auto in de ringvaart. HEILOO. WIERINGERWAARD. LIMMEN. nieuwe niedorp. de rijp. uitgeest. stompetoren. TEXEL. Moor kleine tuinen. huis in het gebied van de mij. „Zaanland"; "en bedrag van 200.000 voor uitbreiding en verbeteringen van laagspanningsnetten van f 740.000 voor den tweeden (slot) tef- jnijn voor de stichting van een nieuw hoofd gebouw voor de administratieve en techni- tjie diensten te Bloemendaal. Het prov. Waterleidingbedrijf komt met een begrooting van totaal 3.349.000. Voor uitbreidingswerken wordt 710.000 ge raamd. Zondagavond omstreeks 9 uur kwam uit de richting Moerbeek onder het genot van een der heden daagsche stortbuien, een niet op crisis wijzende luxe Fordauto, waarin ge zeten twee jonge heeren van Sint Maartens brug. Toen de auto de bocht bij het grindhok aan den Wateringskant naderde, waren vermoede lijk de gedachten der beide inzittenden meer bij de Aartswouder jonge dames (waar de reis naar toe was) dan bij de mogelijkheid dat er ook soms bochten in een weg kunnen zijn- Drt zou hun echter noodlottig worden, want toen zij plotseling bemerkten, dat ter plaatse een bocht genomen moest worden, was het reeds te laat en kwamen zij in de ringsloot terecht. Gelukkig was het water extra laag, zoodat zij binnen korten tijd weer op den weg stonden. Het personeel der firma Keetman heeft met behulp van een kraanwagen den auto weer op het droge gebeurd. y. f *De R. K. Volksbond hield Vrijdag avond een druk bezochte ledenvergade ring in het Brunogebouw. De voorzitter, de heer P. J. Kraakman, opende op de gebruikelijke wijze en boette welkom wethouder G. van Slin gerland van Alkmaar. Van de afd. Heiloo van de s. d. a. p. was een schrijven ingekomen over de werkverschaffing. Het bestuur kreeg mandaat om te handelen naar bevind var. zaken. Daarop deed de voorzitter mededee- ling van de gecombineerde vergadering van verschillende besturen ovcv de aan B. en W. te stellen vragen inzake werk verschaffing of steunverlening. Mede gedeeld werd dat B. en W. en de com missie van de werkverschaffing de ar beiders er een grief van maken dat „men" renteniert op kosten van de be lastingbetalers, doch spr. wees dat ver wijt voor de katholieken af. Wij hebben, zeide hij, in den tijd dat we moesten werken niet zitten kaarten of visschen. Als we het geluk hadden werk te hebben (want dat moet men als een geluk be schouwen) hebben we werk gepresteerd. Spr. wilde dan ook de leden waarschu wen om niet te luieren, want dan zal de organisatie hem los laten. Hierna werd het vvinterprogram vast gesteld, dat zal eindigen in Februari. Daarna hield de heer Slingerland een rede. Aar. de hand van wat in den cur sus te Bergen is behandeld gaf spreker een resumé van het verleden, het heden en de toekomst van den arbeider. Aan het kapitalistische stelsel zal een einde komen. Socialisme en katholi cisme zullen het tegenover zich vinden Spr. verwachtte geen oplossing zooals de sociaal-democraten die voorstaan, doch wel een oplossing zooals in het „Rerum Novarum" tot uiting kwam. De toekomst is Jn handen van God. Bij de daarop gehouden gedachten- wisseling zeide kapelaan van Ettinger dat het woord „kapitaal" door spreker meermalen naar voren gebracht, een verkeerden indruk kan geven. De kerk veroordeelt het kapitaal niet, mits men het goed aanwendt De spreker bevestigde dit. De heer van Eist stelde voor om een Reisvereeniging op te richten en daar wekelijks voor te sparen. Dit voorstel werd aangehouden. Na behandeling van interne zaken volgde sluiting. 'Door den bisschop van Haarlem is tot 2de kapelaan der parochie benoemd de heer L. Nijs, voorheen hier werkzaam doch door zijn ernstige ziekte buiten bediening. Het zielental der parochie, een 2000 comminicanten, heeft deze aanstelling noodig gemaakt. 