Spionage ii den grsotenserlog Speet VFEER EEN PAAR INBRAKEN TE 'S-GRAVENHAOE. Wederom zijn inbrekers aan bet werk ge feest, ditmaal met succes. Ingebroken is n.1. in een sigarenwinkel in de Weimarstraat. In de woonkamer achter den winkel werd alles doorzocht. Uit een buffet werd een bedrag van ongeveer 150 gehaald en uit de winkel- cassa, welke open was, wordt 35 vermist. Vóórts is ingebroken in een meubelfabriek aan de Kazernestraat. Het kantoor werd doorzocht. Een ledig geldkistje, dat op een schrijftafel stond, werd opengebroken. Hier word't alleen voor 5 aan postzegels ver mist. DE STRIJD OVER DE TARIEFS VERLAGING. Regeeringscrisis vermeden. Naar uit goed-ingelichte bron wordt gemeld js een parlementaire meerderheid, bestaande uit alle katholieke en christelijk-historische Ka merleden, versterkt met het overgroote deel der anti-revolutionnairen zonder dr. Colijn bereid gevonden het regeeringsplan tot het heffen van 30 opcenten op de invoerrechten te steunen. De aanneming van het wetsontwerp jou hiermede verzekerd zijn en een regeerings crisis vermeden. IN MUSEUM TE EDAM INGEBROKEN. O ouden en zilveren voorwerpen gestolen. Gisternacht is ingebroken in het museum te Edam. Men heeft zich toegang weten te ver schaffen door het forceeren van een deur aan de achterzijde van het gebouw. Gouden en zil veren voorwerpen worden vermist tot een ge schatte waarde van 800 a 1000. Van de(n) dader[s) tot dusverre nog geen spoor. DE ERFGOOIERSKWESTIE. Beslag opgeheven. De plaatsvervangende kantonrechter te Hilversum, mr. A. H. Walkate, heeft gister schriftelijk vonnis gewezen in de beide zaken welke een gevolg zijn van de voorgenomen beslaglegging op reservaat-uitkeeringen van wege het burgerlijk armbestuur te Huizen. De erfgooier J. K. te Huizen had van het burgerlijk armbestuur een exploit ontvangen waarbij 900 gulden wordt terug geëischt, omdat hij destijds op kosten van de gemeente in een weesinrichting is verpleegd geworden en de erfgooier S. S. was aangezegd om 300 gulden terug te betalen, wegéns kosten die het armbestuur heeft gehad op verstrekking van versterkende en geneesmiddelen voor le den van zijn gezin. In het vonnis wordt over wogen, dat niets is gebleken van een vooraf gaand verzoek tot het bekomen van onder stand van hen, die daartoe door art. 128 van de armenwet worden geroepen. Het vonnis sluit zich dus aan bij de argumenten, welke door den juridischen raadsman van beiden zijn aangevoerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Auto aangereden. De bestuurder ongedeerd. Dinsdagmiddag is op den onbewaakten overweg nabij wachtpost 15 onder de gem. Wouw een aanrijding geschied tusschen een auto en den sneltrein, die om 2 uur 24 uit Bergen op Zoom naar Roosendaal vertrekt De auto, bestuurd door den zaadhandelaar P. de Nijs uit Roosendaal, was den overweg bijna gepasseerd, toen hij door de locomotief van achteren werd geraakt. De auto werd een meter of vijf weggesmakt. De bestuurder bleef ongedeerd. Het voertuig had ernstige averij. De trein, die onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, kon met vijf minuten vertra ging de reis vervolgen. EEN HAAI AANGESPOELD. Aan het strand bij het z.g.n. Eiland te Vlissingen is 'n haai van ongeveer twee M. aangespoeld. Het dier, dat toen het aan spoelde nog leefde, is spoedig dood gegaan. Het cadaver is verwijderd. in. Waar spionnen zijn zonder dat men er vermoeden van had. De listen, in den oorlog van weerszijden toegepast teneinde door middel van spionna- ge resultaat te verkrijgen, zijn bijkans onge looflijk; slechts de stoutmoedigheid, daarbij tentoongespreid, overtreft ze. De „Levia than" was de grootste paketboot, die gedu rende den oorlog Amerikaansche troepen naar Europa bracht. ^Meer dan eens was be merkt, dat de Duitsche onderzeebooten po gingen aanwendden om haar te