DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dagetiiksch Overzicht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. t-osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 241 Directeur: C. KRAK. Woensdag 12 October 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. HET PROCES PRUISEN CONTRA HET RIJK. Brief van Braun aan het Staats- gerechtshof. DE AFFAIRE-D AUBMANN. „De laatste krijgsgevangene" een oplichter. Daubmann gearresteerd. WERKLOOBZENONLUSTEN TE BELFAST. De toestand kritiek. Eén doode. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN MACDONALD EN NORMAN DA VIS. DE ONTSPORING VAN DEN SNEL TREIN IN PARIJS—BAZEL. 16 gewonden. POLITIEKE BOTSING TE ROSELIES. SAMUEL INSULL OP VRIJE VOETEN. COMMUNISTISCHE DREIGEMEN TEN IN VERBAND MET HET NEGERPROCES. ALKMAARSCHE COURANT. HET ONDERHOUD HERRIOT—MACDONALD. 0 Hooggespannen verwachtingen te Londen o Fransche ontwapeningsplannen. O Het staat thans vast, dat Herriot, de Fransche minister-president, hedenmiddag om vier uur in gezelschap van zijn kabinets chef Marcel Ray en een hoog ambtenaar naar Londen vertrekt. Waarschijnlijk zal hij Zaterdag terugkee- ren, zoodat hij drie volle dagen met zijn Engelsche collega's over allerlei ontwape ningskwesties zal kunnen beraadslagen. Voor Herriot naar Londen vertrekt, zal echter nog een Fransche kabinetszitting plaats vin den, waaraan ook de minister van oorlog Paul Bancour zal deelnemen. Ook de pre mier persoonlijk wil vóór zijn vertrek nog met Paul Bancour van gedachten wisselen over de werkzaamheden te Genève en over een nieuw Fransch ontwapeningsplan. De speciale correspondent van de „Petit Parisien" te Genève weet tal van bijzonder heden over het aangekondigde Fransche ontwapeningsvoorstel mede te deelen. Het plan, dat nog onderzocht moet worden door het ministerie van buitenlandsche zaken en door den Raad van Defensie, houdt de vol gende vijf hoofdpunten in: 1. Een algemeene ontwapeningsconventie; 2. Een algemeen consultatief pact; 3. Een regionale overeenkomst tot weder- 2ijdschen steun bij de veiligheid en controle; 4. Een overeenkomst tot instelling van een internationale strijdmacht; 5. Een protocol ever de uitvoering van he: principe der gelijkgerechtigdheid. Punt drie heeft uitsluitend betrekking op Europa. De schrijver in de „Petit Parisien meent, dat het plan in hooge mate rekening houdt met de voorste len der Voorbereidende Ontwapeningscommissie en met de aanbeve lingen van president Hoover. De consultatie ve overeenkomst legt allen onderteekenaars den plicht op om in geval van een conflict de daarbij betrokken partijen een ultimatum van hoogstens 48 uur te stellen om de vijan delijkheden te staken. Indien aan dit ultima tum geen gevolg wordt gegeven, zouden direct alle sanctie-maatregelen, waarin de overeenkomst voorziet, in werking treden. Voor de Europeesche staten geldt hierbij de reeds in andere internationale verdragen vastgelegde wederzijdsche ondersteunings- maatregelen ten gunste van den aangeval len staat, terwijl Amerika afstand moet doen van de voordee'en der neutraliteit. De over eenkomst houdt voorts de verplichting in, dat een ander land nooit voor een fait accompli mag worden gesteld. Wat de regionale overeenkomst betreft, het algemeene preambule is hetzelfde als dat van de overeenkomst van Locarno en zal bovendien versterk'- worden door een non agressie-garantie. Wat tenslotte het instel'en van een inter nationale strijdmacht betreft, is het de bedoe ling bombardemensvliegtuigen ter beschik king van den Volkenbond te --'ellen en den staten die d; overeenkomst onderteekenen, het gebruik van deze vliegtuigen geheel te verbie den Parallel hiermede loont een strengt con tröle op de burgerlijke luchtvaart. De uitvoering in de