Alkmaarsche Courant. De bruid van het Glomdal ■r Jladionieuws feuilleton Stad en Omgeving. HonlenJ vier en dertigste Jaargang. WOENSDAG 26 OCTOBER Witte tanden: Chiorodont Ho. 253 1932 GEMEENTERAAD. De burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwoning eener spoedvergadering op Donderdag 27 October a.s., nam. 1 uur, ten einde te beraad slagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvaarding van de voorwaar den, waarop Rijkssubsidie in de werkvèr- schaifingsloonen in uitzicht wordt gesteld (bijlage Nr. 157). 3. Idem tot toekenning van een crediet ten ibehoeve van de commissie voor de ontwikke ling en ontspanning van werkloozen (bijlage Nr. 158). Donderdag 27 October Hilversum, 296 Af. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl 10.30 Concert. Hans Hagen, piano, Annie Bonarius, zang en Egb. Veen, begeleiding. 11 Kookpraatje aoor Mevr. R. Lottgering. 11.30 Vervolg concert. 12.AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep en f;ramofoonplaten. 2.—2.30 en 2.45 Gramo- oonplaten. 3.Kniples door mevr. I. de Leeuw van Rees. 3.45 Gramofoonplaten. 4. Ziekenuur. 5.Causerie Max Tak (met gra- mofoonplatenill.) 5.30 AVRO-Kamerorkest 0.1.v. L. Schmidt. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.Vervolg concert. 7 30 Engel sche les. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw t; Amsterdam: Concertgebouworkest o.l.v. Dr, !W. Mengelberg, m. m. v. Marix Loevensohn, cello, o.a. ouv. „Cyrano de Bergerac", Wage naar. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang B. Scholte. 11.Vaz Dias en gramofoonplaten. 11.1512.Vervolg Ko vacs Lajos. Huizen, 1875 Af. (8.—10.—en 112. KRO, de NCRV van 10.11.en 2.— 11.30). 8.—9.15 en 10.— Gramofoonplaten 10.15 Morgenwijding. 10.45 en 11.Gra mofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.— Cursus fraaie handwerken. 3.Voor de vrouw. 4.— Bijbel lezing, door Ds. H. Bakker m. m. v. solisten 5.Concert. W. Brederode, viool en A. C. BrederodeBettink, piano. 5.45 Handen arbeid voor de jeugd 6.15 Causerie. 6.45 Kniples. 7.7.30 Weekoverzicht. 7.45 Ned, Chr. Persbureau. 8.— Gramofoonplaten 8.15 Chr. Oratoriumvereen. o.l.v. G. Robert. m m. v. Marcel Duppé, orgel, o.a. Canop in b-moll, Schumann. 10.— Ouderuurtje. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Weerbericht. 11.05—11.20 Lezing 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelspel Reg. Foort. 1.35 Midland Studio-orkest o.l.v. F. Cantell. 2.15 Voor de scholen. 3 20 'Kerkdienst. 4.10 Voor de scholen 4.25 Mo- schetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Ber 6 50 Bach's toccata's en fuga's door G. Thai ben Ball. 7.10 Spaansche causerie. 7.40 en 7 50 Lezingen. 8.20 Radio-Militair orkest o 1. v. B. Walton O'Donnell, m. m. v. Os-Ke Non-Ton, zang. 9.20 Berichten en lezing 9.55 BBC-orkest o.l.v. V. HelyHutchinson (o.a. Ouv. „Rosamunde", Schubert). 10.50 Kerkdienst. 11.10—12.20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o.lv. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 Af. 8.05 Gra mofoonpl. 12.50 Omroeporkest. 7.40 Om roeporkest. 9.05 Orkestconcert o.l.v. Paul Paray. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Concert tlit het Bellevue-Strandhotel. 2.204.20 Con eert door het Radioharmonieorkest o.l.v Gröndahl m. m. v. Solvejg Skalka, zang en V. Fischer, piano. 7.309.35 Concert door het Radio-Symphonieorkest o.l v. N. Malko, m m. v. Serge Prokofieff, piano en Ingeborg Steffensen, zang, o.a. Symphonie in d kl.t., Franck. 9.50—11.50 Dansmuziek uit rest Rifz" Langenberg, 473 Af. 6.257.20 en 11.20 —12.10 Gramofoonpl. 12.201.50 Concert o.l.v. Eysoidt. 4.205.35 Concert o.l.v Eysoldt. 7.20 Concert o.l.v. Wolf. 8.05 Hoor spel over het leven van Paganini met muziek v d. componist, m. m. v. vocale in instru mentale solisten ol.v. Haslinde. 