ÉiuaarscSie Courant. Fortinbras' toovermacht Radionieuws JmiMelon Stad en Omgeving. Honlerd tier en derflgste jaargang. DONDERDAG 6 OCTOBER Nieuws uit België. (Wordt vervolgd) Mo. 236 1932 o.a. Ouv. „Der Opernhall", Heuberger en uit „Friederike", Léhar. 10.30 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 7 20 „Das grosse Kind Balzac", hoorspel van Paul Enderling. Hier na derde acte van „Die Meistersinger von N'ürnberg", opera van R. Wagner. Dirigent: Dr. Wilhelm Furtwangler. 10.35 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door Ada- bert Lutter's orkest. B en Vrijdag 7 Octcber. Hilversum, 296 M. (8.12.—, 4.-8.en U _12.— VARA, 12.-4.— AVRO en de VPRO van 8.—11.— uur). 8 Gramofoon platen. 10.— VPRO-Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 11.15 P. J. Kers: Onze keu ken. 11.45 Voordracht door Hetty Beek. 12.-2.AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.Gramoioonpl 2.30 4.AVRO-Kamerorkest o.l v. L. Schmidt en Gramofoonplaten. 4.40 Voor de kinderen. 5 20 VARA-Kleinorkest o l.v. Paul Duchant. 615 Orgelspel door J. Brookhouse Mac- CaTthy. 6.40 W. v. d. Sluis: Verspilling van productieve krachten (II). 7.Vervolg or gelspel. 7.15 VARA-Kleinorkest (vervolg) en gramofoonplaten 8.Mej. Dr. N. A. Brui- ning: De komst der moderne richting (11). 8 30 Concert. C. Voute, viool. Mevr. E. GeyerDonath, viool en B. Tjomsma, piano, o.a. Trio Es gr.t., KV. 498, Mozart. 9.— Dr. A Groeneveld: De zin v. d. menschelij- ken arbeid. 9.30 Vervolg concert, o.a. Sonate nr. 2 G gr.t., Telemann. 10 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Blinxma: Nieuwe Zakelijkheid. 10.45 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Af. (Algemeen programma te verzorgen door den K R O.) 8. 9.15 en 10— Gramofoonplaten. 11 30—12.— V°°r 2ieken en ouden van dagen. 12 15 1.45 Sex tetconcert 2 —3.— Solistenconcert, zang en piano 3- Kamermuziek. 4.30 Orkestcon cert. 5.30 en 5.50 Gramofoonplaten. 6.1"> Causerie. 6.45 Pianorecital door H. Nieland. 7.10 Lezing. 7.45 PTT-kwartiertje 8.— Or kestconcert m. m. v. pianosolist. 9-15 Vaz Dias 9 30 Populair concert d«or orkest en gramofoonplaten. 11.—12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12 20 Orgelconcert door Herbert Dawson. 1.05 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o.l.v. H Fryer 2.20 Voor de scholen. 4.15 Nor thern Studio-orkest o.l.v. H. Fryer. 2.20 Voor de scholen. 4.15 Northern Studio-orkest o. 1. v J Bridge. 5.05 BBC-Dansorkest o. 1. v. Henry Hall. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Debussy's Pianomuziek door Elsa Ka- ron 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Hou se Partty", spel van C. Denis Freeman met muziek van Francis Poulenc, m. m. v. solis ten, koor en orkest o.l.v. St. Robinson. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 BBC-orkest o.l.v. J. Lewis m m. v. Dorothea Helmrich, mezzo, oa Les petitsriens, Mozart en liederen van Hhndel, alsmede Balletmuziek „Faust Gounod. 11.15 Lezing. 11.2012.20 Savoy Hotel Orpheans. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1724 Af. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 „Julius Co- sar" van W. Shakespeare. 9.50 Gramofoon platen, o.a. Crede uit „Othello", Verdi. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. 2.20—2.50 Italiaan- sche Liederen door A- Hansen. 2.50—4.20 Concert uit Rest. „Ritz". 7 3010.„Die Rauber", spel in 5 acten van Fr. Schiller. 10.15—11.50 Dansmuziek o.l.v. Kai Julian. Langenberg, 473 Af. 6.257.20 Gramo foonplaten. 11.20—12.10 Concert door werk- looze musici o.l.v. A. Weilert. 