autwatzpl FOSTER'5 M A AGPILlEN KUNST ZIJ ONS DOEL. De opening der tentoonstelling. GRGOTE NAJAARS-VEEMARKT. leiders der revolutionnaire beweging van vóór 1914, die Ineenden, dat vrees voor die arbeidersmacht den oorlog onmogelijk zou maken. Het jaar 1914 was daarom een vreede teleurstelling, toen de socialistische partijen meededen aan de verdediging der kapita'.istische belangen. Bij terugkomst uit de loopgraven bleek de onjuistheid van de leuzen „voor het vaderland" en „voor vrou- v en en kinderen" en een verlangen kwam oo om af te rekenen met de groepen, dje hen in den oorlog hadden gedreven en hadden ver laagd tot het werk, dat hun klasse naar beneden haalde. In Rusland kreeg men drie partijen die volgens verschillend program tot het beoogde doel trachtten te komen. Spr. ging na hoe het vestigen van de proletarische dictatuur voortvloeide uit een aandrang van de groote massa. De verbittering tegen de oude wereldorde, die den oorlog had gebracht, kwam ook in Duitschland tot uiting. Men had een voor beeld aan Rusland, maar de Duitsche on tevredenen wilden een anderen weg volgen: zjj wilden den weg der geleidelijkheid bewan delen, om een betere maatschappij te krijgen en riepen de vestiging uit van de socialisti sche republiek. De revolutionnairen wezen er toen direct op dat hieruit vele moeilijkheden zouden worden geboren, zij hadden gewild, dat men had gedaan als in Rusland, waar alles wat herinnerde aan de oude regeering, werd uitgebannen of onmogelijk gemaakt. De Duitsche sociaal-democraten durfden echter niet en ruimden een plaats in voor de vijanden van het proletariaat en dezen is het thans gelukt alle macht terug te nemen en hun wil aan het proletariaat op te leggen Men plukt er nu de wrange vruchten van het gebrek aan doorvoeren van het zuivere socia lisme, constateerde spr. In Italië hebben de socialisten geweigerd de hulp te aanvaarden, hun aangeboden door den uit hun rijen gestooten Mussolini, om de macht van de oude groepen over te ne men en het gevolg was weer het houden van eindelooze conferenties om de revolutionnai ren, die de fabrieken hadden bezet, terug te drijven. Toen was het, dat Mussolini zag, dat hij op de hulp van de soc.-dera. niet kon re kenen en toen steunde hij op een aanvanke lijk kleine groep gelijkgezinden en vestigde de fascistische dictatuur, die aan alle democratie vijandig is. Het is goed dit alles te bedenken, omdat het kapitalisme in alle landen denzelfden weg volgt: op den kapitalistischen oorlog zal weer een oorlog in de loopgraven volgen met als gevolg nieuwe ontevredenheid onder de teruggekeerden. Het verzet zal keeren tegen de resten van de ondergaande feodale groepen, zij zullen moeten wijken voor de op komende krachten der revolutionnairen. Hun uur zal komen, evengoed in Nederland als het dat gedaan heeft in andere landen. Spr herinnerde uitvoerig aan het gebeurde in Spanje, waar zeker wel fouten zijn bedreven, maar deze zullen siellig worden hersteld. Spr. concludeerde, dat er geen andere keuze is voor de arbeiders dan de vestiging van de proletarische dictatuur, een tusschen- weg, dien men geleidelijken opbouw noemt, heeft geen recht van bestaan. Gezamenlijk verzet om af te rekenen met de bourgeois- klasse is noodig, om te komen tot een nieuwe wereldorde, waarin veel goeds voor de arbei ders is weggelegd. De heer van der Wal sloot de ver gadering met een opwekking om den strijd aan te binden tegen „de reactionnaire ben den". Man voor man, vrouw voor vrouw zal zich aan onze zijde moeten scharen, zei spr. De aanwezigen bleken niet allen revolu- tionnair gezind te zijn, want vóór dat de heer Langkemper het woord nam, werd ach ter in de zaal een fluittoon vernomen, die