Agmda J>xMMciaal Tlieuws ^Binnenland £aatsie b £and= en Jtfieepstijdingen tBucqecliihe Stand Stad en Omgeving. Weerbericht Moor kleine tuinen. Het opbergen van niet winterharde planten. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. 'M: STORM. Bioscopen. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Love me 'Tonight (rom), hoofdrollen Maurice Cheva- lier en Jeanette Mac Donald. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag hoofdnummer De gravin van Monte Christo (rom.), hoofdrollen Brigitte Helm en Rudolf Forster. Toegang voor alle leeftijden. Stedelijk Museum (Breedstraat), eiken dag geopend van 912 en 1.303.30; Zaterdags van 91; Zondags gesloten. Woensdag 19 October. 2 uur, Jeugdbioscoop 't Gulden Vlies, hoofdnummer Voetballers vreugd en leed. 2.30 uur, Victoria-theater, vertooning van het avondprogramma. 7.30 uur, logegebouw Nieuwesloot, leznlg met lichtbeelden over het spiritisme en de kerk. Donderdag 20 Odober. 8 uur, Bioscoop Harmonie, hoofdnummer Turksib, vertooning voor de Volksuniversi- teit. Fokveemarkt en keuring van geregistreerd rundvee te Schagen. Vrijdag 21 Odober. 8 uur, handelsschool, lezing met lichtbeel den over het boogovenbedrijf te IJmuiden door den heer Blaauw. 8 uur, doopsgezinde kerk, ds. Bonga van Leiden over „Brand" van Ibsen. Zondag 23 Odober. Najaarskermis te Schoorldam. Woensdag 26 Odober. 8 uur, Harmonie, uitvoering voor het co mité voor tooneelvoorstellingen. HEILOO. Multatuli's „Gebed van een On wetende". Sinds de intrede van ds. Bloemhoff is bij ie vrijzinnig hervormden een groote opbloei in het geestelijk leven te constateeren. Het was ds. Bloemhoff die kwam, zag en over won Dadelijk bleek, dat hij, behalve een sympathiek mensch te zijn, een groote be langstelling voor het geestelijk leven aan den dag legde, wat tot uiting kwam o.m. bij zijn huisbezoek. Als hij voorging, was de kerk van den eersten dag af geheel bezet en meermalen moest ruimte gemaakt worden, omdat er plaatsen te kort waren. Men meen de in eerste instantie dat het een vleugje was van voorbijgaanden aard, immers „nieuwe bezems vegen schoon", maar ds. Bloemhoff is hier reeds geruimen tijd en nog steeds is er, als hij voorgaat of, zooals Maandag avond, een lezing houdt, plaats te kort. Dat is geen wonder, want de voorganger is een goed redenaar, die over een rijke woorden keus beschikt en door zijn boeiend woord ve len aan zich verplicht. En wat hij zegt moet voortspruiten uit innige overtuiging, dien in- ,druk kregen we meer dan eens. Het zal na deze inleiding wel niemand verwonderen, dat er voor een onderwerp als „Het Gebed van den Onwetende" veel be langstelling was. Multatuli was een geliefd schrijver en het zijn vooral zij die met „God en geloof hebben'afgedaan", die met Multa tuli d weepen. Ds. Bloemhoff hield eerst een inleiding, waarin hij Voltaire, den grooten bestrijder van den godsdienst, besprak en vervolgens Multatuli's Max Havelaar, een levenswerk van den gevierden schrijver, dat echter niet dien opgang maakte dien de schrijver zich had voorgesteld. Multatuli was spontaan, evenals Petrus, de groote apostel Hij handelde, als hij din gen zag die hem niet aanstonden en zag niet naar de gevolgen. Typeerend is dat hij veel op Bilderdijk geleek. Hij was een groot kunstenaar van het woord, doch was niet vrij te pleiten van eigen „ik". Zijn Max Ha- velaar is niet alleen een pleidooi voor de ver drukte Javanen, doch ook voor de kwalitei ten van den assistent-resident. Multatuli was van protestantschen huize, doch ging