De minister betoogt, dat volgens het plan van uitvoering aan den tuinbouw in zijn ge heel behoudens betrekkelijk gunstig verloop van den gang de prijzen het uitgetrokken steunbedrag ten goede komt. Hierdoor zal de crediet-waardigheid van het bedrijf niet on- beteeken end worden versterkt. DE NOORD-HOLLANDSCHE TUINBOUW. DIEF AAN ZIJN PANTOFFELS HERKEND. Amerikaansche notities handje litsjie noten of een plaatie n„ De prikkel tot het leveren van de hoogste kwaliteit wordt behouden, terwijl, doordat het Nederlandsche veilingwezen als voornaamste orgaan van uitvoering is gedacht, een krach tige waarborg is geschapen voor een zoo nauwkeurig mogelijke toepassing der rege- Hng. Het provinciale in- en verkoopbu- reau stelt prijzen vast. De commissie van toezicht op het provin ciale in- en verkoopbureau voor tuinbouw producten heeft den prijs vastgesteld dien afnemers moeten betalen vocfr producten, aan de veilingen den minimum-prijs ni kunnen opbrengen. Voor vroege aardappels is die prijs bepaald op 20 per spoorw g van 10.000 k.g., voor sluitkool, rood., witte en gele op 10 per 10.000 kg. Aan de spoorwegen is verzocht om een t - ductie op den vrachtprijs, die voor rekening der afnemers komt Zondagnacht bemerkten twee surveillee- /ende politie-agenten te Oss, een man, die met een zak op den rug liep. Toen zi hem aanriepen, zette de man het op een looper.. De politie-agenten zonden hem eenige scho ten na, doch de vluchteling wist te ontkomen. Tijdens de vlucht had hij den zak weggewor pen en hierin vonden de agenten een aantal dineer., die even te voren gestolen waren bij den°heer Van Erp in de Vierhoekstraat. Gistermorgen is de verdachte in zijn wo ning gearresteerd. Hij ontkende den diefstal te hebben gepleegd, doch gebleken is, dat de pantoffels, die de vluchteling tijdens de ducht verloren had, hem toebehoorden. EEN VIERTAL INBRAKEN TE DEN HAAG. Ook in hel Engelsche gezantschap. Den laatsten tijd worden in de residentie fal van inbraken gepleegd, waarvan de meeste voor de inbrekers niet veel resultaat opleveren. Nu weer is ingebroken in een drukkerij in de Nieuwe Molstraat. Het kan toor werd doorzocht, schrijfbureaux en laden werden opengebroken. Getracht is de brand kast met een valschen sleutel te openen, doch die poging is mislukt. Na hun bezoek aan de drukkerij hebben de inbrekers via een achterplaatsje zich bege ven naar een rijwielzaak aan de Stille Veer kade. Ook hier zijn de laden van verschillen de bureaux doorzocht, terwijl eveneens een poging werd ondernomen om de brandkast te forceeren. Noch in de drukkerij noch in de rijwielzaak wordt iets vermist. Ook is ingebroken in het gebouw van het Engelsche gezantschap. De dader doorzocht het particulier kabinet van den gezant, doch vond hier blijkbaar niets van zijn gading. Op het hooren van gerucht, nam de man ijlings de vlucht. Voorts is ingebroken in een woning aan de Corn. Speelmanstraat. Toen de bewoonster Zondagnacht het huis binnen wilde gaan, bleek de knip op de deur te zijn. Aangezien zij de eenige bewoonster van het huis is, ver moedde de dame onraad. De politie werd ge waarschuwd, en deze verschafte zich toegang tot de woning. Het bleek, dat inbrekers he: geheele huis hadden doorzocht. Een geld kistje met familiepapieren en met een bedrag van ongeveer 40 is meegenomen. AANVARING OP DE MAAS. Gisteravond heeft op de rivier de Maas te Rotterdam, ter hoogte van de Lloydkade, een aanvaring plaats gevonden tusschen het Engelsche ss. „Harilda" en het binnenko mende Duitsche s.s. „Friesland". De „Fries land" kwam uit de Schiehaven op hetzelfde oogenblik, dat de „Harilda" uit de Park haven kwam, die vlak bij de Schiphaven ligt. De schepen moesten elkaar passeeren en hierbij hééft men zich aan boord in den af stand vergist, waardoor de aanvaring ver oorzaakt werd. De Harilda ramde de „Fries land" aan stuurboordzijde, waardoor dit laatste schip een gat kreeg boven de waterlijn van 2 bij M. Het schip kon op eigen kracht doorvaren naar de Prins