Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. WINKEL. WIERINGERWAARD. Het ontbijt smaakt eens zoo goed, URSEM. HOORN. KOEDIJK. CASTRICUM, BELASTINGVERHOOGING IN NOORDHOLLAND. OOGSTWERKZAAMHEDEN IN DE WIERINGERMEER. f Koolzaad. Dorschmachioes. Ter gelegenheid van het jubileum der spaarbank is de schooljeugd niet vergeten. De koek en chocolade, waarop ze zijn ont haald, werd ten zeerste geapprecieerd HEEMSKERK. Op den tuin genaamd „Liesbethkroft aan den Houtweg tee Noorddorp is Zondag nacht een bloembollenopslagplaats met de zich daarin bevindende bloembollen en bloembollenkistert benevens eene in de na biiheid staande riet- en houtmijt in vlammen ?fet verbrande behoorde in eigendom toe aan den heer H. de Vries Hz. aldaar woon achtig en was met uitzondering van de^ ge noemde mijten en kisten tegen brandschade verzekerd. De oorzaak was onbekend. Het perceel lag geïsoleerd, ver van water en onfcelend waarom de hulp derbrand we niet werd ingeroepen. Trouwens de eigenaar werd de brand niet eerder gewaar dan toen alles reeds uitgebrand was. Naar men ons mededeelt is er onder de abonné's van de radiodistributie in mke., een beweging gaande, om met vereend krachten te bewerken dat de abo"neTn^n.®I prijs van 2 per maand wordt verlaagd tot 1.25 per maand. De afd. Wieringerwaard van het Witte Kruis vergaderde op Zaterdagavond. De voorzitter, de heer C. Haringbuizen, heette in 't bijzonder welkom dr. de Vries, die zich als lid heeft opgegeven. Met dr. de Vries werd steeds als adviseerend lid prettig samengewerkt. Het is de bedoeling van t bestuür om ook dr. de Vries als adviseerend lid te benoemen, waarbij dan ook tevens op prettige samenwerking werd gehoopt. Een groot aantal ingekomen stukken werd voor 't meerendeel voor kennisgeving aange nomen. u Wat betreft een circulaire van de afd. Hel der over een bedrag van 4000 voor huis verzorging stelde het bestuur voor hierop niet in te gaan en aan den afgevaardigde op te dragen tegen het voorstel-Helder te steni- Voor afgevaardigde en plaatsvervangend naar de algemeene vergadering op Dinsdag 4 October werden gekozen respect, de heeren C. Haringhuizen en W. Bron. Bij de behandeling van den beschrijvings brief werd besloten, dat voor de verkiezing van een lid van het. Hoofdbestuur de candi- datuur van Leersum te Winkel gesteund zal worden. Overigens heeft de afgevaardigde vrij mandaat. Dan werd nog besloten om toe te treden als lid van het Centraal genootschap voor kinderherstelling- en vacantiekolonies tegen een contributie van f 5 per jaar. Een bedrag van 27, wat nog in kas was van een vroegere afdeeling hier ter plaatse, is verbruikt geworden ten behoeve van een kind, dat reeds uitgezonden is geweest. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat de vereeniging een schenking heeft gehad van onzen vroegeren dokter D. Bax van ver schillende artikelen, waarbij voor onze af deeling nog vele bruikbare dingen zijn. De voorzitter stelde voor deze schenking te aanvaarden onder dank aan dr. Bax voor S zijne betoonde belangstelling in onze afdee ling. De heer K. Zander informeerde bij de rondvraag, hoe lang men artikelen uit het magazijn mag gebruiken. De voorzitter lichtte toe, dat er geen tijd bepaald is. De heer Zander deelde mede, dat er bii hem verleden week een stoel is weggehaald op een manier, die, wat toon en vorm betreft, minder sympathiek was. De voorzitter zeide, dat dit niet namens 't bestuur is gedaan. Door dr. de Vries