£xuuL- at jMUt&ouux Uit de Pers •leeuwarden - "m J-ng^icyidm Siukkm Jiimst m IDzlwschap tBüuiwtand DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Slechte tijden en slechte vooruitzichten i H*>n tecenwoordigen toestand in hetTuTnSuwbedrijf. Er is hoegenaamd geen Het tu.inD ooleving te bespeuren, zoodat Vl0UgJ. groenteveilingen dezelfde gedrukte tfemnhng blijft heerschen. „We vangen niets" hooren we maar telkens de tuinbou wers klagen, en de uitgaven komen telkens ierus Als men dan nog een onaangename ontgoocheling opdoet, zooals de tuinbouwers in Harenkarspel, waar de in het voorjaar verstrekte steun wordt afgehouden van het uitgekeerde rentelooze voorschot van Rijk en gemeente of de gemeente houdt al het in van te vorderen landhuur, dan is het dui delijk, dat de tuinders nog in grootere moei lijkheden geraken. Weldra moet alweer land huur worden betaald en komen de Boeren leenbanken hun rente opvorderen, en met wanhoop vraagt men zich af, hoe dat alles betaald zal moeten worden. De regeerings- maatregelen, die, naar het heette met spoed zouden worden getroffen in den vorm van een algemeene steunwet voor den Westfne- schen tuinbouw, laten maar op zich wachten. 'Het wordt werkelijk hopeloos en de omzetten aan de veilingen vertoonen een schrikwek kend crisisbeeld. De aanvoer van aardappels ondergaat nog weinig verandering; aan beide veilingen werd in de afgeloopen week ruim 30 spoor wagens verhandeld. De vraag uit het buiten land blijft maar slecht, ook voor pootaardap- pels, waarvoor de laatste iaren stijgende be langstelling viel te consiateeren. Bij den over 't algemeen rijken aardappeloogst en de eco nomische zelfgenoegzaamheid van verschil lende landen, wordt het duidelijk, dat de prij zen laag zijn, doch zoo laag, als ze hier worden besteed, wekt toch nog verwondering. De greote Schotsche muizen werden ver kocht voor 0.40—1 per 100 K G., 40 cent voor 100 K.G. aardappels, het is haast ongelooflijk. De andere Schoten brachten niet veel meer op en worden verkocht voor 0.60 tot 1. Blauwe Eigenheimers van uit muntende kwaliteit en gezochte grootte wer den voor 2 verkocht, bij uitzondering er werden er ook voor 1.401.70 verhan deld. Eigenheimers konden zelfs dien prijs niet maken en werden voor 0.901.50 verkocht. Duken, die maar zelden binnen- landsche koopers vinden, zijn eigenlijk waardeloos als men het loon van rooien en aanvoer in rekening brengt. Ze werden n 1 verkocht voor 0.500.70 per 100 K.G Drielingen zijn ook nog aanmerkelijk in prijs achteruitgegaan en brengen nu 0.70— 1.20 of iets meer op. Het kwam in de afgelooj>en week nog al eens voor, dat een deel der aangevoerde roo- de kool onverkoopbaar was. Dit wijst op een ongezonden toestand. De aanvoeren zijn niet groot, als dan een deel onverkoopbaar blijft, mag worden aangenomen, dat de vraag ge ring is, althans te gering, om een hoogeren prijs te maken. De groote kool werd voor 0.60, soms voor 0.70 per 100 K.G. ver kocht. De allermooiste van ongeveer 3 fiond bracht aanvankelijk 22.50 op, later werd ze iets duurder en werd tot 3 a 3.30 betaald. De aanvoer aan beide veilingen be droeg ruim 25 spoorwegens. Het uitblijven van ruime buitenlandsche vraag is funest voor een gunstigen prijs. Bijna eiken marktdag werd ook voor gele kool den minimum-prijs van 0.60 besteed. Dit was voor de grootste of kleinere van meer of minder afwijkende kwaliteit. De meest gewilde bracht van 2.502.90 op, doch aan de vraag was over 't algemeen spoedig voldaan, zoodat ook hier op som mige dagen partijen onverkocht bleven. De aanvoer was iets kleiner dan dien van roode kool n.1. 