den heer v. d. Wal een ernstig protest deed spreken. Eenige personen vóór uit de zaal trokken naar het andere eind om een even- tuëel te herhalen poging om de orde te ver storen, direct te onderdrukken. En later, tij dens de toespraak van den heer de Jager, za ten zij blijkbaar om diens woorden te lachen, want de spreker vond het noodig plotseling even heftig tegen „fascistisch optreden" enz te velde te trekken. Het teekengenootschap „Kunst zij ons doel", dat het vorig jaar zijn 100-jarig bestaan herdacht met het organiseeren van een belangrijke tentoonstelling van werk van oud-leden en leden, doch dat o erigens naar buiten sporadisch op trad, schijnt een nieuwe koers te hebben ingeslagen. Tot en met 30 October houdt het ge nootschap in het voormalige gebouw van de Noord-Hollandsche Bank n.1. en expositie van het werk zijner leden, waar men zelfs een vijftal naaktstudies kan bewonderen, de beste resultaten van de naaktstudies in het afgeloopen seizoen door deze leden gemaakt. Voor deze naaktstudies trof ons door juiste weergave en stand het staande figuurtj^ van den heer S. Koster. Het Bankgebouw bleek eer. ruime ge legenheid voor de expositie, zoodat daar eep 100-tal werken, teekeningen, pastels epjschilderijen konden worden onderge bracht. Rizondere aandacht verdient het werk van den heer G. Lugthart, geboortig uit Dordrecht, die vele jaren in Rijswijk werkte en sinds twee jaar lid is van het genootschap. De heer Lugthart voelt zidh bizonder aangetrokken tot muur schilderingen. Voor zijn doel gebruikt hij met cement geprepareerd celotex, waardoor hij in zijn schilderijen het re sultaat van een muurschildering be reikt. Zijn schilderij „Op weg naar de vrijheid", toont eon krachtigen mannen kop met er omheen, wat de mensch naar het idee van den kunstenaar, vrij maakt. Het is een resultaat van wat ge- beu~t irf de liefdesfeer, die van zich af richt en niet naar zich toe; de sfeer, die begint met overal anderen voo-' te laten gaan, maar op het momenkomt. waar op de mensch op zichzelf gericht is. Het werk van den heer Lugthart doet ons aan het visioennaire w erk van Plas- schaert denken, doch is ongetwijfeld veel reeëler. Voorts hangen er van hem «D« «pt)avtrtiHnq»- stoorniasta verdwijnen onmiddellijk bi) het ge bruik van Poster Maag- pillen. het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom trkUfbaa, 0.65 per flacon. m een paar teekeningen van 1926, meer ab stract, dichter bij het droomleven. Van Co Stik voort, een krachtige na bloeier van de Haagsche school, vinden wij mooie staaltjes van zijn kunnen ge ëxposeerd. Een prachtig beeld van Alk- maars stedenschoon is zijn doek „Kool tuin", door den voorzitter van het ge nootschap aangekocht. Mooi van toon en impressie is zij ndoekje „Achterbuur tje in Utrecht", een fijn landschap: „Ochtendstemming bij Wijk van Duur stede". No. 71 „Een koude dag", een schilderijtje van de Halvemaansbrug te Oudorp, in grijzen toon uitgevoerd, geeft de winterstemming juist weer. Van den heer J. H. de Groot, leeraar aan de Handelsdagschool, vermelden wij in het bizonder no. 46, „Brug te Brugge", dat mooi van kleurnuance is en no. 44, een fijn, sober geschilderd portret. Grandioos is „De doofpot met zonne bloemen" van S. Koster, krachtig van opzet en zeer decoratief. Wij maakten van deze pastel reeds eerder melding. De heer H. Heertjes exposeert zonnige en vriendelijke pastels. No. 10, „De Kromme Elleboogsteeg" herinnert ons aan de oude Vlaamsche steden Meche- len en Brugge. De heer C. Bogtman Az. te Bergen komt uit met eenige verdienstelijke duinlandschappen (olieverf) en pastels, waarvan no. 55 .Zonnebloem" krachtig van opzet is. Van hem hangen ook een 3-tal aardige glas-in-lood