10.1010.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 Af. 8.05 „L'Italiana in Algeri" opera in 3 bedrijven van Rossini, m. m solisten, koor en orkest, o.l.v. Santerelli. uit het Noorsch van Jacob B. Buil. 7; Waar is Berit toch naar toe? hoorden ze hem gedempt daarbuiten vragen. Karen, de tante antwoordde: Ik weet niet waar ze gebleven is. Hm! 01a Eriksen kwam weer binnen. Ze komt nog wel, zei hij en ging zitten Berger Hangsett glimlachte. Het is zoo eigenaardig daarmee, zei hij En beiden haalden hun pijpen te voorschijn. Maar de zoon, Gjermund, was naar het raam toegegaan, waar hij nu naar buiten stond te kijken. Hij was in splinternieuwe kleeren. Het gesprek kwam vanzelf op de hoeven en al wat betrekking had op den landbouw. Later waren ze in paardenstal en koestal, in de schuur en op den dorschvloer. Zoo ging de avond voorbij. Eerst na het avondeten kwam Berit thuis en ,ging toen onmiddellijk achter door de keuken naar boven naar de dakkamer. Toen de beide gasten naar bed waren ge gaan, ging Berit's vader naar boven, naar haar toe. Waar ben je heen geweest? vroeg bij. Zijn Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1 v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 8.20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans m. m. v. solist. 9.20 Populair concert. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroep- kleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoon platen. 5.20 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Revue. Zeesen, 1635 Af. 7.30 Berüjnsch Philhar- monisch orkest o.l.v. Fürtwangler. 8.10 Ber. 8 20 „lm fernen Osten", hoorspel van G. Menzel. Regie: Habersbrunner. 9 40 Berich ten. 10.—11.20 Concert o.l.v. E. Wikken. SUBSIDIE WERKVERSCHAFFING; ARBEIDSVOORWAARDEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 157! Zooals wij Uwe vergadering op 13 October j.1. bij de behandeling van de interpellatie- Vogelaar hebben medegedeeld, zijn wij lan gen tijd in onderhandeling geweest met den Minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken, over toekenning van Rijks subsidie ten behoeve van de uitvoering van werken in werkverschaffing gedurende het a.s. winterseizoen. Deze onderhandelingen hebben thans tot een resultaat geleid. Wij ontvingen op 21 October j.1. het op 19 Octo ber t.v. gedateerde antwoord van den Minis ter, houdende de voorwaarden voor verlee ning van Rijkssubsidie in de kosten der werk verschaffing en in den loop van denzelfden dag een telegram, waarbij werd medegedeeld, dat het percentage van het Rijkssubsidie zoo wel in de werkverschaffingsloonen als in de kosten van ondersteuning van crisiswerk- loozen is bepaald op 70 j5tt. De Minister is bereid de bijdrage toe te kennen voor al de in Uwe Vergadering van 15 September j.1. aangewezen objecten van werkverschaffing met uitzondering van het schoonmaken van riolen. Subsidie (niet alleen in de loonen, doch ook in de kosten der te plakken rentezegek, het regenverlet, den nierna te noemen huurtoe- slag en drie vierde der premie verschuldigd ingevolge de Ziektewet), is toegezegd onder de volgende voorwaarden 1° Alleen werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners (één uit een gezin), aan gewezen na verkregen toestemming van de inspectie voor de werkverschaffing te Beem- ster mogen worden tewerkgesteld. 2°. Er zal zooveel mogelijk in accoord moeten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 038 per uur kan worden verdiend. Huurtoeslag mag worden verstrekt tot 2/3 van hetgeen d huur méér bedraagt dan 3 per week, met dien verstande, dat de toeslag eveneens per week niet meer dan 1.50 mag bedragen. 