praktijk van het prin cipe der gelijkgerechtigdheid, denkt men zich aldus, dat in een diplomatiek document de volledige stand der bewapening van alle lan den. Duitschland inbegrepen, zal worden vastgelegd Op den grondslag van de dan verkregen cijfers, die in geen geval verhoogd of. verminderd mogen worden, zou Duitsch land dan gelijkheid van recht kunnen worden toegekend —o In de Parijscche pers juicht men het tot standkomen van Herriot's Londensch bezoek ten zeerste toe en men trekt er, zonder de draagwijdte der wederzijdsche besprekingen te onderschatten, zeer optimistische conclu sies uit voor de verdere ontwikkeling van de werkzaamheden der Ontwapeningsconferen tie De bladen schrijven echter algemeen, dat het bij de bijeenkomst van Herriot en MacDonald niet om een conferentie van twee gaat, doch om een wederzijdsche gedachten- wisseling binnen het kader der Fransch Engelsche overeenkomst van vertrouwen, waarbij de mogelijkheden besproken zullen worden die het best geschikt zijn om de on derhandelingen te Genève weer vlot te bren gen. Ten aanzien van de door MacDonald voorgestelde Conferentie van Vijf neemt men van Fransche zijde aan, dat de Engelsche minister-president de gelegenheid zal gebrui ken om zijn Franschen collega op de hoogte te stellen van de jongste onderhandelingen met de rijksregeering, die tot aanvaarding der Engelsche uitnoodiging hebben geleid. Men wijst er echter nadrukkelijk op, dat oe beide staatslieden geen besluiten kunnen ne men, doch slechts kunnen trachten tot een toenadering der wederzijdsche opvattingen over den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch te komen. In officiëele kringen te Londen worden thans de vooruitzichten voor een conferentie der vier mogendheden gunstiger beoordeeld dan de vorige week het geval is geweest. Men hoopt, dat 't onderhoud tusschen MacDonald en Herriot tot resultaat zal hebben, dat de datum waarop de conferentie zal aanvangen, zoomede de plaats waar de conferentie zal' worden gehouden zal kunnen worden vast gesteld. Te Londen gelooft men, dat de zetel der conferentie noch Londen noch Genève zal zijn. Men zal trachten te verkrijgen, dat de gedachtenwisseling beperkt blijft tot de vier groote mogendheden, terwijl de Ver. Staten door een waarnemer zullen worden vertegen woordigd. Naar aanleiding van de geruchten, dat bij het onderhoud tusschen MacDonald behalve de Duitsche eischen, ook het Fransche ontwa peningsplan en in verband hiermede een op ongeveer tien jaar berekende „politieke wa penstilstand" aan de orde zou komen, gedu rende welke jxriode Duitschland de kwestie van zijn Oostelijke grenzen niet mag aan snijden, weet de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" mede te deelen, dat men van Engelsche zijde onmogelijk een der gelijke garantie kan verwachten, zooals Frankrijk, Po'len en Tsjecho-Slowakije klaar blijkelijk wenschen. Het zou kunnen zijn, dat op de persoonlijke gedachtenwisseling tus schen MacDonald en Herriot naderhand een soortgelijke bespreking tusschen Engelsche ministers en den Duitschen rijkskanselier of rijksminister van buitenlandsche zaken zal volgen. Indien door deze persoonlijke bespre kingen de Duifsch—Fransche moeilijkheden overwonnen konden worden, dan zou een Acht- of Negen-Mogendhcden-Conferentie te Genève of te Lausanne mogelijk zijn.' De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" schrijft daarentegen dat Herriot slechts is uitgenoodigd naar Londen te komen om de Ontwapeningsconferentie nieuw leven in te blazen. Er is geen kwestie van, dat men Genève naar den achtergrond wil dringen of dat men een eenheidsfront ten nadeele van derden zal willen vormen. Het uittreden van Duitschland is eerder een svmptoom dan d? oorzaak van den huidiger. stilstand