12.201.50 Concert o.l.v. Wolf. 4.205.35 Concert o.l.v. Eysoldt m. m. v. pianosolisten. 7.20 Das grosse Kind Balzac" hoorspel van P. Ender ling. 8.5010.35 Derde acte van „Die Meis tersinger von Nurnberg" van Rich. Wagner o l.v. W. Furtwangler. 10.3511.20 Avond concert. Rome, 441 AA. 8.05 Concert en Radio-too- neel, o.a. Ein Heldenleben, symph. gedicht, Strauss. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Concert door het Klein-orkest ol.v. P. Leemans. 5.20 Concert o.l.v. Fr. André. 620 Gramofoonplaten. 6.50 Concert door het Klein-orkest ol.v. P. Lee mans. 8.20 Het Omroeporkest o l.v. Arthur Meulemans, o.a. Der Schwan von Tuonela, Sibelius en Lakme-ballet, Delibes. 10.30 Gra mofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroep-klein orkest o.l.v. P. Leemans. 1.30 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v. A. Meulemans. 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert oJ.v. Fr. André m. m. v. J. Briels, cabaretliedje, De gemeenteraadsverkiezingen. De ingrijpende wijzigingen slechts verwacht na de verkiezin gen, bij de samenstelling van de colleges. Voor of tegen het openbaar onderwijs. Vroolij- ke incidenten. Vlaamsche can didaten in de Brusselsche agglo meratie. Zondag, 9 October gaan de Belgische kie zers, mannen en vrouwen, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, ter stembus voor de vernieuwing van de gemeenteraden. Ai- leen voor de gemeenteraads- en de provincie- raadsverkiezingen bestaat er in België vrou wenstemrecht. De gemeenteraadsverkiezingen hebben ook hier te lande een zeer speciaal, vooral plaat selijk karakter en het zou dan ook overdreven zijn, er te groote gevolgtrekkingen aan vast te knoopen in algemeen politieken zin. Noch tans is het in politieke kringen een bekend feit dat, als de regeering niet tot ontbinding van de Kamer heeft besloten, die te wijten is aan de omstandigheid, dat jnen aan den voor avond stond van de gemeenteraadsverkiezin gen en men eerst wil afwachten wat deze ver kiezingen zullen opleveren: een verschuiving naar links of rechts, in de groote centra en, in Vlaanderen een verschuiving naar de Vlaamsche nationalisten. Hoe dan ook, zul len deze verkiezingen toch min of meer een waardemeter zijn voor de stemming in het land. De vooruitzichten zijn van dien aard, dat er, in de groote steden, niet veel wijzigingen worden verwacht, wat de eigenlijke verkie zingsuitgaven betreft. De wijzigingen in het bestuur zullen zich slechts voordoen wanneer de colleges van burgemeester en wethouders zullen worden gevormd, door de verschillende groepen die de meerderheid moeten vormen in den raad. Want daaromtrent zal hevige strijd worden gevoerd. Ook voor de benoe ming van de burgemeesters. Men vergete niet, dat in België de burgemeesters geen ambtenaren zijn, maar gekozen worden uit de politieke mandatarissen van den gemeente raad, door den koning, d. i. door den minister Een feit is het, dat sedert enkele jaren de plaatselijke politieke strijd, inzooverre deze niet werd bepaald door persoonlijke belan gen, als inzet heeft gehad het openbaar o naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 67) Als hij Lucilla aan haar woord had ge houden en met haar getrouwd was, hoe zou dan zijn leven zijn geweest? Zich sleepen door de groote wereld als het aanhangsel eener rijke vrouw. Afhankelijk van haar gul heid, zelfs waar het schoenveters betrof, zijn ziel verterend van snakkend verlangen naar de liefde, die zij niet geven kon. Tenslotte voortdurende oneenigheid wellicht of mis schien van