Agenda ^Binnenland £aatste betichten 2l}£erAejdcfU Stad en Omqevinq. DE HOOGE WATERSTAND. De nieuwste manie bereikt het platteland. Bioscopen. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond om half 8 hoofdnummer Zwei in einem Auto (rom.), hoofdrollen Karl Lud- wig Diehl en Ernst Verebes. Toegang voor eiken leeftijd. Stede lijk Museum Breedst r., eiken dag 912 en 1.303.30, Zaterdag 9—1 geopend, Zondag gesloten. Tentoonstelling teekenge nootschap Kunstzijons doel, in het gebouw van de Noordhollandsche Le vensverzekering Mij. op het Hofplein tot en met Zondag 30 Oct. geopend van 11 tot iur. Woensdag 26 October. 8 uur, Harmonie, uitvoering voor het co mité voor tooneelvoorstellingen. 8 uur, Gulden Vlies, optreden gezelschap Willy Derby. 8 uur, Waakt en Bidt, vergadering Nee Christenvrouwenbond, spreker dr. Spek. 8 uur, De Rustende Jager te Heiloo voering door ,,'t Ontluikende roosje „Hij, zij en Hottentot". Donderdag 27 Oclober. 8 uur, Harmonie, optreden de heer en me vrouw Clinge Doorenbos voor de Ned. ver- van Huisvrouwen. dr. v. d. op- van een 8 uur, Kapelkerk, samenkomst Evang. Maatschappij; spreker prof. dr. C. wage- riaar; zang, orgel, viool. 8 uur, in de Graanhandel aan het Luttik- Oudorp, demonstratie met het Varadyne-toe- stel. Vrijdag 28 October. 7.30 uur, bij A. Rus te Heerhugowaard, lezing met lichtbeelden van den heer A. L- Constandse over het ontstaan van mensch en aarde. 7.45 uur, Harmonie, bridgewedstrijd. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DE ENGELSCHE REGEERING AFGEWEZEN. Het Lagerhuis heeft de door Labour inge diende motie van wantrouwen tegen regeering MacDonald afgewezen *-gen 55 stemmen. Moskou ook moeten trachten te bewerken dat een vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland naar Genève zal worden gezonden om deel te nemen aan de onderhandelingen van den Volkenbond inzake het rapport-Lytton. SIR WALTER LAYTON NEEMT ONTSLAG. Uit de voorbereidende commissie voor de wereldconferentie. In een schrijven, waarin Sir Wal ter Layton den ministerpresident MacDonald zijn uit treden uit de voorbereidende commissie voor de economische wereldconferentie mededeelt, schrijft hij o.a. het volgende. Toen hij zich voor drie maanden bereid verklaarde deel Vit te maken van de commissie, heeft hij dit ge daan met de vooronderstelling, dat de moge lijkheid van een succes van de economische wereldconferentie niet door de politiek der Engelsche regeering ongunstig beïnvloed zou worden. In een onderhoud met den mi nister van financiën, Neville Chamberlain, is echter gebleken, dat tusschen de regeering en hem een te groot verschil van meening be staat. Het vraagstuk of, wanneer en op welke hoogte Engeland probeeren zou het pond te stabiliseeren is in hoofdzaak afhankelijk van de vraag of Engeland een verstandige ta- rievenpositie kon verzekeren, dan wel of Engeland voortgaan wilde met een politiek, die den internationalen handel stoort of be perkt. Iedere poging het vaiutavraagstuk op te lossen zonder een bevredigende oplossing van de economische problemen moet vroeger of later mislukken. Layton gelooft niet, dat een dergelijke oplossing kan worden bereikt met de middelen, die de Engelsche regeering toepast. Whnneer de wereld niet besluit tot een radicale verandering van de handels politiek waarbij Engelands standpunt een bijna beslissende factor kon zijn ziet hij geen mogelijkheid een werkelijk bevredigend resultaat van de economische wereldconferen tie te bereiken. met de 462 MACDONALD OVER DEN ECONOMISCHEN