transparanten, geschikt om daarop familiejubilea vast te leggen. Het eerelid, de heer F. Wigman, zond een paar verdienstelijke stillevens in, teekeningen in kleur. Van den heer M. Uittenbosch noemen wij no. 52 als een zeer geslaagd doekje. De heer W. F. Slinger exposeert een drietal geslaagde portretten in olieverf, waaronder één van den Directeur van de N. Holl. Bank en één van den Com mandant van de Alkmaarsche brand weer. De heer K. de Heer is aanwezig met twee teekeningen, een portret van een Alkmaarschen vischboer en een portret van zijn vrouw in lezende houding, dat zeer goed van gelijkenis is. De heeren Th. Groothuizen Sr. en Jr. komen uit met boscblandschappen, R. Bankert met een triptiek en een stil leven. Zijn werk toont, dat hij de laatste jaren sterk is vooruit gegaan. De heer H. Wesseling is aanwezig met een drietal bloemstukken, waarvan „Kleine Zonnebloem" tot het beste be hoort. t C. Baan toont een landschap met goe de kwaliteiten, J. Plas twee boschge zichten en een achterplaatsje, Mej. Pot een fijn bloemstukje, Scheepmaker een verdienstelijke boominpressie, J. Groot geslaagde landschappen en een stille ven, de heer Veen een fijn stilleven, en Mej. Klinkert een aardige teekening. Een bezoek aan deze tentoonstelling verzuime men niet. Het atelier voor meubelkunst van den heer Jo de Wit stond de aanwezige meu belen en tapijten af. De heer S. Koster deelde in zijn openingswoord mede, dat de voorzitter wegens uitstedigheid verhinderd was, aanwezig te zijn en daarom hem ver zocht had, bij de opening een woordje te spreken. Namens „Kunst zij ons doel" heette hij alle aanwezigen welkom. Het succes, behaald met de tentoonstelling van het vorige jaar, had bij de leden den drang doen ontstaan, om wedèrom een ten toonstelling in elkander te zetten. Toen dit denkbeeld in de vergadering naar voren kwam, werd zelfs de meening ge uit om jaarlijks een algemeene tentoon stelling te houden. Dit getuigt wel van actieviteit en geestdrift onder de leden. Ondanks de minder gunstige tijdsom standigheden, getuigt het ook van een groot vertrouwen. „Kunst zij ons doel" genoot steeds groote gastvrijheid van de gemeente en medewerking van de heeren Margadant en Dresch voor het inrichten van een tentoonstelling in het Museum. Het ge nootschap heeft ditmaal gemeend, niet bij het gemeentebestuur te mogen aan kloppen en eigen wegen te moeten gaan, opdat een volgende maal met meer blij moedigheid wederom een beroep op de gemeente kan worden gedaan. Een royaal gebaar maakte de Directie van de N. Holl. Bank, die, toen op haar een beroep werd gedaan om het oude Bankgebouw voor een tentoonstelling beschikbaar te stellen, zich daarvooi aanstonds belangeloos bereid toonde. Spr. bracht daarvoor den aanwezigen Directeur, den heer Hofstee, een hai te- Lik woord van dank. Dank bracht hij ook aan de tentoon stellingscommissie, die met ijver en geestdrift alles in t' werk heeft gesteld om binnen den kortst mosrelijken tijd de tentoonstelling in elkander te zetten. Ook buiten de commissie zijn er men- schen geweest, die daarvoor belangelojs hebben medegewerkt en ook tot hen zegdi spr. dank. Tenslotte bracht hij eveneens dank aan den heer J. de Wit, meubelkunste naar, die belangeloos meubelen en klee- den voor verfraaiing van het geheel had afgestaan en zelfs de toezegging had ge daan, dit regelmatig te zullen doen. De tentoonstelling, aldus spr., verdient alleszins de aandacht van het publiek en hij eindigde met den wensch, dat velen er een kijkje zullen komen nemen D. A. K jMqezottdm Stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt Alkmaar, 21 October 1932. Geachte Redactie! „J. K." heeft het in uw blad van Donder dag 21 