'De Sint Jozeph-Gezellenvereeni ging bestond Zaterdag 5 jaar. Dit was voor den vice-praeses een reden tot dankbaarheid tot God, welke zich uitte in een kerkelijke feestviering, met ont bijt in het Gezellenhuis. zoek van den heer J .P. Peereboom te Ilpen- aam, om te worden toegelaten tot den eed als makelaar in roerende en onroerende goe- o n't assuranhën, hypotheken en effecten. Besloten werd adhaesie te verleenen aan een verzoek van de Vereeniging van Leeraren in net schoonschrijven aan den minister, waarbij gevraagd wordt, voor het schrijven op de middelbare scholen weder eenige uren op het program uit te trekkn. Uitvoerige besprekingen werden over het vraagstuk goedernruil met Duitschland ge voerd. De Kamer vereenigde zich met een motie van de Kamer te Middelburg en sprak daar bij als haar overtuiging uit, dat verkorting in Nederland van den wettelijken arbeidstijd de huidige treurige economische omstandig heden zou verergeren en de werkloosheid nog zou doen toenemen. De begrooting werd overeenkomstig het voorstel van het Bureau vastgesteld. Zaterdagmorgen heeft aan de Twee wegen een aanrijding plaats met een met kool beladen vrachtauto van den heer K. Slot te 5irkshorn tegen een met een paard bespan nen wagen van schipper Wink alhier. De heer Wink was op weg naar Oudesluis. De vrachtauto moest hem passeeren, doch heeft blijkbaar niet afgewacht, dat er vol doende ruimte was. In ieder geval werd de wagen van Wink in den wal geduwd. Wink viel er af, het paard liep door de tuigen en ging op hol. De auto met kool kantelde aan den andern kant te water. De vaart was be zaaid met kool waarvan zeker wel een ge deelte bij de watermachine terecht zal komen, terwijl er ook heel wat door jongens werd opgevischt. Met den kraanwagen van den heer de Moor is de vrachtauto met eenige moeite op gehaald. Door de politie zal worden uitgemaakt wie de schuldige is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. CALLANTSOOG. Door nog onbekende oorzaak is door brand geheel verwoest de boerderij van den heer G. Kater. De heele voorraad hooi en haver ging verloren. Een en ander wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. 'De schaak- en damclub „Vita Nova" is als zoodanig ontbonden. Die ontbin ding beteekent echter geen teruggang doch men achtte het beter om beide clubs te splitsen. De schaakclub heeft zijn naam behouden, de damclub heet „Centrum". 'Bij den gehouden schietwedstrijd tusschen Bijzondere Vrijwillige Land storm en Limmer Burgerwacht werd de wedstrijd gewonnen door laatstgenoem de met 820 punten tegin 762 van den Landstorm. De medaille, die de burge meester beschikbaar stelde, komt dus in handen van de Burgerwacht. HOORN, Kramer van Koophandel en Fa brieken voor West-Friesland. De Kamer van Koophandel en Fabrieken Voor West-Friesland vergaderde Zaterdag onder leiding van haar voorzitter, den heer M. A. Emmerling, in de raadzaals alhier. Export naar China. Medegedeeld werd, dat van de Vereeni- ging Nedrlandsch Fabrikaat bericht is ontvangen, dat de mogelijkheid bestaat voor uitbreiding van den Nederlandschen export naar China. Gunstig advies is uitgebracht op een ver over de gehouden feestavond en tentoonstel ling en het bestuur deed de toezegging met gemaakte opmerkingen, zooveel mogelijk re kening zal worden gehouden. De afdeel ing nuttige handwerken zal dit jaar in een aparte rubriek worden onderge bracht en extra worden bekroond. Op de dit jaar te houden feestavond zal worden opgevoerd een kinder-operette-com- positie van den heer Zaal te Alkmaar, direc teur der zangvereeniging Crescendo. De levering der planten zal dit jaar wor den opgedragen aan den heer A. Blom te Oterleek. Deze zal tevens worden uitgenoo- digd op een nader te bepalen datum een le zing te houden, over de behandeling van bloemen en dhaliastekken. Bij de rondvraag werden verschillende dingen nog uitvoerig besproken. Hierna sluiting. Vrijdagavond laat reed vrachtrijder j. Peetoom van Winkel met zijn