AlkmaBrsche Courant. De bruid van het Glomdal Jiadioniemxs Jxuittetw. Qemeentecadm Honlertf fier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 1» OCTOBER Nieuws uit België^ M.KATER Ho. 247 1932 Donderdag 20 Octcoer. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8 Gramofoonplaten. 9— AVRO-Kamer- orkest o.l.v. L. Schmidt. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Solis tenconcert. Mevr. T. Gleenewinkel Kamper- van Gorcum, viool en Mej V. Plattel, piano. 11 Keukenpraatje door mevr. Lott- gering—Hildebrand. 11.30 Vervolg solisten concert. 12.2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en zang door Marie van Rennes, m. ni. v. H. Botman, piano. 2.30 Gramofoonpl. 3,Knipcursus mevr. I. de Leeuwvan Rees. 3.45 Gramofoonplaten. 4.Ziekenuur. 5.— Radio-Kinderkoorzang, o.l.v. J Hamei. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 AVRO-klein- orkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H Hollander. 7.Vervolg AVRO-kleinorkest o;l v. G. van Weezel. 7.30 Engelsche les. 8. Vaz Dias. 8 05 Marek Weber en zijn orkest. 9.Gramofoonplaten. 9 30 Aansluiting met den Stadsschouwburg te Amsterdam: Cae- cilia-concert door het Concertgebouworkest o.l.v. E. van Beinum, m. m. v. St. Bergmann, Ïiano. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kovacs ajosen zijn orkest. Refreinzang: B Scholte jl,Vaz Dias. 11.05 Gramofoonplaten. 11.1512.Vervolg Kovacs Lajos. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.—2— KRO, 10—11— en 2—11.30 NCRV). 8. en 10,Gramofoonplaten. 10.15 Morgen wijding. 10.45 Gramofoonplaten. 11Gra mofoonplaten. 11.30 Gods. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2— Handwerkcursus. 3— Voor de vrouw. 4Bijbellezing door ds. G. <D. A. Boskamp m. m. v. J. H Smit Duyzent- kunst, bariton en H. Smit Duyzentkunsi, orgel. 5— Accordeonmuziek. 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 S Boon stra: „Onze Nederlandsche monumenten". 6.45 Knipcursus. 7.— Weekoverzicht. 7.45 'Ned. Chr. Persbureau. 8.Evangelisatie- uitzending uit Assen, m. m. v. Ds. B. A- Bos, Ds. D. van Enk, Ds. D. van Dijk, het Geref. Evang. Koor o.l.v B. Renes, organist, 10.Vaz Dias. 10.10 Gramofoonpl. 11.30 Sluiting. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert iReg. Foort. 1.35 Midland Studio orkest o.l.v. F. Cantell. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Nor thern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 4 Voor de scholen. 4 20 Wren-herdenking 5.20 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6.50 Chopin-piano- recital door L. England. 7.10, 7.40 en 7 50 Lezingen. 8.20 „Sir Christopher Wren", radiospel van G Whitaher—Wilson. 9.2Ó Berichten. 9.40 Lezing. 9.35 Eugnene Pini Tango-orkest m. m. v M. Turganoff, tenor. 1050 Korte kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.10 —12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs Radio-Paris?'1724 M. 8.50 Gra mofoonplaten. 12.50 en 7.40 Concert door hel; Omroeporkest. 9.05 Concert o.l.v. Paul Pa ray. Kalundborg, 1153 AI. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 Concert door het Radio-harmonie orkest o.l.v. Grön- dahl. In de pauze voordracht. 7.309.35 Concert door het Radio-symphonie orkest o.l.v. Prof. N. Malko, ó.a. Symphonie No. 1, in D gr.t., Beethoven en Ouverture „Oberon", Weber 950^-11.50 Dansmuziek uit Rest. „Ritz". Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 11.20 12.10 Gramofoonpl. 12.201.50 Concert o.l v. Eysoldt. 4.205.35 Concert o.l.v. Wolf, m. m. v. R. Esser, bas. 7.20 Omroeporkest o.l v. Kühn m. m. v. Mia Münstermann, so praan en Max Troitzsch, tenor 10.40 Dans muziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 Al- 8.05 Symphonie concert m. m v. orkest en solisten. 10.15 Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra- mofoonpl. 5.20 Radio-symphonie orkest o.l.v. Meulemans. 6.05 Voor de jeugd. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot, m. m. v. H. Goditiabois, harmonica. 10.20 Ber. en gramofoonplaten. 338 M 12.20 Gramofoonplaten. 10.20 Zang door Yvonne Verbeek. 12.55 Gramofoonpl. 1.30 Omroeporkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroep- i) uit het Noorsch van Jacob B. Buil. De hoeve lag aan de Glom. Het was de cenige hoeve mijlen ver in den omtrek. Een ruiterpad zuidwaarts naar het Groot Elve dal, een ruiterpad noordwaarts naar het Klein Elvedal, een ruiterpad van een mijl lang over wild gebergte naar het Rendal, on der welks kerspel de hoeve behoorde. Maar wilde men naar de bergweide, dan moest men zich in een boot over de breede Glom boomen, terwijl de paarden den ontstuimi- gen bergstroom overzwommen en ver bene den aan de overzijde aan wal kwamen. Daar bleven ze dan uit ouder gewoonte staan wachten, totdat de bootslui kwamen en hen opzadelden. De hoeve lag tegen de woudhelling aan den oostelijken oever der Glom. Het uitzicht was bosch en nog eens bosch, de grijze berg kruin van den Hanekam in het oosten, die van den Grotbratt in het westen. Maar te midden dier wijde eenzaamheid de breede, glinsterende zilverstroom der Glom in zijn machtige glijding naar het zuiden. Het geslacht had sedert onheugelijke tij den op de hoeve gewoond. Vader en zoon hadden beurtelings Ola en Erik geheeten nu en dan Nils, wanneer er meer kwamen dan twee in één öc*ieratie. De zusters Berte en Oline, een enkele ook wel Karen. Maar er waren zelden meer dan twee of drie kinderen in één geslacht en meestal waren het zoons. orkest o.l.v. Walpot. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 8.20 Kadiosymphonie orkest o.l.v. Meulemans m. ra. v. mevr. v. d. Velde, sopraan en H. de {daten *enor' *020 Ber. en gramofoon- Zeesen, 1635 M. 7.25 Uit Bern. „Huttens letzte Tage naar C. F. Meyer voor mannen- r, solisten en orkest door E. Kunz. Dir.: Kries. 9.10 Berichten en hierna tot 20 Leo Eysoldt en zijn kapel. koor, Otto 11 (V an onzen correspondent.) Na de gemeenteraadsverkiezin gen. Socialistische vooruit gang in kleine plaatsen. In den grond slechts weinig veran dering. De uitslagen van de Vlaamsche nationalisten. Geen invloed op de algemeene politiek. Brussel, 12 October 1932. De socialistische „Peuple" gaf een be schouwing over de eerste uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen met den uitdagenden titel: „De beteekenis van onze overwinning is: er uit!" De socia listen zijn er dus wel stellig van over tuigd dat zij een overwinning hebben behaald en zij maken onmiddellijk hun gevolgtrekking: de regeering Renkin moet verdwijnen. Op het laatste oogenblik hebben de so cialistische bladen een kiesmanoeuvre beproefd, dat succes heeft opgeleverd. Zij hebben sensationeele onthullingen opgenomen betreffende de financieele planen van de regëering, die neerkomen op drastische maatregelen van loonsver laging, nieuwe hooge belastingen, nadee- lige maatregelen voor invaliden enz. Er is onmiddellijk een scherpe logenstraf fing gekomen van het kabinet van den eerste-minister, maar het zaad was ge zaaid. Het socialistische succes is onge twijfeld niet alleen hieraan te wijten. Men neemt algemeen aan, dat de moei lijkheden van het oogenblik gunstig zijn geweest voor de socialisten en wij mee- nen ook de meening te mogen onder schrijven, dat de politiek van bevorde ring der duurte, die door de regeering is gevoerd, met het stelsel van contingen- teering, er ook toe heeft bijgedragen. Deze meening wordt uiteengezet door het liberaal Vlaamsch gezinde Laatste Nieuws", welk blad er op wijst, hoe de vrouwen het gevoeligste zijn voor derge lijke argumentatie. Zij hebben bij de ge meenteraadsverkiezingen meegestemd en hun invloed is niet te onderschatten. De socialistische winst is geen over winning, die de andere partijen verplet tert. Gisteravond werd een vergadering