werd opgemerkt, dat sommige leden de artikelen veel te lang hou den. Het komt voor, dat menschen, die al lang genezen zijn, de artikelen nog niet terug hebben gebracht. Besloten werd om kaarten te laten drukken, waarbij aangedrongen wordt op directe terugbezorging, wanneer men de artikelen niet meer noodig heeft. Op een vraag van den heer Bron of er nog gelegenheid bestaat zich aan te melden voor den cursus voor eerste hulp bij onge lukken werd toestemmend geantwoord. Hierna volgde sluiting, nadat de voorzitter de vereeniging nog had gefeliciteerd met de bereidverklaring van dr. de Vries om als ad viseerend lid mede te werken. Zaterdagmiddag vergaderde Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden onder leiding van dijkgraaf Haringhuizen Bij de opening heette de voorzitter in 't bij zonder welkom den heer K. Schenk Kz. die nier voor d€ le maal als hoofdingeland aan- *3S ikKben' aldus spr-> hier begonnen onder t medebestuur van Uw vader en hoop dat ik met L zal eindigen en wil er den wensch aan toevoegen, dat we een goed- samenwerking zullen hebben. De heer Schenk dankte voor de vriendelijke woorden. J Mededeelingen. Ten 1ste dat over 1931 geen uitkeering zal plaats hebben voor den Molenweg en voor Sluizerweg en Walings weg dezelfde uitkeering als vorig jaar. Ten 2e dat in verband met de lepenziekte weer een onderzoek is ingesteld met den heer van Bremen van het Staatsboschbeheer Daarbij is gebleken dat weer een tamelijk groot aantal is aangetast. Bij de boerderij van Geel 8 stuks, aan deti weg aldaar 5, bij ae boerderij van gebr. Jans 2. Als een sterk sprekend staaltje vertelde de dijkgraaf, dat bij de boerderij van Breebaart verscheidene boomen in de sloot zijn geworpen, waarop larven zijn gevonden. Verder zijn ook op andere plaatsen nogTioomen aangetroffen die aangetast zijn. Het dagelijksch bestuur had een uitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van een tentoonstelling van door iepziekte aangetaste boomen. Wij hebben aldaar 't ont staan en de gevolgen leeren kennen. Er is weinig aan te doen, doch wanneer men krach tig optreedt, kan 't in ieder geval worden be streden. 't Gevaar treedt op bij stervende boomen en stammen. Het dag. bestuur vroeg machtiging om alle boomen welke verschijn selen vertoonen van die ziekte te doen ver- 'l^heer Groneman vroeg of het den heer van Bremen was om al die boomen t? De* dijkgraaf lichtte toe dat dit niet noodig is en dat we kunnen afwachten dat "gaan sterven Als overtuigend bewijs werden een aantal schillen te zien gegeven, waarin t duidelijk zichtbaar was. De spmkever is d °N De'he^C. J Blaauboer was bevreesd dat het nooit is te keeren welke vrees ook wel door den dijkgraaf werd gedeeld, doch we moeten toch alles in 't werk stellen om het te bestrijden. De gevraagde machtiging werd VCrSd' aanleiding van een opmerking van den heer Koster over de Molensloot is een onderzoek ingesteld bij den bewaarder van tivnotheeken waarbij bleek dat de Molen loot nog dezelfde breedte heeft als voorheen Met medewerking van den heer Koster zal op kosten van den Polder een opmeting wor- den gedaan, waarvoor machtiging aan de Hoofdingelanden werd gevraagd. Hoofdzaak is om de grensbepaling vast te ste.len Ingekomen was een verzoek van de afd Wieringerwaard van de H. Mij. van bouw om de verordening op het schrapen van wielen zoo soepel mogelijk toete P^sen De voorzitter deelde mede dat het aag. bestuur nog 'n uitbreiding heeft aangebracht