der onderhandelingen te Genève. Al zouden MacDonald en Herriot de Duit sche kwestie misschien ook even aanroeren, hun onderhoud zal toch hoofdzakelijk erover gaan, hoe men de hinderpalen tegen de voortzetting der ontwapeningsonderhande- ling«n uit den weg zal kunnen ruimen. Hier onder zou o.a. ook een bespreking kunnen vallen van de bezwaren en vreezen van Frankrijk voor zijn veiligheid. Bij den aanvang van de middagzit ting van het Staatsgerechtshof heeft Ministerialdirektor Dr. Brecht medege deeld, dat volgens de verklaring van Severing rijksminister von Gayl hem op zekeren dag een bezoek heeft gebracht naar aanleiding van een benoeming. Severing heeft von Gayl bij deze gele genheid gevraagd of de rijksregeering het voornemen had een rijkscommissa ris voor Pruisen te benoemen. Gayl heeft zulks toen ontkend. Hierop heeft Seve ring met klem gewaarschuwd voor de instelling van een Rijkscommissariaat. Ministerialdirektor Dr. Gottheiner las een telegram voor van den rijksminister van binnenlandsche zaken, hetwelk be trekking heeft op dezelfde aangelegen heid. Volgens dit telegram heeft Freiherr von Gayl midden Juni van dit jaar een onderhoud gehad met Severing over po- litioneele kwesties. Daarbij heeft Seve ring het gesprek gebracht op de ge ruchten welke de ronde deden nopens de instelling van een rijkscommissariaat voor Pruisen. De vertegenwoordiger van Beieren verklaarde dat Beieren onder bonds staat verstaat den opbouw van het rijk als bondsstaat waarbij de landen de rechten hebben welke binnen het kader der Rijkagrondwet aan zelfstandige sta ten worden toegekend. Namens do aanklagers geeft prof. dr. Anschuetz een uitvoerige staatsrechter- li'kc uiteenzetting over de interpretatie van art. 48. Naar de Berlijnsche bladen melden, heeft de vroegere Pruisische minister president Braun een schrijven gencht tot den voorzitter van het Staatsge rechtshof, Dr. Bumke, waarin hij ingaat op de beweringen van Ministerialdirek tor Gottheiner, die gezegd zou hebben, dat Braun groote waarde had gehecht aan de garandeering der volle salaris sen, dat hij onmiddellijk na zijn uit dienst treden daarnaar had geïnfor meerd en dat hij zeer tevreden was ge weest, toen hem was geantwoord, dat hij zijn salaris zou behouden. „Deze bewe ring'^ aldus Braun, „is niet in overeen stemming met de waarheid. Ik heb uooit bij den rijkscommissaris of bij de rijks regeering geïnformeerd naar of verzocht om verder betaling van mijn salaris Ik heb ook nooit mijn tevredenheid geuit over de gevolgde regeling. Ik vind het integendeel zeer onbevredigend, op den duur zelfs ondragelijk, dat ik mijn volle salaris behoud, terwijl de rijksregeering mij hindert in het waarnemen var mijn functie." Het „Berliner Tageblatt" bericht, dat Daubmann is geconfronteerd met een voor malig soldaat van het vreemdelingenlegioen, Krueger, die te Essen woont. Deze had onge veer vier weken geleden in de bladen het be richt over den terugkeer van Daubman gele zen en zich herinnerd, dat hij in het vreemde lingenlegioen met een zekeren Daubmann in aanraking was gekomen. Deze Daubmann, aldus beweert Krueger, werd door de Fran sche politie gezocht. In het politieblad had hij de foto van „Daubmann" gezien. Gemeld wordt, dat het verhoor van Daub mann, die zich de laatste krijgsgevangene noemt, met zijn bekentenis is geëindigd. Een lid van de commissie van onderzoek heeft verklaard, dat de ongeloofwaardigheid van Daubmann is gebleken. De echte Daubmann is dood. Woensdagmorgen zal in het Staatsministe- rie te Karlsruhe een persbespreking plaats hebben, waarin nadere bijzonderheden over dit geval zullen worden medegedeeld. Naar de „Vossische Zeitung" nog ver neemt, is de arrestatie van Daubmann ge schied op grond van vingerafdrukken, die