Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht 30 CENT per Va PONDS PAKJE S JUuüomeuws JeuiiieUm Iets over dierendag. Jhwut daal Tlieuws Honden) fier dertigste jaargang. DINSDAG 4 OCTOBER 75 Blue Band, uit de allerbeste grond» stoffen - met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces, waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. lebruik daarom uitsluitend Holland's beste standaardmerk 1932 Mo. 234 mmnKT r3"*-— Woensdag 5 October. Hilversum. 296 Al. (Uitsluitend VARA). o__ Gramofoonplaten. 10.— VPRO-mor- en wijding 10.15 Voor Arb. in de Continu- bedrijven. Voordracht door Janny v. Oogen, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en De Notenkrakers", ol.v. Daaf Wins. 12. 1.45 Gramofoonplaten. 2— Vrouwenuurtje, voordracht en gramofoonplaten. 3.— Voor de kinderen. 5.30 VARA-Balalaika-orkest o 1 v Iwan Powarjei en gramofoonpl. 615 Orgelspel door J. Brookhouse Macgarthy 7 Causerie door Jan Oudegeest. 7.15 Mu ziek van dezen tijd. Joh. Feitkamp, fluit en Piet Tiggers, piano. 7.55 Herhaling S.O.S.- berichten. 8.— Dr. F. M. Wibaut: Verspil ling van productieve krachten. 8.20 VARA- orkest o l.v. Hugo de Groot, o.a. Scenes alsa ciennes, Massenet. 9.— „De affaire Dreyfus" (II). N.V. Amsterd. Tooneelver. o.l.v. A. v. Dalsum en A. Defresne en 't VARA-tooneel ol.v. W. van Cappellen. Algeh. leiding: A. van Dalsum. 10.20 Vaz Dias. 10.30 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot, o.a. Ballet „Faust", Gounod. 11.20—12.— Gramofoon platen. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10— NCRV-dameskoor. 10.30 Morgenwij ding. 11Concert. H. v. d. Lijn, viool en Miep Meder, piano en colle. 12.15 Zang door nW Hessink, bariton en mevr. C. Kempers— tKoster, piano. 12.45 Harmoniumspel door 'ijoh. Veenschreuder. 1.30—2.— Vervolg zang en piano. 2.30 Gramofoonpl. 3.— Concert. ;Mevr. C. van RavenzwaayMöllenkamp, ■zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr, cello en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 5.— Kinderuur. 6— Gramofoonpl 6 15 Causerie door A. Stapelkamp. 6.30 En- gelsche les. 7Afgestaan. 7.45 Ned. Chr Persbureau 8.—10.30 Propaganda-avond m. Sm. v. de Chr. Harmoniever. „Excelsior", o.l.v. j,W. Grebel en Ds. C. v. d. Zaal en K. ^Kruithof, toespraken. Ca. 10.Vaz Dias 10.30—11 30 Gramofoonplaten. 1 Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. ,10.50 Tijdsein, weerbericht. 11.05 Lezing, tl2.20 Orgelspel Quentin MacLean. 1.05 t'Leonardo Kemp's orkest. 1.50 Gramofoonpl 2 45 Voor de scholen. 3.50 Sted. orkest van lBournemouth o.l.v. Sir Dan Godfrey, m. m. ,'v. Horace Fellowes, viool, o.a. Symphonie in Bes, Chausson en Vioolconcert, Mendels- ;sohn. 5.05 Schotsch Studio-orkest o.lv. G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 )Debussy's pianomuziek door Elsa Karen ;7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Dans muziek door Roy Fox en zijn band. 9.20 Ber. i<MO „The white Blackbird", hoorspel van ffLenox Robinson. Regie: Creswell. 10.55 Le zing. 11.1012.20 Dansmuziek door Am- brose's Blue Lyres. Parijs „Radio-Paris"1724 Al. 8.05, 12.05 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „L'Autre so- kil", van Carlos Larronde. 9.50 Gramofoon platen, o.a. uit „Die Meistersinger", Wagner Kalundborg, 1153 M. 3.20—4.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. rF. Mahler, o.a Ouv. „Fledermaus", Strausz. 4.205.