enormen aan hangwagen aan de lage Langereis, komende uit de richting Hoogwoud. Bij het nemen van de bocht over de Lange- reizerbrug naar Terdiek kon hij niet voor komen, dat de geheele leuning werd afge reden. Overigens liep dit ongeval goed af. De oorzaak van deze aanrijding is vrij zeker te zoeken in de lengte van den betrok ken aanhangwagen^ In de Parijsche Autosalons waren ook dit jaar talrijke Auto's met Continental banden ten toongesteld. Continental banden rijn overal be kend en gewaardeerd, Qemeentecadm Wegens ongesteldheid van den heer Hummer is tot tijdelijk gemeente-opzichter te De Rijp door B. en W. benoemd de heer P. de Haan te Amersfoort. Tot boekhoudkundige voor het Vleesch- keuringsbedrijf alhier is door den raad aan gewezen de heer K. Bornemann te Midden- Beemster. Naar wij vernemen is geen goedkeuring verleend aan de door den raad der gemeente voorgestelde verordening tot afwijking der bepalingen van de Winkelsluitingswet om de winkels gedurende het tijdvak na den zomer tijd tot na 8 uur des avonds geopend te heb ben. Zondagmiddag recipieerde de tooneel- vereeniging Vondel alhier in de keurig en feestelijk versierde zaal van het hotel de Ooievaar, ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan. 1 im~0Êmrnmm Zaterdagmorgen reed een zware melk- auto van de zuivelfabriek „Neerlandia" op den Schermerweg, richting Alkmaar. Door een defect aan de stuurinrichting botste de auto tegen een telefoonpaal en werd vervolgens tot stilstand gebracht. De paal werd in drie stukken gereden en het bo venste stuk waaraan de telefoondraden wa ren bevestigd, die de verbinding met Stompe- toren, Schermerhom en Ursem onderhouden, bleef rusten op de cabine van den auto. Het telefoonpersoneel uit Alkmaar dat spoedig ter plaatse was, verving den defecten paal zonder de verbinding met genoemde dorpjes te verbreken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, van den auto was de vooras ontzet, zoodat dit ongeval nogal goed afliep. Donderdagavond vergaderde de afdee- ling Oterleek van den Bond van Staatspen- sionneering in het café van den heer C. Reu- ses te Stompetoren, onder leiding van den voorzitter, dr. H. Heringa. De opkomst was treurig. Behalve het bestuur, waren slechts 4 leden van de 240 aanwezig. Besloten werd een propaganda-feestavond te houden te Oterleek, hierbij wordt uitge- noodigd een spreker en tevens zal aan de plaatselijke zangvereeniging Crescendo, ver zocht worden of zij hare medewerking hier aan wil verleenen. De heer J. Dekker Sr. werd benoemd tot vaandeldrager. Vrijdagavond hield de Huisvlijt- en Flo- raliavereeniging te Stompetoren haar alge- meene ledenvergadering in het lokaal van café Halfweg. De opkomst was in verband met het slecn- te weer, nog goed te noemen en daarover sprak de voorzitster mevr. M. Kruimel- Stokman dan ook in haar openingsrede haar voldoening uit. De secretaris, den beer S. Lakeman, las op zeer humoristische wijze zijn notulen voo[- Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging tl j2nan°^Lnh<*n goed voor staat. Door mej. C. Noorman en den heer P. Leegwater waren de boeken en bescheiden nagezien en acoord bevonden. De bestuursleden, mevr. C. Mulder- Blom en den heer S. Lakeman, die aan de beurt waren om af te treden, werden bij ac clamatie herbenoemd. In de controlecommis sie voor het nazien der boeken werden be noemd de heeren S. P. Debets en J. Brou wer. Er werd besloten dit jaar een cursus te houden voor de hoogste klassen der school. De kinderen zullen dan les krijgen in handen arbeid, welk hier op de school niet in het leerplan opgenomen is. De leiding zal wor den opgedragen aan mej. S. Rus te Alkmaar, die gediplomeerd leerares in dit vak is. Hierna volgde een uitvoerige bespreking De raad der gem. Texel vergaderde Za terdag 22 Oct. 