aan het licht brachten, dat hij een recidivist is. Hij zou in werkelijkheid de sedert jaren door de politie gezochte Christian Hummel zijn uit Offenburg, die in 1922 uit Zwitser land is uitgewezen. De foto's, die men van hem had, vulden de vingerafdrukken aan, zoodat per radio onmiddellijk zijn aanhou ding werd bevolen. Na zijn bekentenis is Daubmann overgebracht naar de gevangenis te Freiburg. De werkelijke Oskar Daubmann, die 16 jaar geleden als vermist werd gemeld, is, naar thans officieel geconstateerd is, niet meer in leven. Te Belfast was voor Dinsdag een massa- betooging georganiseerd waaraan door 10.000 werkloozen zou worden deelgenomen. Er zou naar de arbeidsbeurs worden gemar cheerd, waar onder bedreiging met geweld de verhooging der steungelden zou worden geëischt. Ten einde de demonstratie te verhinderen, concentreerde de politie-commissaris van Ul ster in den nacht op Dinsdag 2000 leden der burgerwacht met eenige pantserauto's en met machinegeweren uitgeruste auto's in Belfast. Niettemin is het tot groot volksverzame lingen gekomen, terwijl hier en daar botsin gen mef de politie plaats vonden. De burger wachten maakten bij verschillende gelegen heden gebruik van de gummistok. Later trachtten de werkloozen het tramver keer te belemmeren door dwarsliggers op de rails te plaatsen. De ruiten van een groot aantal tramwagens en omnibussen werden vernield. Te Belfast is gister in verband met het toe nemen der werkloozenrelletjes een bevel uit gevaardigd, volgens hetwelk de inwoners van gisteravond tot hedenochtend hun huizen niet mogen verlaten. Bij een relletje heeft de po litie op de menigte geschoten, waardoor vier personen werden gewond. De werkloozen hebben vele winkelruiten vernield en eenige winkels volkomen geplunderd. De politie heeft een cordon rond Belfast gelegerd, niemand wordt in de stad toegela ten, die niet kan aantoonen daar voor zaken te moeten zijn. Deze maatregelen staan in verband met de ernstige werkloozenrelletjes in deze stad, die zoo hevige vormen hebben aangenomen, dat de politie gister gedwongen was van de vuurwapenen gebruik te maken. Tot gisteravond laat was hierbij één man gedood, terwijl twaalf anderen verwondingen opliepen, van wie sommige ernstig gekwetst werden. De oproerige menigte heeft barrica des in de straten opgeworpen; vanuit hinder lagen vuren de werkloozen op de politie. Tal van winkels zijn geplunderd, een auto bus werd in brand gestoken. De politie is versterkt met agenten uit het omliggende district en is bewapend met revolvers en ge weren. Meer dan 2000 politie-agenten doen dienst in de straten, terwijl talrijke auto's in de rumoerige buurten patrouilleeren. Dertig personen zijn gearresteerd. Massa-aanval op de politie Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatre gelen der politie, hebben de werkloozenonlus- ten ook gedurende den afgeloopen nacht voortgeduurd. Er werd een massa-aanval op de politie gedaan, waaraan ook vele vrou wen deelnamen, Op eenige plaatsen werden door de werkloozen loopgraven aangelegd Het geheele tram- en busverkeer stond ten slotte stil. De politie werd uit tal van huizen beschoten, waarbij verscheidene hunner wer den gewond. Ter blussching van de op ver schillende plaatsen door de werkloozen ge stichte branden was de geheele brandweer van Belfast den geheelen nacht in de weer. De rust kon echter pas vroeg in den och tend eenigszins worden hersteld. De toe stand blijft echter zeer gespannen. DE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN- FA1RIEK AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vliegtuigenfabrieken van de „Fairay Avia- tion Co. Ltd." te Hamble bij Southampton, waar voornamelijk watervliegtuigen worden gebouwd. Het vuur greep met groote snel