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o.a. Kreutzer- sonate, Beethoven. 8.20—1.20 Dansmuziek .voor de eugd door diverse orkesten Langenberg, 473 Al. 6.257.20 en 11.20 •—12.20 Gramofoonplaten. 12.201.50 Con cert oJ.v. Eysoldt. 4.205.35 Concert o.l.v. Wolf. 720 Schubert—Strausz-concert o. 1. v Kühn, m. m. v. Hub. Flohr, piano, o.a. Tanz- suite, Schubert en Noraseebilder, wals, Strausz. 9.50—11.20 Dansmuziek o. 1. v Eysoldt. Rome, 441 Al. 8.05 Italiaansche opera muziek, „La baronessa di Carini", van Gui- seppe Mulé. Dir. de componist. Koorleiding Casolari. Brussel, 508 en 338 Al. 508 M.: 12.20 Max Alexys orkest. 5.20 Dansmuziek (gra mofoonplaten). 6.20 Zangvoordracht. 6.50 Piano- en cello-sonates. 8.20 Vroolijk uurtje. 9 20 Orgelconcert door P. Maleingrau. 10.30 Max Alexys en zijn orkest. 338 M.: 12 20 Zie 508 M. 5.20 Engelsche kamermuziek m m. v. kwartet en klarinet. 6.20 en 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 „Yolande" legende in drie deelen van A. Snieders. Muziek E Wambach. Na afloop Max Alexys en zijn orkest. Zeesen, 1635 Al. 7.25 Symphonieconcert naai het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 65) Als je zulke dingen zegt, dan zou je mij er toe brengen je te trouwen uit ver- nedering en berouw. Dat verhoede de hemel, zei Martin. Weer wendde zij het hoofd af. Lange stilte volgde. Lucilla was de eerste om weer te spreken. Alle blaam valt op mij. Neen, laat me doorgaan. Ik heb den moed om eer lijk te spreken en jij moet den moed hebben om te luisteren. In Brantöme interesseerde je mij. Je positie daar was zoo on-Engelsch. Natuurlijk mocht ik je daar graag lijden. Ik vond, dat je wak ker geschud moest worden- 't Was maar zoo'n losse gril, die me over Egypte deed spreken. Ik dacht, dat het goed voor je was om met al het oude te breken en de wereld te zien. Toen ik Félise bij mij had en zag hoe ze zich ontwikkelde, dacht ik aan jou. Ik heb zooiets met an dere jonge meisjes ook gedaan, i nar ik mertcte geen verandering en dit was een alleraardigst amusement. Met een man had ik dat experiment nog niet ge maakt. Ik wilde eens zien, hoe jij je ont poppen zou, wat voor indruk dat eeheel door het Berlijnsch Philharmonisch orkest o.l.v. E. Jochem. 9.20 Ber. en hierna tot 11.20 Dansmuziek door Arthur Goronzy en zijn orkest. Van de Internationale Dierenbescher mingscongressen te Weenen en Florence is aan de Vereenigingen op ons gebied de opwekking uitgegaan tot het géven van vasten vorm en algemeene bekend heid aan de reeds verspreid aangewen de pogingen om ieder jaar een dag aan de nooden en belangen van het dier te wijden. Dat men daartoe oorspronkelijk den 4den October als datum koos hield verband met den in 1926 in wijden kring gehouden herdenking van de wereld figuur Franciscus van Assisi, den groo- ten vriend en beschermer van het dier, dat hij als schepsel Godsliefhad en on der zijn hoede nam. Uit Cz^ho-Slowakije zoo meldt men ons kwam in 1927 de gedachte, aan dien datum een internationale jaar- lijksche actie voor een liefderijker be handeling van het dier te verbinden. Miss Margaret Ford, die indertijd ook de herdenking van Engelands eerste wet op dit gebied (Martin's Act) zoo krachtig organiseerde, nam het denkbeeld over, dat dadelijk weerklank vond in Enge land, Amerika en Australië, later ook in Duitschland, Oostenrijk en Indië. In 1930 en 1931 werd