DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Pruisen en het Duitsche rijk. Qjaqetiiksch Omzzicht iBuitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco 4c ir het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. P^IJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 257 Directeur: C. KRAK. Maandag 31 October 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang Von Papen en Braun door Hindenburg ont vangen. -Verordening betreffende de hervorming van de Pruisische regeering. - Een Beiersch protest tegen de plannen van het rijk. tfon Papen en Braun zijn het niet eens. Over de ontvangst van Braun door Von Hindenburg wordt officieel medegedeeld: rijkspresident Von Hindenburg heeft Zater dag rijkskanselier Von Papen en den Pruisi- schen ministerpresident Braun ontvangen ter bespreking van de situatie, die geschapen is door de uitspraak van het Staatsgerechtshof De rijkspresident verklaarde, dat de strijd tusschen het rijk en Pruisen over de verorde ning van 20 Juli door de uitspraak van het Staatsgerechtshof is beslecht en dat hij en de rijksregeering zich in ieder opzicht aan deze uitspraak houden. Aan beide zijden moet loyaal worden getracht een samenwerking mogelijk te maken die eenerzijds rekening houdt met de rechten van het Pruisische staatsministerie en anderzijds de bevoegd heden van den rijkscommissaris en de nood zakelijkheid van een uniforme rijkspolitiek waarborgt. Braun antwoordde, dat het Prui sische staatsministerie zich van zelfsprekend ook aan de uitspraak van het Staatsgerechts hof houdt. Hij gaf daarop een uiteenzetting van zijn opvatting over de gevolgtrekkingen die liit die uitspraak zijn te maken. Het Staattninisterie moet de hem toegewezen rechten weer kunnen uitoefenen. De bevoegd heden van den rijkscommissaris moeten, wan neer zij noodig zijn, worden beperkt tot de maatregelen, die noodig zijn tot handhaving van orde en rust. Met de veranderingen in de personen moet worden opgehouden. Over de vtietnvoudiging en de centralisatie van de regeerinn in hst rijk en in Pruisen zouden alsdan onderhandelingen tusschen de rijks regeering en de Pruisische regeering kunnen plaatsvinden. Riikskanselier Von Papen verklaarde daar na, dat de rijksregeering niet had getwijfeld aan de integriteit van den minister-president en zijn collega's en dat slechts staatspoli- tieke overwegingen hen tot hun maatregelen hadden gebracht. Hij zette dan zijn opvatting over de situatie uiteen en legde er den nadruk op, dat de rijkscommissaris zich niet kon be perken tot de handhaving van rust en orde, maar dat hij de geheele uitvoerende macht moest behouden. Daaruit vloeit zonder meer de verplichting voort, de als noodig be schouwde hervorming van de Pruisische regeering door te voeren èn een latere defi nitieve regeling van deze kwestie door de wet gevende lichamen voor te bereiden. Verande ringen in de personen zijn slechts uit zake lijke overwegingen aangebracht. De rijks commissaris zal de Pruisische regeering de mogelijkheid verschaffen, haar rechten uit te oefenen, maar inbreuk op de ambtsbevoegd heid van den rijkscomissaris zal hij niet toe staan. De Pruisische minister-president legde er de nadruk op, dat hij aan zijn standpunt vasthield en in het bijzonder zich verzet tegen de invoering van de regeeringshervorming zonder overleg met de Pruisische regeering. Overeensteming hieromtrent werd niet be reikt. In de loop der bespreking wees de rijks- president erop, dat tot herstel van de geves tigde verhoudingen noodig is. dat de machts middelen van Pruisen en het Rijk in één hand berusten en dat de politiek van Pruisen en het Rijk in uniforme banen wordt geleid. Overeengekomen werd, dat verdere onder handelingen zulken worden gevoerd tusschen de Pruisische regeering en den Rijkscommis saris. o De officieele Pruisische persdienst publi ceert de tweede verordening tot vereenvoudi ging van en bezuiniging op de regeering van 29 October. De verordening omvat 14 paragrafen. De gewichtigste daarvan houdt in dat in het vervolg de volgende ministeries bestaan 2. Het ministerie van financiën. 