torpedeeren, en met steeds grooter nauwkeurigheid werd 'het uur van vertrek van de Leviathan ge heim gehouden en al datgene wat deze boot omringde met de grootste mogelijke zorg be waakt. Op een dag vernamen de Amerikaan sche autoriteiten, die den Amerikaanschen ge heimen dienst ter beschikking van de Engel- sche Intelligence Service hadden gesteld, dat een Duitsch marine-officier, vermomd als Amerikaansch soldaat, zich onder de passa giers van de „Leviathan" zou mengen ten einde te beproeven deze te doen zinken. Maar niets werd ontdekt. Korten tijd later echter ontving de Intelligence Service van agenten te Mexico de aanwijzing, dat een Duitsch spion zich in een der hotels te Bos ton moest bevinden en wel onder den naam van Robert Morris, afkomstig uit Chicago. Inderdaad bleek een gast van dien naam in een der hotels te zijn afgestapt; hij noemde zich bankier, maar hij bleek voor het hotel Black Bay in zooverre een zonderlingen gas', wijl hij gedurende zijn voorgenomen, eenigszins langdurig verblijf den wensch had uitgesproken, dat onder het plafond van zijn kamer een stalen koepel zou worden aange bracht. Naar hij zeide, was het hem eens ge beurd, dat het plafond op zijn hoofd was neergekomen, en sedert dien had hij een iet* wat zonderlinge angst hij gaf het zelf gaarne toe voor een herhaling van dit ge val. Daarmede viel samen het verschijnsel, door den draadloozen dienst van Charleston Navy Yard waargenomen, dat de uitzending werd bemerkt van een toestel op hoogen LAAT DE VARKENS MERKEN! De Nederlandsche varkenscentrale brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat ingevolge de beschikking van den minister van economische zaken en arbeid van 24 Oc- tober j.1. af het in voorraad houden, afleve ren, vervoeren of doen vervoeren van Varkens zwaarder dan 10 K.G. verboden is, wanneer de varkens niet voorzien zijn van de oormer ken van de Nederlandsche Varkenscentrale. Aan degenen, die hun varkens tot heden niet hebben laten merken, wordt dus in hun eigen belang aangeraden hiervoor zoo spoedig mo gelijk zorg te dragen, aangezien zij zich an ders aan een gerechtelijke vervolging bloot stellen. Het merken moet geschieden door de merkers der gewestelijke varkenscentrales. Het op andere wijze aanbrengen of laten aanbrengen der merken is verboden en straf baar. V.A.R.A. ZENDT BETOOGING VAN 8 NOVEMBER UIT. Naar „Het Volk meldt, is het zeker, dat het verzoek van de V.A.R.A. om de betoo ging op 8 November uit te zenden, wordt in gewilligd. De tekst van het advies moet nog worden vastgesteld, doch principieel heeft de Radio- raad besloten op het verzoek van de V.A.R.A. gunstig te adviseeren. DOOD GEVALLEN. Gistermorgen reed de landbouwerszoon H. met zijn wagen naar de markt te Tubber- gen. Onderweg is hij van den wagen gevallen en zoodanig met het hoofd op de straat te recht gekomen, dat hij onmiddellijk dood was. EEN STAAF IJZER OP EEN SPOORLIJN. Maandag heef; de baanwachter aan de Molenhei te Uden een staaf ijzer gevonden, die dwars over de spoorlijn was gelegd. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. SPOORWEGPERSONEEL. Pensionneering boven 60 jaar? van personeel Naar het Leidsch Dagblad verneemt, zal binnenkort bij de Nederlandsche Spoorwegen al het personeel, dat den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft, gepensionneerd worden. Ten gevolge van dezen maatsegel zal een groote afvloeiing van (ouder) personeel plaats heb ben. Van de 603 hoofdgeleiders en arbeider-rem mers, die overcompleet zijn, zullen 200 man bij den treindienst ingedeeld werden; de an dere 400 man zullen bij weg en werken te werk worden gesteid. MISHANDELING. Toen Maandag de tuinman van den heer L. te Rosmalen eenige wildstrikken afbond, werd hij onverhoeds door een man met een zwaar stuk hout op het hoofd geslagen. De tuinman zakte bewusteloos ineen en werd met een gebroken arm en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch over gebracht. In verband hiermee heeft de politie zekeren C. M. uit Rosmalen aangehouden. VAKBOND BENADEELD. Penningmeester verduistert 14.000. De penningmeester van de afd. Rot terdam van den r.