28 spoorwagens. Aan witte kool werd veel meer verhan deld dan aan roode en gele kool samen, n.1. ongeveer 70 spoorwagens. Werden er nog enkele partijen voor 1 verkocht, veel van het aangevoerde bracht niet meer dan 0.60 0.80 op. Er wordt minder zuurkool in gemaakt dan vorige jaren, vandaar de min dere kooplust. Voor bloemkool werden lagere prijzen be steed dan voorgaande weken. Voor eerste soort Lecerf werd 10—13 per 100 stuks betaald, reuzen brachten f 5—10 op, ter wijl voor tweede soort 0.804.70 werc betaald. In totaal werden 18000 stuks aan gevoerd, voor het meerendeel aan de Broeker veiling. Nog altijd blijft de aanvoer van uien be vredigend. De redelijke, alzoo niet hooge prijs, mag daarvan wel als de voornaamste oorzaak worden aangemerkt. Drielingen werden verkocht voor prijzen, liggende tus- f 2.40—3.90, nep voor 6— 0.90 en uien voor 3.20—3.90 Voor grove uien werd 2.80—3.80 betaald. De vraag voor dit product is vrij goed. Aange voerd werden 23 spoorwagens. Bieten blijven van de noodzakelijke be langstelling verstoken. De meeste werden verkocht voor f 0.60-/ 1.60. Slechts een enkel partijtje bracht een hoogeren prijs oo. Lage prijzen werden ook voor peen besteed. l°°r.f00*, werd 1.10—1.60 betaald, voor kleine 0.601De aanvoer van sla- ot specieboonen vermindert ook sterk. De kwaliteit is zeer afwisselend. Mooie boonen brachten stijgende prijzen op. Op 't laatst der week werden ze voor 10—13 ver- Lering van vruchten. Eehoudens enkele uit zonderingen doet men weinig moeite om de vruchten zoo voordeelig mogelijk te doen uitkomen, wat zich wreekt in de prijzen. Het is ons een raadsel, waarom men niet even veel zorg wijd aan vruchten dan aan drui ven, die ook spotgoedkoop zijn en weinig meer gelden dan iafelperen (wel te verstaan gave en rijpe tafelperen). De totale aanvoer was ongeveer als die der vorige week, be halve bloemkool (die vermindert), terwijl de overige koolsoorten meer op den voorgrond komen. Andijvie werd ruim aangevoerd en het prijsverschil tusschen extra kwaliteit en uitschot was te gering, n.1. 0.40—1.60 per 100 stuks Bloemkool werd nog in mooie partijtjes aangevoerd en de prijzen waren vrij hoog, le soort gold 10—18, 2e soort 2.505 per 100 stuks. Gele, groe ne en roode kool waren meer in trek en ge zien de lage prijzen, die v.e gewoon zijn, ging het nog al. We noteerden voor gele kool le soort 3.504.25, groene idem 4 5 50 en roode kool 3—5.25 per 100 stuks. Komkommers, waarvan de kwaliteit sterk terug loopt, golden iets lager, le soort gold 6.50 per 100 stuks. Meloenen waren, voor zoover le soort, nog al in trek. De prijzen waren 10.—0.22 per stuk. Spinazie en postelein waren niet zoo in trek als de laatste weken, de prijzen waren resp. 0.40- f 0.80 en 0.40-/ 0.60 per bak, alleen voor le kwaliteit. De overige aanvoer onveranderde prijzen. DRA[5MA-van-VALKEMBURQ'S' ft A •LEVERTR/ KENNEMERLAND. In de week van 26 September tot 1 Oet. was toch wel te zien, dat de overgangs periode van zomer op winter zich meer en meer begint te voltrekken. Wel kwamen er nog zomerproducten, doch de kwaliteit liet behoudens enkele uitzonderingen nog al wat te wenschen over. De aanvoer van boonen was beduidend minder en in de volgende week zal het behalve kasboonen wel gedaan zijn. Die het geluk had om nog partijtje(s) mooie boo nen aan te voeren, kreeg veel geld, terwijl kasboonen peperduur waren. De prijzen waren: snijboonen KV-/ 28, enkele boonen z. dr. 10—25, duÜèele boonen f 10— 16, kasboonen 36—44 per 100 K-G Bloemkool begon sterk te verminderen en kwantiteit en kwaliteit hielden gelijke trea. le soort gold 1015, 2e soort 2.50— 6 per 100 stuks. Andijvie werd in enorme kwantums aangevoerd en in sterk uiteenloo- pende kwaliteit, grootendeels 2e soort. De prijzen schommelden van 0.40—2 per 100 stuks, waarbij le soort voor 20 a 30 pet werd aangevoerd. Sla was een gewild arti kel, doch de aanvoer loopt af. Daarom was le soort bijzonder in trek. Ook hierin was een groot verschil in kwaliteit, welke tot uiting kwam in prijzen van 0.301.50 j>er kist, terwijl extra kwaliteit 0.08 0.10 j>er stuk opbracht. Komkommers, die al weken aan een op een vast prijsniveau staan, waren wederom duur en nog duurder dan de