op zijn 21e jaar tot het roomsch-katholieke geloof over. niet uit overtuiging: een r.k. meisje speelde een rol. Het getuigt, zeide spr., niet van ruggegraat, als men dan later afgeeft op de protestanten. Multatuli was een criticus. Zijn „Gebed van den Onwetende" bewijst wel, dat hij nog niet met dien „God" die hij verachtte, had af gerekend". De Dageraad-menschen beschou wen zijn werk als een propagandamiddel doch het is gemakkelijk om iets te bestrijden, dat men niet onderzoekt. De Statuten van „De Dageraad" zeggen immers, dat men den godsdienst wil bestrijden er bestrijden wat men niet onderzoekt, is absurd. Er is, zeide de spreker, geen enkel pro bleem geweest of Multatuli behandelde het oppervlakkig. Vervolgens las spreker „Ffet Gebed van den Onwetende" voor. Multatuli gelooft niet in het bestaan van God, zegt hij in zijn gedicht. Maar waarom maakt hij zich dan zoo druk over iets dat niet bestaat? Mul tatuli voert ons dadelijk in de groote vraag stukken. De spreker ging na de uitspraken van prof. Jorden en Frederik van Eeden en maakte de zienswijze van den laatste tot de zijne. We zijn niet geschapen bij toeval. Dat de Goden zich zouden vermaken met onze onvolkomenheid is te absurd en Multatuli had dat beter niet kunnen schrijven, hij be- leedigd daarmede niet God, doch zich zelf. We moeten hem echter beoordeelen in zijn verbitterde stemming. Het kleineeren van het doel van 's men- schen leven, en de bedoeling van den Schep per is een geweldig vraagstuk dat we niet kunnen oplossen, maar waarom vroeg spr zou God zich in onze onvolmaaktheid ver lustigen? Als er een God is zegt Multatuli, moet hij goed zijn. Dat spreekt van zelf. Spr. hield daarover een korte beschouwing en meende, dat het beter is daarover te zwijgen. Multatuli eiscbt alles van God en stelt er niets tegenover. God begrijpen is te moeilijk, doch laten we het onbegrepene aannemen op de wijze zooals we het begrijpen. Ten slotte de bede: Wilt ge gelooven, geloof dan in God. Wilt gij Hem uit Uw leven bannen, doe het dan, maar dan ook geheel. Multatuli was een geweldig denker, een worstelaar, een zoeker naar de waarheid. Spr. bracht hem dank voor wat hij bereikte, al kon hij hem niet overal volgen en nog minder gelijk geven. Wij, vrijzinnigen, doen niet zooals Romes volgelingen en Calvinisten op hoop van be looning of bang voor straf. Wij doen, bij al onze onvolmaaktheid het goede omdat het goed is en later het kwaad omdat het kwaad fs Tenslotte citeerde hij uit het Nieuwe Tes tament „Twee menschen gingen op naar den Tempel", een Pharizeeër en een Tollenaar. De eerste dacht dat hij beter was dan alle anderen» de laatste zeide „Heer wees mi] zondaar genadig". Het zal wel overbodig zijn te zeggen welke ons het sympathiekst is. Wie ds. Bloemhoff Maandagavond volgde en men hing aan zijn lippen moet wel tot de conclusie zijn gekomen dat we evenals Multatuli voor ge weldige problemen staan als we God willen begrijpen en de verhouding van Hem tot de menscnen willen peilen. Laten we tevreden zijn met wat we kunnen zien en beoordeelen. Wij zijn veel te klein om God te begrijpen en te beoordeelen zeide de spreker en dat kunnen we onderschrijven. UITGEEST, 60-jarig bestaan van de tooneel- vereeniging „Vondel". Zondag hoopt de tooneelvereeniging „Vondel" alhier haar 60-jarig bestaan te her denken. Daar niet aan vele vereenigingen zulk een lang leven is beschoren, meende „Vondel" dezen dag niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en dit te meer niet daar „Vondel" ter plaatse een