's middags 3 uur ten raad- huize. Het bestuur van het Alg. Weeshuis ver zocht den raad opnieuw machtiging tot op name van twee kinderen, die boven den ge stelden leeftijd waren. Als gewoonlijk werd dit weer toegestaan. Een verzoek van de Vereen, v. Vreemdelin genverkeer van De Cocksdorp, om vandaar naar den vuurtoren inplaats van een voet pad een fietspad te maken, werd aangehou den tot de behandeling van andere fietspa den in het Noordel. gedeelte van Texel. Een verzoek van P. Bakelaar om betaling van zijn huishuur door de gemeente omdat adressant niet meer werken kan, joeg van de zijde der s.d.a p. raadsleden heel wat stof op. Tenslotte werd echter besloten dit met gesloten deuren te behandelen, hoewel de voorzitter dit adres niet bij den raad, doch bij 't crisiscomité op zijn plaats achtte. Verder was nog ingekomen een schrijven van den Ned. Bond van onderwijzers, waar in naar voren gebracht werd, dat nu thans vele kinderen door den financieelen nood in tal van gezinnen slecht gekleed en ondervoed worden, het de taak van de gemeente is hier in te grijpen. Ook hier zullen armbestuur en crisiscomi té hulp moeten bieden, daar 't volgens den voorzitter nog niet is gebleken, dat de over heid hier ingrijpen moet. Vervolgens werd de gemeentebegrooting voor 1933 aangeboden. De heeren De Graaf Dros en Henkes zullen deze onderzoeken, doch op verzoek van den heer Henkes zal aan iedere raadsfractie een exemplaar er bestu deering worden toegezonden. De voorzitter deelde nog mede, dat voor stelen tot wijzigingen schriftelijk moeten worden ingediend, en dat over ongeveer drie weken de behandeling dezer begrooting plaats zal vinden. Naar aanleiding van het verzoek van een arbeider, die in de omgeving van de Koog woonachtig is, om voor zijn drie kinderen vergoeding te geven voor 't vervoeren naar de christelijke school te den Burg, besloot de raad voor ieder kind per week een bedrag van 75 cent beschikbaar te stellen voor abon nement op de autobus. Hoofdzakelijk door de groote offers die van de gemeente gevraagd worden ter be strijding van de werkloosheid, stelden B. en W. den raad voor, de opcenten op de perso- neele belasting te brengen van 50 op 75, die op de grondbelasting op gebouwde eigen dommen van 60 op 80, en als gevolg van deze verhooging ook die op de gemeente fondsbelasting van 60 op 80. Een voorstel van den heer Henkes om de opcenten op de Personeele Belasting te bren gen op 150 werd met 9 stemmen verworpen Op voorstel van B. en W. werd besloten met 9 stemmen vóór, geen subsidie toe te kennen aan den heer Hemelrijk voor de stu diekosten van zijn dochter, die op de kweek school te Den Helder gaat. Bij de rondvraag drong de heer Leber aan op adhaesiebetuiging aan 't adres der ge meente Alkmaar om behoud van de recht bank aldaar, omdat dit ook voor Texel van groot belang is. £and= en Juin &oiuo DE LANGEN DIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Een zucht van verlichting zullen ongetwij feld velen bij de Langendijker Groentenvei lingen aangesloten tuinders hebben geslaakt toen zij kennis namen van de voorstellen van den minister inzake steun aan den tuinbouw Ee maximum van 5.000.000 wordt hierbi;1 ovor de tuinders beschikbaar gesteld,e uit gaande van den gemiddelden omzet aan de veilingen over 1928, 1929 en 1930, met dien verstande, dat geen enkele tuinders meer dan 20 van dien omzet over een bepaald jaar kan ontvangen. Aan de veiling te Broek op Langendijk was de gemiddelde omzet 3.515.000 en aan die te Noordscharwoude 3.914.000, zoodat in maximum voor die veilingen beschikbaar zou zijn resp. 703000 en 782.800 en dit alleen in het geval, dat het geheele verlies over alle veilingen 5.000.000 zou bedragen. Aangezien ver wacht mag worden, dat dit verlies te bereke nen op de wijze, als in het ontwerp worc aangegeven, wel grooter dan 5.000.000 za zijn, zal de uitkeering in dezelfde verhou ding dalen. Moge die daling voor onze tuin ders niet