Alkmaarsche Courant. £and: w Jmw&oim Spact Honierd rter en dertigste Jaargang. ZATERDAG 1 OCTOBER De 8 October-viering in het begin van 1900. De Leer J. Nachbar schrijft ons: In het begin van 1900 was het met de 8-October-viering niet best gesteld. De Ontzetvereeniging trad niet vaak naar buiten op, zoo om de paar jaren liet zij eens een concert geven op een der pleinen van onze stad en voorts be perkte zij zich tot het houden van een bijeenkomst voor hare leden in de Har monie, alwaar dan een tooneelvoorstel- ling of een muziek- en voordrachtavond werd gegeven. Zij had zich wel ten doel gesteld om openbare feestelijkheden te organfsee- ren, maar wegens gebrek aan voldoende middelen kon zij weinig tot stand bren gen. Het opkomende geslacht wilde toch altijd uiting geven aan zijn gevoelens voor den 8sten October, en hield zich dan des avonds bezig met het werpen van voetzoekers en rotjes, en het af schieten van sleutels en bommen. Deze laatsten werden gevuld met parkazon- netjes of met roode luciferskoppen en door een aan een touwtje bevestigden ijzeren pen, welke in het gat van sleutel of bom paste, werd de lading tot ont ploffing gebracht. Met dit schieten en werpen van voetzoekers, werd reeds eenige weken voor 8 October begonnen, en naarmate de dag naderde, werd het schieten steeds menigvuldiger. Er wa ren dan gewoonlijk vele nieuwsgierigen op de been, en het grootste pleizier, van de jongens was om de voetzoekers tus- schen het kijkend publiek te werpen, waardoor men dan zoo af en toe een aantal menschen op zij zag springen. Dikwijls gebeurde het dat iemand een brandplek op jas of pantalon kreeg. De nieuwsgierigheid van het publiek was dikwijls zoo groot, dat het verkeer De Houttil, de Langestraat, tot en met tot en met Steenenbrug, geheel was ge stremd. Hierdoor werd het noodig dat de politie optrad, om den weg vrij te maken, wat ten gevolge had eenige wrijving tusschen politie en publiek. Vooral de jongeren keerden zich tegen de politie, en wierpen deze met voetzoe kers, waarop dan dikwijls een charge met de blanke sabel volgde. Dit her haalde zich soms avonden achtereen, en eenmaal was de toestand zoo erg, dat er een 12-tal rijksveldwachters ter verster king van de politie waren overgekomen. De Houttid, de Langestraat, tot en met de Steenenbrug, en de Mient, werden toen geheel afgezet en dat gedeelte der stad verkeerde als het ware in staat van beleg. Door dit strenge optreden der politie begon de belangstelling van het kijkend publiek spoedig af te nemen en daar door ook de liefhebberij van het voet zoekers werpen door de jongens. In het jaar 1906 hadden de jongens een andere attractie bedacht en werd op den avond van 8 October een brandje gemaakt op het Waagplein. Wat bij- elkaar gezocht hout werd op een stapel tje gelegd en met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken. Een van de grootste jongens fungeerde dan als stoker, gewapend met een langen stok om het vuur af en toe „om te werpen". Intusschen trokken dan een aantal jon gens de stad in, om hout te zoeken, en deze kwamen dan terug met hier en daar gevonden planken of pakkisten, of soms zelfs vuilnisvaten, welke ze, bui ten staande, hadden opgepikt. Dit vuur bleef zoo eenige uren doorbranden, met «en vlam van vele meters hoog, totdat om tien uur de politie het mooi genoeg vond en er een paar agenten kwamen met een brandslang, deze op een brand- kraan schroefden, en