DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN SxigeÜiksch Oxwvtidit 9$uitmland !Biime*ttand No. 252 Dinsdag 25 October 1932 134e Jaargang ENGELSCH-AMER1KAANSCHE BESPREKINGEN. HET FRANSCHE ONTWAPENINGS PLAN. SCHIETPARTIJ IN EEN GEVANGENIS. Zeven dooden, talrijke gewonden. SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Vier gewonden. DE WERKLOOZEN TE LONDEN. EEN RUSSISCHE RECHTBANKSCÈNE DE REGEERINGSCRISIS IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Malypeter met ming belast. regeenngsvor- VLOER INGESTORT. Tijdens bruiloftsfeest. BLOEDIGE GEVECHTEN OP HET EILAND JOLO. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco dr )r het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. F7IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DUITSCHLAND. Een demonstratie van het IJzeren Front. Von Fapen over het regeeringsbeleid. Wij moeten deze dagen nog al eens Schrijven over den politieken strijd in Duitschland, welke strijd zooals we reeds opmerkten in een vorig overzicht in vollen omvang is uitgebroken. Fel staan de partijen tegenover elkaar, fel wordt er in de partijbladen geschreven, fel worden de „andersdenkenden" aan gevallen. Ochmen ken» het en men weet, hoeveel waarde er aan dergelijke aanvallen gehecht kan worden. Dat is overal zoo: men belooft veel, men kamt de tegenpartij af en als men eenmaal is, waar men wezen wil, dan is alles vergeven en vergeten! Intusschen kan men niet zeggen, dat de Duitsche kiezers niet flink bewerkt wor den. Eiken dag worden tientallen rede voeringen gehouden in het rijk door lei ders van alle politieke partijen. Zoo heeft gisteravond bijvoorbeeld een groote de monstratie van het IJzeren Front plaats gehad in Stuttgart. Voor een 7 a 8000 menschen voerde de vorige rijksdagpre sident Loebe het woord. Hij behandelde allereerst de tactiek en de strijdwijze aan de nationaal socialisten, die thans die volkslaag bestrijdt, die zij eerst aan de macht geholpen hebben. Wat de bui- tenlandsche politiek betreft, door de ver keerde behandeling van het or.twape- ningsvraagstuk, en door de fatale con- tingenteeringspolitiek is Duitschlanr op het oogenblik in een zelfde isolatie ge komen als in 1914. Zelfs Mussolini, op wiens stem men steeds weer grooten hoop gebouwd had, is in zijn laatste e- devoering wel opgekomen voor rechts gelijkheid voor Duitschland, maar niet voor herbewapening. Deze keer van za ken wijt spr. aan het feit, dat bij de be handeling van die problemen de stem des volks ontbroken heeft. Vervolgens oefende Loebe scherpe kritiek uit op de economische politiek van de regeering von Papen. De arbei ders moeten hun economische en sociale volksrechten weer heroveren. O Belangrijker, in elk geval belangwek kender is de verklaring van rijkskanse lier von Papen, uitgesproken op een bij eenkomst van handwerkslieden. Von Papen sprak over de economische poli tiek der rijksregeering en deed daarbij eenige mededeelingen over het algemee- ne regeeringsbeleid. Von Papen zeide o.m., dat de rijksre geering thans een verordening voorbe reidt waarbij de openbare bedrijven aan een periodiek onderzoek van onafhanke lijke instanties zal worden onderworpen en een beperking van werkzaamheden van openbare bedrijven in het particu liere bedrijfsleven zal worden nage streefd. Principieel staat de rijksregee ring op het standpunt dat openbare be drijven hun werkzaamheden moeten be perken tot de productietakken, waarvan de beteekenis voor het geheele volk te groot en de structuur te eenvoudig is dat zij van een centraal punt uit zouden kuil) en worden geleid. Voorts deelde von Papen mede dat de rijksregeering de Bank voor Duitsche Industrie-obligaties 50 millioen R.M. aa.n schatkistbiljetten ter beschikking heeft gesteld, waardoor de bank in de gelegenheid wordt gesteld credieten op langen termijn te vers rekken aan cre- dietbehoevende ondernemers, in het bizonder in het kleinbedrijf. De rijksregeering zal er naar streven wust dat de seciale lasten, welke juist op hei, kleinbedrijf rusten, zeer zwaar zijn. Hier za eerst dan een merkbare verlich ting kunnen intreden, indien de druk der ontzaglijke crisis zal ophouden. De Rijksregeering zal er naar streven het rijksbankdisconto, indien mogelijk nog verder te doen verlagen. Ik ben, al dus vervolgde de rijkskanselier, tot U