3°. Bij verzuim wegens regen mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed, de volgende regenuren met 30 cent. 4°. Met de algemeene controle op de werkverschaffing wordt de Ned. Heidemaat schappij' te Arnhem belast. De uit deze con tróle voortvloeiende kosten, dragen Rijk en gemeente, elk voor ds helft. De dagelijksche leiding van de werkzaam heden kan bij personeel der gemeente berus ten. 5°. De premie, welke voor het vastgestel de dagloon verschuldigd is ingevolge de Zietktewet, moet voor een vierde deel op de arbeiders worden verhaald. 6°. Declaraties moeten ten spoedigste na afloop van iedere maand vergezeld van de origineele of gewaarmerkte afschriften van loonlijsten, waarop de tewerkgestelden voor ontvangst geteekend hebben, bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken worden in gediend. Deze stukken dienen door de Ned Heidemaatschappij gewaarmerkt te worden 8°. Wekelijks dienen Burgemeester en Wethouders een overzicht van de uitbetaalde uurloonen gefiatteerd door de Ned. Heide maatschappij bij den Minister van Bin nenlandsche Zaken in te zenden. Deze toezegging, welke ingaat, nadat van het gemeentebestuur via de inspectie te Beem ster bericht zal zijn ontvangen, dat de ge meente het subsidie onder de gestelde voor waarden wenscht te aanvaarden, wordt voor loopig van kracht verklaard tot en met 3 December 1932. De door den Raad vastgestelde arbeids voorwaarden voor de werkverschaffing die nen öf te worden ingetrokken öf geheel in overeenstemming met de door den Minister aangegeven regelen te worden gebracht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat door den huurbijslag het uurloon practisch stijgt tot 40 a 41 cent en dat het uurloon in het afgeloopen seizoen blijkens de ter inzage gelegde berekening gemiddeld 45 cent heeft bedragen, dan is het verschil met de vorige regeling, hoewel van beteekenis, toch niet stem klonk eenigszins scherp. Noordwaarts naar Braaten, antwoordde zij. Ze zat op het bed met haar beenen te schom. melen. Wat moest je daar noordwaarts doen? Het klonk bijna boos en zijn oogen gleden langs haar heen. Kijken naar Tore's hoeve, antwoordde ze luid en beslist. De vader keek spottend. Tore's hoeve! herhaalde hij. Ja. Ze keek hem strak aan. Haar oogen waren scherper dan hij ooit had kunnen vermoeden. Zijn boerderijtje, bedoel je, vervolgde 01a Eriksen. Vastberaden stond hij daar met de handen in de zakken en keek haar aan. Ga noordwaarts en kijk zelf, antwoordde zij. Haar stem klonk koud. O neenik heb wel wat anders te doen, zei hij. Een poos zat ze zwijgend. Je kon iets doen, wat erger was, zei ze daarna. Nu antwoordde hij niet. Maar even later trad hij op haar toe. Hij, Berger Hangsett en Gjermund zijn ge komen, zei hij. Ze verbleekte. Zoo? zei ze. Hij, Gjermund heeft een aanzoek om je hand gedaan. zoo groot als bij oppervlakkige vergelijking zou kunnen worden aangenomen. En de noodzake.ijkheid om in dit verschil te berusten, is wel zeer klemmend, nu de mi nister een zoo belangrijke bijdrage van 70 pCt. in het vooruitzicht stelt, een subsidie dat de lasten in bijzondere en welkome mate verlichten zal. Immers op een totaal aan 109.230 aan te verwerken loon (zie bijlage nr. 141) maakt het subsidie een bedrag uit Van ruim 75.000, welk bedrag ten deele aan den ge- wonen dienst, ten deele aan den kapitaal- dienst ten goede komt. Een dergelijk subsidie zal ook overigens op het financieel beleid der gemeente van invloed zijn, zoodat wij in het algemeen belang de door den Minister ge stelde voorwaarden wel zullen moeten aan vaarden. Naast de 70 pCt. subsidie in de loonen der werkverschaffing, verleent de Minister gelijk wij boven mededeelden, nog een bmlrage van 70 pCt. in de kosten der steunverlee- ning aan crisiswerklozen, hetgeen naar schatting een bate is van ruim 2000 2500 per week. Weliswaar worden ce bij dragen voorloopig slechts toegekend tot en met 31 December 1932; wij hopen intus- schen, dat de Minister bereid zal worden ge vonden, de bijdragen na dien datum te hand haven. Gelijk U bekend is, verleent cok de Provin cie subsidie in de kosten der werkverschaf fing. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat overeenstemming moet zijn verkregen met den Minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl Rijks- en provinciaal subsidie teza men, naar ons is medegedeeld, niet zullen mogen stijgen boven 75 pCt. van de loonen. Het provinciaal subsidie zou dus ten hoogste 5 pCt. van de loonen der u't te voeren werken kunnen bedragen of ruim 5000. Wij stellen Uwe vergadering voor het toe gekende subsidie onder gestelde voorwaarden te aanvaarden en in verband daarmede 1°. gebruik te maken van de bevoegdheid om de dagelijksche leiding der werkzaamheden op te dragen aan personee' der gemeente: 2°. het Raadsbesluit van 15 September j.1., nr. 10. als volgt te wijzigen: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 25 October 1932, bijlage nr. 157 tot het verslag van 's Raads handelin- Besluit: A. te aanvaarden de voorwaarden, waar op de Minister van Staat, Minister van Bin nenlandsche Zaken blijkens brief van 19 Oc tober 1932, nr. 16841. afd. W. S., bereid is aan de gemeente Alkmaar subsidie toe te kennen in de kosten van werkverschaffing; B, in verband daarmede het Raadsbesluit van 15 September 1932 nr. 10, te wijzigen in dien zin, dat sub II wordt gelezen als volgt: II. te bepalen, dat bij de onder I genoem de werken het volgende zal worden in acht genomen 1. Het uurloon bedraagt, met inachtne ming van het bepaalde onder 9, 38 cent. Bo vendien wordt een huurbijslag uitgekeerd van 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan ƒ3.— per week, met dien verstande, dat de bijslag niet meer dan 1.50 per week be draagt. 2. Alleen werklooze hoofden van gezin nen en kostwinners (één uit een gezin) ko men voor werkstelling in aanmerking. De aanwijzing wordt onderworpen aan de toe stemming van de inspectie voor de werkver schaffing te Beemster. 3. Niemand wordt langer dan 6 weken achtereenvolgens tewerk gesteld; tusschen twee opvolgende tewerkstellingen van den zelfden persoon verloopt tenminste 6 weken 4. Bij de aanneming van werklieden wordt de volgende volgorde in acht geno men: a. gehuwde georgniseerden en georgni- seerde kostwinners, die zijn uitgetrokken; b. gehuwde georganiseerden en georgani seerde kostwinners die achtereenvolgens ge durende 4 weken of langer uitkeering uit de werkloozenkas hebben ontvangen óf gedu rende dai tijdvak geen uitkeering uit de werk loozenkas ontvingen, omdat ze daarop nog geen aanspraak konden laten gelden; c. ongeorganiseerden (gehuwde en kost winners), die gedurende 4 achtereenvolgen de weken werkloos zijn geweest; een en ander met dien verstande, dat uit treding uit één dezer categorieën tijdens het dienstverband geen ontslag tengevolge heeft, en dat alle in aanmerking komende werklie den bij de werkverschaffing achtereenvolgens in dienst moeten zijn geweest, vóórdat in het zelfde seizoen dezelfde werklieden voor de tweede maal in dienst kunnen worden geno men. 5. Personen, die, geheel werkloos zijnde, niettemin over eenige inkomsten de beschik king hebben, kunnen wekelijks zoolang bij de werkverschaffing worden tewerkgesteld, dat zij in totaal het bedrag ontvangen, dat hun aan weekloon zou worden uitgekeerd, wan neer zij de geheele week bij de werkverschaf- 'ing arbeid zouden verrichten. 6. Ongeorganiseerden (gehuwden en kostwinners) worden alleen tewerkgesteld, voor zoover zij in hoofdzaak hun bestaan vinden in loondienst, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. 