Agenda Varia uit de vogelwereld. £aatste B lüeetêecicfit Stad en Omgeving. De Velserbrug defect. Het vergiftigingsgeval te Bergen Haagsche brieven. Moor kleine tuinen. Het spoorwegverkeer gestremd. UITBREIDING DER WERKLOOZEN- ONLUSTEN IN ENOELAND. Beide verdachten veroordeeld tot Bioscopen Victoria-theater, tot en met Donderdag e' ken avond half 8 hoofdnummer Het geheim zinnige drietal (avonturen), hoofdrol Lon Chaney; boven 18 jaar. Stedelijk Museum, Breed st r a a t. Eiken dag geopend van 9—12 en 1.30—3.30, Zaterdag van 9—1; Zondags gesloten. Donderdag 6 October. 8 uur, 't Gulden Vlies, openbare vergade^ ring tegen het stichten van een bijzonder, neutrale school. 8 uur, de Rustende Jager te Heiloo, ve gadering Witte Kruis. HERSTELLINGSOORD VAN, DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS TE LUNTEREN. De eerstesteenlegging voor het nieuwe gebouw. Gistermiddag heeft te Lunteren de.eerste - steenlegging plaats gehad van het Her lingsoord van den Bond van Nederlansche Onderwijzers. D De voorzitter van den Bond, de heer J. i W. v. d. Sluis, uit Rotterdam, herinnerde in zijn rede aan de catastrophe van 29 Febru van dit jaar toen het oude gebouw, dat ruim 30 jaar zijn diensten bewezen had, afbranaoe Hij sprak verder den wensch uit, dat dit ge bouw, beter en mooier, eveneens tot heil zal strekken van de patiënten. Nadat de voorzitter een oorkonde had inge metseld, ging hij over tot het leggen van den eersten steen. Toen deze plechtigheid geschied was. no2 het woord gevoerd door den burgemees ei van Ede, mr. dr. C. O. Ph. baron Creuiz, door notaris Dinger te Lunteren. die sprak als vriend van het herstellingsoord; door den heer M. Mieras, voorzitter van de commissie van beheer, en door den heer Westhoff, na mens het Ned. Onderwijzers Genootschap, waarna de heer Van der Sluijs dankzegde voor de vriendelijke woerden en de belang stelling. DUITSCHLANDS CONT1NGEN- TEERINGEN Duitsche persstemmen over de hou ding van Nederland. Hei „B. T." wijdt een uitvoerig artikel aan het mislukken van de contingenteeringsonder handelingen met Nedeilana Het blad con stateert, dat het bezoek van de Duitsche commissie in Den Haag met een fiasco is ge ëindigd, een resultaat dat eigenlijk niemand kan verbazen, die den handelspolitieken toe stand van Nderland en de in economische kringen aldaar heerschende stemming kern. Alleen de Duitsche regeering heeft met „ver wondering" kennis genomen van de houding van Nederland. Men zal toch werkelijk niet in de Duitsche xegeeringskringen van Nederland een tege moetkomende houding verwacht hebben ten opzichte van maatregelen, welke den uitvoer handel van dat land zwaar treffen? Neder land heeft weliswaar zelf in Augustus den invoer van een aantal artikelen gecontingen- teerd, maar het kan er zich ook weer op be roepen, dat Duitschland toen reeds door hei beperken van den invoer van de aardappelen hei slechte voorbeeld had gegeven. Reeds de deviezen-contingenteering in Duitschland heeft in Nederlandsche economi sche kringen en ook in verschillende klassen der bevolking een beweging van verzet tegen Duitsche waren doen ontstaan. Het was te voorzien, dat elke verdere maatregel van handels-politieken aard, waaronder Neder land ernstig zou te lijden hebben, het gevaar van een boycot acuut zou hebben gemaakt Ook met deze stemming heeft de Nederland sche regeering in zekere mate rekening moe ten houden. Het „Tageblatt" acht het begrijpelijk, dat Nederland geen openlijken handelsoorlog met Duitschland wesscht, daar het toch nog bij den uitvoer naar Duitschland geïnteresseerd blijft. Volgens het blad staat het voorts vast, dat het nieuwe conflict had vermeden kunnen worden, indien men zich tot ernstige onder handelingen had bereid verklaard en niet ter stond een vaste marschroute