-k. Bouwarbeider-bond heeft zich gedurende de laatste jaren aan verduistering van ongeveer 14.000 schuldig gemaakt, ten nadeele -van dien bond. Dezer dagen is de man, die als penningmeester reeds was ontslagen, geroyeerd als bondslid. Hij zou aan wcrkloozen giften hebben verstrekt buiten medeweten van de overige bestuursleden en de tekorten, die hij in zijn kas kreeg, zou hij hebben aangezuiverd met geld uit de kassen die hij beheerde van andere organisaties en fondsen. Dezen zomer moesten de vacan- tiebonnen van de leden van den bond worden verzilverd, mkar daartoe was niet voldoende geld aanwezig. Op den Zaterdag dat de leden dit geld kwamen innen, heeft de penningmeester hen heen gezonden, 's Maandags werd het geld uitgekeerd, omdat inmiddels 4000 van Maatschappelijk Hulpbetoon voor de werkloozen was binnengekomen. La ter zijn deze vierduizend gulden terug gestort. De verduisteringen zijn evenwel uitgekomen en bij onderzoek bleek dat zij gedurende de laatste jaren zijn ge pleegd. EEN AUTORITJE. De rijks- en gemeentepolitie te Win- sum (Gron.) hebben proces-verbaal op gemaakt tegen J. B. en Tj. S., beiden wo nende aldaar, wegens het ontvreemden van een twee-persoonsauto, toebehooren- de aan T. uit Onderdendam, in den nacht van Zaterdag op Zondag. Na een tocht van Winsum, via Groningen, Zuidhorn, Grijpskerk, Noord-Oosthoek van Fries land, Zoutkamp en Baflo, werd de auto achtergelaten op den weg van Onder dendam naar Winsum. De daders heb ben bekend. GEZONKEN SCHEPEN BINNEN GEBRACHT. Gistermiddag om 6 uur werden te Amster dam binnengebracht de motorvaartuigen „De Hoop" van Hardinxveld en „Nieuw Zorg" van Giessendam, welke op 21 October bij Marken waren gezonken. Het bergings vaartuig van de Maatschappij „Goedkoop" sleepte de vaartuigen naar Amsterdam. MISBRUIK VAN DE NATIONALE VLAG. Op initiatief van de Koninklijke Nederl Vereeniging Onze Vloot hebben ongeveer dertig nationale vereenigingen in een brief aan den minister van binnenlandsche zaken voorzitter van den minsterraad, gewezen op het feit, dat onze nationale vlag op velerlei wijzen wordt misbruikt voor reclame-doel einden. In deze brief wordt de verwachting uitge sproken, dat de regeering middelen zal we ten te vinden om aan dat misbruik van onze nationale vlag een einde te maken. aankoop van gronden in de gedeelten van Noordholland en Friesland, voor de aanslui ting van den toekomstigen spoorweg over den dijk benoodigd. druk en van sterken omvang. De Amerikaan sche geheime dienst zette zich aan het werk, en een onderzoek van enkele weken bracht de overtuiging, dat de uitzending moest ge schieden uit het hotel, waarin de zonderlinge Robert Morris zijn intrede had genomen. Men slaagde de berichten van den Duitschen spion te ontcijferen in dier voege, dat de be- teekenis van zijn laatste boodschap er op wees, dat alle maatregelen waren getroffen om het schip te doen zinken. Het ging klaar blijkelijk opnieuw om de „Leviathan". o Het ware gemakkelijk geweest den zonder linge bankier te arresteeren, maar men zou dan verder niets hebben vernomen. Vandaar dat de Charleston Navy Yard, ook zijner zijds een list gebruikende, met dén geheimen post in het Black Bay Hotel in verbinding trad door dezen te vragen of hij niets had mede te deelen, en dat nieuws met ongeduld werd verwacht. Waarop Robert Morris mei spoed ten antwoord gaf, dat „een der onzen zich op het schip zal inschepen teneinde het te doen zinken". Het was nu gemakkelijk om bijzondere waakzaamheid aan den dag te leggen; officieren van