£atid: en Jmw&ouui i ^Binnenland Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. Mooi! ...aan 'n boom HERFST: SLIPGEVAAR een-moeilijken tijd doormaakt, zóó zelfs, dat de vraag was opgekomen of men het bijltje er maar niet bij zou neerleggen. Maar dat had het bestuur toch nog niet willen doen, omdat dan het in 6 k 7 jaren moeizaam opgebouw de werk weder verloren zou zijn gegaan Daartegenover stond, dat men met te blijven bestaan de verplichting op zich nam om steeds met iets beters te komen ondanks de voor de berooide kas daaraan verbonden bezwaren. Daarom was spr. de Amsterdam- sche Tooneelvereeniging dankbaar, dat zij had toegezegd te zullen komen op voorwaar den, die spr. niet aarzelde zeer gunstig te noemen. Daarna was het woord aan den heer Defresne over SchnitzleEs werk „De groene papegaai". Hij zette uiteen, dat het stuk is gebaseerd op innerlijke psychologische verhoudingen en begon met te zeggen, dat de menschen allen veel liegen, waaronder hij dan ook het fanta- seeren rekende. Een ongeluk b.v. wordt door de menschen, die het bijwoonden, altijd op verschillende wijzen verteld, als gevolg van het reageeren daarop door ieder met zijn eigen individueele gemoed, dat maakt dat de menschen op verschillende wijze door een onderdeel van het gebeurde worden getrof fen. Zij allen vertellen de waarheid, maar deze is niet voor ieder gelijk. Iets verder ga inde, krijgt men er een weinig fantasie bij, die een belangrijker plaats inneemt naar mate men het ongeluk vaker vertelt. Werke lijkheid en fantasie vloeien inelkaar, en dit kan zóó worden, dat men in bepaalde geval len iets ziet, wat in werkelijkheid niet aan wezig is. Spr. gaf een en ander uitvoerig met voor beelden aan en betoogde daarna, dat in ieder mensch gevoelens leven, waarvan men niet weet dat zij er zijn en die niet erkend worden als tot de eigen ziel behoorend. Zoo kan een zelfde persoon zich op verschillende wijzen voordoen, zoodat men kan zeggen, dat in dien persoon verschillende figuren leven. Ook dit maakte spr. met voorbeelden duide lijk. Dit alles nu is het grondthema, waarop „De groene papegaai" is opgebouwd. De fantasie overschrijdt er dermate de grens dat men niet meer weet wat nu werkelijkheid is, totdat men plotseling met een schok weer vot het wezenlijke wordt teruggebracht. Het stuk sluit aan op het probleem, dat tegerwoordig sterk de aandacht der wetenschap vraagt: „Wat is waar?" Spr. vond het verklaarbaar, dat de schrij ver juist acteurs en actrices gebruikte om zijn thema uit te werken, omdat deze menschc-n gewend zijn een schijn op te wekken, die ge deeltelijk werkelijkheid is en in zich opwekken de in het stuk voorgestelde figuren, zoo danig dat zij zelf die figuren zijn, m.a.w. een schijn wekken die voor het publiek werkelijk heid is. Aan de gedachtenwisseling over de inlei ding namen verschillende aanwezigen deel, die allen uitvoerig werden beantwoord. Na een korte pauze gaf dr. v a n A m e- r o n g e n een inleiding over Shaw's „Blanc. Posnet's ware gedaante". De Amsterdamsche Tooneelvereeniging heeft als devies te spelen het levend tooneel van dezen tijd zoo begon spr. en al is deze tijd nu niet gunstig voor het scheppen van groote kunst, doordat de gemeenschap niet gedragen wordt door groote levenshou dingen. het devies van de A. T. bracht ons Shaw, in wien spr. een groot dramaturg zag. Spr. schetste dan genoemden Engelschen schrijver als destructief, als een afbreker,, die het publiek iets anders voorzette dan het zoutelooze drama, zooals dat gegeven werc totdat Ibsen, de groote kampioen voor het individualisme, naar voren