had bepaald. Deze tactiek van de Rijksregeering heeft van tevoren de actie van de Duitsche delegatie gediscrediteerd. De „V. Z." constateert in een hoofdartikel dat Nederland de Duitsche delegatie eenvou dig de deur heeft gewezen. De „Duitsche Tageszeitung", het orgaan der agrariërs, schrijft, dat de zgn. „land- bouwvrienden'' in industrie en pers thans een eersten waren vriend hebben gevonden in de Nederlandsche regeering. Deze schijnt er een bijzonder handboek voor diplomatieke wel levendheid op na te houden, wat echter in officieele Duitsche kringen vermoedelijk min der wordt geapprecieerd. Het spreekt vanzelf dat thans ook onze exportfanatici „Oranje boven zingen Uit de houding van de Nederlandsche re geering blijkt, dat het geheel verkeerd is ge weest, eerst met verschillende staten over con tingenten te onderhandelen in plaats van ze autonoom vast te stellen, en dit vooral met staten, welke Duitschland in de contingentee- nngsquaestie voor faits accomplis hebben gesteld. VERKEERSONGEVALLEN. Vrachtauto op een stilstaanden salonwagen geloopen. Gisteravond om half negen is op den rijks weg Gieten—Bareveld, ter hoogte van De Hilte, door tot nu toe onbekende oorzaak een Éroote zeswielige vrachtauto van de firma 'e Vries uit Pekela, welke een dienst onder houdt op Amsterdam, in botsing gekomen met een stilstaanden salonwagen van de ker misreizigers Tenbeek. Van den salonwagen werd een der zijwanden geheel afgescheurd, terwijl het inwendige gedeelte ervan totaal werd vernield. Ook de truck werd bescha digd. In den wagen bevonden zich een zes tal personen: twee mannen, twee vrouwen, een jongen van zeven jaar en een kind van enkele maanden oud. Wonder boven wonder zijn allen er goed af gekomen. Slechts de twee vrouwen bekwamen enkele niets-beteeke- Wildervank werden verbonden. Door het on geval werd het verkeer ter platse ernstig vertraagd. Het moest door de martchfJ^r van Bareveld gedurende geruimen tijd wor den omgeleid. Een autobus omgeslagen. Dinsdagavond is een autobus van en dienst 's-Hertogenbosch-Veghel nflJ"' eRb€. door een verkeerde manoeuvre van dm. be stuurder tusschen de tramrails geraakt over den kop geslagen. De bus kwam '®nSs den berm van den weg teliggen en werd na genoeg geheel vernield De chauffeur en een tweede inzittende bekwamen tamelijk zware verwondingen. De passagiers hadden even voor het ongeval de bus verlaten. Band van motor gesprongen. Berij der zwaar gewond. Hedenmorgen had op den Rijksstraatweg, tusschen Lexmond en Vianen een motoronge luk plaats. De voorband sprong, waardoor de motor over den kop sloeg en de bestuur der, de heer van Dalen, en de dame, die op de duo zat, over den weg werden geslingerd^ De motorrijder werd met een zware hersenschud ding opgenomen en spoedig daarna met een ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De dame bekwam slechts en kele lichte verwondingen. Auto tegen stilstaanden auto gebotst. Gisteravond reed een luxe-auto' bestuurd door den heer Stork uit Hengelo, op den Amersfoortsche weg met groote vaart tegen een stilstaanden vrachtauto, eigendom van den expediteur Logtenberg. Beide autos wer den erg beschadigd. Mevr. Stork, die naast haar echtgenoot in den auto zat, bekwam een lichte verwonding. Overigens werd niemand gewond. Een zwaar gewonde. Gisteravond is in de Prins Hendrikstraat te Alphen aan den Rijn de 34-jarige G. H. Lek, monteur aan de gasfabriek aldaar, die daar op ijn motorrijwiel passeerde, in bot sing gekomen met den landbouwer P. J- Koo- man, uit Hazerswoude, die per rijwiel uit te genovergestelde richting naderde en plotse ling een zich links van hem bevindende boer derij wilde opgaan, waarvoor hij den weg moest oversteken. Beide personen werden tegen den grond geslingerd, waarbij de mo torrijder een schedelbreuk opliep. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De landbouwer, die aan hoofd en handen ge wond bleek te zijn, kon ter plaatse door een geneesheer worden verbonden. Wij hebben wel zeer bewogen dagen achter den rug, dagen waarin we van de eene emo tie in de andere geslingerd werden, op en neer, als het nieuwe speelgoed, dat de stad veroverd heeft op zijn victorieuzen tocht van Parijs over Brussel naar Holland. Trouwens dat speelgoed, de yo-yo, wat wel een verbas tering zal zijn van joujou, het stomme stelle tje schijfjes, door een pennetje verbonden, dat aan een touwtje op en neer danst, is mee een schakeltje, al is het dan ook nog zoo klein, in de keten van ontroeringen, die de laatste dagen is gespannen. En omdat het toch ook een heel onschuldig schakeltje is, zal ik maar beginnen met dat aan u voor te stellen. De rest komt dan vanzelf, glijdt langs een dun touwtje naar het punt waar het wezen moet, wordt opgetrokken, weer even losgelaten, weer opgetrokken, precies als de yo-yo. Waarom dit instrumentje, dat onnoozel lijkt van eenvoudigheid, in zoo'n stormpas de wereld heeft moeten veroveren, begrijpt nie mand. We accepteeren het feit en dat is het beste wat we doen kunnen Het is meer in trek dan eenig stukje speelgoed de laatste tientallen van jaren ooit geweest is, meer elfs nog dan de diabolo, die indertijd toch cok een aardigen gooi naar de populariteit gedaan heeft. En niet alleen bij kindfren, zoo als men onwillekeurig geneigd zou zijn te denken, maar ook bij half- en zelfs-bij heel volwassenen. Men ziet de yo-yo overal en in alle mogelijke kleuren. Jonge meisjes en mo- dieuse vrouwtjes hebben ze in ooorten, in harmonie met de kleur van haar toilet. Ze spelen er mee op de fiets, in de tram, onder het wandelen. Gymnasiasten en hoogere bur gers van beiderlei geslacht laten het machien tje op en neer dansen, terwijl ze hun lessen leeren en terwijl ze door het drukke verkeer naar huis fietsen. Winkelende of wandelende dames laten hetn onchalant op en neer dan sen al voortslenterende, jongelui vermaken er zich mee en alleen nurksen of zenuwzwak- ke, overprikkelde menschen, die het eeuwige gedans en gewarrel niet voor hun oogen kunnen velen, werpen er een minachtende of woedende blik naar. Ze zijn bij duizenden, neen bij tienduizen den, over de stad verhpreid, het is als een in fectie, maar een heel onschuldige en het is best mogelijk, dat er van het werktuigelijke op-neer, op-neer aan een touwtje een zekere bedarende'en zenuwkalmeerende werking uit gaat. Aan den lijve heb ik het nog niet kun nen constateeren, maar het lijkt me de eenige verklaring, zoo niet verontschuldiging voor de triomphale populariteit van de yo-yo. Het genie, dat dit speelgoed heeft uitgevonden moet in enkele weken tijds over crisis en malaise in zijn vuistje kunnen lachen. We zijn nu reeds zoo ver, dat ze in de heele stad niet meer te krijgen zijn. En dan wordt het juist een absolute noodzakelijkheid om er een te bezitten. Lang zal de rage wel niet duren maar zoo lang ze er is, worden er goede za ken gemaakt, vooral omdat er maar enkele centen mee gemoeid zijn. De yo-yo is nu nog heel eenvoudig, maar wie weet wat er nog mee gebeuren kan, als de mode een poosje aanhoudt. Dan is gewoon hout natuurlijk al lang niet mooi genoeg meer en dan zullen we ze zien verschijnen in kostbare houtsoorten, in ivoor, gegraveerd, geïncrusteerd, gecise leerd in goud en zilver, in beschilderd porce- lein, altijd maar mooier en kostbaarder. En dan is 't uit. Het speelgoed wordt opgebor gen en na vele jaren zal misschien een ver wonderd nageslacht vragen wat grootvader of grootmoeder toch in vredesnaam gedaan heeft met twee houten (of andere) schijfjes op een pennetje en een touwtje er aan. Of Maurice Chevalier de groote