alle wilskracht beroofd, een toela ge aannemend om gescheiden te kunnen le ven. Sinds hij in rijke kringen had verkeerd, had hij van zulke huwelijken gehoord. En zelfs als zij even hartstochtelijk van hem hield als hij van haar, zou hun geluk dan duurzaam zijn geweest? In zijne sombere stemming betwijfelde hij dit. Hij trachtte zichzelf te overtuigen, dat zijn verlies winst beteekende. Beter dat hij verkeerde onder de arme menschen, die in hunne hemdsmouwen aan tafel zitten, dan dat hen mede aanzat om de vleeschpotten van Egypte. In de keu ken van het Hotel des Grottes had hij ook in zijn hemdsmouwen zitten eten. En toch hun kerde hij er naar haar te zien. 't Leek hem on mogelijk, dat hij haar nooit meer zien zou, dat hij nooit meer zou zien hoe een lachje om haar bewegelijke lippen speelde. Tever geefs trachtte hij aan haar te denken als aan het vrije katholieke onderwijs. In twee ver schillende steden, n.1. te Antwerpen en te Anderlecht (Brussel), hadden de socialisten een kartel gevormd met de katholieken. Te Antwerpen heette dit een democratisch Ylaamsch-gezind kartel en de bedoeling was ook zoo. Te Anderlecht steunde het karte' evenwel op de verleening van gemeentelijke subsidies aan het plaatselijk katholiek onder wijs. De zaak heeft evenwel geen uitvoering gekregen, want de extremistische groepen in den schoot van de socialistische nationale federatie, hebben een besluit doen nemen waardoor het aan elke afdeeling wordt ver boden subsidies goed te keuren voor de vrije scholen van de katholieken, die worden voor gesteld uitsluitend als politieke strijdmidde len. Het gevolg hiervan is, dat practisch elk katholiek-socialistisch kartel is uitgesloten want de katholieken hebben er slechts één be lang bij met de socialisten samen te gaan n.1. subsidies los maken voor hun scholen. In vele gemeenten gaat dus de strijd vóór of tegen het openbaar onderwijs. Eén van de interessante zijden van den kiesstrijd is het vermakelijke van sommige plaatselijke tegen stellingen. Zoo levert de strijd te Elsene, be hoorende tot de Brusselsche agglomeratie, een grappig beeld op. Het bestuur is in libe rale handen. Tot voor enkele jaren was de ge meente opder de leiding van een burgemees ter, Buyl, ook liberaal volksvertegenwoordi ger, die echter op zekeren dag plotseling van net politieke tooneel is verdwenen. Hij was gekozen als volksvertegenwoordiger voor Ostende. Gewezen medewerker van het blaadje „De Flamingant", was de man be keerd tot verwoed franskiljon, in zijn hoedat nigheid van burgemeester van het hoofdza kelijk door Walen bewoonde Elsene. Hoe hij het klaar speelde zijn mandaat als Kamerlic te behartigen en tevens zijn taak als burge meester behoorlijk uit te voeren, is een raad sel, zooals het nog van vele Belgische pol tici, die het ambt van burgemeester met een ander politiek mandaat vereenigen, een raad sel is. Buyl verdween dus van het politieke tooneel. Fnj werd opgevolgd door' zijn plaats vervanger, den Waal Marquet, gewezen ex ploitant van de Ostendesche Kurzaal en van groote hotels, die, in een vonnis wegens een persproces, zoo werd toegetakeld, dat elke >artij het als een vernedering beschouwde, ïem onder haar mandatarissen te tellen. De liberalen niet het minst. Buyl had gewoon ontslag genomen om Marquet toe te laten, een zetel in te nemen. Men fluisterde allerlei bijzonderheden, en als burgemeester moest Buyl ook ontslag nemen. Zijn reputatie had sterk geleden, want men vertelde van hem, dat hij betaald was door een „tripot", door een speelhol, r Nu neemt Buyl evenwel