allerwege ook in ons land reeds op veel groot er schaal gewerkt, waarbij de. pers krachti- gen steun verleende. Dierendag belooft populair te worden, men acht, juist voor de Dierenbescherming, zulk een enkelen propagandadag in het jaar praktisch gezien en rekent op medewerking ook buiten den engen vereenigingskring. Immers, waar doorgaans zoovele be langrijke onderwerpqp de aandacht vra gen van den sociaal voelenden mensch, zal deze ook voor zoover hij niet bij het eigenlijke wera der D. B. betrokken is dien enkelen dag gaarne gunnen tan den arbeid voor de meest weerlooze en onmachtige onzer medeschepselen, wier lotsverbetering toch ook voor onze waardigheid als mensch een eerezaak is. Niet ten onrechte hebben wijsgeer en dichter de behandeling van het dier voor een volk een graadmeter zijner bescha ving genoemd. Ook in ons land zullen stellig de vele dierenvrienden wederom met warmte de gelegenheid aangrijpen, om iets voor het dier te doen; de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren wekt haar afdee- lingen opnieuw tot medewerking op. en zonder twijfel zullen ook de andere die- renbeschermende lichamen en personen willen medehelpen, Dierendag 4 October te doen slagen. Het is in de eerste plaats tot de gees telijke voorgangers van alle gezindten en tot de opvoeders der jeugd, tot spre kers, schrijvers, kunstenaars, ouders, dat wij het verzoek richten, hun gaven en invloed te willen gebruiken om te wijzen op wat een groot dierenbescher mer noemt; onze vertrouwenspositie tegenover het dier, door van den kansel, in de schoolklasse, in de vergadering, in de pers, hun stem daarvoor te doen hoo- ren en de dierenbeschermende lichamen in hun woonplaats te steunen. Wij menschen hebben een groote schuld aan de dierenwereld goed te ma ken helpt gij allen ons ook hiervoor die gezindheid brengen, waarvan de dichteres Ella Wheeler Willcox getuigt: Mocht 'k 's avonds, terugzien l op den dag die vlood, Antwoorden op Geweten's stille vraag: Ja, 't deed iets goeds aan mensch of dier in nood Zoo deed 'k dus iets tot 's Wereld'? heil vandaag. HEILOO. Onder de verschillende propagandafilms die den laatsten tijd op de „markt" worden gebracht is de film (de sprekende film) van de Vara zeker niet de minste. Een geluids film is nieuw en zeker is dat voor Heiloo het geval. We waren eerlijk gezegd een weinig nieuwsgierig hoe de beelden zouden zijn en hoe het geluid tot ons zou doordrin gen en we zijn niet teleurgesteld. Een rol prent die duidelijk verstaanbaar is heeft als propagandamiddel veel voor en dat heeft ét i nieuwe leven op je zou maken. Nu réa- liseer ik pas, wat ik nooit gerealiseerd heb, hoe al mijn zoogenaamde vriende lijkheid voor jonge meisjes niets anders was dan harteloos geëxperimenteer. Twintig jaren zou ik twintig jonge meis jes in luxe kunnen laten leven, zonder hindernis voor mijn fortuin. Dat is de vloek van onmetelijken rijkdom. Men maakt misbruik van zijn macht! Maar met jou had geld niets te maken. Ik was niet zoo onwijs om je te vragen mijn gast te zijn, zooals ik dit aan vrouwen kon vragen. Maar, het geld daargelaten, ik wist dat ik je geven kon, wat ik haar gegeven had en door wat Félise zich liet ontvallen, vermoedde ik, dat je een klein inkomen bezat. En daarom schreef ik je op goed geluk. Ik dacht wel, dat je komen zou. De men schen doen nog al eens wat ik hun vraag. Jij zou het grootste