al te groot zijn. Vast staat intus- schen wel, dat niet voor steunuitkeering in aanmerking zullen komen zij, die niet hun hoofdbesdrijf in den tuinbouw vinden, zoodat tal van personen aan Lannendiik. die een meer of minder groote oppervlakte kool ver bouwen, zooals dat met handelaars in de polders gebeurde, met speculatieve doelein den, buiten de steunregeling zullen vallen. Als men den toestand op de veilingen zou willen afmeten naar den prijs der aardappe len, dan zou men tot allerbedroevendste con clusies komen. Ze waren eigenlijk in de afge- loopen week bijna het vervoeren niet waard. Wat is nu 0.40f 0.80 voor 100 K G. aardappelen. Een volle spoorwagen van 10000 K.G. Schotsche muizen brengt gemid deld 60! De bouwers, die echter geld noo dig hebben, voeren nu de gedurende den zo mer bewaarde aardappels aan, om zoodoende nog iets te vangen. Verleden jaar in de over- eenkomste week werd maar ongeveer 1 spoor wagen aan beide veilingen aangevoerd, in de nu afgeloopen week nog ruim 20 spoorwa gens. Schotsche muizen brachten toen echter f 68 per 100 K G. op. De niet-groote werden deze week voor 0.40—0.70 ver kocht. Voor blauwe Eigenheimers werd 0.70 1.20 betaald, voor Eigenheimers 0.50 J 1.30. Blauwe aardappelen golden 0.70 2.10. Voor een partij goedgekeurde Schotten werd f 1.60 besteed. Duken waren weer zeer laag in prijs: 0.50-/ 0.80 en ook voor drielingen kon niet meer dan 0.50 0.90 worden gemaakt. Of dus nog ten steunregeling noodig is! Voor roode kool was de stemming, evenals de vorige week reeds kon worden geconsta teerd, wat beter. Goede kool werd verkocht voor ruim 24. Er zijn partijen ver kocht, die zelfs boven de 4 uitkwamen. Af wijkende kwaliteit bracht van 0.901 SO op en niets bleef onverkocht. Vergeleken met het vorige jaar is deze prijs nu aanmerkelijk beter, want toen kwamen 'prijzen van 60 en 70 cent herhaaldelijk voor en was het een zeldzaamheid als boven de 2 kon worden gemaakt. De aanvoer aan de 2 veilingen be- iep ongeveer 28 spoorwagens. Gebeurde het den laatsten tijd vaak, dat de gele kool gedeeltelijk onverkoopbaar was, dit was gelukkig nu niet het geval. Al waren de prijzen lager dan die van roode, de stem ming was niet slecht. Voor goede kwaliteit werden prijzen besteed, die lagen tusschen 1.502.50 en voor sommige bijzonder mooie partijen kon soms nog wel iets meer dan dien hoogsten prijs worden gemaakt. Af wijkende kwaliteit werd voor 1—/ 1.40 verkocht. Ongeveer 18 spoorwagens werden verhandeld. Witte kool, in hoofdzaak voor de inmaak- fabrieken bestemd, bleef op ongeveer het zelfde prijsniveau als vorige weken. De min der mooie, soms zandige, brachten den mini mum-prijs van 0.60 op, voor de allermooi ste werd 1 betaald. Ook werd er al heel wat Deensehe witte aangevoerd, die laag in prijs was, n.1. van 0.601.50. Aan witte kool werden in totaal 45 spoorwagens aange voerd. Het vorige jaar was de witte kool iets lager in prijs, gele bracht ongeveer denzelf den prijs op. De prijzen der verschillende uiensoorten bleven vrijwel stationnair, zoodat voor gele r.ep 6.207 per 100 K.G. werd betaald, voor drielingen 44.80, voor uien 3.30 4.50 en voor grove uien 0.404.20. E>eze prijzen zijn 1.50—2 hooger dan verleden jaar in de overeenkomstige week Aanvoer 13 spoorwagens. Was de bloemkool verleden jaar zoo goed als niets waard, thans is dit veel beter. Voor de mooiste en grootste Lecerf kon 13—15 perp 100 stuks worden gemaakt, kleinere of iets afwijkende grootere brachten f 911 op. Voor Reuzen werd één a twee gulden min der betaald. Tweede soort werd voor 0.90 5 verkocht. Totaal aanvoer 22000 stuks, hoofdzakelijk aan de Broeker veiling. Slechts zeer kleine partijtjes slaboonen werden aangevoerd, de meest uit de kasen Ze brachten 10—20 op. Voor de mooiste bieten kon tot 22.40 worden bedongen. Minder gezochte werden voor 0.601 verkocht. Groote peen brachten prijzen