gehouden van de ministers, waarop de minister v. Binnenlandsche Zaken, Car- ton, rapport heeft uitgebracht over de verkiezingen. Hij heeft er op kunnen wijzen, dat wat de katholieken op s >m mige plaatsen hebben verloren werd te ruggevonden door de liberalen, zoodat uit deze verkiezingen door de regeering niet het besluit moet worden gehaald, dat zij moeten verdwijnen. De gemeente raadsverkiezingen hebben te veel als in zit plaatselijke belangen en persoonlijke kwesties dan dat wij er te veel gewicht aan zouden hechten. Het administratie ve karakter van gemeentelijk beheer leidt er toe ,dat kiezers zich niet laten beheerschen door de groote politieke leuzen. In de groote steden zelf is er maar weinig veranderd. Te Brussel zal de liberaal-katholieke coalitie worden voortgezet zooals in de vorige zes jaren. De liberalen onder leiding van den be kenden heer Max hebben 15 zetels be haald (winst drie zetels) tegen de katho lieken dertien, wat een verlies is, voor deze laatsten, van drie zetels. De socia listen krijgen twaalf zetels, winst twee. De christen-democraten verliezen hun zetel en en de communisten behouden van hun twee zetels nog een. De Vlaamsche nationalisten een zetel te hadden ingediend met als voornaamste candidaat mr. H. Borginon, vereenigde 1889 stemmen en zoomin hier als in de verschillende voorsteden, wisten de Vla amsche nationalisten een zetel te veroveren. Het is een feit, dat op ver schillende wijze kan worden geinterpre- teerd. De Vlaamsche nationalisten zijn er niet over verheugd. Men had meer ver wacht. Te Brussel zelf was er ook nog Hij, die nu eigenaar der hoeve was, heette Ola Eriksen en had zich een vrouw gehaald uit het Groot Elvedal. De vrouw heette Kari. Ze kwam van de grootste Ijoeve, die op Tryanaes lag, daar, waar de Trya in de Glom valt. Vroegere geslachten hadden liefst hun vrouwen gehaald uit de naburige hoeven aan de monding der Atna. Maar na verloop van tijd was het verkeer met het Elvedat levendi- der geworden, voornamelijk gedurende den Kersttijd en zoo was dan ook dit huwelijk tot stand gekomen. Er waren ook koeien uit het Elvedat mee gebracht naar de hoeve, een grooter soort. Ze waren genoemd naar hoeven en naar dingen, die de jonge vrouw lief waren in haar ouderlijk huis. Deze Ola Eriksen en zijn vrouw Kari kre gen dit druischte in tegen de gewoonte van het geslacht geen zoons. De me[j* schen verbaasden zich en bleven in afwach ting. En zij zelve niet het minst. Eindelijk, in het derde huwelijksjaar, werd er een kind verwacht. Maar toen het kwam, was het een meisje. Het moeten zwakkelingen zijn ui jouw familie, zei Ola Eriksen toen tot Kari. Zij, die teerder en blonder was dan de lui op Glomgaard, lachte en zei, terwijl ze daar neerlag Je moet geduld hebben. Ze gilmlachte zoo dapper bij de woorden. En Ola Eriksen, die er aan dacht, dat hij bij zijn huwelijk met K.Ti acht prachtige koeien had gekregen en paard met slede op den koop toe en bovendien nog die groote woud Naes is landtong. een lijst van christen-democraten, met een Vlaamschgezinden advocaat als aan voerder, die 4161 stemmen heeft behaald en die evenmin een zetel krijgt Had deze lijst ontbroken, dan was er onge twijfeld een Vlaamschgezind candidaat in den Brusselschen gemeenteraad ge weest. De liberale leiders te Brussel, bij monde van den heer Max, verklaren, dat hun succes is te danken aan het feit dat zij hardnekkig zijn opgetreden tegen alle Vlaamschgezinde maatregelen. Zij willen geen compromis op taalgebied, wat beteekent, dat zij het Vlaamsch té Brussel willen uitroeien. De katholieken verklaren, dat zij te lijden hebben gehad van de lijst der chr.