aan de desbetreffende verordening. Tot heden werd niet streng opgetreden Het is zoo moei lijk een oplossing te vinden. Wat is soepel en w-at niet. Het dag. bestuur stelde ook voor de verordening te handhaven en een ernstig beroep te doen op alle ingezetenen om mede te werken om onze mooie wegen goed te hou den. Dit is een algemeen belang. De heer Groneman vroeg of er al eens een bekeuring was gedaan. De voorzitter antwoordde ontkennend, waarop de heer Groneman meende op te merken dat dan de verordening al soepel is toegepast. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Punt 5 was een brief van Ged. Staten in zake wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor dezen polder. Nadat deze brief door den secretaris werd voorgelezen, zeide de voorzitter dat het concept ter visie heeft gelegen en dat geen bezwaren werden ingebracht. Het dag bestuur heeft evenwel over een artikel verschil van meening met Ged. Staten. Het dag. bestuur is van oordeel dat we moeten opkomen voor het meervoudig stemrecht. Besloten werd dit ter kennis te brengen van Ged. Staten. Dan volgde een voorstel van dijkgraaf en heemraden tot het doen van een extra aflos sing op de laatstelijk aangegane geldleening en het aangaan van een nieuwe geldleening. Dit voorstel, zeide de voorzitter, heeft een verklaring noodig Van B. en W. is een ver zoek ingekomen om een zeker bedrag dat door wijlen den heer K. van Zoonen aan het Armbestuur werd nagelaten en waarvan mej. Stuurman het vruchtgebruik heeft, bij den Polder te beleggen tegen een rente van 4 3/4 p<Ct. In verband hiermee zou dan 7300 af gelost kunnen worden bij de Nutsspaarbank t^ Amersfoort. Met dit voorstel gingen allen accoord. Bij de bespreking der werkverschaf fing zeide de dijkgraaf dat er dit jaar niet zoo veel werk meer is voor werkverschaffing. Toch zal er weer iets gedaan moeten worden. We hebben nog wat slootwerk in eigen beheer terwijl ook nog slooten door den Pol der aangewezen kunnen worden. De bedoe ling is dan om, evenals verleden jaar, in overleg te treden met het gemeentebestuur en voor productief werk 50 pCt. bij te dragen. Voor minder productief werk zou de ge meente wellicht bereid zijn 75 pCt. bij te dragen. Als productief werd nog genoemd het op knappen en uitdiepen van de sloot achter de Nieuwesluis. Het dag. bestuur vroeg machti ging om overleg te plegen met het gemeente bestuur. Door den heer K. Schenk werd bezwaar gemaakt om 25 pCt. bij te dragen voor min der productief werk. Wanneer er bijgedragen moet worden laat 't dan door de gemeente doen dan betalen alle ingezetenen er aan. Van andere zijde werd opgemerkt dat on geveer 1/3 gedeelte van het land in dezen polder behoort aan uitwonenden. Dan zou de heer Schenk liever willen bij dragen aan slootwerk bij sommige boeren, die 't niet kunnen betalen. De voorzitter lichtte toe dat een dergelijke regeling nog niet is te treffen, omdat dit van hoogerhand niet kan. Nadat nog wat over eventuëele werkzaamheden werd gediscuseerJ werd machtiging verleend om met B. en W in overleg te treden. Wat betreft de verpachting van dijken, weken enz. werd besloten om di1 weer voor één jaar te doen en dan niet openbaar doch onderling met de tegenwoordige pachters in overleg met Hoofdingelanden. Hierna werd, op verzoek, met ingang van 3 October eervol ontslag verleend, waarna direct werd overgegaan tot benoeming van een nieuwen functionaris, waarvoor door het dag. bestuur een voordracht was