DE STÓRM. De schade, door de ogerstrooming aan de Uit onze Staatsmachine Bij de fa. Brekelmans te Kaatsheuvel is een werkstaking uitgebroken wijl het loon aanmer kelijk was verlaagd. Vrijwel het geheele per soneel is in staking gegaan. Te Nijmegen is het 2 -jarig zoontje van den heer R., wonende aan den Groesbeeksche- weg, in een regenwaterbak gevallen en ver dronken. Te Assen is opgesloten F. O., arbeider te Diphoorn (gemeente Sleen), verdacht van ver duistering van gelden ten nadeele van den Bond van Land-, Tuin- en Zuivelbedrijf aldaar, waarvan hij bode was. De Kamer van Koophandel te Vlaar dingen heeft in een adres aan de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de voorgenomen verhooging met dertig pet. van de invoer rechten, speciaal wat betreft 't gedistilleerd. In den ouderdom van 59 jaar is over leden dr. L. B. de Monchy, geneesheer-direc teur van het Sophia-Kinderziekenhuis te Rotterdam. 1 Prins Hendrik heeft gistermiddag, ver gezeld van zijn adjudant, jhr. W. Lama" Trip, een bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum te Amsterdam waar hij de Joego slavische tentoonstelling heeft bezichtigd. De Tweede Kamer zal Vrijdagochtend het wetsontwerp tot wijziging van de l.o.-we. 1920 (noodwet) in de afdeelingen onderzoe ken. In een adres over het financiëele beleid doet het Verbond van Nederlandsche Werk gevers „in het belang van de groote schare van van economischen arbeid afhankelijke arbeiders" een beroep op de volksvertegen woordiging om de regeering in haar finan- liëele politiek thans niet te volgen. EEN CONTACTMIJN?, De Maandag te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler En Avant IJm. 8 heeft bij de vis- scherij om de Noord een zwaar voorwerp in de netten opgehaald. Vermoedelijk is het con tactmijn. Een officier der marine heeft het voorwerp bezichtigd en order gegeven, dat het door het schip weer moet worden meegenomen en in diep water over boord gezet. Het voor werp was ongeveer twee meter lang, voorzien van koperen schroefdop en dik begroeid met toornen. DROOGLEGGING VAN EEN MEERTJE IN FRIESLAND. Met de voorbereiding van de drooglegging ên ontginning van het meertje het Rohelster ,Wide, in de gemeente Schoterland, is een aan vang gemaakt. Dit water is ongeveer 150 H.A. groot. Het electrische gemaal voor drooglegging zal eerstdaags in werking gesteld worden. Het meertje is aangekocht door de N.V. De Drie Provinciën, en nog dit jaar zal met de ontginning, als object voor werkver schaffing, begonnen worden. Aan werkloozen uit de omgeving zal daarin plaatsing kunnen worden gegeven. prooi der vlammen gewerden De belendende broeikassen konden, doordat de wind gunstig was, worden behouden. BEDELARIJ EN ALCOHOLISME. Een vijftigtal personen, die werkzaam zijn bij, en zich interesseeren voor armenverzor ging, heeft onlangs onder leiding van den secretaris van den Utrechtschen Armenraad een studiereis gemaakt naar Merxplas, de bekende Belgische interneeringsinrichting voor zorg- en nazorg voor de maatschappe lijk en geestelijk trisdeelden, bedelaars, land- loopers, recidivisten, schipbreukelingen op de gevaarlijke levenszee. De hoofdbestuurder der inrichting, de heer Jos van Randt, ontving het gezelschap en gaf* verschillende mededeelingen over het werk. Per jaar worden eenige duizenden be delaars in de inrichting opgenomen. Op de v.raag, welke oorzaak aan dit kwaad ten grondslag ligt, antwoordde hij met nadruk, en, hoewel paradoxaal, met grooten ernst: „110 maal op de 100 gevallen: akoholisme". „ALLERLAFST UITVINDSEL DER MODE". Wordt met smaak een kind. Uit: Ons Voorgeslacht van W. J. Hofdijk. Deel VI. (Tijdens den Teruggang. 1750— 1800) pg. 325: „Kortom van het zelfde heertjen, (petit- maitre dat er daar buiten steeds uitziet „als of hij uit een doosjen komt") mag men hier zeggen, zonder zijn eere te kort te doen, dat hij niets minder is dan een „floddervink", een rechte „slons van een jongen". Nog onlangs mocht de echte petit-maitre niet worden gezien zonder „Jou-jou", een al- lerlafst uitvindsel der mode. 