vereeniging is die bij allen zeer is gezien om haar prachtige en prettige uitvoe ringen, die steeds volle zalen trekken. Daarom zal Zondagmiddag van 4 tot 5 uur een receptie worden gehouden. We twijfelen er niet aan of velen zullen de jubileerende vereeniging op de zen feestdag van hun belangstelling en sympa thie doen blijken. JUPITER EN VENUS DICHT BIJ ELKAAR. In den vroegen ochtend (nanacht) van Donderdag 20 October (morgen dus) zullen de planeten Jupiter en Venus op zeer korten afstand van elkaar, n.1. ongeveer 1/10 graad, aan den Zuid-Oostelijken hemel te zien zijn. Een dergelijke constellatie komt zelden voor. INTERNATIONALE SOLIDARITEIT. Volgens minister Verschuur eer- voorwaarde voor verbetering van den economischen toestand. In een rede, door den ministère Verschuur tijdens een diner ter gelegenheid van het in ternationaal congres van r. k. werkgevers gehouden, wees hij op de groeiende onderlin ge afhankelijkheid der volkeren. Elke verbetering in den economischen be dreigden toestand zal hier aldus de minis ter met vreugde worden begroet, maar maatregelen, waarvan men verbetering hoopt, kunnen nooit succes hebben, wanneer men daarbij de grondgedachte van de .interna tionale solidariteit uit het oog verliest. (Ongecorrigeerd.) MEINEED IN EEN ZAAK VAN VERNIELING VAN EEN GLASRUIT. In een hedenmorgen te Assen gehouden zitting van den politierechter werd de 20-ja- rige R. H. te Bargercompascuum, die getuige was in de zaak van J. W. T., verdacht van een vernieling van een glasruit in de woning van den winkelier G. Wilkens aldaar, onder verdenking van meineed in arrest gesteld. KORT GEDING INZAKE MATA HARI- FILM. Vrijdag voor de rechtbank. Naar de Tel. verneemt, is het kort geding in zake het geschil om de Mata Hari-film door eenige familieleden van de spionne tegen de firma Tuschinski aanhangig ge maakt, voorloopig bepaald op Vrijdag a.s om 11 uur voor den president van de Rotter- damsche rechtbank. Voor de eischeresse treedt op mr. P. Groeneboom, voor gedaagde mr. N. C. van Mastrigt. HET IN- EN VERKOOPBUREAU VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. De handelaren noch de tuinders mogen beconcurreerd worden. De commissie van toezicht op dit bureau is thans samengesteld en bestaat uit de navol- fende heeren: A. W. Michels, lid van Ged. tat envan Noordho'land, voorzitter; P. Staten van Noordholland, voorzitter; P. lingsbond, wonende te Broek op Langendijk; C Wagenaar Czn., koopman wonende te Alkmaar; Jac Groen Azn., voorzitter r.k dioc. tuindersbond L. T. B., wonende te Zuid- scharwoude; K. Kuiper, vice-voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw, wonende te Midwoud; C. Timmerman, bestuurslid chr. B T. B., wonende te Broek op Langendijk en B W. A. Muijen, bestuurslid Neutr. Bond van Boeren en Tuinders te Heemskerk. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren Michels, Slot, Wagenaar en den di recteur P. Klant. Met het oog op de nog noodige voorberei ding kan de datum van inwerkingstelling nog niet definitief worden bepaald. Voor de eventuëele beschikbaarstelling van de tuinbouwproducten als veevoeder blijkt reeds groote belangstelling te bestaan. Voor de beschikbaarstelling als mensche'ijk voed sel is dit tot heden nog in mindere mate het geval. De moeilijkheid is natuurlijk, dat een regeling moet worder getroffen, waardoor het onverkoopbare product als menschelijk voedsel wordt gebruikt, zonder dat de tuin ders of handelaars daardoor beconcurreerd werden. Dit kan geschieden door het product daar te