opgemaakt nl. 1. Daan Kaan, 2. Chr. v. d. Kolk, 3. O. L. B. Witkop. De heer Blaauboer vroeg hoeveel sollici tanten er waren. De dijkgraaf zeide dat er 10 waren, doch drie waren te jong. De vergadering ging even in comité Na heropening werd de heer Daan Kaan met algemeene stemmen gekozen. De voorzit ter wilde den wensch uitspreken, dat zal blijken dat deze keuze een gelukkige weest. wanneer U's morgens vroeg Uw mond met een werkelijk antiseptisch mond water gespoeld heeft ODOL-mondwater bevat een bizonder Antiseptlcum, dat den onaangenamen smaak, die gedurende den nacht in Uw mond ontstaat weg neemt, en tegelijkertijd heerlijk frisschend werkt. sluis voor rekening komt van den Polder. Het bevreemdt toch dat het Hoogheemraad schap dat zoo maar los laat. De voorzitter: Als we dit uitgemaakt wil len hebben, kunnen we het bij Ged. btaten brengen en moeten we uitspraak vragen. Het is de vraag of het op onzen weg ligt om t op de spits te drijven. Is het een bermsloot of niet, daar gaat het om. De heer H. K. Koster zeide dat het bestuur van de kaasfabriek heeft vergaderd over t voorstel van den Polder wat betreft het in orde brengen van den weg en de straat bij de fabriek, waarvoor de Polder dan de steenen zou geven. Het bestuur van de fabriek is accoord gegaan met dit voorstel. Het in orde brengen komt voor rekening van de fa briek, terwijl de steenen eigendom blijven van den Polder. De dijkgraaf zeide, dat hem deze oplossing genoegen deed. De heer C. Schenk zou in overweging wil len geven om zoo zoetjes aan 't peil weer iets te laten zakken. De heer Groneman zou, zoo lang het vee nog in 't land blijft, het water niet al te laag willen laten komen. De dijkgraaf merkte op dat 't thans onge veer 62 is. Dan heeft het dag. bestuur nog een be spreking gehad met het bestuur van Waard en Groet om de sloot in orde te maken aan den Oostdijk, nl. de Oostkant. Met 1 Meter onder het peil heeft de Polder het recht om 5 Meter breedte te heffen. Op sommige gedeel ten loopt de berm wat schuin. Het dag. be stuur heeft gemeend geen eischen te moeten stellen om verder op den grond van Waard en Groet in te graven. Ten slotte richtte de voorzitter nog een woord van afscheid aan het adres van den heer Ree. Slechts een korte spanne tijds was hij secretaris, nl. vanaf 1 Juli 1931. Met leedwezen zien we hem vertrekken, doch aan den anderen kant verheugen we ons over het voorrecht dat hem is te beurt gevallen en wat een groote positieverbetering beteekent. Spr. wilde den heer Ree zijn dank betuigen. Hij heeft zich doen kennen als een bekwaam administrateur en spr. wilde hem de beste wenschen geven voor de toekomst. De heer Ree dankte voor deze vriendelijke woorden en zeide, dat hij ten kantore van notaris Koomen een prettige werkkring heeft gehad. Evenzoo is dit het geval geweest in zijn functie als secretaris van den polder. Van veel invloed daarop is geweest de ver houding tot het dag. bestuur en de hulpvaar digheid van den penningmeester waarvoor spr. dezen heeren dank betuigde. In 't bijzon eter bracht hij een woord van dank aan den voorzitter voor diens inschikkelijkheid en voor den vriendelijken omgang. Hierna sluiting. De vereeniging „Plaatselijk Belang" te Ursem 'heeft zich destijds garant verklaard tot het jaarlijks betalen van een bepaalde som aan het Centr. Neutraal Ziekenhuis voor den tijd van 10 jaar. De overeenkomst dat het bedrag ineens kon worden afgelost is thans aan de orde gekomen en „Plaatselijk