DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Von Papen over de Ouitsche politiek. Daqeliiksch Omzakht No. 242 Donderdag 13 October 1932 134e Jaargang „Die zich in den strijd in Duitschland zelf „niet achter de regeering plaatst, is een vijand „van het Duitsche volk" (aldus Von Papen). Hitier antwoordt! De Duitsche rijkskanselier von Papen heelt gisteren te München een rede gehouden voor het Verbond van Beiersche Industrieelen. In deze rede gaf de rijkskanselier een overzich: van de actueele kwesties van binnen- en bui- tenlandsche politiek en juist daardoor werd deze rede zeer belangwekkend. HET PROCES PRUISEN CONTRA HET RIJK. „VIJANDS DES VOLKS". DE ONTMASKERING VAN „DAUBMANN". Een geslepen bedrieger. NAT.-SOC. KIESVERGADERINGEN VERBODEN. DE WERKLOOZENONLUSTEN TE BELFAST. Schermutselingen met de politie. De avond veel rustiger. DE CONFERENTIE VAN OTTAWA. ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. M>sse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractei, rebat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brie Vet iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk* kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeur: C, KRAK Hoofdredacteur: Tj. N. ADLMA. Dit nummer bestaat uit drio bladen Bij de bespreking van het sociaal-politieke gedeelte van het regeeringsprogram keerde von Papen zich tegen de beschuldiging, dat de regeering arbeiders-vijandig zou zijn. Het is ook onjuist, dat bedragen van milliarden aan de ondernemers worden geschonken. Men wil slechts eenige millioenen werkloo- zen aan een bestaansmogelijkheid helpen. Von Papen sprak de hoop uit, dat in den loop van den winter de uitkeeringen aan de werk- loozen verhoogd zouden kunnen worden en dat aan rentetrekkenden en oorlogsinvaliden vrijwillig toeslagen verstrekt zouden kunnen worden. Sprekende over den binnenlandschen poli- tieken toestand zette Von Papen uiteen, wat hij onder den welvaartsstaat verstaat. De so ciale wetgeving moet anders opgevat wor den dan tot nog toe het geval was. De grondwet van Weimar moet noodzakelijk her zien worden. Het was juist, dat de periode van wetgeving door artikel 48 afgesloten moest worden. Er dient een krachtig en boven de partijen staand staatsbewind te worden gevormd, dat niet als speelbal van de poli tieke en maatschappelijke krachten heen en weer wordt gedreven. De grondwetsherzie ning moet er ook voor zorgen, dat tusschen een dergelijke regeering en het volk het juiste contact wordt gelegd. De verhouding tus schen regeering en volksvertegenwoordiging moet echter zoo geregeld worden, dat de re geering en niet het parlement het staatsgezag handhaaft. Duitschland heeft een Eerste Ka mer met vastgelegde rechten noodig. De rijks- regeering is voornemens de grondwetsher ziening in samenwerking met de landen tot stand te brengen. Het zwaartepunt der rijks hervorming moet liggen in het verdwijnen van het dualisme tusschen het rijk en Prui sen. In verband hiermede zal het mogelijk zijn ook den overigen landen de juist door Beieren nagestreefde constitutioneele autono mie te verleenen. Ook de territoriale autono mie kan voor de levensvatbare landen wor den hersteld. Na hulde te hebben gebracht aan den per soon van den rijkspresident herinnerde de rijkskanselier aan de gebeurtenissen van den dertienden Augustus, die een noodlotsdag is geweest. Het is een historische vervalsching wanneer thans wordt beweerd, dat spreker den nationaal-socialisten het aanvaarden van de verantwoordelijkheid onmogelijk heeft ge maakt. Het is een onjuiste voorstelling der nationaal-socialisten, dat zij niet de geheele macht hebben geëischt en dat zij bereid zou den zijn geweest de regeering ook met ande ren te deelen, want dit verandert niets aan het feit, dat zij alleen de leiding wilden heb ben. Van een beweging, die de binnenland- sche en buitenlandsche vrijheid in haar vaan del heeft geschreven, eischt het land, dat zij in elke positie