er zoo een einde werd gemaakt aan de 8 October-viering. In de Alkm. Courant van 9 Oct. 1906 staat hierover een kort verslagje. In het zelfde blad van 9 October 1906 staat ook een ingezonden stuk, waarin steller schrijft het te betreuren, dat de voor onze stad zoo belangrijke gedenkdag bij- na voorbij gaat, terwijl er zoo dikwijls feesten worden georgani seerd, die altijd goed slagen. Hij schrijft te zullen trachten een nieuwe vereeni- gmg op te richten, met een matig con- ra^' °Pdat een zoo groot mo gelijk aantal burgers kunnen toetreden. Doel moet dan zijn openbare feestvie ring. De schrijver van dit ingezonden stuk stelde zich inmiddels met eenige ken- nissen in verbinding, waarvan een vier tal hem hun volle medewerking toezeg den. Deze vijf jongelui vormden als tware een comité en gingen zoo nu en dan eens met elkander vergaderen. Door hen werd tenslotte besloten, om niet een nieuwe vereeniging op te rich ten, maar te trachten gedaan te krijgen de bestaande ontzetvereeniging te reor- ganiseeren. Een ontwerp daartoe werd opgemaakt, dat in hoofdzaak hierop neerkwam: contributie-verlaging van 2 op 1; uitbreiding van het ledental en benoeming van een vaste feestcom missie, naar het bestuur. Doel der ver eeniging was in hoofdzaak openbare feestviering. Dit ontwerp werd door de 5 jongelui onderteekend en daarna be zorgd bij den secretaris der Ontzetver eeniging, den heer Mr. W. F. A. Verhoef. Dit geschiedde juist op den dag dat er door het bestuur der Ontzetvereeniging een algemeene ledenvergadering was uitgeschreven, met als eenig punt op de agenda: „Voorstel van het bestuur om de vereeniging te doen inslapen". Deze vergadering werd gehouden op 11 Dec. 1906, en nadat de voorzitter, de heer Mr. A. P. H. de Lange, het stand punt van het bestuur uiteengezet had, werd het ingekomen schrijven der 5 jon gelui in behandeling genomen. Het woord hierover werd gevoerd door twee van de aanwezige leden, namelijk de heeren Dr. J. W. Wicherink en F. H. Ringers Sr. Naar aanleiding van hetgeen deze heeren als hun meening over het inge komen stuk zeiden, werd besloten om in het begin van 1907 weer een algemeene vergadering uit te schrijven en daartoe ook de vijf jongelui uit te noodigen en dan te trachten tot een oplossing te ko men. Deze vergadering werd gehouden op 12 Febr. 1907, in de Tuinzaal van de Harmonie. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer Mr. A. P. H. de Lange mede, dat het bestuur besloten had om en-bloc af te treden, aangezien het geen kans zag om voldoende belangstelling te wekken voor de 8-Octoberviering. De vijf jongelui traden in deze verga dering als lid toe, omdat zij dan ook aan de stemmingen konden deelnemen. Een der aanwezige leden, n.1. Dr. Wi cherink, trachtte in een kernachtig be toog het bestuur te bewegen om aan te blijven en zich dan met de jongelui ver der in verbinding te stellen. De voorzit ter deelde daarop echter mede, dat het bestuur bij zijn besluit bleef om en-bloc heen te gaan. De secretaris, Mr. Ver hoef, stelde daarop voor om een voor- loopig bestuur te kiezen en stelde als candidaten voor de aanwezige leden: Dr. Wicherink, F. H. Ringers Sr. en J. J. Boogh, drie bekende Oranjeklanten, zoo als hij zeide. Deze heeren werden met algemeen goedvinden benoemd en deel den mede zich met de jongelui nader in verbinding te zullen stellen. Door het voorloopig bestuur en het comité van vijf werd een nieuw regle ment ontworpen, gebaseerd op het reor ganisatie-plan van het comité van vijf. (Slot volgt) VEREENIGING TOT TBC.