-democraten, die, Vlaamschgezind, zich ook katholiek heeft genoemd. Zoodat alles, zoowel winst als verlies, op den rug der Vlaamschgezinden wordt geschoven. De waarheid zal wel zijn, dat de liberalen hebben geprofiteerd van hun hardnekkig verzet tegen de spoorwegverbinding tus- schen het Noord- en het Zuidstation. Deze verbinding, gedeeltelijk uitgevoerd, heeft gansche wijken van de stad in een puinhoop herschapen, en als zij verder wordt doorgezet, zal Brussel geen kop- station, maar een doorgangsstation worden, tot nadeel van den plaatselijken handel. Intusschen is er voor de Vla mingen te Brussel maar weinig goeds te verwachten. Te Antwerpen kregen de katholieken, onder leiding van Yqji Cauv/elaert, 15 zetels, de liberalen 12, de socialisten 14 en de Vlaamsch-nationalisten 2 zetels. De liberalen verliezen hier drie zetels, waarvan een naar de Vlaamsche natio nalisten gaat. Ook hier zal het stadsbe stuur in handen blijven van katholieken en socialisten. De Vlaamsche nationalis ten hebben slechts 2 zetels kunnen ver overen in deze door en door Vlaamsche stad, wat wel bewijst, dat het bestuur van Van Cauwelaert goed is geweest. Te Gent hebben de liberalen 2 zetels verlo ren, die door de,communisten zijn ge wonnen, die met 3 naar den gemeente raad terugkeeren. In een vijftigtal ge meenten veroveren de socialisten een volstrekte meerderheid, waaronder ech ter geen enkele groote stad. In minstens acht gemeenten verliezen zij hun meer- derhzid, o.m. te Ronse, waar de Vlaamschgezinde democraat, Vinde- voghel, groote winst boekt. De katholie ken verliezen hun meerderheid in een 30-tal gemeenten. Opvallend zijn de resultaten van de Vlaam che nationalisten, die verdeeld zijn opgekomen. De actie van de „Dietsch-nationaal solidaristen", of Hitleriaansche fascisten, van de groep Van Severen en het gebrek aan een ern stig sociaal programma, doet zich ge leidelijk bij de Vlaamsche nationalisten gevoelen. De „Dinaso's" hadden het or dewoord gegeven, van blanco te stem men, of liever, het bevel, want van or dewoord is in deze fascistische groepee ring geen sprake meer. Vooral in Lim- burgsche gemeenten hebben de Vlaam sche nationalisten stemmen gewonnen Hier zijn zij opgekomen als Vlaamsch- katholieke Volkspartij, evenals in de omgeving van en te Aalst, waar zij suc ces hebben geboekt. In de oude bolwer ken van Vlaamsch-nationalisme van zuidelijk West-Vlaanderen is er echter verlies. Dit alles is echter vooral van plaatse lijke beteekenis waarvan kan worden onthouden, dat de toekomst der Vlaamsch-nationilsten als er nog toe komst is! niet op het gebied der ge meentelijke politiek ligt, evenmin als deze van de communisten, die in strijd met wat algemeen werd verwacht, de socialisten in het Henegouwsche niet hebben kunnen verslaan, ondanks de mijnstaking. De socialistische propa ganda voor ontbinding, zal dan ook waarschijnlijk maar weinig succes heb ben, hoofdzakelijk, omdat de regeering Renkin voor moeilijkheden staat, die be zwaarli.k een verkiezingscampagne en politieke strubbelingen kunnen verdra gen. Er moet eerst worden gehandeld, ALKMAAR MIENT2*# streek bij het Nekkjolsmoeras, stelde zich te vreden. Ja, dat kan wel zoo wezen, had hij toen geantwoord. Daarna had hij een versche pruim uit de koperen tabaksdoos genomen en was heengegaan. Hij had bij de schuur nog eenige staken op te stellen voor het drogen van het koren in den herfst. Den vierden dag was Kari Glomgaarden weer op de been en aan het werk. En toen het kind een maand oud was, reden ze op een dag in October over het gebergte naar de kerk in het boven-Rendal om het te laten doo f>en. Men moest de gelegenheid waarnemen, terwijl de weg nog begaanbaar was. In den wintertijd werd het te koud om met een kind over het gebergte te rijden. De familie was groot en de Peters behoorden tot de rijkste lieden van het dorp. Er werd heel wat beraadslaagd over den naam en de ouders zaten wel een beetje in verlegenheid. Een meisje als eerstgeborene zooiets was in de familie nog nooit voorgekomen. Eindelijk kwamen ze overeen, dat ze Berit zou heeten, naar