't Is een dub bele platte ronde schijf, ter grootte ongeveer van een handpalm, met een koordjen om een spil gewonden, dat men om den vinger slaat om het speeldingetjen in de hand te blijven houden wanneer men de schijf aan het koordjen op en neer laat dansen. Men hield den „jou-jou" in de hand, om er op straat, in huis, in den schouwburg, op het concert, kortom overalmee te spelen Waarlijk te recht mocht de poëet rij men: Elk grijpt naar een choux-choux en hij, die 't spel bemindt. Doet straks der vinding hulde, en wordt met smaak een kind Van lieden die zich met zulke allernietig ste beuzelarijen afgeven, valt het wel niet te verwonderen, dat enz. enz, bevolking berokkend, is enorm en overal, waar de gedupeerden elkander nog kunnen bereiken, ziet men dan ook groepjes landbou wers, die met zorgelijke gezichten den toe stand bespreken. Uitkomst kan, naar de mee ning dezer mensehen alleen snelle omkeer van het weer, of nog beter: verbreking van de afdamming bij de te bouwen stuw, bewerk stelligen, desnoods met opoffering van het groote karwei dat hier onder handen is. in gekuilde aardappelen, reeds gezaaide winter^ rogge en vele andere zaken zullen met het nog aanwezige gras in de najaars-weidettj door 'het water worden vernietigd en en vlogen ver in het rond. Onmiddellijk werd met het opruimingswerk begonnen. De voor het station staande trein kreeg zeven minuten en de volgende trein vijf minuten vertraging. DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Ongeveer 15 pet. Naar het Leids Dbl. verneemt zal de verla ging van de tarieven der algemeene Noorder-, IJuidergrOep- en traject-abonnementskaarten, w.o. ook de scholierkaarten, reeds met Januari ingaan. De verlaging zal ongeveer 15 pet. be dragen. De verlaging der andere plaatsbewijzen, W.o. ook de eendaagsche retourkaarten, zal on geveer in Maart plaats hebben. schade aan den landbouw zou verscheidene malen overtreffen de kosten van vernietigden arbeid, indien het water zijn vrije loop werd gegeven met opoffering van de reeds gelegde stuwfundeering. Streep voor streep ziet men ter plaatse het noodlot naderbij komen, afgelezen op ge- improviseerde peilschalen in den vorm van in den grond gestoken stokjes, waarop men den was afleest. Verwacht wordt, dat over een paar dagen een vijftigtal boeren-erven door het water omsloten endoorspoeld zullen worden. DE VERKEERSLICHTEN OP HET LEIDSCHEPLEIN TE AMSTERDAM. De verkeersinstallatie, die thans sedert Maandag op het Leidscheplein te Amster dam in werking is gesteld, is geleverd door een buitenlandsche firma. Dit heeft bij velen de vraag doen stellen: „Kon deze order nu de I niet geplaatst worden bij een Nederlandsche I -f i rm q 9 DE BEüROOTING VAN CURAQAO. De koningin keurt de voorloopig vastgestelde begrooting niet goed. Bij de Tweede Kamer si een missive Inge komen van den minister van koloniën, hou dende mededeeling, dat de koningin de door den gouverneur van Curagao voorloopig vastgestelde Curagaosche begrooting voor 1933, zoodanig als deze door den Kolonialen Raad aangenomen is, niet goedkeurt. Eer lang mag een wetsontwerp ter vaststelling van die begrooting worden tegemoetgezien. De N. R. Crt. teekent hierbij aan: Ter toelichting van bovenstaand bericht, dat de Koloniale Raad van Curacao zich niet had vereenigd met de door den gouverneur noodzakelijk geachte, in de voorloopige be grooting verwerkte bezuinigingsmaatregelen van verschillenden aard. Het regeerings- reglement van Curacao voorziet in een der gelijk geval van conflict tusschen gouverneur en Kolonialen Raad door vaststelling van de definitieve begrooting bij de wet. Wij herin neren er aan. dat het rapport-Weiter ook Curacao in de bezuiniging betrekt en voor 1933/1934 voor dit gebiedsdeel een bezuini ging van ruim 4 ton heeft aanbevolen. Dat het gouvernement van Curacao de noodzaak