3. Het ministerie van justitie. 4 Het ministerie voor wetenschappen, lunst en volksontwikkeling. 5 Het ministerie van économie en arbeid. 6. Het ministerie van landbouw, domeinen en boschwezen. Het ministerie voor volkswelvaart word. opgeheven. De bevoegdheid van den minister president blijft onveranderd. In overeenstemming met deze hervorming wordt de bevoegdheid van de ministeries op nieuw geregeld. De bevoegdheden yan bei ministerie van volkswelvaart worden ver deeld over de ministeries van landbouw van economie en arbeid, van wetenschappen en .kunst, van financiën, en van binnenlandsche zaken. Ook van de aangelegenheden die ressorteerden ooder de ministeries van land bouw, van handel, van justitie, van financiën en van binnenlandsche zaken, worden sommi ge opnieuw verdeeld. Deze verordening ter vereenvoudiging van de regeering brengt de hervorming van de Pruisische centrale regeering. De door den rijkscommissaris ingeleide ar beid tot hervorming is daarmede belang rijk gevorderd. De verordenng heeft drieërlei doel. 1. Centralisatie door het onderbrengen van bijeen behoorende zaken in een ressort. 2. Vereenvoudiging van den gang van zaken door het afschaffen van overbodige correferaten tusschen de verschillende mi nisteries en door het toevertrouwen van ver schillende werkzaamheden aan lagere ambte naren. 3. De afschaffing van de dubbele arbeid, die thans nog veelvuldig tegelijkertijd in het Rijk en in Pruisen wordt verricht. De voornaamste maatregelen ter bereiking van het eerste doel zijn: a. Uniformeering van het schoolwezen. b. Uniformeering van het credietwezen c. Centralisatie van de onteigeningswerk zaamheden in het ministerie van Handel. d. Bouwtechnische aangelegenheden zullen in de toekomst worden ondergebracht bij de bouwtechnische afdeeling van het ministerie van financiën. Maatregelen tot bereiking van het tweede doel zijn: Ophefiing van het ministerie van Volks- wel. De verschillende werkzaamheden van dit ministerie worden onder de andere mi nisteries gebracht. Het ministerie van handel zal in de toekomst de naam dragen van mi nisterie voor economie en arbeid. Ter bereiking van het derde doel zal de dubbele arbeia worden opgeheven vooral in de ministeries van handel en landbouw. In het geheel wordt door deze verordening een vergaande bezuiniging op de Pruisische regeeringsarbeid bereikt. o De algemeen verwachte benoeming van rijksministers tot commissarieele waarnemers der Pruisische ministeriën, die men onmid dellijk na de publicatie van de regeerings hervorming tegemoet had gezien, is uitgeble ven. Van bevoegde zijde wordt in dit ver band verklaard dat officieel nog niets over deze kwestie is medegedeeld, dat echter alle vraagstukken die voortvloeien uit de huidi ge toestand in verband met de uitspraak van Leipzig, niet tegelijk kunnen worden opge lost. Derhalve neemt men aan dat het over nemen der Pruisische ministeries door de rijksministers later zal volgen. Een later bericht meldt, dat de verwachte benoeming van twee rijksministers zonder portefeuille en een nieuwe commissarieele Pruisische regeering nog niet heeft plaats gehad omdat de