-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE EN VAN ANDERE VEE ZIEKTEN IN NOORD-HOLLAND. In het Gulden Vlies hield bovengenoemde vereeniging, onder voorzitterschap van den heer P. Stapel te Hoogkarspel, Vrijdagmid dag een druk bezochte vergadering. De voorzitter wilde in zijn openingswoord niet over de crisis spreken, doch slechts wij zen op dat de regeering door de zuivel- en varkenssteunwet tracht de bedrijven te steu nen; we kunnen aldus spr., nog geen hoera roepen over deze maatregelen, noch over de bereikte resultaten, doch men bedenke, dat abnormale tijden, abnormale maatregelen vorderen. Spr. wekte de veehouders op, ver trouwen te hebben in de goede bedoelingen van den minister om de bedrijven te steunen. De notulen van de 15 Nov. 1931 gehouden vergadering werden door den secretaris, den heer Koster te Berkhout gelezen en conform goedgekeurd. Van het bestuur der op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabriéken was be richt ingekomen, dat voor den bond opnieuw als bestuurslid van de vereeniging was aan wezen den heer H. K. Koster en van den Nieuwen Bond bericht, dat als zoodanig was aangewezen in plaats van den heer Oude gans, den heer A. Schröder te Heiloo. Van het Provinciaal bestuur was bericht ingekomen, dat de provinciale bijdragen per rund van 1 op 0.80 was terug gebracht. Medegedeeld werd voorts, dat het bestuur met het bestuur van de Zuid-Hollandsche ver eeniging een bespreking zal hebben over de wenschelijkheid, dat het N.B.O. lid wordt van beide organisaties. Na rapport van den heer Blaauboer uit Schagen werd de rekening conform vastge steld. De secretaris, de heer E. Koster, bracht hierop een uitvoerig verslag uit over de werk zaamheden in het afgeloopen iaar. Het onderzoek in het afgeloopen jaar. Aangesloten waren 29 vereenigingen met 1725 stallen en 545 vrije stallen. Het aantal dieren boven 2 jaar, dat onderzocht was be droeg 24025, het aantal reactiedieren 7037, is 29.3 pCt. beneden twee jaar. Open lijders totaal 137. Totaal werden onderzocht 31300 dieren. Het aantal reactiedieren bedroeg 7458, is 23.8 pCt. Het geheel is een belangrijke vooruitgang bij het vorig jaar. Met nadruk drong de secretaris er op aan om bij aankoop van jong vee de noodige waarborgen te vragen. Met voldoening werd geconstateerd, dat meerdere veeverzekeringen tot de conclusie zijn gekomen, dat ook de vereeniging in hun voordeel werkt en daarom bijdragen geeft. De kans is groot, dat het volgend jaar de vereeniging te Amsterdam het aantal leden telt, dat het mogelijk maakt de door het ge meentebestuur van Amsterdam toegezegde subsidie kan worden verkregen. Met de beste wenschen voor het werk der vereeniging in het belang van de Volksge zondheid en de veestapel, eindigde de secre taris zijn verslag. De begrooting voor 19321933, aanwij zende een ontvangst in uitgave van 48095 met een post van 460 voor onvoorzien, werd conform vastgesteld. Voor propaganda werd een bedrag van 150 uitgetrokken. De vergoeding voor de leden is op 1.10 gebracht en die voor de veeartsen op 0.90 (voorheen 1. Wegens het bedanken van den heer D. Pij per werd tot bestuurslid gekozen den heer K. Bos te Opmeer. Tuberculose-vriie opfok van jongvee. De heer P. J. 