heid om zich heen en de geheele fabriek werd een prooi der vlammen. Negen gevechts vliegtuigen van het snelste type, dat bij het Engelsche leger in gebruik is, met een to tale waarde van ongeveer 120000 worden vepifeld. Het onderhoud van MacDonald met den Amerikaan Norman Davis heeft bij na uitsluitend betrekking gehad op ma ritieme ontwapeningsaangelegenheden. Het gaat er daarbij aan Amerikaansche zijde om de Eng. te bewegen de ontwape ningsvoorstellen van Hoover over te ne- melVwaarbij 'n vermindering der ge heele scheepstonnage met ong. 1/3 onder scheepstonnage met ongeveer 193 onder behoud van de thans in gebruik zijnde groote linieschepen, terwijl van Engel sche zijde de theorie der kleinere linie schepen evenwel met behoud of met ver meerdering van het aantal schepen wordt verdedigd. Het verluidt dat bij het onderhoud geen werkelijke vorderingen zijn ge maakt ter overbrugging van de bestaan de tegenstellingen. Het blijkt thans dat de bespreking over maritieme kwesties een belangrijke rol zal spelen bij het onderhoud dat MacDonald met Herriot zal hebben. Norman Davis heeft gister ook een onderhoud gehad met Sir Walter Lytton die Engeland zal vertegenwoordigen bij de praeliminairen voor de economische wereldconferentie. De taak die Norman Davis heeft te vervullen omvat overeen stemming te bereiken j»p het gebied der ontwapening ter zee; economische we reldconferentie en algemeene ontwape ning. Bij de ontsporing van den sneltrein Parijs Bazel werden 16 personen gewond. De trein reed met een snelheid van 110 K.M. per uur toen de locomotief uit de rails liep. Als door een wonder ontspoorden slechts het postrijtuig, de bagagewagen en een wagon eerste en tweede klasse. NIEUWE OPPOSITIE TEGEN STALIN. Te Moskou heerscht groote opgewonden heid naar aanleiding van de publicatie van een officieel rapport, waarin wordt medege deeld, dat zich in de Communistische Partij der Sovjet Unie een uit 19 personen bestaan de contra-revolutionnaire groep heeft ge vormd. Een aantal leden der partij heeft een Sov jet-blok gesticht, dat van de regeering en de partij de invoering eischt van privaat-kapi talistische methoden in de Sovjet Unie, zoo mede maatregelen welke het particulier ini tiatief mogelijk maken. Deze politieke groep heeft de verwijde ring van de Sovjetleiders, met inbegrip van Stalin geëischt. Ook heeft zij getracht met behulp van vervalschte documenten te bewij zen dat de politiek der partij tot een politieke en economische instorting van het land moet leiden. Aan het hoofd van dit contra-revolution naire Sovjet-blok zouden hebben gestaan de bekende bolsjewisten leiders Sinowjew, Oeg- lanow en Kamenew. De werkzaamheid dezer groep, aldus wordt verklaard, verschilt in geen enkel opzicht van de politiek van Trotzki en beteekent een verraad aan den Sovjetstaat en aan de Communistische dicta tuur. Het Centrale Executieve Comité der Com munistische Partij, dat het officieele rapport heeft gepubliceerd, heeft besloten alle leden van het Sovjet-blok en zijn organisatoren uit de partij te zetten. den naar zijn huis. Plotseling werden zij evenwel uit revolvers beschoten door een groep van vijf tot de linksche partijen behoo- rende personen. Deze mannen hadden Rieken en zijn vrienden reeds eenigen tijd achter volgd. Rieken en zijn partijgenooten vlucht ten een huis binnen, maar de aanvallers drongen de binnenplaats binnen vanwaar zij bleven doorschieten. Ten slotte verwijderden zij zich. Een half uur later vervolgden Rie ken met zijn kameraden hun weg, doch zij werden opnieuw beschoten. Rieken werd hierbij ernstig gewond in de longen en An- dré Lorent in den rug. Beiden werden naar het ziekenhuis te Ju- met overgebracht. De aangevallenen hebben drie hunner tegenstanders herkend, die