kwam. Bernard Shaw werd in 1856 in Dublin ge boren in een gezin met bekrompen standsbe grippen en waarin bovendien geen ideale samenleving bestond, een en ander hetwelk zijn stempel drukte op Shaw's latere werk. In eenige anecdoten, zooals er zooveel over dezen schrijver de ronde doen, liet spr. diens persoonlijke eigenschappen (b.v. zijn lust om tegenspraak uit te lokken) uitkomen en hij stelde dan vast, dat Shaw een puritein was. Spr. vertelde iets van Shaw's eerste Lon- densche jaren (hij was op 20-jarigen leeftijn u i Britsche hoofdstad gekomen) en be sprak dan meer diens werk, waarin één groo te lijn naar voren komt: de geweldige gave aan geest, geen karakter-ontwikkeling maar boeiend door dialoog, in alles de opstandi- ge, die de wondeplekken der samenleving hedenan dC maatschaPPeliike omstandig- Spreker behandelde „Het huis van den weduwnaar, e, a., aan toon end, dat Shaw toch niet alleen afbreekt, maar ook op bouwt. Het beste vond spr. „Blanco Pos- net s ware gedaante", een stuk met een eer lijken ondergrond van religie. De bedoeling van den schrijver was te betoogen, dat de mensch van nature goed is en van aandriften bevrijd, welke gedachte ook is te vinden in „Mensch en oppermensch", waarin het heet, dat er één groote universeele levenskracht is! die zich demonstreert om ons in duizenderlei vorm, vaak falend, maar toch tot steeds grooter ontwikkeling komend. Spr. eindigde met zijn voldoening uit te spreken over het opvoeren van „Blanco Posnet's ware gedaante", omdat het Shaw toont als dramaturg en de groote waarde van zijn gevoelens bepaalt. Vermelden wij ten slotte nog, dat de heer van Amerongen namens het Comné aan den heer Defresne voor diens overkomst naar Alkmaar een boekwerk over regie aanbood opperbevelhebberschap te openen. De Intel ligence Service behoefde een centraal punt, en dat werd gevonden in het Bristol Hotel. Er zullen weinig bezoekers geweest zijn in di- jaren, die in den buitengewoon belangwek- kenden en statigen portier een dienaar van de Intelligence Service hebben vermoed; die hebben begrepen, dat bijkans, alles wat in het Hotel aan personeel was, in dienst was van de Intelligence Service. Toen kwam het oogenblik, dat de Russen moesten terugtrek ken; dat de Duitschers naderden. Kort be raad; de Intelligence Service bleef om den vijand gade te slaan. Dat ging vrij langen tijd goed. totdat het toeval, dat zoo dikwijls aan de spionnage te hulp komt, het spel be dierf. Een stukje post van den eerwaardigen portier viel in handen van de Duitschers. die naar oorlogsrecht korte metten met hem en het verder personeel maakten. Dit werd daarop bijkans geheel door personeel van den Duitschen spionnagedienst vervangen, en wie weet wat daarvan nog over is, of wat ook al weer reeds zijn plaats aan de Intelli gence Service heeft moeten afstaan. Voor geen middel deinst inderdaad de In telligence Service terug. En het is alweer Boucard, die ons daarvan een zonderling, af grijselijk. en bijkans wat sterk gekleurd voorbeeld geeft. Het is tijdens den oorlog voorgekomen, dat de nachtrust van den Pre fect van politie in Parijs werd gestoord door enkele Britsche officieren, die met nadruk uit dringende overwegingen verlangden den Prefect te spreken. Alle pogingen van at taché's om het met hen af te doen, mislukten In tegenwoordigheid van den Prefect ge bracht, aarzelden de Britsche officieren, want wat zij kwamen vragen was inderdaad wat zonderling Zij wenschten op een bepaald gedeelte van het slagveld den indruk te wek ken van een mislukten Engelschen overval. Daartoe waren lijken, in Engeisch uniform noodig, en de