mode van de yo-yo heeft meegebracht, verborgen in zijn onafscheidelijken strooien hoed en er als een moderne goochelaar mee in 't rond heeft ge- zwaaid en zoo over de stad verspreid? Ik nende wonden, welke door dr. Huizinga uit geloof het niet. AU hij met een yo-yo waa ge- zien, zou er stellig enthousiast zijn gemaakt, zooals er melding ~emaak^.' van alles wat de groote man deed aiet deed en zei en niet zei. Hoe hij hoe hij reageerde op de voorkomendhedei der Haagsche dames, die blijkbaar eens heb ben willen laten zien, dat ze niet onderdoen voor de Parisienne (de Parisiennes uit oe goedkoope romannetjes dan, niet de een e, van wie de Hollander maar zoo heel we nu weet) en die hem, bijvoorbeeld bij zijn bezoek aan de beurs der dameskroniek, eenvoudig e lijf zijn gegaan, op weliswaar zeer vriende lijke manier, maar daarom niet minder letter lijk waar. Het is eigenlijk een beetje méér dan mal geweest, zooals men zich al in de eerste uren van zijn verblijf in Den Haag dezen Franschman heeft aangesteld. Als net nu nog tijdens het gala-souper in Des Indes, toen het wat laat werd een beetje extra-, een beetje bandeloos-vroolijk was geworden, clan zou dat heel verklaarbaar en natuurlijk zijn, maar nu ja, het is ook algemeen bekend, dat des Indes bij de feesten, die daar gege ven worden, inderdaad in „un pietit coin cie Paris", dat wil zeggenvroolijk, ongedwon gen, luchthartig, sprankelend van onbezorg de blijheid, maar steeds vol distinctie en gra tie en bonne tenue, nimmer grof of vulgair. Enfin, de man met den glimlach heeft het overleefd en hij zal, dank zij de booming reclame, die er overa1 voor hem gemaakt wordt, wel voldoende aan een en ander gewend zijn om er zich nog over te verwonderen. Als een meteoor is hij even door het Haagsche mondaine leven geflitst om dan te verdwijnen en in een halve vergetelheid te verzinken. De ïmotie is voorbij en hoogstens zege naderhand deze of gene, als de gr; mo- foonplaat een liedje van den held-met- den-glimlach afdraai: oh ja, die... ik heb hem gezien, toen hij in Den Haag was, wanneer was dat ook? En hoe zag hij er eigenlijk uit Een hulde op hesl wat steviger grond slag hegeft weer een ander deel van Den Haag enkele dagen later gebracht aan den Olympischen overwinnaar op rui- tergebied, toen luitenant Pahud de Mor- tanges met de andere leden der Neder landsche équipe in Hotel de Witte Brug ontvangen werd. Daar was geen mal, opgewonden, bijna hysterisch gedoe, geen nieuwsgierig gestaar, daar was een openlijk en eerlijk blijk geven van waar deering voor en dankbaarheid aan den man, die de Nederlandsche vlag te Los Angeles hoog in de mast heeft weten te brengen en het vleugje van ontroering, dat telkens even door de zaal ging, was van een nobel en sportief gehalte. Een huldiging als van Pahud de Mortanges behoort tot de goede ën.mooie oogen- blikken, die niet alleen de gehuldigde, maar ook zij, die hem kwamen eeren, graag in hun herinnering zullen bewa ren. Het Haagsche leven beweegt zich in kringen die langs elkaar heen wentelen en waarvan slechts de uiterste golvingen nu en dan elkaar raken. Zoo is het mo gelijk dat een opgewonden ontv. ngst van een ster als Chevalier mogelijk was en door niets belemmerd werd slechts één dag nadat de laffe moordaanslag op den politieagent Baas in verschilenue lagen van de Haagsche bevolking een ziedenden verontwaardiging had ge wekt. Als hij gevallen was bij een char ge, deelnemende aan het uiteenjagen van een troep herriemakers, dan zou men dat betreurd hebben, natuurlijk, maar het rechtvaardigheidsgevoel zou nie' gewetst zijn. Hij zou gevallen zijn in den strijd. Maar dat hij doorstoken werd, terwijl hij daar stond, zonder verdedi ging, met de armen wijd uitgespreid bezig zijn vreedzamen plicht te doen en het verkeer