laatste weken, wat des te beter uitkomt, omdat de kwaliteit er niet op vooruit gaat. De prijzen waren 6.5<>—8.50 jser 100 stuks. Spinazie, die nog in mooie partijtjes werd aangevoerd, had aller belangstelling, welke tot uiting kwam in prijzen van 0.50 1.40 per kist. Bospeen werd nog in beduidende kwan tums aangevoerd, doch de kwaliteit ging zienderoogen terug. Om die reden werd elk partij met critische blikken bekeken en ge taxeerd en als gevolg een groot prijsverschil van 3.5011 per 100 bos. Postelein, welke niet ruim werd aangevoerd, was duur der dan we gewoon zijn. De prijzen waren 0.701.10 per kist. Roode en gele kool werd iets ruimer aan gevoerd en gelukkig was de handel iets vlug ger en de prijzen wat beter. De prijzen varieerden van 4—6.50 per 100 stuks Prei werd een unicum in September al ruim aangevoerd en de prijs viel niet tegen, n.1. 7.5010.50 per 100 bos. Met den prijs der druiven was het hope loos mis en de handel in Frankenthalers en Alicante was vrijwel gelijk. E>e prijzen wa ren 3038 per 100 K.G. De handel in tomaten, die een paar weken een kleine ojv leving liet zien, was weer stuk en de prijzen 3.507.50 per 100 K.G. Genoemde prijzen waren voor kasproducten. De handel in aardappelen is nog steeds „morsdood". Opmerkelijk is, dat ook de beste kwaliteit niet gezocht is. De prijzen bewogen zich tusschen de 1.253 per 100 K G. De aanvoer van vruchten was dank zij de aanvoer van elders opmerkelijk groot (wel te verstaan „groot" voor Beverwijk). De kwaliteit was sterk afwijkend en de afval van de storm domineerde. Mooie jjeren, als Triumphe de Vienne, Herzogin Elsa en Eva Baltet waren gezocht, terwijl afval voor alle prijzen werd verhandeld; le soort tafelperen golden 2438 joer 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. kunnen noemen, heeft geen ander resultaat, dan dat een groot deel van haar lezers alles wat tot de politie behoort gaat haten, wat noodwendig te eeniger tijd weer tot nieuwe en heviger botsingen moet leiden, en dat het po- litiejiersoneel van de arbeidersbeweging wordt vervreemd. Wenscht de Arbeiderspers dit? Zoo neen en wij vertrouwen nog steeds, dat dit het geval is dan is het de hoogste tijd, dat een andere houding door haar wordt aangenomen. Als er, gelijk in den Haag geschiedde, een ambtenaar van politie, die een niet minder belangrijke taak in de samenleving vervult dan welke andere ambtenaar ook, op de meest verraderlijke wijze wordt gestoken, dan staat het geheele Nederlandsche politie personeel, hoe ook georganiseerd, achtér dezen collega! En als de Arbeiderspers ook in die omstandigheden niets beters weet te doen dan mee te zingen in het koor der Com munisten, voor wie, vooral als het de politie betreft, niets te dol is, dan zal zij te laat be merken hoezeer zij daarmede in de eerste plaats tegen het belang van de arbeiders heeft gehandeld. Met volledig behoud van haar critische taak heeft zij er naar te streven, dat daarbij iedere overdrijving wordt vermeden, terwijl ten minste blijk dient te worden gegeven van de opvatting, dat de politie voor ae maat schappij, en dus ook voor de arbeiders, waar de vollen arbeid levert. kocht. Verschillende partijen konden slechts f 4 bedongen. Tomaten waren zeer weinig waard. Voor A-kwaliteit werd 2.50—4.60 betaald, voor B 3-ƒ 4.50, terwijl C f 2-ƒ 2.30 opbracht. Rammenas werd voor f 120180 ver kocht. Druiven waren ook lager: Alicante bracht ruim 30 po, Frankenthaler 18 28. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Als overal was er in de week van 26 op 30 Seotemöer een vluggere handel te con- statecren. al kan niet ontkend worden,.dat .te_geschieden, dJ^w_aa/_°_P er niet eiken marktdag voor de geheele aan- voer een opgewekter handel was te consta- teeren. Toch is er hoop, dat de vlugge han del meer constant blijft, daar de zomerpro ducten verdwijnen om plaats te maken voor herfst- en winterproducten. Dan valt op hoe weinig werk men maijkt van de goede sor- S.