Belang" is door het C. N. Z. door uitkoo- ping van de morgen gemaakte overeenkomst ontheven. is ge- Rondvraag. De heer K. Kaan noemde als werkverschaffing het opknappen van den Zuidkant van den berm aan de dijk bii den heer Waiboer in huur. De voorzitter wist niet of het dag. bestuur dit wel productief werk zal vinden. In aansluiting hierop werd door den heer Groneman genoemd het baggeren met een beugel en dan de bagger verwerken op den berm. De heer K. Kater vroeg wat of het moet worden met de kolk nabij het sluisje. Dat wordt daar een rare boel. De dijkgraaf lichtte toe dat het dag. bestuur gemeend heeft door een gedeelte te dempen de bocht ter plaatse beter te krijgen. De heer C. J. Blaauboer vroeg of dat uit diepen enz. van de sloot achter de Nieuwe- een vriendelijk woord zijn prijs. Het was vandaag de tiende keer dat er courses zijn gehouden. Hij beval de vereeniging in ieders belangstelling aan. Hierna volgde de door B en W. goedgekeurde verloting. De eerste prijs een fiets werd gewonnen op no. 625, de tweede prijs een fietslantaarn op no. 311; de derde prijs een klok op no. 302. Totaal waren er 25 prijzen. Voor de gehouden schapen- en lamme- renmarkt vanwege het Texelsch Schapen stamboek was de belangstelling zeer groot. De aanvoer bedroeg 1404 stuks; het vorig jaar 1498. De prijzen waren zeer gedrukt n.1. 8—15. BLOKKER. Alhier zal een tweede jaar van den 3-jarigen land- en tuinbouwcursus worden gegeven onder leiding van den heer J. H. Caro. De openbare collecte voor „De alleen staande Blinden" te Wolfheze heeft 59.45 opgebracht. SPANBROEK. Door den Raad dezer gemeente is de rekening 1931 goedgekeurd. Deze sluit wat den gewonen dienst betreft in ontvangsten 38,687.13; uitgaven 40,262.85; nadee- lig saldo 1575.72. Wat den kapitaal- dienst betreft: aan ontvangsten/ 69.548.lo, uitgaven 132.513.84; nadeelig saldo 62.965.69. Dit laatste is zoo hoog, omdat het aandeel van Beikhout en Wognum nog moet binnenkomen inzake den bouw van de school in de Zuidermeer. Do van de liter SCHAGERBRUG. :?:!<slijters alhier hebben den prijs -Ik verhoogd van 7 tot 8 cent per 'T ZAND. Naar wij vernemen zal dezen winter te 't Zand weer een landbouwcursus worden fehouden in een der lokalen der R. K. chool alhier. De leiding berust bij den heer A. Kager, hoofd der r.-k. school alhier. Zondag werd door de Draverijvereeni- ging „Duinzicht" een nationale handicap- draverij gehouden waaraan door 13 paarden werd deelgenomen. Vijf paarden waren niet opgekomen. Aanwezig waren Rudi, eigenaar F. Boer- re; Cleowats, eigenaar P. Weehuizen; Northermann, eigenaar J. M. Schoon; Bra- ge, eigenaar F. Boerre; ffartstein, eigenaar J. v. Doorn Sr.; Minnetonka, eigenaar J. A. Mooii; Omega, eigenaar C. Verhorst; Ma- rie Magowan, eigenaar G. Visser; Catriena Spier, eigenaar K. 't Hart; Oplooper, eige naar P. Weehuizen; Kaptein de Bruane, eige naar G. Vergaij; Óur Uhlan B, eigenaar J. Mooij. Er was veel belangstelling. Na span nende ritten was de uitslag als volgt: de lste prijs 125 werd gewonnen door Op looper, eigenaar P. Weehuizen; 2de prijs 50 door Our Uhlan B, eigenaar J. Mooi]; 3de prijs 25 door Catriena Spier, eigenaar K. 't Hart; 4de prijs 10 door Minnetonka, eigenaar J. A. Mooij. De voorzitter, de heer Jb. Zwaag, bracht de gemeente dank voor het beschikbaar stel leen van den weg. Hij bedankte den starter en anderen die medegewerkt hebben aan het welslagen van dezen dag. Ieder ontving met Het is wel eens interessant om een der volgende cijfers te publiceeren, waaruit te vens kan blijken hoe Castricum de iaaiste jaren als ontspanningsoord steeds meer en meer gezocht wordt. Het overzicht betreft alleen een bezoek van het provinciaal landgoed, zoodat daar uit wel het een en ander uit 'blijkt. 