Hendrik kade en zal heden in een dok ter reparatie worden opgenomen. Het Engelsche s.s. krerg lichte schade aan den voorsteven, maar kon de reis voortzetten. I! KOKEND WATER OVER HET LICHAAM Zaterdagavond trok het twee-en-een-half- 'arig dochtertje van den winkelier Van der -inden te Gemert een ketel kokend water van een kachel. Het kindje kreeg den inhoud over het lichaam en werd met zware brandwonden naar het ziekenhuis te Helmond overge bracht. De toestand is zorgwekkend. CONTINGENTEERING VAN SCHOEISEL. Ingediend is een wetsontwerp houdende regeling van den invoer van schoeisel cn leestklaar schoenwerk. Dit ontwerp dient ter bekrachtiging van het Kon. besluit van 28 September 1932, waarbij, in verband met het per 1 October afloopen van de bestaande contingenteerings- regeling voor schoeisel, opnieuw een termijn van invoerbeperking is vastgesteld voor een tijdvak van zes maanden. SMOKKELARIJ. Een smokkelaar gewond. Zondagnacht hebben Duitsche grensbe ambten uit Kaldenkirchen een smokkelaars bende betrapt, die poogde een aantal goede ren frauduleus in te voeren. Toen de smok kelaars bii de nadering van de beambten op de vlucht sloegen, maakten deze van hun vuurwapenen gebruik. Een van de smokke laars, een zekere B., werd in den buik getrof fen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. De beambten slaag den er in tien leden van de bende te arrestee ren. Een belangrijke partij koffie en tabak Wvrd in beslag genomen. DE PRODUCTIE EN INVOER VAN VARKENS IN ENGELAND. Voorstel tot productiebeperking en tot verleening van voorkeur aan de - binnenlandsche productie. Reuter meldde gisteravond: De Engelsche commissie voor de reorga nisatie van de voortbrenging van varkens en varkensproducten beveelt in haar rapport aan om, te beginnen met 1 Juli van het vol gende jaar alle leveringen, zoowel de binnen landsche als de buitenlandsche, van bacon spek en ham, aan een beperking te onderwer pen. De totale hoeveelheid zou moeten worden beperkt tot 10.670.000 cwts. Jaarlijks moet de binnenlandsche productie worden beperkt tot de hoeveelheid, die de producenten zou den kunnen garandeeren. Het restant zou verdeeld worden over de vreemde exportee- rende landen. Het Engelsche contingent zou periodiek kunnen worden vermeerderd, waar op aanpassing van de nieuwe contingenten aan den nieuwen toestand zou moeten vol- gen. De commissie stelt voorts de instelling van een adviseerende commissie voor de produc tiebeperking en voor de verdeeling van de buitenlandsche contingenten voor. Tenslotte bv.veelt zij rationalisatie van de Engelsche bacon-industrie aan. BOND VAN TECHNISCHE AMBTENAREN. Voortzetting der Zuiderzeewerken gevraagd. Zaterdag heeft te Den Haag een vergade ring plaats gevonden van den Bondsraad van den Bond van Technische Ambtenaren in overheids- en in semi-overheidsdienst, ter be handeling van het vraagstuk der produc tieve werkverruiming. Een resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen, waarin de Tweede Kamer gevraagd wordt te willen be vorderen le. dat die maatregelen tot stand komen, welke ertoe leiden, dat voor de overheid hier te land in het algemeen de mogelijkheid wordt geschapen om de productieve werkver ruiming op ruime schaal ter hand te nemen, waardoor credietverruiming in het binnen land een eerste vereischte is, 2e. dat de uitgaven voor het Wegenfonds niet zullen worden verminderd, 3e. dat de uitvoering der Zuiderzeewerken niet zal worden stopgezet en ten spoedigste een aanvang zal worden gemaakt met de in poldering van de N.O. polder. DR. W. MENGELBERG. Heeft vrijwillig zijn huis niet meer betrokken. De geruchten, die de ronde doen, dat de fiscus aan dr. W. Mengelberg het verblijf in zijn woning in de Van Eeghenstraat te Amsterdam zou hebben ontzegd en dat de fiscus zelfs het huis tijdens zijn afwezigheid zou hebben gesloten, zijn, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, onjuist. Geheel vrijwillig heeft dr. Mengelberg besloten zijn woning niet meer te