JUovinciaal Tlieuws Jiuast m Wetenschap £aud- enJ-uwiouto JCeck S. Schooi J$itutett£and ONNOODIGE AFSLUITING VAN NATUURSCHOON. VREESELIJK ONGELUK TE DOORNIK. Drie soldaten overreden en ge dood. bezuiniging op de personeele en materieele uitgaven van de kantongerechten van pl.m 365.000 per jaar en van de rechtbanken van pl.m. 440.000 per jaar. Hierbij is bui ten beschouwing gelaten de mogelijk gewor den vermindering van het aantal huizen van bewaring als gevolg van de opheffing van rechtbanken. Wel is rekening gehouden met vermeerdering van getuigengelden en met de omstandigheid, dat hier en daar uitbreiding van personeel noodig zal zijn. Met wachtgel den is daarbij evenwel geen rekening gehou den, zoodat de reëel te bereiken bezuiniging voorloopig lager is. Verwacht mag evenwel worden, dat, mede door het stellen van eene leeftijdsgrens voor de rechterlijke ambtena ren, de wachtgeldpost binnen enkele jaren aanzienlijk zal zijn verminderd. Amsterdam. Ten aanzien van de indeeling binnen het ressort van het gerechtshof te Amsterdam in het bijzonder zij het volgende opgemerkt. Voorgesteld wordt de opheffing van de kantons Schagen, Medemblik, Zaandam, Purmerend, Haarlemmermeer, Breukelen- Nijenrode, Wijk bij Duurstede en Woerden en van het arrondissement Alkmaar, welke kan tons en welk arrondissement zonder over wegende bezwaren kunnen worden verdeeld »ver de overblijvende ressorten. Opheffing rechtbank te Alkmaar. Wat de rechtbanken betreft, wordt voor dit ressort volstaan met opheffing van die te Alkmaar. Het arrondissement Alkmaar be staat uit de kantons Alkmaar, Schagen, Hel der, Hoorn en Medemblik. De kantons Scha gen en Medemblik worden opgeheven. De in deeling der overblijvende kantons geschiedt het beste aldus: Helder en Alkmaar bij het arrondissement Haarlem, Hoorn bij het ar rondissement Amsterdam. Deze opheffing der Alkmaarsche rechtbank is zeker gerecht vaardigd, gelet op den betrekkelijk geringen omvang harer werkzaamheden. Én ook de verdeeling der daartoe behoorende kantons over andere arrondissementen is niet zoo be zwaarlijk, dat van de opheffing ware af te zien. Het denkbeeld is geopperd om niet het arrondissement Alkmaar, doch het arrondis sement Haarlem oo te heffen. De minister is niet overtuigd geworden dat de opheffing de zer veel belangrijker rechtbank de rechtsbe- deeling ten goede zou komen, te minder wan neer men aan dit denkbeeld verbindt de ver plaatsing van het gerechtshof van Amster dam naar Haarlem. 1 INBRAAK IN GEMEENTEHUIZEN. De rechtbank te Arnhem heeft een zwerver tilt Didam, die in de afgeloopen maand tal van inbraken pleegde o.a. in de gemeentehui zen van Didam en Wehl, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis. EEN GEVAARLIJKE SCHUTTER. De Arnhemsche rechtbank heeft een 39- jarigen grondwerker, die in den avond van 25 Juni j.1. te Arnhem in de volksbuurt De Vijverwijk in den wilde met een geweer, met hagel geladen, schoot en daarbij een voorbij ganger doodelijk verwondde, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was vijf jaren. LATE KOOPERS, DIE NIET VEEL GOEDS IN DEN ZIN HADDEN. In Februari van dit jaar hebben twee losse werklieden in een boekhandel aan den Sin gel te Amsterdam, onder het voorwendsel er boeken te willen koopen, 's avonds den win kelier op den grond geworpen en de kas ge plunderd. De Amsterdamsche rechtbank had het twee tal, ter zake van diefstal met geweldpleging veroordeeld ieder tot een jaar gevangenis straf. Een van hen ging in hooger beroepde proc.-generaal eischte tegen den appelant een jaar en zes maanden. Het Hof heeft thans arrest gewezen. Het verklaarde de geweldpleging niet bewezen, doch handhaafde, op grond van diefstal, de vtrafmaat van één jaar. BANKBILJETTENDIEFSTAL. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch Maandag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen een schipper uit de omgeving van Ijmuiden, dien de rechtbank te Breda veroordeeld had tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf ter zake van diefstal van een aantal bankbiljetten gepleegd te Berkel— Enschot op 19 Juni van dit jaar, tot een to tale waarde van 650. Na een langdurig verhoor requireerde de xdv. gen. bevestiging van het vonnis. VEE UIT DE WEIDE GESTOLEN. Voor de Arnhemsche rechtbank werd be handeld de zaak tegen twee landbouwers uit Dinxperlo en Gendringen, alsmede tegen een bakker uit Dinxperlo, die in den nacht van 4 op 5 September te Gendringen twee paarden uit een wei hadden gestolen. Verdachten bekenden alle drie volledig. Zij vertelden, dat zij uit geldgebrek handelden. Twee van de verdachten hadden vroeger al eens getracht paarden te stelen. Tegen hen eischte de subst.-off. van justitie een gevange nisstraf van drie jaren met aftrek van pre ventieve hechtenis, tegen den derden beklaag de een jaar en drie maanden gevangenis straf. Uitspraak over veertien dagen. In 1930 kocht de gemeente Bergen, met steun van het Rijk en de Provincie, het Ber gerbosch ter grootte van 80 H.A. Aangezien dit bosch grenst aan het duingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf en dit gebied wederom aan de tot Bergen aan Zee loopende duinen van den heer J. van Reenen, waar in onder gemakkelijke voorwaarden gewan deld mag worden, werd hierdoor verzekerd, dat de natuurminnaars in het steeds meer be volkte Noordholland een prachtig gebied hadden waar zij rust konden vinden van het zenuwsloopend leven in onzen tijd. Deze zoo waardevolle factor voor ons cul tureel leven wordt thans in hooge mate be dreigd dooreen orgaan, van het lichaam dat n.b. zelf financieele offers bracht om aan de gemeenschap het natuurreservaat te ver zekeren. Het is n.1. het Provinciaal Waterlei dingbedrijf, dat thans bezig is het Provin ciaal diungebied met een kostbaar hek van een manshoogte te omgeven. In Bergen, waar men, eveng/s in Alkmaar en andere bij het Prov. Waterleidingbedrijf aangesloten gemeenten, allesbehalve te spre ken is over de buitengewoon hooge tarieven door dit bedrijf aan de verbruikers opgelegd, heeft deze maatregel terecht groote veront waardiging gewekt. De raadsleden E. J. Voute en C. F. Zeiler hebben hierover vragen tot B. en W. gericht en er bij dit college op aangedrongen om bij de autoriteiten stappen te doen dit onnoodige geldverspillende werk stop te zetten en zoo dit niet meer mogelijk is, te bereiken, dat op verschillende plaatsen in de afsluiting toegangspoortjes worden ge maakt, opdat ae Noordhollandsche belasting betaler zal kunnen blijven genieten van het met zijn geld betaalde natuurgebied en daar van niet door regeerende ambtenaren wordt geweerd. Gehoopt wordt, dat althans de Provinciale Staten, die in 1930 een door die zelfde amb tenaren door het duingebied gewilden weg wisten te verhinderen, ook thans zullen op komen voor de toegankelijkheid van dit na tuurgebied. De tot B. en W. van Bergen gerichte vra gen luiden als volgt: Ondergeteekenden, C. F. Zeiler en E. J. Voute, leden van den raad te Bergen, hebben de eer aan uw college de volgende vraag te stellen. Het is uw college bekend, dat het Provin ciaal Waterleidingbedrijf zijn terreinen in de Bergerduinen met een kapitaal manshoog hek gaat omgeven, als ware het een particu lier terrein. Door dit afsluiten van het terrein wordt voor een groot gedeelte de burgerzin van de Bergernaren te niet gedaan, daar het met zoo veel opoffering verkregen natuurre servaat geen geheel meer vormt met het ver dere duincomplex en begrensd wordt door een aan de omgeving schade doend hek. Kunnen B. en W. er nog bij de autoriteiten op aandringen om het hek te doen verwijde ren en zoo niet, om dan tenminste op eenige punten toegangspoortjes in bedoeld hek te doen aanbrengen en vrije wandeling toe te staan cp de terreinen van de Provinciale Wa terleiding? 