Intelligence Service wenschte die van den Prefect. Rondweg gaven zij toe, dat de lijken van zijner Majesteits soldaten, op het slagveld helaas al te talrijk, daartoe te goed waren. Toen de Prefect, na overleg met de regeering, weigerde ook de stoffelijke KENNEMERLAND. Wat zullen we van het beloop van de markt over het tijdvak van 10 tot 15 October zeggen? Deze vraag dienen we ons zelf te stellen, want 't was uiterst moeilijk om den toestand te bepalen. Vooreerst hebben we rekening te houden met den algemeenen toe stand en daarnaast dat alles of nagenoeg alles in het binnenland blijft. Wanneer we dan ook zeggen, dat het be loop der veiling, behoudens enkele producten, niet onvoordeelig was, dan hebben we geens zins op 't oog, dat de producten een loonende prijs opbrengen. Dat zij verre, 't Leeuwenaandeel van den aanvoer bestond uit andijvie, die in enorm voorraad en no, meer variaties werd aangeboden. Begrijpelij is, dat de prijzen niet hoog waren: 0.30 tot 1.10 per kist. Hoewel we al half October zijn, kwam er nog een bedui dende aanvoer van boonen en bijna alles van elders aangevoerd. Opmerkelijk is nog de mooie kwaliteit der dikke boonen, voor 90 pet. van de klei, die, voor zoover le soort, een hooge prijs opbrachten. Snijboonen waar onder kasboonen brachten het tot 28 per 100 K.G. doch er waren ook snijboonen van 4.50 per 100 K.G. De overige boonen waaronder ook kleine partijtjes kasboonen noteerde van 530 per 100 K.G. Spinazie werd nog ruim aangevoerd en de belangstelling voor dit product was zeer goed. De minste kwaliteit bracht nog 0.5C op, doch de doorsneeprijzen waren van 1 1.30 per kist. Opmerkelijk is nog de aan voer van postelein, die zich nog in goede be- langstellisg mocht verheugen met prijzen van 0.500.90 per kist. Sla, dat nog ruim werd aangevoerd, had belangrijk aan kwali teit ingeboet. Het gure en natte weer sla is gevoelig voor ruw weer had zijn sporen nagelaten en de prijzen liepen terug van 0.50f 0.75 per kist. Bloemkool begint af te zakken, dit geldt voor kwantiteit en kwaliteit. Er kwam geen prijsverandering en het bleef 1015 voor le soort en 3.50 8.50 voor 2e soort, per 100 stuks. Groe ne kool, het smakelijke product van Kenne- merlands bodem, had veel belangstelling en was niet goedkoop. De prijzen van f 3.50— 7 per 100 stuks. Voor gele en roode kool, die wel te verstaan voor hier ruim wer den aangevoerd, werden voor redelijken prij zen afgenomen. De verbeterde stemming voor kool is een gunstig teeken en men heeft hoop, dat de prijs een ietsje beter wordt; de prijzen bewogen zich om de 3—6.50 per 100 stuks. Bospeen werd nog ruim aangevoerd, doch de partijen vertoonen „ziek en vuur" en waren niet hoog in prijs, n.1. 5—8 per 100 bos. Prei werd wederom ruim aange voerd en de prijs was niet hoog, n.1. 5.50— 7.50, extra kwaliteit 8—10, alles per 100 bos. De groote aanvoer van pieterselie. overschotten van misdadigers af te staan, kreeg de Intelligence Service zijn zin enkele dagen later, omdat krijgsgevangenen wegens ongehoorzaamheid moesten worden neerge schoten. Minder erg, maar al even luguber is de list, die vlak nabij de Hollandsche grenzen werd toegepast. Daar, waar een strook Bel gische grond bijkans geheel door Hollandsch gebied is omgeven, vestigde de Intelligence Service een hoofdkwartier van spionnage. Het heette tal van malen, dat Belgen, in den vreemde overleden, in vaderlandsche aarde wenschten te worden begraven, en dat moest dan altijd in Bar le Duc geschieden. De Duit schers meenden geen redenen te hebben om zich tegen deze wenschen te verzetten, en wanneer de familie hetzij uit