van straffe bezuiniging in de laatste maan den steeds meer is gaan inzien, kon nog kort geleden blijken uit de indiening van een gewijzigde suppletoire begrooting, waardoor deze met niet minder dan 3 ton werd vermin derd. De gouverneur motiveerde deze wijzi ging der verminderde opbrengst der midde len vooral met het sterke terugloopen van de accijns op gedistilleerd. Bij deze gelegenheid heeft de gouverneur tegelijk voorstellen aan gekondigd tot opvoering van de middelen door een tijdelijk bijzonder invoerrecht op benzine en opvoering van de loodsgelden. De gevraagde middelen zouden, deelde de gou verneur mede. met de bezuinigingen, die ook voor 1933 zullen worden doorgevoerd, tevens kunnen dienen om de begrooting in 1933 sluitend te maken indien de opbrengst der middelen nog verder zou dalen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vermoedelijk door het inslaan van den bliksem is gisteravond ongeveer half elf in de schuren van den heer H., gelegen in den Teóedingerbroekpolder achter de Voorburg sche gasfabriek onder de gemeente Stompwijk een felle uitslaande brand ontstaan. Het vuur vond in een grooten voorraad rieten matten gretig voedsel, zoodat van blusschen, mede tengevolge van de ligging en den sterken wind, geen sprake was. De brandweer uit Stompvijk kon weinig uitrichten. De schuren, met inhoud zijn een I VERKEERSONGEVALLEN. Door een vrachtauto gedood. Maandagavond is onder Terwinselen een meisje, dochtertje van den heer Alstede al daar, door een vrachtauto overreden. Het kind was direct dood. Verblindend licht. Gisteravond omstreeks 9 uur is op den Steekterweg te Alphen aan den Rijn de 56- jarige veekoopman I. J. Mulder uit Hazers- woude, die per fiets op weg was naar zijn woonplaats, aangereden door een auto, be stuurd door den heer J. L. v. d. V. te Al phen aan den Rijn. Mulder, die weliswaar niet op het fietspad, maar geheel rechts van den rijweg reed, werd over den weg geslin gerd en bleef bewusteloos liggen. Hij be kwam een schedel fractuur en een kaakfrac tuur en werd in zorgwekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Hedenmorgen was het bewust zijn nog niet teruggekeerd. De autobestuur der verklaarde, door de lichten van een tege- moetkomenden auto te zijn verblind en M. eerst op het laatste oogenblik te hebben op gemerkt. OVERSTROOMING IN HET SCHIPBEEK- GEBIED. Zorgerlijke toestand voor de landbouwers. Als gevolg van de opstuwing van het water in de verbrecde Schipbeek, noodig voor den bouw van een stuw bij de Wipperts-brug in den grintweg van Holten naar Laren (G.), staat een welvarende landbouwstreek, ge legen tusschen genoemden grintweg en de Bathmensche grens, ten prooi aan een over strooming zooals hier in deze streek in geen jaren is gekend. Ook een gedeelte van de ge meente Bathmen en de Holtensche buurt schap Dijkerhoek worden bedreigd als de was van het Schipbeekwater en het gure weer blijven aanhouden. Ter hoogte van de te bouwen stuw is de Schipbeek afgedamd, en juist daarboven is de kop van de oude Schipbeek, die tot voor on geveer 30 jaar geleden den toen reed6 on voldoenden afvoer van het afkomende water bewerkstelligde. Deze oude Schipbeek, toen reeds vervangen door een (gegraven) Schip beek, welke nu al weer sterk verbreed wordt, is thans weinig meer dar, een flinke sloot en wordt nu tijdelijk weer voor water afvoer ge bezigd. Het noodlot wilde nu, dat de afge damde en verbreede Schipbeek plotseling een enorme hoeveelheid water aanvoerde; en het lag voor de hand, dat de oude, sterk kronke lende beek op verre na niet in staat zou zijn het door de Schipbeek-verbreeding nog snel ler aanstroomende water te verwerken. On middellijk bij den kop van de oude beek over stroomt het ziedende water reeds beide H^rS'u de Oostzijde wordt hierdoor het Holterbroek, dat een oppervlakte beslaat van ^>neiHW\Y/ 1^00-,H A" ond€r water gezet, en aan de Westzijde wordt het Bathmensche veen en de buurtschap Loo