Alkmaarsche Courant. Fortinbras' toovermacht Qetneetüecaden JUuUoitietMs 5euitleim Honlert vier eo dertigste Jaargang. WOENSDAG 12 OCTOBER HEERHUGOWAARD. ten deze ook dezen winter weder te doen plaats vinden. DE WERKLOOZENREGELING IN DEN BERGENSCHEN RAAD, v Het voorstel van B. en W. B. en W. deden den raad het voorstel, om, teneinde de toegezegde subsidie van het rijk in de kosten van de werkverschaffing te ver krijgen, de daarvoor door den minister ge stelde voorwaarden te aanvaarden en de voor de algemeene controle door den minis ter aangewezen Ned. Heide Maatschappij met het dagelijksch toezicht te belasten. ïfo. 241 1932 Donderdag 13 Oetober. Hilversum, 296 At. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Solis tenconcert m. m. v. J. Kolvers, piano. Mej. G. Koeman, zang en E. Veen, begeleiding. 11 Kookpraatje door mevr. Lottgering. 11.30 Vervolg solistenconcert. 12.AVRO kleinorkest o.l.v. N. Treep, tot 2.15. 2.30 Fei- derhof-concert door Jan Felderhof, viool en C. de Groot, piano. 3.— Naaicursus door Mevr. deLeeuw—van Rees. 3.45 Gramofoon platen. 4.— Ziekenuur door Mevr. A. van pp. 5AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonpl. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.— Vervolg concert 7 30 Engelsche les door Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.15 Uit het Concertgebouw, Amster dam: Concert door het Concertgebouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux, m. m. v. Nathan Mil- stein, viool, o.a. Vioolconcert, Dvorak en Rebus of Partita, Markevitsch. In de pauze gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: B. Scholte. 11. Vaz Dias. 11.05—12.— Vervolg Kovacs Lajos. Huizen1875 Af. (8.9-15 en 11.2. KRO, 10.—11en 2.—11.30 NCRV). 8.— 915 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Mor genwijding. 10.45 en 11.GramofoonjM. iill.30—12.Godsd. halfuurtje. 12.15 Sep tetconcert. 2.Handwerkcursus. 3.3 30 Voor de vrouw. 4.Bijbellezing, m. m. v, bariton en orgel. 5.Cursus handen-arbeid, voor de jeugd. 5.45 Concert, viool, cello en piano. 6.45 Knipcursus. 7.7.30 Weekover zicht. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.— Con cert door dameskoor o.l.v D. van Wouw 9.Voor de ouders. 9.30 Orkestconcert o.l.v. Kiekens. 10.Vaz Dias. 10.4511.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert Reg. Foort. 1.35 Midland Studio-orkest ol.v. F Cantell. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Ves per. 4.10 Voor de scholen. 4.25 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6 50 Han- del's en Corelli's vioolmuziek door Orrea Pernel. 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen. 8.20 Commodore Grand Orkest o.l.v. J. Muscant. 9.20 Berichten. 9 40 Lezing. 9.55 Concert. E. Scotney, sopraan en F- Mannheimer, piano, 0.a Songs mij mother tught me, Dvorak en ,,Eine kleine Gigue", Mozart. 10.50 Kerk dienst. 11.05 Lezing. 11.1012 20 BBC- dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05, 12-50, 7.40 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 „Nina- Rosa", operette van Romberg. Dirigent: Elie Schuyer. Kalundborg, 1153 At. 11 20—1.20 Concert uit het Belleveu Strandhotel. 2.20—4.20 Concert door de Kon. Lijfgarde o.l.v. Drying, m. m. v. Lise Abrhams, zang en V. Fischer, piano. 7-309.35 Radio-Symphonie-orkest 01.v. N. Malko, m. m. v. G. Piatigorski, cello, o.a. Onvoltooide symphonie, Schubert en Ouv. „Don Juan" Mozart. 9.50—11.50 Dansmuziek uit „Numb". Langenberg, 473 At. 6.25—7.20 en 11.20 12.10 Gramofocnplaten. 