wraak te Elsene, en hij heeft zich aan het hoofd gesteld van een candidatenlijst van den bona van belas tingbetalers, tegen de liberale lijst, die steeds de gemeente heeft bestuurd. En nu komt men met de eene beschuldiging na de andere vóór den dag. Dit lijkt alles geen ongezouten kost te zijn, maar het meest interessante is wel, dat uit correspondentie, die door Buyl in zijn populairen tijd werd ontvangen en die hij thans publiceert blijkt, dat de leiders van de liberale partij, onder wie ook de huidige minister van Burtenlandsche Zaken, Hymans, bij de jongste wetgevende verkiezingen een beroep hebben gedaan op de kas van Mar quet, den zoo verfoeiden exploitant van een speelhol! De heer Hymans heeft zelfs uit drukkelijk en schriftelijk zijn accoord te ken nen gegeven. Een dergelijke publicatie doe' den officieelen Brusselschen liberalen geen genoegen. Met veel belangstelling ziet men uit naar de resultaten van de verkiezing in verschei dene plaatsen van het industrieele Hene gouwen en van Luik, waar meer dan waar schijnlijk de socialistische meerderheid zal worden geschokt door den communistischen vooruitgang. Van belang is ook het feit, dat in de meeste gemeenten van de Brusselsche agglomeratie candidaten zijn gesteld door de Vlaamsche nationalisten en dus de strijd in den burcht zelf van de antirVlaamsche ge meentelijke besturen wordt' begonnen. De ge meenten zijn zeer machtig in allerlei aange legenheden, zoodat ook in de andere plaatsen waar strijd wordt gevoerd in verband met hef al of niet Vlaamsch-gezinde karakter van de candidaten, de uitslag van beteekenis zal zijn De gemeente oefent niet alleen invloed uit op het onderwijs, maar ook op het oflenbare leven, op het gebruik van het Nederlandsch in het bestuur, op de bevordering van onze taal in het openbaar, door het publiek. Je Brussel zelf hoopt men op de verkiezing van verscheidene candidaten. Ook de christen democraten komen op met een afzonderlijke lijst, aan het hoofd waarvan een Vlaamsch gezind, vrijradicaal advicaat staat. Zoodat deze verkiezing vgj wel een krachtproef zal blijken te zijn voor de Vlamingen te Brussel De verdeeldheid van de Vlaamsche natio nalisten, door fascisten en democraten, is nu reeds van dien aard geworden, dat zij tot zelfs bij gemeenteraadsverkiezingen twee verschil lende lijsten indienen in de meeste plaatsen Hun beteekenis bij deze verkiezingen is echter geringer dan bij de verkiezingen voor de Ka mer, zoodat hieraan niet te veel belang moet worden gehecht. een afgestorvene. Dag en nacht had hij haar bekoorlijk wezen voor oogen. Hij leerde wat het was om te lijden. Hij had passage genomen naar Hongkong waarom wist hij niet. Het leek zoo heel ver weg van haar. En naarmate de heete dagen voorbij gingen, réaliseerde hij pas hoe ver het was. 't Was voorbij Bombay, Colombo Penang en Singapore. Waar hij kon, ging hij aan land, maar de betoovering van het Oos ten was weg. Hij kon niet meer genieten en beschouwde deze plaatsen alleen nog maar als oorden, waar hij het eens probeeren kon, als zijn plannen in Hongkong mislukten, t Was nu in den warmen tijd. Hij sliep op het dek en begon er naar te verlangen om hortin bras bij zich te hebben. Misschien had hij diens genegenheid met weinig heuschheid be antwoord. Hij schreef hem een langen brief en het was hem of hij de woorden van op bouwende vertroosting hoorde, die de vrien delijke, melodieuze stem sprak: - Mijn zoon, hebt gij het groote avontuur dat in Augustus begon, niet heelemaal door leefd? Hebben niet hoofd en hart geweldige sensatie