den geheimen Ma- rinedienst hielden bij het volgend vertrek van de „Leviathan" een wakend oog. Maar zij konden niets vinden, totdat een soldaat, moeilijk loopende. blijkbaar aan het been g kwetst, hun aandacht trok, dit te me dat de ingescheepte troepen nog geen marsch van beteekenis hadden afgelegd en d s hunner moeilijk gewond kon zijn. De naamde gewonde werd daarom in een hutten aan boord gebracht en onderzocht, waarbij men foto's van den keizerende ken zerin op hem vond, en een potlood van een ongebruikelijke dikte, waarin kleine stukjes papier waren gebracht, gewikkeld m geoliede zijde, ongetwijfeld teneinde elke beschadiging te verhinderen. Deze papieren bevatten me- dedeelingen in cijferschrift, welke door de exjoerts van Charleston niet konden worden ontcijferd. Maar toen men den spion zijn schoenen afnam, liet de zool van een der twee schoenen los en een uiterst klein boekje kwam te voorschijn, dat de code bleek te ziin, aan de hand waarvan de mededeeling luid de: „het stoomschip Leviathan is volgens BRANDEN. Boerderij afgebrand. Zondagnacht brak door onbekende oor zaak brand uit in de woning van den heer .3. van der Grift te Overlangbroek bij Wijk bij-Duurstede. De bewoner, die niets bemerkt had, werd door buren gewekt en kon zich slechts met groote moeite redden. De boer derij brandde geheel af. Boerderij afgebrand- Gisteravond is door onbekende oorzaak te Ter Aar gemeente Vries (Dr.) een boerderij bewoond door den landbouwer A. Smit afge brand. Toen de brandweer uit Assen arri veerde, viel aan blusschen niet meer te denken. In een centrale eierbroedinrichting. Gistermorgen te kwart voor vier is brand ontstaan in de centrale eierbroedinrichting van den heer D. G. aan de Hooglandschekerk- gracht te Leiden. Een steen schuur, achter iet woonhuis van den eigenaar gelegen, en waarin de broedmachine geplaatst was, brandde geheel uit, evenals een meubel makerswerkplaats van den heer v. B„ die de lovenverdieping van het pand innam. De irand is met vijf stralen van de groote motor spuit gebluscht. 3500 broedeieren gingen ver- 'oren. De machine werd geheel verwoest. DE AFSLUITDIJK NCORDHOLL AND—FRIESLAND. Zal de eerste maanden nog niet worden opengesteld, daar de toe. gangswegen op Wieringen en in Friesland nog niet gereed zijn. Van verschillende kanten is in de laatste dagen belangstelling aan den dag gelegd voor de ingebruikneming van den afsluitdijk Noordholland—Friesland. Het Nederl. corr. bureau verneemt daar omtrent, dat, hoewel de weg over den dijk zelf voor het verkeer vrijwel gereed is, het nog wel eenige maanden zal duren, alvorens de algeheele openstelling zal kunnen geschie den, en wel omdat de aansluitingswegen bij Wieringen c.a. en in Friesland nog niet klaar zijn om het te verwachten drukke auto-verkeer over den dijk op te vangen. Tegen het aan staande voorjaar zal men echter in alle ge val op deze openstelling kunnen rekenen. Wat de concessies voor autobusdiensten betreft, er zijn een aantal aanvragen, waar onder één van de A.T.O. en diverse van par ticuliere ondernemers, bij de colleges van Gedep. Staten van Noordholland en Fries land in behandeling. Tot nu toe is nog geen enkele concessie aan eenige transportonder neming voor een autobusdienst over den dijk verleend. Wat den voorgenomen aanleg van een spoorlijn over den afsluitdijk betreft, deze aanleg zal stellig 8 a 10 millioen gulden kosten en het is niet te verwachten, dat de Ned. Spoorwegen in de tegenwoordige tijds omstandigheden dergelijke sommen zullen beschikbaar hebben voor dit doel. Voordat de spoorwegaansluiting tot stand komt, zul len er stellig nog wel eenige jaren mee heen gaan. Intusschen wordt voortgegaan met den door mij ontvangen bevel tot zinken ge bracht. Ik hoop dat deze vaderlandslievende daad de overwinning voor mijn geliefd va derland zal