Oct. j.1. noodig geoordeeld de V. A. R. A. een „pachtterrein" aan te wijzen „voor intensieve strijd tegen de hooge tarieven". De meening van „J. K." dat de Alkm Radio-Centrales door de gemeente zijn aan gekocht en samengevoegd tot Gemeentelijke Radio-centrale met goedkeuring van „familie van de V. A. R. A." is inderdaad juist. De actie voor verlaging der hooge tarie ven door de V. A. R- A. ingezet en in ver schillende plaatsen reeds met gunstig resul taat bekroond (lees hiervoor het orgaan van de V. A. R. A.: „De Radiogids"), gaat ech ter tegen d i e Centralehouders, van wien men weet dat abnormaal hooge winsten wor den gemaakt ten koste van de aangeslote nen. Wanneer aanstonds de Gem. Radiocentra le vier of vijf stations uitzendt met een dus danig goed geoutilleerde installatie dat sto ringen e. d. zoo goed als niet meer voorko men, krjjgen de aangeslotenen tóch wel iets meer dan tot dusver. Indien dan t.z.t. uit de exploitatierekening blijkt dat hooge winsten worden gemaakt, zal de V. A. R. A. ook in Alkmaar een actie voeren voor verlaging der tarieven en zullen ook wij op den steun van „de familie" kun nen rekenen. Ten aanzien van de uitvoering van de straffe bepalingen maken we ons niet zoo bezorgd als „J. K." en eenige andere vroe gere ingezonden-stukken-schrijvers in dit blad. Wij geven hen in overweging eerst eens lid te worden van de V. A. R. A., welke dan van hun welgemeende adviezen gaarne een dank baar gebruik zal maken „J. K." en anderen raden wij aan eventu eel volgende ingezonden stukken met hun vollen naam te onderteekenen, opdat wij we ten uit welke richting de wind waait; op niei met vollen naam geteekende stukken zullen we niet meer antwoorden. Hoogachtend, H. W. KAAGMAN, Secr. afd. Alkmaar V.A.R.A. Alkmaar, 21 Oct. 1932. Mijnheer de Redacteur! Het schijnt ten opzichte van ons gemeente lijke radio-drama, dat nochtans voor de groo te massa straks wel een blijspel zal blijken te zijn, zoo langzamerhand gewoonte te wor den, zijn critieken onder een pseudoniem aan het oordeel der lezers toe te vertrouwen. Welnu, wat goed is voor den één, kan voor de ander geen kwaad; bovendien zit er dit voordeel in dat elke persoonlijke aanval en beleediging is buitengesloten, aangezien de schrijver zelf zijn persoon uitschakelt en we zijn meening dus dienen te aanvaarden als uit de kosmos tot ons gekomen. Ik hul mij dan maar in eenzelfde kleed en mijn geest zal zich trachten te vermeien met een schim uit het rijk der duisternis. Ik bedoel het ingezonden in uw blad var. Donderdag 20 dezer, waar een onbekende geest, de strijd der V. A. R. A. tegen de hoo ge tarieven der radio-centrales meent te kun nen uitbuiten tegenover wat er hier in Alk maar geschiedt met goed vinden van de „V. A. R. A.-familie". Ik vraag me af of dit nu kinderlijke on- noozelheid is of een opzettelijke hatelijkheid. Ik kan haast niet anders dan het laatste ver onderstellen. In het eerste geval kan dit tot leering strekken. Welke inconsequentie schuilt er nu in een dergelijke houding. De V. A. R. A. toch voert dezen strijd ongetwijfeld uit ons alge meen beginsel dat de groote winsten der par ticuliere radiocentrales niet uitsluitend ten goede dienen te komen aan den centralehou der. Deze tracht zich persoonlijk te verrijken ten koste der gemeenschap. Hij zal het luis- terraarsbelang dienen, alleen voorzooverre hem dit een nog grootere winst waarborgt. Iets anders zit bij hem niet voor. We vinden hier dus terug het kapitalistisch systeem, de gemeenschap dienstbaar te maken aan den enkeling, het omgekeerde van wat er in Alk maar gebeurt waar ook de winst de gemeen schappen goede komt. Inmiddels wacht ik met belangstelling een nadere aanval of verdediging af. Iemand die de zaak anders beziet. BEVORDERING UITVOER TUIN BOUWPRODUCTEN. Het lid van de Tweede Kamer de heer Kampschöer heeft den minister van econo mische zaken en arbeid gevraagd: 1. Heeft de minister kennis genomen van de actie welke door particulieren en Kamers van Koophandel wordt gevoerd om door mid del van een georganiseerden internationalen goederenruil o.m. den uitvoer van tuinbouw producten te bevorderen? 