eigen verlangen hetzij krachtens den laatsten wil van den ge storvene het verzoek deed om die begrafenis te doen plaats hebben, werd dit in den regel toegelaten Een groote som gelds moest ge stort wo den om zekerheid te geven voor den terugkeer der Belgische bloedverwanten en de lijkkist moest zorgvuldig door den Duit schen dokter worden onderzocht, voordat deze de grens mocht overschrijden. Nimmer hebben deze Duitsche doktoren, vermoedelijk geholpen door dienaren van den Duitschen spionnagedienst. kunnen1 ontdekken waar de berichten scholen, totdat zij een keer, na drukkelijk gewaarschuwd, de familie ver joegen en het stoffelijk overschot aan een grondiger onderzoek onderwierpen dan te voren. Niets vonden zij, niets ook in de klee- ren waarin het was gehuld, maar eindelijk werd een papiertje gevonden in de keel van den overledene en dat papiertje bevatte de be richten. Vanaf dat oogenblik behoorden de begrafenissen tot het verleden! Het zijn geen fraaie, het zijn wellicht zelfs geen geoorloofde listen, die werden begaan, maar de oorlog leidt tot het wegnemen van alle gedachten van fatsoen en gevoel. Geen enkele partij in den oorlog is de schuldige van bepaalde daden of gruwelen; het is de oorlog zelf en daarom dezen, dien men moet uitbannen! selderie en knolselderie brachten weliswaar geen hooge prijzen op, doch waren goed te plaatsen. De eerstgenoemden brachten 2— 3 per 100 bos op, de laatste 3—f 6 per 100 stuks. Druiven, n.1. Alicante en Fran- kenthalers, golden laag, n.1. 20—28 per 100 K.G., een prijs die nergens op lijkt. Peren en appelen waren voor zoover tafel- peren en gave appelen, duur, met noteerin gen van 18.1 41 per 100 K.G. De aard- appelenhandel is „morsdood", de beste kwali teit gold weinig meer dan 2 per 100 K.G. terwijl de doorsneeprijs hoogsten 1.25 per 100 K.G. bedraagt. De eerste spruiten wer den aangevoerd, die uit de aard der zaak nog niet mooi waren. De prijzen waren 8 13 per 100 K.G. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Het beloop der markt was in de afge- loopen week van 10 tot 15 October niet on voordeelig. De aanvoer van meerdere pro ducten zakt af en als de markt niet aan de aanvrage kan voldoen, volgen er hoogere prijzen. Doch afgescheiden daarvan was er een vlugge stemming en van meer artikelen redelijke tot hoogere prijzen en dat stemt hoopvol en we zullen maar hopen dat de tuinder zich niet andermaal blij maakt met iets wat van tijdelijken duur was. De aanvoer besprekend constateeren we een groote aanvoer van andijvie, welk een matige prijs opbracht. Zelfs le soort kon geen Wi cent per struik halen, de prijzen waren 0.40 tot 1.30 per 100 stuks. Bloemkool zakt af in kwaliteit, doch de kwaliteit was nog vrij goed. De prijzen waren althans voor le soort hoog, n.1. 9— f 18 per 100 stuks. De handel in druiven zit in de put met een prijsje van 2036 per 100 K.u. en dat is gezien de veilingen elders nog hoog. Groene kool was duur en gold voor le soort 4.50f 7 per 100 stuks. Ook gele en roode kool waren beter te plaatsen voor prijzen van 2.50—7 per 100 stuks. Krop sla heeft niet veel meer te beteekenen, le soort bracht het nog tot 3 per 100 stuks. Dit zelfde gold voor komkommers, die maar 1.50—3 per 100 opbrachten. Meloenen, die niet mooi meer zijn, brachten het nog tot 14 per 100 stuks, een prijs die men elders te vergeefs zocht. Prei werd niet ruim aange voerd tegen prijzen van 5— f 7.50 per 100 bos. Bospeen, grootendeels mooie kwaliteit, bracht bet nog tot 6.50 per 100 bos en dat is voor de kleine bosjes een specialiteit van Alkmaar! niet laag. Snijboonen en spercieboonen werden niet ruim aangevoerd Snijboonen voor zoover kasproduct waren duur. De prijzen waren: snijboonen f 15—/ 35 per 100 K.G. en spercieboonen o.754.25 per zak (15 K G.) Postelein en spinazie waren in trek, we noteerden resp. f 0.350.75 en 1.20—1.50 per kist. De handel in uien was vrij goed, n.1. 