van daag door de politie zijn gearresteerd. De groep „gemeentebelang" (liberalen en katholieken) had Maandagavond laat te Ro- selies (België) haar overwinning gevierd met een optocht welke tegen middernacht op de markt werd ontbonden. Een der gekozenen, Q. Rieken, begaf zich met zeven ziiner vrien- Samuel Insull is gister door de Grieksche autoriteiten op vrije voeten gesteld. Hij heeft zich teruggetrokken in het Petit Palace Hotel te Athene. Ofschoon hij vrij is te gaan waar hij wil, blijft hij toch voorloopig onder poli- titoezicht. In verband met bovenstaande heeft de Amerikaansche legatie formeel verzocht hem in arrest te houden tot het verzoek om arres tatie uit Rome, waarheen dit uit Parijs ver zonden is, zou zijn ontvangen. Daar echter de ratificaties van de uitleve ringsovereenkomst tusschen Griekenland en de Ver. Staten nog niet zijn uitgewisseld kon hieraan niet worden voldaan. Nu het Amerikaansche Hooggerechtshof het doodvonnis, dat wegens aanranding van twee Amerikaansche vrouwen was uitgespro ken tegen 7 negers, voor herziening vatbaar heeft verklaard en de zaak dus opnieuw zal worden behandeld, heerscht in communisti sche kringen te Parijs groote opwinding, zoo dat men rekening houdt met ernstige exces sen. Maandag verscheen in de Amerikaansche legatie een vertegenwoordiger van de com munistische jeugd, die verklaarde, dat het febouw in de lucht zou vliegen, wanneer het oodvonnis zou worden voltrokken. Vijftien andere delegaties van de „Roode Hulp'' en een reeks communistische vereenigingen heb ben dergelijke bedreigingen uitgesproken. De Amerikaansche legatie verklaarde, dat in dezen alleen de regeering te Washington kon ingrijpen. Het legatiegebouw wordt zeer streng bewaakt. EEN PETROLEUMBRON SPUIT OVER EEN STAD. De Hobbs in New Mexico begon Dinsdag nacht plotseling een midden in de stad gele gen petroleumbron tengevolge van plotselinge drukverhooging te spuiten. De olie spoot over een groot aeel van de stad en veroorzaakt onder de bevolking een paniek. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche gasaanval bij Charbin? Naar uit Sjanghaikwan wordt gemeld, zouden de Japansche troepen Maandag voor de eerste maal een gasaanval hebben onder nomen tegen de Chineesche vrijscharen die eenige malen hebben getracht de stad Char bin te bestormen. De vrijscharen, die met gasmaskers zijn uitgerust, zouden daarbij belangrijke stellingen hebben veroverd en thans een grooten aanval voorbereiden op Moekden. Japansch ultimatum aan de Chi neesche vrijscharen. De Japansche opperbevelhebber in Mant- sjoerije generaal Muto, heeft een ultimatum gericht tot de Chineesche vrijscharen, waar in hij hun onmiddellijke overgave eischt. In dien zij niet aan dit ultimatum voldoen, zal een expeditie tegen hen worden oip touw ge zet. Bij Tsitsikar worden Japansche en Mant- sjoerijsche troepen geconcentreerd, om een aanval tegen den Chineeschen generaal Li- Hai-Tsjing te beginnen, wiens troepen het geheele gebied tuschen Mantsjoerije en Hai- lar beheerschen. Een beslissende slag bij Moekdeo verwacht. Het officieele Sovjet tel. agentschap ver neemt van goede zijde, dat men een beslissen- den slag verwacht tusschen de Chineesche vrijscharen en de Japansche troepen te Moek den. De Chineesche vrijwilligers rukken uit verschillende richtingen op Moekden aan. De dichtstbijzijnde groep is nog slechts 20 mijl verwijderd van de voormalige Mantsjoerij- sche hoofdstad. Te Moekden is de staat van beleg afgekondigd en Japansche vliegers kruisen boven de stad. Uit Korea is ter ver sterking een nieuwe Japansche vliegtuig-bri gade aangekomen. Chineesche regeeringstroepen vallen het roode leger aan. Van regeenngszijde wordt medegedeeld,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1