o, die va rieerden van 2—2.40, kleinere 0.70— 0.90. Nog werden eenige partijen rammenas aan gevoerd. Een prijs van f 11.80 is veel te- laag. Sterk stegen de tomaten in prijs, zoodat voor A-kwaliteit tot ruim 17, voor B ruim 19 en voor C 14 kon worden gemaakt. De druivensoort Alicante bracht 24— 25 op, Frankenthaler ruim 27. Alles bijeengenomen, worden dus tegen woordig iets minder slechte prijzen gemaak dan het vorige jaar omstreeks dezen tijd. HET KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUWCOMITE. Maatregelen gevraagd ten aan zien van het credietvraagstuk. De vergadering van het K. N. L. C. heeft met alg. stemmen de volgende motie aange nomen: De vergadering spreekt als haar overtui ging uit, dat de financiëele toestand op hei: platteland en vooral van de boerenbevolking zoodanig is geworden, dat een débacle alleen nog is af te wenden door de prijzen der land bouwproducten zoodanig te maken, dat ook het boerengezin eenig loon van zijn arbeic geniet; is voorts van oordeel, dat voor het hand haven der boerengezinnen op de bedrijven en het bedrijf te kunnen blijven voeren, dringenc noodzakelijk is, dat maatregelen worden ge troffen. Ie. om zooveel mogelijk executies en faillis sementen te voorkomen; 2e om crediet te ver schaffen, en spreekt als haar overtuiging uit, dat he noodzakelijk is, dat de regeering met den meesten spoed overgaat tot ingrijpende maat regelen terzake het crediet-vraagstuk in den landbouw, draagt aan het bureau op, de regeering te verzoeken deze motie te mogen toelichten". Nog steeds werk in den moestuin. In de tweede helft van October zaaien we slaplanten in den bak om in het vroege voor jaar de beschikking te hebben over planten voor bakken en vollegrondsteelt. We gebrui ken hiervoor de soorten Meikoningin en Delftsche Chili. De bak behoeft met van broeimateriaal te zijn voorzien; in een koude bak zullen de plantjes al voldoende groeien. Ook is het wenschelijk dat de plantjes zoo krachtig mogelijk opgroeien en daarvoor is onnoodige warmte niet bevordelijk. We kwee ken de planten dicht aan het glas, opdat ze zooveel mogelijk licht ontvangen Wanneer het weer eenigszins toelaat wordt den ge- heeien winter door gelucht. Bij vriezend weer dekken we den bak, hoewel planten welke op bovengenoemde wijze zijn opge kweekt, wel eea paar graden vorst kunnen verdragen. De laatste andijvie staat nu bui ten opgebonden en wat met groot genoeg was om op te binden hebben we in een bak, dicht bijeen, uitgeplant. Wanneer we deze late andijvie willen bleeken dekken we den bak, ook overdag, met een rietmat af. Door het afsluiten van het licht gaat het bleeken dan vrij spoedig. De nog te velde staande sel derii moet nu worden opgerooid en in veilig heid worden weggebroken en de zijwortels worden bij den knol afgesneden. De knollen kuunen we in zand opkuilen in een bak, dien we bij vriezend weer dekken. Deze knollen behouden voldoende jonge blaadjes om als soepgroenten te gebruiken. We rooien nu ook de wortels van Brusselsch witlof. Het loof snijden we eenige c.M. boven den wor telhals af, terwijl ook het dunne uiteinde van den wortel en eventueele zijwortefs worden weggesneden. We kunnen de wortels voor- loopig buiten opkuilen en bij invallende kou de met een aardlaag of anderszins dekken. Ook kunnen we ze direct opplanten om te forceeren. Daarvoor planten we de wortels op zoodanigen afstand, dat de kropjes juist voldoende ruimte hebben om zich te ontwik kelen. Boven de wortels komt dan een laag fijne aarde of turfmolm ter dikte van 2530 c.M., waarin de kropjes, van het licht afge sloten, groeien. Plant de wortels zoodanig dat ze geen hinder van het grondwater heb ben; hierdoor zou het groeien der kropjes be lemmerd worden. Over en om de deklaag kan men desgewenscht nog broeimateriaal aan brengen om den groei te bespoedigen. Na tuurlijk kan men de wortels ook zeer