betrekken, omdat hij dit, in verband met het sedert jaren hangend ge schil met den fiscus, noodig oordeelde. Het geschil, dat dr. Mengelberg en de fiscus ver deeld houden, hangt nog bij de bevoegde rechterlijke instanties. Dit geschil loopt uit sluitend over de vraag van de woonplaats Een minnelijke schikking wordt mogelijk geacht. SALARISKORTING VOOR LEERAREN BIJ M. O. De besturen van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, het Genootschap van Leerarenvereeniging St. Bonaventura en de vereeniging van Leeraren bij het Christelijk Middelbaar On derwijs zijn dezer dagen bijeengekomen ter bespreking van de door de regeering inge diende voorstellen tot salariskorting. De besturen staan afwijzend tegenover deze salariskorting en wel op de volgende gronden: 1. De steeds matige ambtenarensalaris sen, die, wanneer de Rijksmiddelen ruimer vloeien, weinig of niet omhoog plegen te gaan, moeten in slechtere tijden zooveel als eenigszins mogelijk is onaangetast blijven; 2. Sedert 1923 zijn de leeraren bij herha ling door uitzonderingsmaatregelen getrof fen. Hoewel de leeraren in 1928 in het geheel geen vooruitgang in salaris verkregen, deel den zij in 1932 volledig in de salarisverla ging, die toen werd vastgesteld Nu met ingang van Januari a.s. door de regeering een nieuwe verlaging in uitzicht wordt gesteld in den vorm van een verhoogde pensioenbijdrage, achten de besturen den tijd gekomen, om er met klem op aan te dringen, dat de verbetering van de financiëele positie van ons land thans door alle Nederlanders worden bijgedragen. RUZIE OP EEN BRUILOFT. Te Kerkrade is Zaterdagavond een bruiloft gebierd, waar aan het slot van het feest ruzie ontstond. Een der muzikanten kreeg van een der gasten een zwaren slag met een stoel op het hoofd, zoodat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De dader is gearresteerd. In de brui loftszaal lag alles overhoop. INBRAAK IN EEN PASTORIE TE HUIZUM. Terwijl de predikant de godsdienst oefening leidde. Zondagmiddag, toen ds. Den Houting de godsdienstoefeningen leidde in de geref. kerk van Hiiizum (Fr.), is er in de pastorie dief stal met braak gepleegd. Toen de heer en mevrouw Den Houting in hun woning terug keerden, kwamen zij tot de ontdekking, dat er ongenoode gasten waren geweest, die zich, »:ar vermoed wordt, door een raampje van de W.C. toegang hebben verschaft. In alle vertrekken was de boel overhoop gehaald. In een der kamers was een kistje met 200 gestolen, terwijl een kistje met 4000 onaangeroerd was gebleven. £>e chef van de politie van Leeuwarderadeel stelde onmiddellijk een onderzoek in. Later ver scheen het parket met hoofdinspecteur Zoll van Leeuwarden, voor het nemen van vinger afdrukken. EEN FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VOOR LIJKBEZORGING OPGERICHT. Zaterdag is te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van vereenigingen voor Lijkbezor ging hier te lande, welke geleid heeft tot de oprichting van bovengenoemde Federatie. Op deze vergadering waren vertegenwoor digd de vereenigingen uit Amsterdam, Alk maar, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Zaandam, Delft en' Utrecht. Te samen bleten bij deze vereenigingen thans reeds te zijn aangesloten 32.200 gezinnen omvattende in totaal ongeveer 130.000 personen. De zetel van de federatie is gevestigd bij den eersten secretaris den heer A. Krommen dijk te Zaandam. Tot bestuurslid is o.a. ge kozen de heer T. Bonsema te Alkmaar. MALAISE. In de sioelenindustrie. Wegens slapte in de stoelenindustrie heeft de directie van de N.V. Culemborgsche Stoe- lenfabriek Zaterdag j.1. aan zestien arbeiders van de „stoelen"-afdeeling aanzegging van ontslag meegedeeld. Stopzetting fabrieken Leidsche katoen-maatschappij. Wegens slapte zullen binnen enkele weken de fabrieken van de Leidsche Katoen-Maat schappij worden stopgezet. Ruim honderd man personeel wordt daardoor werkloos. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Een onderhoud tusschen den voor zitter van den raad van ministers en vier burgemeesters van ZuMer- zeegemeenten. De vereeniging van Zuiderzeegemeenten heeft eenigen tijd geleden vier burgemeesters aangewezen, die opdracht kregen zich recht streeks te wenden tot den directeur van den rijksdienst Zuiderzeesteunwet en tot de regee ring, teneinde het in die richting te sturen, dat een betere toepassing zou worden verkre gen van de regelingen betreffende de gelde lijke tegemoetkomingen, welke tot nog toe zeer veel te wenschen laat. De deputatie bestond uit de burgemeesters van Bunschoten, Enkhuizen, Lemsterland en Wieringen. De deputatie kon bij den rijks dienst geen succes bereiken. De voorzitter van den raad van ministers beloofde een en ander onder de oogen te zul len zien. Na een uitvoerig onderhoud met genoemden voorzitter hebben bedoelde bur- meesters in een uitvoerigen brief de wen schen der vereeniging van Zuiderzeegemeen ten schriftelijk aan de regeering kenbaar gemaakt, betoogende dat slechts wijziging van de bestaande bepalingen en voorschrif ten verbetering kan brengen, waarvoor de middelen door hem werden aangegeven. Al leen op deze wijze zal naar hun meening in den dringenden nood zoo spoedig mogelijk kunnen worden voorzien. Jiechtszaken DE VEERDAM TE HOLWERD. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld cassatieberoepen van D. J. J. V., secretaris der gemeente Ameland en een aantal andere personen, die allen waren vervflïgd wegens het loopen op den Veerdam bij Holwerd, ter wijl het Rijk, dat beweert dezen weg in ge bruik te hebben, den toegang heeft verboden. De kantonrechter te Dokkum heeft alle verdachten vrijgesproken, daar hij niet be wezen achtte, dat op dat oogenblik de veer dam in gebruik was bij het Rijk. De ambtenaar van het O.M. teekende cas satie aan. Gisteren heeft de procureur-generaal ge concludeerd tot niet-ontvankelijk-verklaring van het beroep. Arrest 21 November. DE FILM „MATA HARI". De eisch tot vertooningsverbod af gewezen, omdat de film niet sma delijk is voor de nagedachtenis. De president van de rechtbank te Rotter dam mr. L. R. Telting heeft in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de gebroe ders Zelle, als eischers, contra de N.V. Tu- schinski en hare leden als gedaagden betref fende het verbod van de vertooning van de film „Mata Hari". De president heeft zich bevoegd verklaard en de door eischers gestelde vordering afge wezen en hen veroordeld in de kosten van het geding, omdat z.i. de film niet smadelijk is voor de nagedachtenis van Mata Hari. HAAR DOCHTER GEWURGD. Tot 8 jaren veroordeeld. De rechtbank te Maastricht heeft gister de 56-jarige vrouw te Kerkrade wegens doodslag op haar eigen 15-jarige dochter, op 20 Juni gepleegd, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf De eisch was twaalf jaar. SLUITING VAN KAPPERSZAKEN. Is de gemeentelijke verbindbaar of niet? verordening De Haarlemsche rechtbank heeft gister in appèl een zaak behandeld betreffende de ge dwongen sluiting van kapperszaken op een bepaalden dag in de week. De kantonrechter te Haarlem heeft eenige maanden geleden de desbetreffende verordening der gemeente on verbindbaar verklaard, het ten laste gelegde niet strafbaar geacht en den kapper van alk rechtsvervolgingen ontslagen. Thans heeft de officier van justitie der Haarlemsche rechtbank de verordening wel bindend geacht en tegen verdachte f 0.50 boete geëischt. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 21 October 1932. F. B. te Schoorl, A. J. B. te Uitgeest, C. S. te Heiloo, D. V., J. G. G., M. R., J. v. 