gekomen, omdat ik in de vertegenwoor digers van het handwerk iets anders zie dan slechts vertegenwoordiger* van een of andere klasse der bevolking. Het handwerk heeft de eigenaardigheid dat het geen arbeids-marktpartij vormt, doch een beroepsstand. Wie de Marxis tische idee van den klassenstrijd ver werpt, zal in de werkgemeenschap den weg vinden naar de volksgemeenschap. Wij achten het onze taak onze sociale en politieke instellingen weer uit te bouwen en te bevestigen, opdat een nieuwe onaantastbare basis zal worden gelegd voor de rechten van het volk. Het Duitsche bedrijfsleven zal niet geconso lideerd kunnen worden, indien niet tege lijkertijd stevige politieke verhoudingen worden geschapen Eri men zal de poli tieke verhoudingen geen hechte en duur zame vorm kunnen geven, indien men niet de fouten herstelt, welke onze grondwet in de laatste dertien jaren heeft getoond. Een grondwet moet den volkswil den weg wijzen naar de ver antwoordelijke medewerking aan de lei ding van het lot van volk en staat. De wil van het volk kan evenwel geen uit drukking vinden in een Rijksdag welke het slechts in het negatieve eens is. Der halve moet het volk er geschikt voor worden gemaakt zijn wil niet slechts door den Rijksdag, doch ook door zijn andere vertegenwoordigingen kenbaar te maken. Hiertoe behooren de beroeps- vertegenwoordigingen. Ten aanzien van een eventueele re stauratie der monarchie in Duitschland merkte von Papen op: Ik zou er niet den geringsten twijfel over willen laten dat wij niemand in het buitenland het recht toekennen er over te oordeelen, welke staatsvorm het geschiktste is voor Duitschland. Hierover heeft alleen het Duitsche volk te beslissen. Maar ik heb er reeds eens op gewezen en vind het van belang dit te herhalen, om misver stand te voorkomen. Wij hebben zulk 5en aantal problemen op te lossen, dat wij blij zijn ons geen zorgen behoeven te maken om kwesties betreffende den staatsvorm. Deze kwestie is niet aan de orde. De Amerikaansche vertegenwoordiger ter Ontwapeningsconferentie, Norman Davis, heeft Maandagmorgen opnieuw een bespre king gevoerd in Downingstreet, met Mac Doald en Sir John Simon. In de eerste plaats werd vin gedachten gewisseld over de kwes tie der ontwapening. Aan beide zijden werd getracht vast te stellen in hoeverre en in welk opzicht overeenstemming kan worden bereikt nopens de richtlijnen, welke Enge land en Amerika volgen bij hun ontwape- ningspolitiek. Hierbij werd de aangelegen heid op alle punten uitvoerig besproken. Bei de partijen zijn het er over eens, dat moet worden vastgehouden aan het principe van niet-herbewapenen. Van Amerikaansche zijde werden energieke pogingen gedaan een toenadering van Enge land tot het ontwapeningsplan van Hoover te bewerken en op deze wijze een vérgaande samenwerking tusschen de beide Angelsak sische landen mogelijk te maken. Al is het thans nog praematuur te spreken van een gemeenschappelijk EngelschAmerikaansch plan, toch beweegt zich de tendenz in de richting van een hervatting der ontwape ningsconferentie. Aangezien naar verluidt ook de kwestie der methodes hoe de ontwape ningsconferentie weer op gang moet worden gebracht bij de bespreking in Downingstreet werd aangesneden, wordt er in politieke kringen rekening mede gehouden, dat de En gelsch-Amerikaansche gedachtenwisseling nieuwe wegen zal kunnen openen, waardoor het mogelijk zal worden de onderhandelingen te Genève te vervolgen, zonder dat tevoren een Viermogendhedenconferentie zal hebben plaats gehad. Hierdoor zou verklaard wor den, dat Engeland de besprekingen met de andere mogendheden over de kwestie van den zetel der Viermogendhedenconferentie nog niet heeft hervat, doch een afwachtende hou ding aanneemt. De studie-commissie van de opperste leger leiding van Frankrijk is Maandagmorgen opnieuw bijeengekomen onder voorzitterschap van den premier ten einde het onderzoek van het Fransche veiligheids- en ontwapenings plan voort te zetten. De meeningsverschillen, welke in de commissie zijn gerezen tusschen den minister van Oorlog Paul Boncour als auctor intellectualis van het plan eenerznds en generaal Weygand als operbevelhebber anderzijds, konden tot nu toe niet worde,') ^De minister voor luchtvaart, Painlevé, heeft verklaard, dat alle pogingen in het werk worden gesteld om vóór 3 