in dezelfde ge meente bedreigd. Aan deze zijde zijn het werkloozenkamp bij de Wippertsbrug en de boerderij van Dijkerman, beide vlak bij de te bouwen stuw gelegen, reeds in het water ge legen. Het water stroomt over een afstand van meer dan 1 K M. over de wallen van de oude beek en geleidelijk wast het water in het geheele Holterbroek. Een groot aantal boerderijen zijn reeds door het water geïsoleerd ep over de onder- geloopen wegen niet meer te bereiken. Er is reeds sprake van, dat enkelen, die het water tot den drempel hebben, er toe zullen overgaan hun woningen te verlaten en wan neer de toestand niet zeer spoedig ten gunste keert, zal de noodzaak hiertoe vanzelf moeten leiden. en DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT THANS TE AMSTERDAM. De Johan van Oldenbarneveldt, het groote motorschip, dat gisteren in verband met het stormweer niet te IJmuiden kon binnenloo- pen en den geheelen dag op zee heeft ge kruist, is hedenochtend ongeveer 7 uur in de Amsterdamsche haven gearriveerd. Om 8 uur lag het schip aan de kade gemeerd en konden de passagiers aan wal gaan. Te IJmuiden is gistermorgen alleen de Liverpoolboot binnengekomen. De kapitein die bekend is ter plaatse, waagde het erop zonder loods achter de stoomloodsboot naar binnen te gaan. Van de nieuwe cementfabriek op het ter rein der hogovens te IJmuiden is een dak van plaatijzer gedeeltelijk weggeslagen, ter wijl ook de zijwanden van dit gebouw dreig den te bezwijken. De op vertrek naar de visscherij gereed liggende stoomtreilers konden niet uitvaren Te Den Haag is een boom op de bovenlei ding van tramlijn no. 7 gewaaid, waardoor het verkeer langs die lijn ruim een uur in de war was. Ook op de Waldeck Pyrmontkade was een omgevallen boom oorzaak van tramstoringen. In de Waalhaven te Rotterdam zijn een paar schepen losgeslagen en tegen een En- gelsch stoomschip opgevaren, dat daardoor beschadigd werd. Sleepbooten kwamen er aan te pas om beide eerstgenoemde schepen weer vast te leggen. Schip behouden binnengebracht. Gistermiddag is het zeilschip „Lena", schipper Braver, aan boord waarvan zich drie personen bevonden, ter hoogte van de bocht van St. Jacob, door den storm aan la ger wal geraakt Het bergingsvaartuig „Trio" van de firma Hoogenboezem en van der Tak heeft het in rtood verkeerende schip, waarvan de zeilen gescheurd waren, behou den de Dintel opgesleept. Windhoos boven Jubbega. Gistermiddag heeft boven Jubbega (Fr.) een windhoos gewoed, die in de omgeving zeer veel schade heeft aangericht. Bij het tuinbouwbedrijf sneuvelde een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen, terwijl bij verschillende woningen de ruiten eveneens werden ingedrukt en bovendien bij een dezer huizen de achtermuur geheel werd afgerukt. Tal van boomen werden ontworteld, terwij! op dep weg Jubbega—Gorredijk van vele boomen de kruinen afknapten, welke tiental len meters verder op den weg en in het land terecht kwamen. Een brug voor de woning van den heer Schotanus werd opgenomen en een heel eind verder weer neergesmakt. De heer Stoelwinder, die zich aldaar op den weg bevond, werd met zijn rijwiel opgeno men en een eind verder weer neergeworpen Gelukkig bekwam hij slechts zeer gering let sel. De windhoos zette zich in Oostelijke richting voort, Ook een windhoos boven Westerlee (pron.) Het dorpje Westerlee bij Winschoten is gisteravond door een windhoos geteisterd, enige daken, onder meer dat van de boerde rij van den heer Horlings en dat van de wo ning van mevr. Lieftingh, werden op den weg geslingerd. Langs den weg naar Mee- den zijn e aantal palen van het electrische net uit den grond gerukt. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Postboot met uitgevaren. Wegens storm is de postmotorboot voor Vlieland gister niet uitgevaren. Post en pas sagiers voor Vlieland gingen door naar Ter schelling, De storm in Amsterdam. De brandweer is gister twintig maal met voertuigen voor stormschade uitgerukt en heeft dertig maal een brandwacht gezonden naar adressen, die hulp vroegen voor aange richte schade. Geen der gevallen was van ernstigen aard. Visschersschuit bij Harderwijk om geslagen. De opvarenden gered. Op het IJselmeer, ten noorden van Har der wijs, is de visschersschuit H.K. 15, eige naar A. Klaassen Czn., te Harderwijk omge slagen. De opvarenden, twee zoons van Klaassen, zijn door een Bunschoter visscher, die met zijn schuit in de nabijheid was, gered. Telefoonlijn bij Leeuwarden be schadigd. De storm heeft te Leeuwarden eenige boo XrtW°rteld 11 ook in de omstrekeifeenige i schade aangericht. De telefoonlijn naar Rii- perkerk werd door het afknappen van een Urn vernield en een autobus uit Oudkerk werd door een afwaaiende zware boomta'- ernst,g beschadigd. Er zijn geen persoS ke ongelukken gebeurd. J Schade aan de stationso verkapnin p te Leiden. Een groot gedeelte van de bekapping van het tweede perron op het station te Leiden is afgewaaid. Groote stukken asfalt kwamen op den_in het station staagden trein terecht firma? De hoofdcommissaris van politie deelde dienaangaande mede, dat verschillende fir ma's in binnen- en buitenland uitgenoodigd waren aanbiedingen te doen, nadat hun was medegedeeld aan welke eischen de verkeers installatie zou moeten voldoen. Op deze uitnoodigingen zijn verschillende antwoorden ingekomen, o.m. van „Hemaf" uit Hengelo en van Siemens Halske te Ber lijn. Aan de „Hemaf' is daarna, omdat zij een aanbieding had gedaan met sterkstroom, nog gelegenheid gegeven een nieuwe aanbie ding te doen met zwakstroom, die men hier wenschte. Na deze tweede aanbieding was „Hemaf" nog rond twee en een half maal zoo duur dan de firma „Siemens Halske". Dat heeft bij de levering den doorslag gegeven. Boven dien is er bij de firma Siemens Halske be dongen, dat al wat van de installatie in ons land kon gemaakt worden, ook zou worden gemaakt. Dat is 70 pet van het leveringsbe drag. De overige 30 pet. kon niet hier ge maakt worden, omdat dat gedeelte aan pa tenten onderworpen is. Ook als aan een Nederlandsche firma de lichtinstallatie was gegund, zou dat bedrag naar het buitenland zijn gegaan. Verder waren er echter ook nog eenige technische bezwaren. Deze zouden met wat goeden wil overwonnen zijn, maar de leve ring is niet gegund aan een Nederlandsche firma, omdat deze rond twee en een halve maal duurder was dan de buitenlandsche, die haar heeft uitgevoerd. een ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een 31-jarige juffrouw door trein overreden en gedood. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg aan den Zwarteweg bij Gouda op de lijn GoudaUtrecht de 31-jarige mej. van Eyk, uit Reeuwijk, door een uit de richting Utrecht komenden trein overreden en gedood. Mej. van E. passeerde den overweg per fiets. Vermoedelijk heeft zij door den hevigen storm den trein niet hooren aankomen. Zij werd door de locomotief gegrepen en op slag gedood. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. EEN HUURDERSSTAKING. Gisteren is te Oss een z.g. huurdersstaking uitgebroken onder de huurders van een blok arbeiderswoningen aan den Molenweg. De huurders weigeren de huur te betalen „zoo lang deze niet is aangepast aan de verander de levensomstandigheden". I. in brand vloog. Van alle kanten daagd hulp op. I. werd zwaar gewond uit den aut' getrokken. Zijn passagier had zeer zwar" brandwonden gekregen en kort na het tra' gisch ongeluk overleed hij. Ook de Bussum" sche koopman was er aanvankelijk slecht aan toe, langen tijd moest hij worden verpleegd in de Majella-stichting. De inzittenden van den anderen auto waren slechts licht gewond. Toen de Bussumsche koopman hersteld wat had hij zich voor de rechtbank te Amsterdam' te verantwoorden wegens veroorzaken vag dood door schuld. Verdachte beriep er zich op, dat hij door benzinedampen vergiftigd was, zijn tank bleel- n.1. lek te zijn. Een groot aantal getuiget' werd