te regelen, dat heeft velen getroffen en wakker geschud, die an ders met een zekere lauwheid en een ver gaande verdraagzaamheid de gebeurte nissen van het politieke leven gade slaan. En toen hij als slachtoffer van zijn plicht na enkele dagen bezweek, heb ik rustige menschen, die gewoonlijk met eenigen trots verkondigen volkomen „politiek-vrij" te zijn, zoo diep veront waardigd gezien, dat ze tot wel zeer po sitieve uitingen op politiek terrein kwa men. W. P. De „conduite-staat" v an de Huitmutcb. (Vervol g e n s 1 o t). Veel moeite heeft men zich gegeven om een juist inzicht te verkrijgen in de economi sche beteekenis van de Huismusch. Volgens het eenstemmig oordeel nu van statistici maakt graan zóó'n belangrijk deel van haar voedsel uit, dat zij niet aarzelen een veroor- deelend vonnis over de „straatjongens" on der onze vogels uit te spreken. Schrijver stelt zich nu echter de vraag: verkrijgen we door de verzamelde gegevens het juiste inzicht in de economische beteeke nis van de Huismusch? Zij schijnen hem niet onpartijdig toe tegen over dien vogel, want men heeft verzuimd van de totale hoeveelheid graan een deel uit te schakelen, dat voor den landbouw van geen beteekenis is. Wanneer Gurney*) het voedsel van de Huismusch van maand tot maand opsomt en constateert, dat graan in elke maand van het jaar het hoofdbestanddeel er van uit maakt, dan dringt zich de vraag op: waar vindt die vogel in elke maand van October tot Juni zijn graanvoedsel? Stellig zullen dit grootendeels waardelooze korrels van het stoppelveld zijn; voorts wat bij het optassen, bij vervoer en uit paarden-voederzakken ge morst wordt, enz.; al het op die wijzen te loor gegaan graanvoedsel moet in het „zon- aeregister der Huismusch geschrapt wor den. Nu dient de vraag gesteld: weegt de vernietiging van schadelijke insecten en on kruidzaden door de Huismusch op tegen de schade, die zij toebrengt aan graangewas sen? Van de onkruidzaden noemen we die van: varkens- en andere grassoorten, spur rie, ganzevoet-, zuring- klaverzuring- en bo- terbloemachtigen, die allen in groote hoeveel heid verorberd worden. Van de opgenomen zaden ontkiemen er echter, na onverteerd weer uitgescheiden te zijn, zoodat men de Huismusch in zekere mate ook als verspreid- ster van onkruid-zaden kan beschouwen. Als verdelgster van voor de ooftteelt scha delijke insecten verricht onze Huismusch stel lig veel nuttig werk. Dr. W. E. Collinge zegt in het „Journal of the Board of Agriculture" (Sept. 1918), dat haar voedsel voor 35 vo- lume-peicent uit schadelijke insecten en voor 20 percent uit onkruidzaden bestaat, ge zwegen van de 88 percent schadelijke insec ten, waarmede de ongen gevoed worden. Slechts in de onmiddellijke nabuurschap van boerenhogsteden en in de omgeving van bevolkingscentra zoo zegt prof. R. overweegt de schade, die de Huismusch aan richt, het nut dat ze sticht. Daarbuiten, waar ze niet overvloedig voorkomt, doet ze waar schijnlijk veel meer goed dan kwaad. Aranem, October 1932. A. VAN PELT LECHNER. Ornithology in reiation to agriculture and horticulture. Edited bij John Watson, 1893. Chrysanthemu n s Het is herfst en de koude nachten vertellen ons reeds dat het spoedig met de zomerbloe men gedaan zal zijn. Dan is het de tijd voor Chrysanthemums. Reeds zien we deze beken de najaarsbloemen in de étalage's van bloe misten waar ze een welkome afwisseling tus schen Dahlia's geven. We kunnen ook zelf Chrysanthemums kweeken, en als potplanten zullen we er dan lang plezier van hebben. De planten die het volgende jaar zullen bloeien worden in November gestekt. Daarvoor ne men we de aan den voet der oude planten te voorschijn komende grondscheuten ter lengte van 5 tot 8 c.M. Van deze stekken plaatsen we er 7 in een geraniumpot, in met zand ver