12.201.50 Con cert o.l.v. Wolf. 4.205.35 Concert door het Grevesmühl-kwartet. 7.25—8.05 Gramofoon- laten. 8.05 „Herz unter Trümmern", van Schaaf. Regie: Rieth. Hierna: „Schul- stunde im Jahre 3000", hoorspel van P. Schaaf. Regie: Rieth. 9.45—11.20 Populair concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 At. 9.05 Symphonieconcert o.l.v Selvaggi, en radio-tooneel, o.a. Ouv. „Semi- ramis", Rossini. Brussel, 508 en 338 Al. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkieinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6 50 Omroepkieinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Radio-Symphonieorkest o.l.v. Kumpsa, m. m. v. mevr. E. Sanglier— Hans, cello. 10.30 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroep- kleinorkent o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoon platen. 5.20 Radio-Symphonie-orkest o. 1. v. Meulemans. 8.20 Populair programma m. m. v het Omroeporkest o.l.v. Walpot en humo risten. Zeesen, 1635 At. 7.20 Concert door het lste R.I. (16de Bat.) te Bremen o.l.v. G. Voigt. 8.20 Berichten. 8.30 „Godeke Michels, hoorspel naar „Godekes Knecht", van H. Leip. Regie: H. Freundt. Dirigent: Gartz. 9.20 Ber. Hierna tot 11.20 Duitsche dans muziek van 19001932 o.l.v. A. Secher. (Slot.) De heer Kostelijk wilde graag een uit spraak van den Raad hooren in verband met het in het rapport aangestipte omtrent de salarissen. De voorzitter was van meening dat men algemeen het door Ged. Staten toegepaste principe huldigen zou, ook wat de lagere ambtenaren betrof. De heer Kostelijk kon zijn stem hier niet aan geven. Zijn opinie was dat het college van Ged. Staten den maatstaf te laag had gesteld vooral voor de plattelandsgemeen ten, waar de levensstandaard zooveel lager was geworden dan in de steden; speciaal noemde hij de huishuren. De voorzitter bestreed deze meening. De huren waren in de steden hooger, doch als men zijn oogen den kost gaf. zag men Zater dags talrijke dorpelingen in de steden, die daar hun inkoopen kwamen doen. Dit noem de hij een bewijs dat men daar goedkooper terecht kon. Bovendien was de gemeente thaqs in de derde klasse, waf ook gold voor de ambtenaren. Wethouder Tromp was het tegengevallen dat Ged. Staten niet het breede gebaar had den toegepast. Hij zou het toegejuicht heb ben als zij de indertijd doorgevoerde verhoo ging hadden ingetrokken. Billijkheidshalve wilde hij thans voor de lagere ambtenaren niet verder gaan dan Ged. voor de hoogere. De heer Groenland was het hiermede eens. Het voorstel-Kostelijk (S'A pensioenaf trek) in stemming gebracht, werd verworpen met 6—5 stemmen (voor de heeren Kostelijk, Krom, Kooij, van Langen, Pool). Besloten werd, dat B. en W. in de volgen de vergadering met voorstellen zullen komen in den geest van het door Ged. genomen be sluit. Naar aanleiding van een vraag betreffen de den post malariabestrijding, merkte weth Tromp op, dat onze gemeente een twintig jaren terug zoodanig met malaria was be smet, dat men het een geesel kon noemen. Als nunten van versobering noemde de heer Wagenaar nog de verschillende subsi- dieposten en betrachting van soberheid bij 't O. L. Onderwijs. De voorzitter antwoordde, dat in de be grooting reeds vermindering der subsidies was toegepast, terwijl bij het L. O. reeds zoo zuinig mogelijk werd geleefd, men met de dun bevolkte openbare scholen echter in on gunstige verhouding stond tot de bijzondere met hun hoog leerlingental. De heer Wagenaar stelde voor de 20 op centen ongebouwd af te voeren. Ook wilde hij in overweging geven afschaffing