en op elk tijdstip handelt, alsof zij het moreele en politieke geweten van de natie was. Handelt zij niet zoo, dan is zij geen beweging meer maar een partij. Aan partijen is het rijk echter bijna te gronde ge gaan. Wanneer ooit een nationale beweging een nationale plicht heeft gehad, dan was het die om het rijk bij zijn strijd om het herstel van zijn souvereinitiet en om de eer van het land niet in den rug aan te vallen. Die zich in dezen strijd niet achter de regeering plaatst, is een vijand van het Duitsche volk. Von Papen eindigde zijn rede met de ver klaring, dat het volk beter weet te beoordee- len wat de eer en de waardigheid van de na tie eischt dan een deel van zijn afgevaardig den. Het zal de holle declamaties en de afge dane partijbureaucratie behandelen met de minachting, die zij verdienen. o Het spreekt bijna vanzelf, dat de groote Hitier onmiddellijk van leer getrokken is. Gisteravond nog heeft hij een redevoering gehouden, waarbij ongeveer 10.000 boeren uit Neder-Beieren en omgeving en uit Oos tenrijk aanwezig waren. In deze redevoering oefende Hitier scherpe critiek uit óp het eco nomisch program van Von Papen, dat er in werkelijkheid slechts toe leidde de vreeselijke materieele en psychische noodtoestand van het Duitsche volk nog meer te verscheppen Alle ook nog zoo dialectische redevoeringen kunnen daar niets aan verhelpen. De ware beteekenis van den 13 Augsutus is niets an ders geweest dan de poging de nationaal-so- cialistische beweging de verantwoordelijk heid op te leggen, zonder haar den dienover- eenkomstigen invloed te geven. Dat weet thans het geheele Duitsche volk. Alleen von Papen beweert nog steeds het tegendeel. „Of er wordt in onzen geest geregeerd, dan dra gen wij de verantwoordelijkheid, óf er wordt niet in onzen geest geregeerd, dan dragen de anderen de verantwoordelijkheid. Ik geloof niet in een regiem, dat niet in het volk zelve verankerd ligt. Ik geloof in geen enkel econo misch regiem, dat het paard achter den wa gen spant. Niet van boven af kan men een huis opbouwen, maar van onderen op moet men beginnen. De fundamenten van een staat liggen niet in de regeering maar in het volk". Tot de burgerlijke partijen en politici, die sedert November 1918 geslapen hebben, ter wijl het nationaal-socialisme gewerkt had, richtte Hitier de woordenHet is 'thans niet meer uw tijd, maar onze tijd. De heer Von Papen, die eerst drie maanden geleden uit de Centrumpartij is getreden, heeft tot dusverre niets gepresteerd. Op de bewering van Von Papen, dat de nat.-soc. slechts bestaan door het bestaan van den nood, antwoord Hitier: „Ja, wanneer het geluk er zou zijn, behoefde ik niet hier te zijn en zou ik niet hier zijn". Spr. zal niet duiden, dat deze zoogenaamde burgerlijke politici de door het nationaal-so cialisme in harden arbeid opgebouwde volks gemeenschap weer uiteen scheuren, maar zal dit Duitsche volk van binnen weer uitbreiden. ,.lk weet, aldus eindigde Hitier, dat ik daar mede de voorwaarde schep voor nieuwe grootheid van de Duitschen actie". o Na Hitier de persstemmen! De „Deutsche Tageszeitung" schrijft, dat Von Papen met zijn rede opnieuw heeft be wezen, dat hij er den slag van had, zoowel toehoorder als lezer te pakken en te boeien. De „Tag" noemt de rede een uitstekend voorgedragen regeeringsbalans. Volgens de „Taegliche Rundschau" is het eerste deel van de rede een poging tot recht vaardiging; het tweede deel beteekent een te rugtocht over de gehee'j linie. Volgens de „Germania" heeft de regeering met de rede van Von Papen den verkiezings strijd geopend. Wanneer het ontwerp vooi de grondwetsherziening aan den nieuwen Rijksdag zal worden voorgelegd, zal men kunnen zien, of het een middel zal zijn om den rijksdag opnieuw te ontbinden, dan wel of het gelegenheid zal geven voor een ver zoeningsgezinde politiek. De „Vorwaerts" beschouwt de uiteenzet tingen van den rijkskanselier als het pro gramma der tegenrevolutie, waartegenover het blad de republikeinen oproept ter verde diging der republiek. De elementen van het Duitsche volk, die getrouw aan de grondwet zijn en die Hindenburg als beschermer van de grondwet op zijn post hebben gebracht, eischen als antwoord op de dreigementen van Von Papen een duidelijke verklaring van den rijkspresiden, dat hij nooit een grondwetswij ziging zal toestaan anders dan langs den voorgeschreven weg. Indien een dergelijke verklaring zou uitblijven, dan is met de rede van Von Papen den strijd om republiek en democratie begonnen. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat de door Von Papen medegedeelde beginselen beantwoorden aan de oude vordering der na tionale beweging: het losmaken van de lei ding van den staat uit de boeien van het par lementaire systeem en vai] de partijbureau cratie, wier element egoïsme is. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" stelt vast, dat het blijkt, dat de rijksregeering zeer groote plannen heeft, die zij niet kan door voeren zonder den gesloten wil van de natie en het is de vereeniging van alle waarlijk na tionale krachten. Onder het opschrift „Quo Vadis" verklaart de „Vossische Zeitung", dat men, hoewel v. Papen zeer uitvoerig over de grondwetsher ziening heeft gesproken, nog even weinig weet als vóór zijn rede. Haast iedere zin schijnt een nevenbeteekenis te hebben. Het „Berliner Tageblatt" spreekt van een politiek, die in een cirkel rond gaat. De „Deutsche Zeitung" zegt, dat wanneer Von Papen zijn ontwerp thans aan den rijks dag zou voorleggen, dit slechts een uitstel van een beslissing zou beteekenen, die toch onvermijdelijk is. De „Koelnische Volkszeitmjg" schrijft, dat de rede in sommige opzichten zoo helder was, dat de misverstanden onmogelijk zijn. Wan neer men een rijk van Duitschers wil bestu ren, dan moet men inzien, dat dit op den duur niet mogelijk is, wanneer men dien Duitschers het recht onthoudt, aan hun lot mede te werken. Economisch gezien, ont breekt in de rede een aierke doelbewustheid. Nieuwe verklaring van Severing. In de voortgezette behandeling van de Pruisische aanklacht door het Staatsgerechts- hof verklaarde dr. Brecht, dat art. 48 alin. 1 werkelijke maatregelen bedoelt. Prof. Jakobi zeide, dat art. 48 twee midde len inhoudt: niet alleen ingrijpen van de ge wapende macht, maar ook dwangverordenin- gen. Zoo is het ook mogelijk, een commissa ris als plaatsvervanger voor de landsregee- ring te benoemen. Door den Pruisischen vertegenwoordiger werd daarop een nieuwe verklaring van Seve ring voorgelezen, die inhield, dat Severing midden Juni een onderhoud had gehad met Von Gayl, waarbij hij den rijksminister van binnenlandsche zaken had verzocht, hem zijn plannen betreffende de hervorming der rijks regeering mede te deelen. Severing had toen verklaard, dat de politie in Pruisen ondanks verzetpogingen vast in de hand van de regee ring lag. Op de vraag, of de rijksregeering werkelijk de benoeming van een commissaris voor oogen had, had de minister geen ant woord gegeven, maar Severing kreeg den in druk, dat Von Gayl althans op dat oogen- blik een dergelijk voornemen niet had. Seve ring had er herhaalde malen op gewezen, dat de politie ook ernstiger excessen nog met succes kon bestrijden. Een beter middel dan de aanstelling van een rijkscommissaris zag hij in een personeele unie tusschen Pruisen en het rijk, welk middel een jaar tevoren reeds was besproken door rijkskanselier Bruening en ministerpresident Braun. Zonder zich over deze verklaring van Seve ring uit te laten, verdaagde het Staatsge- rechtshof de zitting daarna tot Donderdag- ochend half tien. Het is niet waarschijnlijk, dat de behande ling deze week wordt beëindigd. Daar Zater dag in ieder geval geen zitting wordt gehou den, zal de zaak vermoedelijk de volgende week worden voortgezet. NAT.