't Hoofd, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te 's-Gravenhage hield hierop een inleiding over de tuberculo- se-vrije opfok van jongvee, in verband met het feit, dat in het afgeloopen jaar besmet- tingsgevallen zijn voorgekomen. Spr. constateerde voor de bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee in Noordholland een stijgende belangstelling. In den tijd dien wij thans doormaken stemt dit tot tevredenheid, al is spr. nog niet vol daan. Het Rijkssysteem in deze is een vrijwillig systeem, wat spr. nog het beste oordeelt, omdat men er zonder de medewerking van de veehouders niet komt. Het doel is de dieren die gevaarlijk zijn onschadelijk te maken, doch daarmede is het systeem niet volledig. Spr. wees op den directen weg van besmet ting en de indirecte zuivelbesmetting. Voorts zette hij uiteen waarom een pasteu- risatiegebod voor karnemelk en de ondermelk in het leven is geroepen. Onderzoek naar de herkomst van het nieu we vee, voor het tot de koppel wordt toege laten, afmaken van de dieren lijdende aan open t.b.c. en goede opfok van het jonge vee is noodig om tot een t.b.c.-vrije veestapel te komen. Hetgeen daarvoor gedaan moet worden brengt moeilijkheden, doch het doel is het waard. Scheiding van reactiedieren en niet- reactiedieren is noodig. Steeds moet voorko men worden, dat de niet-reactiedieren noch water, noch eten krijgen dat met de reactie dieren in aanraking is geweest. Ook mogen deze dieren niet met elkaar in aanraking ko men. Spr. gaf aan hoe men dit dan door kan voeren. Van het grootste belang is de opfok van het jonge vee. Angstvallig moet hierbij aanraking met reactiedieren worden vermeden. In Noord holland laat dit nog te wenschen over en dank bracht hij aan den secretaris voor het in dit opzicht verstrekte cijfermateriaal, dat bewijst dat er nog heel wat moet worden ge daan. De inleiding gaf aanleiding tot verschillen de opmerkingen, waariut bleek, dat ook wei besmetting kan geven. Men kan daarbij al veel voorkomen als men de z.g. slip niet voert. In verband met een vraag, antwoordde dr Scheij, dat men uit 'n oogpunt van voedings waarde en vermindering van vitaminewaar- de, geen bezwaar tegen pasteurisatie van de wei kan hebben. De bezwaren daartegen zijn meer van technischen aard. Ir. de Vries, de Rijkszuivelconsulent, was daartegen van oordeel, dat niet gezegd kan worden, dat de pasteurisatie absoluut on schadelijk is. Wanneer alle leden van de zuivelfabrieken leden worden van de t.b.c.-bestrijding dan zal men het z.i. wel buiten de pasteurisatie van de wei kunnen stellen. Dr. Scheij voerde hiertegen aan, dat er reeds fabrieken zijn die ook de wei voor het vee pasteuriseeren. De voorzitter was overtuigd, dat gekookte wei minder in voedingswaarde is dan ge pasteuriseerde wei, doch tusschen beiden is veel verschil. De inleider betoogde, dat de ervaring in Friesland geleerd heeft, dat het voordeel van de pasteurisatie grooter is dan het nadeel. Ir. de Vries oordeelde, dat men de kaas- weipasteurisatie niet moest verwarren met de pasteurisatie van wei van het vee. Voor Noorc'.olland zou de pasteurisatie van wei voor de kaas funest zijn. Dr. Schei hoopte ook, dat de weipasteuri- satie voor de kaas achterwege zou laten. Pasteurisatie van wei ten gebruike van het jonge vee, achtte hij echter wel wenschelijk. De heer Jm. Blaauboer deelde mede, dat zijn fabriek voor 1 jaar besloot alle wei die aan de veehouders terug ging te pasteu riseeren, met het gevolg, dat het reactieper centage onder het jongvee belangrijk daalde. Bovendien kwam er geen enkele klacht over vermindering van voedingswaarde in, zoodat hij in het belang van de t.b.c.