November gereed te ziin. De omstreden punten zijn evenwe. van zoodanige beteekenis, dat zij grondig moeten worden behandeld. De minister van oorlog Paul Boncour, en de minister van marine, Leygues, hebben er op gewezen, dat de meeningsverschillen van principieelen aard zijn en dat het onder deze omstandigheden twijfelachtig is, of het plan vóór 3 November gereed zal kunnen zijn. Het eenige punt, waarover tot nu toe overeenstem ming kon worden bereikt, is de luchtvaart. Op dit gebied zal Frankrijk een ontwape ningsplan voorleggen, dat volgens de opvat ting van toonaangevende kringen de veilig heid van Frankrijk in geen enkel opzicht aan gevaar zal bloot stellen. Bij de ontwapening ter zee gaat het slechts om een zekere overeenstemming, aangezien de goedkeuring van dit deel door den mi nister van oorlogsmarine afhankelijk zal wor den gesteld van het feit of Engeland zich be reid zal verklaren tot gelijke ontwapenings maatregelen ter zee als Frankrijk. Onoverwinlijke moeilijkheden zijn evenwel gerezen bij de behandeling van de ontwape ning der landstrijdkrachten, waarbij de voor stellen van Paul Boncour zijn gestuit op krachtigen tegenstand van den grooten genc- ralen staf Pétain, Weygand en alle andere leden van den Oppersten Legerraad zouden zich hebben uitgesproken tegen eenige ver mindering der landstrijdkrachten. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Boekarest is het in den afgeloopen nacht in de strafgevangenis van Czernowitz tot een bloedige opstand gekomen. De gevan genen waren op tot dusver onbekende wijze in het bezit gekomen van vuurwapenen. Drie gendarmen en vier gevangenen werdei: gedooa? Vijf gendarmen en een groot aantal gevangenen zijn zwaar gewond. Een ernstig spoorwegongeluk is gister avond gebeurd op de lijn HirschbergGoer- litz voor het station Reibnitz. Een van Hirschberg vertrokken goederentrein verloor onderweg een deel der wagens. Terwijl de locomotief met het andere deel der wagons naar het station doorreed, bleef het losge raakte deel van den trein op de baan staan. Een personentrein kwam in botsing met deze wagons. De locomotief van den personentrein en verscheidene wagens van den goederen trein ontspoorden. Vier reizigers van de per sonentrein werden gewond. De materieele schade is groot. Het verkeer wordt door over stappen in stand gthouden. De treinen heb ben ongeveer 2 uur vertraging. BENZINE-TANKAUTO IN BOTSING MET EEN TREIN. Te Arpajon (Frankr.) kwam gister avond een benzine-tankauto, die pas was gevuld, in botsing met een goederen trein. Een hevige ontploffing was het gevolg. De brandende benzine vloeide niet alleen over de wagons doch ook over twee in de nabijheid liggende huizen. Een der beide huizen waarin zich een winkel bevond, brandde tot op den grond toe af. Uit de verbrande resten van den geheel vernielden auto werd het lijk van den chauffeur, die niet tij dig meer kon ontsnappen, geborgen. De omgeving van Town Hall (in Londen) werd Maandag door de politie geheel afge zet, aangezien men in verband met de ont vangst van een deputatie der werkloozen een herhaling vreesde der ongeregeldheden, welke de vorige week hebben plaats gehad. In totaal zijn ongeveer 1000 agenten te voet, te paard en van de motorbrigade gerequi- reerd. Alle ingangen van het gebouw worden extra bewaakt. Binnen en buiten het gebouw zijn barricaden opgericht, welke door de po litie zijn bezet. De deputatie eischte o m., dat onderdak zal worden verschaft aan meer dan 3000 werk loozen, die op marsch zijn naar Londen, waar zij Woensdag en Donderdag komende uit alle deelen van Noord Engeland en Schot land zullen aankomen. De werkloozen willen groote meetings beleggen in Hydepark en openbare pleinen en Dinsdag het Lagerhuis een door een half millioen werkloozen onder teekend verzoekschrift aanbieden. Gister is de aangelegenheid in het Lager huis ter sprake gebracht. De minister voor Volksgezondheid, Sir Hilton Young, ver klaarde, dat hij wel is waar wist dat er sprake is van een door de communisten op touw ge zette beweging, doch dat hij niettemin de autoriteiten wilde vermanen niet zoo krachtig tegen de demonstranten op te treden. De Russische medewerker van het Hbld. schrijft: Bisschop Domitianus, die door de sovjet- overheid beschuldigd werd van contra-revo- lutionnaire propaganda, is tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Voor Sovjet-toe standen is dit vonnis als „zacht" te beschou wen. Dat de bisschop niet zwaarder gestraft is, is te verklaren door zijn houding tijdens het proces. Volgens het verslag in de „Kras- naja Gazeta" heeft de bisschop -berouw ge toond en „openhartig alles bekend". Hij be kende boerenbijeenkomsten te hebben belegd en de boeren te hebben gevraagd, of zij te vreden waren met het sovjet-regime om op deze wijze vast te stellen, hoe groot de anti- bolsjewistische krachten waren. „Ik beken mijn lage en gewetenlooze daden 1'k noem mezelf een groot zondaar, een gemeene schurk. De arbeiders hebben het recht, mij in het gezicht te spuwen". Een der „getuigen", de priester Antipow, getuigde tegen den bisschop. Daarna zou Antipow zijn soutane hebben uitgetrokken en zijn borstkruis hebben afgenomen, alles op den grond hebben gesmeten en gezegd: „elke godsdienst is bedrog, alle priesters zijn schurken, die opzettelijk de arbeiders be driegen. Geen enkel priester gelooft in God. Dit proces heeft mij definitief bekeerd. De felle contra-revolutionnaire actie van den bis schop heeft mij er toe gebracht mijn ver leden af te zweren. Ik verzoek de arbeiders mij te vergeven, dat ik 12 iaar lang de geloo- vigen bedrogen had". Een andere getuige, de priester Petrowsky, die eveneens tegen den bisschop getuigd had, nam zijn'borstkruis af en smeet het op het tocmeel (het proces vond plaats in een schouwburg). Het geheel verraadt dus het werk van de G. P. Oe., die het proces goed geënsceneerd heeft in de hoop, dat de toeschouwers als on- geloovigen de zaal zouden verlaten. President Masaryk heeft, na de ontslagaan vrage der regeering Urdzal te hebben inge willigd, den president van het Huis van Af- evaardigden, Malypeter, officieel belast met e vorming eener nieuwe regeering. Bij Girga in Boven Egypte is tijdens een Mohamedaansch huwelijksfeest plotseling de vloer van de tweede verdieping van het ge bouw bezweken. De vrouwen, die aan de feestelijkheid deelnamen en volgens de Mo- hamedaansche zeden van de mannen geschei den warén, kwamen op de lager gelegen ver dieping, waar zich de mannen bevonden, te recht. Veertien personen, o.w de bruid, wer den gedood, en vele andere gewond. MADAME HANAU IN VRIJHEID. Madame Hanau de vroegere presiden te van de Gazette du Franc, thans redac trice van het financieele tijdschrift „Forces", die sedert eenige maanden wegens heling in voorarrest is, is giste ren met het oog op haar gezondheidstoe stand voorloopig in vrijheid gesteld. 32 inboorlingen gedood Uit Manilla wordt gemeld, dat op het tot de Philippijnen behoorende eiland Jolo bij botsingen met de gendarmerie 32 inboorlin gen zijn gedood. Tot de dooden behooren 8 vrouwen 6 kinderen, die geweigerd hebben de mannen te verlaten. rijke interrupties zeer slecht verstaanbaar maken. Na de pauze trad de heer J. J. C. van Dijk, oud-minister van oorlog, als spreker op. De ze was reeds bij zijn aankomst aan het sta tion door een groep communisten lastig ge vallen. Halverwege zijn redevoering werder de interrupties zoo hevig, dat spr. den voor zitter verzocht de herriemakers uit de zaal te doen verwijderen. Een viertal politie-agenten en vier recher cheurs in burgerkleeding grepen hierop in. Aanvankelijk verliep alles kalm en werd de zaal onder het zingen van de Internationale en 't Wilhelmus gedeeltelijk ontruimd. Nau welijks waren de agenten van politie echter buiten de zaal, of een der N.J.V.-ers kreeg van een achtergebleven communist een vuist slag. In een oogwenk ontstond een heftige vechtpartij, die door de achtergebleven re chercheurs met behulp van den gummiknup pel uiteen geslagen werd. De vergadering had verder een rustig verloop. EEN POTSTER. Veel geld bewaard, dat inmiddels waardeloos is geworden. Woensdag is te Oostenneer (Friesland) zeer plotseling overleden de 78-jarige Tjitske Douma. Ze was op bezoek geweest, werd on wel en ging bij S. Zandstra binnen, waar ze onmiddellijk daarna overleed. Betrokkene is nooit gehuwd geweest en had alleen achter neven en -nichten. Eén hiervan verzocht den rijksveldwachter met haar een onderzoek in de woning van de overledene te willen instel len. Hoewel de vrouw als arm bekend stond en steun ontving van de diaconie, bleek zij toch een aardig, nog niet geteld