't ZAND. De melkproductenfabriek „Hollandia" te Purmerend heeft aan haar filiaal de zuivel fabriek „Nieuw Leven" alhier over de in Sept. j.1. afgeleverde melk uitbetaald: over het tijdvak 127 Sept. 3.87 en over het tijdvak 27 Sept—1 Oct. 1932, 4.37 per 100 Liter, bij een gemiddeld vetgehalte van 3.30 pCt. REGENBOOG BIJ MAANLICHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich een zeldzaam natuurverschijnsel op Zuid-Beveland voorgedaan. Bij het ondergaan van de maan trok juist de groote wolkbank die den geheelen avond den hemel had bedekt, boven den horizon weg. Het toen vrij komende maanlicht werd door de nog steeds vallende regendruppels geschift, waardoor gedurende vijf minuten een vrij goed zichtbare regenboog zich aan den N.O. hemel afteekende. RIJKSZUIVELCONSULENT. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van dén Rijkszuivelconsulent in de Provincie Noordholland over het jaar 1931. 1 ZAKBIJBELBOND. Maandag is te Amsterdam onder voorzit terschap van ds. Boeke de 17e jaarvergade ring van den Zakbijbelbond gehouden. Uit alle deelen van het land waren afgevaardig den gekomen. Uit het binnenlandsch en bui- tenlandsch verslag bleek, dat de bond met grooten zegen en kracht werkt, en dat het le dental zich steeds uitbreidt. Herdacht wer den ds. Bahler en br. Maes uit het hoofdbe stuur, beiden zeer ijverige leden van den bond, die dit jaar overleden zijn. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heer De Graaf en mevr. EykmanGiesen. DE SCHOOLKWESTIE TE DOETINCHEM. Ged. Staten van Gelderland hebben op het verzoek van een aantal raadsleden der ge meente Doetinchem, i.z. post 520 van de be grooting 1931 van deze gemeente 50.000 verbouwingskosten der r.k. meisjesschool) beschikt, dat het -niet tot de bevoegdheid van het college behoort in deze de gevraagde tus- schenkomst te verleenen, aangezien de ter mijn, bedoeld in art. 85, lid 3, verstreken is, zonder dat er beroep daarvan bij Ged. is in gesteld. Waarschijnlijk zullen de betrokken raads leden de zaak nu bij de Kroon aanhangig maken, aangezien art. 85, waarop het besluit Van Gedeputeerden is gegrond, vermeldt, dat binnen dertig dagen na de taxatie het ge meentebestuur en het schoolbestuur in be roep kunnen komen en dus niet de Raad of raadsleden. KLANKFILM IN DE KERK. Reuter seint uit Londen, dat eenige leden dér Engelsche Staatskerk de fabricatie van odsdiensfige klankfilms voorbereiden, die in de kerken vertoond zullen worden. De eerste film op dit gebied zal over het werk van een vrouw in dienst der Schotsche zending loo- pen. Inwoners van Maidstone geen film-enthousiasten. In het Engelsche plaatsje Maidstone is con form de nieuwe Zondagswet het eerste ple bisciet gehouden over de openstelling der bioscopen op Zondag. De predikant van de Staatskerk, r. W. Moyle, en de bisschop van Croydon spraken zich beiden er voor uit. Vol gens hen zou het zien van goede films, die door een speciaal comité worden uitgezocht, beter zijn dan het rondslenteren op straat. Maar de bevolking was plus royaliste que le roi, en verwierp de openstelling met 218 te gen 317 stemmen. Bij een botsing tusschen een auto en een rijwiel zijn te Doornick drie soldaten gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag keorden drie