amusement worden. Zie je, zoo is het gegaan. Ze hield op. Er kwam een harde trek op zijn gezicht. Ne, zei hij, ga door. Kun je 't verdere niet raden? Neen, zei hij, dat kan ik niet. Daar was een klank in zijn stem, die haar hart scheen te verscheuren. Ze drukte beide handeik tegen de oogen. Als je eens wist, hoe ik mijzelve ver acht en haat. Neen, neen, mijn lieveling, zei Martin. Hij beroerde haar schouder warm en zacht. Een doorschijnende ragfijne mouw liet dit toe. Ze liet zijn hand even er op rusten en Vara begrepen. Doch laten we beginnen bij het begin. Vrijdagavond waren een 150 per sonen naar „De Rustende Jager" getogen om het voor dat dorp nieuwste snufje te gaan zien. De voorzitter, de heer P. Greeuw, open de en sprak zijn teleurstelling uit dat de'film hier zoo vroeg in het seizoen vertoond moest worden. Het bezoek aldus spreker valt daarom niet mee, hoewel de werkloosheid, waardoor men geen cent kan missen, ook een woordje meespreekt. Voorts vroeg hij belang stelling en medewerking voor de Landelijke Actie om geld bijeen te brengen voor de werklooze leden opdat zij hun radio en radio- gids kunnen behouden, terwijl spr. over de cultureele waarde van den eigen omroep voor den arbeider uitweidde. Na een voor programma werd vertoond „Stuwing" van het Groot Volkstooneel in 3 acten. De ver schillende scènes, die tot ons spreken lieten niet na indruk te maken. Vooral de scène uit „Frank van Wezel", gefotografeerd tooneel, deed het uitstekend, omdat deze gebruikt wordt als eene illustratie van het wederrech telijk ingrijpen der radio-commissie. Bijzon der geslaagd is de reconstructie der oprich tingsvergadering, waarbij met waardeering moet getuigd worden dat men de „koppen der bestuurders" alleen dan op den voorgrond plaatst als de handeling het noodig maakt. De geheele film voldoet aan hooge eisghen en is behalve propagandistisch boeiend van het begin tot het eiqfle. De komische film en niet minder een rei^ door Frankrijk en klanken uit Tirol, waren geheel af. De groote aandacht waarmede de aanwezigen medeleefden was het beste bewijs dat de avond geslaagd is. Door B. en W. is als vertegenwoordiger voor de uitvoering van de varkens-crisiswet, aangewezen de heer Th. Straathof te Eg- mond-Binnen. Door B. en W. is een parkeerverbod ge plaatst op een gedeelte van den Rijksstraat weg begrensd tusschen het gedeelte bij het café-restaurant „De Rustende Jager" en de buurt. Als een bewijs hoe de gemeente in bloei vooruit gaat, zij gemeld, dat het inwonertal de 5500 gepasseerd is, een vooruitgang van plm. 350 personen sinds Januari 1932. De melkveehouders die leveren aan de Centrale hebben hun eerste uitkeering ont vangen over het tijdvak Juli 1932 en wel een uitkeering van 1.04 per 100 liter melk. De commissie uit het Burg. Armbestuur die de werkloozen een uitkeering geeft zoo lang voor hen geen productieve arbeid be schikbaar is en Vrijdags tusschen 11 en 12 uur ten raadhuize zitting houdt, heeft zeker een wenk gekregen om vooral de lust tot wer ken er in te houden. Een gezin, bestaande uit 6 personen kreeg de vorige week de kapitale som van 8 en de afgeloopen week slechts 7. Een vader van een gezin van 10 perso nen, die bij de werkverschaffing twee weken werkte voor ƒ18 per week, werd afgewezen. Deze „steun" is toch wat al te weinig. NOORDSCHARWOUDE. Aan den Langendijk is opgericht een af- deeling van de Soc.