p'aatsen, waar het tot heden nage noeg niet komt, of (en dan denken wij aan onze gestichten en ziekeninrichtingen) door in tijden van grooten overvloed het menu eenigszins te wijzigen. Zoo zouden deze in richtingen b.v. wanneer over 2 of 3 weken eventueel zou blijken, dat de bloemkool on verkoopbaar werd, alle twee extra dagen bloemkool op het menu kunnen plaatsen. Het spreekt van zelf dat het Bureau de bovengenoemde voorwaarden bij de verstrek king van menschelijk voedsel moet stellen, want door een onoordeelkundige uitdeeling zou de gewone vraag in den handel vermin deren, hetgeen van nadeeligen invloed zou zijn op het prijsniveau. Het ligt dan ook 1n de bedoeling van de Commissie om het terrein van den handel niet alleen zoovee', mogelijk te ontzien, maar ook om zich van de medewerking van den handel te verzekeren, door met den plaatse lijken handel zooveel mogelijk contact te zoe ken De dagen worden nu steeds korter en het gevaar voor nachtvorsten steeds grooter. Planten welke niet tegen vorst bestand zijn moeten nu spoedig worden binnen gebracht. Hiertoe behooren Gera nium of Pelargonium zonale, Begonia soorten, Dracaena, Clivia, Aspidistra, Oleander, Brommeliasoorten e. a. Nu zijn er nog tal van eenjarige soorten welke spoedig bevriezen maar deze kun nen we immers toch niet beveiligen. We hebben hier voornamelijk op het oog die soorten welke we onder glas gemakkelijk kunnen overwinteren en verder kamer planten die we gedurende den zomer vaak buiten plaatsen. Verder zijn er ver schillende gewassen waarvan alleen de knol, bol of het wortelstuk tegen vorst moet worden beveiligd. Zoo worden Gladiolus, Tigrida, Galtonia of Hyacin- thus candicans, Dahlia en Knolbegonia zoodra de vorst aan den bloei een einde gemaakt heeft, uit den grond genomen en op een vorstvrije plaats gedroogd. Daar na worden ze overgebracht naar een kel der of andere koele maar vorstvrije be waarplaats. Van Lobeliafulgens, een roodbladerige en roodbloemige Lobelia welke ongeveer 1 M. hoog wordt, snijden we nu de stengels oi> een handbreedte boven den grond af waarna de planten naar een ongeveer vorétvrijen bak overbrengen. Evenzoo handelen we met de mooie, thans bloeiende vaste plant Helianthus sparcifolius, waarvan de groote goudgele bloemen ons schitte rend materiaal leveren voor het vullen van vazen. Daar deze plant niet geheel winterhard is, moet men haar liefst al dus overwinteren. Jonge zaailingen van Violen hebben gedurende den winter ook veel te lijden en daarom is het beter ook deze in een bak uit te planten zoo dat we er desnoods een raam over kun nen leggen. De op muurbloemen gelij kende Cheiranthus Allioni wordt op de zelfde wijze overwinterd, evenals de jonge planten van Campanula medium. Daar deze twee nietn«zoo gemakkelijk kunnen worden verplant, moet men ze nu in potten plaatsen, zoodat ze in het voorjaar met potkluit kunnen worden overgebracht naar den bloementuin. Laatstgenoemde soorten behoeft men dus niet geheel vorstvrij te houden; ze worden alleen tegen strenge vorst be schut. Ook worden ze door het glas be veiligd tegen overmatig vocht. Een nat te winter doet gewoonlijk meer kwaad aan de planten dan droge koude. Bengkalis, thuisr., 17 Oct. v. Belawan. Chr. Huygens, uitr., 18 Oct. v. Algiers. Marnix v. St. Aldegonde, uitr., 16 Oct. te Sa- bang. P. C. Hooft, thuisr., 16 Oct. v. Sabang. Poelau Laut, uitr., 18 Oct. te Port Said. Tabion, uitr., 17 Oct. te Padang. Tabinta, uitr., 15 Oct. te Tjilatjap. Rotterdamsche Lloyd, Dempo, thuisr., 18 Oct. v.m. 7 u. te Marseille. Jacatra, thuisr,,. 