militairen, een korporaal en twee soldaten, van het derde regiment jagers te voet per motorrijwiel terug naar de kazerne te Doornick Te Barry-maulde reden alle drie mo torrijders, waarschijn'ijk verblind door het licht van een uit de richting Doornick komenden automobiel, welke bestuurd werd door een handelsreiziger uit Brus sel, met volle vaart tegen dit voertuig. Toen men de ongelukkigen hulp wilde verleenen, bleek dat de drie jongeman nen ot> slag waren gedood. Het parket uit Doornick heeft een on- •derzoek ingesteld ter plaatse, waarbij ge bleken is dat het ongeluk te wijten is aan de onvoorzichtigheid van de mili tairen. De automobilist is dan ook niet gearresteerd. De drie lijken zijn naar het militaire hospitaal te Doornick overgebracht. DE MOORD TE ZENDEREN. Ongunstig verleden van den dader. Gister heeft dr. Hulst uit Leiden de sectie verricht op het lijk van de bij den roofoverval te Zenderen op Zaterdagavond j.1. vermoor de 82-jarige Anna Pol. Door dezen deskun dige werd vastgesteld, dat een steek in de borst, welke het hart heeft geraakt, den dood der vrouw tot gevolg heeft gehad. Kort voordat hij de gister vermelde in braak bij zijn pleegvader, den landbouwer Asveld, onder de gem. Hengelo, gepleegd had is de moordenaar uit de strafgev. te Arnhem, waar hij gezeten had ter zake van een vroeger door hem bedreven delict, ontslagen met een uitgaanskas van zestig gulden, waarvan hij een dolkmes kocht met de bedoeling bij zijn pleegvader, aan wien hij, zooals hij zeide, de mislukking van zijn leven wijt, in te breken en den landbouwer vervolgens te vermoorden. Hij wist tot diens huis door te dringen en stal van een zoon eenige horloges, doch liet zijn moorddadig voornemen varen. Naar de Tel. herinnert, werd voor de rechtbank te Almelo, hoewel hij meerdere delicten achter den tug had, een gunstig rapport over hem uitgebracht door den reclas- seeringsambtenaar. Inderdaad gaf Asveld een gunstige getuigenis van hem en verklaar de hem niet tot een moord in staat te achten. Het is gebleken, dat hij den laatsten tijd voortdurend in de omgeving van de plaats van den moord heeft rondgezworven en de gewoonte had bij boerenwoningen om een boterham te vragen, waarbij hij dan tegelij kertijd den toestand opnam. Zoo was hij ook op de hoogte gekomen van het alleenwonen der beide oude vrouwtjes te Zenderen en was hij er tevens achter gekomen, dat de beide besjes een bedragje geld in huis hadden, welk sommetje afkomstig was van den ver koop van een koe. Bij zijn verklaring, die hij aflegde tegen over den rechter-commissaris, mr. Bijleveld, zeide hij de vermoorde vrouw in de bedstede overvallen te hebben en haar daar vervolgens te hebben afgemaakt. De kleeren, voor zoover deze met bloed bevlekt waren, heeft hij bij zijn vlucht op de fiets, weggeworpen. Het schijnt wel vast te staan, dat de man een zeer ge vaarlijk heerschap was met pathologische neigingen, die niet veel gaf om het leven van zijn medemensch. EEN ONDERSCHEIDING VOOR HET NEDERLANDSCHE BELASTING WEZEN. Twee onzer ambtenaren naar Irak cm de belastingen aldaar te her vormen. De inkomsten van den jongen staat Irak drijven grootendeels op land-tax en in-, uit en doorvoerrechten. Omdat het tarief ad valorem is, heeft Irak's budget eerst door de prijsdaling in 1922—23 en nu door de nieu we crisis gevoelige klappen gekregen. De noodzakelijkheid dreef dus Irak tot verbete ring van zijn tariefstelsel. Het heeft daartoe een aantal landen uitgenoodigd voor dit werk candidaten te stellen. Nederland noem de daarvoor mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg. Het is een groote onderscheiding voor het Nederlandsche belastingdienstvak, dat ge