haar grootmoeder van va- der's zijde. Het was toch het best om haar maar dadelijk naar deze te noemenMen kon niet weten of er nog meer zouden komen. De jonge moeder zag er slecht uit. Maar Kari glimlachte slechts. O er komen er stellig meer, weet je, zei ze. Er kwamen er geen meer. Op den terugweg over het gebergte werd Kari Glomgaarden ongesteld en thuis geko men moest ze gaan liggen. Ze reden vijf mijlen over het gebergte heen om voor haar een dokter te halen. Maar om de begrooting in evenwicht te bren gen door te bezuinigen en door nieuwe inkomsten te vinden. WIERINGERWAARD. Maandagavond vergade^Je de raad on der leiding van burgemeestér Haringhuizen tevens secretaris. Afwezig de heer J. Speets wegens ongesteldheid. Ingekomen was 'n verslag van den vleesch- keuringsdienst en de begrooting over 1933. Aangezien de leden nog geen afschrift heb ben ontvangen werd een en ander door den voorzitter voorgelezen, waarbij de heer Kor ter nog eenige toelichting gaf wat betreft de uitgaven. Door den heer A. D. Sleutel werd opge merkt, dat de loonen der keurmeesters zijnde 2100 nog al aan den hoogen kant zijn. De salarissen der hoofdambtenaren zijn met 8 pCt. verlaagd, doch van de keurmeesters niet. In verband met deze opmerking lichtte de heer Koster toe, dat indertijd aan hen in uit zicht is gesteld een salaris van 2250, wat door verschillende gemeenteraden is goedge keurd. Het is een zeer verantwoordelijke po- Een keurmeester moet geheel onafhan kelijk zijn, om eventueele fraude niet in de hand te werken. Het salaris is nu zoo, dat dit nu absoluut buitengesloten is. De heer C. Blaauboer was dit niet met den heer Koster eens. Zij die van huis uit eerlijk zijn, zullen zich daartoe evengoed niet lee- nen. Mevr. Boerman wilde dit salaris laten be houden, dit is tenminste nog een behoorlijk salaris. De arbeiders kunnen 't lang niet ha len en 't is dringend noodig, dat dit ook spoedig beter wordt. De voorzitter was van oordeel, dat we ons daar niet moeilijk over moeten maken. Die menschen hebben een zwaren dienst en moe ten dag en nacht klaar staan. Het verslag en de begrooting werden hier na voor kennisgeving aangenomen. Verder was o.a. ingekomen een verzoek schrift van onderwijzers om subsidie voor ontwikkelingscursus en vrij gebruik school lokaal. Gevraagd werd evenals het vorig jaar 2 per lesuur tot een totaal bedrag van 240. De voorzitter zeide, dat B. en W. niet eenstemmig waren. Een was voor 2, een ander voor 1.75 en no. 3 vond 'l .50 voldoende. B. en W. stelden nu voor om 1.75 toe te staan. Allen voor Hierbij werd nog opgemerkt, dat in ver schillende gemeenten ook is verlaagd. Een verzoek van de afd. Wieringerwaard der Holl. Mij. van Landbouw om vrij ge bruik van een lokaal in of bij de school voor een cursus eerste hulp bij ongelukken. Toe gestaan. Een schrijven van het P. W. N. inzake den aanjeg van waterleiding langs Walingsweg en Slikkerdijk. De voorzitter deelde mede, dat enkelen aan den Walingsweg nog niet bereid waren aan te sluiten. 25 f>ersonen willen aanslui ten wat op een lengte neerkomt van 2895 M. De voorzitter gaf een uitvoerige toelich ting wat hierop neerkwam, dat ongedekt blijft voor de provincie 160.30 en voor de gemeente 150.40. Het dagelijksch bestuur stelde voor, wat de Walingsweg betreft tot aansluiting over te gaan, waarmee de raad accoord ging. Mei den Slikkerdijk is 't geheel anders gesteld, aangezien daar maar vier aansluitingen werden gewenscht. De andere drie waren niet genegen Dit zou dus een nog al kost bare geschiedenis worden. Zoodat besloten werd voorloopig een en ander nog maar aan te zien. Een circulaire van Ged. Staten, betreffen de verlaging der jaarwedde van burgemees ter, secretaris en ontvanger. Zonder discussie werd besloten geen nadere beschouwing te houden en accoord te gaan met de tijdelijke verlaging van 6 pCt. Jïen verzoekschrift