TOESTAND. De Engelsche minister-president Mac Donald heeft gistermiddag in antwoord op een vraag van den leider der Onafhankelijke Arbeiderspartij, Maxton, in het Lagerhuis verklaard, dat het steeds de politiek der En gelsche regeering zal zijn met alle ten dienste staande middelen te streven naar een op leving van handel en industrie in het geheele land, door het sluitend maken der begroo ting, de conversie der staatsschulden op een lagere rentevoet, vergemakkelijking van het beschikbaar stellen van billijk en overvloedig geld, het bevorderen van den handel binnen het Britsche Rijk en ten slotte door onder handelingen met vreemde mogendheden er voor te zorgen dat bestaande internationale handelsbelemmeringen zullen worden opge heven of verminderd. Geen land kan ontko men aan de werking van een toestand van depressie, zooals thans in de ge heele wereld heerscht. Voor wat betreft de productie en den uitvoer evenwel, welker vermindering MacDonald in het bizonder memoreerde, is Engeland sinds verleden jaar December betrekkelijk onberoerd geble ven, terwijl in Amerika, Frankrijk en Duitsch- land tamelijk groote verminderingen zijn te constateeren geweest. JAPAN VERWERPT HOOVER'S ONTWAPENINGSVOORSTELLEN. De Japansche ministerraad heeft gister het besluit der ministers van buitenlandsche za- GEWELDIGE HONGER-MARSCH NAAR WASHINGTON IN VOORBEREIDING. De Amerikaansche geheime politie is in het bezit gekomen van materiaal, waaruit blijkt, dat den 4 December een geweldige communistische „hongermarsch" uit alle staten naar Washington wordt georgani seerd. Er worden reeds bizondere maatrege len getroffen ter bescherming van het Witte Huis, het Departement van Financiën en an dere regeeringsgebouwen, zoomede van de ambtenaren en andere personen in staats dienst. VEREENIGINGS-WONINGBOUW. Een adres van den Naiionalen Woningraad. Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft zich met een adres tot den minis ter van binnenlandsche zaken gewend, waar in wordt aangedrongen op het treffen van een aantal maatregelen, in verband met den invloed van de huidige crisis op de woning- voorziening en woning-exploitatie door ver- eenigingen en gemeenten. TWEE WOONHUIZEN AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht zijn te Alphen a d Rijn twee woonhuizen, staande in den Nessepolder en bewoond door de families L Schellingerhout en A. Busser, tot den grond toe afgebrand. De brandweer, die te laat gewaarschuwd was, kon de brandende perceelen niet berei ken, daar deze aan de overzijde van de Gou we zijn gelegen, waar zich geen rijweg be vindt. ken en marine inzake de verwerping van het I De heer Schellingerhout, die door het hui ontwapeningsvoorstel van Hoover bevestigd. 'en van een zijner kinderen werd gewekt, ont- r\ 1 1J-11 i1 I HziL'f O A On Jiron/J lliallrn <n /In i<rAnnlm««.n. ..n> De Japansche delegatie te Genève zal in structie ontvangen net principe der beperking van de aanvalswapenen te vertegenwoordi-1 gen en geen concessies te doen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan wil den Chineeschen Oos terspoorweg koopen. De Japansche ambassadeur te Moskou en de Sovjet-Russische ambassadeur te Tokio zijn in opdracht hunner regeeringen over eengekomen voorbesprekingen te openen ten einde te kunnen komen tot een Russisch Japansch non-agressiepact. Het lig dr, handelspolitiek gebied. Vólgens de wenschen der Japansche regeering moeten de eigenlijke onderhandelingen midden December een aan vang nemen. Het vóórverdrag zal de garantie inhouden