onderhandelingen met twee candidaten nog niet zijn geëindigd en de be noeming van alle nieuwe regeeringsleden in één besluit zal plaats vinden. Gehoopt wordt dat de onderhandelingen Zondag worden be ëindigd zoodat Zondagavond of Maandag middag waarschijnlijk de volgende benoe mingen en opdrachten tegemoet kunnen wor den gezien: rijksministers zonder portefuille: dr. Bracht en Staatssecretaris b.d dr. Po- pitz. Waarnemers der Pruisische ministe ries: binnenlandsche zaken: rijksminister dr. Bracht; financiën: rijksminister dr. Popitz; landbouw:'rijksminister voor het voedings wezen Von Braun; economie en arbeid. Staatssecretaris dr. Ernst; wetenschappenen kunstprof. dr. Kaehlerjustitiedr. Anz, voorzitter van het gerechtshof. De drie laatst genoemden zullen hun huidige functie be houden en een voorloopig verlof krijgen. o Officieel wordt medegedeeld: Het volgen de besluit van het Beiersche ministerie zal ter kennis van den rijkspresident worden ge bracht: i De ministerraad heeft zich zoo juist op grond van de hem gedane mededeel ingen be ziggehouden met de plannen van de rijksre geering betreffende een hervorming van Pruisen. Volgens zijn inzicht bevatten die plannen ernstige aanvallen op de grondwet telijke positie van alle Duitsche landen te genover het rijk en onderling. De houding van de rijksregeering is een ontgoocheling voor hen, die in vertrouwen op de verkla- ring<sp van de rijksregeering hebben ver wacht, dat een rijkshervorming slechts langs wetteliiken weg en na onderhandelingen met de lénden zou zijn ingeleid. De ministerraad verzoekt daarom den rijkspresident, geen be slissing te nemen, voordat besprekingen met de landen hebben plaats gehad. De rijkspresident heeft den rijkskanselier opgedragen, in antwoord op het protesttele gram aan de Beiersche regeering mede te aeelen, dat haar besluiten van onjuiste ver onderstellingen uitgaan. De maatregelen, die de regeering in den zin heeft, blijven binnen de kring van bevoegdheden, die het Staats gerechtshof aan den Staatscommissaris heeft toegewezen. REDE VAN HITLER TE DORTMUND Op zijn propagandatocht door West- Duitschland heeft Adolf Hitier gistermiddag een verkiezingsrede gehouden in de West- falenhalle te Dortmund. De belangstelling was zoo groot, dat de politie de zaal, toen deze geheel gevuld was, voor het nog buiten staande publiek moest sluiten. Hitier verklaarde in zijn rede, dat de posi tie van de partij -oo sterk was als nog nooit tevoren. Uitvoerig besprak hij den toestand, zooals deze was toen hem een plaats in de regeering werd aangeboden. Hij heeft deze plaats geweigerd, om niet naderhand toch te moeten uittreden. Men is dan ook niet de richting uitgegaan, die de nationaal-socialis- tische partij 1 ad gewild. Wanneer het nationaal-socialisme de macht zou krijgen, zou het uur van de Duitsche triomf slaan Dan zou ook blijken, dat de maatregelen der huidige regeering onvoldoende waren ge weest. Reeds dertien jaar geleden was Hitier zich ervan bewust, dat het versnipperende partijstelsel Duitschland politiek en econo misch te gronde zou richten want slechts een machtige eenheid var den nationalen wil zou tot heerschen in staat zijn. Als man al leen was hij, Hitier, niets sterker dan von Papen of von Gayl, doch de 14 millioen men- schen, die hij voor het komende Rijk had ge wonnen, waren de belooning voor zijn moeite vollen arbeid. De beweging zou verder groeien en hield vast aan haar idee, dat er boven burgerij en proletariaat een volksge meenschap bestond, die geroepen was het in waarheid vrije en nationale Rijk te stichten. ERNSTIGE POLITIEKE BOTSINGEN TE HAMBURG. Zaterdagmiddag heeft ir« de wijk Eimsbuet- tel een vechtpartij plaato gehad tusschen rijksbanierleden en nat.