van het schoolartseninstituut. Hij zei deze beide din gen noode te doen, doch wilde men versobe ring bereiken, dan moest men iets overboorc zetten. Bij stemming over het eerste voorstel, on dersteund door den heer Kostelijk, werd dit verworpen met 8 tegen 3 stemmen (voorde heeren Wagenaar, Kostelijk, v. Langen). Hierna werd de begrooting aangenomen als voorgesteld in ontvangst en uitgaaf gew, dienst op 158.325.82, onvoorzien 4178.59. Kapitaaldienst 3780. Begrooting B.A.S. werd vastgesteld op 8905.48 ontvangst en uitgaaf. Begrooting G.E.B. ontvangst gew. dienst 40.522.20, uitg. 37.716.99, verm. winst 2805.21. Kapitaaldienst ontvangst en uitgaa 54.774.04, een en ander behoudens wijzi ging salaris ambtenaren. Vastgesteld werd tevens gewijzigde pen sioengrondslag van den heer Hartog in ver band met zijn benoeming secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim. Hierna werden besprekingen gevoerd in zake verkrijging recht op gronden langs den Donkereweg, hetwelk men voor 800 van de eigenaars verkrijgen kan. In verband met de plannen werkverschaf fing werd het gedane voorstel goedgekeurc en besloten den weg (particulier eigendom, doch openbaar) in werkverschaffing te ver- breeden. Daar voor het vervolgonderwijs er zich slechts 13 leeringen hadden aat\gemeld en bij concentratie in School II hier nog een vijf tal af zou vallen, werd besloten dezen win ter dit onderwijs niet te geven Na breedvoerige bespreking werd het voor stel-B- en W. óm voor het plaatselijk crisis comité een bedrag van 1000 te voteeren goedgekeurd. (Tegen de heeren Kostelijk Kooij, Krom en Pool.) Waar den vorigen winter met den nachte lijken surveilleancedienst per auto zeer bevre digende resultaten waren bereikt, werd beslo naar het Engelsch van William Locke door J. E. d. B. K. 72 HOOFDSTUK XXIV. De treurige weken gingen voorbij met hun ne afwisselingen van hoop en vrees. Martin, een onbeduidend stipje van blauw en rood, was in de Argonne; Bigourdin was sergeant bij de Armeé territoriale (landweer) in het Noorden. Het was heel stil in het Hotel des Grot- tes. Weinig mannen bleven in Brantome. De vrouwen arbeiden op het veld en reden de karren en beheerden de winkels, waar niet veel werd verkocht. Félise hield zich druk be zig in de fabrique; de arbeid werd uitslui tend door vrouwen verricht. Fortinbras be heerde het hotel, waar dagen achtereen geen reizigers kwamen. Geen auto's met vroolijke menschen kwamen voorgereden. Nu en dan zat een enkele bejaarde handelsreiziger in de leege, stille salie a manger en Fortinbras be diende hem met vriendelijke mélancholie. Nu zij zoo te zamen waren gebracht, kwamen vader en dochter weer meer tot elkaar. Ze hielden elkaar trouw gezelschap, wandelden samen op achtermiddagen, wanneer er niets te doen was, en zaten 's avonds op het ter Den raad kwam Dinsdagmiddag ten 2 ure voltallig in spoedvergadering bijeen. De belangstelling voor de zitting van de zijde der werkloozen daartoe opgeroepen was bijzonder groot, zoodat de publieke tribune te klein was en de pers genoodzaakt was in een gedrongen hoekje haar werk te verrich- teiHet eenige punt op de agenda was een voorstel van B. en W. om voor de werkver schaffing den rijkssteun te aanvaarden vol gens door den minister gestelde voorwaarde, ïetgeen beteekende een uurloon van 30 ct. Tot nog toe werd in Bergen een uurloon van 40 cent betaald, waarbij een werklooze 19 per week kon verdienen Om in de werkverschaffing te werk te wor- den besteld, moest een arbeider minstens 10 aa^en