7. Indien de werkloosheid door het vin den van arbeid wordt onderbroken en deze onderbreking niet langer duurt dan in totaal zes dagen, wordt voor de vaststelling van de volgorde van tewerkstelling rekening gehou den met het aantal werkloosheidsdagen van den eersten dag der aanmelding bij de ar beidsbeurs af. 8. De bepalingen onder 3 tot en met 7 gelden slechts wanneer en voor zoolang de inspectie voor de werkverschaffing te Beem ster daarin toestemt. Is het voor het verkrij gen van die toestemming noodig, wijzigingen in die bepalingen aan te brengen, dan zijn Burgemeester en Wethouders daartoe ge machtigd. 9. Er zal zooveel mogelijk in accoord worden gewerkt, met dien verstande, dat er geen onderaanneming mag plaats hebben en dat wordt gewerkt tegen zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 38 cent per uur kan worden verdiend 10. Bij verzuim wegens regen, worden de eerste drie uren per week niet vergoed; de volgende regenuren worden vergoed met 30 cent per uur. 11. De premie, welke voor het vastgestel de dagloon verschuldigd is ingevolge de Ziektewet, wordt voor een vierde deel op de te werkgestelden verhaald. Op het gezicht van 01a Glomgaarden kwam een harde uitdrukking. Hij keek Berit strak in de oogen. Zij weerstond zijn blik. Zoo? zei ze. Om tante zeker? vervolgde ze.- Een diep rood steeg haar vader naar het gelaat. Om jou, zei hij. Hij ging recht op het doel af. Berit Glomgaarden antwoordde niet. Ze zat daar en streek haar doek glad. Bij jou dus! kwam er eindelijk. 01a Eriksen werd driftig. Wil je, of wil je niet? vroeg hij. Ze keek verwonderd op. Ik? zei ze. Hij keek haar dreigend aan. Mij heeft hij geen aanzoek gedaan, ver volgde ze. En weer begon ze haar doek glad te strijken. Neen, maar bij mij, zei 01a Eriksen nu scherp, en ik heb „ja" gezegd. Hij keerde zich om. Nu stond Berit op en trad naar het venster. Ik wil hem niet hebben zei ze. De vader keerde zich om en keek haar aan. We zullen eens zien, zei hij. Daarna ging hij naar beneden. Een half uur later kwamen Karen, de tante, naar boven, om te gaan slapen. Berit zat haar haar te vlechten. Lang en blond hing het in een zware vlecht over haar schouders. AANVULLING CREDIET TEN BEHOEVE VAN DE ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. In bijlage Nr. 158 schrijven B. en W.: Bij raadsbesluit van 18 Februari 1932, nr. 18 is aan ons College een crediet toegestaan van 1000, ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen. De Commissie zou gaarne voor den arbeid in het komende seizoen de beschikking hebben over een bedrag van 350 tot 1 Januari a.s. Met inbegrip van kosten van verlichting en verwarming zou het bedrag op ongeveer f 450 zijn te bepalen. Wij stellen U derhalve voor, ons ten be hoeve van het bovenomschreven doel ten laste van den dienst 1932 alsnog een aan vullend crediet van f 450 toe te staan, te zijner tijd te regelen bij suppletoire begroo ting. VOLKSONDERWIJS. De gisteravond in café Central gehouden ledenvergadering was zooals gewoonte is slecht bezocht. In totaal waren er 16 per sonen aanwezig, w.o. eenige dames. Na het verstrijken van het beruchte Alk maarsch kwartiertje opende de voorzitter, de heer J b. C1 o e c k, ae vergadering met te herinneren aan wat het bestuur sinds de laatste vergadering had gedaan: de kring vorming is tot stand gekomen en strijd was gevoerd tegen het oprichten van een neutrale bijzondere school. Spr. betreurde het, dat na de hierover gehouden openbare vergadering het debat in de krant was voortgezet, hij vond dat niet de juiste plaats hiervoor. Voorts merkte spr. nog op, dat thans weer andere strijdmethoden door de voorstanders van genoemde school naar voren worden ge bracht: men zegt, dat de heeren Zwarteveen en Kooy binnenkort zullen worden gepen sionneerd, dat de school