noemde inspecteur als de meest geschikte can- didaat is aangewezen, terwijl naast hem mede aangewezen is de heer A. C. Johnson, afdee- lingschef aan het Departement van Finan ciën, te Kopenhagen. Getweeën zullen zij het werk der tariefsherziening moeten doen, ter wijl een Iraksche commissie de gegevens en statistieken zal verstrekken, die zij wenschen. De Iraksche regeering zal het op prijs stellen, als het werk in vier maanden gereed komt. De heer van der Poel, wien wij om inlich tingen vroegen, deelde ons mede, dat hij den 17en October naar Irak vertrekt. STEMPELEN DOOR WERKLOOZEN. In den gewonen werkli}4 De minister van binnenlandsche zaken heeft de gemeentebesturen, die een door hem goedgekeurde steunregeling toepassen, waar op derhalve ook een bijdrage wordt verleend, bij brief van 8 October j.1. aangeschreven zoo spoedig mogelijk een nieuw artikel in die regeling Jer_ goedkeuring te doen toekgmenj waarvan het ontwerp is bijgevoegd. Het luidt als volgt: „Bij de uitreiking van het aanvangformu- Iier wordt den werklooze gelijktijdig ter hand gesteld een aanmeldings- of stempelkaart, welke deze dagelijks, een of meermalen, ter afstempeling moet aanbieden, ten bewijze, dat hij inderdaad werkloos is. De stempeling geschiedt in den gewonen werktijd. De regeling tot bepaling van tijd(en) en plaats van stempeling wordt vastgesteld door B. en W., zij is aan de goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken onder worpen, terwijl afwijking van de goedgekeur de regeling, anders dan in gevallen van drin gende noodzaak, b.v. bij ziekte of overlijden van bloed- of aanverwanten, zonder toestem ming van den minister voornoemd, niet ge oorloofd is". Hiermede wordt een voorziening getroffen in de mogelijkheid, dat gemeentebesturen eigenmachtig verlof verleenen om buiten den gewonen werktijd te stempelen, zooals ge schiedt is door Amsterdam bij de opening van de Kamers der Staten-Generaal in Den Haag. INBRAAK VIA EEN LEEGE BOVENWONING. Gisternacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de zaak in sportartikelen, ge vestigd Weteringschans 50 te Amsterdam. De woning boven den winkel staat leeg. De nachtelijke bezoekers zijn die woning binnen gegaan, hebben een gat in den vloer gemaakt en zich daardoor in den winkel laten zakken. De heeren hebben het kasregister open ge broken, maar het meest geld was eruit. Er lag nog circa 35 in en dit bedrag hebben de inbrekers zich toegeëigend. Voorts hebben zij, voor zoover valt na te gaan meegenomen ongeveer veertig dames en heeren sporttruien en eenige paren handschoenen. Na afloop van hun „werk" hebben de be zoekers een stellage gemaakt van tafels en stoelen, blijkbaar met de bedoeling terug te klauteren naar het gat in de zoldering. Wie de „gasten" waren, is niet bekend. WERKLOOZEN-BETOOGING. Op het Amstelveld zijn gistermiddag om 12 uur een paar honderd communistische werkloozen bijeengekomen, om deel te nemen aan een door een werkloozencomité uitge schreven demonstratie. De leider, het raads lid Huizinga, hield een toespraak, waarin hij o.a. zijn gehoor wees op hetgeen te Krom menie gebeurd is, waar de werkloozen zonder toestemming een partij kolen van het empla cement van de gasfabriek hebben wegge haald. Spr. zeide, dat dit voorbeeld gevolgd moet worden als het „noodig" mocht zijn, d. w. z. als de werkloozen hier hun zin niet krijgen en de voorraadschuren niet geopend worden. Vervolgens trok een stoet betoogers langs een korte route naar het Dapperplein. Er was een sterk politie-geleide onder bevel van hoofdinspecteur Joosten. NIEUW KAMERLID. De heer W. Steinmetz benoemd ver klaard. Door het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de