-d. Arbeiderspers contra de poli tie. De Politiebode, orgaan van Alg. Bond van politiepersoneel (een zgn. moderne, aan de S.D.A.P. geestverwante organisatie, die ook mee zal doen aan de betooging in den Haag van S.D.A.P. en N.V.V. tegen de regeering), schrijft: Op Dinsdag 20 September hebben zich in den Haag ernstige strubbelingen voorge daan, waardoor de politie genoopt werd op te treden. Het zal wel juist zijn, dat het op treden in verschillende gevallen anders en beter had kunnen geschieden. Vooral als men dergelijke gebeurtenissen achteraf beschouwt komt men gemakkelijk tot zu|ke conclus1^ Critiek is nog altijd heel wat lichter dan het beoefenen van de kunst zelve. Intusschen, indien de critiek steun vind. in de feiten, zal er geen bezwaar kunnen worden gemaakt, als daarvan in de pers blijk wordt gegeven. Wil zij echter eenige waarde hebben, dan zal dat toch op andere wijze dienen te geschieden, dan waarop zij ook dezen keer weer in de bladen der Arbeiders pers tot uiting kwam. Wat wil de Arbeiderspers met deze jour nalistiek bereiken? Ons is het volkomen on verklaarbaar! -Haar sensationeele wijze van berichtgeven waarvan wij vele andere staaltjes zouden (Buiten verantwoordelijkheid van ae Redactie. De opname in ae rubriek, b'wijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Hensbroek, 3 Oct. 1932. Mijnheer de Redacteur! Gaarne wilde ik den heer K. aangaande zijn ingezonden stukje van 27 Sept. eenige vragen stellen. Ten eerste: Heeft hij er ondervinding van, dat de verslagen van gemeenteraad e.a. niet volledig worden geplaatst? Ten tweede: Waarom werkt hij met vraag- teekens? (Zie de regel in het stukje: Na af. loop der vergadering kwam men pas tot de ontdekking, dat de zwager van de be noemde had meegestemd. Ten derde wil ik hun vragen: Hoe durft hij het aan om zwart op "wit te zetten, dat hoogstwaarschijnlijk is verzocht, dit alles niet te publiceren, omdat het geen eer is voor de betrokkenen, en alles onder den dek mantel moet blijven. Geachte heer K., kom met bewijzen. Dan wil ik hem nog verzoeken: wees eerlijk en teeken met uw vollen naam. Doet u dit niet. is dit een teeken van lafheid. Of is uw ingezonden stukje een teeken van jalouzie? Zoo niet, dan is 'het spijkers op laag water zoeken. Met dank voor de plaatsing, E. BOMMEZIJ Jr., Correspondent te Hensbroek want alsof de te overwinnen moeilijkheden niet vele waren, is het voor het nu aan vangende seizoen weer kranig voor den dag gekomen. Op het eerste concert speelt de groote pianiste Myra Hess. op het tweede de violon cellist Harry Son, voorheen lid van het Buda- pester strijkkwartet, dat hier bij de Kamer- muziekvereeniging meermalen is 'opgetreden, en op het derde het Nederlandcch piano kwartet, waartoe o.a. behooren de pianist Theo v. d Pas. en de cellist Orobio de Cas- tro. Deze opgave zegt genoeg om de opwek king tot abonné worden te rechtvaardigen men wende zich daarvoor tot mej. A. C. Gouwe, Steynstraat 92 en 's avonds aan de cassa een druk bezoek te verwachten. A. K. DE DUITSCHE CONTINGENTEERINGEN. delt- JAC JANSEN. Deze te Bergen wonende componist schreef de muziek voor de film' „Stuwing", door de V. A. R. A. reeds in verschillende plaatsen vertoond. De Nieuwe Rotterdamsche Crt. liet zich over de muziek aldus uit: „De muziek, gecomponeerd door den heer Jac. Jansen, harmonieerde goed met de film Het stemmen van de verschillende in strumenten bij den inzet was al zeer origineel gevonden". Het blad „Voorwaarts" zegt: „De muziek van Jac. Jansen, die met zijn illustraties bij Beversluis' gedichten reeds de aandacht op zich had gevestigd;, neemt hier een heel eigen plaats in, zonder zich door al te groote pretenties op den voorgrond te dringen. Met knappe verwerkingen in mo dernen stijl van passages uit onze strijd liederen, die op de vereischte momenten meer naar voren komen, legt de componist een muzikalen achtergrond voor de hande ling, die deze op verschillende plaatsen on dersteunt, elders weer aanvult tot een vloeiend geheel. Na een reeds dadelijk even frappant als knap gevonden begin: het stemmen der orkestinstrumenten, waaruit zich tenslotte melodieën en harmonieën vormen, stuwt onafgebroken de muzikale stroom voort om zijn hoogtepunt te vinden in den buitenge woon knap gevonden alotmarsch Deze film gaat a.s. Woensdag hier. A. K. KAMERMUZIEKVEREENIGING. 