gehoord en een tweetal deskundigen a décharge waren het er over eens, dat het tin, geluk was veroorzaakt door benzinedampver, giftiging. De Officier van Justitie echter vorderde een hechtenisstraf van zes weken. De rechtbank sprak den koopman vrij. Het O, M. ging j. hooger beroep en na een uitvoerig getuigen, eg deskundigen-verhoor door het Hof eischte procureur-generaal mr. Van Harinxma tho® Slooten bevestiging van het vonnis (vrij, spraak). Op 29 September j.1. wees het Hof interlo. cutoir vonnis, waarbij bepaald werd, dat nog twee getuigen dienden te worden gel.JOrd, Heden had dit getuigenverhoor plaats. Na dit verhoor persisteerde de procureur-generaal bij zijn eisch (vrijspraak) hoewel hij niet overtuigd was, dat het ongeluk aan benzinedampvergif, tiging is toe te schrijven, achtte hij hier (t veel dubia aanwezig om een veroordeeling te vragen. Arrest 31 October. DE DOODSLAG VAN DEN AGENT BAAS. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden afwijzend beschikt op het beroep, inge steld door mr. J. F. B. Rutgers namens den gearresteerden J. v. B. tegen de beschikking van de rechtbank van 4 October j.1., waarbij diens gevangenhouding was bevolen ter zake van den gepleegden moordaanslag op den agent Baas op 20 September 1.1. op de Heere gracht te 's-Gravenhage. ALS LIEFDE IN HAAT VERANDERT... Op 11 Juli werd in een perceel in de Rus» tenburgerstraat te Amsterdam een moord aanslag gepleegd op een juffrouw, die door een revolverkogel in den arm werd getroffen. Een 53-jarige wasscherijhouder had een ver. houding met haar, doch hij werd gewaar schuwd dat het meisje omgang had met een anderen man. De verhouding tusschen den wasscherijhouder en het meisje werd steeds slechter. Op zekeren dag besloot de man, een einde te maken aan het leven van de vrouw en daarop zelfmoord te plegen. Hij kocht een automatisch pistool en op 11 Juli schoot hij op haar. Het meisje werd licht gewond. De man stond voor de rechtbank terecht wegens poging tot moord, subs. poging tot doodslag. Conform den eisch van den officier van jus titie werd de man heden veroordeeld wegens poging tot moord tot 2 jaar gevangenisstraf. Gedurende de zitting was verdachte, die nog voortgegaan was het meisje lastig te vallen, gevangen genomen. BANKBILJETTEN IN DE MATRAS. Voor de Arnhemsche rechtbank stond gis ter (Dinsdag) terecht de 20-jarige Duit- scher H. van Oeffeit, arbeider te Kleef, be schuldigd van diefstal. Verdachte woonde te Nijmegen en wist dat zijn hospita haar spaarduitjes had verstopt in een matras. Op een goeden dag maakte hij zich van het geld, 600 aan bankpapier meester. Hij bekende het feit in zoover, dat hij toegaf 200 te hebben weggenomen. Het O. M. eischte acht maanden. Uitspraak 1 November. DOODELIJK VERKEERSONGELUK OP DEN MUIDERSTRAATWEG. Tegen den koopman vrijspraak geéischt. Op 24 November 1920 had op den Muider straatweg in de nabijheid van het stadje Mui den ®en zeer ernstig auto-ongeluk plaats, waar ij <je monteur Giesen het leven verloor. reoH 00pman B- L, wonende te Bussum, reed op genoemden datum op den straatweg in de richting Naarden Op vain. wilde 1 passeeren. Hierbij kwam hij ln een auto uit tegenovergestelde schok was 100 hevig, dat de auto Rijks- Ford-autö. N,"a.t hZ'7.» "aarden met een gegeven oogenblik wilde"l ""ee"'^ na,ioA... 11een roeeligger botsing richting v»-= den heer met De De Bijzonder Vrijwillige Landstorm. Men herinnert zich, dat eenigen tijd gele- den ingediend werd een initiatief-voorstel van den heer Albarda c.s. tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder wapenen van dienstplichtigen en reserve-personeel. Daarbij kwam natuurlijk ook de Bijzonder Vrijwillige Landstorm ter sprake. Immers de vraag, welke met bedoeld wetsvoorstel aan de Kamer werd voorgelegd, was: of de Ka mer meende, dat de tot die organisatie behoo- rende dienstplichtigen voortaan onder de wapenen geroepen mogen worden met voor bijgang van artikel 187 van