Tweede Kamer is wegens het niet aannemen van zijn benoeming door jhr mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck in de vacature-Guit, thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer W. Steinmetz te Amsterdam. De heer Steinmetz, geboren 11 October 1891, is sinds 1925 voorzitter van de Afd. Amsterdam van den r.k Volksbond. Sedert Juni 1931 is hij lid van den gemeenteraad in de hoofdstad. BESLAG OP UITKEERINGEN. De erfgooiers Klein en Snel, op wier a.s. uitkeering uit de opbrengst van de verkoop som van het natuurreservaat het gemeente bestuur van Huizen beslag heeft gelegd, we gens vroeger genoten onderstand van hel burgerlijk armbestuur, zijn daartegen bij hei kantongerecht te Hilversum in verzet geko men. De eerste was voor rekening van het bur gerlijk armbestuur 16 jaar geleden als wees gedurende vier jaar in een gesticht verpleegd geworden, waarvoor dit armbestuur een vor dering van f 900 op hem meende te hebben. Voor den heer Snel, wiens gezin uit negen personen bestaat en die 24 per week ver dient, werd aan verpleegkosten wegens ziekte in zijn gezin een bedrag van 300 betaald, hetwelk het armbestuur eveneens wenschte te zien voldaan uit de 600 uitkeering van Stad en Lande. De kantonrechter zal nader schriftelijk vonnis wijzen. DE BIETENCAMPAGNE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Minder zorg voor de gemeenten in zake werkloosheid. Men schrijft aan het Hbld.: De campagne aan de suikerfabrieken te Sas van Gent is Maandag begonnen. Wat dit beteekent voor de omliggende plaatsen blijkt duidelijk, wanneer men weet, dat de werkloosheid voor een paar maanden is opgeheven. Alle valide krachten in de aan grenzende plaatsen hebben, hetzij in de fa brieken, hetzij bij het inladen, het vervoer en het rooien der bieten werk gevonden, zoodat de gemeenten gedurende een aantal weken van den zwarerudruk der steunregeling ont last zijn. Want slechts een klein percentage der werkloozen viel onder de termen der rijks- stuinvergoeding: n.1. degenen, die als crisis slachtoffers daarvoor in aanmerking kwa men. Meer dan 70 percent der werkloozen viel buiten dien steun, zoodat de gemeenten door werkverschaffing aan de behoeften dezer categorie moesten zien te voldoen. BUITENLANDERS TE WEty< GESTELD. Nederlanders blijven werkloos. De groote ammoniakfabriek van het Catta- mini-concern te Sluiskil is er toe overgegaan op gejeideliik personed af te^danken» doordat zij is toegetreden tot het consortium, dat »ot productiebeperking besloten heeft Niet alleen onder het lagere personeel, maar ook onder he leidend personeel wordt opruiming gehouden, doordat slechts een derde deel van de fabriek aan de productie deelneemt. Van de 1500 man, die eenigen tijd geleden nog in het bedrijf werkzaam waren, zijn er nauwelijks een goede 500 overgebleven, waar onder dan nog een groot aantal buitenlan ders. Er wordt overigens in dit bedrijf een vreemdsoortige tactiek toegepast en wel het successievelijk vervangen van binnenland sche arbeidskrachten door vreemdelingen, vooral Italianen. Ware het niet, dat het bestendig contact met de Nederlandsche arbeids-, bedrijfs- en andere wetten het noodzakelijk maakten om ook Nederlandsch personeel te handhaven, zeker zou het heele bedrijf uitgeoefend wor den met trans-alpische werkkrachten, die systematisch geïmporteerd worden. - - 7 VECHTPARTIJ TUSSCHEN EEN ZIEKE EN EEN BESCHONKENE De zieke trok partij voor zijn vrouw. Gistermiddag heeft zich te Oss een hevige vechtpartij afgespeeld Een man kwam in beschonken toe stand een café aan de „Arendsvlucht" aldaar binnen. Hij beleedigde de vrouw van den herbergier. Deze laatste, die ziek te bed lag, kwam op het tumult toe schieten en sloeg den dronkeman eenige malen rnet een ijzeren staaf op het hoofd, waardoor de man zwaar gewond werd. Nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, werd hij per auto naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. PRIJZEN VAN RAUWE VETTEN. 