1928 aantal afgegeven kampkaarten 184, aantal personen gekampeerd ongeveer 6710 in 1929, zijn die cijfers resp. 670 en 7810 in 1930, 1933 en 12230 in 1931, 2205 en 20000 en in 1932 3427 en 24462. Omtrent het be zoek van schoolreisjes is het volgende te ver melden: 1927 153 leiders en 1569 kinderen, in 1928 zijn die cijfers 223 en 2558, in 1929 280 en 3085, in 1930 439 en 4310, in 1931 756 en 5897, in 1932 679 en 7462. Aantal afgegeven dagkaarten voor 'bezoek en wan delen in het landgoed waren in de eerste jaren voor max. 5 personen en thans voor max. 2 en 5 personen. De totaal over de jaren zijn als volgt voor 5 personen max. 1927 3858, 1928 6039, 1929 6112, 1930 7598, 1931 10242 en 1932 2700,4 terwijl in 1932 daarnaast werden afgegeven 19150 dag kaarten voor maximaal 2 personen. Het aan tal afgegeven jaarkaarten voor het bezoeken van het landgoed waren in 1927 70, 1928 92, 1929 102, 1930 126, 1931 153 en 1932 115. Het aantal excursies bedroeg in 1932 30 met totaal 1630 personen. Als men het een en ander eens combineert, dan is het geregistreerd bezoek alleen aan het provinciaal landgoed geweest dezen zomer meer dan 70000 personen. Een en ander bewijst dat Castricum als ont spanningsoord gezocht wordt, zal wel niet behoeven te worden bijgebracht. Naar wij vernemen, heeft onze vroegere dorpsgenoot, de heer Jb. Stuifbergen, stuur man bij de K. P. M. in Batavia dezer dagen met gunstig gevolg zijn examen afgelegd voor le stuurman. Vermeerdering van opcenten. Bij de binnenkort in te dienen provin ciale begrooting voor Noordholland voor 1933, zullen Ged Staten voorstellen het aantal opcenten op de vermogens- en inkomstenbelasting te brengen van 16 op 20. Voorts zou het in hun voornemen liggen voor te stellen om op het salaris van het personeel der provincie 6 pet. te korten, waarbij de eerste 1000 vrijge steld worden. Buiten deze verhooging van belastin- gen en bezuiniging op de uitgaven wil len Ged. Staten ook door een verminder de storting in het Wegenfonds de pro vinciale kas versterken. Eenige jaren geleden hebben de Prov. Staten vastgesteld, dat gedurende vijf jaar uit de provinciale kas een bedrag van 1 millioen per jaar zal worden ge- stort in het Wegenfonds, in 1930 is dit voor de eerste maal geschied, zoodat 1934 het laatste jaar zou zijn. Daarna zou een nieuwe regeling worden ge troffen. Ged. Staten zullen nu voorstellen deze storting in het Wegenfonds voor 1933 tot de helft terug te brengen; dus te stel-, len op 500.000. Ten slotte ligt het in het voornemen van Ged. Staten om voor te stellen de bijdragen van de bedrijven aan de pro vinciale kas iets te verhoogen. Jj Nu de zomer vrijwel geëindigd fs, kunnen over de resultaten in den Wie- ringermeerpolder enkele mededeelingen worden gedaan Het koolzaad was over het algemeen mooi van korrel en kleur, zoodat op de beurs in Rotterdam vrijwel de hoogste prijs kon worden gemaakt. Een gedeel te werd voor eigen zaaizaad gebruikt Gedorscht werden in totaal 145.443 K G. koolzaad en 130.000 K.G. stroo of ge middeld per H.A. 1691 K.G. zaad en 1519 K.G. stroo. Uit de opbrengstcijfers blijkt dat deze kleigronden evenwel nog on voldoende ontzilt waren. Als