mengde goede tuinaarde. Deze potten graven we in, in een bak, welke zoonoodig des nachts wordt gedekt. Voor den winter wordt de bak omgeven door een wal van droog tlad, turfmolm of ruige mest en bij vriezend weer wordt bovendien flink gedekt om den vorst zooveel mogelijk buiten te sluiten. In iet vroege voorjaar, omstreeks Maart, wor den de stekken afzonderlijk opgepot in stek- potjes waarvoor we een mengsel van blad- aarde, mestaarde en zand gebruiken, waar na ze weer in den bak worden ingegraven Naderhand worden ze overgeplant in een grootere pot, en dit geschied naar behoefte nog een of tweemaal. Intusschen wordt de hoofdstengel ingenepen om een laag vertakte plant te krijgen. Dit doen we ook met de zijstengels totdat we omstreeks de langste dag een voldoend aantal zijstengels hebben. Vanaf begin Juni worden de olarten buiten ingegraven. Van veel belang is het geregeld gieten en bijmesten van de planten. Bij het verpotten geven we telkens goede, voedzame grond en bij de laatste verpotting gebruiken we vooral een zwaar grondmeng- sel, zoo mogelijk bestaande uit voor de helft verteerde graszodenaarde, en verder gelijke deelen blaaaarde en mestaarde. Wanneer de planten daarna weer flink aan den groei zijn geven we eenmaal per verdundek oemest. Ge durende de eerste tijd kan doordaar nog een weinig Chflisalpeter worden gemengd. Kwee ken we grootbloemige sporten dan moet men vanaf begin Aug. de zijscheuties uit de hoofd stengels wegbreken, en hiermede doorgaan totdat ze bloeien. De planten worden zorg vuldig opgebonden. Het beste is om elke sten gel van e endun stokje te voorzien. Van nu af aan brengen we de vroegbloeiende soorten naar binnen. Vooral van de lichtkleurige va riëteiten smeten de bloemen spoedig, vaak ge beurt dit al wanneer de knoppen nog bijnr gesloten zijn. We plaatsen de planten in een licht- en vorstvrij vertrek waar de knoppen spoedig open komen. A. G. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.2 mM. te Warschau. Laagste barometerstand 740,4 mM. te Seydisfjord. Verwachting, geldig tot den avond van 7 October: Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind; zwaar bewolkt of betrokken; waar schijnlijk regenbuien; zachter des nachts. Overzicht. De depressie bij IJsland heeft zich uitge diept en ongeveer Zuidoostwaarts verplaatst Over Scandinavië en Duitschland is de baro meter aanzienlijk gestegen hetgeen ten decle het gevolg was van een verder wegtrekken van de depressie in het Oosten en anders- deels aan temperatuurdaling toe te schrij ven. Het ziet er naar uit, dat over Frankrijk waar het over een uitgebreid gebied windstil is de druk zal dalen, terwijl de depressie zich verder over de Britsche eilanden en het Noordzeegebied uitbreidt, zoodat in ons land Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind is te ver wachten waarschijnlijk met regen en met vooral des nachts hoogere temperatuur. In iet afgeloopen etmaal viel slechts op enkele plaatsen meer dan lichte regen. Gisteren kwam het op drie verschillende plaatsen tot ernstige botsingen tusschen poli tie en werkloozen. Het dreigendst was de toestand in Belfast, waar de werkloozen on der het zingen van „Te Red Flag" en de „Internationale" door de straten trokken en op eenige plaatsen ruiten inwierpen en win- cels plunderden. Te North Shields aan de Engelsche Noord- ze-kust ontstond een handgemeen tusschen werkloozen en politie, waarbij een politie agent gewond werd. Ook hier werden vele zaken geplunderd. In Liverpool breidden de werkloozenonlus- ten zich zelfs uit tot in de zittingzaal van den gemeenteraad, zoodat tenslotte publieke tribune, waar werklooze arbeiders betoogden, ontruimd moest worden. (Ongecorrigeerd.) Ten gevolge van een defect aan de Vel serbrug kan het treinverkeer via die brug niet