goed, op bovengenoemde wijze, onder glas opplan ten. STEUN AAN TUINBOUW, I Suppletoire begrooting inge diend. Vijf mvlioen als maximum. Ingediend is een suppletoire begrooting voor hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1932. Daarin wordt uitgetrokken een artikel lui dende: Uitkeeringen ten behoeve van verbou wers van fruit en warmoezeriigewassen over 1932 zoo noodig uit te keeren in 1933, voor memorie. In de memorie var toelichting zet de mi nister uiteen, dat de Nederlandsche tuinbouw bijna geheel op den export zijner producten is aangewezen en dat juist deze xport, welke deels door afwerende maatregelen van het buitenland, deels vanwege een minimale gel delijke opbrengst der producten hoe langer hoe meer in zoodanige moeilijkheden is geko men, dat van een wezenlijke ontwrichting van den tuinbouw kan worden gesproken. Deze geven een sprekend beeld van den zich voltrekkenden neergang in den tuin bouw. De totaaluitvoer der voornaamste tuinbouwproducten gedurende de maanden Januari tot en met Augustus der jaren 1928, 1929, 1930, 1931 en 1932 bedroeg resp 313.818, 343,612, 405.569, 294.799, 294.939 tonnen. De minister van economische zaken er arbeid becijfert, dat ten aanzien van sommige producten zich een werkelijk catastrofale priisva! heeft voorgedaan. Naar de meening van den minister is in williging van den uit de tuinbouwstreken zoo sterk klinkenden roep om hulp in nood gerechtvaardigd. Steun uit 's rijks schatkist. Nadat grondig en langdurig is gespeurd naar middelen, waarbij de schatkist niet be trokken behoeft te worden, is nu tenslotte uit den drang der omstandigheden het besluit geboren om rechtstreeks uit de rijksmiddelen een steunbedrag te verstrekken. De grondgedachte is: door een bijslag op de geveilde producten in de op die producten geleden verliezen tegemoet te komen met dien verstande, dat deze verliezen, indien zij in totaal vijf millioen gld. of minder bedragen, geheel voor rekening van het rijk komen, ter wijl in geval zij dit bedrag overschrijden, de garantie zich slechts tot een zoodanig percen tage van de geleden verliezen zal uitstrekken als voortvloeit uit de verhouding van het to taal der geleden verliezen tot het beschikbaar gestelde bedrag van vijf millioen gld. Volgens het plan van uitvoering was voor het jaar 1932 van rijkswege aan daartoe erkende veilingen van groenten en fruit ga rantie verleend tot een bedrag overeenkomen de met het verschil tusschen een opbrengst, berekend naar een richtprijs en het totaal eener berekende werkelijke opbrengst van ga rantieproducten, met dien verstande, dat het totaal der aan de veilingen op grond hiervan uit te keeren gelden een bedrag van vijf mil lioen niet mag overschrijden; dat het totaal van de aan iederen tuinder op grond hiervan uit te keeren gelden niet meer mga bedragen dan twintig pCt. van de opbrengst van zijn gemiddelden omzet ter veiling in de jareD 1928, 1929, 1930. Als garantieproducten worden aangemerkt, de door den minister als zoodanig aan te wijzen tuinbouwproducten, welke over veilin gen worden afgezet en aan te stellen mini mum eischen voldoen. Als richtprijs wordt aangemerkt de prijs, welken de minister op grond der feitelijke productiekosten voor een daarbij te bepalen tijdvak voor de verschillende kwaliteiten voor een garantieproduct en zoo noodig verschil lende voor verschillende deelen des lands vaststelt, met dien verstande, dat bij de bere kening van dien richtprijs de loonfactor en de huurfactor zoodanig zullen worden bere kend, als in overeenstemming met de plaatse lijke omstandigheden en de belangen van de betrokken teelt billijk en wenschelijk wordt Voorde uitvoering van deze regeling wordt de minister bijgestaan door een regeerings commissaris, terwijl er bovendien een com missie van advies wordt ingesteld.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7