voor Russische olie- en visscherij- en boschrechten. De Japanners zijn van plan Moskou voor de Sovjet-Russische aandeelen in den Chineeschen Oosterspoorweg een aan bieding te doen. Het beoogde verdrag zal bovendien de Russisch-Mantsjoerijsche grens nauwkeurig vaststellen. Voorts zal het ver drag een bepaling bevatten betreffende de levering van Japansche machines en andere waren aan Rusland ten einde „Rusland te steunen bij de ten uitvoer legging van het Vijfjarenplan". De Japansche vertegenwoordiger bij den TWEE HUIZEN TE LONNEKER AFGEBRAND. Hedenmorgen vroeg zijn te Lonneker twee perceelen aan de Toekomststraat, waarin de heer Stoel een winkel en een schilderswerk plaats had, totaal uitgebrand. Er kon niets worden gered. Alles is verzekerd. ligt allereerst in het voornemen een vóórverdrag te sluiten op economisch en (Ongecorrigeerd VON GRONAU. De Duitsche wereldvlieger von Gronau heeft zijn vlucht tot Bombay voortgezet. PRUISEN EN HET RIJK. De B. Z. am Mittag deelt mede, dat alge meen wordt verwacht, dat in de zitting van het oude Pruisische kabinet minister-president Braun opdracht en volmachten zal krijgen om zich terstond in verbinding te stellen me. den rijkspresident ter bespreking van den door de uitspraak van het gerechtshof te Leipzig ontstane toestand. Naar verluidt, zal het rijkskabinet ten aanzien van de uitspraak van het rijksge rechtshof te Leipzig vöorloopig een afwach tende houding aannemen en in geen geval besluit nemen, zoolang het oude Pruisische kabinet geen besluiten heeft genomen. door de totstandkoming van den afsluitdijk, men het waterpeil in N.-H. meer in de hand kreeg, nog geen werkelijkheid is geworden. Moge dit spoedig het geval worden. TE WATER GERAAKT. Hedenmiddag omstreeks half één liep een zeven-jarig kereltje op den rand van de kade van het Verdronkenoord Waarschijnlijk doordat een vriendje hem in het voorbijloopen een duw gaf, geraakte het ventje te water. De jeugdige Willem Stoop haalde dadelijk een lange lat uit een naburige timmermans werkplaats en wist daarmede dank zij het hooge water den kleine, die reeds kopje on der gegaan was, weer op het droge te krijgen. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Hedenmorgen kwart over 9 reed de melk- landelaar R. met zijn motorbakfiets op de Oudegracht tegen een boom. De wagen werd beschadigd, maar de rnelk- flesschen bleken niet bestand tegen de bot sing en lagen in scherven te midden van hun witten inhoud. De heer R. kwam te vallen, doch bleef ge lukkig ongedeerd. Vo-lkenbond, Matsoeka, die thans op weg is naar Genève, zal eenige dagen te Mosicou verblijven, ten einde met den Volkscommis- saris voor Buitenlandsche Zaken, Litwinov, en Karachan te onderhandelen ovêr de bizon-1 derheden van het te sluiten verdrag. Voor waarde voor het aanvaarden van een derge lijk verdrag zal natuurlijk zijn dat Mantsjoe- rije door Sovjet-Rusland wordt erkend. Dat Sovjet-Rusland tot nu toe Mantsjoerije nog niet heeft erkend, is volgens Japansche op vatting het feit, dat de Russen vreezen dat het Japansch-Mantsjoerijsche protocol een] bepaling inhoudt, welke nadeelig zou zijn voor de belangtn van Sovjet-Rusland zoo wel in politiek als in economisch opzicht. Matsoeka is, naar verluidt, belast te wijzen op de beteekems van een hechte Japansch- Russische samenwerking in het belang van den vrede in het Verre Ooten en deze arg waan te doen vudwijnen. Matsoeka zou te dekte den brand, welke in de woonkamer ver moedelijk tengevolge van het drogen van waschgoed bij een brandende