-bestrijding pasteurisatie van de wei voor het jongvee aanbeval en dit te meer omdat de daaraan verbonden kosten gering zijn. Na verdere bespreking werd de vergade ring gesloten. Voetbal. HET EERSTE-KLASSE-MENU. De derde voetbalzondag kunnen wij van daag inluiden! En opnieuw doet zich de vraag voor: wat zullen onze voetballers mor gen doen. Zullen zij winnen, zullen ze verlie zen, of zullen zij gelijk spelen? Natuurlijk, als er clubs zijn die winnen, dan zijn er evenveel clubs die verliezen. Het is maar de vraag, of de winnaars van een week geleden niet de verliezers van morgen zullen zijn. 't Is niet alleen een vraag, doch een geheel „open vraag", die zeer, zeer moeilijk beantwoord kan worden. Gelukkig maar, want waar bleven anders de groote weekbladen, die groote sommen uitloven voor hem of haar, die alles goed raadt! Gelukkig maar. want waar bleef an ders het publiek, als het vooruit wist, dat een sterkere steeds won van een zwakkere! Voetbal is een spel vol verrassingen. Wie vandaag wint, kan morgen verliezen Dat hebben we reeds gezien in de competitie, die nog slechts een paar weken oud is. We den ken aan Hilversum, dat den eersten dag een enorme nederlaag te slikken kreeg en dat den tweeden dag glansrijk won. We denken aan tal van uitslagen in alle afdeelingen en wij moeten dan wel tot de conclusie komen, dst (op zeer enkele uitzonderingen na) elke wed strijd pas gewonnen is, wanneer er 90 minu ten gespeeld zijn. 't Wordt ons vandaag niet gemakkeliik ge maakt. Dat begint al in afdeeling I waar vier wedstrijden worden gespeeld (H. D.V.S.—Blauw Wit is uitgesteld, waar schijnlijk omdat in Rotterdam Sparta en Xerxes elkaar ontmoeten!) Twee van deze wedstrijden zijn van enorm belang voor de eerstvolgende weken, omdat morgen uitgemaakt kan worden, wie voor loopig de leiding zal (zullen) nemen. Die wedstrijden zijn Z.F.C.Feijenoord en HBS.D.H.C. Om met de eerste te beginnen. Feijenoord heeft in haar twee thuiswedstrijden alle vier punten veroverd, terwijl Z.F.C. in haar twee uitwedstrijden drie punten verzamelde. Wat de resultaten betreift, is er dus weinig of geen verschilalleen zou men kunnen opmer ken, dat de tegenstanders van Feijenoord sterker waren dan die van Z.F.C. Morgen ontvangt Z.F.C. de Rotterdam mers. Dat beteekent voor haar de eerste thuiswedstrijd en voor Feijenoord de eerste uitwedstrijd. We zouden zoo zeggen, dat de kansen ongeveer gelijk zijn en werkelijk is het niet geheel en al onmogelijk, dat Z.F.C een kleine overwinning behaalt. Doch in dat geval moet haar alles meeloopen. We hopen op een Zaansche overwinning, wat beteekenen zou, dat de spanning in deze afdeeling zeer groot zou worden! En nog grooter zou die worden, als de tweede belangrijke ontmoeting H.B.S. D.H.C. door de Hagenaars zou worden ge wonnen. D.H.C. gaat nu ook voor het eerst op reis en H.B.S. is voor het eerst gastvrouwe. De Hagenaars verloren van Feijenoord en won nen van het zeer lastige V.S.V. Geen slechte prestatie dus. Doch D.H.C. wist haar beide thuiswedstrijden te winnen! Ook hier dus een strijd tusschen gelijk waardige ploegen, waarbij nog komt, dat de ontmoeting het karakter heeft van een plaat selijke. En tenslotte komt daar nog bij, dat D.H.C., voor 't eerst in de hoogste klasse, illusies heeft 't Zal een moeilijke strijd worden en wij weten niet, wie met de buit zal gaan strijken Spannend wordt zeker ook de wedstrijd R. C. H.V. S. V. Beide ploegen zijn tot elke verrassing in staat en al mogen we niet vergeten, dat R. C. H. thuis speelt, het moet toch oppassen tegen het forsche, enthousiaste spel van V. S. V. 