vergemakkelijken". Men was dus bijkans zeker, dat eenige machine, die een ontploffing moest veroorzaken, zich aan boord bevond. In allerijl werd het schip ont ruimd; het vertrek uitgesteld, maar vier da gen had men noodig om de „Leviathan" te doorzoeken, voordat men werkelijk iets vond In een onschuldig uitziende kist met zeep was een geweldige dynamietreserve verbor gen, meer dan in staat om geheel een New Yorksche straat tot springen te brengen. o Niets was er, dat Robert Morris behoefde duidelijk te maken, dat zijne geheime mede- deelingen waren onderschept. Men ging dus niet tot zijn arrestatie over, maar liet hem verder aan het werk, waarbij voor nauw keurige bewaking werd zorggedragen. Twee mannen van den staf van den Amerikaanschen geheimen dienst namen in Hotel Black Bay hun intrek, beiden aangesteld als bedienden, en een der twee kreeg natuurlijk de kamer van Robert Morris onder ziin territoir. Maar de spion verliet onder geen beding de kamer zelfs wanneer men deze schoonmaakte, of het bed afhaalde en opmaakte, bleef hij aan wezig. Al wat de beide detectives konden ontdekken, was slechts de aanwezigheid van twee koffers van bijzondere grootte, op bij zondere wijze gesloten. Een der detectives hoorde menigmaal het geluid van een dyna mo en de eigenaardige tikken, die een radio- ontvangsttoestel geeft. Bedenkelijk voor de Amerikanen werd. dat de boodschappen van Robert Morris sedert de aanhouding van den spion aan boord van de „Leviathan" onbe grijpelijk waren geworden; vermoedelijk was uit voorzichtigheid de code gewijzigd. De „Leviathan" had intusschen zijn derde reis heen en weer naar Frankrijk volbracht en moest voor nieuw troepentransport worden gebruikt. Men mocht het uitgesloten achten dat Robert Morris zou rusten na de misluk king van den aanslagzoowel het toezicht op •het als het toezicht op den spion verdubbelde. Gp een gegeven ochtend bemerkte een der beide detectives, dat zijn kameraad afwezig VERKEERSONGEVALLEN. Onder een stoomtram geraakt en gedood. Gisteravond is de 10-jarige jongen C. v. d. Zalm uit De Abcoudestraat te Rotterdam, in de Putschelaan aldaar onder een uit de richting Charlois komende stoomtram, die met snelle vaart naderde, geraakt, toen hij op onvoorzichtige wijze de rails over wilde steken. Deerlijk verminkt werd hij opgeno men. De dóód was onmiddellijk ingetreden. Onopgehelderd motorongeval. Gisteravond omstreeks vijf uur heeft de politie uit Nieuw Helvoet en Nieuwenhoorn op den Kanaaldijk langs het Voornsche ka naal onder de gemeente Heenvliet een motor rijder op den weg gevonden, die onder zijn machine lag. Hevig bloedend en met een zware hersenschudding werd het slacht offer opgenomen. Nadat dr. Slis de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd de man, zekere Silvester uit Nieuw Hel voet, naar zijn woning vervoerd. Zijn toe stand is zeer ernstig, men vreest voor zijn leven. Wat er precies gebeurd is, wist men gister avond nog niet. De koplamp van het rijwiel is ingedrukt, waardoor vermoed wordt dat een aanrijding heeft plaats gehad. S. zou hierdoor onder het motorrijwiel zijn gekomen met het genoemd noodlottig gevolg. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men weet thans, dat omstreeks dien tijd twee auto's zijn gepasseerd, in te genovergestelde richting als de motorrijder reed. De weg ter plaatse is uitstekend en <Je motorrijder kan onmogelijk geslipt zijn. KORTE BERICHTEN. Naar de Ned Siemens Mij. meedeelt, is het s.s. „Statendam" uitgerust met een „Klangfilm-Koffer-Kino", een transportabel geluidsfilmtoestel. Het gemeentelijk radio-distributiebedrijf te Groningen met 5500 aangeslotenen ad 24 per jaar zal over 1932 een winst maken van 68.875. De dezer dagen ingediende wetsontwer pen tot steun aan verbouwers van fruit en warmoezerij-gewassen en tot regeling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk zullen morgen in de afdeelingen der Tweede Kamer worden onderzocht. De heer W. Steinmetz te Amster dam heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Guit niet aanvaard. Thans is mevrouw A. Steen- hoffSmulders te Baarn benoemd ver klaard. De heer M. SchuylenLurg te Den Haag, oud-directeur der belastingen, in voerrechten en accijnzen, is in den ouderdom van negentig jaar overleden. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT. In verband met de voorstellen tot ophef- fing van verschillende rechtbanken en kan tongerechten, heeft de Bond van Administra tieve Ambtenaren bij de rechterlijke macht zich tot de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer gewend, opdat deze, bij haar verslag over de justitie-begrooting, er bij den minister op aandringe, geen maatregelen tot afvloeiing van administratief personeel te treffen, dan na vooraf de bijzondere com missie van georganiseerd overleg te hebben gehoord. Eveneens heeft de bond in een uitgebreid adres tot de Tweede Kamer, deze verzocht haar goedkeuring aan de voorgestelde sala risverlaging te onthouden, daar het motief van gedaalde index-cijfers thans niet meer opgaat en het bedrag, dat op de salarissen zal worden bezuinigd, gemakkelijk op andere wijze kan worden verkregen. ONGEHUWDE AMBTENAREN, DIE KOSTWINNER ZIJN. De korting op de salarissen en dt verhooging van de pensioenpremie. Op vragen van het Tweede Kamerlid me juffrouw Westerman: 1. Is het den minister bekend, dat tal van ongehuwde ambtenaren, die reeds onredelijk getroffen worden door den pensioenaftrek voor weduwen- en weezenpesioen, waartegen over nimmer een uitkeering staat, als kost winners zware verplichtingen hebben ten aan zien van familieleden? 2. Is de minister bereid bij de toepassing van de korting op de salarissen en de ver hooging van de pensioenpremie met dit feit rekening te houden en hen, die kunnen aan- toonen kostwinner te zijn, bij de in te voeren korting met gehuwden gelijk te stellen? heeft de minister van financiën geant woord 1. Dat de ongehuwde ambtenaren onrede lijk getroffen worden door den pensioenaf trek voor weduwen- en weezenpensioen, is minder juist. Het premieverhaal immers is, naar de gedachte van de Pensioenwet, een solidaire last, welke gedragen wordt onaf hankelijk van de individueefe bate, welke ge noten kan worden. Dat ongehuwde ambtenaren als kostwin ners zware verplichtingen kunnen hebben ten aanzien van familieleden, is den onderge- teekende bekend. 2. Wat in het verleden weerhouden heeft, in het Bezoldigingsbesluit kostwinners met gehuwden gelijk te stellen, was vooral de moeilijkheid, een doeltreffende begrenzing te geven van het in zich zelf zeer elastische begrip kostwinnerschap, een moeilijk heid, die zich waarschijnlijk ook in de toe komst zal doen gelden. was; na den directeur van het hotel gewaar schuwd en zijn indentiteit verraden te heb ben, begaf men zich op weg om hem te zoeken, en vond hem in de kamer van Robert Morris, die, na een hevig gevecht, waarvan de kamer de sporen droeg, hem in een zijner ijzeren koffers had opgesloten. Nog tijdig werd hij er uit veroslt, maar zijn toestand was zoodanig, dat hij niets kon mededeelen, voordat een dag was voorbij gegaan. Toen kon hij zijn avontuur vertellen; Robert Mor ris had hem aangevallen toen hij aan de kamerdeur stond te luisteren, had de over hand gekregen in den strijd tusschen hen beiden en hem, blijkbaar vermoedende, dat hij geworgd was, in de kist geworpen. Daar had de detective meer gehoord dan den spion lief kon zijn, want zich in eens oprichtende, riep hij uit, dat men moest zorgdragen het vertrek van de „Leviathan" te vertragen en luitenant James te arresteeren. o Maar inmiddels was de „Leviathan" ver trokken. Charleston Navy Yard stelde zich telegrafisch met het