2. Is de minister van oordeel, dat deze ac tie krachtig gesteund dient te worden? 3. Is de minister niet van meening, dat het beter ware dat deze actie gecentraliseerd ge schiedt en onder toezicht van de overheid? VERWAARLOOSDE KINDEREN. De politie te Groningen heelt in de Groote Appelstraat aldaar het lijkje van een jonge tje van ongeveer drie maanden in beslag ge nomen bij een vrouw, die gescheiden is van haar man. De moeder zeide, dat zij het kind des morgens dood in de wieg had gevonden. Uiterlijke kenteekenen van geweld waren op het lijkje niet aanwezig, maar het kind was totaal uitgemergeld. Toen de politie, door de buren gewaar schuwd, tot deze ontdekking kwam, was de moeder zoo dronken, dat zij niet in staat was een behoorlijke verklaring af te leggen. De andere twee kinderen, kleintjes van an derhalf en vier jaar, die uitermate vervuild waren, en bijna geen kleertjes aanhadden, werden naar een betere omgeving overge bracht. De vrouw is in arrest gesteld. LEEFTIJDSGRENS RECHTERLIJKE AMBTENAREN. Het lid van de Tweede Kamer de heer Ti- lanus heeft op het wetsontwerp tot vaststel ling van een leeftijdsgrens, bij het bereiken waarvan aan verschillende bij de rechtspraak- betrokken ambtenaren ontslag wordt ver leend, een serie amendementen voorgesteld, met de bedoeling, die leeftijdsgrens niet op 70, doch op 65 jaar te bepalen. CRISISVARKENSWET. Het lid van de Tweede Kamer de heer Braat, heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld: Wat is de meening van den minister om trent de volgende bezwaren van de boeren tegen de crisis-varkenswet dat de prijzen der varkens opzettelijk ver beneden de productiekosten gehouden wor den; dat de boeren te lang moeten wachten al- eer zijn geld voor door hen geleverde var kens ontvangen; dat de boer noch bij het wegen der ge slachte varkens, noch bij de kwaliteitsbepa ling tegenwoordig kan zijn; dat het gewichtsverlies abnormaal groot is, omdat de tijd tusschen leveren en slachten te ruim is, soms 3 tot 4 dagen, en in dien tijd de dieren voedsel noch drinken krijgen? Is het den minister bekend dat het „mer ken' door velen in strijd geacht wordt met de dierenbescherming; en hoe is zijn mee ning ten aanzien van deze opvatting? Is de minister overtuigd dat de uitvoering der wet in goede handen is? Wil de minister mededeelen waarom „de handel" uitgeschakeld is? Is de minister bereid alles in het werk te stellen om de uitvoering van de crisis-var- kenswet te doen beantwoorden aan de bedoe ling om de varkensmesterij te steunen en loo- nend te maken? CONFLICT OP DE WESTLANDSCHE VEILING. Het al of niet afzonderlijk bereke nen van kistprijzen. Op de Westiandsche veiling dreigt heden een staking onder de kooplieden uit te bre ken. Sinds eenigen tijd voeren de binnen landsche kooplieden een actie om te komen tof het inclusief-kist-verkoopcn der produc ten. Tot nu toe werd voor de groote pak kisten 15 ct. en voor de kleine 10 ct. aan den koopman berekend, doch daartegen verzetten de binnenlandsche kooplieden zich, die van hun klanten in vele gevallen geen kistprijs konden bedingen. De Centrale voor den han del in aardappelen, greenter. en fruit te Den Haag verzocht daarom den Bond Westland over te gaan tot inclusief verkoopen, op welk verzoek de bondsbestuursvergadering echter afwijzend heeft beschikt. De binnenlandsche kooplieden zijn daarover dermate ontsticht dat zij in principe besloten hebben, vandaag en zoo noodig ook de volgende dagen geen pro ducten aan de Westiandsche veilingen te koopen. In dat geval zullen de exporteurs zich zeer waarschijnlijk solidair verklaren zoodat een algeheele veilingboycot dreigt. V. A. R. A.