3.50— 6 per 100 K G. De overige aanvoer onver1 anderde prijzen. HONDERD REVOLVERS IN BESLAG GENQMEN. Een zending, die voor Duitschland bestemd was. Door een toeval clandestiene uitvoer voorkomen. Dezer dagen heeft de politie te Rotterdam een partij wapens, bestaande uit honderd revolvers en 2500 patronen, welke partij van Nederland naar Duitschland zou worden ge smokkeld, in beslag genomen. Er kwam bij een expeditiefirma in de bin nenstad een kist aan, die bestemd was voor een koopman daar ter stede. De kist kwam uit Amsterdam met een vrachtautodienst, zegt het Hbld. Doordat men de kist wat te hardhandig behandelde, viel er een plank af en daardoor kwamen er eenige doosjes pa tronen uit te vallen. Men zag den inhoud verder na en toen bleken er behalve patronen ook revolvers in de kist te zitten. Omdat bij de zending niet de vereischte papieren waren heeft men de politie gewaarschuwd, die on middellijk een uitgebreid onderzoek instelde Op de papieren, die bij de zending waren, stonds slechts „Wordt afgehaald". De in houd van de zending is naar een politie bureau gebracht, de leege kist echter heeft men bij het expeditiekantoor achtergelaten. In den loop van den avond van den dag, waarop de zending was aangekomen, werd er bij de expeditiefirma telefonisch ge informeerd, of de zending was aangekomen Er werd hierop bevestigend geantwoord en tevens vroeg men wanneer de zending zou worden afgehaald. Toen bleek, dat de kist den volgenden dag gehaald zou worden, heeft de politie een oogje in het zeil gehouden. Den volgenden dag kwam er inderdaad een boodschapper met een bewijs van ontvangst. De kist werd op een motorwagen geladen en onder bewaking van politie werd zij ge bracht naar het bestelkantoor, dat den bood schapper had gezonden. Men had daar op dracht gekregen, de zending op te slaan en te wachten tot ze afgehaald zou worden. Inderdaad werd de kist in den loop van 10 Maar levensgevaarlijk op den weg! Rottende bla deren kunnen eiken weg «lipperig maken. Herfst beteekent: tlipgevaar. den dag afgehaald en de man, die daarvoor kwam, werd gearesteerd. Het bleek echter, dat hij slechts opdracht had gekregen om de kist te halen en dat hij niet de man was, aan wien de kist gezonden was en die eigenaar van de zending was. De eigenaar was uit- stedig. De politie heeft toen 2 dagen lang zijn wo ning bewaakt. Tenslotte kwam hij thuis en toen werd hij aangehouden. Hij bekende, dat de revolvers en patronen voor hem bestemd waren en dat zij hem door iemand uit Am sterdam waren toegezonden met de bedoe ling, dat hij ze verder zou doorzenden naar Duitschland. Hij zou voor iedere revolver drie gulden ontvangen. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt. De zending is in beslag genomen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Te Blerik (L.) is bij het oude St. Annas- kapelletje een bronzen zwaard gevonden, dat hoogstwaarschijnlijk stamt uit het brons tijdperk en derhalve minstens 3000 jaren oud is. Deze kostbare vondst wordt ondergebracht in de binnenkort voltooide museumkamer on der het raadhuis te Venlo. OLIE OP DE GOLVEN WERPEN. Als hulpmiddel bij reddingspogin gen op zee. Maandag hadden onder gunstige omstan digheden d.w.z. harden wind uit het west noordwesten en ruwe zee, in 't Molengat be westen het eiland Texel proefnemingen