van de afd. Schagen van den bond van koffiehuishouders e.a. om verlaging der grondslagen personeele belas ting voor café's. Dit adres is 9 October ingekomen, zoodat de termijn feitelijk reeds was verschenen. De kans is dus groot, dat 't niet goedgekeurd zou worden. B. en W. meenden daarom, dat er niet op ingegaan kan worden. Bovendien werden de café's in deze ge meente niet zwaar belast. Het adres werc voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het bestuur van de Mid denetandsvereeniging in verband met de voorgestelde opheffing der Rechtbank te Alk maar, waarin medewerking van den raad werd verzocht om daartegen te ageeren. toen deze kwam, lag ze reeds te kampen met den dood. Ze had kraamkoorts gekregen. Toen de oude dokter kwam, was het reeds naar haar hoofd gestegen en toen hij heeniging was ze dood. Maar het kleine meisje, dat ze achterliet, moest wel een sterker gestel hebben dan de moeder, want het smeulend levensvonkje in haar kwam den winter door, al was er geen borst, waaraan men haar leggen kon, en de wintermeik was schraal bij al het vee. Temidden der groote stilte van het Glom dal groeide Berit Glomgaarden op. Ola Eriksen, de vader, hertrouwde niet. Wel had hij het kunnen doendat was het niet. Een vrouw was er noodig op de hoeve. Maar Karen, zijn zuster, was teruggekomen uit het Elvedat, toen de vrouw stierf en de hoeve werd onder Karen's flink beheer ge laten. Zoo kwam het, dat Ola Eriksen niet her trouwde, maar eenzaam zijn levenspad ver der ging. Hij at veel en werd zwaarder dan de mannen, die voor hem op de hoeve had den gezeten. Zoo sterk werd hij van al die goede zuivelkost, zei men, dat hij een paarc kon optillen. Hij pakte zelden aan, maar ge beurde het eenmaal, dan deed hij het ook grondig, zoodat er in het dorp over gespro ken werd. Meestal was hij bereidwillig, maar, had hij zich iets in het hoofd gezet, dan moest het er door. Berit Glomgaarden werd vijftien jaar. Ze zag zelden andere menschen dan die der hoe ve. Een enkele maal ging ze 's winters wel eens meer naar de kerk. Verder zat ze meest al thuis. Ze werd groot en blond mooier dan de De voorzitter deelde mede, dat reeds op 8 Augustus over deze zaak aan den minister van justitie is geschreven, zoodat aan hun verzoek reeds is voldaan. Dit zal aan de Mid- denstandsvereeniging worden medegedeeld. Een verzoek van den Bond van Land- en Tuinbouw- en Zuivelbond Gevraagd werd een voorschot van 500 om eerste uitkeerin- gen te kunnen doen voor en aleer de eerste uitkeeringen uit de werkloozenkas worden gedaan. De voorzitter zeide, dat verleden jaar 300 voorschot is verleend en zou dit ook nu weeT willen doen. Blijkt het, dat het te kort is, dan kan er altijd nog wat bij ge daan worden. Dit werd goedgevonden. Ten tweede werd een toeslag gevraagd van 50 cent per dag, behoudens kindertoe slag bij langdurige werkloosheid. De voorzitter lichtte toe, dat een leiddraad is gemaakt met het Burg. Armbestuur, wat betreft uitkeering. Dit is gesteld voor een gezin van 2 perso nen op ƒ8.50, elk kind beneden 7 jaar 19 cent; van 7—17 jaar 22 cent. ouder dan 17 jaar 36 cent en ook voor de ongehuwden 36 cent per werkdag. Tevens is besloten die re geling zoo toe te passen, dat wanneer b.v. 3 dagen wordt gewerkt 3 x 1.32 wordt afge trokken. Bij de bespreking blijkt nu, dat het niet de bedoeling van genoemden bond is om 50 ct. boven deze steunregeling te vragen, doch 50 cent boven de uitkeering uit de werkloozen kas. Dit gaf eenige verwarring omdat het als zoodanig nog niet in 't dagelijksch bestuur is besproken. Mevr. Boerman lichtte uitvoerig de bedoe ling van het adres toe en zou het gaarne be handeld willen zien. De arbeiders raken ge heel uitgeput. De voorzitter had deze bedoeling niet in 't adres kunnen lezen Wethouder Koster wilde het eerst in B. en W. bespreken, wat ook het idee was van wet houder