-HOOGTIJDAG. Radio-raad adviseert den minister het verzoek van de V.a.r.a. in te willigen. „Het Volk" meldt, dat in een telegrafisch bijeengeroepen spoedvergadering van den Radioraad ter sprake is geweest het verzoek van den minister van Waterstaat om advies omtrent de aanvrage van de V. A R. A., die op 8 November beschikking wilde hebben over zendtijd, zulks in verband met de Hout- rust-demonstratie. De Radioraad heeft na grondige bespre king, met groote meerderheid van stemmen besloten den minister te adviseeren op het verzoek van de V. A. R. A. in gunstigen zin te beslissen. Vragen aan den minister. De heer Keerstra, lid der Tweede Kamer, heeft den minister in verband met boven bedoelde betooging de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten in verschillende bladen, blijkens welke van communistische en onafhankelijk- socialistisehe zijde gedreigd wordt met ver storing der betooging, welke op 8 November a.s. te 's-Gravenhage door de s. d. a. p. en het N. V. V. zal worden gehouden? 2. Ziet de minister in de feiten, zooals deze zich ontwikkelen, en die er op wijzen dat op dien dag weder ernstige ongeregeldheden zullen plaats hebben, geen aanleiding om alsnog te bevorderen of invloed aan te wen den, dat de toestemming voor het houden der genoemde demonstratie wordt ingetrok ken, opdat het dreigende gevaar voor de politieambtenaren en demonstranten alsnog wordt afgewend? 3. I» de minister bereid, ook in het vervolg het mogelijke te doen om het geven van toe stemming te voorkomen voor het houden van betoogingen, waarbij de kans op ernstige on geregeldheden klaarblijkelijk is, en derhalve zijn bemiddelenden invloed op het bevoegde plaatselijk gezag aan te wenden, nu het niet tot de directe macht van het centraal gezag behoort, voor orde en gezag gevaarlijke be toogingen te verbieden? 4. Indien de laatste vraag onverhoopt ont kennend wordt beantwoord, op welken grond meent de minister dan, dat zijn inmen ging ongewenscht is? waar de kwestie van de door de directie in gediende loonverlagingsvoorstellen zeer waar schijnlijk aan de orde zou worden, gesteld hoewel zulks niet uit de agenda blijkt is uitgesteld tot Woensdag 9 November a s. Ged. Staten van Friesland stellen voor geen bijdrage te verkenen uit de provinciale0 kas tot dekking van het exploitatie-tekort der Nederlandsche Tram over' 1932. Prins Hendrik is voornemens op 4 Nov. a.s. een bezoek te brengen aan de Gustaaf Adolf-tentoonstelling te Schiedam, waarvan hij het beschermheerschap heeft aanvaard. Het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater heeft geconstateerd, dat het afval water van de kininefabriek te 's-Graveland nimmer eenige schadelijke beïnvloeding van het water der Gooische Vaart heeft veroor zaakt. Daarentegen werken de wasscherijbe. drijven over het algemeen sterk verontreini gend. Tot secretaris-generaal van het departe ment van Defensie is met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd de heer C. P. van Ginkel, ad ministrateur, hoofd der derde afdeeling B. (personeel landmacht). In Den Haag komen tegenwoordig vaak gevallen van straatroof voor. Thans vinden wij weer twee berichten, die melding maken van het stelen van handtaschjes van wande lende dames. Siidschciftm TOONEELTIJDSCHRIFTEN VAN OCTOBER. Het Tconeel en de Tooneelspiegel. Het