doorgemaakt? Hebt ge niet onbe schrijfelijk genot gesmaakt? Hebt ge geen plaats veroverd in het hart van een groot en loyaal volk? Hebt ge niet de pracht van het Oosten gezien? Hebt ge niet intens geleefd? En nu je door het brandende vuur bent ge gaan. ben je niet gelouterd geworden en wij zer? Een jaar geleden was je een slaaf. Wat ben je nu? Een vrij man! Martin verscheurde zijn brief en wierp hem in zee. Twee dagen daarna landde hij in Victoria, de hoofdplaats van Hongkong. Een halfbloed-kantoorklerk, aan wie hij zijn kaartje gegeven had, kwam terug uit radio-amateurs werd opgericht, waaraan het N.V.V. zijn steun toezegde. Deze oprichtings vergadering is in beeld gebracht. Dat men er niet was met deze vereeniging alleen doen vele kieken zien in verschillende ïuiskamers, waar men aan de radio luistert en waar telkens de Vara-uitzending als min derwaardig wordt afgekamd en beschouwd als onbereikbare idealen na te jagen. Een rede van Vliegen over den Volkenbond onderging datzelfde lot. De letters V.a.r.a. werden ge noemd afkortingen van de woorden „Van ar moede rammelt alles". Maar de tijd van opbouw kwam en de film geeft dien o.a. in beeld door kieken in de drukkerij, waar de rotatiepersen draaien en de Radio-gids wordt gedrukt. Aanschouwe lijk wordt het verschil in de soort uitzen dingen van verschillende stations voorge steld, een verschil zóó groot, dat de Radio controle-commissie herhaaldelijk meende een programma geheel of gedeeltelijk te moeten verbieden, wat telkens weer nieuwe strijdlust deed oplaaien. Het laatste gedeelte van de film geeft weer het bouwen van de nieuwe studio in Hilver sum en het groote Vara-feest aldaar met de duizenden deelnemers, die in oneindige rijen over het witte doek marcheeren en honderden vlaggen meevoeren. De naam „Stuwing" is voor deze film goed gekozen. Aan de vertooning van dit nummer gingen eenige kleinere films vcoraf: Klanken uit Ti- rol (nationale kleederdrachten, jodelen en dansen), een aardige teekenfilm Chineesch porce'ein, Turksche schoonheidskoningin, „Radio-amateurs" met Stan Laurel en Oliver Hardv, roeien en zwemmen, een reis door Ncrmandië en Bretagne en een paar recla mefilms. Alles te zamen een programma, dat den bezoekers ten volle bevredigde. STUWING. Vara-film in de Harmonie. De aankondiging van deze filmvertooning heeft gisteravond ae groote bioscoopzaal van de Harmonie geheel vol belangstellenden doen loopen. „Stuwing", aangekondigd als de eerste Ne- derlandsche geluidsfilm, door Nederlanders gespeeld, is gemaakt door de filmmaatschap pij Electra te Rotterdam. Voor regie en sce nario zorgde de Vara-commissie met mede werking van het Groot Volkstooneel en het Vara-tooneel. „Stuwing" geeft een beeld van kracht, van geloof aan de overwinning, van gestadigen bloei en vooruitgang. De Vara, ontstaan uit het verlangen van een groep menschen, die iets anders door middel van de radio wenschten te hooren dan wat de reeds bestaande omroepen gaven, grooide van 'n nietig zaadje tot 'n machtigen boom. Hoe er in den beginne door sommigen ge prutst werd met een radio-toestel, hoe de po gingen om eenigszins behoorlijke resultaten te krijgen vaak ijdel bleken en dan de spotter nij en soms wel scherpe afkeuring opwekten dit alles doet de film in tal van goede foto's zien. Maar oridanks teleurstelling hield men vol, totdat er een vereeniging van arbeiders het kantoor van den chef. Mr. Tudsley zal u ontvangen, mijnheer Martin volgde hem in het donker gemaak te kantoor, daar een electrische waaier koelte toewuifde en waar een in het wit