Sleutel. De heer Goosens kon zich hiermee niet vereenigen en wilde er dan een voorstel van maken. Hij vond het niet aardig van den heer Koster dat deze het nu wil aanhouden. De heer Koster zeide, dat wanneer het voorstel nu komt, hij beslist tegen zal stem men. Besloten werd tot aanhouding. Punt 2 was een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage aan den pol der voor werkverschaffing. De voorzitter stelde voor, evenals verleden jaar met 't polderbestuur overleg te plegen en voor productief werk 50 pCt. en voor minder productief werk 75 pCt. bij te dra gen. De gemeente heeft geen werk, doch ver moedelijk is er nog werk in de Wieringer- meer, waarin de gemeente dan ook kan bij dragen. De heer oosens vroeg hoeveel het uurloon zal zijn, waarop de voorzitter antwoordde van 30 cent. De heer Goosens vond dit te laag en zou dit willen bepalen op 35 cent, waarvan door de gemeente 20 cent te betalen. De voorzitter merkte op, dat de heer Goo sens verleden jaar geen aanmerking heeft ge maakt. Dit voorstel werd al met eenige schroom gedaan. Men schept een ongezonden toestand. Men moet het beschouwen als werkverschaffing De heer Goosens zeide, dat hij verleden jaar met de ophooging der begraafplaats voor geschoolde arbeiders 35 cent heeft ge vraagd. Mevrouw Boerman was van oordeel, dat men met een weekloon van 14.40 beter thuis kan blijven wanneer aan steun en toe slag 13.70 wordt gegeven heeft men veel minder noodig ook. De heer P. Visser zou dan verschil willen maken voor geschoolde arbeiders. Misschien was er in die richting iets op te vinden. Na een langdurige discussie zal op deze manier naar een oplossing worden gezocht. Het volgende punt was goedkeuring van de begrooting van het Burg. Armbestuur 1933 en het verleenen subsidie. Deze begrooting sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 11.000, waarbij een subsidie van de gemeente van hetzelfde bedrag. Een en an der werd goedgekeurd. Gemeentebegrooting. Algemeene beschou wingen. Nihil. Bij hoofdstuk 2 der uitgaven maakte de heer C. Blaauboer aanmerking op den post presentiegeld stembureau. Spreker stelde voor dit te verlagen van 5 op 3.50 Wethouder Sleutel vond dit verschil te klein en wilde dan geheel schrappen. De voorzitter merkte op, dat dit niet gaat omdat men iedereen in de gelegenheid moet stellen om daaraan deel te nemen. spruiten uit het geslacht Glomgaard in den regel geweest waren, ranker van gestalte en zachter van stem. De menschen zeiden, dat ze dit van haar moeder had en van de lieden bij het Trya naes. Wanneer er iemand op bezoek kwam, of wanneer zij zichzelf onder vreemden bevond, was ze bescheiden en stil, zacht en schuchter in al haar doen, zoodat men zich afvroeg of zij wel de geschiktheid zou bezitten om een maal huisvrouw te worden op de een of an dere groote hoeve, maar alleen tante Karen wist, dat achter haar schuchterheid vader's weerspannige aard verborgen lag. Toen ze zestien jaar was, moest ze naar het dorp om bij de dominee voor haar belij denis te gaan leeren. Rijdend op een vrouw zadel en door haar vader vergezeld, kwam ze het gebergte over en bleef gedurende de weken, waarin het onderwijs plaats had, bij een familielid inwonen. Er waren er velen van haar leeftijd, zoo wel jongens als meisjes. Maar zij bemoeide zich niet weinigen, bijna met niemand. De eenige, met wie men haar nu en dan zag praten, wanneer het toevallig voorkwam, was een arme jongen uit het Glomdal, die op een kleine pachthoeve woonde, een halve mijl ten Noorden van de Glomgaard in de woudeenzaamheid aan den Westelijken oever der Glom. Hij heette Tore en de hoeve, waarop hij woonde, werd Braaien genoemd. Ze lag vlak aan de Glom en onder den Grot bratt. Het geslacht, waaruit deze Tore stamde, kwam uit het Noorden. an heel ver, uit Tolgen, meenden sommi- (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5