kachel is uitge broken, het eerst. Met groote moeite slaagde hij erin, zijn vrouw en vier kinderen in vei ligheid te brengen. Ook het gezin Busser, dat inmiddels wak ker was geworden, haastte zich daarop naar buiten, juist op tijd, want een oogenblik later waren de beide woningen één vuurzee, zoodat aan blusschen niet meer behoefde te worden gedacht. Zelfs van de inboedels kon niets worden gered. Alles was laag verzekerd. Beide gezinnen zijn op het oogenblik geheel dakloos. CAFÉHOUDER MISHANDELD DOOR EEN ZWERVER. Hedenmorgen kreeg in het café van den heer B. te Boekeloo de 44-jarige zwerver B die onder den invloed van sterken drank ver keerde, twist met den caféhouder, toen hij zijn consumptie niet wilde betalen. De zwer ver werd zoo woedend, dat hij een aardappel mesje, behoorende tot de artikelen, welke hij verkocht, greep en daarmede den caféhouder in de borst stak. Het mesje drong 5 c.M. in het vleesch door, waarop de punt afbrak. De toestand van het slachtoffer was aanvanke lijk zoo ernstig, dat hij niet kon worden ge hoord. De zwerver is aangehouden en naar Enschedé overgebracht, waar hij is ingeslo ten. De toestand van den caféhouder is niet levensgevaarlijk. De polders in N.-H., die op Schermerboe- zem uitslaan, worden reeds dermate door den hoogen waterstand gedupeerd, dat tal van veehouders zich genoodzaakt zagen hun vee vroeger op stal te zetten. Voor hen beteekent dit een belangrijke schadepost, aangezien er op de weilanden voldoende gras aanwezig was, dat thans onbenut blijft, terwijl nu het wintervoer moet worden aangesproken. Zooals men weet, slaat Schermerboezem bij de sluizen te den Helder uit. De voort durende westenwind maakte het niet moge lijk voldoende water uit te slaan, zoodat het peil van Schermerboezem, normaal 0.50 A.P., boven A.P. is gekomen en deze boezem geen water van de polders meer kan opnemen Nut van 't IJselmeer, waar Schermerboezem bij Monnikendam zou kunnen uitslaan, wan neer dit meer op 0.13 M.A.P. was ge bracht, zooals door Defensie is voorgeschre ven, hoewel de ontwerper van de droogma king der Zuiderzee, wijlen oud-minister Lely, een peil van 0.40 M.A.P. heeft gewild, kon niet worden getrokken. Het water in het IJselmeer staat n.1. veel hooger, doordat het na de afsluiting nog niet mogelijk is geble ken, de in den dijk aangebrachte sluizen op voldoende capaciteit te laten werken, aange zien het snel uitstroomende water aan de buitenzijde van de sluizen kuilen in zee deed ontstaan, waardoor de fundeeringen van de sluizen in gevaar kwamen en een instorting daarvan het gevolg zou zijn geweest, wan neer dit niet tijdig ontdekt was. Van de zijde der Zuiderzeewerken is men nu al eenige weken bezig met het storten van zinkstukken en met een zestal weken hoopt men zoover te zijn, dat het mogelijk is om de sluizen voor het uitlaten van het water voor 80 pCt. te benutten,- De Hollandsche Maatschappij van Land bouw is, gezien dezen grooten tegenslag bij de waterwerken, tot de conclusie gekomen, dat het dringend noodzakelijk is, dat het peil van het IJselmeer op 0.40 M.