gekleede, magere Engelschman met gele gelaatskleur achter zijn schrijfbureau zat. Met vriendelij ken glimlach stond hij op, blikte op Martin's kaartje en vroeg: Mr. Overshaw, wat kan ik voor u doen? U kunt mij arbeid geven. Ik vrees dat niet te kunnen. Dat spijt me, zei Martin. Ik maak u mijn verontschuldiging, dat ik u lastig ben gevallen. Hij wilde weggaan. Mr. Tudsley nam hem scherp op. Wacht u even. Ga zitten. Ik kan u niet thuisbrengen. Wie bent u en waar komt u vandaan Dat is mijn naam, zei Martin, naar zijn kaartje wijzend, en ik kom uit Europa, of om nauwkeurig te zijn, uit Egypte. Met de Sescostris? -Ja. Mr. Tudsley nam een vel getypt papier en bestudeerde dat. Ik zie uw naam niet op de passagiers lijst. Waarschijnlijk niet, zei Martin. Ik kwam als dekpassagier. Werkelijk! Martin zag er in zijn goed zittend grijs fla nellen pak niets uit als een dekpassagier. Waarom deed u dat? Uit zuinigheid. En waarom bent u bij mij gekomen? Gisteravond maakte ik in ket hotel een ZIEKENHULP. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging doet weer een beroep op de milddadig heid van de burgerij om daardoor in staat ie worden gesteld het werk der vereeniging te kunnen voortzetten. Het doel van „Zieken hulp" is: „het verstrekken van versterkende middelen aan behoeftige zieken van alle ge zindten". De aanvragen geschieden nage noeg alle op medisch advies, zoodat gehol pen wordt waar het inderdaad nooaig is. Menigmaal is de hulp, hoe bescheiden ook, zelfs in gezinnen, waarin nooit onderstand êenoten wordt, in tijden van ziekte, een uit- omst gebleken. Het gebeurt wel eens dat er aanvragen in komen, waaraan niet of slechts gedeeltelijk kan worden voldaan (wat het bestuur altijd zeer betreurt) doch wat noodgedwongen moet gebeuren omdat de middelen niet toerei kend zijn. Men begrijpt dit dan niet altijd, „want dokter vraagt het toch aan en zegt dat het noodig is.... Natuurlijk is dit voor de betrokken personen ook zeer teleurstellend, want ziek zijn en niet te kunnen aanschaffen wat men tot herstel noodig heeft, valt niet mee! Daarom durft „Ziekenhulp" weer met vrij moedigheid aan te dringen om te teekenen op de lijsten, die in de a.s. weken zullen worden aangeboden door eenige jongedames, die zich daarvoor spontaan hebben beschikbaar gesteld, wat door het bestuur op hoogen prijs wordt gesteld. Moge uit de opbrengst dezer lijsten ook dezen keer blijken, zooals reeds zoovele jaren aaneen, dat de burgerij sympathiseert met het werk van „Ziekenhulp", waardoor aan vele zieken en eenzame tobbers in hun moei lijkheden verlichting kan worden gebracht. ESPERANTO IN ALKMAAR. In een lokaal van de Handelsschool in de Doelenstraat werd gisteravond een openbare les gehouden over de internationale we reldtaal Esperanto. Ter gelegenheid van deze openbare les was een kleine tentoonstelling ingericht, een ten toonstelling, die eenigszins een beeld gaf van de beteekenis van het esperanto. En nu mag men over deze taal denken, hoe men wil, men mag voor- of tegenstander zijn, wanneer men zoo n kleine indruk krijgt van alles, wat reeds bereikt is, dan dwingt dat in elk geval bewon deren af. Daar lagen op tafels uitgespreic boekwerkjes op handelsgebied, godsdienstige lectuur, oorspronkelijk en vertaalde romans (o.a. de kleine Johannes van van Eden), daar waren gidsen van verschillende steden in meerdere landen, daar lagen zelfs kranten uit Griekenland, Polen, Engeland en China, daar was zelfs het Braille-schrift voor de blinden niet vergeten! Inderdaad, er was heel wat te zien. Doch In lijst van de eerste handelshuizen in Hongkong en daaronder behoorde u. Hebt u eenige aanbevelingen? Neen. Wat dreef u dan om naar deze kleine hel op aarde te gaan? 