bijzonderheid zij vermeld dat door het veelal korte stroo, de verhou ding korrel: stroo zeer eng is, zoodat met de dorschmachines soms buitenge wone groote hoeveelheden graan per dag werden afgedorscht. De stoom- dorschmachines zijn berekend op een capaciteit van ongeveer 400 H L. haver per dag of iets hooger. Intusschen kwam het voor dat op één dag van 10 uur het was 13 September 773 H L. haver werd gedorscht. De haver is van prima kwaliteit, met een H L gewicht van bo ven de 100 pond. De Groninger draadpers, die de pak ken stroo van ongeveer 50 K G. perst, kreeg op dien dae 612 pakken te verwer ken, zoodat ruim 30.000 K G. is geperst; op een anderen dag werd 300 H L. rogge gedorscht en 792 pak stroo. In den nazomer en herfst 1932 zijn of zullen worden ingezaaid ongeveer 530 H.A. gras en klaver, 547 H.A koolzaad, 883 H.A. winterrogge, 1347 H A. winter- gerst en 1455 H.A. wintertarwe. AFSPOELING BII DEN AFSLUITDIJK. Gevaar voor de Zuiderzeesluizea tijdig voorkomen. Naar de Tel. verneemt, zijn bij de sluizen in den afsluitdijk van de Zuiderzee belang rijke bodembeschadigingen geconstateerd, hierin bestaande, dat zich voor die sluizen meer dan tien meter diepe uitschuringen in den zeebodem hebben gevormd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in den zwaren stroom, die voor en achter de sluizen ontstaat gedurende het loozen van het overtollig IJselmeerwater door de sluizen in de Wad denzee. Gelukkig zijn deze calamiteiten nog opge merkt, voordat de fundamenten van de slui zen belangrijk aangetast zijn. Ware dit laat ste het geval geweest, dan zou daarvan in storting van de sluiswerken het gevolg heb ben kunnen zijn. Men is reeds begonnen met op zoo krach* tig mogelijke wijze de ontstane beschadigin gen te herstellen, met behulp van helmdui kers en zinkstukken. Om een herhalling van dergelijke onheilen te voorkomen, zal het waarschijnlijk noodig geacht worden om lan gere leidammen bij de sluizen uit te brengen; zelfs is de noodzakelijkheid van den bouw van een derde uitwateringssluis in den af sluitdijk niet uitgesloten. Door de directie van de Zuiderzewerken is bevestigd, dat zich uitschuringen hebben gevormd in den zeebodem en wel in een strook van ongeveer honderd meter voor de kunstwerken. De kunstwerken zelf zijn vol gens deze mededeelingen, onaangetast ge bleven. Naar men verzekerde, is er geen re* den tot ongerustheid. Men heeft maatrege len getroffen om verdere uitschuring van den bodem te voorkomen en is daartoe op de gewone wijze te werk gegaan, namelijk door het aanbrengen van zinkstukken. Een en an der zal vrij veel tijd vorderen. LANGENDIJK. Het Instituut voor Arbeidsontwïkkefcng besloot, den komenden winter cursussen te geven in Nederlandscne taal, rekenen, admi nistratieve kennis, handelsrekenen en boek- huoden, alsmede in Esperanto voor begin- nenden en meergevorderden. 187" Tlk h^. nooit geen boodschappen hoeven te dóen h! gon Tunneltje ineens tegen Kruimeltje, ik Ito beïïiid hoe het er m de winkeltjes uitziet en om er des te vhSSte kunnen zijn, begon ie heel hard te rennen en kwam hijgend in de winkelstraat van de kaboutertjes. - W W' Tuhnehil wdi-0p eeC 8root bord „Inmaakhuis" en omdat staan gintr iet i°P V boodschappenpapiertje had zien en wi'st van verim»? .^innen HiJ vond het echt griezelig Geef me maar srifnn h "let meer wat bij hebben moest, zag dat je die daar koopën'kon.matenSaUS Zd hij' wantvhii

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6