1 De regeeringscommissaris voor de hu'pverleening aan de melkveehouderij, brengt het volgende ter algemeene ken nis: Van onderscheidene zijden bereiken mij klachten, dat slagers de prijzen van rauwe reuzel en van rauw rundvet be langrijk hebben opgeslagen. Voor deze prijsverhooging bestaat echter geen enkele redelijke grond. De heffing van 35 ct. per K.G., die voor gesmolten vet ten geldt, is niet van toepasing op rauwe reuzel en rauw rundvet; ook heeft de heffing op gesmolten vet geenerlei prijs- verhoogenden invloed op de prijzen der varkens of van het rundvee. MET DE FIETS TE WATER GEREDEN, Een 19-jarige dochter van den heer S. Botma, veehouder te Balk, die per fiets op weg was naar het land van haar vader, moest daartoe het Polderdijkje passeeren. Waar schijnlijk ten gevolge van den harden wind is zij te water geraakt en verdronken. SMOKKLLEN VAN EETBARE VETTEN. De aangekondigde belasting op eetbare- vetten is oorzaak, dat de smokkelhandel in dit artikel is begonnen. De eerste aanhouding heeft reeds plaats gehad. CLANDESTINE WAPENHANDEL. Inval in Amsterdanu De politie heeft gisteravond een bezoek gebracht aan een café aan de Geldersche kade 104 op het vermoeden, dat daar een aantal wapens, bestemd ter clandestine ver handeling en afkomstig uit Beigië, aanwezig waren. Inderdaad heeft zij in dit café beslag kunnen leggen op een aantal revolvers. De caféhouder en nog iemand, die vermoe delijk hierbij betrokken is, zijn door de poli tie meegenomen. Nadat de beide mannen aan een verhoor waren onderworpen en nadat procesverbaal was opgemaakt, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. BRAND. Boerenwoning afgebrand. Gisteravond omstreeks half zeven is een felle brand uitgebroken in de boerenwoning van den landbouwer C. J. van Mill te Schip luiden, op de grens van de gemeente Vlaar- dingerambacht. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat weldra het woonhuis en de veestallen in lichterlaaie stonden. De brandweren uit Schipluiden, Vlaardingeram- bacht en Vlaardingen verrichtten het blus- schingswcrk. Woonhuis en veestallen zijn ge heel uitgebrand; een koe is in de vlammen omgekomen. JOHAN DE MEESTER ONDERSCHEIDEN. Naar aanleiding van de opvoeringen der „Contes a'Hofinann" door de Wagnerver- eenigiug tijdens de universiteitsfeesten te Am sterdam. heeft de Fransche regeering den heer Joh. de Metster, die met de mise-en- scène en regie van die opvoeringen was be last, benoemd tot Officier de 1'Académie. KORTE BERICHTEN. Gister vertrok de koningin met den trein van 10.24 uit Arnhem naar Zeeland ten einde aldaar eenige schetsen te maken. Zij keert terug met den trein, welke 20.47 te Arnhem aankomt. Harold Lloyd, de bekende filmspeler, vertoeft op het oogenblik te Londen; hij denkt ook binnenkort een bezoek aan ons land te brengen. Ged. Staten van Noordholland hebben de begrooting van Weesp voor 1932 niet goedgekeurd. Te 's-Gravenhage is Maandagavond overleden dr. ir. J. W. IJzerman, oud-inge nieur bij de Staatsspoorwegen in Ned.-Indië, vele~ jaren lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en van de Tweede Kamer, oud- voorzitter van het Kon. Nederl. Aardrijks kundig Genootschap. Dr. L. G. Kortenhorst heeft een aantal amendementen op het wetsontwerp tot in stelling van bedrijfsraden aan de Tsvegde Kafflgr yop/gstgld.^ w *'d

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7