-soc. Een lid van de Rijksbanier werd gedood, een ander werd gewond in den arm. Een aantal personen werd gearresteerd. Weer ernstige botsingen te Ham burg. Gister is bet te Hamburg weer tot ernstige incidenten gekomen, waarbij tal van per sonen min of meer ernstig gewond werden. E>e ernstigste botsingen ontstonden in Ham- raerbrook en Barmbeck. In bijna alle gevallen ontstonden de ge vechten met nationaal- socialistische propa gandisten eenerzijds en communisten en leden van den Reichsbanner anderzijds. Gevechten werden o.a. geleverd in de WenJenstrasse, en voor een nationaal-socialistisch partijlokaal aan den Heidenkampsweg. De politie was steeds spoedig met groote auto's ter plaatse, maar meestal waren de daders reeds verdwenen als de politie-auto's arriveerden. Zelfs werden in de meeste ge vallen de gewonden meegenomen, zoodat een nauwkeurig overzicht van het aantal slachtoffers niet verkregen kon worden. Aan nationaal-socialistische zijde werden twee S. A.-mannen dooi revolverkogels ernstig in den rug gewond en twee S. S.-mannen aan het hoofd, terwijl zeven personen licht ge wond werden. Volgens opgave van den Reichsbanner werden aan deze zijde een aan tal personen licht en één man ernstig gewond Gistermiddag tegen 4 uur kwam het op nieuw tot incidenten in de Holtenstrasse, waarbij eenige schoten vielen. Een 44-jang communist werd door een schot in den buik getroffen. Ook de politie werd beschoten en met steenen geworpen, zoodat zij eveneens van haar vuurwapens gebruik maakte, waar door een tweede communist werd gewond. DRAAD OVER DEN WEG GESPANNEN. Op den straatweg tusschen Reuss en Treu- burg in Oost-Pruisen kwam een motorrijder te vallen, doordat hij tegen een over den weg gespannen draad reed. De motorrijder, die met een matige snelheid had gereden, bezeer de zich slechts weinig en verwijderde den draad. Nog geen half uur later, toen de auto naderde van den nationaal-socialistischen districtsleider Diessel uit Reuss, was de draad echter opnieuw over den weg gespan nen. Ook nu werd een ongeluk voorkomen. Het ingestelde onderzoek leidde naar een in de nabijheid gelegen boerderij, waarvan de eigenaar in het bezit van een voorraad draad was van dezelfde soort, die over den weg was gespannen. Hij werd gearresteerd en zal zich wegens poging tot moord voor de rechtbank te verantwoorden hebben BREITSCHEID SPREEKT. In een door het IJzeren Front belegde meeting heeft Dr. B-reitscheid Zondag middag te Chemnitz voor ongev. 12000 menschen 't woord gevoerd. Het reacticnnaire karakter van het kabinet blijkt, aldus Breitscheid, reeds uit zijn samenstel ling. Von Papen heeft het gekarakteri seerd als ten doel hebbend het herstel van het Rijk in zijn oude heerlijkheid. Wat deze heerlijkheid beteekent, we-' ten de sociaal-democraten precies. Von Papen spreekt graag en veel. Overal heeft hij reeds gesproken, alleen nog niet voor de arbeiders. Zoo heeft hij zich on langs geexcuseerd toen hij door de Vrije vakvereenigingen was uitgenoodigd on der het motief van dringende staatsza ken. De methodes waarmede de regee ring von Papen de werkloosheid wil be strijden, zijn onheilspellend. Ter bestrij ding van de werkloosheid is slechts één weg en deze is die van de versterking van de koopkracht. Met de contingentee- ringsmaatregelen ten gunste van den landbouw blokkeert Duitschland z-'ch zelf. De isoleering van Duitschland wordt ten gevolge van zijn herbewape ningsgedachte steeds grooter. De soci aaldemocraten willen wel is waar ook gelijkheid