't V., A. R. te Alkmaar, H. D. te Amsterdam, A. B. R. te Zaandijk, J. Z. te Oterleek, C. D., J. S., J. K. te Heerhugowaard, C. S. te Aker sloot, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 13e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e teruggave ouders, de 5e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 6e, 15e ieder 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 7e, 8e, 11e, 12e, 14e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 9e, 10e ieder 30 boete of 30 dagen hechtenis. J. Th. B. te Heemskerk, A. de G., H. T., R. B. te Castricum, D. de J. te Bergen, K. de B. te Heerhugowaard, loopen over verboden grond, de le 3 X 4 boete of 3 X 4 dagen hechtenis, de 2e 3 boete of 3 dagen hechte nis, de 3e, 4e, 5e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e 7 boete of 7 dagen hechte nis. H. D. te Egmond aan Zee, H. B. te Haar lem, J. E. I. te Egmond aan den Hoef, M. B. E. M., H. D. C. te Beverwijk, H. de H. te Gouda, H. L., J. N., P. V. te Amsterdam, overtreding Jacht- en Visscherijwet, de le 6 boete of 1 week tuchtschool, de 2e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 3e 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 4e, 5e, 9e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e 20 en 10 boete of 20 en 10 dagen hechtenis, de 7e en 8e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. W. B. te Stompetoren, P. V. te Broek op Langendijk, M. v. d. V. te Groningen, D. de W. te Amsterdam, overtreding Politiever ordening, de le 6 boete of 6 dagen hechte nis, de 2e, 3e en 4e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. J. G. te Oost-Knollendam, in staat van dronkenschap de orde verstoren, 8 boete of 8 dagen hechtenis. W. Z. te Berkhout, overtreding openbare middelen van vervoer, 6 boete of 6 dagen hechtenis. C. A. B. te Bergen, overtreding Winkel sluitingswet, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. H. M., S. S. te Alkmaar, dronkenschap, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Van onzen correspondent). DE CHINEEZEN TE NEW-YORK. Een der nieuwigheden in Amerika, waar aan de kersversche landverhuizer niet ge wend is en waarvan hij in den beginne geen gebruik wil maken, is de Chineesche wassche- rij, tenzij hij door het Verre Oosten gereisd heeft en weet hoe voortreffelijk en goedkoop deze amandeloogige ploeteraars de boel be handelen. Terwijl de gemiddelde Euro, peanen, zonder daar eenigen grond voor te hebben, vermoeden, dat de Chineezen vies en slordig zijn, weet zoo iemand, dat het omgekeerde juist het geval is en gaat van de veronderstelling uit, dat de Chineezen in New York het wel precies eender zullen doen als in den Oost. Waarin hij na proefneming blijkt gelijk te hebben. De Chineesche wasch- bazen in dit land, waarvan er duizenden en nog eens duizenden in de groote steden en de kleine dorpen te vinden zijn, doen hun werk keurig en goedkoop, ik zou haast zeggen op een huiselijke manier, omdat zij niets met machines doen, maar alleen door handwerk. En wanneer men eenmaal aan hen gewend is voor het behandelen van overhemden en ander lijfgoed, dat in de Amerikaansche ma chinale wasscherijen spookachtig wit gekookt wordt, dientengevolge na zes waschpartijen tot babyproporties slinkt en plankig gestijf seld, gerafeld en gescheurd of ter afwisseling met een oliemop van de machines wordt teruggebracht, die blijft verder de zonen van het Hemelsche Rijk getrouw, onverschillig waar hij woont een Chinees is er altijd er gens in de buurt. Ik wil niet nalaten te ver tellen, dat de ergernis tegen de machinale wasscherijen iets algemeens is, waarover men nogal wrange anecdotes maakt en zich kwaadschiksch aan onderwerpt, omdat het eenmaal niet anders schijnt te kunnen en de eene wasscherij niets beter is dan de andere Bovendien zijn de Amerikanen nooit gewend geweest en nog niet om kleeren of ondergoed van durende kwaliteit te koopen hun poli tiek is eerder een paar sokken te koopen, wan neer er een gat in zit, dat ze te laten repa- reeren. Hetgeen niet wegneemt, dat een boordrand als een zaag ook een Yankee in woede kan laten ontsteken. Om al die redenen verheugen de „Chinks", zooals de Chineezen populair genoemd wor den, zich ook niet in een élite klandizie, maar meer van de spaarzame burgerij, die vindt, dat een overhemd langer meemoet dan twe^ maanden. En een andere bijzonderheid is, dat men voor zijn eigen besteldienst moet spelen, een van