Tooneel, uitgever Albert'de Lange, opent met een mooie foto van Mademoiselle, het stuk dat Berger ons brengen zal. W. C. v. Meurs schrijft over Tooneel in Indië, een uitgebreid artikel. Over de actie van Pierre Mols tegen de critiek van de Nieuwe Grovne volgt ook iets, terwijl de Dramatische Kro niek een bespreking brengt van de volgende stukken: Intimiteiten, Het Klooster, Liefde in den Sovjet-Staat, de Blauwe Engel, Jean de la Luxe, Mademoiselle, Mr. Rosenfeld en Da- vid Golder. Natuurlijk ontbreken de diverse foto's niet, die betrekking hebben op deze stukken" Een slotartikel. Eduard Verkade, en het gezelschap van dien naam. belicht de kwes tie voldoende. De Tooneelspiegel, uitgaver A. J. G. Strengholt, opent met mooie foto's van het Klooster. Intimiteiten en de film Mata-Hari Het eerste gedeelte van een Euquête over Critiek op Critiek, volgt dan, waarin Cor v. d. Lugt en J. v. Ees aan 't woord zijn. Een bespreking van Het Klooster is zeer interes sant, evenals Jan van Ees' art/el over Ster ren en Tranen. Edmond Visser geeft Tooneel- Echo's, terwijl Gustav Czopp vertelt hoe Reinhardt Goldini speelt. Eduard Veterman geeft zijn opinie over de „Musical Comedy'' en de Kunst. Uit de Plankenwereld geeft aar dige bijzonderheden en de rubriek Dilettan ten Tooneel is goed verzorgd. De uitgave is uitstekend en de foto's komen goed uit. Artsilk. Het October-nummer van dit tijdschrift dat, wat uitvoering en inhoud betreft, steeds beter wordt, bevat weer veel lezenswaardigs. O.a artikelen over de Algerijnsche Sahara, de historie van den Amsterdamschen Schouwburg, Woninginrichting, Vrouwen mode van 50 jaar geleden en thans. De be kende rubrieken van weven en haken zijn weer aanwezig evenals de „lekkere" hoek en de puzzle-rubriek. Voor de kleintjes is gezorgd en de heer Broedelet completeert het geheel met een korte feestige schets. 'PjiMicaties KORTE BERICHTEN. In het hotel des Galeries aan het Ge vers Deynootplein te Den Haag is ingebro ken. Er wordt een partijtje hotelzilver ver mist. De tegen morgen uitgeschreven confe rentie tusschen de directie en den persi-neel- raad van de Nederiandsche Spoorwegen DE DIRECTEUR VAN HET MARKT WEZEN te ALKMAAR brengt ter "^alge meene kennis, dat ter gelegenheid van de groote Naaars-veemarkt op DINS DAG 25 en WOENSDAG 26 OCTOBER a.s., het vee, hetwelk men niet per vaar tuig naar de markt brengt, ai-leen aan gevoerd mag worden langs den Helüer- schenweg, over de Heilooërbrug, de Si,heimervlotbrug of over de Friesche- brug. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Popmansbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee vanaf den Schermerwep naar de markt gebracht, moet over de Scher mervlotbrug en den Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt be stemd vee moeten gelost worden aan de Handelskade, de Havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband hiermede, zullen voor zooveel noodig de schepen welke een ligplaats aan de Handelskade hebben, op aanwijzing van den Havenmeester tijdelijk worden verlegd. Het vee langs den Helderschenweg en per vaartuig aangevoerd aan de Han delskade, mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwe- sloot van de Handelskade af. Bij de Schermervlotbrug, de Friesche brug, de Heilooërhrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaaji. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskundig onderzoek en betaling van het marktgeld. De toegangen tot de marki zullen worden opengesteld op DINSDAG van jes voormiddags 10 uur tot des namid dags 1 uur; op WOENSDAG van des voormiddags 7 uur tot des voormiddags 10 uur. De Directeur voornoemd, D SCHRNK

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7