-SOC. DEMONSTRATIE VERBODEN. Woensdagmiddag zou te Westerland een demonstratie der nationaal-socialisten plaats vinden, waarop prins August Wilhelm van Pruisen en de landdagafgevaardigde Engel zouden spreken. De politie heeft deze demon stratie verboden. De leider der Duitsche sociaal de mocratische partij, Otto Wels„ heeft, volgens een bericht in de „Boersenzei tung" tegen de passage in de redevoering van den rijkskanselier te München, dat ieder een vijand des volks is, die zich niet ondubbel zinnig achter de regeering-von Papen plaatst, nog gister bij den staatssecretaris van den rijkspresident ten scherpste geprotesteerd en hem tevens verzocht dit protest aan den rijkspresident te willen doorgeven. Staats secretaris Meissner verklaarde hieraan on middellijk te zullen voldoen. De sociaal democratie ziet in deze uitlating van von Papen een bruskeering van millioenen volks- genooten, die voor Duitschland hun bloed hebben gegeven en medegewerkt hebben aan zijn wederopbouw na 1918. In het hoofdbureau van politie te Freiburg heeft gister een nieuw vernoor van den ont maskerden „Daubmann" plaats gehad, waar bij dez openlijk toegaf, de kleermaker Karl Hummel te zijn. Hij vertelde, dat hij na zijn aankomst in Italië volkomen berooid was, zoodat hij zijn rijwiel moest verkoopen. Hij had niet den med gehad in het vreemdelin genlegioen te treden en wilde terugkeeren. In Napels was hij op de gedachte gekomen, zich uit te geven voor den vermisten Oskar Daubmann, die hem uit zijn schooltijd goed bekend was. Zijn eenig doel met dat bedrog was, naar Duitschland te kunnen terugkee ren. Toen hij bemerkte, welke ontvangst hem in Duitschland wachtte, had hij in Muellheim getracht te vluchten, wat evenwel mislukt was. Zijn arrestatie is voor hem een verlos sing, want in deze weken heeft hij ontzetten de wroeging gehad. De sensatie van den dag is niet de te München gehouden rede van den rijkskanse lier, zegt de N.R.Crt., maar de ontmaskering van den oplichter Karl Ignatz Hummel, die in de Badensche gemeente Endingen een paar weken lang de rol van Daubmann, de „laatste Duitsche krijgsgevangene" heeft ge speeld. De bevolking van Endingen, welke Hummel bij zijn terugkeer uit het Fransche vreemdelingenlegioen met onbeschrijfelijke geestdrift had ingehaald, is thans natuurlijk geweldig ontstemd, omdat zij het slachtoffer van een handigen bedrieger is geworden en omdat zij zich voor de heele wereld belache lijk heeft gemaakt. Tot de ontmaskering van Hynyeel had voornamelijk een confrontatie met een zeke ren Krüger die in het vreemdelingenlegioen heeft gediend alsook zijn vingerafdrukken, bijgedragen. Spoedig bleek toen, dat de man in geen geval identiek met Daubman kon zijn, maar veeleer een door de Duitsche auto riteiten sedert geruimen tijd gezochte Karl Hummel, die te Hofweier bei Offenburg thuis hoort, was. De geboren Zwitser en de Duit sche nationaliteit bezittende Hummel is ge huwd en heeft in den laatsten tijd te Offen burg een winkel gehad. Op 6 Mei j.1., dus weinige weken voordat hij zijn rol van Fran sche krijgsgevangene begon te spelen, ver toefde hij nog te Ofenburg. Uit het officieele onderzoek is trouwens ook gebleken, dat hij nooit in Frankrijk krijgsgevangenschap is ge weest. Hij had echter met Oscar Daubmann de lagere school bezocht en was dus geheel op de hoogte van de in het gezin-Daubmann heerschende toestanden. In Mei j.1. toen zijn zaak te Offenberg geweldig was verloopen, trok hij per fiets naar Napels en daar verzon hij de geschiedenis van den krijgsgevangene Oscar Daubmann, een geschiedenis die hij tot in de kleinste bijzonderheden uitwerkte. In de laatste weken was de bevolking van Endingen trouwens ook sterk gaan twijfelen aan de „echtheid van Daubmann". Deze liet zich zeer zelden zien en hield zich meest ver borgen in de woning van zijn „ouders". Hij verliet zeer vaak de gemeente om elders leingen over zijn „avonturen in Fransche krijgsgevangenschap" te gaan houden. De laatste lezing te Schopfheim is niet meer kunnen doorgaan, daar hij intusschen achter