-Dem. Vrouwenclub met aanvankelijk 14 leden. Het voorloopig be stuur bestaat uit mevr. Frielink, voorz., mevr. Doets, secr. en mevr. Paarlberg, penningm. LANGENDIJK. Hoewel het met de bollencultuur weer zeer ongunstig is verloopen, wordt er aan Langendijk en omstreken toch weer meer bol len uitgeplant dan het vorige jaar. In de krin gen der tuinders acht men de vooruitzichten van het bloembollenbedrijf nog altijd min der ongunstig dan die van den groven tuin bouw. Dit is ongetwijfeld de oorzaak, dat weer zooveel bollen worden uitgeplant. De afd. Langendijk zal in den a.s. win ter weer een tuinbouwcursus laten houden. Met den stand der winterkool staat het niet rooskleurig. Vallers en draaihartigheid, de bekende koolziektèn, hebben in tal van akkers op bedenkelijke wijze huisgehouden. Bovendien is er heel wat minder uitgeplant dan de vorige jaren, vooral ook buiten het eigenlijke Langendijker titfnbouwdistrict, zoo dat de voorraden bewaarkool aanzienlijk ge ringer zullen zijn dan dit de vorige winters het geval was. Men deelde ons mede, dat er momen teel aanmerkelijk minder zuurkool wordt in gemaakt dan dit in vorige op' dezen tijd placht te geschieden. De onzekere tijdsom standigheden maken de fabrikanten huiverig om in dezen veel te vragen. Er is aan dezen inmaak heel wat risico verbonden, vooral in verband met den uitvoer naar het buitenland. duwde haar toen weg. Maar de nerveuze reep van haar vingers verried geen afkeer. aar gezicht was heel bleek. Ik wist, dat je me liefhad, 't Deed goed om dat te gevoelen, zooals ik je reeds zeide. Ik had weg willen gaan, zooals ik voorheen ook wel eens weg ben gegaan. Ik veront schuldig mijzelve niet. Toen kwam die avond in Luxor! Ik liet mij zelve gaan. 't Was een kwestie van de zinnen. Al word ik negentig, ik zal 't nooit vergeten. Denk je misschien, dat ik rustig heb kunnen slapen, de nachten daarna? Dat kon ik niet. Uitdagend zag ze hem aan. Toen zei Martin: Je moet een beetje om mij geven. Ik vraag maar om een heel klein beetje. Neen, dat is niet zoo, zei zij, den blik zijner oogen ontmoetend. Je braagt om alles. En als ik alles te geven had, zou ik 't jou ge ven. Je moogt dgpken, dat ik harteloos met je gespeeld heb, drie of vier weken lang. Iedere buitenstaander, 6ie alleen de feiten hoort, zou mij beschuldigen. Ik had je mis schien weg moeten zenden, maar ik had er de kracht niet toe. Daar! DÜat is een bekente nis. Maak er van wat je wilt. Al wat ik er van maken kan, zei Mar tin, met trillende stem, is dat je de vrouw voor mij bent en dat je dat weet. Dat weet ik, zei zij. Ik kan er niet meer tegen op en ik zie de waarheid in het gezicht Maar aan den anderen kant ben jij den man voor mij. Als ooit een vrouw getracht heeft een man lief te hebben, dan heb ik getracht liefde voor jou te gevoelen. Dat is, waarom ik je liet blijven. Ik heb mijn hart onderzocht tot op den bodem. Maar daar op <j$n bodem OTERLEEK. Vrijdag 30 Sept. was het 60 jaar geleden, dat de Nutsspaarbank is opgericht. Het be stuur had gemeend een dergelijk merkwaar dig jubileum niet zonder meer te mogen pas- seeren. Uit de smeltkroes der beraadslagin gen kwam ten slotte boven, den inleggers een Feestavond aan te bieden op Zaterdag 1 Oct Het bestuur heeft hiermede een gelukkige greep gedaan, zoals bleek uit de geheel ge vulde zaal van café de Vries. Dat het aange kondigde optreden van den