—A.P. wordt gebracht om 'n grootere bergplaats te verkrijgen voor overtollig water. De Holl. Mij. van Landbouw heeft zich voor dit doel telegrafisch tot den minister van waterstaat gewend en deze bewindsman verzocht zijn collega van defensie er van te overtuigen, dat het, met het oog op de mo gelijkheid om eventueel de Hollandsche Wa terlinie in korten tijd onder water te kunnen zetten, het niet aangaat voortdurend de vee houders in Noordholland en Friesland voort durend zulk een groote schade toe te bren gen. Ook de Vereeniging van Noordhollanddfte Waterschappen verkondigde reeds herhaalde lijk de meening dat 't oorspronkelijk door de Directie der Zuiderzeewerken aangenomen ieil van 0.40 M.N.A.P. in de afgesloten uiderzee verwezenlijkt moet worden, omdat hieruit voor verschillende waterschappen van Noordholland belangrijke voordeelen zouden voortvloeien en de waterstand in Noordholland er ten zeerste mee gebaat zou zijn. Steeds stuitte de nijvere boerenbevolking van Noordholland echter op de hardnekki, heid van Defensie. Maandag vergadert bond opnieuw om te bespreken hetgeen voor verbetering in den onhoudbaren toestand ge daan kan worden. Dat de toestand schrikbarend is, bewijst het feit, dat men in de Zijpe van St. Maar tensbrug tot St. Maarten reeds een nood dijkje heeft moeten.maken om te voorkomen dat het water van een hooger gelegen polder in een lageren kwam. In de Schermer kunnen verschillende boeren hun brongas niet meer benutten en in Bergen krijgen de bewoners van het Tuindorp het rioolwater in hun hui zen tengevolge van den hoogen waterstanc in de Bergermeer, welke waterstand nog ver hoogd wordt door het feit, dat, door de af sluiting van de Bergervaart met het oog op een te maken brug in den rijksweg, dit water een grooteren weg moet afleggen. Vast staat, dat de gekoesterde illusie, dat AUTO MET DE WIELEN IN T WATER Men deelt ons mede, dat gisteravond een auto met Amsterdammers vanuit de Span jaardstraat den Kooltuin wilde inrijden. Door een of andere oorzaak kwam de wagen met de voorwielen in het water te recht en werd gestuit door de spatborden, die nog op den kant bleven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De firma Met heeft den wagen gelicht. EVANG. MIJ IN DE KAPELKERK. Men schrijft ons: Wij staan aan den vooravond van de open bare samenkomst van de Ev. Mij. in de Kapel- ;erk. Zonder aan de beteekenis van den redenaar prof. dr. C. G. Wagenaar af te doen, vestigen wij voor de laatste maal uw aandacht op de welwillende muzikale mede werking van drie stadgenooten. De deuren gaan reeds om 715 open. De toegang is vrij. DE EERSTE AUTOBUSDIENST IN DE WIERINGERMEER. Meer en meer wordt de Wieringermeer in iet verkeer met het oude land opgenomen. Woensdagmorgen zal de naamlooze vennoot schap H.A.L.V. te Alkmaar den eersten auto- busdienst in het nieuwe gebied openen. De >us rijdt regelmatig de route Kolhorn, Mid- denmeer, Slootdorp, De Terp. Wieringer- waard en omgekeerd en geeft aansluiting op de bussen die een verbinding met den trein te Schagen onderhouden. 'Humorist). DE RADIOSTRIJD IN WINKEL. Hoewel aanvankelijk de rust in de radio- distributie na een verkregen accoord scheen te zijn weergekeerd, is plotseling ernstige ontstemming gewekt door het stopzetten der distributie. De centralehouder heeft dit per advertentie bekend gemaakt, aangezien het voor 1.25 per maand niet kon. Verschillende aangeslotenen, die cursus sen volgden, zijn hierdoor gedupeerd. Ver binding met den centralehouder kon niet worden verkregen,, aangezien deze vóór de advertentie verscheen, de gemeente had -ver laten. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767,3 mM. te La Coruna. Laagste barometerstand 740.1 mM. te Blaavandshuk. Verwachting, geldig tot dén avond van 27 October: Tijdelijk afnemende, later weer toenemen de Noord Westelijke tot Zuidwestelijken wind; tijdelijk opklarend, later weer regen; weinig verandering in temperatuur. Overzicht. De nieuwe depressie veranderde bij IJs land weinig maar onwikkelde een diepere kern, die over de Britsche eilanden naar de Noordzee trok en weer veel wind en regen bracht. Zij trekt thans snel Oostwaarts af. Een tijdelijke opklaring teekent zich in En geland af, maar vermoedelijk volgt daarop reeds morgen een nieuwe daling. In Ierland, op het Kanaal, in de Golf van Biscaye. Duitschland en Frankrijk waait het krachtig uit Zuid tot West met veel regen. In Noord- Frankrijk en België viel omstreeks 20 mM. regen. In Scandinavië nam de vorst plaatse lijk tot 10 graden Celcius toe, en valt hier en daar een weinig sneeuw. Alleen Spanje heeft fraai weer! VERTROKKEN PERSONEN, M. C. G. Teensma, geen, van Costerstraat U naar Wijhe. (O.) - J. S Vergunst, N.H, 11. verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Den Helder. R. Dijkhuizen, geen, z.b van Nassauplein 39 naar Amsterdam. A. M. van Soelen, N.H., z.b., van Snaarmans- laan 9 naar Rotterdam. A. W. J. de Groot, geen, van Schermeerstraat 7 naar N.- 0. Indië, Soerabaja. Joh. Koopman, z.b., R.K., en gezin, van Houttil 24 naar Schoorl. D. Bos, lijnmonteur, geen, en gezin, van Costerstraat 15 naar Heiloo. J. Blokker, slager, N.Hvan Dahliastraat 6 naar Oud- karspel. J. P. den Hartog, waterbouwk. opzichter prov. waterstaat, R.K„ van Ka naalkade 41 naar Oudorp. P. H. Leufgen. varensgezel, R.K., van Klein Nieuwland 23 naar Hoorn. M. Delver, dienstbode, geen, van Zeglis 47 naar Velsen. J. H. Oonk, priester, R.K., van Nassaulaan 4 naar Nijme gen. V. M. Schouten, dienstbode, R K., van Kennemerstraatweg 3 naar Bergen (N.H.). INGEKOMEN PERSONEN. J. D. Huitema, 11. verpleegster, R. K., van Lemsterland naar Van E verdingenstraat 18 J. C. Hoffer, slager, R.K., van Spanbroek naar Oudegracht 229. M. Vleesch du Bois, N.H., huishoudster, van Amsterdam n. Koningsweg 70 N. Keijzer, R.K., bloe mist. van Hillegom naar Westdijk 15. J. H. Dorsman, geen, werktuigkundige, van Vlaardingen naar Ritsevoort 24. H. Vier kant, N.H., 11. verpleegster, van Hilversum naar Wilhelminalaan 11. C. Keppel, N.H., timmerman, en echtgen. en kinderen, van Utrecht naar Brouwerstraat 3. C. J Visser, geen, en zuster, van Hoorn naar Wes terweg 92. N. Coevert, N.H., gronwerker, van Twisk naar Toussaintstraat 13. C. J de Vreede, R.K., z.b., van Amsterdam naar Overdiestraat 26. A. G. Valk, R.K., huis knecht, van Amsterdam naar Langestraat 70. K. Hornyak, R.K., slager, van Buda- pest naar Laat 142. H. Bonthuis, N.H., koopman in galanterieën, van Lonneker naar Luttik Oudorp 40. E. Visser, O. C., z.b., van Egmond aan Zee naar Liefdelaan 5. P. Stroet, R.Kmelkslijter, van Harenkar spel naar Westerhofje 6. A. M. Gieling, echtg. P. Stroet, R.K., van Sint-Maarten n. Westerhofje 6. A. Schuffelaar, R. K„ db., van' Noordscharwoude naar Luttik Oudorp 94. M. A. Brantjes, R. K., buffetjuffr., van Wormer naar Houttil 9. C. C. Schou ten, R.K., dienstbode, van Bergen Noordhol naar langestraat 43. Tr. Brak, z.b., N.H. van Heiloo naar Brouwerstraat 2. Schoenmaker, N.H., dienstbode, van Zuid- seharwoude naar Kennemerstraatweg 149 land nhr ,amp' z bSeen, van Opster- land naar Kruislaan 14 C I 7utt R K V"ï ^Maarta. na„ ÉmmC 85' J C' Dros. geen, venpleegster, van Texel naar Wilhelminalaan 11. Chr. Zutt, R.K., dienstbode van Schagen naar Emmastraat 85. J. M. C. Brons, R.K., winkelbediende, van Almelo naar Costerstr. 