slot en grendel was gezet. Het is alsnog een psychologisch raadsel hoe de bedrogen ouders van Oscar Daubmann er toe gekomen zijn Hummel als hun zoon te erkennen en in huis te nemen. Zij hebben in het begin in derdaad geaarzeld, maar zijn klaarblijkelijk het slachtoffer van de algemeene suggestie geworden. Hummel heeft eerst veertien da gen geleden te Endingen een lezing gehou den en bij deze gelegenheid heeft de bevol king der gmeente hem voor de eerste maal te zien gekregen. Nu de ouders van Daubmann het slachtoffer van een brutalen zwendelaar zijn geworden, begrepen zij tevens dat hun zoon wel nimmer uit den oorlog als krijgs gevangene zal terugkeeren. De Dusseldorfsche politiepresident heeft alle aangekondigde Nat.-Soc. kiesvergade- ringen verboden. Het verbod wordt daarop gegrond, dat een deel van de aanhangers der N. S. D. A. P. een uiterst ongedisciplineerde houding aan den dag heeft gelegu. Daardoor worden openbare orde en rust in gevaar ge bracht. Gemeld wordt dat het gister niet rustig is geweest te Belfast. De politie heeft eenige malen alarmschoten gelost of gebruik ge maakt van den gummistok. De werkloozen schoolden bij honderdtallen bijeen, wierpen barricaden op en gooiden met steenen naar de agenten. Van verdekte plaatsen uit werd geschoten, waarbij meestal personen die niets met de on geregeldheden te maken hebben, werden gewond. In totaal zijn tachtig personen door de politie gearresteerd. Woensdagmiddag hebben twee bemidd*- lingsconferenties plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers der werkloozen en den mi nister van Binnenlandsche Zaken, zoomede met den Lord Mayor van Belfast. De werk loozen eischen een verhooging der werk- loozenuitkeeringen tot de in Engeland be staande normen. Van de 415.000 inwoners van Belfast ziju ongeveer 100.000 werkloos. Nadat gister nog verschillende schermut selingen hadden plaats gehad tusschen de po litie en de oproerige elementen, kon de toe stand gisteravond veel rustiger worden ge noemd, hetgeen hoofdzakelijk te danken is aan de krachtige maatregelen, die door de politie genomen zijn om de orde te herstellen. Er wordt thans door 3000 inan politie in de stad gepatrouilleerd in groepen, in pantserauto's. Verschillende agenten zijn reeds 48 onafge broken in dienst. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de moeilijkheden aangewakkerd zijn door com munisten. die de onrvredenheid van de werk loozen hebben uitgebuit. Agitatoren uit Dublin zijn gedurende eenige dagen te Beifast geweest. Ook lijdt het geen twijfel, of de beweging heeft de volle sympathie van de extreme republikeinen. Neg geen overeenstemming met de werkloozen bereikt. De vakvereenigingsleiders te Belfast heb ben Woensdagavond besloten de algemeene staking af te kondigen, wanneer de eischen der werkloozen tot verhooging van steungel den niet worden aangenomen. Ofschoon de regeering alle pogingen in het werk stelt om aan de wenschen der werkloozen tegemoet te komen is tot dusver geen overeenstemming bereikt. Gisteravond is een verslag gepubliceerd van de werkzaamheden ter Rijksconferentie van Ottawa. Direct na de bijeenkomst van het Hngelsche Lagerhuis zal a.s. Dinsdag over het rapport gediscussieerd worden. Het zal zoo spoedig mogelijk worden afgehan deld. Het rapport bevat de voorwaarden der overeenkomsten van het Vereenigd Koninkrijk met verschillende dominions en Indië en zal er naar de meening der regeering in hooge mate toe bijdragen de gelegenheid tot inter- imperieelen handel te vergrooten en een be langrijke schrede voorwaarts beteekenen op den weg van het herstel van den wereldhan del. Deze overweging is uitgesproken in een door de conferentie aangenomen resolutie, waarin wordt verklaard, dat door een verla ging of een wegnemen der tolmuren de han del tusschen de verschillende Rijksdeelen zal worden vergemakkelijkt en dat door de hieruit voortvloeiende vergrooting van de koop kracht van deze volken de