17 Oct. te Suez. Palembang, thuisr., 17 Oct. v. Port Said. Kon. Holl. Lloyd. Kennemerland, uitr., 17 Oct. v. Antwerpen. Salland, thuisr., 17 Oct. v. Hamburg n. Amst. Entrerios, uitr., 18 Oct. te Antwerpen. Erfurt, uitr., 17 Oct. te Rio Janeiro. - Kon. Ned. Stoom b Maatschappij. Aurora 18 Oct. v. Venetië te Triest. Hebe 18 Oct. v. Palma te Barcelona. Hermes 18 Oct. v, Salonica n. Ismir, Oranje Nassau 18 Oct. v. Amst. n. West- Indië; heeft te IJmuiden vastgemaakt wegens storm. Saturnus 18 Oct. v. Constanza te Bourgas. Ariadne 17 Oct. v. Triëst n. Bari. Cottica 17 Oct. v. New-York n. P. au Prince. Fauna 17 Oct. v. Cadix n. Ceuta. Flora 17 Oct. v. West-Indië te New-York. Nero 17 Oct. v. Musel te Oporto. Orestes 17 Oct. v. Algiers n. Lissabon. Van Rensselaer, uitr., 12 Oct. te Paramaribo. Vesta 17 Oct. v. Genua n. Napels. HollandAmerika-Lijn. Damsterdijk, Pacifickust n. Rott-, 18 Oct. v. Liverpool n. Southampton. Leerdam, Tampico n. Rotterdam, 18 Oct. v. Coruna n Santander, Lochgoil, Rott. n. Vane., 16 Oct. v. Los An gel es. Lochkatrine, Pacifickust n. Rott., 18 Oct 's Rr~a"uS ,v,0(*gaats van den Waterweg. RMfSSfe o uv' Boston te Ph'ladelphia. Angeles n- Rott., 16 Oct. v. Los Nebraska' Rotten a te Portland O. iSjftn (jïj. IlC-, 15 V' V A filver—Java Pacific Lijn. n Francisco n Calcutta, 18 Oct te Macassar. Silverbeeck 14 Oct. v. Los Angeles n Cal cutta. Silvermaple 1(5 Oct. v. Los Angeles te Cal cutta. Kota Inten 17 Oct v. Calcutta te Portland (O.) JavaNew York-Lijn Simaloer 17 Oct. v. Java te Boston. Tosari 17 Oct. v. New York te Batavia. HollandOost-Azië Lim Ouderkerk (thuisr.) 16 Oct. v. Manila. Stoomvaart Mij. Oceaan. Atreus 17 Oct. v. Batavia n. Amsterdam. Prometheeus 17 Oct. v. Amst. te Batavia. Patroclus 18 Oct. v. Rotterdam n. Glasgow. Persens 18 Oct. v. Rotterdam n. Hamburg. Peisander, Java/Amst., 18 Oct. v. P. Said RotterdamZnid Amerika Lijn. Alchiba (thuisr) 16 Oct. te Santos. Aldabi (uitr.) 17 Oct. v. St. Vincent. Alphacca (uitr.) 17 Oct. te Montevideo. GETROUWD: Albert Sikkens en Elisa van der Mee. Andries Blokdijk en Jietske van Laar. GEBOREN: Bregitta Anna d. v. Jan Bijtjes en Bre- fitta Burger. Rutger Titus z. v. Jan toffers en Pietje Faber. Cecilia Dieuwer tje Maria d. v. Marinus Bieman en Dieu- wertje Dekker. Gerardus Hermanus z. v. Wouter van 't Hoff en Geertruida van der. Aakster. OVERLEDEN: Margaretha Kaakebeen wed. Jacob Nico- laas Plemper van Balen 81 jaar. Jan Middelveld 79 jaar. Petronella Johanna Frederica Anthonia Verhoeven gehuwd met Johanna Petrus Scholten 44 jaar. Cor nelia Margaretha Maria Burger gehuwd met Henricus Burgers 83 jaar. EEN JUBILEUM VAN DR. SCHRÖDER. In verband met het feit, dat dokter Schröder op 11 November a.s. zijn 35-jarige praetij'k herdenkt, hebben enkele dankbare patiënten het plan opgevat dien dag niet onopgemerkt voor hem te doen voorbij gaan. Er bestaan, naar wij vernemen, plannen voor het vormen van een comité en de initia tiefnemers vragen thans, zooals uit een be kendmaking in dit nummer blijkt, hun daar voor bewijzen van instemming, in casu deel name toe te zenden Wij twijfelen er niet aan of velen zullen gaarne van deze gelegenheid gebruik maken, den populairen geneesheer hun medeleven met dezen gedenkdag te betuigen. BENOEMD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Ir. George Lienesch, thans adj. laridbouwconsu- lent te Groningen, is benoemd tot plaatsver vangend landbouwconsu'lent te Schagen. EEN SPIONNAGE-SERIE Wij plaatsen de eerstvolgende