't Toeval. De eene plaats maakt voor mij geen verschil met een andere. Wat voor arbeid zoekt u? Wat ik maar krijgen kan. De vloeren vegen of een zaak drijven. De koelies vegen hier de vloeren, zei mr Tudsley, zijn stoel achteruit schuivend, terwijl hij de armen langs zijn rug kruiste. En alleen ervaren zakenmenschen drijven een zaak. wat voor zaak bent u geweest? In geen zaak. Wat voor aanbeveling hebt u? Geene. Maar ik heb gestudeerd, Cam bridge. Ja, dat kan ik wel zien, maar er duizenden zoo. Het gesprek ging nog eenigen tijd door, toen liet de geelbleeke man zijn stoel ronddraaien, tot hij Martin vlak in het gezicht zag. Mr. Overshaw, zei hij, vergeef het een volslagen vreemde als hij u een raad geeft, maar u schijnt mij een eerlijk, vrij man te zijn U hebt een vergissing begaan door naar Hongkong te komen, 't Is een beestachtig kli maat. Over een paar dagen begint de regen tijd en die duurt bijna onafgebroken vier maan den. Er is hier in Hongkong geen enkele va cature.^s u in andere huizen geweest? Ja, en zij zeiden daar wat u ook zegt. Mijn raad is, dat u Hongkong moet veria ten. Hoe denkt u over Shanghai? Dat is nog verder van Europa. zijn er ook was er heel wat te hooren. De heer Bak ker heeft de vrij talrijke aanwezigen het eeii en ander verteld over de noodzakelijkheid van een wereldtaal en hij wees er in dit verband op, dat de wereld al lang bezig is, om zich te „internaticnahseeren". Hij dacht aan de uni orme afmetingen der spoorlijnen, aan de in ternationale verkeersteekens en aan tal van andere internationale feiten. Vervolgens sprak de heer Bakker over dr. Zamenhof, over diens jeugd, over zijn woon plaats, over zijn talenkennis en over zijn esperanto. En daarbij werden de aanwezigen herinnerd aan het groote succes, dat esperan to heeft gehad en nog heeft. Elk congres stond op hoog peil en in den loop der jaren is gebleken, dat deze wereldtaal telkens weer nieuwe veroveringen maakte, omdat men er overal in alle werelddeelen mee terecht kan. :n vooral in den handel is deze taal van steeds grootere beteekenis geworden. Uitvoerig stond spr. daarna stil bij de structuur en den bouw van deze sucesvolle wereldtaal, waaruit o.m. bleek, dat esperanto gebaseerd is op 16 onveranderlijke taalregels, dat het geen onregelmatigheden kent, dat het een uiterst beknopten woordenschat heeft, doch dat door eenvoudige voor- en achter voegsels elk woord gevormd kan worden, waardoor het mogelijk geworden is, om vlot te spreken en te schrijven. HUISVLIJT ALS KUNSTUITING. Tentoonstelling in café Central op a.s. Zaterdag en Zondag. Knutselen een aardige bezigheid in de lange winteravonden. Zeker! Maar de mees ten vinden er niet veel genoegen meer in, als eenzelfde stuk werk hen eenige weken, mis schien zelfs een paar maanden bezig houdt. Maar wat dan te denken van menschen, die eenige jaren eenzelfde werkstuk onder handen hebben? Heel zelden hoort men van zulk een taai geduld, zooveel volharding om iet eenmaal opgevatte denkbeeld te verwe zenlijken. Dergelijk werk wordt in den regel (unstwerk, omdat het taaie geduld en die groote volharding waarborgen zijn, dat de maker zijn onderwerp beheerscht en weet hoe en wat hij wil. Zoo'n kunstwerk zal Zaterdag en Zondag in de kolfbaan van het café Central worden ten toon gesteld. Maker ervan is de heer W. F. G. Wiese, wonende Oostwijk bij het Zeglis alhier. Reeds als 16-jarige jongen vatte hij