spaarduitje te bezitten. Op verschillende plaatsen in de woning vond men geld in de meest uiteenloo pende voorwerpen. Zooveel kleingeld zelfs, dat men een grooten emmer noodig had, om den voorraad, bestaande uit een groote hoe veelheid centen en verder oude stuivertjes, oude guldens, enz. tijdelijk naar de politie over te brengen. Ook vond men een sigaren kistje met oude guldenbriefjes, die thar.s waardeloos zijn, en verscheidene bankbiljet ten van 10 tusschen een paar kleeden, wel ke op de tafel lagen. VERGADERING NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Door communisten verstoord. Gisteravond werd door het Nationaal Jon geren Verbond te Leeuwarden een propa- gandavergadering belegd, die door ongeveer 800 personen bezocht werd, waaronder een honderdtal communisten, anarchisten en le den van de O. S. P. De leiding van de verga dering berustte bij den heer mr, J. Vis. Reeds vóór den aanvang der vergadering hadden de communisten en anarchisten ge- eischt, dat hun zou worden toegestaan aan het einde der vergadering debat te voeren, hetgeen hun werd geweigerd. De eerste spr. reeds kon zich door de tal INBRAAK TE TIEL. Vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de metaalwaren- fabriek Metawa te Tiel. Toen de directeur Zondagavond op het kantoor kwam, vond hij er alles overhoop gehaald Uit een bureau was ruim 200 gestolen. De brandkast was onaangeroerd. OUDE MUNTEN. Te Bakel (N.-Br.) heeft men bij graaf werkzaamheden dertig zilveren Fransche munten opgegraven, welke dateeren uit het begin van de achttiende eeuw. ACHT MILLIOEN MEER VOOR CURACAO. Wetsontwerp ingediend. Cr* dieten ten laste van den gewonen dienst. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de minister van financiën bevoegd wordt verklaard om bij het openen van credieten aan den minister van koloniën ten behoeve van Curagao gedurende de jaren 1933 en 1934 in afwijking van het bepaalde bij de Curapaosche Comptabiliteitswet het te goed van Curagao in 's rijks schatkist te bo ven te gaan met een som van acht millioen guldén en om in dat voorschot te voorzien door uitgifte of beleening van bewijzen van vlottende schuld, met inachtneming van de daaromtrent bestaande of nader vast te stel len wettelijke bepalingen. MISDAAD? Bij het politioneel onderzoek naar het ver drinken van den venter Wijstra uit Heeren veen op 20 September heeft thans iemand uit Oudesloot een verklaring afgelegd, waar door ten zeerste wordt betwijfeld of dit verdrinken wel aan een ongeluk is toe te schrijven. TEGEN VERHOOGING VAN INVOERRECHTEN. De Nederlandsche Vereeniging van Han delsagenten te Amsterdam heeft een adres gezonden aan de leden der Tweede Kamer, waarin zij erop aandringt het wetsvoorstel ter verhooging van invoerrechten niet aan te nemen, daar, volgens haar meening, een ver dere verhooging van het tarief de krachts inspanning der nationale industrie zal ver zwakken en in vele gevallen zal doen ver dwijnen. Adres van de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is over de verhooging der opcenten een adres gezonden aan de Tweede Kamer. Adressante is van meening, dat de voor gestelde verhooging van invoerrechten de noodzakelijke aanpassing aan de sterk ver minderde inkomsten van ons volk zal tegen werken en de economische kracht van het land zal ondergraven. Dat de gevolgen van het wetsontwerp den handel zullen benadeelen, is, aldus het adres, deeds gebleken door het voorstel om aan het wetsontwerp terugwerkende kracht te verke nen tot 29 September. Zooals b.v. onlangs is uiteengezet door de N.V. Bataafsche Im port Maatschappij ten opzichte van het arti kel benzine, moet deze terugwerkende kracht in vele gevallen onbillijke gevolgen hebben en voor tal van artikelen groote nadeelen ten laste van importeurs brengen, die de ver hooging van het tarief niet op hun afnemer? zullen kunnen verhalen. ON&ELUK BIJ EEN HOCKEY WEDSTRIJD. In het Roode Kruis ziekenhuis te Den Haag is Zondagmiddag met een hersen schudding opgenomen de secretaris van den Voogdijraad 's-Gravenhage II, mr J. M- Kesseler Augzn., die tijdens een hockeywed strijd te Wassenaar bij een stormloop op net doel in botsing kwam met den keeper en daar bij met het hoofd op den grond terecht kwam Zijn toestand is bevredigend.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1