't Is van algemeene bekendheid, dat ver- eenigingen, die zich met ernstige kunst be moeien ."geen gemakkelijke, om niet te zeg gen, moeilijke tijden doormaken. En de mu ziek' lijdt daar niet het minst onder. Beroem de uitvoerende kunstenaars voelen zelfs den druk der tijden; vereenigingen, wier doel het is het publiek muzikale kunstwerken aan te bieden, door vermaarde artisten vertolkt, zien de toeloop naar hun concerten geleide lijk minder worden. Aldus staat het ook met onze kamermuziekvereeniging. Het ledental verminderd, en de per concert betalenden zijn niet zoo velen, dat zij met de abonné's 'n volle zaal brengen. Die tijd is voorbij. Voor goed voorbij? Als men bedenkt, dat onze kamermuziek vereeniging de eenige is, die er voor zorgt, dat men in Alkmaar op dat gebied eerste rangs ja beroemde kunstenaars en corpo raties kan hooren impressario's uit de •groote steden wagen het er niet meer op, in kleinere plaatsen dergelijke concerten op touw te zetten dan is het toch niet te ge waagd te veronderstellen, dat de belangstel ling langzamerhand zou kunnen toenemen. Zoo denkt wellicht het bestuur er ook over, De besprekingen tusschen de gaties begonnen. Gisterochtend zijn op het departement van buitenlandsche zaken de besprekingen be gonnen met de Duitsche delegatie, die hier heen is gekomen in verband met Duitsch- land's contingenteeringsplannen. Gistermiddag zouden de Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordigers niet geza menlijk vergaderen. Dit zal vermoedelijk hedenochtend het geval zijn. DE GEFINGEERDE OVERVAL IN DEN OOYPOLDER. Bekentenis van het slachtoffer". Dezer dagen maakten wij melding van een berooving in den Ooypolder, waarvan de knecht van een bierhandelaar te Nijmegen de dupe zou zijn geworden. Al aanstonds vermoedde de politie, dat de man niet de waarheid vertelde en een onderzoek heeft thans dit vermoeden bevestigd. De knecht heeft n.1. bekend de berooving te hebben ge fingeerd. Hij had met medewerking van zijn broer het geld in den Ooypolder begraven en daarna aangifte van de z.g. berooving ge daan. Later hebben de beide mannen het geld weer opgegraven en in café's grooten deels verteerd. De knecht en zijn broer zijn thans gear resteerd en zullen ter beschikking van de justitie te Arnhem worden gesteld. INBRAAK IN EEN CAFE. Drank en sigaren meegenomen. Zaterdagnacht is ingebroken in een café te Megen (N.-Br.). De nog onbekende die ven hebben uit de gesloten buffetlade een be drag van 45 gestolen en zich daarna te goed gedaan aan verschillende dranken. Al vorens te vertrekken hebben zij nog een aan tal volle flesschen drank en een partij siga ren medegenomen. De bewoners hebben niets van het nachtelijk bezoek gemerkt BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN FIETS. Te Zaandam is gistermorgen een motor rijder, die uit Amsterdam kwam, op den pro vincialen weg in botsing ekomen met een wielrijder, die van de Houthavenkade ko mende den weg wilde oversteken om op het fietspad te komen. Beiden werden daarbij zoo zwaar gewond, dat opnéming in het zie» kenhuis noodzakelijk was. PRINS VAN WALES EN ZIJN BROER NAAR NEDERLAND. Blijkens een Reuter-telegram uit Londen, zouden de prins van Wales en zijn broeder prins George overwegen op hun thuisreis uit Zweden een kort bezoek aan Nederland te brengen. De beide prinsen zouden dan per vliegtuig op 12 October in ons land aanko men. Het bezoek zou een geheel