het denkbeeld op om een getrouwe nabootsing in koper te maken van het Waaggebouw, maar pas zes jaar later kon de inmiddels metaal draaier geworden jongeling een begin van uitvoering geven aan zijn plan, dat hem nooit had verlaten. En sindsdien dat is nu tien jaar heeft hij zijn vrije uren opgeofferd voor zijn lievelings-denkbeeld. Moeilijk, heel moeilijk was het vaak om aan het benoodigde geld voor koper te komen. Heel wat kleine karwei tjes op een terrein, dat vaak buiten het ge wone werk lag, heeft hij moeten opknappen voor particulieren, om iets extra's te verdie nen, dat dan werd besteed voor den aankoop van materiaal en gereedschappen, noodig voor het Waaggebouw-in-wording. Wie zal tellen hoe vaak de heer Wiese naar het Waagplein is gewandeld om een of ander onderdeel van de Waag met bijzondere aan dacht te bekijken en in zich op te nemen, het aantal siersteenen te tellen, de juiste vormen en verhoudingen te bestudeeren? Eigenlijke werkteekeningen had hij niet, zoodat hij zich moest vergenoegen met het maken zoo nu en dan van een schetsje. Thans is het koperen gebouw uitwendig gereed. De hoogte van het geheel is twee en een halve meter en 't is geplaatst op een spe ciaal gemaakte tafel. Maar nu is de nijvere metaaldraaier als slachtoffer van de crisis werkloos gewor den en als vischventer welke bezigheid hij heeft opgevat om tenminste nog eenige in komsten te hebben verdient hij niet ge noeg om nog iets te kunnen afzonderen voor het voltooien van zijn kunstwerk, dat al zoo veel geld vroeg en waarvoor een voor hem belangrijk bedrag nog noodig zal zijn. De speelton waaraan niet minder dan 17 kilo koper ging ligt gereed, maar de uurwerken en een motor om alles in bewe ging te brengen ontbreken nog, evenals ma teriaal om er de kaasdragers en het interieur van te maken. Verschillende personen, met koperwerken bekend en die daaróm het werkstuk naar zijn juiste waarde als kunstwerk kunnen beoor- deelen. hebben het betreurd, dat het werk nu al sinds een paar maanden rust wie weet voor misschien hoe lang nog? Om te pogen dien tijd zoo kort mogelijk te doen zijn, zal de heer Wiese nu a.s. Zaterdag Singapore? Dat is beter. Dat ligt aan uw weg terug. Ik dank u, dat u mij zooveel van uw tijd hebt gegeven, zei Martin. Geen dank. t Spijt me dat ik geen betrek king voor u heb. Vaarwel en goede reis, zei mr. Tudsley. Vaarwel, antwoordde Martin. Tot het vertrek van de eerstvolgende boot deed Martin vele pogingen om werk te vinden, maar tevergeefs. Toen vertrok hij naar Singapore. HOOFDSTUK XXIII. Toen Martin in Marseille landde, was de oorlog op het punt van uit te barsten. t Eerste deel van den zomer had hij door gebracht met zwerven door het Oosten, zoe kend naar werk, dat hem fortuin kon bezorgen. Zooals hij in Hongkong had gedaan, doch hij had niets kunnen vinden. Een aanval van ma laria had een vriendelijken dokter in Penang overtuigd van de noodzaak om hem met de eerstvolgende boot naar Europa terug te zen den. Op zijn tochten op zoek naar een betrek king had hij altijd regen gehad en in den re gentijd zijn de Straits Settlements nu juist niet een paradijs. Martin nam het philosophisch op, dat hij weer scheeps moest gaan. Hij had het in het Oosten geprobeerd, omdat het 't dichtste was bij zijn punt van uitgang. Nu zou hij gaan zoeken in het Westen Amerika of Canada. In de gematigde luchtstreek zou hij handenarbeid kunnen verrichten. Hij had goede spieren; van de malaria was hij door de zeelucht gauw genezen, hij was heel gezond.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5