de Grondwet, dat bepaalt, dat, wanneer in geval van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, de dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn, door den koning geheel of gedeeltelijk onder de wapenen wor den geroepen, onverwijld een voorstel van wat gedaan wordt aan de Staten-Generaal om het onder de wapenen blijven der dienst, plichtigen zoovee! noodig te bepalen. Vrijwil- ligerskorpsen, die uit eigen wil zouden op komen en zich ter beschikking van de regee ring zouden stellen, zouden daar dus buiten vallen. Een mobilisatie dus, we.ke aan de sanctie der Staten-Generaal volgens het aan gehaalde artikel van de (grondwet, is onttrok ken. In het initiatief-wetsontwerp-Albarda speelt dus de Bijzondere Vrijwillige Land storm een rol van niet geringe beteekenis en het antwoord op de vraag: wat is deze Lani storm nu en wat wil ze, dient beantwoord h worden door degenen, die later de discussie over dit onderwerp willen volgen. Die vraag beantwoorden we thans aan de hand van wat de Memorie van Antwoord der heeren Al barda c.s. daarvan zegt. De Bijzonder Vrijwillige Landstorm is voortgekomen uit het particulier initiatief van eenige personen, die in November 1918 van meening waren, dat de Regeering be hoefte had aan de hulp van meer gewapende macht dan reeds tot haar beschikking stond. Zij vormden het plan om tot gedemobiliseer de, betrouwbaar geachte militie- en landweer- plichtigen uit de noordelijke en zuidelijke provinciën den oproep te richten zich vrijwil lig ter beschikking van de regeering te stel len. Dit plan werd door de regeering over genomen. De minister van Oorlog bepaalde toen, dat dienstplichtigen van militie, land weer en landstorm, die met verlof waren, on der de wapenen zouden kunnen komen om deel uit te maken van den Vrijwilligen Land storm. Verder ging de regeering niet. Binnen enkele dagen had een groot aantal vrijwilli gers zich gemeld, die na een kort verblijf weer naar huis konden gaan. In het voorjaar van 1919 kwam het particulier initiatief weer in actie om op den grondslag van noodweer van 1918 een duurzame organisatie te stich ten. De regeering betuigde instemming en de Nationale Landstorm Commissie werd door de regeering erkend. Het is dus zoo, dat tot den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm behoo- ren niet in werkelijken dienst zijnde dienst plichtigen, die zich bereid verklaard hebben onder de wapenen te komen in verband mel handhaving of herstel van de openbare orde of rust. Als ze als bijzondere vrijwillige!5 onder de wapenen komen ontvangen ze een dagelijksche toelage. De inspecteur van den vrijwilligen landstorm is belast met de voor bereiding van de opkomst van de bijzondere vrijwilligers. Hij zorgt dus voor hun milit3UÏ oefening. Er zijn negen verschillende korpsen en 10 verbanden ingesteld. Reserve-officieren treden bij opkomst als commandanten op- 'fl de verdere encadreering van de korpsen wordt voorzien met reserve-officieren en yef- lofs-onder-officieren, die zich als vrijwil'1' ger beschikbaar stellen. Uit de mobilis3"? centra van het leger worden wapens en ul' rusting verstrekt. De Nationale Landstorm Commissie hee» weder haar gewestelijke en plaatselijke y? takkingen, landstorm-commissies, plaats'e"J leiders, propagandisten enz. Aangezien 3 deze Landstorm in hoofdzaak bedoeldI een instituut voor de handhaving van de nenlandsche orde en rust komen de kosten laste van het Rijk. Voor 1932 werd daarw uitgetrokken 364.843. De juridische positie van den Bijz°n Vrijwilligen Landstorm is deze, dat jU vorming gebruik gemaakt wordt van tikelen 35 van de Dienstplichtwet en 3 fl(j. de Wet voor het Reservepersoneel der macht, welke artikelen voor militie en re.jj#j]. plichtigen de gelegenheid openen om iigers in werkelijken dienst te treden- In geen enkele wet is echter van Q*. 7onrlpron Vritiyjiiijrgjj Landstorm als I liod sDrake.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8