10. W. H. A. v. d. Meer, N.H., bureel ambtenaar N.S., en zoon, van Heiloo naar Fontein Verschuirstraat 2. Wed. C. J. Stemmerik, G. G., huishoudster, van Heiloo naar Fontein Verschuirstraat 2. J. Hinke, R.K., van Grootebroek naar Schoutenstraat 22. M. Zagers, R.K., beambte N. S., en echtgen. en kinderen, van Boxtel naar Helderscheweg 25. J. Kouwenberg, geen, grondwerker en echtgen. en kinderen, van Oudorp naar Zeglis 25. G. J. Böttger, geen? manufacturier, en echtgenoote en kin deren, van Zuidscharwoude naar Huigbrou- werstraat 7. E. Dekker, O.K., buffetjuf. frouw, van Zeist naar Groot Nieuwland 47. N. de Wever, R.Kdienstbode, Nassau plein 11, van Oude Niedorp, Zijdewind. D. W. Koppen, D., arts. Westerweg 39, van Amsterdam. M. C. W. Janse. N.H., en echtg. S. Meeuwse, Eikelenbergstraat 10, van Vlissingen. N A. Dekker. N.H., z.b.. en echtgenoote, Limmerhoek 34 a, van 's-Gra- venhage. M. A. Ligtvoet. R.K., z.b., wed. J Boersen, Uitenboschstraat 2, van 's-Gra- ver.hage. J. Jeilema. N.Hhandelaar is autobanden, en zuster, Laat 1, van Sint- Pancras. R. Meluzin, R.K., z.b., Oudegracht 117 a, van 's-Gra-venhage. T. Jager, geen, z.b., en echtg. en kinderen, rabrieLweg 1 I, van Schagen. J. Dorrepaal, N.H controleur gewest, tarwe organisatie, en echtg., Wester weg 326, van Bieiswijk. J- Rademaker, geen, slager. Achterstraat 62, van Heerhugo waard. A. J. E. Rademaker. N.H., en echtg., Achterstraat 62, van Heerhugowaard. M. G. de Nijs, R.K., z-b., St Anr.astraat 9, van Delft. WERELDSPAARDAG 31 OCTOBER, Men verzoekt ons opname van het vol» gende Waarom een spaardag? Waarom een spaa rdag? Waarom een were 1 dspaardag? Waarom wordt deze dag gehouden op 31 October? Ziedaar de vragen, die iemand zich stelt, wanneer hem voor het eerst de woorden Wereldspaardag 31 October onder de oogen komen. Bij eenig nadenken komt men zonder voorlichting zelf al een eind op weg. Dat het hier gaat om „het bevorderen van het spa ren" begrijpt een ieder wel terstond. Maar dient dan maar n dag in het jaar de spaarzin bevorderd te worden? Behoort een mensch er niet steeds aan te denken, telkens wanneer mogelijk, iets terzijde te leggen voor den ouden of voor den kwaden dag, of voor een groote, noodzakelijke uitgaaf in de nabije toekomst? Ongetwijfeld, maar bij de tallooze zorgen en beslommeringen van het dagelijksch leven raakt het sparen voor zoo- velen, ondanks goede voornemens, zoo dik wijls geheel en al in het vergeetboek en juist daarom zij het aan de gezamenlijke spaar banken geoorloofd tegen een bepaalden dag in het jaar in het bijzonder aan het nut van sparen te herinneren. Daarom een spaard a g, maar tevens ook een spaa rdag. Op dien dag toch beroepen de gezamenlijke spaarbankbesturen zich op hen, die het nut van sparen ook in dezen moeilijken tijd erkennen. Gaarne zullen zij hen in hun spaarbankgebouwen op den We- reldspaardag welkom heeten en in het doen van een, al is het slechts geringe storting op hun spaarbankboekje, een bewijs zien van roe stemming met het idieele doel van elk spaar bankbestuur: bevorderen van den spaarzin- Waarom een Werel dspaardag? De viering van den Spaardag geschiedt niet alleen in ons land. In vier en twintig» over meerdere werelddeelen, verspreide la"' den, wordt de spaardag herdacht. Voor waar, in dezen tijd van het alom omhoog' trekken der grensmuren in schier alle lande nog een merkwaardig en verheugend ver schijnsel, dat de spaarbankbesturen over hfo de wereld zich op dezen dag een gevo«" in hun vrijwillig en belangeloos op zich 1T nomen taak. ~.t0. Waarom den Wereldspaardag op 31 Dv k1"- u-/ 31 October is het tijdstip, waarop het ste congres van het Internationaal in»»'w

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2