plaats vinden. De reizigers uit Noord- Holland, die naar Haarlem willen, moeten via Amsterdam reizen en omgekeerd moe ten zij, die naar het Noorden van Noord- Holland willen, van Haarlem over Amster dam gaan. Van welken aard het defect is en hoe lang de stagnatie zal duren, kon men ons op dit oogenblik nog niet mededeelen. BOLIVIA—PARAOUAY. Oorlogsheffing op de belastin gen in Bolivia. De Boliviaansche regeering besloot, dat zij gedurende vijf jaar een speciale oorlogs heffing op de belastingen zal heffen, tenein de haar campagne in de Gran Chaco tegen Paraguay te kunnen voortzetten. SCHEEPSBRAND TE HAMBURO- Hedenmorgen ontstond brand in de copra- lading van het in de Hamburgsche haven lig gende s.s. Glenamoy In korten tijd stond het geheele laad'uim van het 7260 ton metende schip in lichterlaaie. Om 11 uur was het blus- schingswerk nog in vollen gang. VERKEERSONGEVALLETJES. Gistermorgen te kwart voor elf werd op den hoek Laat—Payglop de fietsrijder G. K. aangereden door een auto, bestuurd door J. E. uit Oosthuizen De fiets werd beschadigd. De wielrijder was te ver doorgereden. Oplet ten dus! Een uurtje later botste twee fietsen op het Verdronkenoord, hoek Kapelsteeg, tegen ef iar aan. Een der fietsen werd lichtelijk ge- aakt. Oorzaak: niet voldoende belsignalen gegeven Des avonds brak op het Ritsevoort een der assen van een auto, bestuurd door L. v. H. uit Beverwijk. Aangezien de wagen hinderlijk stond voor het verkeer werd hij per kraanwa gen weggebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE 8 OCTOBER-FEESTEN. Men deelt ons mede, dat Zaterdag ook de Hoogstraat versierd zal worden, evenals de Clarissenbuurt. EEN MONUMENT TER HERINNERING AAN DE RAMP VAN DE „R. 101". Gisteren, 5 October, was het twee jaar ge leden, dat het nieuwe Britsche luchtschip „R. 101" boven Noord-Frankrijk op zoo vreeselijke wijze onderging, dat achtenveertig opvarenden om het leven kwamen. Ter herinnering aan de ramp en de door Frankrijk verleende hulp, is gisteren op de plaats, waar het brandende luchtschip neer stortte, nabij Beauvais een eenvoudige En- gelsch-Fransche gedenksteen onthuld. _Als «evol« van d€ verlaging der werkloo- zenuitkeering nemen de werkloozenonlusteri een steeds grooteren omvang aan. 5 jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen mevr. B. te Ber gen f den koopman E. te Alkmaar, die be schuldigd waren van poging tot moord met voorbedachten rade op den echtgenoot van de vrouw, door dezen eenige malen een af* treksel van Parijsch groen in het eten te doen, welk aftreksel door den koopman aan de vrouw was verstrekt, met het gevolg, dat het slachtoffer een arsenicumvergiftiging kreeg en vele maanden in het ziekenhuis te Alk maar verpleegd moest worden. De rechtbank te Alkmaar sprak beide ver dachten van het primair ten laste gelegde, poging tot moord in vereeniging met voorbe dachten rade vrij, doch veroordeelde hen voor het subsidiair ten laste gelegde, poging tot moord met voorbedachten rade, door de vrouw en medeplichtigheid daaraan door den man, overeenkomstig den eisch van den offi cier van justitie, tot 6 jaar gevangenisstraf. Zoowel de officier van justitie als de ver dachten waren van dit vonnis in hooger be roep gegaan. De advocaat-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Het Hof vernietigde heden het vonnis van de rechtbank op grond van een verzuimde formaliteit in het proces-verbaal. Opnieuw rechtdoende werden beide verdachten vrijge sproken van de poging tot moord in vereeni- ging doch schuldig verklaard aan het sub- sidiair ten laste gelegde, met dien verstande, dat niet bewezen verklaard werd, dat het plan van het voornemen, om B. te dooden, het uit vloeisel is geweest van kalm beraad en rustig

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2