't GooiA. D. O. gaat tusschen twee minder groote goden. De elftallen ont- loopen elkaar niet veel en o. i. kan A. D. O. een kleine overwinning behalen. Afdeeling II heeft de plaatselijke ontmoeting: Sparta Xerses. Dat beteekent allereerst een uitver kocht huis, dus een glunderend gezicht van den penningmeester! En daarnaast beteekent het een enorm gevecht om de plaatselijke supprematie (waarin Feijenoord helaas niet kan meespreken!) Wat zal Lagendaal doen? Zal hij met zijn felle schoten succes hebben? Enne.... wat zal Sparta doen? 't Zijn vragen, die nu nog niet opgelost kunnen worden. Winnen beteekent voor beide clubs een medezeggenschap in den strijd om het kampioenschap; verliezen be teekent afzakken tot beneden de befaam de middenmoot! West-Frisia mag morgen voor het eerst thuis spelen en zij krijgt het niet gemakkelijk. Haarlem komt op bezoek. Nu is Haarlem nog steeds de eigenaardigste club, die van daag verliest van een zwakke en morgen wint van een sterke ploeg. Het succes van de vorige week zal Haarlem evenwel prikkelen tot nog betere resultaten en dus kunnen de Enkhuizers en felle tegenstand verwachten. W.-Frisia daarentegen staat puntloos on deraan. 't Wordt tijd, dat daar verandering in komt. Een belangrijke ontmoeting dus voor haar, omdat verliezen fataal zou kunnen zijn. Toch achten we de kans op een overwin ning der Enkhuizers vrij klein! Een gelijk spel is meer waarschijnlijker! Ajax krijgt bezoek van Hilversum, dat zich Zondag wel hersteld heeft, maar mor gen toch nog weer een lesje krijgt. D. F. C. mag morgen eindelijk ook eens thuis spelen. Het krijgt bezoek van het zwak ke Haagsche V. U. C. en daarvan moe: D. F. C. kunnen winnen, 't Zal ook wel ge beuren, want de Dordtsche club weet veel te goed, dat een nieuwe nederlaag haar geheel kansloos zou maken (voorloopig tenminste), vooral, wanneer de vijfde ontmoeting in deze afdeeling, Stormvogels—K. F. C., in het voordeel der thuisclub eindigt. Beide clubs zijn het seizoen best begonnen; vooral de IJmuidenaren zijn dezen winter zeer sterk, getuige haar doelpuntenhonger. Ondanks Mol houden wij het op de Storm vogels, die bovendien nog thuis spelen. Het Oosten houdt van regelmaat. Zooveel mogelijk laat men daar de clubs beurtelings uit en thuis spelen. Voor het oogenblik is de belangrijkste ont moeting hier wel Go ahead-P. E. C. Niet al leen belangrijk voor de betrokken elftallen, maar ook voor Enschedé, Ensch. Boys en A. G. O. V. V.P. E. C. is goed gestart me) twee overwinningen, terwijl de Koekmen- schen het slechts tot één gelijk spel konden brengen. Dat is zoo een gewoonte van Go ahead, dat ze slecht begint en later niet te kloppen is en dan eindelijk op 't nippertje kampioen wordt. Wanneer Go ahead morgen opnieuw zou verliezen, zou ze reeds vijf pun ten bij P. E. C. achterstaan en dat lijkt ons te veel. 't Wordt dus een felle strijd in De venter en ondanks de vorige resultaten ach ten wij de thuisclub in staat om een kleine overwinning te behalen! A. G. O. V. V., dat bovenaan staat met P. E. C., kan morgen haar puntental met 2 verhoogen, als het thuis van Vitesse wint Nu is Vitesse heusch niet voor de poes, maar toch, de Apeldoornsche ploeg zal wel kans zien, om te winnen. Een ander geval is, of de Ensch. Boys in Wageningen een overwinning kunnen beha len. 