plaats met het, door een vliegtuig van het vlieg kamp „de K<x>y", storten van golfstillence olie op de zee. De Reddingmaatschappij heeft deze olie in bussen van 5 liter inhoud aan boord van de groote motor-reddingbooten. De bussen zijn zoodanig bezwaard, dat zij zinken op den zeebodem wanneer zij over boord worden geworpen. Voordat dit ge schiedt, worden zij op eenvoudige wijze door duimdruk geopend. De olie stijgt nu omhoog en doet, aan de oppervlakte gekomen, haar stillende werking. Zij blijft die uitoefenen zoolang zich olie in het blik bevindt. Worden nu bovenstrooms van het gestrande schip een aantal bussen met olie in het water gewor pen dan zullen deze geruimen tijd dienst doen. Intusschen zal de motor-reddingboot gelegenheid hebben haar reddingpoging uit te voeren De proef welke thans werd gehouden, dien de om na te gaan of, voor het in zee werpen van bussen met olie, ook gebruik zou kunnen worden gemaakt van een vliegtuig, hetwelk nuttig zou kunnen zijn in geval de motor reddingboot de plaats waar de olie in het water moet worden gegooid, niet kan berei ken. Het vliegtuig wierp een aantal bussen in de branding bovenstrooms van de „Dorus Rijkers", die het gestrande schip voorstelde en van het dek der reddingboot was de stil lende werking van de olie goed te zien. De sterke wind maakte dat het voor deze proef een gunstige gelegenheid was. Van de N.- en Z.-Holl. Reddingmij. was, behalve de bemanning van de „Dorus Rij kers" onder schipper C. Bot, de adj.-secr H. Th. de Booy aanwezig, terwijl de heer M H. K. Franken mede aan boord was in ver band met de propaganda-film welke voor de Reddingmaatschappij wordt vervaardigd. SPECIALE SPOORWEGTARIEVEN. Voor ijzer, staal en kunstmeststof {en. De Nederlandsche Spoorwegen hebben voor ijzer en staal en fabrikanten daaruit, die van buitenlandsche naar Nederlandsche stations worden vervoerd en voor één ijzer handelaar zijn bestemd een tarief ingevoerd, waarbij kortingen van resp. 15 30% en 35 worden toegestaan, naar gelang hoe veelheden van 3000 ton, van 3000 tot 5000 ton en van meer dan 5000 ton binnen 12 maanden ten vervoer worden aangeboden. Voorwaarde is, dat het traject der Neder- ladsche Spoorwegen, waarlangs het vervoer geschiedt, niet korter dan 50 K. M. is. Verder hebben de spoorwegen voor kunst mest, die in wagons van 10 ton wordt ver voerd van buitenlandsche stations en van Amsterdam, Alkmaar, Delfzijl, Deven ter, Dedemsvaart, Groningen, Harlingen, Leeuwarden, Lutterade, Maastricht, Meppe', Musselkanaal, Nuth, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Vlaardingen, Wageningen, Zutfen, Zwolle en Zwijndrecht naar stations in het binnenland een tarief ingevoerd, waarbij een korting van 25 wordt toegestaan, indien de verzender binnen 12 maanden van de ge noemde verzendplaatsen 90000 ton ten ver voer aanbiedt. Onder dit tarief valt zoowel het vervoer van buitenlandsche voortbrengingsplaatsen naar distributiepunten in het binnenland, als dat van de zeehavens, zoomede dat van de binnenlandsche fabrieken van fosfaten en stikstof, als dat naar en van de binnenland sche opslagplaatsen vanwaar kunstmeststof fen gedistribueerd worden. DE ZONDAGSSLUITINO. Een enquête te Amsterdam De enquête van de Amsterdamsche Mid denstandscontrole naar de gevolgen voor de bedrijven van de Zondagssluiting is deze week begonnen. EEN VALSCHE CHEQUE VAN 9000. Het bedrog thans opgehelderd. In den loop van den morgen verscheen voor een sigarenwinkel op den Zeedijk te Amsterdam een groote auto van de politie. In dezen wagen werd onder groote belang stelling van net publiek de geheele