werkloos zijn. Na 2 weken te werk zijn gesteld, volgde 1 wachtweek, daarop 1 week werken en één wachtweek, daarop weer o weken werken en 1 wachtweek enz. In vijf weken verdiende een werklooze bij de werkverschaffing dus 57 en had dan nocr de gelegenheid om in de 2 weken bij par ticulieren iets te verdienen. B. en W. stelden nu voor om de wachtwe- ken te laten vervallen en de werkweek op 48 uur te stellen, zoodat per week 13.40 ver diend kan worden of in 5 weken ten hoogste J 67. Neemt men hierbij in aanmerking, dat de minister ook nog als voorwaarde had ge steld, dat de eerste drie regenuren per week niet uitbetaald mogen worden en de volgende met 24 cent, dan kan veilig worden aangeno- dat een te werk gestelde in vijf weken bij de werkverschaffing niet meer zal verdienen dan 62.50. Voor de werkloozen beteekende de nieuwe regeling dan ook een verslechtering en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat zij met de raadsleden, waarvan in de eerste plaats ver wacht werd, dat zij hun belangen zouden be hartigen, voeling hadden gehouden en in grooten getale ter zitting waren verschenen. In de zitting bleek al spoedig een wedijver om hun belangen te bepleiten, waarbij de heer Dingerdis zich in ae voorhoede plaatste en naar voren kwam, dat het grootste deel van de r.k. fractie, na een in de voltallige fractievergadering genomen besluit, hef be sluit had genomen om een ander voorstel in te dienen, dat leidde tot een comité-vergade ring, waarin de voorzitter mededeeling deed over den stand van de gemeente-financiën, welke vergadering een geruimen tijd vor derde. Het resultaat van die bespreking was ech ter, dat na heropening het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen werd aange nomen, met dien verstande, dat B. en W. als nog 't mogelijke zullen doen om 't uurloon op 35 cent gesteld te krijgen en een commissie, bestaande uit den burgemeester en de arbei ders-afgevaardigden de heeren Dingerdis en Den Das, werd benoemd om in audiëntie den minister te overtuigen van den noodzakelijk heid om het uurloon op 0.35 te stellen. Indien de minister hiervoor niet te vinden is, dan zal de raad opnieuw bijeen komen om een regeling te treffen. Zooals men weet bepaalde de raad het vo rig jaar 't loon in werkverschaffing op 18, wat volgens den minister 15 moest zijn, zoodat de rijkssteun niet werd verkregen en het vorig seizoen voor de werkverschaffing 24.000 ten laste van de gemeente kwam. In dit seizoen is reeds 6000 voor de werkver schaffing betaald. Aangezien het zich laat aanzien, dat het aantal werkloozen, voor de werkverschaffing in aanmerking komende, thans reeds onge veer 100, dezen winter nog grooter zal zijn dan het vorig jaar, zijn B. en W. van oor deel, gezien den toestand van de gemeente- financiën, dat voor de werkverschaffing de steun van het rijk niet gemist kan worden. Tot nog toe werden de werkloozen voor een paar weken te werk gesteld, waarop één of twee wachtweken volgden. Met het oog op het lagere uit te keeren loon stelden 6. en W. voor om de arbeiders, tot nader besluit, geen onderbreking in de werkgelegenheid meer op te leggen, om daar door te bereiken, dat het maandinkomen voor te werk gestelden niet vermindert. ras, terwijl in het stadje de lichten begonnen te flikkeren. Ze spraken over vele dingen Fortinbras deelde haar mede van zijn levens ervaringen, Félise vertelde van haar werk Er waren tijden, dat ze het onopgelost ge heim omtrent haar moeder geheel vergat, en zijn groote en hunkerende sympathie voelen