't Lijkt gemakkelijker dan het is, want het iets-wat kleine veld op den Wagening schen berg heeft al heel wat slachtoffers ge maakt. Een gelijk spel is echter zeer goed bereikbaar. Wanneer Enschedé haar nederlaag van de vorige week vergeten is en haar eigen spel speelt, zal ze morgen van Robur, dat bij haar op bezoek komt, kunnen winnen. Bepaald benieuwd zijn we naar het resul taat van Tubantia—Heracles. Een gelijk spel?! In het Zuiden zal P. S. V. probeeren, om de leiding te ver overen. Het ontvangt Bleijerheide en za: probeeren, zooveel doelpunten te maken, dat ze boven Longa komt, ook al wint deze ploeg. Dat laatste is zeer waarschijnlijk, nu het naar B. V. V. moet. Toch blijft oppassen de boodschap. N. A. C. krijgt het moeilijk. Het is slecht gestart en gaat nu een zware reis naar M V. V. maken. Als dat zonder kleerscheuren afloopt, valt het ons mee! Willem II krijgt kans, om de eerste pun ten te innen. Het ontvanct Middelburc. dat nog niet geheel en al ingeburgerd is in de nieuwe omgeving. En dus moet Willem II winnen. Noad—Eindhoven wordt een harde strijd Eindhoven is van plan, om de groote concur rent van P. S. V. te worden en wil dus win nen. De vreemde omgeving is echter oorzaak, dat we een gelijk spel kunnen verwachten. In het Noorden twee plaatselijke ontmoetingen, n.1. een in Groningen en een in Leeuwarden. In Gro- ningen ontvangt Be Quick G. V. A. V. en de resultaten van de vorige Zondagen zeggen dat Be Quick wint. Inderdaad is Be Quick sterker en kan winnen. Maar dan dient er tóch flink te worden aangepakt. Spannender nog lijkt ons de strijd in Leeuwarden tusschen Friesland en Frisia. Beide ploegen behooren tot de zwakste, doch beide teams zorgden een week geleden voor een verrassing! Ze doen weinig voor elkaar onder en dus is een gelijk spel niet uitgeslo ten. Alcides ontvangt Velocitas Wanneer de Groningers niet al te gemakkelijk denken over deze ontmoeting, dan winnen ze. Doch er moet gewerkt worden! Evenzeer moet Leeuwarden om de over winning vechten en deze keer zal dat niet ge makkelijk gaan. Het moet n.1. op bezoek bij de kampioenen en Veendam is thuis altijd al een zware partij geweest. Wij houden het op de thuisclub. Rest ons nog SneekAchilles. Geen der beide clubs heeft nog een puntje. Wij hebben het idee, dat Sneek morgen wint. Onze tweede-klassers. Eindelijk dan zullen de Alkmaarsche voet balliefhebbers en -aanhangers van Alcmaria het eerste elftal der withemden in eigen huis aan het werk kunnen zien. V.V.A. komt hier n.1. op bezoek. We hebben Maandag reeds opgemerkt, dat voor Alcmaria nu pas de competitie begint. Het zal natuurlijk zijn best doen, om een goed begin te maken en dus verwachten wij een overwinning, ook al, omdat V.V.A. niet al te sterk is. Toch moet men oppassen. V.V.A. zal, zich zwakkere wetende, er in het begin alles op zetten, om een verrassing voor te bereiden en dat is steeds een gevaarlijk moment. Daarom zouden wij willen aanraden: van het begin af aan een hoog tempo met zeer, zeer open spel. Dan zal Alcmaria morgen beginnen mee te tellen. H.R.C., dat de vorige week E.D.O. ont ving, gaat nu naar Kinheim en het zou ons niet verwonderen, als Kinheim de over winnende ploeg