de redenen, waarom het veel goed- kooper is. Natuurlijk vindt men hen meer in de wijken der middelklassen en in de volks buurten, dan in de omgeving van Park Ave nue of Riverside Drive, maar het curieuze der Amerikaansche steden is altijd, dat arm en rijk dikwijls geen vijf minuten loopen van elkaar afliggen en zoo ziet men overal de winkels van Ah Wong, Kee Ling, Sam Sing, Wu Keong en hoe de heeren verder heeten. Op de breede avenues natuurlijk niet op de Flfth! in de zijstraten en op het platte land in zijstraatjes en op binnenplaatsen. Overal hangt die eigenaardige lucht, die onmiskenbaar verraadt, dat hier menschen van een ander ras, andere gewoonten en vooral andere eetregels wonen! Want in een winkellokaal, waar blanken hoogstens hun nering kunnen drijven, zijn drie of vier Chi neezen niet alleen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan het werk, maar ik weet stellig, dat zij er ook hun potje koken en ik vermoed, dat zij 's nachts op een matje onder hun strijktafel gaap liggen. Hetgeen de groote wasscherijen een reclamecampagne heeft doen opzetten om het publiek te wijzen op het on-hygiënische van zulke huiselijke zaken, die volstrekt niet het monopolie van Chineezen zijn zij zijn zelfs in de minder heid. Vriendelijk glimlachend, op klipklappe- rende sloffen, in een gescheurd, maar kraak helder baadje, komt er een van zijn zware strijkijzers naar voren, pakt de wasch aan en geeft er een reguetje voor in den vorm van 'n papiertje, waarop een oncijferbare Chinee sche hiëroglief. Verlies het niet, want Ling of I an is onvermurwbaar in zijn eisch om het bewijsje, als hij lief is tegen alle kinderen. Altijd weet hu een naar wierookstokjes, een scharrelen, dat hij met veel hoofdjreknitje kleine handen topt. m de Het is een toer om er uit wijs te worH_ wanneer de schoone wasch klaar zal zij0» hoeveel het dan kost, want Engelsch sch"°* vele belemmeringen voor de Chineesch,» ,m te bevatten, zooals de letter r en de mep^8 bedienen zich van het „pidgin" Engelsch apart taaltje, dat in het Oosten een Europeesch Maleisch aan het worden Kindervrienden en dierenbeschermers h 151 eenzame Chineezen, die nooit met hun vrn^ wen of kinderen gezien worden en waarv het grootste deel op hun eentie naar hf zijn gekomen, dikwijls binnengesmokkeld geld te verdienen en later naar hun gebons ff geboorte. Ik herinner „ie hl, smoorwarmen win]^ grond terug te keeren vijftal, dat in een 's avonds tegen middernacht bijeen geWw zat om een ouderwetsch gramofoontje J? een bloemenhoren, waaruit een hooge (V neesche vrouwenstem zonder eenige begej?' ding een lied van vermoeiende eentoni|(Ji' zong. Buiten raasde de viaductspoor voorta en tikkelde fijne hagelsneeuw tegen de w" kelruit op planken tegen den muur lanïj de papieren pakken, ieaer met hun wond» lijke letters beteekend, in lange rijen te wach' ten op de klanten. De strijktafels stonden leeg en alles wees er op, dat ik deze mannen eindelijk eens in rust zag. De baas gebruikte zijn raampje met houten kralen om uit (e rekenen hoeveel geld af te houden en met een glimlach en een knik bedankte hij. Mijn tegenwoordige Chinees, ver buiten de stad, is dik als een Boeddha, woont alleen in een bouwvallig huis, dat door een gangetje bereikt wordt en is de weldoener van alle katten in de buurt: voor zijn huisdeur zit al. tijd een half dozijn te wachten op de restje® van zijn maaltijden en al is het binnen een wanhopige wanorde, het is er toch smetteloos zindelijk. De wasch doen en restaurants hou den, dat zijn de twee voornaamste bezighe den van duizenden Chineezen in Amerika, van wie er in een eeuw ongeveer 400.000 het land zijn binnengekomen, velen teruggekeerd en talloozen families hebben groot gebracht. De bekende filmactrice Anna May Wong ij een Californische en zelfs nooit in China ge weest, terwijl het aantal studenten, zoowel mannelijk als vrouwelijk, vooral na den oor log een grooten omvang aannam. Op de Amerikaansche militaire academie te West Point dienen