aangereden en dat de auto zijn moeder langs den berm van den weg wierp, alwaar zij bewusteloos bleef liggen. Getuige zelf. die met een rijwiel aan de hand liep, is met den schrik vrijgekomen. De verdediger mr. L. Weijl uit Leiden, stelde dezen getuige eenige vragen omtrent de toedracht van het ongeval, waarbij hij gebruik maakte van de politiefoto's. De verdachte moest toegeven dat hij op den bewusten avond een auto had gehuurd, waarmede hij met verschillende hem onbeken de meisjes toertjes naa.' Katwijk en omgeving maakte. Later in den avond kwam verdachte een vriend tegen, met wien hij toen is gaan toeren. Gezien den ernst van het feit, alsmede de houding door verdachte aangenomen, vroeg het O. M. schuldigverklaring van verdachte en diens veroordeeling tot zes maanden ge vangenisstraf. DOODELIJKE AANRIJDING ONDER ZEGWAART. Op 24 Juni is op den weg Zegwaarf- Benthuizen een auto-ongeval gebeurd, waar van een meisje van zes jaar, dat op dien weg liep, het slachtoffer is geworden. Verdacht van dood door schuld, stond gis teren voor de Haagsche rechtbank terecht een 28-jarige chauffeur uit Hazerswoude. Eenige ooggetuigen verklaarden, dat dc chauffeur na het ongeluk veroorzaakt tc hebben, hard is doorgereden. De veldwachter uit Zegwaart heeft den auto van verdachte te Hazerswoude opge spoord. Oip een van de hengsels van een zij klep vond getuige een paar haartjes, welke later dnor dr. Hulst als afkomstig van hei slachti [fer, werden herkend. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. VALSCHE MUNTERIJ. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaken betreffende het vervaar digen en uitgeven van valsche rijksdaalders te Rotterdam. De 38-jarige gedetineerde kap per werd wegens het vervaardigen van val sche rijksdaalders veroordeeld tot een gevan genisstraf voor den tijd van twee jaar. Zijn vrouw werd wegens het uitgeven van valsche rijksdaalders veroordeeld tot een gevange nisstraf voor den tijd van zes maanden. De gedetineerde kantoorbediende, die val sche rijksdaalders heeft uitgegeven, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar, terwijl de 31-jarige koper slager, recidivist en gedetineerd, die even eens valsche rijksdaalders heeft uitgegeven, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Een vierde man werd voor een gelijk feit veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Een vierde man werd voor een gelijk feit ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. In den ouderdom van 86 jaar is te Heem stede overleden ds. H. de Lang die onder meer predikant is geweest bij ae Nederland sche Hervormde Gemeente te Oude Niedorp. Gister heeft de Vereeniging „Kerkop bouw" te Utrecht een vergadering gehouden. KERKVOOGDIJEN EN PREDIKANTEN. Het orgaan van den Predikantenbond heeft in zijn nummer van Juli gemeld, dat het hoofdbestuur van den bond van eventueel de herv. gemeenten, die nalatig zijn in de uit voering van het reglement op de predikants- tractementen zal dagvaarden of moreelen en financieelen steun bieden, wanneer een pre dikant of zijn rechtverkrijgende zoo'n ge meente wil dagvaarden. In het „Maandblad der Ver. van (herv.) Kerkvoogdijen" verklaart het hoofdbestuur dezer vereeniging, voorzitter de heer J. A. Bakker te Menaldum, dat het dit plan ten sterkste afkeurt, en het optreden van den pre dikantenbond in hooge mate zou betreuren, en niet het minst ter wille van de predikan ten zelf, maar dat, indien de predikanten- bond toch op de bedoelde wijze zou optreden, het hoofdbestuur der Ver. van Kerkvoogdijen aan de betrokken kerkvoogdijen adviseert, de haar beteekende dagvaarding onverwijld toe te zenden aan den secretaris van het hoofd bestuur, mr. A. de Jong, te Dordrecht, en dan verder niets anders te doen dan af te wach ten, in geen geval zelf naar een advocaat te gaan. „De betrokken kerkvoogdij kan er ze ker van zijn", aldus het hoofdbestuur, „dat zij van het hoofdbestuur zoo spoedig moge lijk een duidelijk en volledig advies zal ont vangen omtrent de door haar te volgen ge dragslijn". Verder schrijft het hoofdbestuur nog In het alnemeen staat W koafdhestuur

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9