de, legde ze haar hart open en weende over haar verdriet. Samen lazen ze de brieven uit de loopgraven, alle te kort en te vluchtig, met dappere opgewektheid geschreven. De brieven van Martin en Bigourdin kwa men vrijwel op hetzelfde neer. Beiden zeiden hetze'fde. Ze hadden niet de gemakken van het Hotel des Grottes Maar wat wilde je dan ook? Oorlog was oorlog. Ze waren heel gezond, ze hadden genoeg te eten. Ze hadden een hevige schermutseling met de Duitschers gehad en velen van hen waren gedood. Maar de overwinning was zeker. Ze hadden warm ondergoed noodig, want de nachten werden koud en zou Félise er ook wat chocolade en pakjes Basto bij willen doen? Hartelijke groeten aan allen en Vive la France! Fortinbras nam deze brieven mede naar het Cafe de 1' Univers en las ze voor aan de ouderen, die achtergebleven waren en die al len dergelijke brieven ontvangen hadden. De Adjoint de Maire was de eerste, die zonder brief kwam. Hij had een telegram, dat zon der een woord van hand tot hand ging. Hij hield zich dapper, maar toete het telegram weer bij hem terug kwam, barstte hij uit: C' est stupide! (het is dom). Vergeef mij, vrienden, maar hij was mijn eenigen zooil. Eindelijk na lange stilte kwam er slechte tijding over Bigourdin, die zwaar, misschien wel doodelijk gewond lag in het hospitaal in een kleine stad in het Noorden. Dagen van hevige ongerustheid volgden. Door een wis seling van telegrammen vernamen zij, dat hij door de long was gestoken. Félise deed haar werk met een bleek, vertrokken gezichtje. Toen kwam er een brief van Madame Clothilde Robineau uit Chartres. Mijn lief nichtje, Ofschoon je je ondankbaar tegen over mij gedragen hebt, schenk ik je vergiffenis nu ik weet, dat je alleen bent en onbeschermd. Ik heb ver nomen, dat je oom Gaspard hopeloos is. Je bent boos weggeloopen, om dat ik berispend over je vader sprak. Maar als je ook gestaan had aan het sterfbed van je moeder in die vreeselijke zolderkamer in de Rue Maugrabine, zou je me niet zoo hard veroordeelen. Wees overtuigd, lieve kind, dat ik je welzijn pp het oog heb, zoowel wat het materieele als wat het geestelijke aangaat. Als je raad noodig hebt in het beheer van het hotel, zal ik je graag met mijn ondervinding bijstaan. Je liefhebbende tante, Clothilde Robineau Aan dit koele, maar goed gemeende aanbod, sloeg Félise weinig aandacht. Vader of geen vader, oom of geen oom, zij voelde zieh bekwaam 00 eau hotel te Na gevoerde correspondentie verklaarde de minister zich thans bereid voor het ma ken van een rijwielpad aan de Hoflaan tegen over huize „Kranenburg', het verbreeden van den Bererweg vanaf de melkfabriek tot den Nesdijk en andere werken, een nader te be palen subsidie toe te kennen in de loonen, uit te betalen, aan daarbij te plaatsen werk loozen, alsmede een percentage in de kosten der te plakken rentezegels en een deel der premie verschuldigd ingevolge de ziektewet. Aan deze toezegging werden de volgende voorwaarden verbonden: le. alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin) komen in aanmerking, na verkregen toestemming van den inspecteur der werkverschaffing te Beem- ster, om te worden te werk gesteld. 2e. er zal zooveel mogelijk in accoord moe ten worden gewerkt, tegen een toe te kennen loon, dat bij flink werk gemiddeld 0.30 per uur kan worden verdiend; 3e. toeslagen, in welken vorm ook, mogen, zonder machtiging dezerzijds, niet gegeven worden 4e. bij verzuim wegens regen mogen de eerste 3 uur per week niet worden vergoed, de volgende regenuren met 24 cent. 5e. met de algemeene controle in de werk verschaffing wordt de Ned. Heide Maat schappij te Amsterdam belast. De uit deze controle voortvloeiende kosten dragen rijk en gemeente elk voor de helft. De dagelijksche leiding van de werkzaam heden kan bij zoo'n college berusten. 