persoonlijk karakter dragen. PLANNEN VAN DE SPOORWEGEN. Tarief verlaging. Naar opheffing der eerste klassen? In verband met de opnieuw aangekondigde loonsverlaging van 5 bij de Nederland sche Spoorwegen, die tegen 1 Januari a.s. zal ingaan, heeft de Utrechtsche correspon dent van het Hbld. een onderhoud gehad met den heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie. Deze deelde mede, dat het vervoer in steeds toenemende mate is terug- geloopen en zelfs achteruitgangen vertoont van ca. drie millioen gulden per maand, zoo- als de directie in haar brief aan den Perso- neelraad dezer dagen heeft vermeld. Op de vraag, hoe het thans met de aan staande tariefverlagingen staat, antwoordde de heer Evers, dat allereerst in voorberei ding is een verlaging van het abonnemenis- tarief, die men in Januari van het volgend jaar hoopt in te voeren. Omtrent het percen tage kon nog niets worden bericht. Dan zijn er de verlagingen, die zoowel de reizigers als de goederentarieven omvatten, de alge meene tariefsverlaging dus, waarmede men in Mei 1933 gereed denkt te zijn. Hoewel détails nog ontbreken, kan worden gezego, dat het gemiddelde 20 niet mag over schrijden en wel op uitdrukkelijk verlangen van Den Haag. De chef van dienst verwacht te een geleidelijke afneming van het reizi- gersvervoer eerste klasse en het leek hem niet onwaarschijnlijk, dat wij op den duur deze klassen alleen nog in de sneltreinen zullen aantreffen, terwijl dan op de kortere trajecten volstaan wordt met tweede en derde klasse. Het is echter mogelijk, dat de tariefsverlaging vermeerdering van het ver voer eerste klasse met zich mede brengt, maar op het oogenblik is het voor ieder nog een rage om ook op spoorwegtarieven te be zuinigen zooveel men kan. Van een totale opheffing der eerste klasse kan echter geen sprake zijn, zoolang het publiek er gebruik van wenscht te maken. Op lange afstanden blijkt dit nog steeds het geval. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mo gelijk de noodige werken uit te voeren voor de electricificatie van de lijn Rotterdam— Dordrecht, maar de heer Evers verwachtte niet, dat men vóór Mei 1934 op dit traject electrisch zou kunnen rijden. Het spoorwegcongres uitgesteld. Naar „De Volkskrant" nog verneemt, za' in verband met de hangende loonsverlaging' die in de spoorwegkringen aller aandacht in beslag neemt, het congres van spoorweg personeel, dat in October in Den Haag zou gehouden wórden, voorloopig niet doorgaan. ANTI-DUITSCHE BOYCOT. In Limburg in voorbereiding. In de vcrgaderings-notulen van de Lim- burgsche provinciale organisatie der tuin bouwveilingen het volgende: De voorzitter wijst erop dat, zooals bekend, op het einde van dit jaar het verdrag met Eiuitschland afloopt en dat hierover reeds be sprekingen werden gevoerd. Waar echter on ze regeering bij het sluiten van een nieuw verdrag zeer weinig aan te bieden heeft, ge bonden als ze is door velerlei verdragen, meent hij dat de tuinbouw met alles wat erbij annex is, zelf een wapen moet smeden om zich te verweren. En dit kan door een geor ganiseerde beweging op touw te zetten, die in staat is op een bepaald oogenblik, alle producten van Duitschland afkomstig, noch direct noch indirect te koopen. De geheele vergadering was het met dit plan eens en zei toe in de verschillende afdeelingen deze zaak verder uit te werken. GEHEIME ZEND-INSTALLATIE IN BESLAG GENOMEN. Drie beambten der P.T.T., geassisteerd door drie agenten van politie, hebben een in val gedaan in eenige perceelen in het zooge naamde Schalderoi. een nauw en bochtig straatje in het centrum van Almelo, met de bedoeling zich meéster te maken van de ge heime zendinstallatie, waarmee reeds maan denlang geregeld clandestiene radio-uitzen dingen plaats hebben, waarbij heele pro gramma's muziek afgewerkt worden en re clame gemaakt wordt. Reeds eenige maanden geleden werd hier een zender in beslag geno