in de wapening, maar niet door be-, maar door ontwapening. Von Papen zegt dat hij onafhankelijk van de partijen wiL zijn. In werkelijkheid wil hij evenwel onafhankelijk van het volk er: van deszelfs wil zijn. Indien de „heer lijkheid" van von Papen voorbij is, zal het socialisme iets nieuws opbouwen DUITSCHE DELEGATIE NAAR GENEVE VERTROKKEN. De Duitsche gedelegeerden voor de Eco nomische Wereldconferentie, Geheimrat Posse en Geheimrat Vocke, en dr. Wingen zijn Za terdagavond naar Genève vertrokken. welke de Vereenigde Staten, Frankrijk, Enge land, Italië en Japan. Op grond van deze opgaven komt het rap port tot de conciusie dat die politietroepen vallen onder de effectieve troepen der halve volgens het Hooverplan onder de te verminderen militaire organisaties die be schikken over „collectieve wapénen". zooals machinegeweren, die «en militaire opleiding hebben genoten, die behalve dat ze zijn otv derricht in het gebruik van handwapenen in kazernes hebben geleefd; militair georgani seerd zijn of voor hun opneming in den poli tiedienst militair zijn gevormd. AANKLACHT VAN HUGENBERO. De Duitsch-nationale persafdeeling deelt mede, dat de partijleider Hugenberg een aan klacht wegens beleediging, smaad en laster heeft ingediend tegen het pacifistische tijd schrift „Deutsche Zukunft" en tegen den schrijver van een artikel in dit tijdschrift, F R. Gebhardt. In dit artikel wordt Hugen berg verweten, dat hij geld heeft aange nomen van Engelsche wapenfabrikanten. Ook een aantal nat.-soc. bladen, die dat artikel hebben overgenomen, zullen worden ver volgd. THERESE NEUMANN HEEFT ZICH NOG NIET TER ONDERZOEK BESCHIKBAAR GESTELD. De „Oberfaelzische Kurier" verneemt van welingelichte zij-de, dat nog niets bekend is van een zich ter onderzoek beschikbaar stel len van Therese Neumann Het bericht daar omtrent is in ieder geval zeer voorbarig. In het bijzonder steunt de vermelding van de kliniek te Wuerzburg op geen betrouwbare gronden. POLITIEKE VECHTPARTIJ TE KEULEN. Vrijdagnacht is het te Keulen tot een hef tige vechtpartij tusschen nat.-socdie een verkiezingsvergadering hielden, c/ commu nisten gekomen. Dertien personen werden gewond, van wie drie naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Zes personen zijn gearresteerd. VREESELIJK ONGELUK IN EEN HOOGOVEN. Tijdens herstelwerkzaamheden aan een hoogoven te Mühlheim is Zaterdag de 48-j. arbeider P. Bohrmann in 'n vuurgloed van 1800 graden gevallen. Toen de klok van den hoogoven geopend werd, schoot een vlam te voorschijn, waardoor nog een ingenieur en 4 arbeiders deels zwaar gewond werden. AUTO-ONGELUK BIJ NAUEN. Zondagavond is in een scherpe bocht van den straatweg tusschen Finkenkrug en Alt- Brieselang een vrachtauto met nationaal-so cialisten uit Kyritz geslipt en omgeslagen. Vier nazi's werden zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Nauen moesten worden overgebracht, terwijl vier anderen lichte verwondingen opliepen. DE GOETHE-MEDAILLE VOOR PAUL VALERY. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs, de legatieraad dr. Forster, heeft Zaterdag den bekenden Franschen dichter en schrijver Paul Valéry, lid van de Académie fran?aise, de Goethe-medaille met oorkonde overhandigd. HET VRAAGSTUK DER POLITIE TROEPEN. De ondercommissie van den Volkenbond voor de politietroepen die tot taak had te onderzoeken in hoeverre de politietroepen van de verschillende landen onder de effec tieve troepen moeten worden gerekend en derhalve verminderd, of in hoeverre zij slechts dienen tot handhaving van de bin nenlandsche orde. heeft haar werk verrassend snel met een rapport afgesloten. Het