6e. De premie welke voor het vastgestelde dagloon verschuldigd is volgens de ziektewet moet voor 1/4 op de arbeiders worden ver haald. De voorzitter betoogde, dat het voor stel zeer belangrijk was. Het aantal werkloo zen stijgt en 't is een vraagstuk, hoe den win ter door te komen. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen zal de winter een moeilijke worden. Velen zullen op de werkverschaffing aangewezen zijn. De daaraan verbonden kos ten zullen gaan boven de draagkracht van de gemeente. B. en W. hebben zich daarom tot den minister gewend, die op de genoemde voorwaarden een subsidie wil toekennen. B. en W. hebben de gevolgen daarvan voor de arbeiders onder de oogen gezien en willen met het oog daarop de wachtweken bij de te werkstelling laten vervallen. Spr. gaf hierop een opsomming van de werken die B. en W. in werkverschaffing wil len uitvoeren. Hieronder vallen ook het afma ken van de rioleering in Oostdorp, het be planten van de duinen, het egaliseeren van liet terrein voor de ijsbaan en het graven van slooten. Wanneer een werkweek van 48 uur wordt ingesteld, dan beteekent de nieuwe regeling practisch voor de te werk te stellen werkloo zen, die nu geen wachtweken meer zullen krijgen, een vermeerdering van inkomen, waarvoor ze echter langer moeten werken. Vooral voor de gemeente, die dan door kan gaan met het te werk stellen, zal het veel schelen. Zeker wel een 10.000. B. en W. stelden dan ook voor om de door den minister gestelde voorwaarden te aan vaarden. De heer Dingerdis (r.k.) zeide, dat het voorstel in zijn fractie uitvoerig was bespro ken. Deze is van oordeel, dat er bij den mi nister op aangedrongen moet worden het loon op 35' cent per uur te stellen. Op grond van latere besprekingen is de meerderheid deed spr. het voorstel, om de meening, dat de raad nog niet op de hoogte is van de gemeente-financiën en namens die meerderheid doet spr. het voorstel, om de voorstellen van B. en W. aan te houden, een commissie uit den raad te benoemen, die mèt den voorzitter op audiëntie gaat bij den mi nister om te trachten van deze een betere re geling te verkrijgen en voorloopig de werk verschaffing nog te laten functionneeren, zoo als in ée laatste vergadering is aangenomen. De heer Zeiler vroeg of B. en W. met de woorden: „tot een naaer besluit" in hun voorstel een besluit van het gemeentebestuur of van den minister bedoelen. De voorzitter zeide, dat de minister voorloopig een subsidie tot 26 Nov. beoogt en dat dan de zaak weer bezien moet worden. Weth. Apeldoorn kwam er tegen op, als zouden de r.k. fractieleden niet op de hoogte aijn gebracht van den toestand der gemeentefinanciën. Spr. heeft in die fractie duidelijk naar voren gebracht, hoe het daar mee staat en hoe men er met de eerstkomende begrooting voor komt te staan. Wat de hee ren achter zijn rug willen doen, moeten ze weten, maar hij ontzegt hun dan het recht om te spreken van de r.k. fractie Van mij mogen ze zooveel knoeien als ze willen en vandaag met den eenen wind en morgen met den anderen meegaan. Tn de fractievergade ring is echter met algemeene stemmen beslo ten om voor te stellèn, B. en W. uit te noodi- gen, alsnog te trachten, het uurloon op 35 ct te krijgen. De heer Miltenburg: Wij hebben in de fractievergadering geen cijfers gehad Weth. A p e 1 d o o r n: Ik heb ze daar me. degedeeld. Mevr. Dekker verklaarde, het met de meerderheid der r.k. fractie eens te zijn E>e raad staat voor de moeilijkste beslissing van het geheele jaar. Spr. vond het ondoenlijk om in zoo'n korten tijd tot een beslissing te ko. men. Het door den minister gewilde loon be teekent, dat het weekloon practisch niet hoo ger komt dan 13.50. Daarvan zou dan 5 huishuur en voor het ziekenfonds, brandstof gas, electra 3 afgaan, zoodat er dan 6 blijft voor een gezin, gemiddeld bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen om gedurende 7 dagen in de week den bakker, den kruide nier, den groenteboer, den melkboer en al het andere te betalen. Van vernieuwing in de huishouding zal spr. maar niets zeggen maar voor haar staat vast, dat dit loon on' doenlijk is. Nood breekt wet, doch in de eerste plaats zullen we moeten probeeren, bij den minister andere voorwaarden te krijgen. In het voor stel staat: „de algemeen geldende voorwaarden'\ maar spr. meende te weten, dat andere plaatsen betere voorwaar den verkregen. De beste oplossing zal dan ook zijn, den minister te bewegen, betere voorwaarden toe te staan. Ook spr. is niet op de hoogte van den fi- nancieelen toestand der gemeente. Zij dacht, dat dit kwam, omdat zij een nieuweling in het vak is, maar uit het onderhoud, dat zij met verschillende raadsleden had, is haar ge bleken, dat ook de oude rotten absoluut niet op de hoogte zijn. En om te kunnen oordee- len, dient de raad precies te weten, waar de gemeente aan toe is. Het voorgestelde loon is te weinig en ook dient ernaar te worden om gezien, of niet op een andere manier kan wor den bezuinigd. Een kleine 1000 voor een motorfiets voor de politie is in deze omstan digheden zeker niet gepermitteerd. De voorzitter wees er op, dat het be drag voor de werkverschaffing al op is. Het aangeroerde over de motorfiets is een kwestie van algemeen financieelen aard en het is de vraag of daardoor niet de aanstelling van een politie-agent bespaard is geworden. Mevr. Dekker wees er op, dat destijds geen politieman gevraagd is. Het blijft haar persoonlijke overtuiging, dat in deze omstan digheden een kleine 1000 voor een motor rijwiel voor de politie per jaar niet geoor loofd is. Met de r.k. fractie was zijn dan ook voor aanhouding van het voorstel. De heer Den Das verklaarde zich even eens voor aanhouding. Niet alleen de raads leden zijn financieel niet goed georiënteerd, maar uit de stukken is hem niet gebleken dat dit met het college wel het geval is; wel, dat het college deze zaak vermoedelijk niet van alle kanten heeft bekeken. Ten eerste betwij felde hij, of de objecten van werkverschaf fing, door het college opgenoemd, wel alle door de regeering als zoodanig zullen wor den aanvaard. Bovendien zijn er objecten in het program opgenomen, die niet onder werk verschaffing behooren, zooals het afmaken van de rioleering en het maken van de septic- tank te Oostdorp. Dergelijk werk moet op de vrije markt worden gebracht, omdat ze baten met zich brengen. Voorts kwam het spr. voor, dat het college niet alle pogingen in het werk heeft gesteld, om het uurloon voor de werkverschaffing op een hooger niveau te krijgen. In Beverwijk en in Krommenie bedraagt het uurloon in werk verschaffing mèt de Rijkssubsidie 38 cent per uur. Beziet men de constellatie van de ge meente en de levensomstandigheden, waarin de burgers hier verkeeren, dan dient z.i. zeer zeker met ernst bij de regeering een poging gedaan te worden om voor Bergen te verkrij gen, wat Beverwijk en Krommenie verkregen. Hetgeen B. en W. voorstellen, beteekende een ernstige stap. Men geeft daarmee prijs de zeggingschap van de gemeente over deze materie, terwijl daar tegenover geen enkele definitieve toezegging staat. 