schip in verbinding; ge lastte het met alle snelheid naar New-York terug te keeren, en zoogenaamd vertrouwe lijk, maar duidelijk voor ieder merkbaar, de tijding te verspreiden, dat deze terugkeer ge schiedde, om een persoon van hooge betee kenis alsnog aan boord te nemen. Dit ge schiedde om luitenant James; was hij werke lijk aan boord, in de veronderstelling te brengen, dat hij beter zijn aanslag kon uit stellen opdat daardoor ook deze hooge per soon zou worden getroffen. Luitenant James was de bezoeker geweest, door Robert Mor ris ontvangen, nadat hij den veronderstelden dooden detective in de kist had geworpen. Uitdrukkelijk had Morris gezegd, dat hij op luitnant James rekende om de „Leviathan" te doen zinken. Het had weinig gescheeld of deze was te laat gekomen; alle soldaten wa ren reeds ingescheept; de bruggen waren in getrokken en de ankers gelicht, doch de officier, die een order van den minister van Oorlog kon toonen aan den havencomman dant, was door diens hulp en zoodoende door een stoombootje aan boord gebracht. Wielrennen. ZESDAAGSCHE AMSTERDAM. Piet van Kempen, „De Vliegende Hollander". Vele sterren die nog heden aan den sport hemd staan, herinneren aan de Internatio nale Zesdaagsche Wielerwedstrijden. Enke len der vroeger haast niet te verslaan zes daagsche renners hebben zich van den actie ven sport teruggetrokken, de namen echter zijn iederen wielrijder nog heden bekend. John Stol, die nog 20 jaren geleden in alle steden van de wereld met zijn partner Wal- ter Ruett (Duitschland) de menigte tot dave rend enthousiasme bracht, heeft in Holland een tweeden, eveneens niet te vergelijken op volger gevonden: Piet van Kempen, de nu 33-jarige draagt de Nederlandsche vlag sinds 9 jaren triomfantelijk door de geheels wereld Negen jaar geleden begon hij in Amerika 111 ~i Op dezen luitenant, onder zoo bijzondere omstandigheden aan boord gekomen, nadat de posten van den geheimen dienst waren in getrokken, kon bijkans geen verdenking vallen. o Toen het schip te New-York aanlegde, kwamen de agenten van den geheimen dienst aan boord. Luitenant James moet toen be grepen hebben, dat hij verloren was, want plotseling ontdeel hij zich van de valliezen, welker inhoud hem compromitteerde, door ze over boord te werpen. Dit vestigde echter juist de aandacht van de omstanders en de agenten op hem. Trouwens, ontkennen was tegenover de getuigenis van den detective uitgesloten. Hij erkende dan ook Duitsch spion te zijn en zich te hebben ingescheept met het doel om het schip te doen zinken. Toen de voorzitter van den krijgsraad hem vroeg hoe hij na het volbrengen van zijn daad gehoopt bad zijn leven te kunnen red den, riep hij schouderophalend uit: „Wat zou mijn leven er toe gedaan hebben tegenover den dienst, dien ik Duitschland door het zin ken van de „Leviathan" had kunnen be wijzen". Naast den zgn. luitenant James nam de zonderlinge Robert Morris plaats op de bank der beklaagden, en eerst toen vond men uit, dat de officier, door hem met deze zen ding belast, zijnzoon was. o Men moge het werk van spionnen verach telijk vinden, en wel niemand, die zal ont kennen, dat hun sluipen in den nacht en in de duisternis van verachtelijken aard is. Toch, wie kan in een geval als dit de opoffering ontkennen, die er in zulk werk schuilt en den moed, dien men daarbij niet een enkel oogen- blik, maar dagen en uren achtereen toont. Dat de detectieves moeite hadden den ge vangen genomen officier tegen de woede der Amerikaansche soldaten te verdedigen, wie zal het niet begrijpen! Zij gingen naar rrank- rijk om hun leven te wagen m den open srtijd, en, zonder de waakzaamheid van hun geheimen dienst ware hun aller leven ver- loren geweest door een laaghartigen aanslag, voordat zij Europa zelfs hadden bereikt!

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7