men en ook ditmaal werd een compleet zend toestel buitgemaakt, nadat enkele huizen van den kelder tct de vliering en de daken toe on derzocht woren. Behalve dit toestel werden een pathéfoon, een heele serie gramofoonpla- ten, een §eluidsversterker, een accu en tal van onderdeden, waaronder maskers, die de ge heime omroepers bij hun uitzenden gebrui ken, in beslag genomen. De huiszoekingen namen geruimen tijd in beslag en intusschen schoolden honderden nieuwsgierigen, die op het gerucht van den inval afgekomen waren, in het straatje samen. De eigenaar van de in- beslag genomen pathéfoon, die hevig protes teerde, moest met geweld door de politie ver wijderd worden. liet bleek duidelijk dat de inval niet de sympathie van het saamgestroomde publiek had. Men verwacht, dat het clandestien uit zenden, ondanks deze inbeslagneming, rustig door zal gaan, evenals den vorigen keer, om dat de geheime zend-combinatie over meer zendinstallaties moet beschikken. Deze inval wordt in verband gebracht met het feit, dat een der omroepers Donderdag a.s. terecht moet staan voor het kantongerecht wegens overtreding der omroepbepalingen. LEIDEN'S ONTZET. Cndanks veel regen een opgewekte feestviering. Zaterdagavond is het 3 October-feest offi cieel ingeluid met de groote taptoe en den vaandelgroet, waaraan tal van Leidsche ver eenigingen deelnamen, maar waaraan het muziekcorps der koloniale reserve uit Nijme gen het bijzonder tintje gaf. De ondanks den neerstroomenden regen opgewekte stoet haal de het college van B en W. af en bracht daarna de gebruikelijke hulde bij het stand beeld van Leiden's burgemeester uit den tijd van het ontzet, in het naar hem genoemde Van der Werfpark. De Zondag bracht slecht weer, maar des ondanks was er toch stemming in de Sleu telstad. Leiden vierde feest en de 3 October- dag begon, malaise ten spijt, met evenveel enthousiasme als andere jaren. Reveille door het poütiemuziek-gezelschap op het balcon der Stadsgehoorzaal en koraalmuziek in het Van der Werfpark. Zoo is het 3 Octoberfeest nu een veertig malen begonnen en even zoovele malen is er haring en wittebrood uitgedeeld in het Waaggebouw. Met die ook weer specifiek Leidsche spijzen bracht als steeds de firma Van Nelle koffie en tabak aan 'n kleine 2500 personen. Er was natuurlijk ook muziek op het Waaghoofd en in de plaats van het Ja- pansch vuurwerk werden er nu een 1500 postduiven „losgelaten". De derde Elfaorpentocht om Leiden was intusscheii begonnen, 'n Kleine duizend wiel rijders met een grooten vrouwelijken aanhang gingen met vaandels en banieren en de mu ziek van de koloniale reserve voorop, de 45 K.M. tegemoet over Oegstgeest, Warmond, Sassenheim, Voorhout, Piet Gijzenbrug, de beide Noordwijken, Katwijk, Wassenaar en terug naar Leiden. Op het Schuttersveld was er kermis; op de Vischmarkt sprong de fontein onder klok- kengebengel van den stadhuistoren en in de stad werd het steeds drukker. Vreemdelingen overal vandaan wachtten met de Leidenaars op het hoofdnummer van den Drie-October- dag, den optocht, ditmaal Plus en Min ge doopt. Dit wachten viel het publiek niet lang, want kermisklanten in allerlei va riaties brachten afwisseling genoeg. Van den optocht was zeer veel werk ge maakt. Hij was ontworpen door ir. L. C. Kalff uit Eindhoven en uitgewerkt in samen werking met de heeren K. W. Eckhard en L. Perquin te Eindhoven. De optocht stond ge heel in het teeken van het zilveren jubileum van de Leidsche Electriciteitsfabriek. Nauwelijks was de optocht onderwee:, of de regen gutste neer. Het bestuur der 3 October- vereeniging gaf dan ook halverwege den af te leggen weg last, den optocht te beëindi- Het slechte weer was mede oorzaak, dat het Schuttersveld, dat in een Lunapark was herschapen, één groote modderpoel was. Het vuurwerk, waarmede de feesten werden be sloten, is echter goed geslaagd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7