26 Nov. dient te worden afgewacht, wat er verder zal gebeu ren. De raad mocht bovendien van B. en W. verwachten een opgave, hoe de gemeente er financieel op het moment voorstaat. Z. i. had dit voorstel behandeld moeten worden bij de begrooting. De raad had dan over de gege vens van den Inspecteur der belastingen be schikt en met kennis van zaken kunnen oor- deelen of het noodzakelijk is, dat de gemeente de Rijkssubsidie voor de werkverschaffing vraagt. Voorts wees spr. er op, dat 't uurloon van 30 cent slechts verdiend kan worden bij een goede arbeidsprestaties. De niet-grond- werkers zullen dus zeker niet de 30 cent per uur halen. Voor hen is het noodig, dat naast de werkverschaffing een steunregeling, ook met Rijkssubsidie komt. Ook bestaat de mo- besturen. De raad van tante Clothilde was het laatste, dat zij in de wereld noo dig had. Maar één zin in den brief maakte, dat zij niet dadelijk een weige rend antwoord kon schrijven. Die ééne zin hield haar gedachten voortdurend bezig. Haar moeder was in de Rue Mau grabine gestorven. Zé hadden haar ge zegd, dat zij in het ziekenhuis was over leden. Dingen, die haar tot nu toe ake lig duister waren geweest, werden haar helder en zij veronderstelde iets, dat heel tragisch was en heel treurig. Ze trilde op haar beenen. 't Was de eenige brief, dien de brie venbesteller dien middag bracht. Ze las hem in de vestibule. Fortinbras, die in het bureau rekeningen zat na te kijken, zag toevallig hoe zij met groote oogen, zwaar ademend, op den brief staarde. Hij kwam vlug naar haar toe en vroeg: Er is toch geen slechte tijding? Ze gaf hem den brief. Hij las en be greep niet dadelijk, wat haar zoo ge troffen had. Het bericht over je oom is overdre ven en wat nu het aanbod aangaat De Rue Maugrabinezei Félise. Nu begreep hij; zijn adem stokte en vader en dochter staarden elkaar gerui- mèn tijd lang en diep in de oogen. Ein delijk zei zij doodsbleek: Die vrouw, die ik zagdie de deur openmaaktewas mijn moeder. Zij had de waarheid doorgrond. Hij koo piets tee^r aanvoeren pflj dje te ver helen. Hij maakte een droevig gebaar van toestemming. Waarom hebt u dat voor mij ver borgen gehouden? vroeg ze. Je had zoo'n mooi deaal voor oogen, mijn kind, en het zou een mis daad zijn geweest om dat ideaal te ver storen. Ze stond fier rechtop er was iets van staat in haar tenger figuurtje en dicht op hem toetredend en met onbe- vreesden blik zei zij: U weet wat u mij deed veronder stellen, toen ik haar zag? Ja, mijn kind, zei Fortinbras. U- waart óók een ideaal, vader! Hij glimlachte. Je had mij teeder lief, maar ik was toch geen heilige in je oogen mijn lieve ling. Ze bedwong haar aandoening, onder drukte een snik, maar de tranen rolden haar over de wangen. Dat bent u nu wel, zei zij. Hij glimlachte droevig. Een arme oude zondebok van een heilige, zei hij, en drukte haar tegen zich aan. Later, in de salon bij het vuur ge zeten, want de herfst was kil en vochtig, vertelde hij haar de droevige geschiede nis van zijn leven; hij verborg niets, maar deelde haar de feiten mede, zoodat zij oordeelen kon. Ze zat op het haard kleedje met {jaar armen om zijn knieën. f, (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5