werk berust op de antwoorden op een vragenlijst die door twaalf siaten zijn ingezonden, onder HOOG WATER IN BELGIE. In de omgeving van Brussel is de Senne buiten de oevers getreden, waardoor groote schade is ontstaan. In Forest zijn verscheidene fabrieken overstroomd, terwijl ook de spoor baan onder water staat. In Remblai is de spoordijk bezweken, waarbij de seinpalen eveneens vernield werden. Tal van huizen staan onder water. De bewoners moeten door de brandweer van levensmiddelen wor den voorzien. Ook in Vlaanderen zijn verscheidene stroo men buiten de oevers getreden zoodat uitge strekte velden onder water staan. NIEUWE WERKLOOZEN-ONLUSTEN TE LONDEN. Ruim dertig gewonden. De aan dep hongermarsch naar Londen deelnemende werkloozen hebben gistermid dag een massale betooging gehouden op Tra- falgar Square te Londen. Hoewel uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen is het ook thans weer tot ern stige botsingen met de politie gekomen, waarbij meer dan dertig personen, waar onder tal van politie-agenten, werden ge wond. Een aantal communisten werd gear resteerd. Het is gebleken dat, evenals de vorige kee- ren, de incidenten niet werden veroorzaakt door de werklooze deelnemers aan den hon germarsch, maar door Londensche communis ten, die zich bij de werklooze betoogers had den aangesloten. Na afloop van de betooging begonnen deze incidenten, waarbij de betoo gers met de vuister op de politie insloegen, terwijl de bereden politie met den gummi knuppel op de werkloozen inranselae. De menigte werd naar alle kanten uiteen gedre ven. Op eenige plaatsen werden winkelruiten ingedrukt, terwijl ook getracht werd, parti culiere auto's omver te werpen. Een aantal personen bleef bewusteloos op de straat lig gen en werd naderhand door ambulance- auto's naar een der Londensche hospitalen overgebracht. Pas laat in den middag kon de orde worden hersteld. NIEUW CONFLICT IN DE KATOEN-INDUSTRIE IN LANCASHIRE. Heden 150.000 a 200.000 spin* ners in staking. Na de nieuwe overeenkomst betreffende de loonen door de arbeiders in de katoenspinne rijen in Lancashire is verworpen, zullen heden tusschen de 150.000 en 200.000 spin ners in de Lancashire-katoenindustrie in sta king gaan. ZWARE STORMEN IN ENGELAND. Schepen in nood- Zaterdagavond heeft boven Engeland een der zwaarste stormen gewoed van de laatste jaren. De storm had een gemiddelde snelheid van 160 K M. per uur. De Kanaal-boot „Maid of Kent", die 126 passagiers aan boord had, was willoos aan de golven prijsgegeven en deed acht vergeef- sche pogingen om de haven van Folkestone binnen te loopen. Pas de negende keer, nadat de passagiers twee verschrikkelijke uren had den doorgemaakt, slaagde de boot erin, veilig binnen te komen In den mond van de Theems zonk een bark, waarvan kapitein en bemanning op het laatste oogenblik konden worden gered. Een motor- schoener werd op de rotsen geworpen en zwaar beschadigd. Groote schade richtte de storm ook aan in het Noorden van Wales. De strandpromenade van Colywn werd door de golven over een grooten afstand vernield. Zelfs de ruiten van eenige dicht bi] het strand staande gebouwen werden door de branding ingedrukt Het water drong kelders en beneden-verdiepingen binnen, hoewel men te voren dammen had opgeworpen van zand- /aTajvan wedstrijden van de Football League moesten afgebroken worden. In eenige geval len moesten de spelers met whisky en bran dewijn weer op dreef gebracht worden. ALKMAARSCH Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1 Het ministerie van binnenlandsche za ken

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1