wereldhandel even eens zal worden bevorderd en uitgebreid. De overeenkomsten met alle dominions hebben denzelfden algemeenen vorm. De producten ingevoerd uit de landen welke deel tytmaken van het Britsche Rijk in Engeland zullen in drie groepen worden verdeeld, n 1. die, welke aan geen invoerrechten onderhevig zijn; die, welke bevoorrecht zullen worden door het heffen van bizondere rechten op bui tenlandsche goederen en die, welke de voor- k ur zullen genieten door de heffing van 10 ad valorem van buitenlandsche artikelen, welke onder de wet op de invoerrechten val len. Tot de eerste groep behooren eieren, ge vogelte, boter, kaas en andere zuivelproduc ten uit Canaaa, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika, New Foundland en Zuid Rho- desia. Buitenlandsche goederen, welke in de twee de groep zullen worden geplaatst en waar voor de toestemming van het parlement zal worden gevraagd om er speciale rechten van te heffen, zijn vervat in bijlagen. Er behooren toe ongemalen tarwe, welke belast zal worden met 2 shilling per quarter; boter welke belast zal worden met 15 sh. per quarter en kaas, welke met 15 van de waarde zal worden belast. De bijlagen op de verschillende overeen komsten bevatten de bizonderheden van an dere voorgestelde rechten. De regeering vn het Vereenigd Koninkrijk heeft zich verplicht het bestaande algemeene recht van 10 van de waarde, dat wordt ge heven op een groot aantal buitenlandsche goederen, niet te verminderen. Deze produc ten worden opgesomd in speciale bijlagen op de overeenkomsten met de Dominions welke er belang bij hebben. De overeenkomst met Australië houdt in dat, ter beoordeeling van de Tarievencom- missie, goederen uit het Vereenigd Koninkrijk zekere minimumpreferenties zullen genieten die zullen worden afgemeten overeenkomstig de daarop rustende rechten. De minimum marge der preferentie zal liggen tusschen 15 ad valorem, waaneer de rechten op goederen uit het Rijk loopen tot 19 tot 20 wanneer deze rechten tot 29 komen, maar de maximum-rechten mogen de 75 niet te boven gaan. Preferentieele rechten hooger dan die wel ke het gevolg zullen zijn van de toepassing van deze formule, zullen op het bestaande niveau worden gehandhaafd met uitzonde ring van een gering voorbehoud. Zekere ver boden van Britschen invoer worden inge trokken, terwijl extrarechten en dergelijke zoo spoedig mogelijk zullen worden opge heven. Een belangrijk hoofdstuk van de Austra lische overeenkomst heeft betrekking op de bepalingen betreffende de regeling van den invoer in Britannië van bevroren en ge koeld vleesch. Hierbij wordt o.a. bepaald dat Australië den export van bevroren schapen en lamsvleesch naar Engeland in 1933 zal be perken tot een hoeveelneid gelijk aan die welke uitgevoerd was in het jaar dat 30 Juni j.1. eindigde. Intusschen zal de Engelsche regeering een regeling treffen met de Australische regee ring betreffende den invoer van buitenlandsch vleesch in overeenstemming met het vast gestelde programma en betreffende een kwan titatieve regeling vai: de leveringen van ba con en ham. In 1933 zullen de regeeringen overleg plegen over de beste middelen om een verbeterde prijssituatie te verkrijgen en een ordelijker op de markt brengen van voorraden. Britannië ontvangt reeds een zeer groot gedeelte van den handel van Nieuw-Zeeland. In een nieuwe overeenkomst neemt het dominion op zich het premierecht niet te ver- hoogen, de bestaande rechten nog meer te verlagen, de extra-rechien op Britsche goe deren af te schaffen en zekere andere invoer rechten te wijzigen. Nieuwe en grootere pre- ferentiemarges op goederen uit het Vereenigd Koninkrijk worden door Zuid-Afnka toege staan voor een handelstotaal van 2,2 millioen. New-Fourdland heeft tot dusverre het principe van rijkspreferentie niet aanvaard. De overeenkomst met dit dominion houdt echter van af Juu a*. Btdtrffitise ia yag

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1