gevierden humo rist Daan Pool hieraan niet vreemd was, be hoeft geen nader betoog. De zaal was voor deze gelegenheid in een feestkleed gestoken, wat een zeer prettigen indruk maakte. De heer J. de Wit, die op verzoek bereid was gevonden, dezen avond te openen, bracht in de eerste plaats hulde aan de menschen die indertijd het initiatief tot de oprichting hadden gegeven. Spr. noemde als de eigen lijke oprichtster mevr. Brak—Kalis, die ter zijde werd gestaan door de heeren Brak, Ka lis, Brederode, Meulman, P. Kok en De Rid der. Deze hebben den grondslag gelegd voor een gezond financieel beheer, door zorg te dragen voor een reserve. Bescheiden begon nen met slechts enkele leden, groeide het aan tal inleggers al zeer spoedig, door zelfs de kleinste bedragen te accepteeren. Veel recla me behoefde niet gemaakt te worden, daar de naam der bank een goeden klank had, daar de bestuurders geheel belangeloos hun taak vervulden. Het standpunt van destijds: ver plichte geheimhouding en doe wel en zie niet om, wordt tot op heden streng betracht. Spr. memoreerde verder, dat het niet mogelijk was geweest alle inleggers uit te nooaigen, daar dan de zaal veel te klein zou blijken te zijn. Nadat de heer De Wit nog had gewezen op de buitengewoon prettige wijze, waarop de bestuursleden met elkander omgingen en de hoop had uitgesproken, dat wie momen teel nog geen spaarder was, het in de toe komst nog zou worden, was het woord aan den heer Daan Pool. Zij die het genoegen hebben hem te ken nen, zullen zich niet verwonderen, dat deze reeds bij zijn opkomen de lachers op z'n hand had. Maar ook in een ernstig lied weet deze kunstenaar gevccl te leggen. Zeer te waar- deeren is, dat het banale steeds geweerd wordt, zoodat het voor iedereen genietbaar is. Buitengewoon indrukwekkend was* Wol gavisioenen" welk no. in een schitterend Rus sisch costuum werd voorgedragen, zoomede „De onbekende soldaat". De heer Daan Pool is niet alleen een humorist, maar ook een ar- tist wat betreft costuums en tooneel-aanklee- ding. Door de suggestieve wijze, waarop dit belangrijke onderdeel door hem verzorgd wordt, is het geheel een overweldigend suc ces. Bovendien weet Pool zijn programma's zoo samen te stellen, dat men niet te lang stil staat bij een ernstig lied, zoodat met recht gesproken kan worden van „een lach en een traan". In de pauze werd het woord gevoerd door burgemeester van Reenen, die het bestuur dank bracht voor de uitnoodiging tot bijwo ning van dezen feestavond. Spr. schetste het belang van 't 60-jarig bestaan van een ver- eeniging als deze, daar het gemakkelijker is zooiets op te richten, dan instand te houden. Doch ook de goede wil alleen is niet voldoen de voor een bestuur, men moet ook menschen hebben, die willen en kunnen sparen. Zonder inleggers kan een bank nu eenmaal niet be staan, en men moet een bestuur zijn spaar penningen durven toevertrouwen. Spr. meen de te mogen constateeren, dat het bestuur hierin te allen tijde is geslaagd, ook thans nog, waarvoor een woord van hulde op zijn plaats is. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat men er ook in de toekomst steeds in zou slagen, de juiste menchen bereid te vinden de belangen der bank te dienen, zoo dat deze zal groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Hierna vervolgden Daan Pool zijn pro gramma en moest tot slot nog een extra num mer geven. In een geestige causerie nam hij afscheid van zijn auditorium, er den nadruk op leggende, nimmer meer geloof te zullen slaan de bewering, dat Oterleek „stijf" is. Nadat door den heer De Wit was gesloten was dus het officieele gedeelte afgeloopen, maar het niet-officieele deel duurde tot ja heusch, het was tijd om de koeien te gaan melken. Op waardige wijze is het feest ge vierd, geen wanklank is gehoord. Vermelden we tenslotte nog, dat een aantal bloemstukken, w.o. ook van het hoofd dezer gemeente, het bestuur werden aangeboden. 6 6.70*020* BAND versch gekarnd mei 25°/a allerfijnste Roomboter, onder Rijkscontrole is een man, die dood is ze spreidde beide handen uit en haar schouders schokten en hij staat altijd tusschen ons en ik kan niet, ik kan niet. Er valt niet te kiezen of te deelen. Ik moet mij zelve geheel geven of niet; ik kan niets ten halve doen. Hij zat doodstil. Zich als versteend gevoe lend. Ze vatte hem bij den arm. Veronderstel, dat ik met je trouwde. Volgens de regelen van het spel moet ik dat doen. Maar het zou voor ons beiden ellende brengen. Daar zijn twintigduizend redenen voor. Zie je dat niet? Ik zie alles, zei Martin. Hij stond op en met beide armen op de veranda leunend, zag hij haar aan. Ik zie alles. Je hebt mij je standpunt heel duidelijk gemaakt. Maar ver onderstel, dat ik eens zei dat je het spel niet gespeeld hebt. Veronderstel, dat ik een zei aat je het toch geweten moet hebben, dat geen man, als hij je niet lief had, tenzij hij een imbeciel was, je gevolgd zou zijn naar Egypte, zooals ik gedaan heb. Veronderstel, dat ik eens zei, dat je mijn leven verwoest hebt. Veronderstel dat ik eens met voorbeel den aanhaalde alles, wat tusschen ons iis voorgevallen, en er op sta, dat de regels van net spel gevolgd worden, en ik vraag je als een man, die je lief heeft met alles wat in hem is, om met me te trouwen, wat zou je dan zeggen? Ze stond op en haar hoofd fier opheffend, antwoordde zij: Als je zoo werkt op mijn eergevoel, zou ik j a moeten zeggen. Hij nam haar beide handen en drukte ze aan zijn lippen. Dat is wat ik weten wil, maar daar ik je niets verwijt, zal ik je dit ook niet vragen, lieveling. Zooals de zaken nu staan, aan vaard ik je edelmoedigheid. Jij bent de vrouw die ik lief heb en die ik altijd zal liefhebben Vaarwel en God zegen je. Hij schudde haar hand en liep over de ve randa met opgeheven hoofd, een flinke moedi ge kerel. Na eenige oogenblikken van tweestrijd liep ze hem vluk achterna. Martin, riep ze. Hij wendde zich om en wachte op haar na dering. Ik voel, dat ik je leelijk behandeld heb. Ik zal het goed maken. Ik zal met je trou wen. Daar! Martin stond stil, terwijl de verleiding hem bestormde. Zijn oogen dronken haar groote schoonheid in. Eindelijk vroeg hij: Heb je me lief? Dat heb ik je «allemaal al uitgelegd. Ik vraag je, ja of neen. 't Geluk van twee menschenlevens hangt er van af. Neen, zei zij. Nu, dan is het uitgemaakt. Als ik met je trouwde, liefste, zou ik werkelijk een avon turier zijn en je zoudt alle reden hebben om mij te verachten. Het is nu werkelijk v a ar* wel. Ze oogde hem na tot hij in het hotel ver dween. Toen liep ze langzaam naar de balu strade, die blakerde in den zonneschijn, en steunende op haar beide ellebogen, keek ze door een nevel van tranen naar de gehate schoonheid van de wereld. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5