altijd buitenlanders, onder wie Chineezen, en één daarvan heeft zich in het jongste conflict met Japan als generaal over een Mantchourijsche divisie onderscheiden. Precies als met de wasscherijen vindt men overal Chineesche restaurants, waar „chop suey" of „chow mein" wordt opgediend, twee schotels, die in heel China niet te vinden zijn, terwijl ba-mi tot mijn verbazing op het menu mankeert. Die resetaurants zijn, hoe be scheiden van opzet in de New-Yorksche bui tenwijken of in het binnenland, zoo Oostersch mogelijk ingericht met veel lakwerk en tem pellampen, kralen voorhangen en afgescho ten eethokjes, waardoor een aparte atmosfeer verkregen wordt, die het Amerikaansche pu bliek buitengewoon waardeert. Vooral is net een gelegenheid om 's avonds na de voorstel ling heen te gaan en de Chineezen hebben er al gauw het belang van ingezien, om een paar Jazz-muzikanten te huren, zoodat in t midden van de zaal gedanst kan wordm. Midden in het hart van New-York, van uit gaand Amerika mag ik wel zeggen, het Times Square, liggen eenige kolossale Chi neesche restaurants, die een heele verdieping beslaan: Young's Restaurant bijvoorbeelden waar het avond aan avond stampvol zit. De eigenaren van zulke inrichtingen zijn natuurlijk de aristocraten onder hun landge- nooten en dikwijls in den volsten zin des woords een millionnair. Dit geldt ook voot grossiers in Chineesche waren en kunstpro ducten, waarvan prachtige zaken op Fifth en Madison Avenues te vinden zijn. Komt men hen verder in het gewone leven tegen? In letterlijken zin kan dat gebeuren in een zui delijke wijk van Manhattan, waar het zooge naamde „China Town" gevestigd is en waarvan door sightseeing cars de noodige ophef wordt gemaakt als iets heel bijzonders. Wat het ten eenenmale niet is, al zijn daar de winkels, de clublokalen, theaters voor on ze gele broeders te vinden. Om een klein id« te geven, elk jaar wordt er voor anderhalf millioen dollar uit China geïmporteerd aaa alle mogelijke hier te lande onbekende medi cijnen, die moeten dienen voor de kwalen van alle waschbazen en kellners over het heelt land. Maar men komt hoogst zelden een Chi nees, tenzij van voorname positie of stand, in het dagelij ksche leven op kantoren, in ho tels of schouwburgen tegen. Zij zijn als de altijd bezige mieren onder den voet, rusteloos aan den gang om hun be staan te maken en volkomen en volkomen a- bolsjewistisch een klein of groot fortuin j1 vergaren. Zij vormen een apart element i" de Amerikaansche samenleving, die zeldet eenige last oplevert, maar wanneer dat ?e' beurt, gaat het op grootsche schaal! N«*j York is vooral de plek en Peil Street en Mo« Street China Town bij uitnemendheid de plaats, waar onderlinge veeten bloedig beslecht worden. Twee clubs, On Leong Ton? en Hip Sing, zijn eikaars doodsvijanden en onverzoenlijk naar het schijnt, want telken' laait de strijd weer op. Het is nu weer een tweetal jaren geleden, dat de laatste ruzi bijgelegd werd en er een „wapenstilstand, gesloten werd van vrede schijnt het noo te zullen komen. En aangezien de hoog' Chineezen, zooals consuls of het bestuur*» de Chineesche K. v. K., zelfs geen inlRhwj» willen of kunnen geven aan de Amerikaa sche autoriteiten, zien deze in de ChineeW1 stad altijd een mogelijken vulkaan. a. Zonder voorafgaande waarschuwing kn len de revolvers en klieven de hakmes door schedels alarm! de politie ko» aanrennen met traangasbommen en negeweren er liggen een paar slachto op het trottoir, die blijken van buiten de te zijn, ordelijke menschen, die nooit m ..fl politie in aanraking kwamen. Waarom ze terechtgesteld? Niemand weet het en mand zal het ooit weten de Ch'neez^ p] ten ons, blanken, alleen maar zien, jje willen vertoonen en naar de rest zijn gedreigd met massale verbanning. hoe is dat uitvoerbaar: schuldigen i,erp- schuldigen? En welke, zelfs de alle zinnigste Yankee detective vermag fl| geheimen door te dringen of si te onthouden?

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8