inventa ris van het huis geladen. Alles werd overge bracht naar het bureau Leidscheplein. Deze bijzondere verhuizing stond in ver band met de arrestatie van den winkelier en diens vriend, die bij hem inwoonde. De laat ste was kantoorbediende bij 'n firma op de Stadshouderskade. Van deze firma was in het begin van het jaar bij een bankinstelling een cheque aangeboden en ook uitbetaald van 9000, welke cheque valsch bleek te zijn. De politie had zich toen veel moeite ge geven te ontdekken, wie de cheque had ge schreven en geïnd. De verdenking viel toen op een jeugdig kantoorbediende. Hij werd aan het bureau Leidscheplein gehoord, maar de jonge man bleef ontkennen en er kon toen niets bewezen worden. De rechercheurs van het bureau Leidscheplein hebben toen de gangen nagegaan van den verdachte. Den laatsten tijd zijn zij daarin bijgestaan door twee rechercheurs van de mobiele brigade van de Centrale Recherche. Het bleek, dat de kantoorbediende, die altijd nog bij dezelfde firma in betrekking was, meer geld uitgaf dan in overeenstemming was met zijn inko men. Niet zoo heel lang geleden is hij ver huisd naar den Zeedijk, waar een vriend van hem in Mei een sigarenwinkel had geopend. Ook de vriend had daarna alle aandacht van de politie. Het bleek, dat de heeren een mooien inventaris hadden, motorfietsen en heel dikwijls auto-tochten maakten. Dit gaf aan de politie aanleiding in te grijpen. De beide jonge mannen werden ge arresteerd. Aanvankelijk ontkenden zij iets te weten van de cheque van f 9000, maar ten slotte zijn beiden door de mand gevallen. De kantoorbediende heeft thans erkend de cheque te hebben in orde gemaakt en zijn vriend heeft het geld geïnd. BOND VAN VARKENSHOUDERS IN NEDERLAND OPGERICHT Maandag is te Gouda geconstitueerd de Bond van Varkenshouders in Nederland. De statuten zijn vastgesteld en als voorzitter en secretaris van het voorloopige bestuur zijn resp, gekozen de heeren J. Rijlaarsdam Jzn. te Bodegraven en KL M. Halling te Berken- woudo. Naar wij vernemen zijn reeds meer dan drie duizend leden tot den bond toege treden. De bedoeling van de oprichting van den bond is o.m., om de belangen van de var kenshouders te beschermen, in verband met de crisisvarkenswet 1932. Als rechtskundig adviseur is uitgenoodigd mr. G. H. E. Nord Thomson, advocaat te Leiden, die zich bereid heeft verklaard als zoodanig op te treden. KORTE BERICHTEN. Het gemeentebestuur van Groningen heeft de familie Van der Blij verzocht goed te vinden dat de begrafenis van haren echt genoot den heer mr. Jac. F. van der Blij vanwege de gemeente Groningen gescheidt en het stoffelijk overschot in een gemeente graf wordt bijgezet. De familie heeft daartoe haar toestemming gegeven. De beeldhouwer J. G. L. Eisen, een Belg van geboorte, is Maandag, 80 jaar oud, te 's uravenhage overleden. 213. Maar daar Kruimeltje den weg kwijt was, liep hij juist den verkeerden kant op. Hij begon angstig te rennen, verloor zijn wanten en was verschrikkelijk bang. Met zijn kleine beentjes raakte hij nauwelijks den grond. Hij liep al wat hij kon om de boomen, die hem zoo Ieelijk aankeken, om bevrijd te worden. i 214. Gelukkig ontdekte hij een lichtpunt ginds in de verte. Daar liep hij recht op aan. Het was een boer derij. De hond die in het hok lag en blafte keek hem woedend aan, maar Kruimeltje ging naast hem zitten en was direct direct goede maatjes met het dier. Het is me hier toch te koud, ik ga eens kijken of ik niet binnen kan komen, zei Kruimeltje eindelijk en op zijn teentjes liep hij tot dicht bij het huis,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7