weken telkens Woensdags en Vrijdags een serie artikelen, geschreven door den bekenden Haagse hen journalist H. Ch. G. J. van der Mandere, die daarvan een aparte studid heeft gemaakt. Het betreft de spionnage in diverse landen, zooals die in den wereldoor log tot uiting is gekomen. Het geheel omvat 10 artikelen en de plaatsing zal dus een vijftal weken in beslag nemen. In dit nummer treft men het eerste artikel aan. Dinsdag is tijdens het stormweer op het Alkmaarder Meer een vlot palen, aan een sleepboot verbonden, losgeraakt en uit elkaar geslagen. Op lager wal gedreven, hebben de palen den Pannendijk van den Westwouder- polder over een lengte van ongeveer 75 M. vernield en door het geregelde stompen den bovenkruin er af gestooten, zoodat met den Noordwesterstorm 's middags de toestand, mede door het hooge water, hoogst ernstig werd. Met riet en steenen en door de betref fende palen er dwars voor te leggen, wisten de ingelanden den dijk te behouden, waaraan ook het weer, dat iets kalmer werd, mee werkte. Op enkele plaatsen in den dijk heeft de storm zich ook doen gelden Met storm weer blijft hij steeds voortdurende waak zaamheid eischen, daar deze dijk voor dit groote water te licht is. De storm van gister heeft ook te Bergen hier en daar offers opgeëischt, gelukkig zon der persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Zoo vielen aan den Bergerweg nabij de melkfabriek eenige boomen op den weg, waardoor belemmering van het verkeer dreigde, terwijl een kastanjeboom aan de Eeuwigelaan bij de Komlaar. over den weg kwam te liggen. Een zware iep en een kas tanjeboom in den tuin van Pension „Erica" kwamen te vallen en vernielden het hek aan de Stationsstraat. Aan den Meerweg, hoek Lijtweg, knapte een draad van de electriciteitsleiding af en kwam in aanraking met een anderen draad, waardoor eenig gevaar dreigde, terwijl een paal van het G. E. B. aan den Oudburgerweg omviel. De gemeentelijke diensten waren waak zaam en de obstakels werden spoedig weg geruimd en de electriciteitsleidingen hersteld. De storm, die gisteren en vannacht ge woed heeft, blijkt ook in Alkmaar flink in zijn element te zijn geweest. We hebben reeds melding gemaakt van het ontwortelen van boomen op den Kennemerstraatweg, doch het blijkt thans, dat in het Victoriepark, het Kennemerpark, op de Baangracht en op andere plaatsen ook verschillende boomen ontworteld zijn. Verder hebben meerdere huizen „pan"-schade, doch dit laatste is van betrekkelijk geringe beteekenis. Te Wieringerwaard. den S m W is tijde118 den zeer har- waard prn ,'J trambrug te Wieringer- groote boom in volle lengte afge- toen het gevaarte vielDc 0 werd beschadigd "mn8 motod'Thor5 ta ™dden naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 October. F Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 mM. te Rochefort. Laagste barometerstand 742.0 m^. te Memel. Verwachting, geldig tot den avond van 20 October: Matige later weer toenemende, Noord westelijke tot Zuidwestelijke wind; tijdelijk opklarend; later waarschijnlijk weer regen; aanvankelijk kouder; later zachter. Overzicht. De depressie, die gisteren Noordwester storm en hedennacht onweer veroorzaakte is naar de Oostzeekust getrokken. De rug van hooge druk trekt bijna even snel Oostwaarts, en daarachter vertcont zich een diepe nieu- wedepressie, zoodat de opklaring slechts van korten duur zal zijn. In Schotland kwam na den storm lichte vorst voor, maar daar en in Ierland is door het naar Zuid loopen van den wind, heden temperatuurstijging te