waaraan zij werk zaam zijn, zal worden opgeheven en dat het daarom dus wel noodig is een neutrale bij zondere school op te richten. Spr. geloofde dat over een en ander nog wel eens iets ge zegd zal worden. Spr. deelde nog mede, dat door het bestuur als adres voor onderwijszaken is aangewe zen de heer Koelman, een onderwijsman, tot wien ieder die over die zaken iets te bespre ken heeft, zich kan wenden. Van het filmfonds was een verzoek inge komen om een bijdrage voor de Volksonder- wijsfilm. Is in handen gesteld van de propa- gandacommissie, die dit punt nog niet had besproken, noch ook de vraag of die film hier in den a.s. winter zal worden vertoond. Ingekomen was nog een vraag van het hoofdbestuur om steun te verleenen aan het school- en vakonderwijs voor blinde kinde ren. Mevr. ds. R a p p o 1 d lichtte dit schrijven toe door er o.a. op te wijzen, dat sommige ouders uit verkeerd begrepen medelijden hun blinde kinderen niet naar een school zenden, waardoor dit later stumpers worden. Be doelde kinderen uit bepaald georiënteerde kringen zijn welhaast allen opgespoord, maar in niet daaronder te rekenen groepen Er lag een wonderlijk smartelijke uitdruk king in haar oogen, terwijl ze daar zat en voor zich uitstaarde. De tante zette zich op het bed. Liefste, wat was dat toch met je? vroeg ze. Berit antwoordde niet. Het was een zonderling geval dit, ver volgde de tante. Nog steeds antwoordde Berit niet. Ik kon het Gjermund aanzien. Tante Karen nam haar muts af. Nu had Berit haar haar opgestoken en legde zij zich neer. Wat heb ik met hem te maken? zei ze trots. St, stl fluisterde de tante. Je begrijpt toch, dat het niet aangaat om neen te zeggen tegen hem! Tante Karen maakte haar haar los. Toen richtte Berit zich half op in bed en bleef zoo zitten. Ja, dat zal ik jullie dan eens laten zien, antwoordde ze. Daarna ging ze plots weer lig gen. Karen, de tante, lachte even. Maar geen van beiden sprak meer dien avond. De mannen van Hangsett moesten vertrek ken zonder Berit te groeten. Want den vol genden morgen vroeg ging ze uit en bleef weg tot lang na het ontbijt. Ze moest in het woud zijn geweest, of aan de overzijde der riveir, vanwaar zij hen had kunnen zien yetrekken, want ze kwam eers) zijn waarschijnlijk nog wel van die ongeluk- kigen, reden waarom het hoofdbestuur ver zoekt aan alle leden om hun bekende derge lijke kinderen op te geven. Van het comité tegen het wetsontwerp- Terpstra was een verzoek ingekomen om af gevaardigden te zenden naar een op nader te bepalen dag te Den Haag te houden groote demonstratie. De heer G e r 1 i n g meende, dat het comi té niet eensgezind meer werkt, want het N. O. G. zou binnenkort afzonderlijk een verga dering houden over het spoedontwerp. Het bestuur wist hier niet van. Wel werd medegedeeld, dat het geheele comité dezer dagen nog had vergaderd, zoodat de vergadering van het N. O. G. zeker zal zijn gewijd aan andere zaken. Kringvergadering. Tot afgevaardigden naar de kringvergade ring werden aangewezen de voorzitter en de secretaris, de heer H. Lind, omdat zij de oprichting van den kring geheel mee hebben voorbereid. Als voorzitter van den kring zal optreden ds. Rappold alhier, lid van het hoofdbestuur. De heer N o u w e n meende, dat zij, als lid tevens van het afdelingsbestuur, de afd. Alkmaar mede kan vertegenwoordigen. Van de bestuurstafel werd de samenstel ling van den kring en zijn bestuur uitvoerig toegelicht. Algemeene vergadering. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van Volksonderwijs op 5 en 6 November te Haarlem werden aangewezen de voorzitter en de secretaris. De heer Koel man werd benoemd tot plaatsvervanger. Ds. Rappold merkte op, dat het hoofd bestuur het op hoogen prijs zal stellen als ook andere leden der afdeelingen ter verga dering komen en aan de besprekingen deel nemen; stemrecht hebben echter alleen de afgevaardigden. Propaganda-vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de heer Van Gaasbeek, lid van het hoofdbestuur en inspecteur van het lager onderwijs in de Vechtstreek, bereid is een spreekbeurt te ver vullen op den grooten propaganda-avond op 17 Jan. 1933; tevens stelde spr. voor op die vergadering de Volksonderwijsfilm te doen vertoonen. De aanwezigen gingen hiermee accoord, mits ook de propaganda-commissie zich er mee kan vereenigen. Zij zal tevens al het ove rigens voor die vergadering noodige bespre ken en de agenda vaststellen. Reglementsherziening. Daar gebleken was, dat het reglement eenige aanvulling noodig had, werd het door het hoofdbestuur gegeven concept artikels- gewijze behandeld. Behoudens enkele kleine wijzigingen werd het concept goedgekeurd. (Bepaald werd o.a. dat het bestuur zal worden gevormd door minstens vijf leden. De contributie blijft 1.25 per jaar, met dien verstande, dat iemand, lid geworden in het eerste half jaar, contributie betaalt over het volle jaar, en iemand die na 1 Juli zich als lid op geeft, voor een half jaar moet betalen.) Propagandacommissie. Op voorstel van den voorzitter werd de propagandacommissie uitgebreid met twee leden. Aangewezen werden de heeren F. Holzmuller en A. Nouwen. Rondvraag. De heer O 1 i v i e r vroeg of het nu met de leerplichtwet nog kan voorkomen, dat blin de kinderen geen school bezoeken. Ds. Rappold antwoordde, dat blinde en doofstomme kinderen niet naar schooi behoeven, ook al omdat het niet moge lijk is overal scholen voor hen op te richten en het niet is te eischen, dat de ouders die kinderen ver van huis sturen naar dergelijke scholen. Spr. betreurde het, dat niet alle ouders voldoende het belang van school bezoek ook voor die kinderen inzien en zij hoopte, dat alle leden van Volksonderwijs zullen willen meewerken om het euvel te on dervangen. De heer Nouwen verzocht om voortaan van onderwijs-jubilea nota te nemen. Ds. Rappold deed mededeelingen over de resultaten van de jongste Volksonderwijs- collecte in het land (Alkmaar bracht dank zij het ijverig werken der propaganda-com missie meer op dan verleden jaar) en vertel de voorts een en ander van wat met het geld wordt gedaan. Hierna volgde sluiting. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtul gen en andere voertuigen te 17,11 uur licht op. thuis, toen ze afscheid hadden genomen en weggereden waren. Je moet de groeten doen aan Berit, had Berger Hangsett gezegd. Ja, dat zal ik doen, was er geantwoord. Maar de twee, die heengingen, hadden het zon derling gevonden, dat Berit niet verschenen was, nu zij 01a Glomgaarden's „ja" hadden ge kregen. 01a Glomgaarden boomde zich in de boot over naar den westelijken oever der Glom. Hij boomde zóó, dat het water aan den ste ven hoog opspatte. Hij was toornig. Hij zou wel eens praten met dien pachtersjongen en zijn vader, daarginds in het Noorden! Hij legde de boot vast en nam den veeweg noordwaarts naar Braaten. Hij liep vlug en keek zelfs niet uit onder het loopen. Een pachtersjongen zou de dochter krijgen van de Glomgaard! O, neen! Hij liep sneller! Hij kauwde zijn pruim! Dat ellendige prulboerderijtje daar ten Noorden van den stroom. Hij kon niet zien, waar hij liep door al het hout! Moest terzijde gaan voor al die boomen! Zag slechts nu en dan een glimp van den stroom! Het was een goed half uur loopen, een heele onderneming zoo'n tocht noordwaarts! Maar daarom zou hij ook de zaak eens en voor al in het reine brengen, zoodat hij niet nog eens behoefde te gaan. Onder het voort' gaan stiet hij den stok in den boschgrond. (Wordt vervolgd) -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5