werd! Natuurlijk verwachten wij, dat E.D.O. thuis van W.F.C. wint, al moet ze oppassen voor het enthousiaste spel der Wormerveer- ders. Zeeburgia wint thuis een plaatselijke ont moeting tusschen haar en T.O.G., en als D.E.C. een beetje oppast, kan het thuis ook wel van het zich herstellende Z.V.V. winnen. o In de B-afdeeling is D.W.S.H.F.C. de groote ontmoeting. Beide clubs zijn uitste kend gestart en doen weinig voor elkaar on der. Hoewel wij er van overtuigd zijn, dat H.F.C. beter voetbalt, gelooven wij toch, dat DW.S. wint. De ploeg speelt o.i. iets te forsch, vooral als het op winnen aankomt. En bovendien heeft D.W.S. het terreinvoor deel. HerculesVelox is een Utrechtsche ont moeting. Een voorspelling is niet mogelijk. Zou Alphen thuis van Baarn kunnen win nen? Er is een heel klein kansje op. De twee overige wedstrijden, A.F.C.— B.F.C., en BloemendaalDe Spartaan, wor den overwinningen voor de thuisclubs. Go ahead (Alkmaar) en haar concurrenten. Go ahead, onze vierde klasser, trekt morgen naar Q.S.C. Dat kan een aardige ontmoeting worden en hoewel Alkmaar nog niet op volle sterkte is, meenen wij, dat ze Q.S C. behoor lijk partij kan geven en dat een gelijk spel heusch niet onmogelijk is. Go ahead, probeert het eens Beverwijk ontvangt Uitgeest en wint na tuurlijk. En bijna even zeker zijn we van een overwinning van het thuisspelende Schagen op Zilvermeeuwen. Trouwens, ook de twee andere wedstrijden in deze afdeeling, TexelVrone en E.V.C. D.T.S. loopen op voordeel van de ontvan gende clubs uit, tenzij D.T.S. voor een ver rassing zorgt Langs de N.H.V.B.-velden. Zoo breekt dan morgen in den Noord-Hol- landschen" de tweede voetbal-Zondag aan en als de weersomstandigheden ons niet al te veel in den steek laten, kan er opnieuw een flink programma verwerkt worden. Reeds in vele afdeelingen ontmoeten ver schillende rivalen elkander en het zal bij veel wedstrijden dan ook geducht spannen. Bij voorbaat voorspellen wij vele gelijke spelen of zeer kleine overwinningen. In het Westen reeds dadelijk het treffen tusschen Assendelft 2 en de Alkmaarsche Boys. Beide clubs behaalden vorige Zondag een flinke overwinning en schijnen met zeer schoone bedoelingen bezield te zijn. Hoewel wij de Boys zeker niet lager aanslaan dan de Assendelfters, hebben laatstgenoemden „terreinvoordeel" en de Alkmaarders zullen alle zeilen moeten bijzetten om met een gelijk spel uit den strijd te voorschijn te komen, een resultaat, waarmede de Boys stellig tevreden kunnen zijn. R.C.Z. I, dat in haar eerste ontmoeting eenigszins teleurstelde, krijgt thans op de Koog tegen K.F.C. 3 gelegenheid, het beter te doen. Hoewel ons de Koogsche-kracht nog niet voldoende bekend is, meenen wij toch te weten, dat ook de Koogers nog eens een kansje zullen wagen en verwachten daarom eveneens een gelijk spel. Bergen I zal zich op eigen terrein tegen Z.F.C. 5 wel van haar jongste nederlaag herstellen, terwijl W.F.C. in Zaandijk 2 wel haar meerdere zal moeten erkennen. In het Noorden gaat Succes I bij M L.D. I op bezoek en zal zich op de gevaarlijke voorhoede der „luchtvaarders" wel weten in te stellen. Hoewel de Wieringers stellig aan het langste eind zullen trekken, zal dit haar ongetwijfeld veel inspanning kosten. Petten I krijgt kans zich op eigen terrein van haar jongste nederlaag te herstellen, waarvan Helder 3 de duoe zal ziin. Ook Wie-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5