ver wachten. Frankrijk heeft heden fraai weer. In Duitschland is het nog buiïg en in het Oosten stormachtig. In Scandinavië kwam in het binnenland overal vorst voor, om het Oostzeegebied vielen zware regens. ER ZAL EEN AANKLACHT WORDEN INGEDIEND. De heer L. van Zutphen, ambtenaar aan het Maatschappelijk Hulpbetoon alhier, heeft ons verzocht mede te deelen, dat door hem een aanklacht zal worden ingediend tegen den heer D. F. C. F. van den Heuvel, burge meester van Ursem. Deze klacht betreft de door dien burge meester in openbare raadszitting ten op zichte van den heer van Zutphen gei:ie be schuldigingen, waarvan in ons raad; rslag opgenomen in onze courant van Vrijdag 14 October melding werd gemaakt. RADIOSTRIJD. In de laatste weken heeft zich te Winkel een radiostrijd afgespeeld tusschen centrale- houder en aangeslotenen. Deze laatsten meenden dat de abonne mentsprijs van 2 per maand wel verlaagd kon worden tot 1.25. Toen de centrale houder dit afwees, werden de gemoederen warmer en een actie ingeluid, waaraan bijna alle aangeslotenen deelnamen. Een bijeenkomst waarin de centralehouder, gesteund door een bondsbestuurder, zou aan- toonen, dat het zoo moest blijven, werd niet bezocht, bij bekkenslag werd dit aangeraden, en een groot deel der aangesloten had zich verzameld buiten het vergaderlokaal, en een hunner afgevaardigd om het ultimatum te stellen 1.25 of allen afsnijden. Deze eisch werd afgewezen. Enkele dagen later vergaderden de aange slotenen, die in groote getale waren opge komen om hun houding te bepalen, met het gevolg dat de eisch van 1.25 v/erd gehand haafd. De centralehouder, daartoe uitgenoodigd, verscheen in deze vergadering. Van bemidde len was geen sprake meer en een aanbod van hem om op 1.60 te gaan, werd verworpen, toen, voor de overmacht bezweken, heeft hij toegezegd voor f 1.25, hoewel het z.i. niet kan rendeeren. Voorloopig zal een proef van 6 maanden worden genomen. Uit de aangeslotenen is een commissie benoemd. Door den centrale- houder is een commissie benoemd van niet- aangeslotenen en bovendien een onpartijdig deskundige om het cominerciee'e gedeelte te controleeren. MACHINISTEN-DIPLOMA. Onze vroegere stadgenoot, de heer A J- Komen, slaagde te 's-Gravenhage den 18den October voor het Machinisten-diploma C. RITSEVOORT-PUZZLE. Dinsdagavond vergaderden de winkeliers van het Ritsevoort in de lunchroom van den heer S. Kopjes. De puzzle-commissie bracht verslag uit waaruit bleek, dat er 269 inzendingen waren ontvangen. Hierbij waren er een 20-tal uit zes omliggende gemeenten, waaruit blijkt, dat de Ritsevoort-puzzle wel in de belangstelling van het publiek heeft gestaan. Aan de 33 prijswinners wordt heden Woensdag schriftelijk bericht gezonden bij welken winkelier zij hun prijs in ontvangst kunnen nemen. Een viertal bizonder mooi verzorgde io* zendingen waren er bij en een 12-t»l ge dichten. De juiste oplossing was: Koopt bij d« Ritsevoort-winkeliers. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui* gen en andere voertuigen te 17,26 uur licht op. VERTROKKEN PERSONEN: G. B. Hettema, kleermaker, geen, vaö Schaepmankade 10 naar Heiloo. C. Visser electr techn. ambt. P.E.N, geen, en g«iö' van Breedstraat 34 naar Haarlemmermeer- H. van Sluis, z.b„ R.., en echtg., van Cr. Nieuwland 16 naar De Rijp Echtg- J: Colijn, z.b., geen, en zoon, van Jaagpad 34 naar Den Helder. P Keuzekamp adffl®1" strateur, N.H., en echtg van Baanstraat 1' naar Bergen (N.H.). Cl. Jonk, dienstb0*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2